Tito vrije van Russen Felle kritiek op Van der Stoel NAAST HET NIEUWS Hooghoudt Moegabe en Nkomo willen weer praten Neem het uw winkelier niet kwalijk! HOND HAD HONGER COMMANDO'S BEËINDIGEN GIJZELING DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 BUITENLAND PAGINA 9 Deze hond van het type La brador uit het Amerikaanse plaatsje Werton Mills staat er zelfvan te kijken. De kiezeltjes en kleine steentjes die voor het beest liggen uitgestald werden afgelopen week uit zijn maag gehaald. De dokter die de operatie ver richtte: "Dit is, geloof ik het meeste, wat ooit uit één hond is gehaald." ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters. GENEVE (UPI/AP) - De Rhodesi- sche zwarte nationalistenleiders Robert Moegabe en Joshua Nkomo hebben zich gisteren in Genève plooibaarder getoond dan dinsdag en hebben verklaard dat zij bereid zijn met Ivor Ri chard, de Britse voorzitter van de Rhodesié-conferentie, te gaan praten over vorming van een overgangsbewind naar onafhan kelijkheid. Tot dinsdag hadden Nkomo en Moegabe, partners in een „pa triottisch front" geweigerd over iets te onderhandelen voordat een definitieve en bindende on afhankelijkheidsdatum was be paald. Richard heeft geweigerd een defi nitieve datum vast te stellen om dat hij vindt dat dit afhankelijk is van de tijd die het voltooien van de juridische en constitutionele stappen in het proces naar onaf hankelijkheid vergt. Richard liet de twee nationalisti sche leiders „gaarkoken" in hun hotel en begaf zich in discussie met de twee andere zwarte natio nalistische voormannen om met het vraagstuk van de interim- regering voortgang te maken. De Afrikaanse leider bisschop Abel Moezorewa sprak gisteren met Richard over zijn - Moezare wa's - voorstellen inzake de overscha keling in Rhodesiè op een rege ring der zwarte meerderheid. Het onderhoud duurde twee uur. Na afloop zei Moezarewa tot ver slaggevers onder meer dat de de legatieleiders van het "patriotti- LUXEMBURG (ANP) - Minister Van der Stoel zijn gisteren in het Europese parle ment felle verwijten gemaakt door de voor zitter en enkele niet-Nederlandse leden voor de manier waarop hij, als voorzitter van de EG-ministerraad, vragen van de parlemen tariërs beantwoordde. De voorzitter, de Franse socialist George Spenale, noemde zijn antwoorden onbevre digend, de Engelse socialiste Gwyneth Dunwoody meende dal het zinloos was 65 minuten (in werkelijkheid waren het er 45) te spenderen aan de behandeling van vijf mondelinge vragen aan de ministerraad "als wij toch geen antwoord krijgen". Dan zou het parlement beter eerder kunnen over gaan met het stellen van vragen aan de Eu ropese commissie, het dagelijks bestuur van de gemeenschappen. De socialistische fractieleider, de Westduit ser Ludwig Fellermaier, daagde Van der Stoel uit te zeggen of hij, indien hij nog lid van het Europese parlement was, de stati sche antwoorden van de voorzitter van de ministerraad onaanvaardbaar zou vinden. Aanleiding tot de kritiek was een vraag van de Engelse conservatief Alexander Flet cher, of de raadsvoorzitter, gezien de drin gende behoefte aan vollediger informatie over het wetgevingsproces door de raad, het Europese parlement maandelijks verslag wilde uitbrengen over zijn besluiten op wetgevend gebied. Voor ieder besluit zou moeten worden meegedeeld of het met al gemene stemmen, bij meerderheid of bij meerderheid met onthoudingen was geno- Kennelijk gebonden aan het mandaat dat hem door dé overige acht ministers was ver strekt, had mr. Van der Stoel verklaard dat de besluiten met een wetgevend karakter worden gepubliceerd in het mededelingen blad van de gemeenschappen, en in pers mededelingen die ook het parlement berei ken. Gezien de politieke realiteit was het onmogelijk te zeggen hoe de besluiten (een stemmig of bij meerderheid) werden geno- Minister Van der Stoel volstond met het constateren van onvrede en de „overigens legitieme" wens van Europese parlement naar een duidelijke herstructurering van de gemeenschap. Maar als raadsvoorzitter kon hij deze onvrede en wens