De Knegt en Jahn horen bij elkaar als de koek biJ de thee Voorstel: "Maak van CCLV echte belangenorganisatie Nieuwe list Hogewoning: schriftelijke stemming Lugdunum: kampioen zelfwerk zaamheid 99 Mogelijk tweekamp Fischer-Karpov VRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 PAGINA 19 LEIDEN - Zolang het geheugen reikt, is Gerrit de Knegt al voorzitter van de chr. gymnastiekvereniging Jahn. Er moet een tijd geweest zijn dat het anders was. Want De Knegt is nog maar 46 jaar en Jahn viert morgenavond met een uit voering in de Vijf-Meihal haar 60-jarig bestaan. Maar je hebt de neiging dat gewoon als een rekenfout te zien. Jahn en De Knegt horen bij elkaar als de koek bij de thee en het strand bij de zee. Zestig jaar Jahn staat voor 60 jaar degelijkheid in de (gymnas tiek) sport. In die vereniging vind je een hoop vaderlandse deugden weerspiegeld; deug den die vervat zijn in fameuze uitlatingen als: met beiden be nen op de grond staan, de kerk in het midden houden en niet verder willen springen dan je polsstok lang is. Kortom: Jahn heeft sportief gezien nimmer naar de sterren willen reiken, maar evenmin ooit flodderwerk afgeleverd. Het goede midden dus. Zo is Jahn. zo is haar voorzitter, een man van de plichtsbetrach ting. Filosofie De Knegt heeft onlangs in het jubileumnummer van de club een moedige poging gedaan om de criteria aan te geven, waar aan een christelijke vereniging als Jahn, een club die hecht aan dat predikaat, in zijn ogen moet voldoen. De filosofie van De Knegt komt kort hier op neen sport is mooi, nuttig, gezond; heb je talenten en kun je presta ties leveren dan is daar niets tegen, integendeel, maar voorop moet blijven staan dat sport ontspanning is. Het dage lijks vele uren trainen om pres taties af te dwingen is uit den boze, er zijn nog andere, waar devolle^) dingen in het leven. In deze kolommen is toen ge zegd dat zulke criteria niet ty pisch christelijk zijn en dat zij vermoedelijk door alle gymnas tiekclubs in de regio-Leiden worden gedeeld. Aan de vooravond van de uit voering wil de Jahn-voorzitter daar graag nog eens op ingaan. „Laat ik vooropstellen dat ik ons zeker niet beter acht dan zeer vele neutrale verenigingen Heel veel van wat wij voorstaan treft men ook bij de neutrak clubs aan. Maar vanuit onze christelijke overtuiging gever wij al bij voorbaat een zekere beperking aan van de plaats die de sport in ons leven inneemt En dat is bepaald niet overal zo. Nu kun je zeggen: met die in stelling kun je toch gewoon lid zijn van het algemeen gymnas tiek verbond? Het zou inder daad kunnen, maar je zou voortdurend de minderheids stem vertolken en ook als min derheid ben je mede verantwoordelijk voor de gang van zaken. Turninternaten, zoals het KNGV ze heeft, staan wij niet voor. Je kunt je als lid van het KNGV daartegen wel verzetten, maar zoiets gaat toch door. En je bent, hoe dan ook, mede verantwoordelijk voor zo'n ontwikkeling. In plaats van een minderheidsstem in een groot verband, een isolement dus, kun je beter met volledig ge lijkgestemden in een eigen or ganisatie, een eigen verband werken." In de gymnastische praktijk van alledag blijken er nogal wat verschillen tussen KNGV en KNCGV. In het chr. verbond wijst men de spagaat en het paardvoltigeren af op medische gronden; bij het afspringen van de hoge ligger is vangen ver plicht. Verder handhaaft men het zeer geliefde (door het KNGV afge voerde) ringzwaaien. Secretaris Hans van Polanen (bij het ge sprek met De