Te keep in Rijnsburg Fold :<ma GERJDUR Duiken: fascinerend, niet zonder risico mÊÊ/gBSÊ Fotocursus Kruyt f 325,-pm (y-tein Kruidër) Jac. Ravensbergen J. KOELEMAN ADNEDEMOOY ,n!S nu 875- DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 PAGINA 25 DEN HELDER (ANP) - Belangstel ling voor duiken in de binnenwate ren en op zèe is de laatste jaren aan zienlijk toegenomen. Steeds meer mensen worden erdoor gefasci neerd. Zo heeft de Nederlandse on derwatersportbond (NOB) in Utrecht op het ogenblik ongeveer vijfduizend leden. Een woordvoer der van de bond vermoedt, dat daarnaast nog zo'n duizend mensen regelmatig op eigen houtje de duik sport beoefenen. Met'de komst van booreilanden in de Noordzee is pok de beroepsduikerij in betekenis toegenomen. De risico's van duiken zijn met on aanzienlijk. De Nederlandse wate ren zijn niet overal meer geschikt om op de bonnefooi te gaan duiken. In de Grevelingen bijvoorbeeld zit ten nu gaten van vijftig meter diepte en meer. De stroming in de Noordzee en vooral in de Wadden zee zijn niet te onderschatten, aldus woordvoerder De Wilde van de NOB. Zijn indruk, zowel als die van dr. G. J. Brink, hoofd yan de medis che duikdienst van 4de marine, is dat het aantal ongelukken toe neemt, vooral wegens onkunde, onwetendheid en onvoorzichtig heid van duikers, die het op eigen houtje doen. Overweldigend zijn de cijfers niet dit jaar vielen er vier doden. Vorig jaar waren dat er twee. "Niettemin een toename met honderd procent", aldus De Wilde van de NOB. In de beroepsduikerij, vooral op de eilanden in de Nóordzee, ligt het aantal slachtoffers naar ziijn schat ting beduidend hoger. De maat schappijen vragen soms sportdui- kers een karwei voor hen op te knappen. Voor die mensen is dat zeer verleidelijk maar houdt vol gens de Wilde enorme risico's in. Wettelijk is de beroepsduikerij overigens nauwelijks geregeld. Al leen voor caissonwerkers bestaat een sluitende wettelijke regeling. De rest van de beroepsduikerij in de Noordzee valt gedeeltelijk onder de Mijnwet. Dr. G. J. Brink in Den Helder maakt deel uit van een commissie, die voor de minister van Sociale Zaken de duikwetge- ving voorbereidt. Over ongeveer een jaar, zo hoopt hij, moet het voorstel op tafel komen. Een eerste verbiste voor duikers is, dat ze lichamelijk en geestelijk goed in orde zijn. Een keuring bij de marine duurt vijf uur, aldus dr. Brink. Een zekere geestelijke stabi liteit is nodig, om bij moeilijkheden onder water niet in paniek te raken. Een gevoel van eenzaamheid kan zich in de duisternis eri.de kou van de Nederlandse wateren meester maken van een duiker. Als hij daar vastraakt in een net of in vislijnen dient hij rustig te blijven, wil hij er weer uitkomen. Bij een aantal on gelukken in de laatste jaren heeft paniek vermoedelijk een rol ge speeld, aldus de Wilde van de NOB. Joligheid Op groter diepten, die in de sport- duikerij niet zo vlug voorkomen, overvalt de duiker een soort dron ken joligheid. Dat- komt omdat zuurstof daar anders op het mense lijk lichaam inwerkt onder invloed van de druk, aldus dr. Brink. Een duiker, die dat niet weet of die zich laat meeslepen door dat gevoel, kan uit pure lol zijn helm afzetten, en dan is het wel gebeurd. Iets, waar alle duikers zich aan moeten houden, zijn de rustsche- ma's op bepaalde diepten bij het weer omhoogkomen. Waar en hoe lang die pauze's zijn hangt af van de tijd, dat een duiker op een bepaalde diepte is geweest. De schema's zijn nodig om tie druk binnen het li chaam weer gelijk te krijgen met dat van de omgeving. Een eenvoudige regel is, dat de druk onder water toeneemt met een atmosfeer per tien meter. Dat bete kent èen verdubbeling van de nor male druk. Het menselijk lichaam heeft even tijd nodig om zich daarna weer aan te passen aan