Van Agt moet Kamer zaak-Menten uitleggen Lichaam vermist meisje opgegraven bij viaduct <sL" 'Bouw bejaardentehuizen niet zomaar stopzetten' Als je opeens die prima leren bank ziet staan met 30%Rorting, is t handig om een geld - voorraadje te hebben.' Met 'n NMB Service-krediet.* NMB Verhoging van kies drempel verworpen Kort en Goed VREEMDE VANGST WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 DEN HAAG (SP) - De Tweede Ka mer heeft de splinterpartijtjes in bescherming genomen. Het voorstel van de KVP- kamerleden Andriessen en Van der Sanden om de kiesdrempel te ver hogen is door de Kamer met over weldigende meerderheid afgewe zen. Alleen de KVP-fractie, de meeste DS'70-kamerleden en de PvdA'ers Dolman, Ter Beek, Franssen, Lamberts, Roethof en Vondeling waren er voor om de toegang tot de Tweede Kamer te bemoeilijken. Dè KVP wilde alleen partijen met drie of meer Kamerzetels tot het parlement toelaten. Het KVP- voorstel zou dan ook vrijwel zeker het parlementaire einde betekend hebben van GPV, PSP en RKPN. Ook partijen met drie zetels - SGP en Boerenpartij - zouden in gevaar komen. De overlevingskansen van partijen als D'66 en DS'70 zouden er nog kleiner door geworden zijn. Een tijger bijt vrouw been af Sl'I'l'ARD (ANP) - In het Duitse Tuddern heeft gistermiddag een tijger een Nederlandse hoofd oppasster van het safaripark aan gevallen. De tijger beet de vrouw haar rechterbeen af. Het dier, dat in de sluis die toegang geeft tot het park samen met een andere tijger verbleef, kreeg de kans om de vrouw bij haar been te grijpen, nadat deze vriendschappe lijk tegen de omheining van de sluis had geschopt, in de richting van het dier. Artsen, die snel aanwezig waren om in de ambulancewagen de vrouw van eerste hulp te voorzien, moes ten het slachtoffer, de 50-jarige Leonie Oors per hefschroefvlieg- tuig naar het ziekenhuis in Heerlen laten vervoeren. Aanhechting van het been was niet mogelijk omdat het dier het been geheel had ver brijzeld. Onder het motto "Pak eens uit voor Mensen in Nood" wordt in de komende weken een speciale actie gevoerd voor hulp aan talloze mensen in nood. Actievoerder is de stichting "Mensen in Nood" te 's Hertogenbosch. Deze stich ting richt zich vooral op het bieden van hulp bij proble-' men als gevolg van misoog sten, aardbevingen, droogte en watersnood. Degenen die aan de actie van de stichting mee willen doen kunnen een bijdrage overmaken op giro 1111222 van "Mensen in Nood", Den Bosch onder vermelding "Pak eens uit". De landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee is een actie begonnen tegen de dreigende inpoldering van vierduizend hectare buiten dijks gebied in het noorden van Friesland. Natuurvrien den die het eens zijn met de vereniging kunnen voorbe drukte bezwaarschriften aanvragen bij Het Wadden huis, Voorstraat 18 in Harlin- gen waar ook verdere infor matie verkrijgbaar is. Ook kan men uiteraard zelf een protestbrief schrijven, te richten aan het College van Gedeputeerde Staten' van Friesland, Provinciehuis, Leeuwarden. De Nederlandse Hartstich ting die zich inzet voor de be strijding van hart- en vaatziek ten is begonnen met een cam pagne om ons er op te wijzen hoe we zuinig en gezond met het hart kunnen omgaan. In het kader van die campagne heeft de Hartstichting een langspeel plaat en een kookboek uitgege ven waarvan de opbrengsten ten goede komen aan de stich ting. Alle Nederlandse huisge zinnen zullen deze week een z.g. Hart-magazine ontvangen met daarin onder meer een bestel bon voor elpee en kookboek. Het Stichts Landschapsbe heer start zaterdag a.s. met een grootscheepse actie om alle wilgen te knotten in de uiter waarden van Rijn en Lek tus sen Rhenen en Schoonhoven. Als de wilgen niet zouden worden geknot zouden op den duur al deze bomen uit de uit erwaarden verdwijnen. Voor de knotactie zijn 400 tot 500 mensen, grotendeels vrijwilli gers, nodig.Degenen die willen helpen kunnen zich melden bij Stichts Landschapsbeheer in Doorn, telefoon 03430-4616. APELDOORN (SP) - Op aanwij zingen van een van de vier arres tanten heeft de Apeldoomse re cherche gistermiddag het lijk ge vonden van de 