Knegt aanwezig) formuleert het zo: „Wij vinden dat de oefening moet worden aangepast aan de mens en niet dat de mens zich moet aanpas sen aan de oefening". lev Gerrit de Knegt: zijn nog andere dingen i dan gymnastiek. Voldoet De Knegt nu eigenlijk zelf wel aan één van zijn criteria (niet te veel tijd aan de sport be steden, ef zijn andere waarden in het leven). Een glimlach neemt bij die vraag bezit van zijn gezicht, de handen maken een wegwerpgebaar. „Schei maar uit, ik ben te veel uren be zig met Jahn. Dat geldt niet alleen voor mij, ook voor andere bestuursleden. Zo zie je maar hoe je je eigen filosofie geweld kunt aandoen." Grote familie Jahn heeft ongeveer 650 leden en wordt door De Knegt geka rakteriseerd als „een grote fami lie, tot op zekere hoogte". Het clubverband lijkt wat hechter dan elders, maar De Knegt moet toch toegeven"dat Jahn kampt met hetzelfde ziektebeeld als andere gymnastiekverenigin gen: weinig herenturners en weinig damesturners in de zo vitale leeftijdsgroep 14-18 jaar. De categorie daaronder is vrij wel overal, ook bij Jahn, goed tot zeer goed vertegenwoor digd. De al jaren bestaande kwestie: hoe krijg je een dusda nige binding met de leden dat ze aanblijven, heeft nog steeds geen oplossing gekregen. Gerrit de Knegt zit niet vreselijk met die vraag omhoog. Hij ver moedt dat het toenemende schoolwerk voor die categorie een beletsel is, iets waar hij be grip voor heeft. „Alleen als ze in die belangrijke jaren geen en kele vorm van ontspanning zouden hebben, betreur ik dat". Oud-kringvoorzitter De Geus heeft er al lang geleden op ge wezen dat de problemen met de leeftijdsgroep 14-18 jaar iets te maken hebben met het ontbre ken van een echt clubverband bij de gymnastiekverenigingen. Men heeft - in tegenstelling tot de voetballerij b.v. - geen eigen honk, geen eigen clubhuis, waar je na de gymnastiek nog wat kunt napraten. Als je zes tien bent, is de factor gezellig heid erg belangrijk. De Knegt is het daarmee eens. „Maar zo lang je op gymnas tiekzalen bent aangewezen die geen bij-accommodatie ac commodatie bezitten, zal daar niet gauw verandering in ko- Een ander niet zo plezierig punt is het steeds verder teruglopen van het aantal gymnastiekuit- voeringen in Leiden (en ver moedelijk niet alleen daar). Het is kennelijk moeilijk daar de le den nog enthousiast voor te maken. Jahn heeft dat manco gedeeltelijk opgevangen door een aantal onderlinge wedstrij den te houden en daar ouders, familie van de gymnastjes bij uit te nodigen om de onderlinge band in stand te houden. De Knegt erkent dat door de huidige ontwikkeling „het ef fect van het naar buiten treden als vereniging, de propagandis tische waarde die daarvan uit gaat", verloren gaat. „Ik maak mij daar overigens weer niet zó veel zorgen over. Wantje goede, wekelijkse les is en blijft je be ste propaganda." RUUD PAAUW. ROTTERDAM - Hoe dichter de al gemene vergadering betaald voet bal van 27 november nadert, des te frequenter worden de manoeuvres, waarmee de partijen elkaar de macht betwisten. Aan de ene kant het heersende sextet Hogewoning, lijnrecht daartegenover de vastbe raden opposanten, zoals ze door Hogewoning c.s. aangerichte chaos beu zijn. Nauwelijks was eergiste ren de nieuwste chantagepoging bekend - een en bloc aftredend sec- tiebestuur wanneer één van de drie tegenkandidaten op 27 november wordt gekozen - of Hogewoning bedacht een nieuwe list. Nadat hij zich er van had vergewist dat op dit moment met name als gevolg van