alleen maar regi streren, al wilde hij er tevens de nadruk op leggen dat de raadsvoorzitter alles doet om het parlement langs allerlei wegen zo goed mogelijk op de hoogte te stellen. De moge lijkheden om de bestaande structuur te ver beteren zijn echter beperkt, zo voegde hij hier aam toe. Minister Van der Stoel beging gistermiddag in het Europese parlement overigens bijna een vergissing, die vooral in Nederland vrijwel zeker tot reacties zou hebben geleid. Sprekend over het Midden Oosten-conflict, wilde hij zeggen aat ontruiming van "de" bezette gebieden door Israël volgens de EG-landen eender elementen voor een op lossing is. Maar nog voordat hij het woordje "de" geheel had uitgesproken, corrigeerde hij zich en sprak over "bezet gebied". Dit woordje heeft, aoals bekend, onder an dere een belanrijke rol gespeeld by de uitleg van de resolutie die de Veiligheidaraad van de Verenigde Naties na de zesdaagse oorlog van 1967 aanvaardde. In de Engelse tekst werd gesproken over "bezette gebieden" zonder lidwoord, hetgeen de mogelijkheid openliet dat Israël zijn bezettingstroepen niet volledig uit Jordaans.Egyptisch en Sy- risch gebied zou terugtrekken. De Franse tekst van deze resolutie kon zo worden uit gelegd, dat sprake was van "de bezette gebieden". BELGRADO (UPI, Reuter, AFP) - De Sowjet-Unie is be reid de vrijheid van Joego-Slavië te eerbiedigen het socia lisme te ontwikkelen langs een weg die verschilt van de dictaten die het Kremlin aan de zes landen van het Sowjet- blok oplegt. Op de foto links het overvallen Hotel Intercontinental in Amman, hieronder wordt één van de slach toffers weggedragen. sche front", Joshua Nkomo en Robert Moegabe, "zijn naam trachten te offeren op het altaar van goedkope machtspolitiek". De twee geestelijken, Moezarewa en Sithole, worden door hun tegenstanders Nkomo en Moe gabe ervan beschuldigd in het openbaar dat zij "uit zijn op macht" terwijl hun "patriottische front" de enige instantie is die voor Zimbabwe (Rhodesië) de echte onafhankelijkheid na streeft". Intussen hebben Rhodesische strijdkrachten twee dagen gele den in een gevecht vah veertien uur 31 zwarte nationalistische guerrillastrijders gedood. De strijd had plaats in de nabijheid van de grens met Mozambique. Chili laat al gevangenen vrij SANTIAGO (AP) - De Chileense militaire regering, heeft gisteren 133 politieke gevangenen vrijgela ten. 18 personen, die zonder dat tegen hen aanklachten zijn inge bracht worden vastgehouden, zul len in hechtenis blijven. Dit is mo gelijk onder de staat van beleg die sinds 1973 in het land heerst. Een aantal gevangenen die gisteren zijn vrijgelaten zeiden niet te zijn gemarteld, maar een aantal ande ren weigerden te antwoorden op vragen daarover. Deze belangrijke concessie ligt vervat in een gezamenlijk commu nique dat getekend werd als afslui ting van driedaagse besprekingen tussen Leonid Brezjnjew en Josip Broz Tito in Belgrado. Het commu nique werd bezegeld met cham pagne en breed gelach. „Sta mij toe mijn vertrouwen te uiten dat alles wat na dit goede do cument komt nog belangrijker zal zijn dan wat erin beschreven staat", zei Brezjnjew. Hij hield het docu ment in zijn arm gelijk een baby en wiegde het, glimlachend. „Dit document is van groot belang voor het verbeteren van onze be trekkingen en dit is het antwoord aan degenen die zich verlustigden in allerlei speculaties over de Russisch-Joegoslavische banden" zei Tito. Onafhankelijk De Sowjet-Unie erkende voor het eerst het recht van Joego-Slavië op een onafhankelijke socialistische koers in de verklaring van Belgrado van 1955. Maar dat document ver meldde slechts de erkenning door de Russische regering, niet die van de regering en de Russische com munistische partij tezamen. In dit document is dat wel het ge val. Bovendien heeft het commu nique een breder draagvlak dan de verklaring van Belgrado omdat het verwast naar „vrijheid van keuze" voor andere wegen van socialisti sche ontwikkeling. De verklaring bevatte dergelijke bewoordingen niet. In het communique is de „eerbie diging" vastgelegd