LEIDSCH DAGBLAD „Oppassen voor eenzijdig drukken van loonkosten susy Mentenper schip weg onmogelijk vandaag Onderzoek naar dood van Lissenaar Voorzitter bouwfederatie: Toiletpapier Weer winst Estel Weikóm in ieidsenhage Drie jaar voor drug handelaar sxfeëSs* DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35092 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 5>5> ROTTERDAM (SP) - "Het is vols lagen uitgesloten dat Menten met een van onze schepen naar Zuid-Amerika is ontkomen", ver telde ons vanmorgen drs. W. We- stra, directeur van de Maat schappij Vrachtvaart N.V. in Rot terdam. De adjunct-directeur van deze maatschappij is Hans Pauw uit Capelle aan den IJssel. Hij is een zwager van de van oorlogsmis daden verdachte en voortvluch tige Blaricumse miljonair P Menten. Een vroeger huisgenoot van Men ten, de 43-jarige nu in de Portu gese hoofdstad Lissabon nende Huib Lamers, heeft de naam van Hans Pauw genoemd als de man die de 77-jarige miljo nair mogelijk heeft helpen ont snappen naar Zuid-Amerika. De Maatschappij Vrachtvaart heeft twee schepen varen op Zuid- Amerika. Het ene ligt momenteel in Buenos Aires en het andere is 9 november uit Bremen vertrok ken en vaart nu ter hoogte van de Azoren. De heer Westra: "Het is gewoon een indianenverhaal van Lamers. Pauw is totaal niet bij deze zaak betrokken. Hij had trouwens nauwelijks contact met zijn zwa ger alleen maar af en toe met zijn zuster. Pauw heeft in de oorlog zelf in een kamp in Amersfoort gezeten. Hij was bepaald geen vriend van Menten. Hij gaf de laatste tijd alleen maar te kennen dat hij bezorgd was om het lot van zijn zuster". Een toevalligheid is dat Hans Pauw maandag per vliegtuig vertrok ken is naar Zuid-Amerika, terwijl Menten sinds maandagochtend spoorloos is. De heer Westra: "Pauw is naar onze jaarlijkse ver gadering van de lijndiensten die we in Zuid-Amerika hebben. Die conferentie was al in april vast gesteld. Gisteravond heb ik Pauw in zijn hotel gebeld om hem op de hoogte te brengen van de verdachtmakingen. Hij was erg ongelukkig met die hele situatie. Trouwens, commissaris Peters van de Rijksrecherche heeft me ook al gehoord. Ook hij vindt het verhaal van Lamers onwaar schijnlijk. Je moet niet vergeten dat je aan boord van een Neder lands schip, dat zo'n zeventig da gen onderweg is naar Zuid- Amerika, al die tijd onder de Ne derlandse wetgeving valt. Dat beseft Menten volgens mij ook wel". Inmiddels is de lijst van protesten tegen het justitiële optreden ten aanzien van Pieter Menten van daag weer uitgebreid. Het comité Vrouwen van Ravensbrück heeft in een telegram aan minister Van Agt (justitie) geprotesteerd tegen het 'niet meer serieus te nemen optreden van justitie en politie terzake de van oorlogsmisdaden verdachte Menten'. Het comité verwacht van justitie alsnog doel treffende maatregelen zonder aanzien des persoons overeen komstig de ernst van de oorlogs misdaden. De Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd heeft minister Van Agt in een brief laten weten dat zij verbitterd en teleurgesteld is door de gang van zaken rondom Pieter Menten. De vereniging eist dat in grote openheid bekend wordt gemaakt op welke wijze Menten aan arrestatie kon ont komen. Daarbij wil de vereniging dat diegenen ter verantwoording zullen worden geroepen die zich aan misdaad, waardoor de vlucht mogelijk was, hebben schuldig gemaakt. gr Plaatselijk mist Op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking en overwegend droog. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Minimumtemperaturen omstreeks 5, maxima circa 7 graden. (Opgemaakt o pak a 4 rollen NU i 11.15 uur) 19 november Zon op: 8.07 uur; onder: 16.43 uu Maan op: 4.58 uur; onder* 15.30 u Hoogwater te Katwijk te 0.35 er Laagwater te 8.54 en 21.09 uur. AMSTERDAM - De Amster damse wethouder voor de Ha ven, mr. CH. Goekoop (met oorbeschermers) gaf vanoch tend het startsein tot aanleg van de Aziëhaven een zijha ven van de Amerikahavenin het Amsterdamse westelijk havengebied. Dit gebeurde door het opblazen van de grond op 3 plaatsen. Spring- meester was de heer W. Scholte. Ontploffing in Leids hofje Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Bij een ontplof fing in een woning in het Sionshof bij de Leidse Haarlemmerstraat is een jonge vrouw vanmiddag zwaar gewond geraakt. Zij is overgebracht naar het academisch ziekenhuis. De oorzaak van de ontploffing was vanmiddag nog niet vastgesteld. De vrouw liep ernstige brandwonden op. UTRECHT (ANP) - „Het is een teken aan de wand, dat bepaalde politieke partijen de groei van de gemeenschappelijke voorzieningen verder dan de één-procentsnorm willen te rugdringen, terwijl zij op hetzelfde moment meer geld willen uitgeven aan het militaire apparaat. Het zijn dezelfde rechtse partijen, die - evenals de ondernemers - het mecha nisme van de prijscompensatie uit de loonvorming willen schrappen, maar dat mecha nisme er bij defensie willen invoegen". Voorzitter A. Buys van de federatie hout- en bouwbonden zei dit van daag op een vergadering van de fe deratie in Utrecht, waarin het FNV-plan arbeidsvoorwaardenbe leid 1977 centraal stond. Buys wees erop, dat het juist die partijen zijn, die de discussie binnen de FNV over een opstelling in de huidige sociaal-economische situatie extra bemoeilijken. Volgens Buys moet er voor worden gewaakt, dat bij een nationaal be leid om werkloosheid te bestrij den, eenzijdig de nadruk komt te liggen op het zoveel mogelijk drukken van de loonkosten. Dat brengt ook gevaren met zich mee voor de werkgelegenheid. Rege ring en ondernemers hebben over igens voor een niet gering deel zelf de ontwikkeling van de loonkosten in de hand. Zij kunnen immers de prijsstijgingen tot een noodzakelijk minimum beperken. Internationaal overleg is volgens Buys onontbeerlijk om de econo mische wereldvraagstukken dich ter bij oplossingen te brengen. Buys maakte ook enkele opmer- satie van werkgevers in de bouw, kingen over de uitlatingen die verleden week deed. Deze zei, dat Post vastgehouden Harm Dost klaagt DUSSELDORP - De in de gevan genis in Dusseldorp verblijvende nemers grote Dat is - aldus Buys - mede een ge volg van de onzekerheid, die er tot dusver altijd in de bouwwereld is geweest. Toen de inzinking in de bouwproduktie zich aan het begin van de jaren zeventig aandiende en de concurrentie tussen de onder ging werd de personeelsselectie geleidelijk aan verscherpt. Duizen den minder geschoolden, in de ja ren zestig, nog goed genoeg, wer- de den de laan uitgestuurd. Door het wisselvallig bouwbeleid van de overheid, vreesden echter de ge schoolde vaklieden voor een onze- Arnhemmer Harm Dost heeft be zwaarschriften ingediend bij het Oberlandesgericht, waarin hij klaagt over het niet doorsturen van post en het maken van fouten gevallen waarin van hem afkom stige brieven wel worden doorge- Eerder klaagde Dost, die een straf kere toekomst en zij zochten e van drie jaar en negen maanden onderkomen in andere sectoren, uitzit wegens beweerde verkoop van hasj in Nederland aan jonge Duitsers, over het verbod van het Landgericht in Kleef om kritische tijdschriften te lezen. Dit verbod is inmiddels door het Oberlandesge richt, ongedaan gemaakt. 