Geloogd Massief Eiken Meubelfabriek Oisterwijk Motie over "Vredeling- I huwelijken ingetrokken GD A-voorzitter: Den Uyl symboliseert armoe PvdA Ministers niet in een dwangpositie Verdediger van Frans H. pakt zeer stevig uit ONDERZOEKERS BEZORGD de Meubelmakers uit het zuiden des lands Waarom zit Frankrijk vanaf 13 november in Leiderdorp? SURINAAMSE GEZINNEN ZIJN ZOEK V-=# Thuis in de lucht. VRIJDAG 12 NOVEMBER UITfi BINNENLAND PAGINA 7 ADVERTENTIE Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen onginele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 21 DEN HAAG (SP) - Getrouwde jonge mannen die ook kostwinner zijn hoeven voorlopig niet bang te zijn dat ze toch in militaire dienst moeten. De politieke partijen in de Tweede Kamer die tegen een "willekeurige" vrijstelling voor deze kategorie dienstplichtigen zijn, hebben een mo tie tot opschorting van de regeling gisteren ingetrokken. De bezwaren tegen "Vredeling- huwelijken", die alleen gesloten worden om de dienst te ontlopen, blijven gehandhaafd. De eerste in diener van de motie, het PPR-lid Van Winkel, legde echter aan het slot van *het defensiedebat uit dat hij minister Vredeling de gelegen heid wil geven tot een discussie in de vaste Kamercommissie voor De fensie. Hij vond dat redelijk omdat de be windsman de willekeurigheid van de regeling had erkend en de zaak in het licht van een heel nieuw dienstplichtbeleid opnieuw wil be zien. De Kamer ging gisteren ver der zonder problemen akkoord met de defensiebegroting. Een motie van de VVD tot verhoging van het budget met 139 miljoen gulden werd verworpen, evenals een motie van de PPR om er 370 miljoen af te halen. ADVERTENTIE Omdat onze chefkok zo eigen wijs was te beweren dat hij en hij alleen een echt Franss- Restaurant kan houden in Zuid Holland. Komt u maar eens kijken r om zijn exquise keuken L'- en zijn ..Cave" te beoordelen. Dat kan allemaal vanaf 13 november. t Een gasontploffing in een söhuur achtereen woning in Haarlem veroorzaakte gisteren een enorme ravage. De 59-jarige bewoner C. van Duffelen moest met tweede en derde graads brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Waarschijnlijk heeft de waakvlam van de geiser het gas uit een lekkende butaanfles tot explosie gebracht. Van vijftig huizen in de omgeving werden deuren en ramen ontzetDe schade bedraagt ongeveer een half miljoen gulden. BRUSSEL (SP) - Het treren van de verkiezingsstrijd op de persoon van Joop den Uyl bewijst hoe weinig de PvdA na vier jaar regeren de kiezers kan bieden. De socialisten kunnen namelijk niet op veranderingen in de samenleving of op nieuwe wetgeving wijzen. Daarom zijn ze kennelijk gedwongen de aandacht af te leiden naar de bekwame Den Uyl. Piet Steenkamp, voorzitter van het CDA, voegde hier donder dagavond in Brussel aan toe niet te geloven in een klinkende overwinning van zijn partij- combmatie. "De 56 zetels van de jongste Rooie-Haanenquête zullen wij niet halen". Steen kamp verwacht dat de strategie van de christelijke partijen er in zal bestaan om de mensen slechte tijden te voorspellen. "Het CDA-programma dat za terdag grotendeels wordt vast gesteld biedt maar weinig leuke dingen", aldus prof. Steen kamp. Wanneer het CDA dit de ko mende maanden hardop durft te roepen dan halen wij beslist geen 56 zetels, aldus de CDA- voorzitter. "Durven wij niet zo realistisch te zijn dan gaat Ne derland naar de Filistijnen. Wij zijn er tot nu toe nog steeds niet in geslaagd de mensen duide lijk te maken dat beter onder wijs, meer geld voor de NAVO, hulp aan arme volken en goede sociale voorzieningen ook geen vorm van welvaart zijn. Een ja renlange nullijn voor de lonen en tegelijk verlaging van de col lectieve lasten zijn onvermijde lijk", aldus cje KVP'er. Steenkamp verklaarde zich tenslotte voorstander van tv- debatten tussen de politieke leiders, zoals die ook gedurende de recenle Amerikaanse en Westduitse verkiezingsstrijd zijn gehouden. Liever zag hij echter dat de leidende politici dan ondervraagd zouden wor den door kritische journalisten. "Ze kunnen dan niet zoveel slimmigheidjes uithalen". Ondanks het feit dat zijn hele voordracht één gfote aanval was op de Partij van de Arbeid bleek Steenkamp deze groep als regeringspartner momen teel verre te prefereren boven de WD. MAASTRICHT (SP) - Raadsman mr. J. Hermans, tijdens het hele proces de bescheidenheid zelve pakt in zijn pleidooi