de houding van de eerste divisie clubs een kleine meerderheid haal baar was, werd besloten voor een schriftelijke stemming. De opzet daarvan was deze: Op zaterdag 20 november licht de oppositie tijdens de FBO-vergadering een aantal handelingen toe en worden gelijk tijdig namen bekend gemaakt voor het geval het sectiebestuur inder daad opstapt. Dus verzocht het sec tiebestuur de clubs om de inmid dels verstuurde stembiljetten voor 19 november te retourneren. Daarmee zou de FBO-vergadering van 20 november, waarin "het win nen van zieltjes" primair moet staan, als mosterd na de maaltijd komen. De tegenzet van de FBO werd eveneens vlot gezet. Inmid dels werd besloten om de aanvan kelijk op 20 november in het Utrechtse Hoog-Brabant geplande vergadering een week te vervroe gen. Gisteren ontvingen de be taalde clubs bericht dat genoemde vergadering al op 13 november plaatsvindt. FBO-bestuurslid Ge rard Bouwer gisteravond: „De ver gadering was uitgeschreven ter on derlinge beraadslaging zogezegd. Toen we van die stembiljetten hoorden hebben we als de wiede weerga besloten om een week vroeger bijeen te komen. Het blijft overigens erg jammer dat het alle maal zo moet gaan. Ik bedoel dat er van normaal overleg geen sprake kan zijn. Diverse keren hebben we fatsoenlijk gevraagd: stel die zetels ter beschikking. Dat wilden ze niet". Vraag: Waarom zijn de drie tegenkandidaten zo vlak voor het sluiten van de kandidaatsstellings termijn bekend gemaakt? Bouwer. „Op de vergadering van 9 oktober is besloten voor een vertrouwens commissie (red. Masman, Chou- foer, Van Rijn), die tijd nodig had om zich een mening te vormen. Er is ondermeer gesproken met het sectiebestuur. Het rapport was op 3 november klaar. Op 5 november staat de termijn". LEIDEN - Lugdunums grootste kracht ligt voorlo pig niet in het veld, maar langs de lijn. Waar het op louter voetballen aankomt, mag het eerste elftal van de Leidse tweedeklasser dan vaak wisselvallig door de seizoenen heenlopen - op het gebied van de zelf werkzaamheid is de club de onbetwiste kampioen van Leiden. Stond er op het terrein in de Kikker polder al een kantine (met belendende kleedka mers) van rond de vier ton - nu weer is al geruime tijd een overdekte zittribune in opbouw die op een zelfde bedrag geraamd kan worden. Waar doet die club het van? Heel eenvoudig - via een ongekende zelfwerkzaamheid in de vereniging die besparend doorwerkt naar de clubkas, waaruit de dure projec ten dan gefinancierd kunnen worden. Projecten die zo goedkoop mogelijk worden gehouden omdat juist daarbij de zelfwerkzaamheid zulke opvallende financiële voordelen oplevert. Neem nu die op 600 toeschouwers berekende tribune, waarvan gisteren het hoogste punt met geringe feestelijkheden werd bereikt. "Daarop besparen we wel één a anderhalve ton", weten Joop de Roo (bestuurslid) en Hennie Bekkering (begeleider eerste elftal), die samen de bouw leiden. "Al het metselwerk is bijvoorbeeld door eigen leden gedaan. In zes zaterdagen. Als het zo doorgaat hebben we 'm aan het einde van het jaar helemaal onder de kap. Daarna gaan we verder aan de commissie-, de massage-, de scheidsrechterska- mer, de kleedkamers onder de tribune en de radio- kamer tussen de twee delen. We zijn er in mei mee begonnen, met ongeveer dezelfde groep als waar mee de kantine is gebouwd. Er zijn zaterdagen waarop we zelfs mensen-teveel hebben Een opmerkelijke uitspraak, voor wie de tegen woordige situatie bij veel andere clubs kent. Waar