Strijd in Libanon vlak vóór komst van vredesmacht KERNBERAAD IN LONDEN Britten komen met Gczkïnbii compromisvoorstel Toss: Westen belemmert vermindering Voorstel voor onafhankelijk Noord-Ierland Aanslag op christelijke leider Publikatie Lockheed- rapport opnieuw uitgesteld 'Duizenden Laotianen in kampen' een miljoen gulden aan prijzen zelf zien bij VRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 BEIROET - (Reuter/AFP) - Een dag vóór de voorgenomen intocht van Syrische eenheden van de Arabische vredes macht in Beiroet zijn gisteren weer zware gevechten uitge broken tussen linkse en rechtse militietroepen. De strijd woedde vooral in de zakenwijk van de Libanese hoofdstad. In Beiroet jmmmwmn.WBKL PAGINA 9 LONDEN (UPI) - In Londen zyn gisteren functionarissen uit veer tien West- en Oosteuropese lan den bijeengekomen om te be spreken hoe voorkomen kan worden dat uitvoer van kernma teriaal leidt tot verspreiding van het kernwapenbezit. De verga dering duurt twee dagen. Tot de deelnemende landen beho ren onder andere: de Sowjet- Unie, de Verenigde Staten, Enge land, Polen en Nederland. De commissie, die ook wel de "Lon- dense groep" wordt genoemd, was vorig jaar begonnen als een groep van zeven landen en is nu uitgegroeid tot vijftien. De groep is gevormd om te bespre ken hoe op de uitvoer van splijt baar materiaal toezicht kan wor den uitgeoefend om te verzeke ren dat het niet geschikt kan worden gemaakt voor het ver vaardigen van atoomwapens. Functionarissen zeiden dat '.e S.U. volledig medewerkt met het wes ten in deze kwestie. De vorming van de groep is trouwens groten deels het werk van de Ameri kaanse minister van Buiten- landse Zaken, Kissinger, nadat India een atoombom tot ontplof fing had gebracht. Westelijke functionarissen zeiden te menen dat India daarvoor zowel het ma teriaal als de kennis voor hadden verkregen van de V.S. en Canada, die het voor vreedzame doelein den hadden geleverd. De kwestie werd nog ingewikkel der door het Franse besluit om aan Pakistan en Zuid-Korea in stallaties voor atoomafval te leve ren en de onderhandelingen met West-Duitsland voor levering van gelijksoortige machines en in stallaties aan Brazilië. De lever ing aan Zuid-Korea werd ge schrapt, voornamelijk onder druk van Washington, maar de andere programma's lopen nog. In januari van dit jaar werden zeven leden van de groep, de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, de Sowjet-Unie, Canada en Japan, het eens over een serie "richtlijnen" die moe ten voorkomen dat door verko pen via de handel van splijtbaar materiaal andere landen over kernwapens gaan beschikken. De groep wordt door China ge boycot. De Franse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken Pierre- Christian Taittinger zei dinsdag dat Frankrijk na de twee reeds bestelde reactors verder geen kerninstallaties meer aan Zuid- Afrika zal leveren. Hij verklaarde in de senaat dat de twee stations van 922 megawatt, die in augus tus waren besteld, alleen voor vreedzame doeleinden kunnen worden gebruikt. Afrikaanseen Derde-Wereldlanden hadden heftige kritiek op de Franse leverantie aan Zuid- Afrika. Deze zomer nog heeft Kissinger getracht de verkoop van een FVanse opwerkingsfa briek aan Pakistan te voorko men. Frankrijk blijft echter bij zijn voornemen. De wereld bevindt zich op atoom gebied in een stroomversnelling. De landen die een reactor hebben kunnen praktisch kernwapens maken. Binnen tien jaar zal er meer dan een miljoen kilo pluto nium op aarde zijn. verkrijgbaar bij o.a. Focke Meltzer Den Haag/Rijswijk De spanning nam ook toe als gevolg van een aanslag op de gematigd christelijke leider Raymond Edde, die er overigens