Bedrijfsleven krijgt z n zin 7%% rent* met 't nieuwi Spaar-extra-Premie- boekje. Rabobank Q In plannen Leidse binnenstad DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 LEIDEN - Als het verkeersplan van de Kamer van Koophandel naast de laatste gemeentelijke plannen voor reconstructie van de Breestraat gelegd wordt, blijkt dat op veel punten in de nieuwe plannen tegemoet is gekomen aan de wensen van het bedrijfsleven in de binnenstad. In mei van dit jaar bracht de Kamer een verkeersplan voor de binnen stad uit, gemaakt door het bureau Goudappel en Coffeng; dat was vlak na de bekendmaking van de gemeentelijke plannen voor de Breestraat en de marktroute. De twee voorstellen verschilden op be langrijke punten van elkaar. We thouder Waal (stadsontwikkeling) uitte in deze krant vooral kritiek op het plan van de Kamer voor twee zijdig busverkeer op de markten; waardering had hij voor de alge mene uitgangspunten van het plan. De kritiek van de wethouder wekte grote toorn bij het bedrijfsleven. Tijdens een discussieavond over de gemeentelijke plannen weigerden vertegenwoordigers van het be drijfsleven inhoudelijk op de plan- Kamer akkoord met afsluiting LEIDEN - Van de Breestraat (tussen Koornbrugsteeg en Gangetje) zou een volledige wandelpromenade gemaakt moeten worden, dus zonder rijbaan voor bussen en (brom)fietsers. Dit stelt de Kamer van Koophandel in een reactie op de jongste plannen van de gemeente voor recon structie van de Breestraat, wijzend op subsidiemogelijk heden van het ministerie van Economische Zaken bij het aanleggen van "echte wandel gebieden". In grote lijnen gaat de Kamer evenwel akkoord met de plannen, waarbij dui delijk meer rekening is ge houden met een aantal drin gende wensen vanuit het be trokken bedrijfsleven". De Kamer vindt de plannen evenwichtiger en ge looft dat via de projectgroep, zoals bekend, is bezig met het opstellen van een integraal plan voor de binnenstad. Hoewel de Kamer zich af- vraagd aan de hand van welke normen de uiteindelijke beoordeling plaats zal vinden, gelooft men dat een "emotio nele en zinloze discussie" voorkomen kan worden door de informatie te toetsen aan zo'n integraal plan. De Kamer stelt in haar reactie dat het college van Ben W de afsluiting ziet als een doelstel ling uit het oogpunt van ruim telijke ordening, terwijl de Kamer de afsluiting be schouwt als middel om het bedrijfsleven in het centrum te stimuleren. Daarom is de Kamer meer geporteerd voor een volledige afsluiting van het laatste deel: ook de bussen en (brom)fietsen zouden het veld moeten ruimen voor de voetganger. Aan het slot van haar reactie vraagt de Kamer onder andere om een onderzoek naar de mogelijkheden om aan de Boommarkt een parkeerga rage in te richten. Dit voorstel heeft de Kamer al eerder ge daan in haar verkeersplan voor de binnenstad. De hui dige school aan het eind van de Boommarkt zou plaats moeten maken voor een "par keerdek". nen in te gaan. Later koos men blijkbaar eieren voor z'n geld en werden er enige gesprekken ge voerd op het stadhuis. Niet zonder resultaat, zoals men ziet als de ver schillende plannen naast elkaar worden gelegd. De oorspronkelijke gemeente lijke plannen gingen uit van een proefreconstructie van de Brees traat (gedeelte Gangetje/Koorn- brugsteeg), daarna herstel van de walmuren van de markten, daarna reconstructie van de gehele Brees traat. In de nieuwe versie gaan de plannen niet verder dan de proef op het laatste gedeelte Breestraat en vervolgens het herstel van de wal muren. Wat er verder met de Brees traat moet gebeuren moet via een andere procedure uitgezocht wor den, namelijk via de projectgroep voor de binnenstad die, zoals be kend, januari 1978 met een struc tuurplan voor de Leidse binnen stad zal komen. Leuze Dit is een tegemoetkoming aan het bedrijfsleven waar altijd de leuze