wel even uit. Hij gaat er vanuit dat de aanval de beste verdediging is. Hij atta queert iedereen die ook maar iets in het nadeel van zijn cliënt, hoofdverpleger Frans H. heeft gezegd. Die aanval leidt hij in met de vol gende woorden: "Er is een lawine van beschuldigingen over het hoofd van deze verdachte uitge stort. Velen zijn verleid tot voor barige en onbezonnen oordelen. Frans H. is gekenschetst als de meest verguisde man van het jaar. De persoon van Frans is nu geleide lijk aan aan de oppervlakte ver schenen, ontdaan van de modder uit een diepe lasterpoel. Aan de agressieve tendenzen die een hoogtepunt bereikte in een totale vernietigingsdrang van twee maal levenslange gevangenis straf, zowel in eerste als in tweede instantie, is echter geen einde ge komen". Dat kan officier van Justitie mr. J. Boester in zijn zak steken. Zo krijgen ook alle getuigen van de officier een veeg uit de pan. Prof. E. J. Ariéns, hoogleraar in de ge- neesmiddelenleer, wordt on rechtmatigheid verweten en de arts mevrouw Y. Vijgen zelfs sub jectieve insinuaties. Zelfs in een zo ernstige mate dat het de president van de Maastrichtse rechtbank, mr F. Eliëns te gek wordt. Hij tikt de verdediger van de man aan wie negen insuline- m oorden ten laste wordt gelegd dan ook op de vingers. De presi dent: "Ik maak er bezwaar tegen dat u bepaalde personen niet in hun waarde laat. Wat dat betreft; moet u de nodige terughoudend heid bewaren". De raadsman bindt iets in, maar zegt toch wat hij kwijt wil, on danks nieuwe vermaningen van de kant van de rechtbankpresi dent. Zo noemt hij de belastende getuige-verklaringen verwerpe lijk en tegenstrijdig. Het zwaarst te verduren krijgt prof. Ariéns het Prof. Anëns verwijt hij schuldver- wijzende, misleidende, conclu sies omtrent de doodsoorzaak van de patiënten die door Frans met insuline zijn ingespoten. Volgens mr. Hermans heeft Frans met zijn injecties wel hy- poglycaimisch coma veroor zaakt, maar niet de dood. Bij alle negen ten laste gelegde moorden maakt mr. Hermans kritische kanttekeningen - over igens na de zitting door de getuige-deskundige arts me vrouw Vijgen medische kul ge noemd - waaruit hij concludeert dat ze dan ook van de dagvaar ding moeten worden afgevoerd. Mr. Hermans: "We hoeven er dus eigenlijk verder niet over te pra ten. Derhalve gaat verdachte vrijuit". Mr. Hermans bepleit vandaag dan ook vrijspraak voor Frdns H. Dat deed hij ook tijdens zijn eerste pleidooi, half mei van dit jaar. Ook over de toestand in de Ker- kraadse Lückerheide-kliniek heeft Frans' verdediger geen goed woord over. "Met de bij scholing was het droevig gesteld. Na alles wat door anderen gezegd is, maar ook door de directie en het bestuur zelf, is er een sfeer schildering ontstaan die een wrange smaak achterlaat van de kliniek. De artsen waren of te oud, of te jong en dat heeft ern stige gevolgen voor de medische verzorging van de patiënten ge had. Een betreurenswaardige zaak. Een grote janboel". Tijdens formatie na verkiezingen ADVERTENTIE IN DEN HOUTKAMP Van Diepeningenlaan 2, Leiderdorp, Telefoon 071-891288. y telefonisch r< DEN HAAG - Vijfentwintig, hoog stens veertig gezinnen uit Surina me, die in Nederland definitief wa ren gehuisvest, zijn zoek. Op het to taal is dat minder dan twee procent. Directeur drs. J. Breddels van het centraal bureau opvang en begelei ding rijksgenoten in Den Haag vermoedt, dat die gezinnen zijn te ruggekeerd naar Suriname. Hun huizen hebben ze vermoedelijk overgedaan aan familie of beken den. Een probleem is, dat die gezinnen een renteldbs voorschot hebben gekregen voor de inrichting van hun huizen. Dat bedrag lag per huis op ongeveer achtduizend gulden. Terugbetaald is het niet, dus er zou ongeveer twee ton weg zijn. DEN HAAG (SP) - Ministers en staatssecretarissen zullen na par lementsverkiezingen niet meer in een dwangpositie komen als een voorstel van het kabinet-Den Uyl om de grondwet te wijzigen de eindstreep haalt. In de huiclige situatie geldt, dat een minister of staatssecretaris niet langer dan drie maanden na de verkiezing tot lid van Eerste of Tweede Kamer de twee functies kan combineren. Bij langdurige kabinetsformaties speelt deze bepaling een rol. Tijdens de formatie na de vorige verkiezingen die een half jaar duurde, kwam bijvoorbeeld minister-president Biesheuvel in een dwangpositie. Als lijsttrek ker van de ARP was hij gekozen als lid