van „onafhan kelijkheid en keuzevrijheid van verschillende wegen van socialisti sche ontwikkeling en kameraad schappelijke internationalistische vrijwillige samenwerking tussen de twee landen en partijen". Een Westerse diplomatieke bron noemde deze zin „het interessant ste deel van het communique". Beste is voor Joego-Slavië sinds 1955". Tito, die in 1948 van onder de Rus sische paraplu wegstapte, heeft een dergelijk document van Brezjnjew gewild sinds de Russische leider in 1964 aan de macht kwam. Hij heeft het nu gekregen, twee da gen nadat Brezjnjew refereerde aan het sprookje van roodkapje en de boze wolf om duidelijk te maken dat de Sowjet-Unie niet het plan heeft Joego-Slavië binnen te vallen, als Tito verdwenen zal zijn. Functionarissen in Belgrado be klemtoonden dat geen concessies zijn gedaan inzake de Joegoslavo- sche politiek van niet- gebondenheid. Rijen dicht Hoewel ook andere onafhankelijk- gezinde partijen als de Italianen en de Roemenen blij zullen zijn met het communique omdat dit het slotdocument van Berlijn nog eens bekrachtigt, betwijfelen waarne mers toch of Brezjnjew in dezelfde mate bereid zal zijn tot compromis sen als hij de volgende week naar Boekarest reist voor zijn eerste be zoek aan Roemenië en aansluitend de top van het Warschau-Pact De topconferentie zal naar verwach ting gekenmerkt worden door het sluiten van de rijen rond Moskou en hernieuwde verklaringen dat het „internationalisme" nog steeds van kracht is binnen het Sowjet-blok. Solidariteit Joego-Slavië en de Sowjèt-Unie „waarderen in hoge mate" de resul taten van de Europese communis tische conferentie van Berlijn. Zij menen dat de „objectieve verschil len" die tussen de partijen bestaan geen belemmering mogen vormen voor „uitbreiding van hun vrijwil lige en kameraadschappelijke in ternationalistische samenwerking en van hun solidariteit". In het communique wordt tenslotte gezegd dat president Tito een uit nodiging van Brezjnjew heeft aanvaard om een bezoek te brengen aan de Sowjet-Unie. ADVERTENTIE Door de enorme vraag naar PETER STU YVESANT EXTRA MILD kunnen wij de produktie nauwelijks bijhouden... Neem het uw winkelier dus niet kwalijk als hij u een enkele keer niet meteen kan helpen aan PETER STUYVESANT EXTRA MILD. De fabrikant van Peter Stuyvesant Extra Mild maakt bekend, dat bet MINISTERIE van VOLKSGEZONDHEID in zijn mededeling van 2f).9.7(> heeft gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. Getroffen door UFO Een Finse Lap is het slachtoffer geworden van een „onbekend vliegend voorwerp" dat gedurende meer den een week in verschil lende delen van Fins en Zweeds Lapland is waargenomen. Volgens het dagblad „Haparanda-bladet" draagt de Lap, de 19^-ja- rige Eero Lammi, op de borst nog steeds de sporen van de „lich tende straal" die op hem werd gericht toen hij uit nieuwsgierigheid dichterbij kwam. Vrienden die bij hem waren, hebben het ver schijnsel bevestigd. Zij bleven evenwel op afstand. De lichtende straal was afkomstig van twee zwaailichten die over de grond ge speeld werden. Een tweede krant heeft bericht dat vijf jongelui uit Kalix in Zwe den, maandagavond hetzelfde verschijnsel hebben waargenomen. Het blad stuurde een fotograaf naar de aangeduide plek en op de foto's die hij heeft genomen is te zien dat het gras op de plaats waar de UFO heeft gestaan, is platgedrukt. De cirkel heeft een doorsnee van vijf meter. In het midden is het gras geheel weggebrand en er omheen zijn sporen van acht rondjes zichtbaar. Het Zweedse leger stelt een onderzoek in maar weigert alle com mentaar. Abortus in meerderheid Washington is de eerste stad in de VS waar het aantal legale abor tussen groter is dan dat van de geboorten. De gemeentelijke overheid heeft bekendgemaakt, dat er vorig jaar in de federale hoofdstad 9.819 legale abortussen waren tegen 9.746 geboorten. Gulle gift Een cheque van drie pond (ongeveer 12 gulden) afkomstig van een Schot, is de eerste bijdrage die de Griekse regering ontvangen heeft als reactie op haar beroep aan het buitenland om 50 miljoen dollar bijeen te brengen om de historische monumenten op de Akropolis in stand te houden. Vermeld werd verder dat het geld afkomstig was van een Schotse leraar die verder anoniem wil blijven. De Griekse regering deed haar beroep tijdens de Unesco conferen tie in Nairobi verleden maand, en legde daarbij uit dat er zowel privé- als regeringsbijdragen uit het buitenland nodig zouden zijn om de bedragen die in het land zelf en door de Verenigde Naties beschikbaar waren gesteld aan te vullen. 