een boeiend karwei Restauratie Den Toll S i i fg Scheveningse "Pi" (75) stopt Leidse visritjes I n I i n n n m m n n n Wijnproevers in slag met n n S n i I I Vener hoort in hoger beroep Antiek stond zo voor het grijpen twee maanden celstraf eisen Els geest wil meer tuinen KOUDEKERK SELECTEERT ZES SERIEUZE KOPERS NA VEERTIG JAAR VENTEN Boskoop stelt cjp in I i De heer en mevrouw Sanders laten nadenkend een teug Bourgogne door de mondholte ronddraaien. Voor de wijnliefhebbers onder u liet ik dezer dagen mijn smaak- en reukorgaan op volle toeren draaien tij dens een proefavond van de Leidse wijnhandel San ders. Dat deed ik samen metzo'n dertig wijnkenners uit Lei den en omgeving, die alle maal waren uitgenodigd om in huiselijke sfeer een aantal Bourgondische wij nen binnenstebuiten te ke ren. In ons gezelschap be vond zich ook de Fransman Raóul Clerget, op wiens wijnhellingen in Bour gogne de meeste van de proefwijnen rijpten. Kelders In zijn wijngebied heeft hij een tot ruïne vervallen kas teel in eigendom. De ge koelde kelders zijn tot aan de nok gevuld met vaten - wijn waarin het geestelijk vocht op jaren kan komen. De Leidse familie Sanders is kind aan huis bij deze wijnprins en gaat er ook elk jaar op visite. Zoon Ronald liep er afgelopen zomer zelfs stage om zich in de Bourgondische wijnen te verdiepen. Reden te over dus om de Fransman uit te nodigen naar Nederland te komen en hem zijn .bloedeigen wijnen op Leidse bodem te laten presentereen. Wat dus ook gebeurde. Acht wijnen stonden op deze proeftafel centraal. Ik bleef in de proefrace tot wijn nummer zes, toen liet mijn smaak mij in de steek. Alleen de ware wijnproe vers bleven toen c Ik had de fout gemaakt me bij elke wijn iets meer te la ten inschenken dan het standaard-slokje dat bij wijnproeven gebruikelijk is. Onervarenheid deed mij dus de das om, al bleef ik uiterst helder van geest want alles bij elkaar zijn op deze proefavond slechts zo'n drie volle glazen wijn onder mijn huig doorge gleden. Over de wijnen die ik voor u proefde het volgende. Ik opende de serie met een eenvoudige Passetout Grain '74, een vrij onerva ren wijntje, dat dartel over mijn tong huppelde maar toch niet kon imponeren. Nummer twee, een St. Au- bin ,'73, zag er in het glas veelbelovend uit maar eenmaal rondgeslingerd in mijn mondholte bleek deze Bourgogne toch minder klasse te bezitten. „Eigen lijk is dit een startwijntje", vertelde mij mevrouw Sanders. Vervolgens gaf ik mij over aan een Aloxe Corton '73 en een Vosne Romanee van hetzelfde jaar. Twee wijnen die er beslist mogen zijn maar voor het mooie nog iets te jong. Over twee jaar wil ik ze nog wel eens proe ven. Nu zijn ze nog aan de harde kant. Over de nummers vijf en zes niets dan lof. Zowel de Pommard '72 als de Clos de la Roche '66 (Grand Cruy) zal ik niet snel vergeten. Elegant,-niet te vol, kortom; een streling voor de tong. Of om het maar eens te zeg gen met de woorden van mijn gastheer „Je wordt er stil van". *i ii ii li «g n ii ii ii ii ii II II II II II II II n n |||||.|||||||lll|||li{l||||.||||^^^#|||||||^||^i{|||||l DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt. tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Nog zes se rieuze kandidaten zijn er die belangstelling heb ben voor boerderij Ridderhofstad Den Toll aan de Lagewaard in Koudekerk. De gemeente heeft hem geselecteerd uit een groep van vijfentwintig kopers, die zich in eerste instantie aandiende als gegadigde voor het monumentale complex. On der die "zes" zijn enkele Koudekerkers maar ook mensen, die van ver buiten het dorp komen. een omvangrijk restauratieplan zullen moeten uitvoeren. Die gron dige opknapbeurt moet het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk overigens nog