20-jarige Anneke Gerritsen. Het lag begraven on der een laag zand van nog geen halve meter tegen de helling van een viaduct in de in aanbouw zijnde rijksweg 50, van Apel doorn naar Zwolle, nabij Hattem. Hoofdinspecteur R. Hamming, chef van de Apeldoomse recher che, vertelde ons gisteravond: „We zijn blij dat er een einde is gekomen aan een onzekerheid die bijna twee maanden heeft ge duurd. Ook de ouders van An neke Gerritsen, hoe ellendig het ook allemaal voor hun is, zijn op gelucht dat er aan die onzeker heid een einde is gekomen. Zij hebben van het begin af aan over- igens er rekening mee gehouden dat hun dochter een misdrijf was overkomen." De heer Hamming vertelde voorts dat hij zeker weet dat de moorde naar van Anneke zich onder de vier arrestanten bevindt. „Maar ze spreken elkaar in hun verkla ringen tegen. Wat er precies is gebeurd en wat het motief is ge weest weten we gewoon niet. De zaak vraagt om vele verduidelij kingen. Over een paar dagen ho pen we deze affaire echter hele maal rond te hebben", aldus de recherchechef. Maandagmorgen in alle vroegte stapte de 21-jarige B. van H. het Apeldoomse politiebureau bin nen met de mededeling dat hij wist wat er gebeurd was met An neke Gerritsen-en waar ze begra ven lag. Hij werd meteen aange houden. Na zijn verhaal besloot de politie ook zijn 19-jarige vrouw en de 30-jarige bosarbeider H.L. en diens 27-jarige vrouw, allen uit Apeldoorn te arresteren. Uit gegevens die Van H. de recher che verstrekte maakte men op dat Anneke begraven moest lig gen bij een viaduct in de in aan bouw zijnde snelweg. Maandag middag en gisteren hebben veer tien Apeldoomse politiemannen in totaal dertig kubieke meter grond omgespit. Gistermiddag k-wam men er achter dat er by een verkeerd viaduct was gegraven. Toen men het opnieuw bij èen verder in de richting Zwolle gele gen viaduct probeerde was het vrij snel raak. Meteen na het spit ten stootte men op een deken. Het graafwerk werd gestaakt toen de gerechtsarts dr. J. Zel- denrust was gewaarschuwd. In zijn bijzijn is gisteravond de hel ling verder afgegraven. Anneke Gerritsen bleek gewikkeld in erikele dekens. Een paar meter van haar lijk vandaan groef men eèn plastic zak op, waarin haar tasje en haar bromfietshelm wa ren gepakt. Volgens hoofdin specteur Hamming zijn de de kens afkomstig uit de woning van een van de twee gearresteerde echtparen. „Maar", aldus de heer Hamming, „we moeten nog uit zoeken aan welk echtpaar ze toe behoorden". Anneke kende beide echtparen. De echtparen kenden ook elkaar. Anneke paste bij beide wel eens op de kinderen Met bosarbeyüer L. heeft Anneke anderhalf jaar lang een verhouding gehad, zo wel voor als tijdens zijn huwelijk. Mogelijk ligt daarin het- motief van de moord. Het juiste motief zal echter uit de verhoren en mo gelijke bekentenissen naar voren moeten komen. Het is ook nog niet bekend hoe Anneke is ver moord. Dr. Zeldenrust heeft gis teravond laat in het Apeldoomse Juliana-ziekenhuis sectie ver richt. Anneke Gerritsen verdween op vrijdagavond 17 september. Ze zou gaan oppassen bij de familie Van H. Ze is daar rond acht uur inderdaad geweest. Volgens Van H. vertelde ze toen dat ze niet kon oppassen omdat ze elders eerr andere afspraak had gemaakt. Enkele dagen later werd de brommer gevonden waarop ze het laatste reed, en die ze irt brui kleen had van H.L. De brommer stond keurig tegen een boom aan de buitenkant van Apeldoorn, richting Soeren. Mogelijk is dat een afleidingsmanoeuvre ge weest van haar moordenaar, want haar lijk is juist aan cfe ander.e kant van Apeldoorn gevonden* Via het verzekeringsplaatje van de brommer kwam de politie ech ter al eerder bij de heer L. terecht. Er waren op dat moment onvol doende aanwijzingen om de man in hechtenis te nemen. ADVERTENTIE MVB/Citizen wereldberoemde machines te3en de scherpste prijzen De grote kantoormachine in zakformaat Oplaadbaar, inklusief adaptor phis 147,50-,.,8%»» Haarlemmerstraat 167/171 DEN HAAG (ANP) - Minister Van Agt van Justitie breekt zijn reis in Roemenië af en zou in de loop van vandaag terugkeren naar Nederland in verband met de zaak Menten. Dit heeft het ministerie