LEIDSCH DAGBLAD Syrische troepen in Beiroet Ludwina J. wordt maand geobserveerd Menten is spoorloos vandaag Politie rolt Chinese bende voor deel op JEAN GABIN OVERLEDEN Leidenaar overleeft pistool schot in de mond Gedeelde tevredenheid na topper MAANDAG 15 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35089 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kogel door deur aan Julianakade LEIDEN - De 34-jarige K.v.d.B. is gisteravond aan de dood ont snapt, toen een kogel, die ob hem werd afgevuurd, afketste op zijn voortanden en de hals binnend rong, zonder evenwel de halssla gader te raken. De totaal ver vormde kogel kon korte tijd later in het Academisch Ziekenhuis verwijderd worden. Het bijna fa tale schot werd gelost door de 49- jarige J. B. uit Leiden, die zich bedreigd voelde, toen het slach toffer zijn woning wilde binnend ringen. De verhouding tussen beide perso nen was al geruime tijd zeer slecht. Dat vond zijn oorzaak in het feit, dat de 18-jarige dochtej van 'J.B. in de woning van K.v.d.B. aan de Waldeck Pyr- montstraat verbleef, tegen de zin van haar vader. De dochter had zondagmorgen de bewuste wo ning verlaten en was daarin niet teruggekeerd. Rond half negen gisteravond ging v.d.B. naar de woning van haar vader aam de Julianakade omdat hij vermoedde, dat het meisje daar wel zou zijn. De vader bleek echter niet bereid om de man toegang tot het huis te verlenen. Er ontstond een woordenwisse ling, waarbij het slachtoffer vol gens de vader met de vuisten op het ruitje in de voordeur had ge slagen en tegen de deur had ge schopt. De vader die bang was dat de deur het zou begeven heeft daarop, een pistool, dat elders in de wo ning lag, opgehaald en heeft het wapen vervolgens met één kogel geladen. Volgens eigen verkla ringen om de man in noodsitua ties op afstand te kunnen hou den. Hij voelde zich echter der mate bedreigd, dat hij op een ge geven moment het vuurwapen op de deur heeft gericht en de trek ker overhaalde. Dé kogel ging precies door het ruitje in de deur, waarachter v.d.B. stond. De kogel schampte zijn bovenlip, maar ketste af op de voortanden en het kaakbeen.- Flink bloedend uit de mond rende hij terug naar zijn eigen woning aan de Waldeck Pyr- montstraat, waar zijn vrouw de politie alarmeerde. Dat had in middels ook de vader van het meisje gedaan. Per EHD werd het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar on middellijk operatief werd inge grepen. De gezondheidstoestand van de man was vanochtend redelijk goed. Er bestond in elk geval geen levensgevaar meer. De man die geschoten heeft legde van nacht een volledige bekentenis af. Hij was lid van een schietver eniging en had uit dien hoofde een machtiging voor het bezit van een schietwapen. DEN HAAG (ANP) - De 56-jarige Elisabeth Boegborn-Jansen, die sedert drie maanden werd ver mist, is gistermiddag door de Wassenaarse politie dood in de duinen aangetroffen. Van een misdrijf is geen sprake. De vrouw liep in september weg uit een psychiatrisch ziekenhuis in Den Haag, waar zij werd verpleegd. BEIROET (AFP/Reuter AP) - Onder het schild van de Arabische vredesmacht zijn vanmorgen rond 05.00 uur (onze tijd) Syrische troepen en tanks het centrum van Beiroet binnengetrokken Doel is vrede te bewerkstelligen in de door de burgeroorlog verdeelde Libanese hoofdstad j f; Jók.. 22 PAGINA'S Een triest moment voor doelman Eddy Treytel in zijn driehonderdste competitie- l|£ wedstrijd voor Feyenoord: de .jg. gelijkmaker van Ajax is een 1 feit Na afloop van de onbesliste con frontatie tussen de vaderlandse voetbalgrootmachten Feyenoord-Ajax heerste alom tevredenheid. Opluchting voerde de boventoon na de 1-1. Bij Feyenoord omdat het aan de kop van de ranglijst van de ere divisie was