Nederlaag voor beter Danaiden Ruim verlies B/Foreholte Gemini/K boekt makkelijke zege Fides Pacta op winst in derby Luba boekt bij SSTD een belangrijke zege Hilversum sterker dan DIOK LDG is veilig na winst BC LEIDEN ONDERAAN Jeugdschakers Leiderdorp op knappe derde plaats PAGINA 16 MAANDAG 15 NOVEMBER 1976 LEIDEN - Mede door een groot aantal afgelaste wedstrij den concentreerde de aandacht van de Leidse korfbalwe reld zich dit weekeinde op het treffen tussen de twee grootmachten De Danaiden en Fides Pacta, dat voor een boeiende afsluiting van het eerste deel van het veldseizoen zorgde. Volgende week gaan de korfballers de zaal in, In de promotieklasse verloor Zuiderkwartier van Koog Zaan dijk. LEIDEN - Mercasol Leiden zal met gemengde gevoelens de nivellering van krachten in de basketbaleredivisie, zoals die zich het afgelopen weekeinde weer deed gelden, hebben be keken. Disco Danser RZ name lijk bezorgde Pioneer Punch een even onverwachte als fikse nederlaag (107-92,, die voor Punch nog zal nawerken om dat de Amerikaans Taylor we gens slaan van zijn bij DDRZ spelende landgenoot Fritz uit het veld werd gestuurd. In En schede, waar Mercasol aan staande zaterdag moet aantre den, trakteerde Arke Reizen het Haarlemse Buitoni (mor genavond tegenstander van Mercasol) op een onaange name surprise 96-86. Het damesteam van Mercasol verloor zaterdagavond de aan sluiting met de twee koploop- sters van de eerste divisie. Blue Stars en Voorburg, die el kaar het komende weekeinde zullen ontmoeten. Na de neder laag tegen Bleu Stars moest Leiden nu ook buigen voor de butante Voorburg: 52-37. De thuisploeg nam al direct een voorsprong (12-4), die door Leiden weggewerkt kon wor den: 18-16. Vooral Annette Maassen speelde daarbij een voorname rol, omdat zij de Voorburgse international Anita Blangé voortreffelijk wist af te stoppen. Bij rust had Mercasol de leiding (19-22), maar na de hervatting vond Voorburg via de press het juiste middel om de Leidse dames te verslaan (28-22) en bij het eindsignaal; 52-37 Annette Maassen kon al vroeg in de tweede helft de bank opzoeken door een maximaal aantal fou ten. De heren van Luba brachten de belangrijkste uitwedstrijd bij SSTD tot een goed einde en staan nu op de 5de plaats in de tweede divisie. Al in de eerste helft wist Luba de leiding in handen te nemen (rust 31-39) en toen SSTD na rust fel terug vechtend terugkwam kon Luba het hoofd koel houden (43-43 en 72-70) door in de laat ste drie minuten vernietigend toe te slaan via breaks: 71-83. Frank Verbeek 26 punten, Christiaan Uhlenbeck 23 pun ten. De regionale jeugd van Luba liet zich verrassen door Jum pers in Den Haag: 55-48 (rust 29-18). topscorer Nico van der Beek 19 punten. Het jeugdteam van Mercasol toonde karakter tegen OSG door na een 19-32 ruststand vooral door Baars (14) en Cornelissens (24) toch terug te wijzen in een span nende slotfase: 57-56. Fides Pacta-De Danaiden 8-5 (5-3) - De tragiek voor De Danaïden, dat net als stadgenoot Fides Pacta een bescheiden positie op de ranglijst bekleedt, was dat de betere ploeg niet won. De juichstemming aan de andere zijde van het veld was dan ook best te begrijpen. De zege op De Danaïden betekende voor Fides twee kostbare punten, maar de ma nier waarop de winst werd binnen gehaald pleit allerminst voor de kracht van de fusieclub. Gezien het spelbeeld uit de tweede helft kan er zonder meer