Wat heb je aan speelgoed waar je niks aan hebt Kleur bekennen binnenshuis is heel moeilijk Duur tapijt getest Slappe spieren r Kleureninspiratieboek Konsumenten Kontakt "50 Plus Club" is een commerciële zaak Klachten over CV Veel eikels kwaad weer J Bent 1150 jaar 3ü|of ouder? Dan biedt de Nederlandse 50 Kus Cli; u een levenvol besparingen enmeeraktiviteit! VRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 Iedere goede verfhandelaar kan zijn klanten adviseren bij het kiezen van kleuren, maar wat hij al in gedachten voor zich ziet, ziet de klant nog niet. Daarbij kan het Valspar Kleureninspiratieboek helpen, een uitgave van de doe-het-zelf-afdeling van Sikkens. In het inspiratieboek zijn veel voorbeelden gegeven van hoe bepaalde ruimten in huis geschilderd kunnen worden. Eerst een plaatje van de situatie, en dan drie andere mogelijkheden. Hier een illustratie uit dat boek, dat bij elke Valspar-winkelier ter inzage ligt. De namen van de kleuren en de nummers van de kleurenkaarten (ook in het boek opgenomen) staan bij iedere alternatieve situatietekening. Kleuren spelen bij de inrichting van onze woning een steeds be langrijker rol. Bij onze grootou ders overheersten veelal de ge dekte, soms zelfs donkere tinten. Daarna volgde een periode dat al het donkere, licht werd geschil derd. Vandaag de dag is binnen-, maar ook buitenshuis geen kleur meer te dol. Toch wordt er vaak. wel eens te lichtzinnig met kleuren omge sprongen. Je moet er tenslotte dag in dag uit tegenaan kijken. En vooral als het om grote vlak ken gaat, dan is een weldoor dachte keuze van het grootste be lang voor de leefbaarheid in de woning. Kleuren zijn er in duizenden, mis schien wel tienduizenden nuan ces. Van de voor de hand lig gende kleuren rood, blauw of groen bijvoorbeeld zijn er alleen al elk honderden variëteiten. Om de juiste, bij de rest van het inte rieur passende kleurnuance te vinden is niet altijd eenvoudig. Een kleurenadviseur - ja, die be staan - kan desgewenst uitkomst bieden. Er zijn in ons land niet veel mensen met dit beroep. Maar via de verffabriek Sikkens in Sassenheim, die gebruik maakt van de diensten van een paar freelance kleurenadviseurs, von den we er tenslotte één. Kleurenadviseur Jan Gidding (46) uit Ridderkerk is van huis uit binnenhuisarchitect. Maar de laatste jaren heeft hij zich hele maal op kleuren toegelegd. "Over het bepalen van de kleuren wordt soms nog wel eens te snel heengelopen", vindt Jan Gid ding. "Je kunt je er toch nog wel makkelijk in vergissen. Wat bij een ander leuk staat, hoeft nog helemaal niet te passen in je eigen interieur. De verhoudingen spe len een heel belangrijke rol". "Vooral met grote oppervlakten moet men bij het bepalen van de kleur heel voorzichtig zijn. De grootste fout is dat men zich veelal niet realiseert, hoe groot het vlak is. Vooral met grote stukken, zoals de vloerbedek king, de gordijnen, het bankstel moet je erg oppassen. Het zijn dingen met een jarenlange leven sduur, die je niet zo een, twee, drie verandert". "En daarbij gaat het om grote uit gaven. Tegenwoordig is vijftig gulden per vierkante meter vloerbedekking al niets meer. Je hebt toch al snel enige tientallen vierkante meters nodig. Dan praat je dus over duizenden gul dens. Je kijkt er lang tegenaan. Je hebt er veel geld aan uitgegeven. En dan wil je er ook wel plezier aan beleven. Niet dat je na een paar weken moet zeggen, nee, de kleur valt toch een beetje tegen". 