gebleven, bij Ajax omdat de kloof met de Rotter damse lijstaanvoerder niet gro ter is geworden. Over de uitslag waren de meningen dan ook nauwelijks verdeeld; die werd door vrijwel iedereen als te recht ervaren. Alleen over de kwaliteitswaarde van het duel brandde in de Kuip de discussie los. Ook bij de spelers. Sommi gen hadden de eerste seizoene ditie van de tweekamp ervaren als een „technisch niet hoog staande, maar wel boeiende wedstrijd", anderen spraken van een te voorzichtig duel „be heerst door de angst voor ver lies". Feyenoord-Ajax werd in ieder geval een wonderlijke ontmoeting, waarin technische zwakte en tactische kracht om de voorrang streden. De mix ture van die twee ingrediënten stond niet bepaald borg voor een voortdurend boeiend duel. Feyenoord-Ajax telde te weinig hoogtepunten om de geschiede nis in te gaan als een echte top per. Vooral het behoudende voetbal van de Amsterdammers had daarvoor soms te veel weg van „denksport". Op regionaal voetbalniveau waren er voor de hoogstspe- lende zondag-amateurs louter nederlagen te noteren. UVS ver loor kansloos bij DWV (3-0), Roodenburg ging op eigen veld tenonder tegen HION (1-2). Za terdageersteklasser RCL haalde een punt weg bij Kozakken Bovs, Noordwijk verpletterde Zwart Wit '28 met S-0. Vrij spel ook voor korfbal. De Danaïden was in de Leidse derby tegen Fides Pacta de be tere ploeg, maar verloor deson danks met 6-5. PAGINA'S 11-17 Sadat wil vrede in het Midden Oosten PAGINA 5 Aanpak werkloosheid centraal bij CDA PAGINA 7 Kissinger brandweerman en ar chitect PAGINA 9 Langs vijf belangrijke routes trok ken ongeveer 8000 infanteristen, gesteund door 250 tanks en zware artillerie, naar het centrum van Bei roet en naar de frontlinie waar ze een èinde moeten maken aan de gevechten tussen de linkse en de rechtse troepen en de orde zullen moeten herstellen. In de zakenwijk, in het centrum van de Libanese hoofdstad, klonken enkele schoten toen Syrische in fanteristen voorzichtig temidden van de puinhopen het terrein ver kenden voor de zwaar gewapende troepen. Barricades werden met behulp van een bulldozer opgeruimd. Via de frontlinie van de rechtse militie trokken de Syriërs door naar de vooruitgeschoven linkse stellin gen, waar zij door wachtende Pales tijnse commando's werden om helsd. Volgens Syrische militairen zou den de schoten die in de zakenwij ken klonken afkonstig zijn van feestvierende linkse militieleden. Vele mensen gingen de straat op om de intocht van de vredesmacht gade te slaan. Huisvrouwen gooi den rijst naar de Syrische tanks en besproeiden de bemanningen met rozenwater. Woordvoerders van de elkaar be strijdende partijen verklaarden vanochtend dat de "invasie" voor 99 procent geslaagd is. Syrische eenheden hebben de radio- en tele visiestations bezet, alsmede de cen trale bank. Ook de meeste ge vechtsfronten langs de scheidslijn in Beiroet zijn door de Syrische troepen ingenomen. De Syrische troepen bleven uit de buurt van de Libanees-Israèlische grens, kennelijk om mogelijke bot singen met Israëlische militairen te voorkomen. Een Russische luchtdoelbatterijbemand met Syrische militairen, gericht op het internationale vliegveld van de Libanese hoofdstad Beiroet, waar de Syriërs vanmorgen onder het schild van Arabische vredesmacht binnen trokken. In psychiatrische inrichting STAAT DER NEDERLANDEN SO-JARIGE LEIMING - 1976 16 november 1976 van 9 tol 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair 'i effecten, onder opgave van het bedrag en van koers waartegen men wil deelnemen PARIJS (SP/AFP) - De beroemde In 1951 werd Gabin uitgeroepen tot Franse filmacteur Jean Gabin vanmorgen in het Amerikaanse ziekenhuis te Neuilly bij Parijs overleden. Hij was 72 jaar. Gabin is in zijn filmcarrière her haaldelijk teruggekomen op zijn besluit zijn laatste film te hebben gemaakt. Dat gebeurde ook enkele Rustig herfstweer Nevelig weer met weinig wind en op de meeste plaatsen droog. Slechts en kele opklaringen en vannacht hier en daar mist. Minimumtemperaturen omstreeks 3 graden, maxima onge veer 7 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 16 NOVEMBER Zon op: 8.02 uur; onder: 16.47 uur. Maan op: 1.03 uur; onder: 14.