Interesse serviceflat in "Mors" erg mager Voorlopig geen opgraving Ford Matilo in Roomburg 'Het rijk schenkt te weinig aandacht aan Leiden' VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING fö~a. Gezinszorg toch extra van CRM? Directeur drs. J. H. G. Poell verlaat na vijf jaar schooladviesdienst VRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 LEIDEN Problemen rond Schouwenhove LEIDEN - Het college van B en W moet zo snel mogelijk bekijken wat de mogelijkheden zijn om als nog meer gega digden te krijgen voor de appartementen in de service-flat Schouwen-Hove. Daarbij moet vooral aandacht worden gegeven aan de kansen voor Leidenaars om een dergelijke flat te betrekken. De toelatingsleeftijd moet voor Leide naars worden verlaagd van zestig tot vijftig jaar. Belangstel lenden van buiten Leiden moeten echter 65 jaar zijn om in aanmerking te komen. Dit is het unanieme standpunt van de raadscommissies voor Gezond heidszorg en het Huisvestings- vraagstuk, die zich gisteravond in ADVERTENTIE cr>ib£ Oude Rijn 10 - Telefoon (071) 13 41 58 een gezamenlijke vergadering over de problematiek rond Schouwen hove hebben gebogen. Deze service-flat wordt door de Stichting Zomerland gebouwd aan de Jan Luykenlaan in het Morskwartier. De totale bouwkosten bedragen 25 miljoen, maar de gemeente Leiden heeft zich voor rente en aflossing garant gesteld tot een bedrag van 2,2 miljoen. Dat betekent dat als de stichting niet in staat is de kosten zelf te betalen, de gemeente die voor haar rekening moet De gemeente stelde destijds, als eis dat de flat gebouwd moest worden voor Leidenaars. De inschrijving voor een apparte ment is al enige tijd geleden gestart, maar Leidenaars blijken nauwe lijks geïnteresseerd te zijn. Er wor den 192 flats gebouwd, waarvoor inmiddels 125 gegadigden zijn ge vonden. Van dit aantal komen er slechts zeventien uit Leiden. Een onverteerbare zaak aldus het oor deel van de commissie. De heer Dekker, directeur van het bureau huisvesting wees erop dat het grootste deel van de gegadig den niet eens uit de directe omge ving komt, maar vooral uit Wasse naar en Den Haag. Dekker en ook de directeur van de gemeentelijke sociale dienst waren bezorgd over de problemen die gaan ontstaan als veel mensen van buiten Leiden in Schouwenhove gaan wonen. "De service die Schouwenhove biedt is minimaal en zodra bewoners echt verzorging nodig hebben, moeten ze eruit naar een verzorgingste huis", aldus Boot. Mevr. Zwart- Feenstra, directeur van de Ge meentelijke Geneeskundige en Ge- Meer Leids nieuws op pagina 13 zondheids Dienst wees erop dat bij Leidenaars nauwelijks behoefte bestaat aan service-flat, maar dat er wel een wachtlijst is voor plaatsing in een verzorgingstehuis. "We kun nen het ons niet permitteren op die lijst, nog een aantal niet Leidenaars te krijgen", zei zij. Moeilijkheden gaan er ook ont staan, zodra bewoners van Schou wenhove ondanks een mogelijk heid om huursubsidie te krijgen, toch in financiële moeilijkheden komen. De prijzen variëren van f750 tot f 1750 voor respectievelijk één en drie kamerappartementen en als er financiële moeilijkheden voor de bewoners komen, is er geen mogelijkheid voor bijstand van de sociale dienst. Het PvdA-raadslid Duivesteijn sprak van een "onbegrijpelijke zaak". "Het besluit om garant te staan is destijds een hamerstuk geweest in de gemeenteraad. In de commissie zijn altijd bezwaren ge weest. Het enige wat we nu nog kunnen doen is alternatieven be kijken om toch meer Leidenaars binnen te krijgen en de flat renda bel te maken". Het PPR-raadslid Frits van Oosten schreef in een brief: "Er is voor ons maar één conclusie: dit nooit meer". Als mogelijkheid om iets