gesteld worden dat de ploeg die het meeste aanspraak op de overwinning mocht maken het geluk niet aan zijn zijde had. In die tweede helft trok Danaïden, dat tot het laatste fluitsignaal keihard werkte, driftig in de richting van de Fides-korf, die velé keren werd be laagd. Vele schoten werden er ge lost op de vijandelijke korf, schoten afkomstig van Sander van Unen en van de jonge Fred van Duyn, die daartoe talloze malen de bal ont vingen van de sterk spelende Ciska Peters. Ciska Peters beheerste het gebied rondom de korf vrijwel vol ledig. Het onzuivere schieten van de Leidse blauw-witten voorkwam de volledige aantasting van de voorsprong van Fides Pacta, die nog resteerde uit de eerste helft. Een voorsprong die Fides verkreeg door doelpunten van Hen Brakel, Henny de Boer, Yvonne Neute boom, Wim Piket en andermaal Hen Brakel. De tegenpunten kwa men van Cees Christiaanse (2x) en Gerard Nap: 5-3. De tweede rondgang was uitermate interessant. Beide teams, die betere tijden dan deze hebben gekend, be streden elkaar met alle mogelijke wapens en daarbij ontbrak het "theaterspel" van Flip van Mey- gaarden niet. Diezelfde speler raakte naarmate de strijd vorderde in paniek, eerst door Ciska Peters onnodig in de rug te springen en later door te vroeg inlopen bij een vrije worp een strafworp te veroor zaken. Van Meygaarden had geluk, de geroutineerde Sander van Unen schoot de bal toen tegen de korf, daarmee de schotloosheid van De Danaïden jammerlijk illustrerend. Het grootste deel van de tweede pe riode speelde zich af voor de korf van Fides (trainer Hensen van De Danaiden noemde een percentage van 60-40 qua balbezit), al had de spelwijze van De Danaïden van het louter afvuren van afstansschoten na dik een half uur vruchteloos proberen best veranderd mogen worden. Bijvoorbeeld door het for ceren van meer doorbraken, waar toe verdedigers als Van Meygaar den en Brakel zich lenen, mits zij voldoende uitgespeeld worden. Het gebeurde slechts twee maal en dat was dan weer de zwakte van De Danaïden. De eerste keer won Fred van Duyn een duel met de twee Fides-verdedigers, waarna Van Unen fraai kon scoren (5-4) en bij de tweede mogelijkheid verslikte dezelfde speler zich, toen hij einde lijk een doorbraak verkreeg, maar kennelijk schrok van de fraaiste kans uit de wedstrijd. Nog geen minuut later leek de wedstrijd be slist toen Dick Onderwater (niet uit de verf komend tegen Gerard Nap) vanaf de stip de voorsprong kon vergroten (6-4). Vlak voor tijd leek die voorsprong nog in gevaar te komen, toen routinier Nap blik semsnel tegen Onderwater een strafworp had afgedwongen en kon scoren (6-5). Fides Pacta speelde de resterende tijd echter bekwaam uit. SCOREVERLOOP: Brakel (14)), Christiaanse (1-1), De Boer (2-1), Neuteboom (3-1), Nap (3-2), Piket (4-2), Christiaanse (4-3), Brakel (5-3, rust). Van Unen (5-4), Dick Onderwater (6-4) en Nap (6-5). De winnende club heeft sinds de afgelopen week een nieuwe trainer. Jan de la Rie, lid van Fides Pacta, is na veel overleg bereid gevonden de training van de eerste selectie over te nemen van de Hagenaar Ton van Nunspeet. Het verbreken van de verbintenis met laatstgenoemde is het gevolg van het niet functione ren van de relatie tussen trainer en spelers. Jan de, la Rie is voorheen trainer geweest van HKV en VEO. Koog Zaandijk-Zuiderkwartier 8-7 (5-3) - Deze wedstrijd bewees opnieuw dat de