opgeld heeft gedaan: eerst een compleet plan voor de binnenstad, dan de Breestraat aanpakken. Na de ervaringen met het proefstuk liggen nog alle mogelijkheden open. Wat er met de Breestraat en markten zal gebeuren kan dan worden beslist in de open planpro cedure van de projectgroep voor de binnenstad, in samenhang met be slissingen over andere delen van de binnenstad. De beslissing over een belangrijk deel van de oorspronke lijke plannen is hiermee uitgesteld. In het oorspronkelijke plan van de gemeente zou de proef begin 1977 worden gehouden, los van maatregelen elders in de stad. Aan passing van de Valkbrug werd geen vereiste genoemd voor de proefre constructie, en ook aanpassing van de bewegwijzering kon nog na de proef geschieden. Het bedrijfsleven eiste een aantal maatregelen voor de proef van start zou kunnen gaan die er onder an dere toe dienden om de cityring be ter toegankelijk te maken: Valk- brug geschikt maken voor tweezij dig verkeer; aanpassing kruispunt Pelikaanstraat/Langegracht; be tere bewegwijzering; het treffen van parkeervoorzieningen; en tens lotte een verkeersplan voor de bin nenstad. Met een aantal maatregelen die voor de proef genomen moeten zijn, komt de gemeente in haar nieuwe plannen voor een groot ge deelte aan deze wensen van het be drijfsleven tegemoet. De Valkbrug zal al voor de proef geschikt wor den gemaakt voor tweezijdig ver keer, en de bewegwijzering van en naar de "binnenstadsroute" (nieuwe naam voor city-ring) zal zijn aangepast. Het kruispunt Peli kaanstraat/Langegracht. wordt zo aangepast dat het verkeer op de binnenstadsroute beter uit de voe ten zal kunnen, waarbij de ver keerslichten op de route beter op elkaar zullen worden afgestemd. Calamiteiten Het bedrijfsleven krijgt niet zijn zin wat betreft eventuele uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen. Er wordt gewerkt aan een parkeerplan voor de binnenstad, maar dat zal los van de proefreconstructie in de Breestraat ontwikkeld worden. Wel wordt gekeken of er geld is voor een extra parkeercontroleur, maar dat is een minieme pleister op de won de: het bedrijfsleven had graag de bouw van enkele parkeergarages gezien, en tijdens de proef in ieder geval de aanleg van meer parkeer plaatsen in de buurt van de Brees traat. Andere onderdelen van de gemeen telijke plannen voor de proef blij ven ongewijzigd. Tijdens de recon structie van het laatste deel van de Breestraat zal de bus omrijden via Koornbrugsteeg en Botermarkt. Tegemoetkoming is wel dat ook na het gereedkomen van de recon structie de bus nog enige tijd zo blijft rijden om te kijken hoe de Breestraat bevalt zonder enig ver keer. Maar net als in de oorspronke lijke gemeentelijke plannen zal de bus ook enige tijd via het laatste gereconstrueerde deel van de Breestraat rijden. Autoverkeer blijft de hele tijd mogelijk via de lus Breestraat - Koornbrugsteeg - Vismarkt. Merkwaardig is het gesteld met de busroute Breestraat - Koornbrug steeg - Botermarkt. In het plan van de Kamer wordt gesteld dat deze draai alleen mogelijk is met ver keerslichten in de Koornbrugsteeg en uiterst links voorsorteren van de bus. In de gemeentelijke plannen wordt gezegd dat slechts geringe aanpassingen nodig zijn. Tijdens een proef met twee bussen op dat punt bleek er ternauwernood ruimte te zijn voor twee bussen. TOM MAAS LEIDEN - Dit beeld zal de Langegracht in de toekomst bieden. Bovenstaande perspectief-tekening geeft aan hoe het toekomstig stadskan toor er uit zal zien. Dit tweede stadhuis komt te staan tussen het huidige terrein van de ste delijke fabrieken voor gas en elektriciteit en de flatwonin gen, die tegenover het kruis punt met de Pelikaanstraat, aan de voorzijde van het Huigparkje worden gebouwd. In het stadskantoor worden op de eerste plaats die gemeente lijke diensten ondergebracht (o.a. Bureau