aan de problemen te veranderen, vroeg het CPN-raadslid Hoeven zich af of niet een gedeelte van de flat tot verzorgingsflat kan worden omgebouwd. "We zitten voor het blok dit lijkt me de enige kans". Mevr. Zwart maakte echter duide lijk dat Hoevens gedachte niet op gaat, omdat het ministerie nooit toestemming zal geven. "We zitten in Leiden al boven het landelijk percentage en mogen geen verzor gingstehuizen meer bouwen", al dus mevr. Zwart. Het bestuur van de stichting Zo merland deelde mee, dat er ook geen mogelijkheden zijn om nog te snoeien in de begroting, zodat de prijzen wellicht worden verlaagd. Ook is het volgens het bestuur niet mogelijk, om maar een gedeelte van de flat service te geven, zodat de huren van de overige apparte menten lager worden. "De over headkosten, die van het pesoneel en de keuken, blijven in dat geval bijna hetzelfde en zullen daardoor verhogend gaan werken voor de die wel service hebben". De service-flats moeten uiterlijk in maart vol zijn. Volgende week wordt in Schouwenhove een mo delwoning geopend, waar even tuele gegadigden een beeld kunnen krijgen van de samenstelling van de appartementen. LEIDEN - De kans bestaat dat het ministerie van CRM alsnog maxi maal dertigduizend hulpVerle- ningsuren beschikbaar stelt aan de Stichting Gezinsverzorging Lei den. Dit deelde wethouder Oos terman gisteravond mee aan de le den van de raadscommissie maat schappelijke aangelegenheden. Die uren kan Leiden krijgen, omdat overeenkomstig de opzet van staatssecretaris Meijer is begonnen met het "overhevelen" van cliënten die gezinshulp kregen via de bij stand, naar de stichting Gezinsver zorging. Officieel moet dat sinds oktober van dit jaar, maar in Leiden is men daarmee twee jaar geleden al begonnen. De uren worden dan be schikbaar gesteld om gezinsver zorging de kans te geven de extra aanvragen op te vangen. De vacatu restop, die tot grote problemen heeft geleid in de bejaardensector blijft echter gehandhaafd. Zoals bekend blijven een aantal bejaar den verstoken van hulp of moeten het minder doen. Dit leidt onder meer tot langere opnamen in de ziekenhuizen, die daarom schrifte lijk bezwaren tegen de bezuinigin gen hebben gemaakt. De extra uren, vastgesteld moet worden hoeveel Leiden er krijgt, geven de kans om de moeilijkheden te be perken. LEIDEN - Morgen wordt in de Groenoordhal het jaarlijkse schoolhandbaltoemooi gehouden. Aan het toernooi wordt deelgeno men door 77 teams De senioren- jongens (17 jaar en ouder) strijden om een beker, beschikbaar gesteld door het Leidsch Dagblad. De wed strijden beginnen om 09.00 uur. De prijsuitreiking is rond 17.00 uur. ADVERTENTIE LEIDEN - Niet iedereen is even ge lukkig met de plaatsing op de ontwerp-monumentenlijst van het Romeinse fort Matilo dat in Room burg onder de tuindersgrond ver borgen ligt. Gisteravond in de commissie voor ruimtelijke orde ning bleek er wat terughoudend heid te bestaan hierover, omdat de gemeente een stuk terrein voor woningbouw zou moeten missen, en er voor niets kosten gemaakt zouden zijn aan achterhaalde plan- Langs de noordgrens van het Ro meinse rijk lagen tussen Utrecht en Katwijk verschillende forten, waarvan alleen het fort dat eertijds bij de kruising van de Rijn en het Rijn-Schiekanaal lag nog behou den is gebleven. Archeologen ver wachten onder de in Roomburg ge legen tuinderijen interessante res ten aan te treffen van dit castellum, en om ongewenste schade hieraan tegen te gaan achten zij het van groot belang dat een groot deel van het terrein op de definitieve mo numentenlijst komt. Matilo is nu op de ontwerplijst van archeologische monumenten geplaatst, en de ge meente moet zich uitspreken over plaatsing op de definitieve lijst. Komen de betreffende percelen op de definitieve lijst dan betekent dat, dat de tuinders hun gewone werkzaamheden kunnen blijven uitoefenen; alleen voor bijzondere ingrepen moet in overleg met de oudheidkundige dienst een oplos sing gevonden worden die geen schade toebrengt aan mogelijke ADVERTENTIE PARTIJ VAM HE ARBEID Ledenvergadering jaarverslagen, nieuw bestuur resolutie partijbestuur. 