VANDERKLUGT Geen grote nieuwe bouwplaatsen nodig Lezers schrijven Provincie in nota over Leidse regio: 'BRENG VOOR DE FEESTDAGEN^ WARMTE IN UW HUIS MET Veloursgordijnen "Velours doree dralon velours antique intermeubeltoonzalen WOENSDAG 17 NOVEMBER 1976 LEIDEN - Een 37 meter hoge kraan van het bedrijf Van Goozen moest gisteren in actie komen aan de Vrouwen-weg Daar moesten twee buiksilo's van zes 'bij twee meter achter de huizenrij worden.geplaatst. De enige mogelijkheid om de silo's op de juiste plaats te krijgen was ze over het dak te tillen. Dat gebeurde met be hulp van de kraan misch Ziekenhuis. De Merenwijk staat op de lijst voor 3452 wonin gen. Tenslotte is in de inventarisatie van de provincie voor de Stevenshof- jespolder opgenomen. Er is reke ning mee gehouden dat in het pol dergebied tussen De Vink en het Haagsche Schouw ruim 3000 wo ningen gebouwd zullen kunnen wordep. Afhankelijk van de moge lijkheid om daar in grotere dich theden te bouwen houdt de provin cie er zelfs rekening mee dat het LEIDEN - In de Leidse regio behoeven voor 1990 geen plaatsen te worden aangewezen waar op grote schaal wo ningen moeten worden gebouwd. Als de mogelijke bouw plaatsen, die nu bekend zijn, worden benut, zal de capaci teit van die terreinen voldoende zijn om aan de regionale vraag naar nieuwe woningen te kunnen voldoen. Het betekent dat voorlopig kan worden afgezien van massale wo ningbouw in Zoeterwoude: een idee waartegen zeer veel verzet ge rezen is. Dat geldt niet voor de Delftse, Haagse en Zoetermeerse regio. Daar dreigt omstreekt 1983 een ernstig tekort aan ruimte voor de woningbouw te ontstaan. Om stagnatie te voorkomen zal het no dig zijn, daar uiterlijk volgend jaar een aantal nieuwe bouwplaatsen aan te wijzen voor ongeveer 19.000 woningen. Een en ander blijkt uit het tweede deel van de nota Alternatieven en Varianten, die Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland vandaag hebben gepubliceerd. De nota vormt behalve een basis voor de nieuwe streekplannen voor Zuid- Holland-West en QoSt ook een reac tie op de dit jaar gepubliceerde ver- stedelijkingsnota van minister Gruyters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening). De conclusies van het provinciaal bestuur zijn onder meer gebaseerd op een onderzoek naar extra bouwmogelijkheden, dat is inge steld in Leiden, Den Haag en Delft. Daaruit bleek dat in Leiden tot 1990 naar schatting ruim 11.000 wonin gen gebouwd kunnen worden, waarvan een 1200 in de binnenstad. Vooral dat laatste past goed in de visie van GS, die voor de woning bouw de hoogste prioriteit toeken nen aan de zogenaamde "stadsver nieuwing". Daarna moeten volgens de provincie de nog open plekken in en aan de rand van de stand wor den benut, gevolgd door die gebie den die vlak tegen de steden aan liggen. Pas wanneer dan nog een tekort aan bouwmogelijkheden be staat, zal gekeken moeten worden bouwlokaties. aantal woningen in de Stevenshof misschien wel kan worden opge trokken tot 4600. Toelichting In de toelichting staat dat B. en W. van Leiden zich hebben uitgespro ken voor de bouw in de Stevenshof- jespolder en onder andere in de Coebel (het gebied tussen Haag- weg, Jacques Urlusplantsoen en het Korte Vlietkanaal). Wel stelt het college als voorwaarde dat deze bouwplaatsen alleen benut mogen worden voor de inwoners van de Leidse agglomeratie. Voor de woningbouw na 1990 wor den in de provinciale nota moge lijkheden open gehouden in de naaste omgeving van Leiden. Zo wordt er gesproken over de omge ving van de spoorlijnen in War mond en Oegstgeest en de Oost- vlietpolder ten zuid-oosten van Leiden. In dit voorstel past volgens GS het ontwikkelen van regionale bedrijfsterreinen tussen Rijksweg 44 (Burgerveen-Wassenaar) en Rijnsburg-Valkenburg, deels in aansluiting op het veilingcomplex Rijnsburg. Eventueel zou volgens de provincie overwogen kunnen worden om het