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.39 en 22^1 uur; laagwater te 5.08 en 17.42 uur. maanden geleden, toen hij Marcel ige karakter - beste acteur op het filmfestival1 Venetië, voor zijn rol in "La nuit est mon royaume", over een treinbes tuurder die bij het voorkomen van een ongeluk het gezicht verliest. Gabin, geboren in Parijs en door zijn'aard een typische Normandiër met het daarbij behorende Carné, zijn oude makker met hij enkele van zijn beste films draaide als "Quai des brumes" en "Le jour se léve", beloofde aan diens terugkeer in de filmwereld mee te werken. Gabin begon zijn lange loopbaan in een eenvoudige rol bij de Folies Be rgères, maar wist snel de aandacht te trekken als een sterke persoon lijkheid, die de aandacht onmiddel lijk wist te trekken als hij op het toneel of in het filmbeeld ver scheen. Vermaard werd zijn me dewerking aan de Franse "films noirs" van direct voor en na de oor log. tot in elke vezel acteur. Dat wil zeggen hij speelde altijd zichzelf. Als een man, die de wereld kende en cynisch zijn schouders ophaalde over de men sen om hem heen. Zo populair als hij in Frankrijk was, ?o miskend bleef hij in Nederland, dat hem in de zomer nog op de tele visie zag in "De affaire Dominici" Zijn laatste film hier was Cayatte's "Het vonnis", waarin hij tegenover Sophia Loren een rechter speelde, twee jaar geleden. Jean Gabin was zaterdagavond op genomen in het ziekenhuis. Hij overleed er vanochtend om zes uur aan een plotselinge hartaanval. TEL AVTV (SP - Het Nederlandse meisje Ludwina die in september verdacht van het beramen van een vliegtuigkaping op het Israë lische Ben Goerion-vliegveld werd aangehouden, zal op ver zoek van haar advocate Felicia Langer ongeveer een maand ter observatie in een psychiatrische inrichting worden opgenomen. Mevrouw Langer wil proberen het Bredase meisje door de Israëli sche rechtbank niet toereke ningsvatbaar te laten verklaren. Advocate Langer deed haar ver^ zoek tot observatie in een psy chiatrische inrichting nadat vanmorgen voor de districts rechtbank van Tel Aviv de dag vaarding was voorgelezen en ten behoeve van de verdachte in het Engels was vertaald. Volgens de dagvaarding wordt Ludwina er van beschuldigd als lid van een cel van de Rode Hulp illegale da den te hebben voorbereid. In juli en augustus van dit jaar zou zij samen met haar vriend Marius Nieuwenburg en dertien andere leden van haar groep in een op leidingskamp van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina in Zuid-Jemen in het gebruik van wapens en sabotagematerialen hebben geoefend ter voorberei ding van aanslagen. De Nederlandse verdachte zou van het Volksfront opdracht hebben gekregen inlichtingen te verza melen over de beveiliging van een Air France-toestel op de route Parijs-Tel Aviv-Bombay voor het geval tot een vliegtuig kaping zou worden besloten en over de veiligheidsmaatregelen op het Ben Goerion-vliegveld De Israëlische officier van justitie had geen bezwaar tegen het ver zoek van de verdediging om een psychiatrisch rapport over de verdachte te laten uitbrengen. Advocate Langer zei na een twee uur durend bezoek aan verdachte in de gevangenis tot de conclusie te zijn gekomen dat Ludwina „onevenwichtig" is en „geeste lijke gebreken" vertoont. Tijdens het gesprek