krachtsverschillen tussen de promotieklasseteams (uitgezonderd het onaantastbare DTV) uiterst gering zijn. Ondanks goed spel van de Leidenaars leek er al snel een grote nederlaag in het verschiet te liggen toen Koog Zaandijk na de pauze (5-3) en na vele door Zuiderkwartier gemiste kansen de voorsprong tót 8-4 ver grootte. Zuiderkwartier kwam ech ter terug, maar kwam bij het eind signaal één punt te kort (8-7). De goals kwamen van Dirk Derksen (3), Els Lardee, Rens Hensen, Joke Zierikzee en Wil de Wit. De uit het derde team afkomstige Ton Heet- veld bleek een prima vervanger voor de geblesseerde Van Daim. Gerard Nap is zijn directe tegenstander Dick Onderwater van Fides gepasseerd en krijgt een ideale kans om te scoren. Ploeggenoot Hans van der Leek ziet het, net als Ingrid van Hazen, echter nog niet zo zitten. De Danaïden verloor met 6-5 MIK-Ons Eiland 13-8 (8-3) - Even als twee weken geleden was Ons Ei land in het treffen met MIK kans loos. Na de 12-5 nederlaag uit de eerste ontmoeting volgde nu in Amsterdam een verlies met het zelfde verschil. De nieuwe nederlaag stond bij dit inhaalduel al halverwege vast. Met de doelpunten van Coby Deeg enaars, Wim Nijenhuis en Rob Has- selbach kwam Ons Eiland toen al 5 goals tekort. In de tweede helft kwamen de Leidenaars niet dich terbij dan 4 punten. Wim Nijenhuis (2) en Nan Deegenaars maakten na rust het halve dozijn vol. Weidevogels-Velocitas 5-6 - Het Leiderdorpse Velocitas kwam za terdag in Bleiswijk tot de tweede overwinning in dit seizoen. Mede rode lantaarndrager Weidevogels werd na een gelijkopgaand duel met miniem verschil geklopt, de opgaande lijn in het Velocitas-spel bewezen werd. Van Poelgeest c.s. hadden eens geen pech in de afwerking en dat leidde tweemaal tot een voorsprong van 2 punten: 1-3 én 3-5. Doelpunten kwamen van Gerard van Poelgeest (2), Ybo Schutte (2), Rien van Poel geest en Ferdinand Vroon. Niet alleen bij Fides Pacta vond een trainerswisseling plaats, ook bij KNS zijn er wijzigingen op komst. Trainer Gè Eegdeman is sinds deze week geen coach meer. Zijn functie wordt nu tijdelijk waargenomen door Bram Zirkzee, de huidige trainer van De Algeme ne. Hij haalde meteen de routiniers Hans Kluts en Marry Zirkzee terug naar het eerste team, dat na de de gradatie uit de eerste klasse op het ogenblik in de tweede klasse ook weer de rij sluit. WIM VAN VLIET LEIDEN - De beide Leidse vertegenwoordigers in de ereklasse rugby, DIOK en LSRG. hebben gisteren hun thuiswedstrijden tegen respectieve lijk Hilversum (3-16) en de Haagse RC (3-6) niet tot winst kunnen brengen. DIOK bezet nu de 6de plaats op de ranglijst, terwijl de Leidse studenten door het verlies van Ascrum tegen AAC nu derde zijn. Landskampioen Hilversum, dat vorig jaar nog met 0-48 bij DIOK won, bleek ook nu na een spannende en aantrekkelijke wedstrijd te sterk, voor de Leidenaars die duidelijk nog routine en techniek te kort kwamen. Na een kwartier spelen zette Jan Rosman de Hilversummers op winst via een penalty-goal: 0-3. Een strafgoal bepaalde de ruststand op 0-9, waarna DIOK via Altink nog op 3-9 kwam. maar daarna Hilversum een penalty goal en een try moest toestaan: 3-16. Rosman en winger Hennie Vermeu len waren de makers. LSRG en Den Haag speelden een zeer goede wedstrijd, waarin de gasten met de nog niet geheel van een ribbenkwetsuur herstelde Theo Oortwijn, weer iets van hun oude glorie terug