de normale druk. Gewrichtspijn Iemand die van tien meter meteen omhoog komt, loopt bij ademen het risico zijn longblaasjes te scheuren. Er komt dan lucht in bloed en weef sel en de duiker krijgt last van de compressieziekte. Een van de licht ste vormen is gewrichtspijn. Ook verlammingsverschijnselen en hersenletsel kunnen het gevolg zijn. Blijvend letsel is niet uitgeslo ten. De verschijnselen van decom pressieziekte doen zich niet altijd onmiddellijk na een duik voor. Dat kan een paar uur duren, aldus dr. Brink. Decompressieziekte is de of ficiële benaming voor caissonziek te, in de volksmond zo genoemd, omdat vroeger vooral caissonwer kers er last van hadden. Wel meteen merkbaar zijn de ge volgen van een luchtembolie. Die ontstaat als een duiker meteen om hoog komt ?n daarbij zijn adem in-~ /houdt. Bij het ademhalen boven komt dan een grote luchtbel uit de longen meestal direkt in de ader naar het hart. Een acute hartaanval is daarvan het gevolg. Doorstaat de - duiker die, dan zijn de kenmerken van de luchtembolie vrijwel de- .zelfde als die van decompressie ziekte. "Uitademen bij opstijgen moet voor elke duiker een tweede natuur zijn", aldus dr. Brink. Een belangrijk instrument voor een duiker beneden is zijn compressie- klok, die de druk regelt vanuit de luchtflessen. Volgens dr. Brink ver tonen die regelaars onderling vrij vaak verschillen. Ook dat kan nare gevolgen hebben. Luchtembolie De medische duikdienst van de marine in Den Helder beschikt over decompressietanks, waarin dui kers behandeld worden, die een luchtembolie of decompressie ziekte hebben opgelopen. Daarin wordt kunstmatig de druk nage bootst van de diepte waarop de duiker was en dan langzaam terug geschroefd naar normaal. Behan deling van ernstige gevallen kan 36 uur duren. Ook in Den Helder zijn luchtdichte brancards om de zie ken onder druk te Dit jaar zijn in Den Helder zes men sen in zo'n tank behandeld. De Bel gische marine beschikt iri Ostende over een soortgelijke installatie. De slachtoffers van ongelukken in Zeeland gaan daar meestal naar toe. Het is geen eigenlijke taak marine om andere dan marii sen voor decompressieziekte of luchtembolie te behandelen, aldus dr. Brink, maar de ziekenhuizen hebben geen decompressietanks. Of ziekenhuizen, met name in Zee land dergelijke tanks krijgen, be twijfelt dr. Brink. De kosten ervan schat hij op een miljoen gulden. Daarnaast is gespecialiseerd per soneel nodig. In Zeeland houdt de rijkspolitie in geval van nood de veerpont van Vlissingen naar Breskens vast, zo dat het slachtoffer zo snel mogelijk naar Ostende kan. Afstand en tijd werken evenwel niet in het voor deel van de zieke. Verder ligt in Hansweert een bergingsvaartuig de "Walrus", dat een decompressie- tank aan boord heeft. „Nederlandse Cultuur in de Gou den Eeuw" door J. L. Price. Ana lyse van het belang van de Neder landse cultuur in de Gouden Eeuw. Vooral schilderkunst en literatuur en hun relatieve waarde krijgen grote aandacht (Aula Paperback 39, 216 bladzijden geïll. Uitgave Het Spectrum Utrecht/Antwerpen, prijs 25,-). „Kees Maks 1876-1967" door Hans Redeker en- Adriaan Yenema. Mo nografie over de Amsterdamse schilder met zeer veel reproducties, deels in kleur, van zijn werk. Het boek verschijnt t.g.v. de grote over zichtstentoonstelling van Maks' werk in het Van Goghmuseum (uitgave „De Opkomende Zon", Amsterdam. „Groot Heksenboek" door Peter Haining (uitgave: Amsterdam Boek, geb. 19,90; per 1-3-1977 27,50). „Amsterdam in de 20ste ,eeuw"/Deel 1 (1919/1945) door dr. Richter Roegholt (Uitgave Het Spectrum Utrecht/Antwerpen 33,-). De kanonnen van augustus, door B.Tuchman. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam, 34.50 Die nacht kwam de vrijheid, door L. Connins en D. Lapierre. De dra matische onafhankelijkheidsnacht van India en Pakistan. Elsevier. 