Huisvesting) die met "wonen" temaken hebben. Het gebouw is maximaal acht tien meter hoog; de bruto- vloeroppervlakte bedraagt 7350 meter. Ongeveer 280 a 300 ambtenaren zullen hier on derdak vinden. Het is de be doeling om volgend jaar met de bouw te beginnen. Het busverkeer in de Breestraat: straks tweezijdig over de tfoiermarkt. Toneelstuk 'Patronen in Minerva LEIDEN/DEN HAAG - „Het zat u die avond niet erg mee", stelde de Haagse politierechter vast. Geluk kig maar, want de 26-jarige sjouwer uit Leiden die dit betrof, was op het verkeerde pad, waar hij door een glazenwasser op gebracht zou zijn. Het pad leidde naar een drukkerij aan de Wilhelminalaan te Alphen aan den Rijn. Als een geroutineerde klimmer klom de vriend langs de regenpijp omhoog en via een raam naar bin nen in het kantoor. Vervolgens werd de sjouwer omhoog getrok ken en werd er een speurtocht door het gebouw gemaakt, op zoek naar geld. Dat werd niet gevonden. Maar omwonenden had rumoer gehoord LEIDEN - In sociëteit Minerva en de politie gealarmeerd, die het (Breestraat) geeft het Delftsch Stu- tweetal op het dak van het gebouw denten Tooneel Gezelschap een ontdekte. uitvoering van het stuk Patronen, Het tweetal was per taxi uit Leiden op donderdag 25 november. Dit naar Alphen aan den Rijn geko- stuk is ter gelegenheid van het ne men. De tegenvaller was dat er geen gentiende lustrum van het toneel- geld was, er waren wel kosten ge- gezelschap door Arthur Sonnen en maakt en zij ontdekt door de poli- Wim Busink geschreven, in sa- tie. menwerking met componist/diri- „We hadden een biertje op", aldus gent Henk v. d. Meulen en regisseur het excuus van de sjouwer. Omdat Pieter Vrijman, verdachte nog niet eerder is ver- „Patronen" is opgebouwd uit een oordeeld, wilde de officier nog vol- opeenvolging van sketches en han- staan met f250 boete en voorwaar- dekt over studenten, die eindelijk delijk een week gevangenisstraf afstuderen en hyn eerste schreden met een proeftijd van twee jaar, dat op het burgerpad wagen. Aanvang: ook het kwart c r acht. Leids emeritus hoogleraar Liagre Böhl overleden LEIDEN - De assyrioloog en emiritus-hoogleraar prof. dr. F. M. T. de Liagre Böhl is deze week op 94-jarige leeftijd overleden. Morgen wordt zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld op de hervormde be graafplaats in Gennep. Prof. Böhl was een geleerde van in ternationale reputatie. Hij was ere-doctor van de universiteiten van Bonn, Leuven en Debreczin (Hongarije). Van 1912 tot zijn eme ritaat in 1953 was hij hoogleraar in Groningen en in Leiden (1927), waar hij de talen en geschiedenis van Babylonië en Assyrië doceer de. Prof. Böhl werd geboren in We nen en studeerde in zijn geboorte plaats, Bonn, Berlijn en Leipzig zowel theologie als oosterse talen, met name assyrologie. In Gronin gen doceerde hij na een privaat docentenschap in Berlijn He breeuwse taal en letterkunde en Is raëlitische oudheden. Hij werkte o.m. mee aan opgravingen in Si- chem in Palestina en maakte een studiereis naar Mesopotamië. ADVERTENTIE Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar- extra-Premieboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt wel 2% over elk opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat het Spaar-extra-Premieboekje voordelig is. alsu het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. Niet voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z"n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar- extra -Premieboekje niet voordelig voor u. U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt u daarbij graaq Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als l meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden. Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt. En goede raad kost niets. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21