'Anders ligt het bijvoorbeeld met de kleur van een wand. Daarbij mag je door middel van verf best wat initiatief nemen", vindt kleu renadviseur Jan Gidding. "Bij een paar potten verf gaat het in verhouding om veel minder geld, enige tientallen guldens mis schien. Dan mag er best eens iets mislukken. De gok nemen, daar leer je tenslotte ook weer van. En met de tegenwoordige materia len is het geen enkel punt het nog eens opnieuw te doen". Door Jan Kees Kokke Waar beginnen Waar moetje beginnen, als je je huis opnieuw wil inrichten? Jan Gidding: "Ik zou persoonlijk altijd het eerste naar de vloerbe dekking gaan kijken. En daarbij vooral rekening houden met de kleuren van de wanden. Zelf heb ik voor de vloer van m'n nieuwe huis linoleum in een grijs-bruine kleur uitgezocht. Ik vindt het prettig om iets met een neutrale kleur op de grond te hebben. Er komt overigens een groot kleed overheen te liggen. Naturel en van wol. Persoonlijk ben ik niet zo dol op syntetische vloerbe dekking. Die wordt er over het algemeen na verloop van tijd snel groezelig en is moeilijk te rein igen". "En dan gaan we heel kalm aan het huis verder inrichten, als we er al wonen. Er zijn overigens nog steeds mensen - hoewel die ten dens minder wordt - die niet in een nieuw huis trekken, voordat het totaal is ingericht. Maar ik doe het liever langzaam aan, terwijl ik er al woon". Jan Gidding gelooft niet dat er kleuren zijn, die absoluut niet met elkaar harmoniëren. "Vroe ger werd er bijvoorbeeld wel ge zegd, blauw en groen, dat kan ab soluut niet samenMaar je ziet het nu vaak in de mode. Ik ben er wel van overtuigd dat het eerste het beste rood, niet zo maar past naast het eerste het beste blauw. Wel sommige nuances van rood en blauw. Wantje ziet nu al vaak combinaties van kleuren, waar van je twintig jaar geleden zei, dat kan helemaal niet". "Je moet je bij het kiezen van een kleur wel altijd blijven realiseren, dat je er zelf de hele dag inzit. Ik zou bijvoorbeeld een lange wand niet zo gauw fel oranje schilde ren. Anders ligt het bijvoorbeeld bij een showroom. Daar stap je één keer binnen. Daar maakt men gebruik van felle kleuren om aandacht te trekken". Geen recept Kleurenadviseur Jan Gidding wil geen recept geven voor de kleu ren, die je wel en die je niet in je huis kan gebruiken. "Het blijft toch een heel persoonlijke zaak. Bovendien moet je de mensen heel goed kennen, wil je ze een bepaalde kleur kunnen advise ren. Hoewel, je weet zolangza- merhand uit ervaring wel zo'n beetje hoe de mensen over het al gemeen op een bepaalde kleur reageren". "Zo werkt groen doorgaans rustge vend. Rood is een vrij agressieve kleur. Geel werkt activerend, hoey/el niet iedereen daar gevoe lig voor hoeft te zijn. Maar in een kinderkamer is het effect van groen of daarentegen geel toch merkbaar op den duur op het ge drag van de kinderen. Paars is, net als oranje en bruin, binnens huis op het ogenblik erg in de mode. Oranje is ook een warme kleur. Blauw daarentegen koel. In een zwart geschilderde omge ving voelen de mensen zich doorgaans minder op hun gemak. Wit daarentegen is weer rustge vend. Kleur is ook buitenshuis niet meer taboe. Vooral op betonnen bui tenmuren wordt steeds vaker kleur toegepast. Zo zie je in Frankrijk en Duitsland al hele flats in felle kleuren. Gidding: "Ik vraag me af of wij nou- die kant op moeten. Ik denk dat als je van die agressieve kleuren gaat gebruiken op buitengevels, de mensen kopschuw worden. Maar het kan ook anders. Want ik heb flats gezien, in Duitsland, waar men hier en daar grote vlakken heeft gekleurd. Het mas sale effect wordt daardoor hele maal doorbroken. Het effect is zeer frappant". PAGINA 21 De Algemene Vereniging voor de Centrale Verwarmings- en Lucht behandelingsindustrie (ACI) meldt dat men voor de c.v.