'Open huis De Menswording [Le/cfee agenda Boerderij Adegeest' voor 4 ton verkocht 'Denk aan gevolgen bezwaar schrift' VERKEERSNOTA ZOETERWOUDE: Noordbuurtseweg is overbelast Nu al 16 woonwagens bij molen 'De Valk' VOORSCHOTEN - De com missie Welzijn en Onderwijs van Voorschoten ging gistera vond akkoord met de verkoop van de voormalige boerderij "Adegeest" aan mejuffrouw Dr. JJ.M. Hooijmans voor de prijs van 400.000,-. Met deze verkoop komt een eind aan de plannen om van de boerderij een theetuin te maken. De verkoop betreft alleen het woonhuis en een gedeelte van de tuin. Het voormalige be- drijfsgedeelte blijft eigendom van de gemeente Voorschoten. De boerderij werd in 1962 door de gemeente aangekocht bij de realisatie van de wijk "Ade geest". De Voorschotense afdeling van UW wil de bejaardensociëteit verplaatsen van "De Werf' naar een lokaal van de voor malige Paus Johannesschool aan de Molenlaan. Ook de be- jaardensocièteit van de Alge mene Bejaardenbond is al in die voormalige school geves tigd. De commissie stelde een subsidie vast van maximaal vierduizend gulden voor de aanschaf van meubilair. Mr. T. Esselaar (CDA) vroeg of de twee bejaardensocièteiten niet naar elkaar toe kunnen groeien. Het zou volgens we thouder Marselis niet onmoge lijk zijn, voorlopig zijn zij ech ter nog gescheiden. Het tenniscomplex krijgt als het aan de commissie ligt een motorwals, terwijl voor het instructiebad hogedrukrein- igers en waterzuigers worden aangeschaft. Dat laatste is zeer arbeidsbesparend bij het schoonhouden van ondermeer de kleedruimten. Benvenuto's New Formation krijgt een ex trasubsidie van 4.000,-op de aanschaf van een electronisch klavier. Benvenuto zelf draagt een bedrag van 2.000,- bij. Het schoolsportterrein A. van Leeuwenhoekkade en "Ade geest" zijn dringend toe aan een goede opknapbeurt. De kosten bedragen 23.000,-. Voor het schoolsportterrein "Adegeest" betekent dit on dermeer aanleg van drainage. Zonder drainage is dit terrein voor de schoolsport vrijwel onbruikbaar. De jaarrekeningen van de Stichting "De Lindehoeve" konden nog niet volledig afge handeld worden in verband met het ontbreken van een rapport van de commissie Jeugdzaken. Wethouder Mar selis deelde wel mee dat B. en W. inmiddels een standpunt hebben geformuleerd, dat de raadsleden te zijner tijd op schrift krijgen. In zijn alge meenheid heeft de commissie begrip en ook waardering voor het werk van de "Lindehoeve" hoewel het geheel te veel weg heeft van een jeugd- en jonge- rensocièteit en nog te weinig resultaat geboekt wordt op het gebied van de vorming en de ontwikkeling. Hearing Plan Haaswijk OEGSTGEEST - „Laten de toe komstige indieners van bezwaar schriften tegen het bestem mingsplan Haaswijck in vredes naam goed overwegen wat de ge volgen van zo'n bezwaarschrift kunnen zijn", aldus een der aan wezigen op de gisteravond door de gemeente belegde hoorzitting over de toekomstige bouw in de Haaswijckpolder. Een uitspraak die bij de vele aan wezigen, gezien de reaktie, uit het hart gegrepen leek. De-avond had tot doel de meningen van de bewoners van Oegstgeest te peilen en alvorens goedkeu ring van de raad te vragen moge lijke bezwaren en opmerkingen te kunnen registreren. Een moge lijkheid waar dankbaar gebruik van werd gemaakt. Men vroeg zich af of er behoefte be stond aan een dergelijk groot aantal woningen (1200). Wethou der Thorn, ruimtelijke ordening, beantwoordde deze vraag voor alsnog bevestigend. „Nog steeds worden wij gedwongen de eigen inwoners voor woonruimte te verwijzen naar omliggende plaatsen, omdat wij die niet heb ben." Daarnaast verwees de we thouder naar het feit dat de ge middelde woonbezetting gedaald is van 3.8 naar bewoners