in de gevange nis zou Ludwina die op mevrouw Langer een gedeprimeerde in druk maakte van de hak op de tak zijn gesprongen. Lift wordt motorrijder noodlottig (Van onze verslaggevers LEIDERDORP - Een slimmig heidje om onopvallend van de plaats van het ongeval weg te komen is een jeugdige Alphe- naar gisteravond in Leider dorp noodlottig geworden. Nadat hij met zijn motor in een sloot langs de provinciale weg terecht was gekomen pro beerde N.W. van der H. liftend thuis te komen. Hij, en zijn passagier, kregen een lift van een politie-auto. De agenten werden argwan end omdat de beide jongelie- den niet alleen nat waren, maar bovendien naar alcohol roken. Na onderzoek bleek v.d. H. - onder invloed - met de mo tor in de sloot te zijn beland. Hij had geen rijbewijs. ROTTERDAM (SP - De Rotter damse politie heeft vier jonge Chinezen gearresteerd die wor den verdacht van een serie over vallen op Chinese restaurant houders. De gearresteerde Chi nezen (naar zes anderen wordt nog gezocht) hebben waarschijn lijk de enige tijd geleden op het Leidse restaurant Kota Radja aan de Stationsweg gepleegde over val op hun naam staan. Ook een in Katwijk gepleegde overval kan wellicht aan hen worden toege schreven. De bende, waarvan enige leden deel uitmaken van de binnen Chinese kringen gevreesde groep "14 karaat", heeft wellicht nog meer overvallen op haar naam staan. De politie kwam de bende op het spoor na een overval eind september in Rotterdam. De ei genaar van een restaurant werd bij zijn woning door vijf landge noten overvallen. Onder bedrei ging van pistolen en messen moest hij zijn huis in, waar hij en zijn echtgenote werden gekne veld. Daarna gingen de overval- Iers in het hele huis op zoek naar geld en sieraden. Dankzij het alarm van twee voor bijgangers kon de politie in de buurt twee mannen arresteren. Uit het daaropvolgende onder zoek bleek dat overvallen in Bus- sum, Amsterdam, Haarlem en Bemmel veel overeenkomst met de Rotterdamse zaak hadden. De bende heeft voor enkele tiendui zenden guldens aan geld en sie raden buitgemaakt. De verdach ten zeggen dat het geld is vergokt maar de politie vermoedt dat het merendeel naar Hong Kong is ge transporteerd. Chirac: zetel in parlement PARIJS (Reuter) - De Franse oud- premier Jacques Chirac, die zijn functie moest neerleggen na een fel meningsverschil met president Gi-' scard d'Estaing, heeft gisteren een overwinning geboekt tijdens ge deeltelijke parlementsverkiezin gen. De 43-jarige Gaullist Chirac won met gemak in zijn departement Correze. Hij behaalde meer dan 53 procent van de stemmen DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Vergeefse poging tot arrestatie ochtend een vergeefse poging Dat heeft geleid tot het ernstige gedaan om de 77-jarige van oor logsmisdrijven verdachte P. N. Menten aan te houden. Toen de rijkspolitie zich in opdracht van de officier van justitie te Am sterdam aan de woning van de verdachte vervoegde bleek deze met zijn echtgenote met onbe kende bestemming te zijn ver trokken. Alle opsporingsinstanties in het land zijn nu ingeschakeld. Het aanhoudingsbevel is gegeven vermoeden dat Menten zich heeft schuldig gemaakt aan oor logsmisdrijven. Hoewel het onderzoek, dat minis ter Van Agt (justitie) toezegde na vragen in de kamer, nog niet is voltooid, heeft dit reeds ernstige aanwijzingen opgeleverd dat de verdachte, alleen en/of met an deren ervoor verantwoordelijk zou zijn, dat een deel van de be volking van de in Rusland gele gen dorpen Urycz en Podhoroce, met name joden, om het leven is gebracht. naar aanleiding van een uit- Het onderzoek zal zeer binnenkort voerig onderzoek dat de rijksre- worden voortgezet in Rusland. P. N. Menten

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1