12 november 8 uur 't Parlement Nieuwe Rijn 52. resten van het fort. De desbetref fende tuinders bleken gisteravond bereid te zijn hieraan mee te wer ken, en stonden positief tegenover de plannen. De archeologen willen de opgra vingen zo veel mogelijk uitstellen: hoe verder in de toekomst de graafwerkzaamheden uitgesteld kunnen worden, des te meer kennis opgedaan kan worden, zodat nieuwe technieken en onder zoeksmethoden betere resultaten kunnen geven. Dat betekent dat de tuinders nog lang ongestoord kun nen blijven zitten. Maar dat bete kent ook dat de gemeente al die tijd niet over die grond kan beschik ken, waar ongeveer honderd wo ningen gebouwd kunnen worden. Hiertegen zagen de meeste com missieleden op. Men wilde aange geven zien hoe groot de schade voor de gemeente zou zijn, en in hoeverre die te verhalen zou zou zijn net zoals de tuinders te lijden bedrijfsschade zouden kunnen verhalen. Vooral ook omdat de eerstkomende jaren van het mo numentale van het terrein niets te merken zou zijn nam de commissie een nogal afwachtende houding Mochten de opgravingen ooit plaatsvinden, dan is het wellicht mogelijk om een gede fort te reconstrueren. Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service-tapijten b.v. Oss Rosma len komt 2 dagen naar Leiden om u van deze unieke gelegenheid te la ten profiteren. Service-tapijten b.v wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen vol ledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het service-tapijt b.v. assorti ment nylon-vilttegels 40x40 cm zelfklevend 0.89 per stuk, in dozen van 50 stuks. Dikke hoogpolige ta pijttegels 50x50 cm in 8 kleuren, los te leggen per stuk 6.90.Harde vloerbedekking in 6 moderne des sins makkelijk zelf los te leggen 200 cm breed 5.90 p. str.meter. Nylonvilt o.a. nylon tapijt in 3 mo dieuze tinten 4 meter breed vanaf 29.50 p. str meter. Pr. fraai gedes sineerd origineel Engels bloemta pijt kamerbreed, vanaf 69,- per meter 100% wollen berber 400 cm br. vanaf 99,- per str. meter Verder huiskamertapijten 34.90 - 39.90 - 49.90 enz. enz. Ook wollen Berbertapijt zeer zware kwaliteit 400 cm breed 72.50 per str. meter. Teveel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Deze sublieme verkoop fa- briefespartij vloerbedekking! vindt plaats op vrijdag 12 nov., van 14.00 tot 18.00 tot uur en zaterdag 13 no vember van 10.00 tot 17.00 uur in de Roniehal gelegen naast de Groenoordhal. SReserveringen en levering op la tere termijn is mogelijk. Betaling geschiedt na aflevering. Kom vrij dag en zaterdag en profiteer va dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Hoofdshowroom 1800 m2. Kruisstraat gem. Rosmalen. Tel. 04192-4098. Oss - 's Hertogenbosch. LEIDEN - Na een opbouwfase, zegt hij zelf, verlaat hij per 1 de cember als directeur de Leidse Schooladviesdienst. Dat in combinatie met de functie die hem te wachten staat, is voor drs. J. H. G. Poell (39) vol doende reden om van Leiden afscheid te nemen. „Maar ik vind ook", zegt hij, „dat, nu ik hier vijf jaar heb gezeten, er best eens een frisse wind door heen mag waaien, dat vind ik echt". Sjeng Poell, zoals de meesten in het „onderwijsveld" hem ken nen, wordt hoofd van een pedo logisch instituut in Oisterwijk. Een instelling met een school en