gebied bij Leider dorp ten oosten van de Rijksweg 4 en het bestaande industrie-terrein Zoeterwoude-Rijndijk in te richten als regionaal bedrijfsterrein. In het nieuwe streekplan Zuid- Holland-West dat nu in voorberei ding is zal speciale aandacht wor den geschonken aan het realiseren van een bufferzone tussen Wasse naar, Leiden en Den Haag. Opnemen van brieven in deze De redactie behoudt zich rubriek behoeft niet te bete- daarenboven het recht voor kenen dat de redactie het met om bijdragen te weigeren de inhoud eens is. dan wel in te korten. Afwijkend De inventarisatie die de provincie voor Leiden heeft gemaakt wijkt op een aantal, punten af van de ge meentelijke nota die onlangs werd gepubliceerd. Zo houdt de provin cie in haar. telling al rekening met de mogelijkheid dat in de Kooi 150 woningen gebouwd kunnen Wor den. Vermoedelijk heeft dat aantal betrekking op de plannen om de bedrijven die nu op het industrie terrein aan de Zijl zijn gevestigd naar elders te verplaatsen en op de vrijkomende ruimte huizen te bouwen. In de nota is ook opgenomen de bouw van 375 woningen in de Leeuwenhoek of op het- AZL- terrein. Een op dit ogenblik nog hoogst onzekere zaak omdat de mi nisterraad nog een definitief besluit moet nemen over dé nieuwbouw of vernieuwbouw van het Acade- Roofbouw (2) Naar aanleiding van de reactie van de heer A.J. de Roo op het artikel "Roofbouw op snoekbaars" in deze krant van 6 november wil ik een en ander rechtzetten. Na grondig de f reactie van de heer De Roo gelezen te hebben en uiteraard op waarheid te hebben getoetst, kwam ik tot de volgende slotsom: a. Waarom reageert de heer De Roo in het Leidsch Dagblad en niet in het bondsorgaan, want hij is toch lid en heeft genoemd artikel reeds eerder in het bondsorgaan kunnen lezen? b. Waarom vertelt de heer De Roo fabeltjes die hij niet "waar" kan maken, want 700 pond snoek baars in drie trekken^ zoals hij schrijft, is een lachertje. Als een beroepsvisser dergelijke hoe veelheden snoekbaars wil van gen, dan doet hij dat met "staand want" ook wel wargaren ge noemd. c. De heer De Roo betitelt de be roepsvisser openlijk als een dief, want zo zou men een rover kun nen noemen. Juist nu wij een - goede verstandhouding met de beroepsvissers hebben opge bouwd, komt de heer De Roo met een ongenuanceerde reac tie, waarmee hij de beroepsvis ser tegen ons in het harnas dreigt te jagen. Ook de politie ontziet, hij niet. Juist nu, zoals hij zelfheeft kunnen lezen in het bondsorgaan, dat wij in samenwerking met de politie een efficiënt controleapparaat aan het opbouwen zijn om het "zwartvis- sen" en het "stropen" te lijf te gaan in het belang van degenen, die daar wel voor betalen. Op dinsdag 9 november hebben wij de heer De Roo uitgenodigd voor een gesprek in verband met het gewraakte artikel. Toen wij de heer De Roo vertelden welke gevolgen zijn opmerkingen konden hebben en wij bewijzen verlangden, toen moest de heer De' Roo toegeven volkomen ongemotiveerd te zijn geweest met Zijn opmerkingen. En zei ons vrijwillig toe, dat hij het door hem opgemerkte zou rectifi- Voor de goede orde wil ik hierbij nog opmerken dat wanneer de bond geen hoofdhuurder is van een water waarin wij mogen vissen de betrokken beroepsvisser normaal op snoekbaars mag vissen met alle geoorloofde vistuigen. Dus kan het vissen op snoekbaars door een be roepsvisser niet als "roof' worden, betiteld. De door vele sportvissers verkeerd begrepen scheiding van visrechten is nog steeds geen reali teit. De gewijzigde Visserijwet van 1963 bepaalt namelijk, dat zulks in goede samenwerking met de be roepsvisser op vrijwillige basis dient te geschieden met een bij de wet geregeld uitkoopregeling met subsidie van het rijk. Sinds 1945 is het aantal beroepsvissers in Neder land gereduceerd tot een derde, maar het aantal sportvissers, dat de speciale hengel hanteert of mag "hanteren, is toegenomen tot