vonden. Al in de vierde minuut wist scrumhalf Vincent Triebert voor HRC te scoren: 0-4. Oortwijn benutte de conversie (0-6). Henk van der Huls verkleinde na rust de achterstand van- zijn ploeg: 3-6. Maar verder kwam LSRG, dat 5 penalty-kicks miste (tegen HRC 2), niet. Verdiende zege Northa SITTARD - Ondanks een ruime nederlaag speelde een ge handicapt Bax-Foreholte tegen Sittardia een redelijke par tij handbal. Coach Bonte toonde zich na afloop tenminste tevreden over de prestatie van zijn pupillen "Sittardia heeft een erg sterke ploeg en de blessures in acht genomen vind ik, dat wij het heus aardig gedaan hebben. In ieder geval is Bax/Foreholte weer op de weg terug". Aar^ de cijfers was dat niet te ken, want de Voorhoutse formatie verloor met 21-11. Foreholte kon scoorde dan ook regelmatig. Fore holte stelde tegenover de 21 treffers i Sittardia 11 doelpunten. Mar- echter, door blessures geplaagd, jan Mens en Hannie Boskamp LEIDEN - Gemini/Kangeroes blijft het goed doen. Het Tilburgse Robot kreeg tegen de op hoog tempo draaiende Leidenaars geen schijn van kans en verloor kansloos met 3-0. Het tweede team liep eveneens soepel over Duyves- teyn 2 heen. Met name in de tweede set toonde Gemini het grote krachtsverschil duidelijk aan: 15-2. NOVO verloor met 3-1 van Goudse VC. Slechts de eerste set was voor de Noordwijkers. slechts twee wisselspeelsters bin nen de lijnen brengen terwijl na een minuut of vier doelvrouwe Lia van Werkhoven haar enkel verstuikte en krimpend van de pijn de wed strijd uitspeelde. Sittardia maakte daar gebruik van, schoot veel en Bij de dames greep Leython tegen het sterke Die Raeckse slechts één set, maar het spel van de Lei denaars gaat duidelijk vooruit. Gemini/Kangeroes behaalde bij Tonegido een goede 1-3 overwin ning, terwijl het tweede verraste door het sterker geachte Roswell 2 met 2T3 te verslaan. NOVO kende geen pardon met het zwakke Interlance 2 en won met 3-0. Leski kwam tegen MVC net iets tekort om de winst te kunnen grijpen: 3-1. Geen fout In de promotieklasse heren maakte koploper Leython tegen GVC geen fout. Alleen in de tweede set verslapte de concentratie waar door het uiteindelijk 3-1 werd. Donar zorgde voor een knappe prestatie door tegen Be Fair een 2-0 achterstand in een 2-3 over winning om te buigen. Leython 2 speelde een erg ongelukkige wedstrijd tegen het Delftse Sig ma: setstanden 13-15,12-15,16-14 en 15-17... Bij de dames won Leython 2 het belangrijke duel tegen Tornado met 3-1. Marjan Bloemzaad, in valster uit het vijfde team, ver tolkte een hoofdrol. Leython 3 ging in Gouda tegen Jodan Boys met 3-1 ten onder. LUSV was kansloos bij DOS uit Schoonho ven. De studentes verloren met 3-0. In de eerste klasse heren verste vigde Gemini 3 zijn koppositie door met 3-1 te winnen van de nummer twee op de ranglijst DVO. Leython 3 kreeg aanslui ting met de middenmoot door Leski in eigen huis te verslaan. Verslapte concentratie Leski won in Alphen bij S'70 zó gemakkelijk de eerste set, dat de concentratie verslapte en slechts met de grootste moeite de twee andere sets gewonnen werden. DAC-LUSV eindigde na een enerverende partij in een 2-2 ge lijkspel. Bij de dames was Gemi ni/Kangeroes 4 net iets gelukki ger dan Leython 4, dat in de vierde set een 10-13 voorsprong weggaf en daarmee het gelijke spel: 3-1 voor Gemini. scoorden ieder driemaal. De over ige doelpunten kwamen op naam van