met een lichte ver wonding vanaf kwam. Deze leider van het "nationale blok" dat gewei gerd heeft partij te kiezen in de langdurige burgeroorlog, werd vanuit een auto met een machine geweer onder vuur genomen, toen hij uit zijn auto stapte bij zijn wo ning in het door linkse troepen be heerste westelijke stadsdeel. Een kogel schapte hem aan een been, terwijl andere kogels rakelings langs hem schoten. Zijn chauffeur liep twee kogelwonden op. Edde die in het begin van dit jaar bij de presidentsverkiezingen een ne derlaag leed tegen het huidige staatshoofd Elias Sarkis, was in mei jl. al eens door falangisten, een rechtse groepering, onder vuur ge- Syrische troepen zijn gisteren op gerukt naar de "confrontatielinie" tussen de buitenwijken en het cen trum van Beiroet. Verwacht wordt dat deze strijdkrachten, deel uit makend van het Arabische vredes- leger, morgen het centrum van de stad zullen binnentrekken. Deling BURBANK (Californië) (AFP) - De publikatie door de Lockheed- fabrieken van een rapport over het betalen door de onderneming van steekpenningen aan het buitenland wordt opnieuw uitgesteld. Een speciale commissie van onder zoek zou vandaag het rapport over handigen aan de raad van beheer van de onderneming, die op zijn beurt een maand later het rapport zou doen toekomen aan de Ameri kaanse beurscommissie ter publi katie. Maar een woordvoerder van Lock heed heeft te kennen gegeven, dat de maatschappij voornemens is de beurscommissie te verzoeken, de vastgestelde tijdslimiet te ver schuiven, aangezien de speciale commissie haar onderzoek nog niet had afgesloten. De, woordvoerder van Lockheed heeft niet aangegeven, hoeveel uit stel de beurscommissie zou kun nen toestaan. Deze laatste commissie heeft reeds een uitstel van drie maanden ver leend aan Lockheed, die aanvanke lijk het rapport begin augustus zou indienen. ADVERTENTIE Edde verklaarde tegenover ver slaggevers dat hij Syrische agenten er van verdacht op hem te hebben geschoten. Hij is een fel tegenstan der van het Arabische vredesplan, dat volgens hem een Syrische be zetting betekent. Volgens hem streeft Syrië een deling van Liba non na, waarbij het zelf een deel van dit land zou inlijven. Voorts zou -Sv- rië een stuk aan Israël willen t staan en in het noorden een kleine staat willen overlaten onder chris telijke leiding. Rustig Rechtse en linkse groepen be schuldigden gisteren elkaar van het hernieuwen van de beschietingen in de hoofdstad. Radio-Beiroet noemde de toestand echter "be trekkelijk rustig". Volgens militaire kringen in Tel Aviv hebben Israëlische kanonnen gisteren Palestijnse stellingen op Libanees gebied beschoten, zonder dat Israëlische militairen over de grens trokken. Dit gebeurde nadat Palestijnen rechtse stellingen in Zuid-Libanon onder vuur hadden genomen, een amublance van de Libanese christenen in een hinder laag hadden gelokt en een voertuig van de christelijke troepen op een mijn was gereden. NEW YORK (AFP) - In Laos zit ten duizenden mensen die aan hangers zijn geweest van rechtse of neutralistische groe peringen, in kampen gevangen, aldus een artikel in de New York Times van gisteren. Volgens het blad zijn er ver scheidene soorten kampen. De minder strenge inrichtingen in de buurt van Vientiane zijn be stemd voor de "heropvoeding" van prostituees en moeilijk op voedbare jongelui. Van het be staan van deze kampen waren journalisten en diplomaten al op de hoogte. Daarnaast worden 40.000 tot 50.000 voormalige aanhangers van organisaties die het com munisme hebben bestreden, in echte werkkampen vastgehou den, waar zij onder slechte om standigheden wat voeding en gezondheid betreft, kanalen moeten graven en