Italië van toont beperkingen Engelse voetbal aan M mfc -t Kortsjnoj punt voor in schaak-tweekamp Henk Burgwal was niet te handhaven KNVB krijgt algemeen directeur Door winst van 2-0 in voorronde-duel Timman snel spoor bijster 151 g l B Gemengde gevoelens hoorzitting met eredivisie-clubs na de Hockeyers na zege in de halve finale WW£ DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 ZEIST - De ondubbelzinnige conclusie van het rapport Kas- termans is - zoals voorzitter Meuleman tijdens de jongste bondsvergadering al mee deelde - dat secretaris- }>enningmeester Henk Burg wal niet te handhaven was in enige functie binnen de KNVB. Naar aanleiding van de ge beurtenissen rond het Neder lands elftal in juni jongstleden in Joego-Slaviê besloot het bondsbestuur unaniem een commissie van onderzoek in te stellen, bestaande uit de heren Kasterman, Remmers namens het amateurvoetbal en Kern kamp en Zwikstra als verte genwoordigers van de prof sectie. Tijdens de eindronde van het toernooi om het Euro pese kampioenschap in Joego-Slaviê ontstond een crissituatie die resulteerde in het voortijdig bekend worden van de gevraagde en verkregen beëindiging van het dienst verband van technisch direc teur George Knobel, alsmede het „ontslag-met-gouden- handdruk" van de hoogste pro fessional in de KNVB Henk Burgwal. In een uittreksel uit het rap port, dat gisteren is gepubli ceerd, blijkt dat de werksitua tie op het bondsbureau in Zeist onhoudbaar werd en dat van samenwerking tussen de secretaris-penningmeester en het sectiebestuur betaald voetbal, alsmede met de afde ling public relations eigenlijk niet meer kon worden gespro ken. Een fundamentele denk fout noemt de commissie het dat Burgwal zich een konse- kwent tegenstander van de zelfstandigheid van de secties heeft getoond. Toen het besluit was gevallen bleef zijn visie: „In de praktijk verandert er niets". De ontslagen secretaris-penningmeester wordt afgeschilderd als ie mand die „de neiging had zich tegen ieder nieuw idee te ver zetten, zeker wanneer het van de zijde van het betaalde voet bal kwam." Een onderzoek van het organisatie-bureau Van de Bunt en Co naar de wenselijke structuur naar het bondsappa- raat strandde op de sterke weerstand van de secretaris penningmeester en in mindere mate op die van een deel van zijn medewerkers. Reeds in 1975 werden de tegenstellin gen tussen Burgwal en de be sturen vrijwel onoverbrug baar. In het rapport wordt een HENK BURGWAL veelvuldig gedane uitspraak van hem aangehaald die luidt: „Op domme vragen behoeven wij geen antwoord te geven en domme besluiten behoeven wij niet uit te voeren." In het najaar concludeerde het bondsbestuur dat Henk Burg wal in de toekomst niet de al gemeen directeur van de KNVB zou kunnen zijn, doch dat voor die functie iemand van buiten moest worden aan getrokken. Burgwal werd, toen duidelijk was dat George Knobel de dubbbel-functie van technisch directeur-bondscoach eigen lijk niet ambtenaren aangebo den te fungeren als technisch directeur. Hij aanvaardde dat voorstel, mits aan een aantal voorwaarden zou worden vol daan. Knobels definitieve ontslag neming volgde op 2 juni kort voor de finale van het Euro pese kampioenschap, toen diens suggestie Jack van Zan ten opnieuw als begeleider van het Nederlands elftal aan te stellen niet werd overgeno men. Hij meende dat er aan zijn bevoegdheden werd ge tornd. De heren Burgwal en mr. Gianotten, plaatsvervan gend secretaris- penningmeester en juridisch medewerker van de KNVB steunden hem volgens het rap port in die mening. De commissie K astermans stelt vervolgens vast dat „de heer Burgwal deze gelegen heid heeft willen aangrijpen om nu eens duidelijk te maken dat hij het niet met het ge voerde beleid eens was". Wat de interne organisatie be treft zegt het rapport: „secretaris-penningmeester Burgwal gaf geen enkele lei ding meer." ZEIST - De KNVB heeft een adviesbureau ingeschakeld voor de benoeming van