een internaat, waar zwakbe gaafde kinderen dusdanig worden begeleid, dat ze na ver loop van tijd weer thuis in hun eigenlijke omgeving kunnen verkeren. Afscheid dus van Leiden en weg van de schooladviesdienst, waarvan hij sinds 1971 - een klein jaar na de oprichting - di recteur is geweest. Poell meent dat er inmiddels wel wat is be reikt van een groepje van zo'n acht man, dat zich aanvankelijk richtte op de individuele bege leiding van leerlingen in het lager- en kleuteronderwijs, groeide de SAD uit tot een dienst met 35 medewerkers. Poell: „In die opbouwfase had je de situatie dat ik inhoudelijk goed op de hoogte was en dat ik ook sterk betrokken was bij de organisatorische opzet van de dienst, omdat dat nog sterk in ontwikkeling was. Maar nu die opbouwfase achter de rug is, is mijn functie meer een mana- gementsfunctie geworden." Is het nu meer het leiden van de dienst, het inpassen van meuwe medewerkers en derge lijke. Ik heb me afgevraagd: wil ik dat wel". „Je kunt zeggen dat we in die vijf jaar toch iets hebben opge bouwd. In principe kan nu elke lagere school of kleuterschool een beroep doen op individuele begeleiding en logopedische hulp. Er is systeembegeleiding met wijkteams voor scholen in achterstandssituaties, in noord, in de binnenstad en in de Mors. En ook incidenteel op een aantal scholen in de profes- sorenwijk. Ik wil niet zeggen dat van mijn kant het werk is afgerond. Maar er is in de afge lopen vijf jaar wel binnen het schooladvieswerk een sterke organisatie gegroeid en erva ring opgedaan". Wijkteams Toen Poell kwam, namen hij en zijn medewerkers zich voor om uitgaande van de individuele begeleiding „een stuk" onder wijskundige systeembegelei ding van de grond te krijgen. Dat wil zeggen: wijkteams op poten te zetten waarin zowel curatief (begeleiding van leer lingen die uit de boot dreigen te vallen en van schoolteams) als Door Wim Wirtz preventief (zoveel mogelijk voorkomen van onderwijspro blemen) gewerkt zou kunnen worden. Poell meent dat zij daar ten dele in geslaagd zijn. "Als ik die vijf jaar overzie, dan moet ik zeggen dat die integra tie van curatief werken en pre ventie niet helemaal van de grond is gekomen. Maar dat is ook niet gemakkelijk, omdat de adviezen die je geeft bij de in dividuele begeleiding van kin deren, ook consequenties moe ten hebben naar de klas toe en naar de leerkrachten toe. Een structurele aanpak, ja. Dat vraagt intern een goede organi satie". "Maar de begeleiding door aparte medewerkers van jaren gele den hebben we toch kunnen ombouwen tot wijkteams. Dat betekent dat de doelstelling van het begin, om tot een geïte- greerde aanpak te komen, al een aardig eind op weg is. Een cinder punt is de begeleiding van een groep scholen, gezien in de wijk. Ik moet zeggen dat dat een erg moeizaam proces is. Als schooladviesdienst zit je nu eenmaal in de positie dat je voorstellen kunt doen, maar niks kunt afdwingen. Je bent afhankelijk van de samenwer king met de schoolhoofden, de buurtcomité's. Neem het voor beeld van de onderwij sop- Poell: sterke organisatie ge groeid. bouwwerker die er zou komen in noord: op dat punt moet je nu constateren dat er door de discussies met de school hoofden en het wijkcomité in die wijk nu een patstelling is ontstaan, die opbouwwerker is er nog niet. Nou kun je dat na tuurlijk triest bekijken, maar langzamerhand leer je vanzelf dat. dat een moeizaam proces Je beluistert in het onderwijs in Leiden nogal eens dat de schooladviesdienst eigenlijk maar weinig nuttig werk ver richt. Er wordt daar meer ge discussieerd en geëvalueerd dan dat ze je met raad en daad terzijde staan, hoor je dan. Poell: "Binnen het onderwijs in Leiden tref