goedkeuren. De minister is, voor het uitvoeren van die werk zaamheden, om een subsidie ge vraagd. De koper zal, dat mag wel worden verwacht, zelf ook een deel van die restauratiekosten voor zijn rekening moeten nemen. Wat die klus precies zal gaan kosten is op dit moment nog niet te zeggen. Dat het om een aanzienlijk bedrag gaat, staat als een paal boven water. Want aan het complex moet, om het goed bewoonbaar te maken, heel wat verspijkerd worden. De Lei- derdorp^e architect Piet van der Sterre, die opdracht van de ge meente Koudekerk heeft gekregen om een restauratieplan op te stel len, hoopt binnen niet al te lange tijd met cijfermateriaal op tafel te kunnen komen. Bijeenkomst over wereld voedselprobleem NOORDWIJK - De Interkerkelijke Werkgroep "Ontwikkelingssa menwerking Noordwijk" organi seert vanavond in de Vinkenhof aan de Vinkenlaan een bijeen komst in de serie „Bedreigd Be staan". Op deze bijeenkomst zal de heer R. Rote, verbonden aan het ministerie van Ontwikkelingssa menwerking, spreken over het we reldvoedselprobleem. De werk groep meent dat niemand vrede mag hebben met het feit dat in de afgelopen vijf jaar zeker twee mil joen mensen door voedselgebrek om het leven zijn gekomen, vooral als men bedenkt dat bij ons vaak het probleem is hoe het voedse laanbod de baas kan worden geble- De heer Rote werkte tot twee jaar geleden aan de vrije universiteit in Amsterdam in een werkgroep on der leiding van professor Linne- man. De werkgroep nam op zich de standpunten die genoemd werden in het befaamde rapport van de Club van Rome, nader uit te wer ken voor wat betreft het wereld voedselprobleem. De bijeenkomst begint om acht uur. boerderij er na de restauratie uit zal zien. Een restauratie waarvan hij beweert, dat het een moeilijk kar wei zal worden, omdat muren en plafonds onder de dikke pleister zitten. De architect ziet in ieder ge val wel verlangend uit naar het moment waarop met de werk zaamheden een begin kan worden gemaakt. "Ik verwacht," zegt hij, "dat die restauratie een boeiend karwei zal worden." Wanneer het startsein voor de op knapbeurt kan worden gegeven is afhankelijk van de tijd die CRM nodig heeft om goedkeuring te ver lenen vóór subsidiëring van het project. DIT JAAR De gemeente Koudekerk vertelde, bij monde van secretaris Van Bra- kel, dat men dit jaar nog tot een conclusiè hoopt te komen wat de bestemming van de boerderij wordt en wie de uiteindelijke eige naar. Er moet door de gemeente raad worden gekozen of Den Toll een agrarische of woonbestem ming krijgt. Vast staat het in ieder geval wel, dat er geen restaurant in de boerderij zal worden gevestigd. De kahs is aanwezig, dat in één van de ruimten een. oudheidkamertje zal worden ingericht. Nu doet de zdlder van het gemeentehuis als zodanig dienst. In de boerderij liggen thans spullen opgeslagen van de dienst gemeen tewerken. Ook zijn er wat beesten ondergebracht van de dierenweide. Zij blijven hier tot het nachtverblijf op de weide er staat. OUDE GLORIE Architect Van der Sterre kreeg de opdracht van de gemeente om Den Toll weer in zijn oude glorie te doen herleven. Zodra de restauratie is begonnen zal hij ook in de geschie denis van de Ridderhofstad dui ken. De architect moet klaarheid zien te brengen in de verschillende verschijningsvprmen van het ge bouw. Van de laatste eeuw zijn die wel bekend. Het complex doet die honderd jaar dienst als boerderij. De laatste agrariër, die er twintig jaar zijn bedrijf uitoefende, boer Rijlaarsdam, heeft Den Toll on langs verlaten. Hij woont nu in Alphen. Van der Sterre heeft inmiddels al schetsplannen gemaakt hoe de KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het antiek stond tot voor kort zo voor het grijpen bij boerderij Den Tol aan de