het tienvoudige. Een doordenkertje dus, waar het vissen op roofvis be treft. Een mooi. voorbeeld: Indien wij de heren Van Nieuwkoop, huurders van het visrecht op de Kagerplassen sinds 300 jaren, eens zouden kunnen uitkopen voor het schubvisrecht, dan moet men niet denken dat men na één of twee jaar net zoveel vis kan vangen als men wil. Nee, dan hebben wij de be roepsvisser meer dan ooit brood nodig, om'dat dan de visstapel bio logisch ontredderd raakt. Voor beelden te over. In de Langeraarse Plassen zwemmen brasems van 7 jaar die nog geen 20 centimeter lang zijn.' Er is ook viswater waar men uitsluitend snoekbaars van één maat vangt. Wel het antwoord is simpel: teveel snoekbaars en te weinig voedsel, waardoor de vis niet groter wordt dan één bepaalde maat emaat. Tot slot zou ik willen zeggen "S&B" Sport en Beróep, of sa menspel en belangenbehartiging van de sport- en de beroepsvisser. Dus vissen voor de sport, of vissen voor het brood. J. Mark, voorzitter Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken, Sperwerhorst 110 LEIDEN (RED: De heer De Roo heeft in middels meegedeeld de bewerin gen die hij heeft gedaan te willen intrekken) Usbaan Als Leids burger ben ik, waar schijnlijk evenals vele anderen, erg blij mef onze nieuwe overdekte kunstijsbaan, 's Morgens vroeg •houdt dat in: weinig drukte en in derdaad overdekte ijspret. Maar he laas verd ik maandagmiddag jl. ge confronteerd met een niet te aan vaarden zaak. Van drieën tot vijven kunstrijden. Dacht ik. Betaalde f3,75, maar werd om ongeveer kwart voor vier van de binnenbaan gestuurd. De binnen baan werd schoongemaakt. Geen onaanvaardbare zaak, wanneer niet in plaats van de aanwezige ijsbaan bezoekers, een schaatsjuffrouw, met zo'n 20 kleine kinderen de bin nenbaan betrad, terwijl de overige rijders de toegang werd ontzegd. Dat is-niet volgens afspraak. Im mers, er was aan mij bij het betre den van de ijsbaan niet kenbaar gemaakt, dat het gebruik van de binnenbaan slechts van beperkte duur kon zijn. Er was geen enkele prijscompensatie. Datzelfde geldt voor diegenen, die zaterdagoch tend willen gaan schaatsen: om acht uur is de baan verhuurd, zon der kennisgeving aan het publiek. Nee, ik geloof niet, dat dit de juiste wijze van beheren is~van een ijs baan en het zeer zeker, als het op deze wijze blijft gaan, ook bij vele anderen onvrede over onze goede nieuwe ijsbaan zal opwekken. Aad Akerboom, Hoge Morsweg 115, LEIDEN. Schoolkaart(2) Naar aanleiding van de publicatie van de uitslag van de DAD-enquête in de pers, stel ik met nadruk dat onze school aan deze enquête niet heeft meegewerkt. Wij vonden de vragen te indringend en te zeer ver trouwelijk. Ook wil ik duidelijk stellen dat geen van de conclusies betreffende de binnenstad voor .onze school geldt. 1)Wij constateren op onze school geen gedragsmoeilijkheden. 2) Er is minder dan 19c schoolver- 3) Er zijn zeer weinig zitten blijvers (nog geen 2%). 4) Doorstroming haar brugklassen mavo, havo, vwo (Athe neum en Gymnasium): 827c, naar lager beroeps on derwijs: 187c. 5 Toetsuitslagen: altijd boven het gemiddelde. Wij distanciëren ons dan ook duide lijk van deze enquête-uitslag. Het gehele personeel van de Lucas van Leydenschool, Aalmarkt 9, LEIDEN. Schoolkaart (3) Wat is een schooladviesdienst? Wij dachten een instituut die de scholen moet adviseren èn be geleiden, maar door het plaat sen van deze enquête zou je juist denken, dat het tegen overgestelde waar is. Ze sprin gen op zijn zachtst gezegd on zorgvuldig om met de gege vens die ze ais vertrouwelijk zijn toegespeeld. Daar komt nog bij dat het hier een uitslag betreft die op geen stukken na volledig is, gewoon omdat diverse scholen conse quent hebben geweigerd aan een zo indringend en persoon lijk onderzoek deel te nemen. Dat dit stuk vooral bij de me dewerkende ouders in de school zeer negatief is overge komen, spreekt voor zich. Namens de