Mariette Siera, Annemieke de Bruyn en Lenie van Beek. In de regionale tweede klasse boekte Northa een verdiende.en kostbare zege op het Rotterdamse Actief: 14-6. De Noord wij ker- houtse ploeg was veel sneller en beweeglijker dan de tegenstander, die ook qua schotkracht duidelijk tekort schoot. De zege, die geen moment in gevaar is geweest, bete kende voor Northa tevens een re vanche van de in de veldcompetitie geleden nederlaag. De doelpunten van Northa kwamen op naam van Thea Terheide (4), Lidy Vink en Hilde van der Berg (3), Nelleke de Jong (2), Monique Heemskerk en Thea Klaverweide. Northa- doelvrouwe Miriam Spierenburg speelde een uitstekende wedstrijd. Zij stopte maar liefst drie strafwor- pen. LEIDEN - Het Leidsch Damge- nootschap heeft zich door een overwinning op DC Zwartsluis vei lig weten te stellen in de Nationale Hoofdklasse. De Leidenaars staan nu zesde op de ranglijst en hebben de degradatiezone definitief verla ten. De kop van de Nationale Hoofdklasse wordt ingenomen door DC Papendrecht en Ons Ge noegen (Utrecht). Het onderlinge duel tussen de beide reuzen leverde geen beslissing op: 16-10. Zwart sluis en Monster staan beide op de laatste plaats en zullen volgende week, samen met IJmuiden, moe ten uitmaken, welke twee clubs de graderen. Tegen Zwartsluis nam - LDG al spoedig een 10-2 voorsprong. Overwinningen van Evert Bron- string, die nationaal topspeler Rig- terink totaal overspeelde, Van Kleyn, Van Winkel en Ong en remi ses van Hasrat en Passchier zorg den hiervoor. Peter Bronstring en Wim Heems kerk brachten de stand op 12-4, waarna de gebroeders Van der Kwartel de eer kregen LDG een monsteroverwinning te bezorgen. André slaagde erin om in het ver gevorderd middenspel grote com plicaties op te roepen. Na eerst groot voordeel te hebben gehad, kwam hij langzamerhand minder te staan om uiteindelijk nog te verlie zen. Zijn broer gaf toen in verband met het late tijdstip de partij op, zo dat de eindstand 12-8 werd. Het Rijnsburgse RDC heeft haar afgebroken partij tegen Rijsoord niet in winst kunnen omzetten. RDC staat op een gedeelde derde plaats nu. In de laatste ronde zullen de Rijnsburgers tegen koploper De Lier uitkomen. Bij winst is RDC in ieder geval verzekerd van promo tiewedstrijden. De afgebroken partij IJssel- steyn-Koloos uit de wedstrijd Rij- soord-RDC bleek na uren van ana lyseren toch nog een remisevariant voor Koloos (Rijsoord) te bevatten. Een twintig zetten diepe variant werd door beide gezien, waarna remise een feit was. De partij Goud-V d Bosch is zonder uit te spelen gewonnen door Goud. Van den Bosch zag het hopeloze van zijn stelling in en kon niets anders dan zijn partij verloren verklaren. Thea Terheide vuurt raak voor Northa. De Noordwijkerhoutse dames wonnen met 14-6. HVS blijft winnen en is door de 11-8 zege op Westlandia nu een re gelrechte kandidaat voor het kam pioenschap. In de eerste klasse van de Afdeling versloeg Jong Ade met 10-7 HEC. Pas na rust kreeg de overwinning gestalte. MMO boekte een regelmatige zege op Kwiek Sport. Het werd uiteindelijk 8-4. De heren van Northa verloren nogal teleurstellend met 11-17 van Hercules met 11-17. De vlot opge lopen 1-5 achterstand kwamen de Noordwijkerhouters niet meer te boven. In de tweede klasse won Sanocel/Saturnus met 19-14 van MSV. De dames verloren met 3-9 van AHC'28. Ook Warmunda ging ten onder. HW'70 toonde zich met 8-12 