van Justitie gisteravond meege deeld. Over de vraag hoe het mogelijk is ter Menten op te sporen. Naar Bel- geweest dat de 77-jarige, thans vap gië is een verzoek om opsporing en aanhouding gegaan met het oog op uitlevering. Gisteren is een derge- oorlogsmisdaden in Polen dachte kunstverzamelaar zich arrestatie heeft kunnen onttrekken lijk verzoek via Interpol aan alle en welke fouten daarbij mogelijk' töriteiten in alle daarvoor in aan zijn begaan, stelt de procureur- merking komende landen gedaan, generaal bij het gerechtshof in Am- Indien, zo deelde het ministerie van sterdam, mr. Hartsuiker, gaand onderzoek woordvoerder van Justitie Het de bedoeling zijn dat de minister worden gevraagd, morgen de Kamerleden over de zaak inlicht. Daarover is gistera vond al overleg geweest tussen Kamervoorzitter Vondeling en mr. Mulder, secretaris-generaal van het Ir. Simon Wiesenthal, speurder diep- Justitie mee, een verblijfplaats het buitenland bekend wordt, zal - als dat mogelijk is - uitlevering Lemberg ondergedoken Duitse logsmisdadigers, heeft gisteravond in het actualiteitenprogramma "Televizier Magazine" verklaard ministerie van Justitie. Tot de bodem Het PvdA-kamerlid Molleman, die dat hij de Amsterdamse politie- maandag over de ontsnapping van commissaris Petersen afschriften Menten vragen aan minister Van van documenten heeft gestuurd Agt heeft gesteld, zei gisteravond in over de moord op 39 het programma "Den Haag Van- daag" dat hij de zaak tot de bodem onderzocht wenst. De woordvoerder- van Justitie op 3 november aan het Westduitse deelde mee dat enkele dagen gele- openbaar ministerie in Hamburg den het Openbaar Ministerie had verzonden, aldus Wi< besloten tot arrestatie van Pieter gens hem heeft Ment Menten over te gaan. "In verband het Duitse moordcommando, dat tijdens de Tweede Wereldoor log in het toenmalige Lemberg. Die documenten zijn door Wiesenthal de dood 1 de hoogleraren geweest, ge- "Menten is volgens mij een sleutel figuur in deze zaak, die al 30 jaar lari- onopgelost is", aldus ir. Wiesenthal, zijn "als hij de waarheid gaat spreken, met het compleet maken bewijsstukken werden enkele da- verantwoordelijk gen van voorbereiding noodzake- werkt lijk geacht", aldus de woordvoer der. Toen de politie maandaj gen bij de villa van Menten in cum verscheen, bleken hij e vrouw verdwenen. De avond tevo- kan deze zaak worden opgelost", ren waren zij per auto met onbe- Ir. Wiesenthal gaf verder als zijn mening dat Menten door zijn vlucht als het ware schuld heeft bekend. Hij vond het vreemd dat hem zijn paspoort niet is afgenomen en dat Het Openbaar Ministerie heeft zijn gangen niet zijn nagegaan, maandag een verzoek tot opsporing Tenslotte merkte de Oostenrijkse MONSTER - De heer J. Knegt uit Monster deed aan het strand in zijn woonplaats een zeer vreemde vangst. Met zijn handen haalde hij uit zee een nog levende vis, die hem aan vankelijk voor grote raadsels stelde. Met behulp van enige naslagwerken, van zijn huren kwam hij er uiteindelijk ach ter wat het voor vis was: een maam of botervis. Hoe het dier, zestig centimeter lang en achttien centimeter hoog, aan de Nederlandse kust verzeild is geraakt is vooralsnog een raadsel. Knegt: "'Volgens de boeken komt het dier voor op de Atlantische Oceaan op zeer grote diepten. Niet in de Noordzee". Een tocht niet het beest langs enkele Monsterse vishandelaren leverde ook ai- leen verbaasde gezichten op. Geen van de handelaren kon zich herinneren ooit aan de af slag een dergelijke vis te heb ben gezien. Knegt: "In 1972 schijnen ze er ook een op het strand te hebben gevonden, maar die was dood". kende bestemming vertrokken. Verzoek aanhouding aan alle politiepos- nazi-speurder op dat volgens hem denoorden mag niet zonder Dat is de stellingnan Nederland uitgegeven. Interpol zich niet bezig houdt met worden stopgezet. De renovatie teerde Staten Eveneens maandag zijn de Britse de opsporing zi-misdadigers, Noordierse politieautoriteiten omdat Interpol dat als een politieke maal kunnen doorgaan. Er moeten bestaande tehuizen moet nor- tegen de bezuinigingsmaatregelen verzocht de verblijfplaats van Pie- zaak beschouwt. mogelijkheden blijven staatssecretaris Meyer deze CRM in de bejaardenzorg. Wordt ADVERTENTIE =1 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 'n Servicekrediet betekent: doorlopend een geldvoorraad je hebben. U spreekt één keer *n bedrag af en 'n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u 't nodig hebt. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geldvoorraadje opnemen, evenals het reeds afgeloste bedrag. aan deze drie eisen niet voldaan dan vreest GS grote problemen in de bejaardensector en ziet het college ook geen mógelijkheden om haar taken op provinciaal niveau te blij ven vervullen. In het kader van de besparingen op collectieve voorzieningen, maakte Meyer vorige maand een tweetal nieuwe bezuinigingen bekend. Ook in regio's met een tekort aan be jaardenoorden, mag niet meer ge bouwd worden en voorts moet voor elke verbouwing van een bestaand tehuis, behalve toestemming van het ministerie van Economische Zaken, ook toestemming door zijn ministerie worden, gegeven. Ook mag in tehuizen waar op elke tien bewoners, drie man personeel werkt, geen personeelsuitbreiding meer plaatshebben. Gemeenten worden bovendien verplicht om een commissie in te stellen, die aan de hand van door CRM opgestelde criteria moet bepalen of bejaarden al dan niet in een tehuis geplaatst mogen worden. GS wijst deze maatregelen af, maar staat wel positief tegenover het in stellen van een plaatsingscommis- De renovatie van verouderde te huizen wordt door de staatssecreta ris ook aan banden gelegd. GS vreest dat door die maatregel, be jaardenoorden, die bij lange niet aan de eisen van de inspectie vol doen, normaal kunnen door draaien, „met alle gevolgen van dien". De maatregel om personeelsuit breiding te voorkomen, heeft de staatssecretaris genomen om de steeds stijgende prijzen van be jaardenoorden een halt toe te pen. Gedeputeerde Boone meent echter dat de prijsstijgingen van de afge lopen jaren met name veroorzaakt zijn door „externe factoren", zoals het invoeren van een cao en het in stellen van minimumjeugdlonen. Slotpleidooien in fraude-zaak röntgenologen DEN BOSCH (ANP) - "Naar eer en geweten heb ik steeds te goeder trouw gehóndeld". Dit zei dr. P.N.K. een der twee röntgenolo gen van het St. Jozefziekenhuis in Eindhoven in zijn laatste woord voor de rechtbank in Den Bosch, die vijf zittingen aan de behandeling van deze gerucht makende zaak heeft besteed. In de laatste zitting hadden de beide advocaten het woord, die rea geerden op de repliek van de offi cier van justitie. De officier van justitie, mr. J. H. M. Peijnenburg, had op 1 november tegen de 55-jarige dr. K. en zijn 60-jarige collega F. C. W. E. van Z., beiden uit Valkenswaard, ter zake van het medeplegen van valsheid in geschrifte meermalen gepleegd, negen maanden ge vangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Een der advocaten, mr. W. ten Be rge uit Eindhoven, zei dat de offi cier van justitie van mening is dat de verdediging in eerste pleidooi te vergaande consequenties heeft getrokken uit de afwezigheid van efficiënte controle door de admi nistratie van het ziekenhuis en de vier ziekenfondsen. De officier verliest hierbij volgens pleiter uit het oog dat juist nu in januari 1972 een nieuw coderingssys teem werd ingevoerd voor de röntgenonderzoeken met een ze kere proeftijd wel degelijk van de leiding van de ziekenhuis admi nistratie en de ziekenfondsen geëist mag worden dat deze effi ciënte controle uitoefenen. Waarom kon de rijksaccountant reeds na een kwartier vaststellen dat er fouten werden gemaakt en de administratieve leiding van het ziekenhuis en het contro leapparaat van de ziekenfondsen niet, zo vroeg pleiter zich op nieuw af. De tweede advocaat, mr. R. J. Polak uit Amsterdam zei dat de artsen schuldig of onschuldig, reeds ge straft zijn door een jarenlange vervolging door de publieke opinie, wild gemaakt met fantas tische cijfers over dè omvang dei- gemaakte fouten. Een veroorde lend vonnis zou de finishing touch zijn voor de vernietiging van het maatschappelijk bestaan van de verdachten. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7