je een groep van scholen aan die we niet hebben kunnen helpen. En ik moet zeggen: we kunnen ook de be geleiding niet geven die we zelf zouden willen geven. En er speelt nog iets anders. Het on derwijs is tegenwoordig sterk in discussie. Er rijzen zoveel vragen. En die kun je nu een maal niet gelijk beantwoorden. Je zit met een stuk frustratie in het onderwijs: er komen aller lei nota's op tafel, er wordt ge discussieerd. Maar wij hebben de capaciteit er niet voor om al die vragen direct af te werken. En wat dat evalueren van ons betreft, gemiddeld besteden we vijftien procent van de tijd aan overleg en evaluatie. Dan zeg ik: vijftien procent, waarin ook werk wordt voorbereid, dat vind ik niet veel". Misschien is er te weinig bekend heid met de schooladviesdienst. Poell: "Ook een punt. Maar je kunt je natuurlijk afvragen of je voor je dienst reclame moet maken, voorlichting moet gaan geven. Aan de andere kant ben je met de bemanning die je hebt, al blij dat je een deel van het werk kunt doen wat je wilt doen. En dan zit je niet zo te springen om in de publiciteit te komen". Bij de begrotingsbehandeling de a gemeenteraad is nogal wat kri tiek gespuid op de schoolad viesdienst: er waren nog steeds geen jaarverslagen gemaakt - er moest zelfs een motie op tafel komen om nu een jaarversl ag te krijgen - en organisatierap porten die van de dienst ge maakt zijn, zouden ronduit ne gatief zijn uitgevallen. Poell: "Wat het eerste betreft, we hebben tot dusver inderdaad geen uitgebreid jaarverslag ge had. Wel zijn er van bepaalde stukken werk verslagen ge maakt, maar een totaal jaarver slag was er inderdaad niet. Ik vond die opmerking in de raad ook terecht. Maar ik moet zeg gen: zo'n jaarverslag kost veel tijd en administratieve man kracht. Intussen hebben we ge zegd: nou zullen we het doen. Een jaarverslag over 1975 is nu Met zo'n motie op tafel kon dat ook niet anders. Poell: "Da's waar. Maar wat dat andere punt betreft, die organi satierapporten, dat is niet te recht. Er zijn verslagen ge maakt van onze organisatie door BOO (Begeleidingscom missie Organisatie Onderzoe ken, die de ambtelijke en be stuurlijke reorganisatie voor Leiden voorbereidt red.) en die gaven absoluut niet het beeld zoals het raadslid Bosch (CDA) dat gaf in de gemeenteraad. Het was zelfs zo dat men over onze organisatie erg te spreken Machteloosheid Tot slot: een schets van Leiden, gezien vanuit je ervaring bij de schooladviesdienst Poell: "Mijn sterkste indruk is deze: dat ik Leiden qua onder wijsproblematiek een stad vind zoals er niet veel andere plaat sen in Nederland zijn. En dan doel ik op de zwaarte van de onderwijsproblemen. Dat wordt bovendien nog verer gerd omdat het in vergelijking met steden als Den Haag en Amsterdam relatief een kleine stad is waar het moeilijk is om dingen van de grond te krijgen. Kijk, in die grote steden kun je zeggen: we geven een injectie aan het onderwijs in een be paalde richting. Maar als je hier Leiden begint met een be- soort activiteit, dan bots onmiddellijk met andere be- als bijvoorbeeld huis vesting. Een kwestie van geld, ja. Je ziet ook dat het college van B en W van nu en dat van vroeger, die toch van een ver schillende kleur zijn, dezelfde machteloosheid uitstralen. Dat ligt niet aan (ie mensen di erin zitten, maar aan de situatie waarin je zit. Het rijk schenkt er te weinig aandacht aan: dat is rethorisch, ja. Het rijk zou ook eigenlijk voor Leiden een soort tienjaren plan moeten maken. Want als het rijk elke keer een stukje problematiek aanpakt, dan is dat maar tijdelijk. En dan blijf je voortdurend aanmodde- paald s je onm langen

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3