-branche in samenwerking met de Consumen tenbond een klachtencommissie gaat instellen. Tegelijk voert de ACI een garantieregeling in die zal worden gecontroleerd door deze klachtencommissie. De garantie zal twee winters gelden, en manke menten dekken tot maximaal 2500 gulden per installatie. Van de 1200 gevestigde c.v.-installateurs in Ne derland zijn er 650 lid van de ACI. "Eikels per vracht, kwaad weer verwacht". Gaat deze oude weers- voorspellende spreuk deze winter bewaarheid worden? Reken dan maar op een strenge winter, want uit het Nationale Park de Hoge Ve- luwe melden de boswachters dit najaar een enorme eikel-oogst. Een eik levert normaal gemiddeld zo'n 15.000 eikels. Nu is dat het dubbele. Er zijn ook extra veel beukenootjes. Vooral van een dure vloerbedekking wil je wel graag dat hij "Wordt krachtiger gespierd tijdens uw slaap". Dit verkoopargument voor spierbalsem Formula B6 kan de fabrikant niet met bewijzen waarmaken en daarom is de stel ling onwaar. Dit heeft de Codecommissie voox het reclamewezen, volgens het vakblad Adformatie, geconclu deerd. De commissie verklaarde een klacht over deze advertentie gegrond, nadat de fabrikant (Svensson Labo) niet reageerde op een verzoek de bewering weten schappelijk te bewijzen. De Stichting Vergelijkend Ware nonderzoek (VWO) heeft twintig merken en soorten duur tapijt ge- test. Het ging om zogenaamd pool- tapijt, bijna allemaal van 100% wol, in prijzen van 260 tot 350 gulden per strekkende meter kamerbreed. De algemene conclusie luidde: ze zijn allemaal goed tot zeer goed tegen slijtage bestand. Maar er wa ren wel verschillen in pletten, vlek ken uithalen, krimpen, verkleuren, en zo nog meer. Als je een flinke kamer met zulk tapijt laat beleggen, ben je al gauw ruim tweeduizend gulden kwijt. Een uitgaaf waarbij je wel wat extra voorlichting kunt gebruiken. Wie die extra voorlichting wenst, kan een brochure met de uitgebreide resultaten van de test bestellen. Hij moet dan 2 gulden overmaken op giro 1477321 van de Stichting VWO te Rijswijk, en erbij zetten: "duur wollen tapijt". "Bent u 50 jaar of ouder? Dan biedt de Nederlandse 50 Plus Club u een leven vol besparingen en meer activiteit!" - Onder deze slagzinnen is de laatste tijd een opvallende reclame-campagne gaande. De "Nederlandse 50 Plus Club" is doende leden te werven via grote advertenties in dag-, week-, omroep-, bejaarden-, hen gelsportbladen, enzovoort. Er worden kortingen beloofd op al lerlei huishoudelijke en andere artikelen, op boeken en platen, planten en tuinbenodigdheden, tijdschriften, autohuur, en op een levensverzekering. Velen vragen zich af wat dat voor een club is, die ten koste van on getwijfeld honderdduizenden guldens aan reclame, de oudere Nederlander al dat voordeel wil bieden tegen het geringe lid maatschapsbedrag van 25 gulden per jaar. Het Konsumenten Kontakt, dat zich eveneens deze vraag stelde, dook in de achtergronden van de "50 Plus Club", en meldt in zijn blad Koopkracht thans het vol gende: Amerikanen "De "50 Plus Club" blijkt te zijn op gericht door Amerikanen. Verte genwoordigers van de Monu mental Life Insurance, een le vensverzekeringsmaatschappij in de VS, en de Amerikaanse