bomen moe ten vellen, aldus de New York Times. In deze kampen is het sterftecijfer hoog. Naar de New York Times be richt, verblijven in Vietnam nog 100.0.00 tot 300.000 mensen in kampen, waar in sommige ge vallen de levensomstandighe den nog moeilijker zijn dan in de Laotiaanse kampen. Daaren tegen zou de bevolking van Cambodja er beter aan toe zijn. FINLAND - Bij de viering van het begin van het Finse wintersportsei zoen werd ergens nan de Poolcirkel dit enorme mes tentogngesteld. Het fraaie, ambachtelijk vervaardigde werkstuk is overigens wel moeilijk - uit de schede te trekken. BELFAST (Reuter) - Voorstellen voor een onafhankelijk Noord- Ierland zijn gisteren onthuld door een organisatie waarin pro testantse para-militaire groepe ringen in Belfast zijn vertegen woordigd. Bijzonderheden van de voorstellen zijn vervat in een discussie document, dat is opgesteld door het "loyalistische centrale coördinatie-comité van Ulster". Volgens het document is het door Engeland bestuurde Noord- Ierland een "hete aardappel" ge worden, die de Britse regering zou willen laten vallen. Daarom was de tijcj rijp voor onderhande lingen over onafhankelijkheid. Het comité vindt, dat Ulster zijn ei gen parlement dient te hebben en zijn eigen leger. Een dergelijke nieuwe staat zou een Britse sub sidie van 300 miljoen pond ster ling moeten krijgen voor d£ vol gende 15 jaar. John McKeague, voorzitter van het comité heeft op een persconferentie verklaard, dat de voorstellen slechts in ern- RHODESIE-OVERLEG IN GENEVE stige overweging genomen kun nen worden indien de geweldda digheid ophoudt. In dat geval zouden de protestantse para militairen bereid zijn over het plan te discussiëren met andere .republikeinse organisaties. Indien de voorstellen zouden wor den aanvaard, is het comité van oordeel, dat zij in fasen en over een periode van vier jaar zouden kunnen worden verwezenlijkt. In het document wordt niet gerept over terugtrekking van Britse troepen. Een dergelijke aangele genheid zou overwogen kunnen worden als de bevolking van Noord-Ierland haar steun voor onafhankelijkheid zou betuigen. De voorstellen voorzien ook in een parlement van zestig leden, waarin ten volle rekening is ge houden met de minderheden. Gepleit wordt ook voor stem plicht en een ongewapende poli tie. Inmiddels hebben protestantse.po- litici als Ian Paisley en Harry West verklaard, dat het plan zal leiden tot een verenigd Ierland, in plaats van tot een onafhankelijk Ulster. ADVERTENTIE -ADVERTENTIE- KLM Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven MET UNITRAVEL NAAR INDONESIË In samenwerking met de KLM organiseert reisbureau UNI TRAVEL 27-daagse verzorgde reizen naar Indonesië met be zoeken aan Jakarta, Ban dung, Yogja, Solo, Surabaya en Bali voor 3.325,- per persoon; inclusief Sumatra 3.720,-. Zo'n fantastische reis (incl. Sumatra) voor 2 personen wordt aangeboden als finale- prijs. Behoort u niet tot de gelukkige winnaars, maar u wilt toch graag naar Indone sië vraagt dan het volledige programma aan bij UNITRAVEL Den Haag, Plot Helnpl. 1, tel. 070/608637 GENEVE (Reuter/AFP/UPI) - In De Angolese president Agostinho Genève is een compromis in de Neto heeft gisteren'bij de viering maak over de datum waarop Rho- desië onafhankelijk zal worden, zo is gisteren in conferentiekringen vernomen. Het compromis, voor gesteld door conferentievoorzitter Richard, zou inhouden dat een flexibele onafhankelijkheidsda tum wordt overeengekomen, af- hankelijk van de voortgang die tij- lijke actie van de veiligheidsdienst, dens de overgangsperiode wordt militie en politie om de "de laatste gemaakt met het opstellen van de marionetten-benden te liquide- de