IK WIST VAN NIETS Het kruiswerk krijgt meer armslag Bosarbeider doodde Anneke Gerritsen De Jong: „Ontsnapping Menten grof schandaal Yan Agt terug voor behandeling zaak-Menten 11 11 ©CITIZEN Frans H. komt met verklaring Sommige charmante dincren Uit in de Randstad SPAARG1RO DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 APELDOORN (SP) - De 30-jarige bosarbeider H. L. is door de poli tie in Apeldoorn ontmaskerd als de moordenaar van de 20-jarige Anneke Gerritsen. Hij doodde haar op de 17de september met vier steken met een grote schroe- vedraaier. Henk L. had anderhalfjaar met het meisje samengewoond en ver brak deze zomer de relatie om naar zijn eigen vrouw en drie kinderen terug te gaan. Hij be weert nu dat Anneke een nieuwe relatie met hem wilde en hem daartoe chanteerde met de drei ging een inbraak die hij pleegde in Terwolde bij de politie te zul len melden. Hij trad daarover in contact met zijn vriend Bart van H. (21), waarna ze afspraken het meisje in diens woning te lokken om haar schrik aan te jagen. Op de middag van vrijdag de 17de september werd ze door Van H. opgewacht met de vraag of ze 's avonds zijn vrouw gezelschap wilde houden omdat hijzelf weg wilde. Hetjeisje meisje een goede kennis van het echtpaar was vol deed daafaan maar toen ze in de woning in de wijk Orden arri veerde waren alleen Henk L. en Bart van H. thuis terwijl de vrouw des huizes op de koopavond boodschappen deed. L. nam het meisje mee naar de slaapkamer om te praten, wat op een langdurig en ernstig twistge sprek uitliep. Daarbij stak L. haar in een opwelling van drift met een schroevedraaier die hij uit zijn jaszak haalde in de keel. De sondanks zette het tweetal de ru zie verder voort, totdat hij haar in wilde woede viermaal in de borst stak. Ze viel daarop dood neer. L. ging terug naar de huiskamer, waar inmiddels de yrouw van H. was gearriveerd. Tijdens het overleg over de ontstane situatie werd nog geopperd de politie te bellen, maar men voelde meer voor "een betere oplossing" en besloot naar de woning van L. te gaan waar ook diens vrouw werd ingelicht. De mannen gingen eerst nog naar een cafetaria om daar wat ballen gehakt te halen. Tijdens het nuttigen daarvan be sloot men eerst de brommer van Anneke weg te werken. In de kof ferruimte van een auto werd deze naar bossen bij de Soerenseweg gebracht. De vondst enige weken later ver oorzaakte een langdurige zoekac tie, naar het aanvankelijk als vermist opgegeven meisje. Na het wegbrengen van de brommer reden de beide mannen naar de rijksweg 50 (Apeldoorn-Zwolle) die momenteel in aanleg is. Ze reden de weg af tot ze een ge schikte plek hadden gevonden. Thuisgekomen gingen de beide echtparen eerst slapen omdat ze bang waren voor nachtelijke poli tiecontroles op de weg. Zater dagmorgen vroeg werd het stof felijk overschot van het meisje opgehaald uit de flat, van Van H. en naar de gevonden plek ge bracht, waarbij ze haar begroe ven in de hoop dat de verdere we gaanleg ervoor zou zorgen dat alle zorgen verdwenen. Ook de tas, de bromfietshelm en een schoen van het meisje werden daar begraven. De vrouw van L. waste na de actie zijn bebloede kleren uit. Tegenover de politie verklaarde hij het moordwapen toevallig bij zich te hebben gehad vanwege moeilijkheden met de carbura teur van zijn auto. Hij heeft zich in het bos van het gereedschap ontdaan. In grote lijnen