39.50 Het oog van de tijger, door Wilbur Smith. Zuid-hollandsche uitgever smaatschappij, Baarn. 25.90 Helvoirt aan de Lei. Brabantse schetsen door Antoon Coolen de Oudere. Hollandia. 19.50 Eenmaal is genoeg, door Miles Smeeton. Hollandia. 19.50 Franceco. Het leven van Franci- scus van Assisi verteld door Jean Dulieu. Uitgeverij Van Holkema Warèndorf, Bussum. 15.90 Alice in wonderland, door Lewis Carol!. Uitgeverij Hollandia, Baarn. 19.90 Jasnaja Poljana, door Leo N. Tol- stoj. Ouders vaij nu boek. Uitge verij Kosmos, Amsterdam, 14.90 Kinderen en ouders, door H.A. Peine en R. Howarth. Alledaagse gedragsproblemen. Ouders van nu boek. Kosmos, 12.90 Met seks moet je leren leven, door W. de Regt. Over gevoelens en rela ties, voor jongeren van ca. 13 tot 18 jaar. Ouders van nu boek. Kosmos. 14.90 Elseviers zoogdierengids, door M. Burton. Meer dan 230 beschreven soorten met meer dan 400 afbeel dingen in kleuren. Uitgeverij Else vier, Amsterdam, 22.50 Elseviers duivengids, door A. McNeillie. 179 duiverassen met meer dan 200 afbeeldingen in kleu ren. Elsevier, 24.50 Het anarchisme, door D. Quérin. Uitgeverij Van Gennep, Amster dam. 14.50 De Fontini strijders. Roman van een huiveringwekkend mysterie, door R. Ludlum. Uitgeverij L.J. Veen, Wageningen. 18.90 Macho! Macho! Roman door N. Ri chard Nash. L.J. Veen. 19.90 De vrouwen van mijn vriend, door A.J. Cronin. L.J. Veen. 24.50 Blonde duinen en De bonte wei. Jac. P. Thijsse's Verkade-albums. Te illustreren met Verkade's plaa tjes naar tekeningen van L.W.R. Wenckebach en Jan van Oort. Uit geverij Zomer Keuning, Wage ningen. Per album 19.50 Het complete kookboek voor de goede keuken, door Edda Meyer- Berkhout. Vertaald ep bewerkt door C.P. de Goederen-Koopman. Zomer Keuning. Prijs tot 31-1- 2-1976 44.50. Daarna 52.50 A.s. maandagavond 22 november 8 uur, Hotel Noordzee Toegang gratis. Onderwerp Dia besprekingsavond Neem uw eigen dia's mee. KUNST HANDEL Voorstraat. Katwijk Zee Kerkstraat 4., .Rijnsburg Abrah. v. Rooyenstr. 106, Noordwijk Speciale aanbieding Orion dia-projector gemaakt door Rollei 2KV 150 W lamp'met afstandbediening. Prijs slechts f 195,- Een uitzonderlijk aanbod voor een uitzonderlijk lage prijs Bergoss Hilton. Een chique gestyleerd dessin op een rustig gekleurd fond. De ideale basis voor een klassiek interieur. Zuiver scheerwol. Geweven rug 450 breed normale prijs f 445,- nu voor Reservering mogelijk 5 jaar garantie gratis gelegd kleur groen tapijtvakman de grootste kollektie wollen vloerbedekking en woontextiel Rijnsburg Winkelcentrum Remise Oegstgeesterweg 46 telefoon UI 718-22537 Speelgoed Kantoorartikelen Gereedschap Ijzerwaren Verf en behang Huishoudelijke artikelen Vliet NZ. 71 Rijnsburg Tel. 21317 St. Nicoiaas vergeet1 ons niet. Wij verkopen ook leuke geschenken,o.a.: SIScheerapparaten Bureaulampen 3! Leuke staande schemerlampjes II Stofzuigers II Strijkijzers H Koffiemolens enz. enz. Vliet N.Z. 56 Telefoon 21329 St. Nicoiaasfeest hoeft niet duur te zijn. Kijk maar naar onze voordeelkoopjes in de winkel Diverse L.P.'s 7.50 2 voor 10- Cassettes 7.50 lege cassettes 4 voor 10 gulden Singels 5 voor 10 gulden. Complete Weihnachts Oratorium geen 77.50 maar 49,50 HET ADRES VOOR RIJNSBURG EN OMSTREKEN: Noordeinde 46 - Dubbele Buurt 17 Telefoon 21529 Ook uw adres voor: SFEERVOLLE VERLICHTING, STEREO-APPARATUUR, KLEURENTELEVISIE, WASMACHINES en HUISHOUDELIJKE APPARATEN Informeer naar onze speciale kortingen! ELEKTRO-TECHNISCH BUREAU Vliet Z.Z. 1 - Rijnsburg - Tel.2102S UNIEKE AANBIEDING: PHILIPS STEREOMEUBEL met 2 losse boxen, moderne uitvoering Bij aankopen boven 100.— ontvangt U een LEUKE SURPRISE OOK ST. NICOLAASZEGELS!

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 25