per wo ning. Toch werd er aangedrongen op een onderzoek, hetgeen de wethou der vorig jaar had toegezegd. Hij deelde daarop mee dat dit onder zoek gehouden zal worden zodra de plannen voor Haaswijck zij vastgesteld door de gemeente raad en er een reële kans aanwe zig bestaat, dat Haaswijck kan doorgaan. „Wanneer er bezwaar schriften zij ingediend en men gaat door tot de Kroon dan kan dit ongeveer 4 jaar in beslag ne men en verliezen de uitkomsten van de enquete veel van hun waarde. Uit dit onderzoek hoopt men tevens te kunnen opmaken welke type woningen in Haas wijck zullen verrijzen. Verkeer Verkeerstechnisch hadden som mige aanwezigen het er ook moeilijk mee. Men vreesde een toename van het doorgaande verkeer door de gemeente. Deze vrees achtte het forum min of meer ongegrond. Burgemeester van Eysinga: „De beste uitslui ting van Haaswijck zou de toe komstige provinciale weg 6 zijn, maar aanleg hiervan brengt veel problemen met zich mee onder andere geluidshinder. Rijksweg 11 langs het zuiden van Leiden en langs de spoorbaan zou een op lossing kunnen zijn voor het doorgaande verkeer." Hij achtte als meest aan vaardbare mogelijkheid verbetering van de huidige Haarlemmertrekvaart. „Maar deze weg is in handen van de gemeente Leiden." Binnen Haaswijck zelf zijn de ver keersproblemen van mindere aard. Het zal beslist geen woonerf worden maar een combinatie van woonerf, woonpad en verkeers wegen. Te zijner tijd zal mem met een te vormen stuurgroep deze aspecten nader uitwerken. LEIDEN - Vrijdagavond houdt de wijkvereniging Akfief in de kan tine van Adler aan de Roosevelt- straat een kaart- en sjoelavond. Aanvang 20.15 uur. DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 ZOETERWOUDE - De conclusies van de amb telijke werkgroep in de door haar uitgebrachte verkeersnota zijn minder vergaand dan die uit de nota van de CDA-fractie en van de werk groep sluipverkeer. Op een tweetal hoorzittin gen, die binnenkort worden gehouden zal de bevolking in de gelegenheid worden gesteld haar mening hierover kenbaar te maken. De studie ging voornamelijk uit naar het woongebied Westeinde 1, dit in relatie met het doorgaande verkeer op de Noordbuurtse- weg-Dorpsstraat. Bij de overige wegen werden de Oranjelaan, het Watertje en de situatie rond de Jan van Banningstraat, Schenkel weg, Zwetkade nader bekeken. Het doorgaande verkeer op de route Lei- den-Zoetermeer blijkt als gevolg van de explo sieve groei van deze laatste gemeente onrust barende vormen aan te nemen. Op de Noord buurtseweg werd een weektotaal geregistreerd van ruim 52.000 voertuigen. De drukste perio den liggen tussen 8 en 9 uur en 17 en 18 uur met ruim 800 auto's. De aktiegroep tegen het sluipverkeer, die vorig jaar in het geweer kwam toen de Noordbuurt seweg enkele maanden wegens werkzaamhe den was afgesloten, was vooral bevreesd dat de Ambachtsherenweg daarna als sluiproute in gebruik zou blijven. Aan de hand van tellingen is komen vast te staan dat hiervan geen sprake is. Met de concludering dat er in Westeinde 1 hoofdzakelijk wijkverkeer plaats vindt kan worden gesteld, aldus het rapport, dat het on verantwoordelijke verkeersgedrag niet aan het doorgaande verkeer mag worden toegeschre ven. Er is een diepgaand onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden inzake het nemen van verkeersveiligheid-verhogende maatregelen. De werkgroep acht oplossingen als verkeersd rempels voor de Zoeterwoudse situatie weinig gelukkig. De groepscommandant van de Rijkspolitie vindt de drempels levensgevaar lijk. Daarbij wordt gedacht aan de lage snelheid van ambulance-vervoer waarbij bovendien het schokken voor de patiënt fataal kan zijn. Bo vendien zijn drempels erg hinderlijk voor