wordt zijn verhaal bevestigd door de verklaring van de drie anderen, maar de politie acht voorbedachte rade niet uit gesloten omdat L. in het huis van zijn vriend ondanks het warme weer handschoenen droeg. Beide echtparen blijven nog in arrest omdat er nog allerlei details te bespreken zijn. Vrijdag zullen zij voor de officier van justitie in Zutphen worden geleid. Ze zijn overigens geen van allen onbe kenden van de politie. DEN HAAG - In de gelederen van de KVP-fractie heerste gisteren en vanmorgen enige ongerust heid over de vragen, die minister Van Agt van middag in de Tweede Kamer te beantwoorden zou krijgen over de zaak-Menten. Behalve op de vraag waarom Menten's paspoort niet is ingeno men en waarom hij niet eerder is gearresteerd moet de minister ook verklaren of het waar is dat Menten jaren geleden twee ton aan de KVP heeft gegeven. een miljoen gulden aan prijzen Het ongelofelijke nieuws van het elektronisch wekker-horloge: Citizen Quartz Crystron LC Alarm. Absolute precisie Geeft kontinu de uren. minuten en sekonden Plus de volledige funktie van een wekker. Ingebouwde verlichting voor 's nachts olute ;rkerk a/d Amstel Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven MAASTRICHT (ANP) - De 41- jarige hoofdverpleger Frans H. die voor de rechtbank in Maastricht te recht staat voor de moord op be jaarde patiënten, heeft gisteren op de zitting een nieuwe dimensie toe gevoegd aan zijn verklaring waarom hij de zieken insuline in spoot. Tijdens het nu al meer dan zes we ken durende proces heeft de ver dachte steeds gezegd, dat hij de pa tiënten spoot wanneer ze onrustig waren of pijn leden. Gisteren ver telde hij de rechters voor het eerst, dat zijn injecties noodzakelijk wa ren voor het toedienen van drinken en het geven van voedsel. "De patiënten lagen uit te drogen. Als ze onrustig waren kon je ze geen vocht toedienen", aldus de hoofd verpleger, die zei geen andere mo gelijkheid te hebben gezien de i drinken te geven dan door Minister Van Agt keerde gistera vond op Schiphol terug na zijn reis in Roemenië te hebben onderbro ken. „Ik schrok me rot" waren zijn eerste woorden op de persconfe rentie na zijn aankomst. Hij zei zich in een „hopeloze situatie" te bevin den. In de eerste plaats omdat hij naar zijn zeggen alleen beschikte over de berichten die hij tijdens zijn vlucht naar Nederland in een krant had gelezen en in de tweede plaats omdat „ik niet weet waar Menten zich op het ogenblik bevindt." Van Agt stelde nadrukkelijk, dat hij ook vóór zijn vertrek naar Roeme nië niet op de hoogte was van de verrichtingen van het Openbaar Ministerie in de zaak tegen Menten. Hij verklaarde, zelf nooit bewijsma teriaal in deze zaak onder ogen te hebben gehad, en ook niet te heb ben geweten van het besluit, op welke wijze en wanneer Menten zou worden gearresteerd, zelfs niet dat hij gearresteerd zou worden. Van Agt verklaarde nadrukkelijk, dat de minister van justitie zich ook niet bezighoudt met de werkzaam heden van het Openbaar Ministe rie. „Het Openbaar Ministerie is geen departementale dienst van het ministerie van justitie, maar werkt met eigen in de wet vastgestelde bevoegdheden", zo lichtte hij toe. Gezien de enige weken geleden aanwezige „mate van bewijs" kon volgens Van Agt het paspoort van Menten niet ingenomen worden. De minister zei verder, dat hij nog moest nagaan waarom het Open baar