van de Tweede Kamer. Biesheuvel was als tweede- kamerlid tevens voorzitter van de ARP-fractie. In die functie voerde hij onderhandelingen over de vorming van een nieuw kabinet Toen na drie maanden de kabinetsformatie nog niet rond was, moest Biesheuvel het fractievoorzitterschap van de ARP laten vallen. Dit kwam in handen van mr. W. Aantjes, die anders dan Biesheuvel wilde meewerkte aan een poging een kabinet met de PvdA tot stand te brengen. Voor 1938 was het mogelijk, dat ministers ook lid waren van de Staten-Generaal. Dit leidde vaak bij stemmingen tot „stoelendan sen". Daarom is toen de drie- maanden-bepaling Ingevoerd. Thans stelt het kabinet voor om de combinatie van de twee func ties weer mogelijk tê maken ge durende de hele duur van een ka binetsformatie. Het gaat hier om een van de bepa lingen uit een reeks van vijf wets voorstellen over wijziging van de' grondwet die zijn ingediend. Eerder heeft het kabinet al twaalf andere wetsvoorstellen aanhan gig gemaakt. De bedoeling is, dat er in totaal ongeveer dertig wijzi gingsvoorstellen komen. Het staat wel vast, dat al deze voor stellen niet meer voor de verkie zingen van 25 mei 1977 behan deld kunnen worden. De af spraak is gemaakt, dat niet afge handelde voorstellen „over de verkiezingen heen worden ge tild" Enkele andere punten uit de jongste wijzigingsvoorstellen zijn: tot lid van Eerste en Tweede Ka mer kan men worden gekozen op achttienjarige leeftijd. Nu moet men tenminste 25 jaar zijn. de mogelijkheid wordt geopend om Prinsjesdag eerder te houden dan op de derde dinsdag in sep tember - de zittingsduur van de Eerste Kamer wordt teruggebracht van zes tot vier jaar en alle leden zul len tegelijk door de leden van provinciale staten worden geko zen biqnen vier maanden na de provinciale verkiezingen. - de mogelijkheid te openen aan Nederlanders in het buitenland de gelegenheid te geven deel te nemen aan Kamerverkiezingen. Indonesië bezoeken. Vandaag de dag kost zon reis geen kapitalen meer. Vliegtarief v.a. 1.993,-. Complete tour v.a. 2.945,-. Voorproefje nemen? Dat kan op de komende KLM Film- en Dia Sh<>w. Uiterst boeiend. En met gelegenheid om te vragen wat n weten wilt. Vrijdag 26 november, 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal, te Leiden. Toegangskaarten a f 5,-. Plaatsbespreken vanaf 22 november, -tel.:071-146846. Kaarten afhalen bij Y.Y.V. IC ILSPeffl Leiden. Over uitbreiding ultracentrifuge-project in Almelo scheidingsarbeid per jaar DEN HAAG (ANP) - Het bestuur en voor een van het Verbond van Wetenschap- pecten, die pelijke Onderzoekers (VWO) is ern stig veronrust over een mogelijke uitbreiding van het ultracentrifuge-project voor de ver rijking van uranium in Almelo. De verontrusting betreft zowel de ar gumenten in de discussie over de uitbreiding van de fabriek, als de Volgens het VWO komt de problemen die a uitbreiding klev aan de ministerraad gestuurde brief vraagt het bestuur van de bond van wetenschappelijke den zijn. In zijn brief schrijft het dergelijke investering duizenden bestuur dat een uitbreiding tot 2000 potentiele arbeidsplaatsen verlo- gaan. slechts 200 tot 300 arbeidsplaatsen Het argument dat uraniumvernj. veste- deze industriële nnS Per arbeidsplaats daarmee op gisteren twee tot drie miljoen gulden. Vrijwel elke andere investering an dit bedrag van 700 miljoen guT- den voor het scheppen van werkge- derzoekers vooral aandacht voor de legenheid zal aanzienlijk i problemen van vrede en veiligheid beidsplaatseri opleveren" king een voor Nederland veelbelo vende speerpuntindustrie zou zijn door zijn hoge technologische ni veau, noemt de bond van weten schappelijke onderzoekers „even eens zeer zwak." „Immers", schrijvern de onderzoe kers aan de ministerraad, „tot nu er ar- toe zijn op het gebied van de inter- aldus nationale uraniumverrijking de prijzen en markten vrijwel geheel door politieke factoren bepaald, mede door de centrale rol die deze technologie voor militaire toepas singen heeft. Als civiele industrie heeft ze dan ook vrijwel geen sta biele toekomstperspectieven". Belangnjer nog dan de economi sche en werkgelegenheidsaspecten acht het verbond de aspecten van vrede en veiligheid. „Steeds wordt duidelijkr dat de verspreiding van civiele nucleaire technologie het belangrijkste ka naal is geworden voor de versprei ding van kernwapens.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7