marketinggroep SHI. Deze Ame rikanen kennen het klappen van de zweep. Tien jaar geleden werd in de VS een soortgelijke organi satie opgericht. Het ledental van de "belangenorganisatie" schijnt al te zijn uitgegroeid tot 9 miljoen. De levensverzekeringsmaat schappij had daarmee een nieuw kanaal gegraven om meer polis sen aan de man te brengen". Vennootschap In Nederland, aldus Koopkracht, werd eenzelfde soort zaak opge zet, gebaseerd op contacten met een levensverzekeringsmaat schappij, een geschenkenhuis, een boekenclub, een tuincen trum, enz. Die zaak draait formeel sinds 2 juni 1976. Van een vereniging of een stichting is, ondanks de naam "club" geen sprake. Het is een zuiver com merciële zaak, een besloten ven nootschap die aan zijn "leden" nooit verantwoording zal hoeven af te leggen. Koopkracht vervolgt "Het doel van de "50 Plus Club" "Het verlenen van diensten ten behoeve van vijftigjarigen en ou deren" heeft men in het Handels register laten zetten. Tal van aanwijzingen doen echter ver moeden dat het streven van de club vooral is gericht op de ac quisitie van zoveel mogelijk le vensverzekeringen. Weliswaar is geen clublid verplicht die verzekering te nemen, maar ze wordt hem wel heel sterk aan bevolen. Ieder nieuw lid krijgt al meteen een kant-en-klare voorgetikte polis thuisgestuurd. Alleen maar even een kaartje insturen, en men is verzekerd. Voorts blijkt de club zich, blijkens de mededeling van een directie lid, zelf ingeschreven te hebben in het SER-register als verzeke ringstussenpersoon". Precies dezelfde De levensverzekering waar het al dus om draait, is volgens het Konsumenten Kontakt precies dezelfde als het al een tijd be staande "Vijftig Plus Plan" van de verzekeringmaatschappij 't Hooge Huys. Ook de premie is dezelfde, namelijk 14,95 per maand. Met dit verschil, dat "club"-leden hem één maand gratis krijgen. Maar zij betalen dan ook 25 gulden lidmaatschap extra De advertenties van de "club" zien er net zo uit als de eigen adverten ties van 't Hooge Huys. Ze blijken te worden gemaakt door het zelfde reclamebureau. De "club" is volgens Koopkracht formeel een voortzetting van een administratiekantoor Nieuwen- huis BV, een opgekochte "lege" BV die niet meer actief was. Tot een jaar geleden was dat kan toortje, volgens de inlichtingen van Koopkracht, gevestigd te Alkmaar, dezelfde plaats waar 't Hooge Huys is gevestigd. Ontkend 't Hooge Huys zowel als de directie van de "club" hebben tegenover de consumentenorganisatie ont kend dat de Alkmaarse leven sverzekeringmaatschappij in de "club" de touwtjes in handen zou hebben. Intussen zou de boekenclub, die in de opzet was betrokken, namelijk de ECI te Utrecht, alweer hebben afgehaakt. De kortingen die de 50-plussers op boeken en platen konden krijgen, waren volgens Koopkracht precies dezelfde die gewone klanten bij de ECI ook krijgen. Met dan weer het nade lige verschil van de 25 gulden lidmaatschap. Voordeel Enig voordeel is er overigens mo menteel blijkbaar wel bij de "50 Plus Club" te halen. Met name door kortingen op huishoude lijke en duurzame artikelen, die men via de "club" kan betrekken van Bakkers Geschenkenhuis (o.a. ook leverancier van de kor tingclub van vakbonden in ons land). Koopkracht kwalificeert deze kortingen als "binnenko- mertjes", waarop de "club" thans geld toelegt. U hebt daar natuurlijk alleen maar wat aan, als u tapijt op het oog hebt dat bij het onderzoek was betrok ken. Het onderzoek zegt dus niets van een