Ministerie niet eerder tot ar- restatie is overgegaan. Wel zei hij, AMSTERDAM (SP) het niet gebruikelijk te vinden dat een arrestatie enkele dagen later gebeurt dan het tijdstip waarop het besluit om tot arrestatie over te gaan is genomen. In dit verband verklaarde de minister, niet te we ten van de juistheid van de geruch ten dat de Blaricumse miljonair te voren zou zijn getipt over zijn aan houding. Op de vraag wat hij vond van de aanvallen in deze zaak op zijn per soon, antwoordde Van Agt „In we zen zijn deze aantijgingen ten dele insiuaties betreffende mijn per soonlijke integriteit. Dat doet mij erg veel pijn. De zaak overvalt mij echter teveel om nu op deze aanval len te kunnen reageren", aldus de minister gisteravond. i verband met de zaak-Menten vervroegd uit „Het depar tement van justitie is hoogst nala tig geweest met het treffen van voorzorgsmaatregelen tegen deze man. De ontsnapping van deze oorlogsmisdadiger heeft ons opnieuw gekwetst in ons rechts gevoel. Wij kunnen eisen, dat de Nederlandse justitie hemel en aarde zal bewegen om deze schurk alsnog in handen te krij gen". Dit commentaar leverde dr. Lou de Jong, directeur van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumenta tie, gisteravond in Rotterdam op een bijeenkomst van de Liberale Joodse Gemeente en de Vereni ging NederlandJsraël over de affaire-Menten. Lou de Jong ver klaarde diep geschokt te zijn. Op vragen wat de minister afwist Volgens dr. De Jong had het depar- van de documenten dopr Simon tement van justitie al een ernstige Wiesenthal als zou Menten betrok- fout gemaakt door de bezwa- ken zijn geweest bij de moord op 39 rende gegevens tegen Menten in Poolse hoogleraren, antwoordde de 1949-1950 terzijde te leggen. De minister „daar weet ik niets van af." directeur toonde zich uiterst ver- ADVERTENTIE vanvroencr2f «KgSttÊds I" bolgen over de nieuwe fouten. De affaire vormde voor De Jong aanleiding een pleidooi te hou den voor het werk van Simon Wiesenthal. „Wiesenthal is des tijds de Erasmusprijs onthouden. Hij had dan 100.000 voor zijn moedige arbeid gehad. Wij kun nen onze verontwaardiging over de Menten-affaire niet beter dui delijk maken dan door steun aan het Wiesenthal-fonds." Behalve dr. De Jong leverden giste ren ook andere personen en in stanties scherpe kritiek inzake de affaire-Menten. Het comité van oud-gevangenen van het concen tratiekamp Sachsenhausen stuurde een protesttelegram aan minister Van Agt waarin het nad rukkelijk protesteerde tegen "het niet meer serieus te noemen op treden van justitie en politie in de zaak-Menten". Het comité ver wacht van de minister alsnog doeltreffende maatregelen. De Stichting 40-45 heeft in een tele gram het ministerie van Justitie verantwoordelijk gesteld voor het feit dat oorlogsmisdadiger Menten kon ontsnappen. Gepen sioneerde oud-verzetsstrijders spraken middels een telegram hun diepe verontwaardiging uit "over de mogelijkheden die de nazi-misdadiger Menten zijn ge boden om aan zijn vervolging te ontkomen". Het CPN-Kamerlid Wolff heeft premier Den U.vl er gisteren van op de hoogte gebracht dat men in kringen van het voormalig verzet bijzonder verontwaardigd en be zorgd is over de vlucht van Men ten. Den Uyl antwoordde dat de regering alles op scherp heeft ge zet om Menten alsnog in de kraag te grijpen. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 19 nov., 20.15 uur, Brabants Orkest m.m.v. Herman Krebbers; 20 nov., 15.00 uur, Radio Filh. Orkest en het Groot Omroepkoor; 20 nov., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest; 21 nov., 14.15 uur, 24 nov., 12.30 en 20.15 uur en 25 nov., 20.15 uur, Concertgebouworkest; 21 nov., 20.15 uur, Maurizio Pollini, piano; 23 nov., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest. Kleine zaal: 19 nov., 20.15 uur, Franco Nedori, piano; 20 nov., 20.15 uur Turan Mirza Kamal, gitaar; 21 nov., 11.00 en 13.00 uur, Ned. Omroepstichting "Für Elise"; 22 nov., 20.15 uur, Bernard Lemmens, piano; 23 nov., 20.15 uur, concert door het Quartetto Esterhazy; 24 nov., 20.15 uur, concert door het Tokyo Kwartet; 25 nov., 20.15 uur, Juilliard Kwar tet. Stadsschouwburg: 19 en 20 nov., 20.15 uur, "De Kaukasische krijt- kring"; 21 nov., 13.30 en 24 nov., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Rusalka"; 22 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "Verre vrienden"; 23 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Naar 't u lijkt"; 25 nov., 20.15 uur, Nationaal Ballet. Nieuwe de la Mar: 19 t/m 25 nov. (beh. 22 nov.), Seth Gaaikema's one-man-show; 22 nov., 20.15 uur, "Lied in de schemering". RAI: 21 nov., 20.15 uur, optreden van Linda Rondstadt. De Brakke Grond: 19 en 20 nov., 20.30 uur. Toneelgroep Splien met "Een paard met vleugels"; 22 t/m 25 nov., 20.30 uur. Toneelgroep Theater met "De schoondochter". Frascati: 19 en 20 nov., 20.15 uur, "Als jij de bloemen vertrapt, zal ik jou vertrappen" van Lodewijk de Boer; 23 t/m 25 nov., 20.15 uur, Jules Croiset in "Over Tsjechow gesproken". Carré: 19 en 20 nov., 20.15 uur, Paul van Vliet met zijn one-man- show; 19 nov., 22.15 uur. Witte Bedjes Nacht; 21 nov., 11.00 uur, Koffieconcert; 23 t/m 25 nov., 20.15 uur, Amsterdams Volkstoneel met "Een vrouw als Beppie". Tingel Tangel: 19 t/m 25 nov., 20.30 uur, Vrouwenkabaret Natascha Emanuels met "Een vrouw is ook een mens". ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 19 nov., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Rusalka"; 20 nov. 20.15 uur, "Lied in de schemering" blijspel van Noel Coward; 21 nov., 14.00 uur, Scapino Ballet; 23 en 24 nov., 20.15 uur, "Van de brug afgezien" van Arthur Miller; 25 nov., 20.15 uur, Toneelraad Rotterdam met "Het liefdesconcilie" van Oskai Panizza. De Doelen: Grote zaal: 20 en 25 nov., 20.15 uur, Rotterdams Philh. Orkest; 21 nov., 14.30 uur, Ned. Kamerorkest; 24 nov., 12.45 uur, Koffieconcert; 24 nov., 14.30 uur. Poppentheater Francine Abbing en Theo Terra. Kleine zaal: 19 nov., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest; 20 en 21 nov., 20.15 uur, Fiesta Gitana; 23 nov., 20.15 uur, Tokio String Quartet. Hofpleintheater: 19 t/m 21 nov., 20.15 uur, "Houjij nou van mij of ik van jou"; 23 t/m 25 nov., 20.15 uur, tragi-komedie 't Was de leeuwe rik". Piccollotheater: 19 en 20 nov., 20.30 uur, Theaterwerkgroep FACT met "Nu noch"; 23 t/m 25 nov., 20.30 uur, Theater Splein met "Het paard met vleugels; 21 nov., 13.00 en 15.15 uur, Kindertheater Wie dus met "Niet alle vogels vliegen". Luxor Theater: 19 en 25 nov., 20.15 uur, Wim Kan. Sportpaleis Ahoy: 19 t/m 21 nov., 20.00 uur, Holiday on Ice met Truxi Schuba met 75 medewerkenden. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 19 en 25 nov., 20.15 uur en 21 nov., 14.00 uur Haagse Comedie met "De Bosgeest" van Tsjechow; 20 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Naar't u lijkt" van Shakespeare; 21 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Butley" van Simon Gray; 22 t/m 24 nov., 20.15 uur, Ned. Dans Theater. HOT-Theater: 19 nov., 20.30 uur, London Dance Events; 20 en 21 nov., 20.30 uur, le Ballet de Poche, Grenoble; 21 nov., 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de troebadoerak"; 22 en 23 nov., Multi Media Bart Stuyf; 24 en 25 nov., 20.30 uur, het Penta Theater. Circustheater: 21 nov., 14.00 uur, concert m.m.v. het Hofstads Jeugdorkest; 25 nov., 20.00 uur, Ned. Operastichting met "Don Pasqualef van Donizetti. Congresgebouw: 19 nov., 20.15 uur, optreden van de Italiaanse clowns Carlo en Alberto Colombaioni; 21 nov., 20.15 uur, Haagse Volks Opera met "Rigoletto" van Verdi. Diligentia: 19 en 20 nov., 20.15 uur, Cabaret Ivo de Wijs "Achter de wolken is zonneschijn"; 21 nov., 11.30 uur, Abbie de Quant, fluit en Edward Witsenburg, harp; 21 nov., 14.30 uur, concert door het Quartetto Esterhazy; 23 nov., 20.15 uur, Jan Partridge, tenor; 25 nov., 20.15 uur, concert door het Tokyo Quartet. Theater Pepijn: 19, 20 en 25 nov., 20.30 uur, cabaret NAR "Alles in Wonderland"; 21 nov., 15.00 uur, Willem Breuker Kollektief. Theater in de Steeg: 19 en 20 nov., 20.30 uur, cabaret Sof-O-Klets met "Uit ben je21 nov., 20.30 uur, Blues in de Steeg; 22 nov., 20.30 uur, Peter Visser, piano en Yke Vierssen, cello. Appeltheater, Duinstraat: 23 nov., 15.00 en 20.30 uur en 24 en 25 nov., 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met "De storm" van Sha kespeare (try-outs). LEIDEN Leidse Schouwburg: 19 nov., 20.15 uur, blijspel "Quitte of dubbel" met o.a. Rijk de Gooyer en Ronnie Bierman; 20 nov., 20.15 uur, Kabaret Vangrail "Nieuwe avonturen"; 21 nov., 15.00 en 20.15 uur, optreden van de Italiaanse clowns Carlo en Alberto Colombaioni; 22 nov., 20.15 uur. Theaterwerkgroep FACT met "Nu noch"; 23 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Staer met "Niks aan de hand"; 25 nov., 20.15 uur, blijspel "Spelenderwijs", met o.a. Mary Dresselhuys en Henk van Ulsen. LAK-Theater: 19 en 20 nov., LAK-Cinema filmfestival; 24 nov., 20.15 uur, het Werktheater met "Alladin". Jazz-Zolder Hot House: 19 nov., 22.00 uur, optreden van het Rein de Graaff/Dick Vennik kwartet. Microtheater: 19 en 20 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Imperium et "De goede mens van Sezuan" van Bertolt Brecht. Stadsgehoorzaal: 19 nov., 20.15 uur, Rotterdams Philh. Orkest o.l.v. Roelof Driesten. Het Groene Kerkje, Oegstgeest: 21 nov., 14.00 uur, concert door de pianiste Judit Jaimes. ADVERTENTIE De vlotste manier van en abonnementen, als u dat wenst, bedrag naar Uw uitgaven zwart op wit. modern betalen. Huur, gas, licht Natuurlijk automatisch En elke maand een vast uw spaarrekening. Orde op geldzaken: Salaris en pensioen via de eS LEIDSE SPAARBANK ze suf te maken. Hij legde de rech ters uit, dat het voor het toedienen van vocht nodig was de patiënten een sonde in te brengen. Deze kunstmatige voeding was niet mo gelijk, als de zieken niet rustig wa ren. Insuline was voor hem het aangewezen middel om ze tot kalmte te brengen. Ondanks verklaring van deskundi gen en collega's dat hy beter had moeten weten, hield de verdachte ook nu nog vol, dat de toediening van 80 eenheden insuline aan de veilige