Lagewaard in Koudekerk. Twee tuinvazen (gietijzer) uit de achttiende eeuw sierden de tuin. Ze hadden een plekje gekregen bij het trapje naar het terras. Ze werden ijlings achter slot en grendel opgeborgen toen een medewerker van het ministerie van Cultuur, Recrèatie en Maatschappelijk Werk het ge meentebestuur opmerkzaam maakte op de waarde, die de vazen kunnen vertegenwoordi gen. Hij dacht dat echte liefheb bers van dergelijk goed bereid zijn om heel diep in de buidel te tasten en er wel enkele tiendui zenden guldens voor over zou den hebben. Daarom gingen ze snel naar een veiliger plaatsje. Aan verkopen van die twee tuinvazen wordt zeker niet gedacht. Dit kan ook niet omdat Monumentenzorg (de boerderij met bijbehoren vallen hier immers onder) hier voor geen toestemming zal ver lenen. Bovendien., zo verzekerde de Leiderdorpse architect Piet van der Sterre, zou dat zonde zijn. Volgens hem zijn er nog maar heel weinig van deze tuinvazen in omloop. De gemeente Koudekerk heeft het smeedijzeren raamwerk, dat voor de voordeur was aan gebracht, eveneens weggehaald en veilig opgeborgen, Ook dit raamwerk zou, volgens de me dewerker van CRM, een waar devol bezit zijn voor een „lief hebber". Zodra de boerderij weer wordt bewoond (de laatste eigenaar is naar Alphen verhuisd) zullen de antieke spulletjes weer op hun oude plaatsen worden neerge zet. DEN HAAG/ALKEMADE - In ho ger beroep heeft de procureur- generaal bij het Haagse gerechtshof twee maanden gevangenisstraf en twaalf maanden intrekking van het rijbewijs met een proeftijd van een half, jaar geëist tegen een vijentwintig-jarige inwoner van Alkemade. De man hoorde deze eis voor het veroorzaken van zwaar li chamelijk letsel door schuld. De Haagse.rechtbank veroordeelde de timmerman al eerder tot een geldboete van vijfhonderd gulden, een jaar intrekking van het rijbe wijs, vier weken gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Hij ging hiertegen echter in hoger be roep. De timmerman reed 's nachts met zijn auto tegen een geparkeerde vrachtwagen. Een meisje werd. hierbij zwaar gewond. De Vener voerde aan, dat de vrachtwagen verkeerd geparkeerd stond-. Maar de procureur-generaal merkte op, dat de chauffeur zijn knipperlich ten in werking had gesteld. Het meisje heeft diverse operaties ondergaan. Zij is nog steeds niet geheel hersteld. „Dit is een zaak, die niet met een geldboete kan worden afgedaan", zei de procureur-generaal en kwam tot al eerder genoemde eis. De verdediger, mr. Muller, vestigde er de aandacht op, dat de vrachtwa gen stond op een plaats waarvoor, een stopverbod geldt. Volgens hem is het niet bewezen, dat de Vener te hard zou hebben gereden. Hij pleitte ervoor, dat het rijbewijs niet zou worden ingetrokken, omdat de timmerman dit moeilijk kan mis- Arrest op 30 november. In Voorhout VOORHOUT - De Voorhoutse Volkstuinvereniging "Elsgeest" zit te springen om uitbreiding. Dit blijft tijdens de vijfde jaar vergadering dip gisteren door deze vereniging werd gehouden in café-bar Boerhaave. "Els- geest" beschikt momenteel over 114 tuinen die zijn gelegen nabij het sportcomplex. Aangezien het bestaande complex niet voor uit breiding vatbaar is - dit in ver band met mogelijke uitbreiding van de sportvelden - zal elders naar grond gezocht moeten wor den, aldus een brief die voorzitter W. Floor had ontvangen van B. en W. naar aanleiding van een ge sprek dat hij met wethouder Huigsloot hierover had gevoerd. De vereniging heeft een leden stop moeten instellen, omdat van de 164 leden er al 44 op de wacht lijst moesten worden geplaatst om in aanmerking voor een tuintje te komen. Voorzitter Floor kon echter meedelen dat er besprekingen gaande zijn om de beschikking te krijgen over nog eens zo'n kleine 10.000 