ander tapijt, dat daarom he lemaal nog niet slecht hoeft te zijn. We geven u voor het gemak even tjes de onderzochte merken en soorten: Bouclé: Balamundi Tanger; 1 Blue Nile; Van Besouw 1802; Desso Bizerta; Hatema Natura Plus; HTI Tredford Berberal; Interfloor Inter Kasbah; Interest Ankara; Madura Berber 7000; De Ploeg Amara; Ver- tofloor Town. Moquette lage pool: Van Besouw 1101; Desso Solana; KTV Toptwist; L. de Poortere Velours. Moquette hoge pool: Bergoss Bun galow; Heuga 545 Pasja; Nedcos Kerzar; Veneta Pavane; Veneta Cortina. De "club" voert een grote reclame-campagne. Elk jaar om deze tijd puilen winkels en warenhuizen uit van het speel goed. En elk jaar zijn er organisaties en instanties die weer aankomen met hun traditionele waarschu wingen: koop geen speelgoed waar ze zich aan kunnen bezeren, of dat vergiftig is; kijk uit voor losse oog jes, scherpe priemen, gevaarlijke vulsels. 't Is goed bedoeld, maar daar blijft het bij. Want als je dan goed uitkijkt en geen gevaarlijk speelgoed koopt, wie vertelt je dan aan welk speelgoed een kind ook echt wat hééft. Laat dat óók eens door een instan tie bekijken. Want de winkelrekken staan vol met waardeloze prullaria, waar ze nog geen kwartier plezierig mee kunnen spelen. Kritiekloze klanten Vooral grootouders, tantes en ooms en andere niet-geroutineerde speelgoedkopers stinken er in. Ze zien leuke autootjes, grappige theeserviesjes, lieve popjes, aar dige spelletjes, en ze betalen er zonder kritiek de prijs voor die er op staat. De speelgoedafdelingen en winkels hebben het maar makke lijk. Ze hoeven zelden de goede kwaliteit te bewijzen. Hoogstens in het geval van artikelen als model treinen en dergelijke, staan ze wel eens tegenover kritische kopers. Maar verder is het betalen, inpak ken en wegwezen. Nou is speelgoed iets erg moeilijks om te bekijken. Het is bestemd voor kinderen, en die zitten er als regel mee op de grond. Ga nou als oom of grootmoeder maar eens in de winkel op de grond zitten uit vinden of een speelgoedje deugt. Waarom geen lap tapijt? Trouwens, al zou je dat doen, dan is het nog de vraag of je er achter komt. De winkelvloer is glad, daar rijden alle autootjes wel op. Maar hoe doen ze het thuis, op het ka merbrede tapijt? Waarom zetten ze in speelgoedwinkels eigenlijk niet een grote tafel neer met een lap stoffen vloerbedekking erop, zodat je kunt zien hoe het gaat? Integendeel, de ontwikkeling van de "service" gaat juist de andere kant op. Veel speelgoed wordt tegenwoordig verkocht in zoge naamde blister-verpakking. Dat is een doorzichtig plastic doosje dat stevig op een kartonnen onder grond zit geplakt. Kun je het speel goed zelfs helemaal niet meer aan raken, alleen maar zien 't Zat vastgeverfd Dat is toch dwaas. Ik heb één keer zo'n ding-in-plastic willen kopen. Een kraanwagentje met een draai- mechanisme. Toen ik de verkoper vroeg of hij het pakje open wilde scheuren om te proberen of het draaidingetje ook werkte, keek hij me eerst aan of ik gek was. Maar hij was een vriendelijk man, maakte het toch open en .moest toegeven dat het bijna niet ging omdat het vastgeverfd zat. Tot zijn vreugde bewoog het uit eindelijk wel een beetje, als je alle kracht zette die een volwassen man maar in zijn vingers heeft. "Kwestie van een beetje harder over die ver- fplek heen draaien", zei hij tevre den, "dan gaat het na een weekje wel soepeler". Dag, plezier Ziet u? Dag plezier van het kind dat zo'n cadeautje krijgt. Een écht be wegende