de brandweer. Pure speelstraten zijn volgens de nota onbe reikbaar voor vuilniswagens, begrafenisauto's en ambulance. Er zal zich bovendien een groot parkeerprobleem voordoen. Het speels karak ter dat zal moeten worden gecreëerd door het plaatsen van bloembakken, speelwerktuigen en dergelijke zal vuilophoping tot gevolg heb ben. Bij het zoeken naar alternatieven voor verho ging van de verkeersveiligheid doet de werk groep de aanbeveling om de momenteel recht lijnige Ambachtsherenweg een „slangachtige" vorm te geven. Omdat nog steeds veel automobilisten het ver bod om vanaf de Noordbuurt linksaf te slaan naar het Watertje negeren wordt een aanpas sing van deze kruising bepleit. Linksafslaan voor auto's zal dan vrijwel onmogelijk zijn en het rechtsafslaan vanaf de Dorpsstraat naar het Watertje vergemakkelijkt worden. Voor fiet sers zouden er aparte voorzieningen moeten komen. LEIDERDORP - "Een mooi zootje." Koorleider G. S. Verhey vindt het diep in zijn hart eigenlijk het mooiste koor dat er in Nederland rond loopt, maar dat kun je natuurlijk niet toegeven, want dan kun je geen kritiek meer leveren. En dan kun je als koorleider wel naar huis gaan. Dus een mooi zootje" dat jonge renkoor in Leiderdorp. Zoals koorleider Verhey voor het ze ventig man sterke koor De Menswording een "bullebak" is De "Bullebak" is net zo weinig bullebak als het "Zootje,' een zootje is. Al met al kunnen ze het eigenlijk best met elkaar vinden. Zo'n zeven jaar geleden nam Jan Krikke, die nu al weer loopt te denken over de oprichting van een kinderkoor, het initia tief tot de oprichting van het jeugdkoor. Wat begon als een kerkkoortje van zo'n twintig meisjes is nu uitgegroeid tot een stuk jeugdwerk van zeventig jongens en meisjes in de leeftijd variërend van veertien tot vie rentwintigjaar. "Daaraan is ook behoefte, want in Leiderdorp vind je op dat gebied eigenlijk niets. We zijn dan ook meer dan een koor. Eigenlijk zijn we ge woon een gezelligheidsvereni ging waarbinnen zingen en reli gieus denken de bindende ele menten vormen. Daarnaast speelt de behoefte aan onder ling contact een grote rol", al dus Vincent Molkenboer, een van de oudste leden van het koor. Veel kinderen uit Leiderdorp gaan naar middelbare scholen buiten de plaats en missen zo het contract met leeftijdgeno ten in hun woonplaats. Dat is aan de belangstelling te mer ken, want, alhoewel de studie, militaire dienst en andere oor zaken veel leden onttrekken, komen er weer minstens even veel bij. Het afgelopen jaar wa ren dit er dertig, bijna de helft van het koor. Exploitatie Hoe vreemd het ook lijkt, de exploitatie van een koor is een dure zaak.Voor het koor De Menswording is jaarlijks een bedrag van 6.000,- nodig, die worden besteed aan instrumen ten van het begeleidend com bo,werkweekenden, papier, re- petitiekosten en wat dies meer zij. Dat bedrag verdient het koor zelf; voor een optreden - en dat zij er zo'n vijftig per jaar - wordt een bedrag van 150,- ge vraagd. "Bij sommige mensen komt dit wat onsympathiek over", aldus koorleider Verhey, "Maar dat moeten die mensen dan maar vinden. Wij zin een zelfstandig koor, in feite onafhankelijk van de parachie, en moeten onszelf bedruipen. Als we dit niet zou den vragen zouden onze overle vingskansen vrijwel nihil zijn". Naast de vergoeding voor op tredens verzamelt het koor gelden uit contributies en een jaarlijkse collecte. "We krijgen genoeg geld binnen, maar we moeten wel oppassen wat we doen", aldus Vincent Molken- boer Het repertoire van het koor be staat uit ongeveer honderdvijf tig nummers, variërend van re ligieuze koorliederen tot su permodern top-10-nummers "Het combo (vier man sterk) is eigenlijk een beetje de spil en