die dikwijls al moeite hebben de verschillende commissies te bezetten, moeten bij Lugdunum soms zelfs reservelijsten worden aangelegd van vrijwilligers. Voor de kantine-commissie bijvoor beeld, een groep die de financiële basis van de club kas wekelijks pro deo fundeert, Maar ook elders is die werkbereidheid opmerkelijk. "De bezetting van de clubcommissies is geen enkel punt" zegt Hennie Bekkering. "Overal draait het goed, dat gaat bijna automatisch. Misschien zou dat er een verklaring voor zijn dat zoveel leden mee willen werken, die pure clubliefde. Ik hoor weieens van andere clubs dat ze mensen moeten zoeken; bij ons bieden die zich vanzelf aan. Er zijn mensen bij die voor de bouw van die tribune een snipperdag opnemen om eraan te werken - anderen komen na hun werk nog. Het zijn overigens wel dezelfde mensen die ook al aan de kantine hebben gewerkt, we hadden de zelfde architect (Temme) en dezelfde (Proper). Het gaat ook lekker, we hebben schijnlijk voor het eind van het jaar overkapt. Het kan, want de mensen zijn hier gewoon erg enthou siast". Een instelling die Lugdunum-voorzitter Breed- eveld, ondanks een bijna veertigjarig verblijf in het bestuur, nog altijd en telkens weer verrast. Nadat het hoogste tribune-punt gistermiddag was bereikt, zei hij in ieder geval tot de in de kantine verzamelde werkers: "Het is allemaal boven me uitgegroeid. Ik had nooit verwacht dat ik dit nog zou meemaken voor ik in juni afscheid neem". Breedeveld, die dan wordt opgevolgd door Phil Verstraten, wist ook exact waaraan Lugdunum dat te danken heeft. "Zonder die zelfwerkers had dit nooit gekund en ook niet zonder al die commissies die allemaal pro deo werken. Deze tribune is nog niet klaar, maar straks staat er toch maar weer iets geweldigs. Ik ben er trouwens van overtuigd dat er ook voor het werk dat daarna nog moet gebeuren, steeds weer mensen gevonden kunnen worden". Het kan nodig zijn. Bekkering en De Roo: "We zit- /eer te denken aan een lichtinstalla tie PAUL DE TOMBE LEIDEN - "Het is jammer, het leek ons een aardig voorstel", zegt Henk Piket, vice-voorzitter van LDWS, die samen met zijn penningmeester Wil Sanders momenteel het bestuur van de Contact Commissie van Leidse Voetbalvereni gingen vormt. Piket als secretaris, San ders als voorzitter. Functies die bij toer beurt door bestuursleden van de aange sloten clubs bekleed worden. "De andere verenigingen voelden er echter niet veel voor en bij de stemming haalde ons voor stel het niet. Zonde, want wij wilden van de CCLV wel een écht overlegorgaan maken. Het karakter van de commissie is ons wat te vrijblijvend". Onderwerp van gesprek is het functione ren van de CCLV, een contactcommissie, zoals de naam al zegt, in het leven geroe pen om het contact tussen de besturen vari de Leidse clubs te bevorderen. "Een gezelligheidsclub dus", zegt Wil Sanders, "erg veel heeft het niet om het lijf. Eens in de drie maanden vergaderen, wat alge mene onderwerpen op de agenda, zelden praten over echt belangwekkende zaken en nimmer bindende uit- of afspraken. Dat hoeft allemaal niet, tenslotte is het maar een Contact Commissie. Desalniet temin een positief gebeuren die ontmoe tingen, beter een half ei dan een lege dop". Piket "Maar er is natuurlijk meer van te maken, althans zo zien wij het. Een geheel andere, veel meer gerichte opzet. Geen gezelligheidsclub, maar een belan genorganisatie. We hebben een aantal gedachten daarover op papier gezet. In de constellatie, die wij hadden