'Revolutie is rage' Paus Paulus heeft verklaard dat „revolutie een rage is geworden" en dat onvrede over het verleden ook in de kerk heerst. De Paus sprak op zijn algemene audiëntie over „de profeet" van nieuw links Herbert Marcuse en zei dat met het toenemen van het materiële welzijn, ook de ontevredenheid was toegenomen. "Revolutie is een manie geworden", aldus de Paus. „Hoeveel lan den vandaag de dag zijn niet gegrondvest op de formule „wij zijn een revolutionaire staat"?" „Maar wat betekent revolutie? Zij betekent het ontkennen van de eigen geschiedenis, zij betekent omverwerping van de eigen orde, zij betekent het openzetten van de deur voor allerlei illegale acties met als doel het vestigen van een orde of wanorde waarover men heeft gedroomd en die verschilt van de vorige. Deze ontevredenheid heeft volgens de Paus ook „enkelen van onze eigen broeders besmet." „Het is de mode geworden dat ontevredenen en protesteerders zelfs binnen de-kerk, kwaad over haar spreken en zichzelf daarmee alleen maar kwaad berokkenen". Paus Paulus stelde vast dat dit had geleid tot „agressieve verbitte ring" onder bepaalde rooms-katholieken. Hun onverdraagzaam heid „verbergt dikwijls gebrek aan liefde, dat is innerlijke vreug de". AMMAN - Commando's van het Jordaanse leger rijn er gisteren in geslaagd de bezetting van het Hotel Intercontinental in Am man te beëindigen door drie overvallers te doden en een vierde zwaar te verwonden. De bezetting begon gistermorgen om negen uur toen de vier over vallers al schietend het hotel binnendrongen. Het leger maakte bij de actie om de gijze laars te overmeesteren gebruik van helikopters om het dak van het hotel te bereiken. Bij de vier uur durende strijd zijn in totaal zeven doden gevallen: drie van de vier overvallers, twee hotelemployès en twee Jordaanse militairen. De over vallers hadden 150 gijzelaars, maar die werden bevrijd toen Jordaanse commando's het ho tel bestormden. Volgens Radio-Amman zijn onder de gasten, voornamelijk buiten landers, geen slachtoffers geval len. Volgens de directie van de Pola roid fabrieken in Enschede be vonden zich in het Hotel Inter continental twee Nederlandse vertegenwoordigers van de fa briek, de dertigjarige Han van Driel en de 42-jarige Paul Teske. Over hun toestand is verder niets bekend. De vier overvallers behoorden tot de Iraakse tak van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie El Fahtah. Alle vier waren afkom stig uit door Israël bezette ge bieden en hadden hun opleiding ontvangen in Irak. De vier over vallers waren tussen 8 en 12 no vember afzonderlijk uit Irak in Jordanië binnengekomen. Met hun actie wilden zij in Jordanië gevangen personen vrij krijgen en de Jordaanse regering dwin gen de resoluties van Riad en Cairo inzake Libanon te ver werpen. Al eerder was het Hotel Intercon tinental doelwit van een aanval. In 1970 namen Palestijnse guer- rilleros een groot aantal perso nen in gijzeling die zij later on gedeerd vrijlieten. China voert geslaagde kernproef uit TOKIO (AP) - China heeft gisteren een geslaagde kernproef uitge voerd, aldus heeft het officiële Chi nese persbureau Hsinhoea vandaag bekendgemaakt. De proef werd gedaan terwijl, volgens Hsinhoea, in het gehele land de bevolking de benoerhing van Hoea Kwo-Feng tot voorzitter van de Chinese commu nistische partij Het was de 21ste Chinese kernontploffing sinds 1964. In een uitzending van het persbu reau die in Tokio werd ontvangen, werd gezegd dat de jongste kern proef met volledig succes is uitge voerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9