vierkante meter er bij, waarmee tenminste 40 leden aan een tuin kunnen worden geholpen. De aftredende voorzitter W. Floor en penningmeester C. Marijt werden met algemene stemmen herkozen door de ruim 60 leden die de vergadering bijwoonden. De leden werden nog eens gewe zen op de verplichting om de slo ten schoon te houden. Een voor stel van één der leden om te be vorderen dat honden slechts aangelijnd op het terrein mogen komen, werd door de vergader ing ondersteund, mede omdat door het gereed komen van de nieuwe brug over de Dinsdagse Wetering wordt verwacht dat meer Voorhouters het sportcom plex, waar de tuinen naast liggen, als wandelgebied zullen gaan ontdekken. Gevreesd wordt voor schade aan de tuinen door loslo pende honden, om nog maar niet te spreken over de uitwerpselen tussen en op de gewassen. De achttiende eeuwse tuinvazen, die nu naar een veiliger onderkomen zijn gebracht. Ze zou er best nog een paar arbeidsjaren aan vast willen knopen maar een van haar knieën wil niet meer zo best. Dat is ook de reden dat de 75-jarige Scheveningse Petronella Taal, visvents- ter van beroep, zo goed als zeker binnenkort een punt gaat zetten achter haar regelmatige uitstap jes naar Leiden. Ze heeft er dan precies veertig Leidse jaren opzitten. En die zijn, met uitzondering van de laatste paar jaar, bijna allemaal identiek verlopen. Elke werkdag stapte ze 's morgens om zes uur met haar mandje vis in Den Haag op de trein of tram richting Leiden om daar haar eerste haringen te slijten in de buurt van het station. Rotogravure Met haar houten viskarretje op luchtbanden zocjit ze vervol gens lopend de Leidse bin nenstad op. Dan vatte ze bij voorbeeld post bij de Roto gravure aan het Galgewater (inmiddels naar Haarlem ver plaatst). "Dat was altijd een hele beste stek", vertelde ze. "Mijn vis jes gingen er daar als koek in. Ondanks het feit dat sommige bazen het personeel verboden tijdens .het werk bij mij te ko pen. Daar hadden ze ons niet mee. Ik bleef gewoon buiten op straat staan wachten tot er ergens een raam open ging en men een touwtje liet zakken. Daar bond ik dan wat haringen aan vast. Zo kregen ze daar toch wat ze wilden". Een vertrouwd beeld, "Pi" Taal met haar karretje in Leiden, it straks verdwenen Haringen Petronella ("Pi" voor haar ken nissen) heeft ook jaren de Doelenkazerne als vaste stek gehad, waar de soldaten maar al te graag de kano's en sprit sen afwisselden met een Schevenings visje. 'Voor de soldaten nam ik altijd een lading zure haringen mee", zegt ze, "want de meeste jongens woonden in het binnenland. Die waren zo'n Zoute zeeharing niet ge wend". De laatste paar jaar is de Sche veningse, die altijd in kleder dracht rondloopt, het wat rus tiger aan gaan doen. Ze komt niet meer alle werkdagen maar alleen op vrijdag. En ook op 3-October ("soms draaide er ik dan 2000 harink jes door") viert ze niet meer mee. En nu wil ze er mee stoppen. 'Ik vind het sneu voor die 30 a 40 vaste klantjes dat ik er bin nenkort een punt achter moet zetten", zegt ze, "want we zijn al die tijd zo gezellig met el kaar opgeschoten. Ze reke nen gewoon op me. Maar nu kan het niet langer". 'Ik zal mijn ritjes door Leiden missen. Ze hebben me altijd fit en levendig gehouden. Jammer dat die knie er tussen moest komen". De Boskopers in de leeftijd van 15- 26 jaar hoeven voortaan niet meer naar Gouda om in het bezit te ko men van een cultureel jongeren paspoort (GJP) Met ingang van 2 december kan men hiervoor bij de gemeente terecht. Met pasfoto en 4,50 wordt alles gelijk in orde ge maakt. Voor 15-jarigen is het CJP gratis. Architect Van der Sterre wil, dat de gevels van de boerderij na de res tauratie er zo uitzien. oluiclgooeö—

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4