eerste verjaardag onafhankelijke Angola verklaard dat zijn land wordt bedreigd door "imperialisten" die in Namibië "bases voor agressie" hebben ge vestigd. Hij riep op tot een gemeenschappe- andere wettelijke In dit voorstel gaat Engeland uit van een overgangsperiode van 15 maanden, te rekenen vanaf de beëindiging van de Geneefse con ferentie, maar met de mogelijkheid de datum te vervroegen, of te ver tragen. Tot dusver wilden de natio nalisten onafhankelijkheid over een jaar, terwijl de blanke delegatie vasthoudt aan een overgangspe riode van twee jaar. Het Britse voorstel zou zowel de nationalisten als de blanke regering in staat stel len de onafhankelijkheidsdatum "naar zich toe te rekenen". De strijd in het zuiden Angola gaat tussen restanten het Unita-verzet en troepen van de Angolese regering, gesteund door Cubanen. Neto zei dat de imperialisten pro beren "een neokolonialistische op lossing" op te leggen aan Namibië en Zimbabwe (Rhodesië) Rhode- sië) om daar bases voor agressie tegen Angola en Mozambique te kunnen vestigen. „Tegenover deze nieuwe tactiek van het imperia lisme moeten wij vorm geven onze internationalistische hulp voor de volkeren van Namibië, Zimbabwe en Zuid-Afrika in hun strijd tegen kolonialisme, racisme en. imperialisme". Kunsthandel Au Bon Gout Winkelgalerij Gangetje 8 Leiden MOSKOU (DPA) - Het Sowjet- persbureau Tass heeft gisteren de voorstellen van het Oostblok voor inkrimpen van troepen op de con ferentie van Wenen geprezen en de Westelijke voorstellen heftig bekri tiseerd. In een lang commentaar zegt Tass dat de oostelijke voorstellen van februari procentueel gelijke troepnvermindering van de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie en later van de overige deelnemers, niemand een zij dig voordeel ver schaft. Het streven van het Westen, voor delen te verkrijgen voor de NAVO ten nadele van de oostelijke landen, heeft de conferentie in Wenen tot dusver in een impasse gehouden, aldus Tass. Een groep Amerikaanse deskundi gen op het gebied vanrie nationale veiligheid waarin zowel Republi keinen bondgenootschap Demo craten zitting hebben daarentegen, heeft gisteren in een verklaring ge zegd dat de Verenigde Staten hun bondgenoitschap moeten verster ken en moeten voorkomen dat zijn in militair opzicht de tweede plaats na de Sowjet-Unie gaan i „Ons land verkeert in ee lijke fase en het gevaar neemt nog toe", zo zei de groep. De voornaam ste oorzaak van dit gevaar is vol gens de groep de toenemende mili taire kracht van de Sowjet-Unie. „Tenzij er beslissende stappen worden genomen om de natie wak ker te schudden en de koers van haar beleid om te buigen zal ons economisch en militair vermogen in de toekomst onvoldoende zijn om vrede en veiligheid te garande ren", aldus de verklaring. De leiders van de groep zeiden op een persconferentie dat zij een co mité hebben opgericht om het Amerikaanse publiek te waar- Lid van de groep zijn onder meer David Packard, oud-onderminister van defensie, Paul Nitze, een hoog geplaatst defensieambtenaar onder de presidenten Kennedy en John son, oud-minister van financiën Henry H. Flwler, William J. Casey, voormalig voorzitter van de import-exportbank, oud opperbevelhebber van de NAVO generaal Andrew J. Goodpaster, en generaal Maxwell D. Taylor, oud voorzitter van het comité van de ge zamenlijke chefs van staven. RAMBOUILLET - De Franse president Valery Giscard d'Estaing (l.) schudt de Britse premier James Callaghan de hand bij diens aankomst gisteravond in kasteel Rambouillet. De Franse president zal daar twee dagen besprekingen voeren met de Engelse regeringsleider.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9