oudercommissie, Lucas van Leijdenschool, Aalmarkt 9, LEIDEN. Schoolkaart (4) Hoewel het niet onze gewoonte is via de pers over onderwijsproble men naar buiten te treden, voelen wij ons door het artikel "Schoolso- ciografische kaart met gegevens over het onderwijs in Leiden" in de krant van zaterdag 13 november j.l., ten zeerste aangesproken.. De kwaliteit van de enquète'op zich willen wij nog terzijde laten, of schoon wij ook hier een heleboel vraagtekens plaatsen. Wij stellen voorop dat het ons onbegrijpelijk is dat een dergelijk intern en ver trouwelijk rapport aan de pers ge presenteerd wordt. Wat kan hier van de bedoeling ziin? Wij, als per- De hervormde synode, die tot en met vandaag in Driebergen verga dert, heeft gistermiddag met 32 stemmen voor en 17 tegen onder de tegenstemmers was ook de voorzitter, ds. G. Spilt) een verkla ring aanvaard die als basis kan die nen voor een gemeenschappelijke avondmaals-eucharistieviering. De verklaring was afkomstig van de in terkerkelijke commissie „inter communie en ambt". De Geref. Kerken hadden haar al aanvaard. In de RK Kerk moet zij nog aan de orde komen. In een toelichting bij het document •zei ds. F. H. Landsman, oud secretaris-generaal van de Her vormde Kerk en lid van de com missie: „We zijn in de herfst van de oecumene terechtgekomen. Een koude winter staat ons wellicht nog te wachten. Moge dit besluit mee helpen een nieuwe lente naderbij te brengen". Een van de tegenstem mers echter, ds. C. van Sliedrecht, noemde dé aanvaarding van de verklaring een ernstige ontsporing. De syrfode betuigde adhesie aan de beweging „Vrouwen voor vrede" In Noord-Ierland. De kerkeraad van de Geref. Kerk Amsterdam-Centrum handhaaft het vertrouwen in zijn studenten predikant Herman Wiersinga. Hij meent dat diens opvattingen bin nen de ruimte van het belijden toe laatbaar zijn, met name als bijdrage tot de discussie over de betekenis van de „verzoenig" (Christus' offer voor de mensheid). Het „niet- toelaatbaar" van de synode heeft de kerkeraad ontsteld. Wel heeft hij het verzoek van de synode ingewil ligd om met dr. Wiersinga te praten. „Ook al zijn er belangrijke verschil len, er bestaat tussen oTis en dr. Wiersinga ook op wezenlijke pun- tbn een vérgaande overeenstem ming", aldus de kerkeraad. Vol gende week komt de brief in de sy node van de Geref. Kerken. soneel, ervaren dit als volstrekt on nodig, ja zelfs als zeer frustrerend voor ons werk. Hier ligt een rapport op tafel dat voor de zoveelste maal onze wijk in een ongunstig daglicht stelt. De buitenstaander moet zo langza merhand wel de indruk hebben dat de kwaliteit van het onderwijs in Leiden Noord veel te wensen over laat, terwijl het tegendeel waar is. Op deze manier blijf je vechten tegen een slechte image van de school c.q. wijk. Wij zijn ervan overtuigd dat ieclep- een zich ten volle inzet voor het on derwijs in Leiden-Noord. En dit met resultaat. Men loopt het risico dat op deze wijze ons de motivatie ontnomen wordt langer in déze wijk te blijven werken. Wij hopen dat de S.A.D./en/of an dere instanties in het vervolg derge lijke publikaties achterwege zullen laten, opdat wij ons werk met ple zier kunnen blijven voortzetten, zonder hierbij belemmerd te wor den door de negatieve effekten die dergelijke publikaties telkens weer als uitwerking hebben. Het personeel van de Marnix v. st. Aldegondeschool Maresingel 54 Leiden. Sleuteltjes woordsleutels lot 20 woorden 6.10 tot 30 woorden 9.50 alléén in de rubrieken personeel aangeboden, woonruimte gevraagd, woningruil, huisdieren, kennismaking, diverse goederen en diensten gevraagd regelsleutels 1 of 2 kolom breed 1 of meer regels groot of extra groot geen kaders, vignetten, foto's etc. prijs: 63 ct per kolom/millimeter, exclusief 4% b.t.w. teksten kunnen wij (ook telefonisch) aanne men tot 11.00 uur op de dag vóór plaatsing. Vöor plaatsing op maan dag tot zaterdag 10.00 uur. Tel. 071-144941 Autoaccessoires en doe-het-zelvers Voor al uw bouwmaterialen eerst kijken bij VAN DIJK CO Havenkade 6-11, Leiden. Telefoon 071-121741 tt nu vakkundig uw auto spui >r slechts f350.