tegelijkerhijd de trekker van het koor. Daardoor zin de ar rangementen erg belangrijk geworden. De populariteit van het koor wordt namelijk in hoge mate bepaald door de vitaliteit van de liedjes. Ons repertoire spreekt zo aan, dat kerkgangers zich er niet voor schamen spon taan mee te zingen. Dat is onze grot kracht", meent koorleider Verhey. Om te laten zien wat er allemaal gebeurt, en wat er induvidueel en als groep gepresteerd wordt, houdt het koor vrijdagavond aanstaande open huis. Dit ge beurt vanaf half negen in de Menswordingskerk aan de Gal laslaan in Leiderdorp, waar naast koorzang, cabaret, ballet en muziek een hoofdrol spelen. LEIDEN - Met de komst van een groep Oosteuropese zigeuners is het aantal woonwagens dat al geruime tijd een plaats bij de molen „De Valk" heeft ingenomen met vijf uitgebreid. De gisteren in Leiden aangekomen woonwagenbewoners hebben tegenover de politie verklaard over enkele dagen weer te zullen vertrekken. In totaal staan er op het ogenblik rond de molen zestien woonwagens. Gebleken is dat een aantal woonwagenbewo ners stroom aftapte van een gemeentelijke lichtmast. De politie heeft daar gisteren een einde aan gemaakt. De woonwagenbewoners beschikken echter over een eigen agregaat, welk apparaat op uitdrukkelijk verzoek van de politie in een VW-busje is geplaatst. Het verzoek werd gedaan, omdat omwonenden klaagden over geluidsoverlast en men door deze maatregel het lawaai wat hoopt te temperen. De politie is nog niet met het wegslepen van de wagens begonnen, omdat daarmee volgens haar het probleem niet wordt opgelost. Pas als de zekerheid is verkregen dat er voldoende plaats is in een woonwagenkamp zal mogelijk tot actie worden overgegaan. OEGSTGEEST - Alt-mezzo Elisabeth Cooymans was niet de kluts kwijt, maar de weg naar Oegstgeest, waarom zij wat *ver tijd bij Thea Ekker arriveerde om daar, zo van de straat het podium op, voor de Vrienden van het Lied een solo-recital te beginnen met een serie Mahler- liederen. Zij had de onverbe terbare pianist Rudolf Jansen als secondant. Kunstzang be drijven is iets zo overgevoelig, dat elk ondefinieerbaar niets er greep op krijgt. De zangeres de finieerde het zelf in de pauze: een kikker in de keel. Ja, we hadden bij Mahler meer toon- kleur en intensivering gewenst, zang moet ook wat glimmen en bij Mahler moet de stem kun nen bijkleuren naar de orkes tinstrumenten, die er bij te den ken zijn. In een andere, schijnbaar ge voelsarme wereld horen de Liedrecital Elisabeth Cooymans in Oegstgeest Proses lyriques thuis van De bussy. Deze en Mahler wisten van elkaar af, want Claude liep in Parijs na een half uur de zaal uit, toen Mahler er z'n 2de Sym fonie dirigeerde. Die Proses zijn gemaakt op een eigen tekst van de componist en worden steeds nog nauwelijks uitgevoerd. Omdat de geëngageerde kritiek van de Belle Epoque (tegen 1900) ze door Wagner besmet vond. Akkoord, iets wel. Maar wie dat in „De Soir" (no. 4) kan aanduiden, mag bij ons aanbel len. Jansen stuwde de zangeres onmiddellijk zo onweerstaan baar op in de vaart van lied I, dat de hele motoriek van de tech niek losraakte. Deze muziek- poëtisch zuivere liederen spre ken waarschijnlijk niet op slag aan, wat de na de pauze ver klankte stukken van Moes- sorgski (Russisch gezongen), van Tsjaikofski en Monpou in behoorlijke maté hebben ge daan. De ongewoon heldere dictie regeerde daar, de voor dracht kreeg ruim de sugges tieve kracht mee om er folklore-sfeer, balalaika begeleiding en andere entou rage bij te zien en te weten. Je gelooft het bij het horen, d.w.z. de differentiatie in de mense lijke aandoening, die evenwel vocaal nog rijker kan. KEES VERHOEF Huisvesting verenigingen in Warmond probleem WARMOND - De commissie Maat schappelijk Welzijn van Warmond vergaderde gisteren over de begro ting en de aanbiedingsbrief. De so ciaal culturele accommodatie baart de commissieleden veel zor gen. Per 1 oktober sluit De Burcht defini tief en een andere opvang voor de verenigingen is nog niet gevonden. De leden van de commissie waren het er over eens dat de sociaal cultu rele accommodatie de hoogste prio ri teit meot hebben naast de uitbrei ding van het sportveld. Er wordt overleg gepleegd met de Kerkvoog dij van de Hervormde Kerk over eventuele aankoop van ,fiet Tref punt" met grond, voor eventuele verbouw of nieuwbouw. De St. Nicolaasschool zou in overleg met de huidige huurder (de BB) als tijdelijke opvang dienst kunnen doen. Er zijn acht lokalen en een grote zolder die nagenoeg leeg staan. Nieuwbouw op de plaats van De Burcht wordt ook niet uitgeslo- De bezuinigingen op het gebied van de gezondheidszorg beginnen ook in Warmond door te werken. De Stich ting Maatschappelijke Dienstver lening Bollenstreek, waaronder Warmond valt, heeft van hoger hand een vacature-stop opgelegd gekregen. Dit betekent dat er vier maatschappelijk werkers minder bij de Stichting werkzaam zijn dan voorheen, terwijl het aantal zwaardere problemen bij de cliën ten per maatschappelijk werker al hoger dan het landelijk gemiddel- Donderdag v. d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring, Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat 1B, wereldwinkel, 9.30 uur vm-9 uur nam. Geversstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden, "Pieterskerkhof architektenburo, gra tis advies, 8-9 uur nam. 't Breehuys 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; Keramiekkursus, gespreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2A, creagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazz-ballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en tekenen, Go, alle groepen vanaf 8 uur Nieuwe Rijn 20A, werkgroep homofilie, open-caféavond, 9-12 uur nam. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en' Leembruggen ruilavond philatelica, 7.30 Stadhuis, gecombineerde vergadering ruimtelijke ordening, t nomische aangelegenheden, interne ganisatie en beheer, 8 ui sie onderwijs, recreatie, samenlevings opbouw en sport, 8 uur nam. Troef, Noordeinde 2A, avond over de Russische oktoberrevolutie, 8 uur nam. Lak-Theater, Levendaal, LAK-Cinema, filmfestival. Leidse Schouwburg, Internationaal fol kloristisch danstheater, 8.15 uur nam.Gemeentehuis Oegstgeest, Alge mene beschouwingen, 2 uur nam.; raad, Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk. Herengracht 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhülpdienst den, katten, vogels e.d. In de gemeenten Lelden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Advocaten spreekuur Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordelnde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, dl. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen dorpstraat 36: geopend ma. van 19-21 Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur. telefoon 142144. SOS-dienst Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45. tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders de, nu er met minder werkt moet worden geeft dit on houdbare toestanden. In de ge meenten Lisse en Hillegom is aan de huisartsen geadviseerd geen pa tiënten meer door te verwijzen naa r de maatschappelijk werker. Omdat de commissieleden dit, het plan om het aantal beschikbare uren in Warmond terug te brengen een on aanvaardbare achteruitgang vin den hebben zijBenW geadviseerd protest aan te tekenen bij de staats secretaris. LEiDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2