kant was. "Ik spoot minder dan het maximum voor een zware diabeet". De arts van de Luckerheidekliniek, waar Frans afdelingshoofd was, mevrouw I. Vijgen-Duif, wees de rechtbank erop, dat het maximum dat in de kliniek ooit aan een pa tiënt was voorgeschreven 72 een heden was. "En dat is aan de hoge kant", aldus de arts. DEN HAAG (SP) - Het kruiswerk krijgt meer armslag. Staatssecreta ris Hendriks (Volksgezondheid) heeft de Tweede Kamer gisteren beloofd, dat hij de besnoeiing van 6,8 miljoen gulden op het kruis werk wil terugbrengen tot de helft. Hendriks zwichtte bij de behande ling van de begroting van volksge zondheid voor de aandrang uit de Kamer om het kruiswerk te helpen. De Kamer vond dat hij te weinig doet om de thuiszorg voor patiën ten op de vijzelen. Temeer nu de ziekenhuisvoorzieningen moeten worden ingekrompen. De staatssecretaris wist nog niet waar hij het bedrag voor het kruis werk vandaan moet halen. In elk geval zoekt hij dat niet in de bedra gen die op de begroting zijn uitge trokken voor de thuisgezondheids zorg. Na dit vriendelijke gebaar verweet Hendriks de kruisorganisaties, dat ze tot nu toe onvoldoende inzicht hebben gegeven over hoe de zaak nou precies in elkaar zit. De finan ciering van het kruiswerk uit di verse potten maakt het nog ondui delijker. Volgens de staatssecreta ris moet het kruiswerk worden be taald via de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ), zolang er nog geen volksverzekering is. Een standpunt, dat hem door de WD niet in dank werd afgenomen, "omdat de AWBZ helemaal geen wet is voor instellingen". Hendriks sleepte er de (volgens hem) 200.000 gediplomeerde, ge huwde en niet meer werkende ver pleegkundigen bij, die naar zijn mening heel goed als part-timers zouden kunnen worden ingezet. "Juist in de thuisgezondheidszorg zouden deze krachten heel goed werk kunnen doen", zei hij. Op aandrang van de kruisorganisaties en met steun van Hendriks heeft het ministerie van Onderwijs beslo ten om komend jaar de mogelijk heden om wijkverpleegsters op te leiden, uit te breiden. Op de kritiek uit de Kamer "Hend riks is te traag", "goede bedoelin gen, geen uitwerking" en „niet sterk" zei de staatssecretaris dat hij de toenemende weerstand wel be grijpt nu maatregelen worden ge troffen om paal en perk te stellen aan de kosten in de gezondheids zorg. Volgens hem zijn nog nooit in de geschiedenis van de gezond heidszorg in Nederland in zo korte tijd zoveel maatregelen genomen die dermate ingrijpend waren als Volgend jaar kan de staatssecreta ris een beslissing nemen over de tandheelkundige situatie in ons land. Het advies daarover van de Centrale raad voor de volksge zondheid is dan klaar. Hendriks toonde zich gisteren bij de behandeling van de begroting van volksgezondheid evenals de Kamer ongelukkig over de kwestie, dat een groot aantal tandartsen het eenvoudig vertikt om ziekenfond spatiënten te behandelen. "Het zou zeker niet acceptabel mogen zijn. Maar wat doe je er nu aan?", zei de staatssecretaris. Hij liet weten binnenkort een ge sprek te zullen voeren over deze zaak met de maatschappij tand heelkunde. Ook wil Hendriks dat de schooltandverzorging flexibeler wordt ingesteld, zodat bijvoorbeeld de kleuterzorg erbij betrokken kan worden. Inmiddels heeft hij daar over advies gevraagd van de cen trale raad.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7