kraanwagen. En dan gaat-ie helemaal niet. Natuurlijk kun je er mee terug gaan, maar dan is de lol van het cadeautje allang weg. Door L. Bakker Zulke teleurstellingen zijn er volop te koop. Hoeveel autootjes met vliegwiel-aandrijving zijn er bij voorbeeld niet, waarvan het mate riaal zo slap is, dat het achterstuk met de aandrijfwielen alras is inge drukt. En dan drijven die wielen niks meer aan, want dan ligt het ding met z'n buik op de grond. Trouwens, ook gewone asjes van autootjes begeven het erg vaak. Gewoon omdat ze niet goed beves tigd zijn. En dat komt omdat de fa briek slechtere constructiemetho den heeft uitgevonden, die goed koper werken. Fabrikanten hebben er in vele ge vallen duidelijk lak aan of iemand plezier beleeft van hun maaksels. Wat bijvoorbeeld te denken van een. veelverkocht Italiaans dopjes- mozaïk. Ondanks de heus niet te lage prijs hiervan, wordt dat ver kocht m een verpakking die slechts, bestaat uit een ondiep onderdoosje waar het hele spul in zit, en daar overheen zit strak cellofaan ge trokken. Is eenmaal dat cellofaan er af, dan kan het mozaïk nooit meer goed worden opgeborgen en liggen de ontelbare dopjes spoedig door het hele huis, waar men de hele dag door aan het "leuke cadeau" wordt herinnerd doordat ze steeds "krak" zeggen onder je schoenen. Laat ze het houden Ik zou willen zeggen: laat de win kels die rommel dit jaar nou eens- houden. Bekijk - óók met uw slechts geringe ervaring als u opa of tante bent - het speelgoed heel kri tisch voordat u het koopt. Ook duur speelgoed kan beroerd in elkaar zit ten. Koop in elk geval niets dat u niet echt kunt bekijken. Hier is een willekeurige opsom ming van dingen die niet deugen: autootjes met bandjes die je er zó met je vinger kunt afwrijven. (Binnen de kortste tijd zijn er nog maar twee of drie bandjes over). poppen met armen en benen die er uit gaan als je ze ver naar voren of naar achter draait. wielen die verkeert onder speel goedauto's zitten, namelijk met de assen in open gleufjes waar ze zo weer uit te trekken zijn. veel te slappe wielen onder speelgoedauto's, die uit elkaar buigen als je er op drukt. (En kinderen drukken bij het spe)en niet achter tegen een auto, maar er bovenop). Los sleuteltje opdraaispeelgoed met een los sleuteltje erbij; dat sleuteltje is meteen zoek. telefoontjes met een bel-knopje; dat knopje is óf al stuk iq de win kel, óf het gaat direkt thuis kapot. hijskraantjes met een grijper die open en dicht kan. In bijna al die kraantjes lopen de bedienings koordjes óf -kettinkjes binnenin van hun as en dan gaat de grijper niet meer open. Laat het u bewij zen als ze zeggen dat het wel een goeie is. Bekijk de onderkant let vooral op de onderkant van alle rijdende en glijdende speel goed. Meestal zitten er kleine scherpe hoekjes aan, gietrandjes van plastic of splinterplekjes van hout. Het kind zal zich daar niet aan bezeren, maar als de onder kant van zo'n speelgoed erg laag over de grond beweeg, haken die plekjes lelijk in stoffen vloerbe dekking. Dubbel verdriet: voor de ouders dat de draden uit het tapijt hangen, voor de kinderen dat het ding nooit eens "lekker" rijdt. Zo is er nog veel meer. U moet het gewoon zelf ontdekken. Pak de dingen stevig beet, vraag u af wat er allemaal kapot kan. Als iets in de winkel niet zo goed lijkt, geloof dan maar niet dat dat komt doordat u niet precies weet hoe u er mee om moet gaan. Het deugt gewoon niet.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21