de sterkere. De heren verloren met 14-12 van Olympia. LEIDEN - De drie .Leidse badmintonclubs in de lande lijke eerste klasse verloren dit weekeinde met verrassemd grote cijfers. Met BC leiden lijkt het gedaan. Het team van Enzo Spadon verloor met 8-3 van Avanti en dat was zo'n beetje de laatste strohalm waaraan Lei den zich vastklampte. Jan Slin gerland en Herman Strik won nen hun singles, terwijl het echtpaar Lamam zegevierde in de mix. Veglo verloor met 8-3 van kampioenskandidaat Rot terdam. Slechts Andrè de Rooy won al zijn partijen. Met broer Wim het herendubbel,met Helga van Balgooy de mix. BC Vliet- wijk uit Voorschoten was tegen DKC 2 uit Den Haag volkomen kansloos, 9-2. Dick Oostergo ze gevierde in zijn single en won samen met Rozemarijn Bis schop ook het mixed-dubbel. Pim Koemans had zijn dag niet. Tot nu toe had hij nog niet verlo ren, maar nu moest ook hij er aan geloven. LEIDEN - Zaterdag waren weer drie schaakvijftallen actief in de landelijke jeugdcompetitie. Het team ven Leiderdorp in de catego rie van spelers tot 13 jaar is tot nu toe verreweg het succesvolst. In de vijfde ronde zette de Leiderdorpers hun opmars voort door de gevaar lijke ploeg van de Witte Dame uit Grubbenvorst met 3>2-1'2 te vers laan. De door een tactische opstel ling op het laatste bord spelende Aad de Groot wist zijn opstelling knap remise te houden. Dit ver dienstelijke resultaat was voor Je roen Piket, Wim Olthof en Marcel Piket het sein om hun stellingen in winst om te zetten en daarmee de ruime zege veilig te stellen. Ih het daarop volgende duel (er wordt om de vier weken tweemaal gespeeld in het denksportcentrum „de Re mise" te Utrecht) om de tweede plaats verloor Leiderdorp echter op het nippertje van het Witte Paard uit Zaandan. Marcel Piket en Aad de Groot boekten goede overwin ningen. maar de anderen kwamen in het eindspel net iets te kort, wat resulteerde in een 2-3 nederlaag Leiderdorp staat nu met 8 match- punten op de derde plaats, achter Krimpen aan de IJssel met 11 én het Witte Paard met 10 matchpun- ten. Ook in de categorie tot 16 jaar be gon een Leiderdorps vijftal (de kampioen van de LSB) goed. In een zware wedstrijd werd Velp met 3-2 geklopt. Roel Piket en Erik Ooste- rom wisten tot winst te komen waar twee nederlagen tegenover gezet werden. Alles hing toen af van Je roen Selier, die met stug volhouden een partij van.80 zetten in het eind spel tot winst wist om te zetten. Als tweede tegenstander kwam koplo per VHS uit Haarlem uit de bus. De Haarlemmers beschikken over een zeer sterk team, dat het tegen Lei derdorp echter knap lastig had. Erik Oosterman bleef topscorer door met een gedegen zege op 5 uit zes te komen. Rutger Krans be zorgde de talentvolle Haarlemse kopman Sam Tjoa bijna te veel problemen, maar verloor op het laatst toch. Jeroen Selier overzag een winnend stukoffer en gaf daarna door vermoeidheid ook nog zijn goede stelling uit handen. Gert-Jan Goedhart (tegen Neder lands jeugdkampioen tot 13 jaar Rob Nio Bertholee en Roel Piket leden duidelijker verliespartijen. In totaal werd het dus een wat geflat teerde 4-1 overwinning voor VHS dat met 10 matchpunten aan de lei ding staat. Leiderdorp is met 7 matchpunten 6e. Het team van LSG bleef in groep 20 jaar op 1 matchpunt staan, vanwege een 3x2-ll2 verlies in de derde ronde tegen het Haagse DD.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16