32 PAGINA'S Staatssecretaris Meijer van C.R.M. heeft de vacaturestop in de sector welzijnswerk ingeslikt. Met ingang van 1 januari gaat de bewindsman een zogenaamde vacature- melding invoeren. Elke va cature wordt dan op zijn waarde bekeken. Op die wijze wordt het "botte-bijl- effect" van de vacaturestop voorkomen. PAGINA 15 i de PAGINA 5 in niets. PAGINA 7 Moskou de Het Britse voetbalteam kreeg in Rome geen voet aan de grond. PAGINA 17 Neef Dick schrijft oom Ruud naast andere meningen. PAGINA 23 Bedrijfsleven krijgt zin in Leidse binnenstad. PAGINA 21 St. Nicolaas prijsvraag zie pagina 19 (Van c verslaggevers) LEIDEN/LISSE - De Haagse officier van justitie mr. De Wit heeft een onderzoek laten in stellen naar de doodsoorzaak van de 76-jarige Lissenaar Teun Groeneveld. Groeneveld werd zondag in het AZL opgenomen met verschijnselen, die duid den op voedselvergiftiging. De man was vrijdag in een Leids restaurant gaan dineren. ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van zijn dochter, waarna alle vier leden van het gezelschap onwel waren ge worden. Groeneveld werd, op grond van de verschijnselen, zondag overgebracht naar het AZL, waar na het overlijden - op verzoek van de familie - sec tie werd verricht. aanleiding dinsdagmorgen de Leidse politie in te schakelen, die op haar beurt het parket en de Keuringsdienst van Waren uit Haarlem waarschuwde. In het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk heeft de patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust het lichaam van het slachtoffer on derzocht op vergiftigingsver schijnselen. De resultaten van dat onderzoek waren gen nog niet bekend. Inmiddels heeft de Keurings dienst van Waren, die gisteren een onderzoek instelde, mee gedeeld dat "op het oog" geen onregelmatigheden werden aangetroffen. Wel werden mon sters genomen - het onderzoek hiervan duurt nog voort. "Het is voor ons een moeilijke zaak, omdat we pas zo laat gewaar schuwd zijn," aldus directeur Jager van de Keuringsdienst. Intussen is nog niet bekend wat de gevolgen van deze zaak zul len zijn. Burgemeester Vis van Leiden deelde gisteren mee dat alles afhangt van de uitslag van het gerechtelijk onderzoek: "Als daadwerkelijk wordt vast gesteld dat er sprake is van voedselvergiftiging en dat die in dat restaurant is opgelopen dan zal de officier wel maatrege len nemen." Welke dat zullen zijn is vooralsnog niet bekend. NIJMEGEN (ANP) - Het staalconcern Estel NV (Hoogovens-Hoesch) heeft voor het eerst sedert het eerste kwartaal van vorig jaar weer winst gemaakt. In het derde kwartaal van dit jaar behaalde Estel een netto winst van 14 miljoen. Vorig jaar werd over dezelfde periode nog een verlies geleden van 87,3 miljoen. De omzet nam in vergelijking met het voor gaande kwartaal met zeven procent toe tot ruim 2,4 miljard. Sedert de zomer vertoont de orderbinnekomst bij een aantal belangrijke produkten in de sectoren staal en staalverwerking een achteruitgang. LONDE In de Britse hoofdstad worden vanavond de Miss World- verkiezingen gehouden. Of miss Cyprus er bij zal zijn is de vraag. De 20-jarige Andri Tsanga- ridou is namelijk gisteravond tij dens de kostuumrepetitie aan haar been gewond geraakt. Zo ernstig zelfs dat ze per brancard wegge bracht moest worden. Haar goede humor heeft miss Cy prus kennelijk door hetongeval niet verloren. DEN HAAG - De 29-jarige heroïn ehandelaar Archie T. uit Alphen aan den Rijn is vandaag door de Haagse rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met af trek. Via subdealers in de Haagse Enge lenburgstraat had de handelaar zeer grote hoeveelheden heroïne verkocht aan Haagse verslaafden. In augusti/s werd hij gearresteerd, toen hij op het parkeerterrein van Holiday Inn in Leiden een kilo heroine in ontvangst nam van zijn Amsterdamse leverancier. Zijn concubine Gladys B. werd voor medeplichtigheid aan drug handel veroordeeld tot elf maan den, waarvan zes maanden voor waardelijk. Subdealer Jules K. uit de Engelenburgstraat kwam er af met een vonnis van negen maan den, waarvan drie maanden voor waardelijk. handwerkenhandenarbeid, reizen, bobbies, Beurs Eigenhandig

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1