een al gemeen directeur van de KNVB. Zodra deze top functionaris is aangesteld zul len, in overleg met hem, drie adjunct-directeuren worden aangetrokken, te weten voor het betaalde voetbal, het ama teurvoetbal, alsmede het sportcentrum/technische za ken. f Voorts zal worden overgegaan tot de aanstelling van een tweede bondsarts. Een tweede fysio-therapeut is al in dienst getreden. De accountants dienst van de bond zal verder worden uitgebreid. Teneinde de in- en externe communica tie te verbeteren heeft het bondsbestuur het initiatief genomen tot het uitgeven van een nieuw voetbalblad. Een en ander blijkt uit een be leidsplan dat het bondsbes tuur heeft uitgebracht na een onderzoek van het adviesbu reau van de Bunt en Co. Ook het rapport Kastermans gaat er van uit dat de bezetting van het bondsbureau in Zeist kwa litatief versterking nodig heeft, getuige de alinea in dit rapport: "Wij moeten vaststel len dat het bondsapparaat in kwantitatieve zin duidelijk is gegroeid, doch dat naar onze mening de totale som van de kwaliteit- nodig voor de taken die voor ons liggen - momen teel nog steeds niet aanwezig Minister van Doorn van Cul tuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk heeft zich nog geen oordeel gevormd over het rap port Christiaanse. De beleids- man schrijft dit in een brief aan de vaste kamercommissie voor CRM. Van Doorn kwam op 1 november in het bezit van het rapport en zal op korte termijn contact opnemen met de stich ting nationale sporttotalisator, de vereniging van Nederlandse gemeenten, de KNVB, WCS en de WON. ROME - Italië, sinds vijftien jaar in eigen land niet verslagen, heeft dat record in het volgepakte Olympisch stadion van Rome, gehandhaafd. In de eerste van de twee "sleutelwedstrijden" uit groep 2 van de Europese zone vtoor de voorronde van het wereldkampioenschap 1978 werd Enge land met 2-0 verslagen. Het gevecht om een plaats voor Argentinië gaat in deze groep tussen Italië en Engeland, Finland en Luxemburg zijn al vrijwel uitgeschakeld. Over een jaar, op 16 no vember 1977, ontmoeten Italië en Engeland el kaar weer, op Wembley. Frankrijk versloeg in Parijs Ierland met 2-0, Schotland won in groep zeven van Wales (1-0), Portugal be reikte eenzelfde voordelige score tegen Denemarken in groep 1 en Oost Duitsland kwam in groep 3 niet verder dan 1-1 tegen Turkije. Voor 85.000 toeschouwers hebben de Italianen het Engelse kracht- voetbal vrij gemakkelijk weer staan. De aanvallen van het team van Enzo Bearzot ("Mijn dank en bewondering geldt het complete elftal") waren gevaarlijker. Voor namelijk omdat de Italianen wat handiger waren bij het nemen van vrije trappen. Dat tenslotte besliste het duel waarin de Israëlische arbi ter Klein voortdurend met de fluit in de mond moest lopen. Hij moest MCFarland en Channon van Enge land waarschuwen en de Italiaan Cuccureddu. Het eerste doelpunt van Italia viel na 34 minuten na een overtreding van McFarland tegen Causio, die "zichzelf heeft overtrof fen" (Bearzot). Causio tikte de bal uit de vriie trap naar Atognoni, die van zestien meter via Kevin Keegan doel trof: 1-0. "Een gelukstreffer" vond de Engelse bondscoach Don Revie. "Als Keegan die bal niet had aangeraakt, zou hij ver naast het doel zijn gegaan. Dat doelpunt viel trouwens op een bijzonder onge lukkig tijdstip, zo vlak voor rust". Na rust Wel viel Engeland na de pauze wat meer aan - in de eerste helft had de ploeg slechts één redelijke kans gekregen -, maar Italië hield de laatste lijn gesloten en aarzelde niet overtredingen te maken om de voorsprong vast te houden. Slechts incidenteel doorbraken de Italia nen het eenzijdige spelbeeld dat Oostenrijk duidelijk de beperkingen van het Malta huidige Engelse voetbal aantoon de. Uit een van die tegenstoten ont stond dertien minuten voor het einde de tweede treffer. Bettega versloeg doelman Clemence met een perfecte kopbal voor de tweede keer in het kwaliteitsarme treffen. Revie: "Dat tweede doelpunt schitterend. Antognoni heeft gescoord, doelman Ray Clemence ligt verslagen op de grond. Stand in groe] Turkije O. Duitsland Revanche West-Duitsland heeft na vijf maan den zijn revanche gekregen op Tsjechoslowakije. Op 20 juni van Ho dit jaar verloor de door de nederlaag va net als bij het EK van twee jaar ge- 1 0 0 1 0 0-4 O O land in de revanche-partij alles punt van Italié pikt zouden wij volgend jaar op Wem- bley voor een heel wal eenvoudiger ZTÏZLl opgave staan". reldkampioen de Europese kam pioen met 2-0 en 60.000 mensen za- ten te genieten. Vooral Becken- Kranten bauer speelde groots in het team Flohe (17de minuut) het dui- De Italiaanse kranten van vaiimur- gen reageerden alsof Argentinië al ln de geschle?e: bereikt was en de wereldbeker de c 13 ploeg nauwelijks nog kan ontgaan. Een paar citaten: "Italië rieur. Op deze manier zullen wij grote rol kunnen spelen het internationale voetbal". LEEUWARDEN - De derde partij van de match Kortsj- 10; ifi-^2 noj-Timman is na 40 zetten gewonnen door Kortsjnoj, die n. c3-c4 hierdoor nu met 2-1 voor staat. Het was een Franse partij en Jj dat betekende een principieel theoretisch gevecht. Frans is 14 e5xre de lievelingsopening van Kortsjnoj, de opening waar hij ook in zijn match tegen Karpov volledig op steunde. n\ ddi-dö 18. dd6xc7t Dat Timman Kortsjnoj opzocht op spelen. Een zet later wikkelde hij 19. 0-0 zijn favoriete terrein, is een teken echter wel af. En nu op een moment 20. pf3xd4 van zelfvertrouwen, waar hij deze dat dit tot een overweldigende stel- keer echter niet voor werd beloond, ling van Kortsjnoj leidde. Alle 23! ldl—f3+ Kortsjnoj bracht op de tiende zet stukken van Kortsjnoj kwamen tot 24. If3xb7 met zwart een belangrijk ope- maximale ontplooing en Timman, 25. Ib7-f3 ningsnieuwtje dat hem na een paar die geen enkele kans meer had om 26. tal-a2 zetten een volkomen bevredigende *ot actief tegenspel te komen, kon 27. ta2-d2 stelling opleverde. Timman zag dit nie* verhinderen dat een vrij-pion "A echter niet in. Hij dacht aanzienlijk voordeel te hebben en zijn onjuiste beoordeling van deze stelling bracht hem tot een inkonsekwente manier van spelen. In een eindspel met veel stukken ging hij een remise-afwikkeling uit de weg. Dit was nog niet zo erg geweest als hij op de gevolgde weg was doorge gaan en actief verder was blijven 1 Kortsjnoj promoveerde. 1. e2-e4 2. d2-d4 3. pbl-c3 4. c4 c5 5. a2-a3 6. b2xc3 7. a3-a4 8. pgl-f3 e7-e6 d7--d5 If8-b4 c7-c5 Ib4xc3t pg8-e7 pb8-c6 dd8-a5 LAHORE - Het Nederlands hockeyteam heeft ook de tweede wedstrijd 1 het Quaid-E-Azam toernooi in Pakistan gewonnen. Gisteren werd de I b-ploeg van Pakistan met 2-1 verslagen. Uitblinker in oranje was Rem Steens, die op het middenveld speelde. Bondscoach Wim van Heumen had Kruize, Van der Horst en Doyer in de aanval geplaatst. Het was opnieuw een zware wedstrijd, maar de temperatuur was lager dan tijdens het duel met Japan. Nederland kreeg in totaal acht strafhoekslagen en drie lange hoekslagen, maar kon daaruit echter niet tot scoren komen, omdat de Pakistaanse verdediging steeds goed uitliep. Scoreverloop: 1-0 Paul Lit- jens,l-l Hasan Sardar, 2-1 Paul Litjens. Vandaag speelt Nederland in de halve finale tegen West-Duitsland. Pakistan a won met 5-0 van Polen en fonleisië versloeg India met 2-1. 29. tflxel 30. kgl-g2 31. If3xe4 32. kg2-f3 33. h2-h4 34. td2-c2t 35. tc2-c7 36. tc7xh7 37. th7-b7t 38. tb7-c7t 39. tc7-b7t 40. tb7-b5 wit geeft het op. Ic8-d7 f7-fl5 da5-c7 pe7xd5 pd5-e7 g7xf6 0-0-0 e6-e5 pe7-fij kc8xc7 pf5-d4 pc6xd4 kc7-c6 e5xd4 kc6xc5 Id7-f5 th8-e8 td8-b8 tb8-bl te8-el tblxelt If5-e4 telxe4 te4-e5 kc4-b3 d4-d3 te5-d5 kb3-c2 kc2-bl kbl-al td5-d8 het Westduitse voetbalelftal maakte. In de 33ste minuut maakte supe- Erich Beer 2-0. Het verjongde Tsje- n wii °hische team slaagde er niet meer in de achterstand in te lopen en boekte de eerste nederlaag na een serie van 24 winstpartijen. 