- AUTO PETER Kenriismaking Serieuze man. 40 jaar met 2 kinde ren. eigen home. zoekt contact met lieve en opgewekte jongere vrouw, zonder kinderen van behoorlijk ni veau. Doel samen het leven te le ven. Schrijf beslist briefje ond. nr. 63269 bur. v. d. blad. Dame zoekt vnend vopr de a s feestdagen leeftijd tussen 70 en 75 jaar. Liefst Herv. van goede huize en vitaal met telefoonnummer br. ond. nr. 83607 bur v d. blad. Diverse goederen en diensten gevraagd Telefoonbeantwoorders (nieuw) te koop aangeboden. Bel 070- 501883. Gaat u kleiner wonen? Wij kopen contant uw meer dan 50 jaar oude mah. tafels, stoelen, kasten, kristal, schilderijen enz. La Bergère. Morsweg 3, Leiden. Telefoon 122932. Magazijn Heereweg 240 L Diverse aanbiedingen LISSENAREN OPGELET Leidsch Dagblad, opgaaf kleine advertenties: Sigaren N. DE BRUIN i. Telefoon 02521-13833. Te koop treinstel merk MINITRIX 3 locs. 10 wagons. 2 trafo's, elec wissels, groot aantal rails en huisjes P"js f 250.-. Telefoon 071-891604 Te koop z.g.a.n. badmintonracket YONEX 8100 Aangeboden Ermelo eengezins woning met tuin voor en achter bj 1974, huur f 266.- per maand. Ge vraagd huurwoning in Leiden Tele foon 03417-2919. Verhuizingen binnen- en buiten land. Pianotransporteur Jan van Duuren telefoon 125468. Muziek, T.V. en radio DE ANTENNE CENTRALE TELEFOON 071-892859 Te koop aangeboden OUDE GRAMMO FOON 78 toeren platen en naalden, te vens WHF tuner, singles en elpees. Zanussi TV tennisspel. Te bevra gen na 18 uur Paramaribostraat 14 Leiden. Voor alle antennematerialen, tv en radio: De Leidse ANTENNEDIENST Haagweg 9 Leiden. DOUWES TV Service. Sieboldstraat 34. Tel. 071-133677-122725. De Antenne Centrale verzorgt ook de VERZEKERING van uw T.V. en antenne vanaf 20.- p. jaar. Bel voor alle inl. 071-892859, 's avonds na 7 uur. Te koop aangeboden: DUAL PICK-UP Philips tuner-versterker en 2 paar Philips boxen. Montgomerystraat 17. Leiden. Voor een eerlijke en goede repara tie van k.tv's antennes, stereo app., huish. apparaten, geen voorrijkos- tén. ook avondservice HANDELSMIJ VERZAAL Vrouwgeestweg 46. Woubrugge. Tel. 01729-8523. 24 UURS SERVICE T.V. SERVICE TEL. 071-142466 vGaOARA^J^NAE^N IN 7 KLEUREN PER METER26.90 130 CM BREED PER METER 26.90 Gordijnen worden bij ons vakkundig opgemeten en gemaakt. LD intermeubel haarlemmerstraat 200-256 leiden Meubilair en antiek Antieke boerenmeubelen o.a. eiken kasten, tafels, kisten, buro's, klok ken etc. Ook blank grenen meube len. Scherpe pnjzen! Iedere t4 da gen nieuwe aanvoer. ANTIEK IMPORT Rijksstraatweg 75. Sassenheim Telefoon 02522-14682. Voor een goede ANTIEKE KLOK zoals Friese staarten, stoelklokken. Franse hangslingerklokken. pendu les. en Engelse staande klokken. Leidseweg 358 Voorschoten. Geopend zat. van 10-17 uur tele foon 071-763772. SLAAPKAMER- ameublement. 1 mnd oud nieuw- prijs f1500.- vraagprijs «1200.- tuinbank f 140,-. Te bevr. bij W. H. Hoornweg. Goudbloem 14. Me renwijk. Leiden. Te koop gevraagd donkerbruine ZIT-ELEMENTEN Spoed! Aanbiedingen: telefoon 01718-14530 ANTIEKE BOEREN MEUBELEN Allergrootste keuze tierlantijnloze kasten, dekenkisten, tafels, secre taires enz. Veel eiken! Telefoontij den dagelijks 11-21 uur ook wee kend. Telefoon 071-151757. Teakhouten EETHOEK Berkenkade 12. Leiderdorp. Tele foon 146264. BUREAUS vanaf f 950,- Mechelse kasten (1250.- tot f1400.- etc Antiek Dorpsstraat 4. Nieuw Vennep. Tele- VOOR AL UW toon 02526-4376 of 4293. INLIJSTWERK naar lijstenmakerij Towi, Morsstraat 22. Leiden. Telefoon 133972. Het goedkoopste en beste adres van Leiden en omstreken, keuze uit 150 verschillende lijsten - Te koop aangeboden: - WANDMEUBEL

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13