be- dachtjijkt het ons noodzakelijk om een totaal andere bestuursvorm te creëren. Om namelijk tot bindende afspraken te komen is een onafhankelijk bestuur no dig. Die mensen mogen geen banden met een vereniging hebben, zodat ze objectief tegen de zaken aan kunnen kijken. Net als nu zouden telkens twee mensen van een club om de beurt het bestuur kunnen completeren. In tegenstelling tot wat nu het geval is zou de CCLV meer naar bui ten moeten tredèn. Standpunten bepa len, en stelling nemen in zaken die de Leidse clubs aangaan". Wil Sanders: "Op organisatorisch vlak zouden de clu clubs meer moeten samenwerken. Gezamen lijke inkoop voor de kantines kan veel geld besparen, een gezamenlijke lede nadministratie werkt stukken eenvoudi ger. Zo zijn er nog wel wat dingetjes met z'n allen te regelen. Om kort te gaan: wij zien enorme voordelen in een hecht sa menwerkingsverband tussen de Leidse verenigingen". Henk Piket "Alleen de clubs zagen het niet zo zitten, het voorstel als zodanig werd niet aangenomen. Wel staat het on derwerp opnieuw als agendapunt geno teerd voor de eerstkomende vergader ing. Op zich positief, want hierover dis- toch zinvol. Al heb ik het vermoeden, dat met name de grotere clubs de CCLV willen zien zoals die is, zuiver als contactorgaan dus". Sanders: "Een praktisch voorbeeld van hoe wij het graag zouden willen is voor handen. Die zaak, in jullie krant zo breed uitgesponnen, tussen consul Flip Mas- saar en de vijf Boshuizerkade-clubs had nooit zo hoog opgelopen als de CCLV een goed draaiende belangenvereniging was geweest. Dan hadden die clubs inplaats van de ondoordachte beslissing die ze nu namen door meteen op hoge poten naar het Afdelingsbestuur te lopen, de zaak aan de CCLV kunnen voorleggen. Het onafhankelijke bestuur had de boel dan rustig kunnen uitzoeken. Geen ophef en ongetwijfeld een voor alle partijen be vredigende oplossing. Wat heb je nu? Een hoop herrie om niks, boze gezichten, een vertroebelde verstandhouding on derling en een lid, LFC, dat dreigt zich uit de CCLV terug te trekken. Deze dreiging is nog niet geweken, binnenkort hebben we een gesprek met het bestuur van LFC dat de deur nog op een kier houdt. Het zou natuurlijk bijzonder jammer zijn als een club de CCLV de rug zou toekeren. Ondanks het feit, dat de CCLV momen teel niet veel voorstelt is het in ieders belang, dat er regelmatig wordt gepraat. Waar iedereen bij is". AD VAN KRAAM (ih\OEgS6LE MEM7EM J'SVAPT 'r rxJICGLüK:: ACSEFT /SSCSSr OP 7W££ 7Z£fötS7K£r- P/.C/S say TTt/JJPS:L<=x£l//90 HAIFA - De Sowjet-Unie is in principe breid een particuliere, niet- officiële wedstrijd goed te keuren tussen de oud-wereldkampioen scha ken Bobby Fischer en Anatoly Karpov, aldus Florencio Campomanes, vice-voorzitter van de FIDE, de internationale schaakbond. „Ik heb van verantwoordelijke personen in de Sowjet-Unie vernomen dat zij willen dat die tweekamp doorgaat", zei Campomanes die ook de verte genwoordiger is van de FIDE in zijn land, de Philippijnen. Hij was al geruime tijd bezig geweest te trachten een wedstrijd tussen de twee gigan ten uit de V.S. en de USSR te organiseren. „Er bestaan tussen Fischer en Karpov nog enige geschillen van meningen maar die worden stuk voor stuk opgelost". De wedstrijd zal door particulieren worden gesteund en is dus geen aange legenheid van de FIDE, zei de Filippijn die nog opmerkte dat de FIDE- voorzïtter dr. Max Euwe zijn pogingen steunde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19