0 0 &-10 2-11 Stand in groep 2 Italië 2 Engeland 3 Finland 3 Luxemburg 2 In de wedstrijd Frankrijk-Ierfand vielen de doelpunten in de 47ste minuut (Platini) en drie minuten voor het eindsignaal (Batheney). De Joegoslavische scheidsrechter Maximovitch schreef de namen op van de Ier O'Leary en doelverdedi- ger Kearns. Schotland won van Wales door een eigen doelpunt van verdediger lan Evans in de vijftiende minuut en voor Portugal werd Manuel Fer- nandes matchwinnaar in het duel tegen Denemarken met een treffer in de 70ste minuut. Oost Duitsland kwam in Dresden niet verder dan een gelijkspel tegen Turkije. De eindstand van 1-1 was al bij rust bereikt. Kotte scoorde voor Oost-Duitsland uit een straf schop, Cemil deed het hem voor Turkije vanaf elf meter na. Eddie Merckx naar Fiat PARIJS - Eddy Merckx zal het volgende seizoen uitko men voor Fiat. Merckx, die nog twee jaar wil doorgaan met wielrennen, presenteerde zich gisteren als kopman van de nieuwe Franse ploeg. Met Merckx, die voor een jaar te kende en voor de vierde keer van werkgever veranderde, gingen ook zijn vertrouwde Belgische "knechten" een contract aan met de Franse af deling van de Italiaanse auto- fabriek. Cees Bal is de enige Nederlander in het gezel schap. De ploeg zal onder lei ding staan van Raphael Ge- UTRECHT - Gemengde gevoelens beheersten gisteravond de afgevaar digden van de ere-divisieclubs na afloop van de in Utrecht in allerijl belegde hoorzitting van het sectie bestuur betaald voetbal. Daarop is gesproken over de twee geschilpunten tussen het bestuur en de clubs die al dagen centraal staan. Voorzitter Jacques Hogewoning noemde de bijeenkomst "nuttig". Mr. Eric Vilee, vice-voorzitter van de werkgevers organisatie FBO, had echter zijn bedenkingen. Het sectiebestuur heeft de clubs uitgelegd dat het reglementair niet moge lijk was de stemming over de samenstelling van het bestuur uit te stellen tot de algemene vergadering van 27 november. Volgens de reglements commissie is het noodzakelijk dat vrijdag a.s. al zal worden beslist bij schriftelijke stemming of de aftredende doch herkiesbare leden Zwik stra, Kernkamp en Zon hun plaats behouden dan wel dat één of meer van de gestelde tegenkandidaten Timman, Hoppenbrouwer en Van Zanten zullen worden gekozen. "De reacties waren positief', zo peilde Hogewoning de sfeer in de bijeen komst. "Zij het dat er een kanttekening werd geplaatst. Men had er begrip voor dat schriftelijk moet worden gestemd". Mr. Eric Vilee stelde het anders: "Op dit punt zijn de clubs niet bevredigd, naar ik meen. Als het gekund had, hadden we beslist gewild dat er later zou zijn gestemd". "Wel is het zo", vervolgde Vilee "dat we de achtergrondinformatie hebben gekregen die nodig was om onze stem te bepalen. Voor de stembepaling was dit gesprek dus nog op een juist moment, we zijn behoudend tevre den". Stuk informatie Ook Hogewoning ontkende niet, dat niet iedereen tevreden gesteld is. "Persoonlijk dacht ik dat men blij was met een stuk informatie. Anderen vinden echter dat het beter was als het bestuursbeleid in openbaarheid zou zijn besproken". Die mogelijkheid hebben de clubs uiteraard nog. Niets belet hen namelijk het punt "bestuursbeleid" op de agenda van de sectievergadering te plaatsen. Het bestuur van de FBO, die de krachten van de clubs bundelde in de confrontatie met het sectiebestuur, zal vooralsnog geen consequentie trekken uit de omstandigheid dat de clubs niet eensgezind achter de werkgeversorganisatie zijn blijven staan. "Dat zou prématuur zijn", be toogde Vilee, "nu voorzitter Couwenberg en ook bestuurslid Nijland in het buitenland vertoeven". Herman Choufoer, één van de voornaamste leiders van de oppositie, speelde ook nu het spel heel diplomatiek: "Iedere uitleg is als het hete problemen betreft nuttig. Iets-anders is of je je dan aan die toelichting kunt conformeren". Ev/£k1 I4JK0O gggj V TRAPPÊW J—

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17