Pandbriefbiljetten Raadhuis in Leiderdorp kost ruim 10 miljoen Polarisatie kan remmend werken GEEN PLAATS IN LEIDEN VOOR SLOPEN AUTO'S Maatstaf voor dynamiek. Ruim 1100 huizen in Leiden staan leeg Westiand Utrecht Veilig beleggen in de waardestukken van de VARIA VRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 LEIDERDORP - De totale stichtingskosten van het nieuwe gemeentehuis voor Leiderdorp, dat moet verrij zen aan de Engelendaal in het bestemmingsplan Winkel hof, bedragen 10,5 miljoen. Dit blijkt uit het voorstel van B. en W., dat op 16 november in een extra vergadering van de Leiderdorpse raad wordt behandeld. De raad van Leiderdorp hield een beslissing over het al dan niet bouwen van het nieuwe gemeentehuis de vorige maal aan omdat men enerzijds de kosten te hoog vond en anderzijds bezwaren had tegen het uiterlijk aanzien van het gebouw, dat teveel het karakter van een "vesting" zou krijgen, in plaats van de gewenste "uitnodigende open aanblik". In dit nieuwe voorstel is een besparing van een ton gevonden door in het gemeentehuis maar één lift aan te brengen. B. en W. vragen de raad overigéns of de commissie, die betrokken is geweest bij de plannenma kerij, ook de bouw te laten begeleiden. Men schaart zich evenals de vorige maal, helemaal achter het ontwerp van het architectbureau De Clerq Zubli en partners, dat ook een groot deel van Winkelhof ontwerpt. Intussen is nog niet bekend wat er gaat gebeuren met het voormalige gemeentehuis aan de Hoofdstraat. Wel lijkt het erop de twee bijgebou wen, die thans in gebruik zijn door ondermeer de afdeling bevolking, weer de oorspronkelijke woonfunctie te geven. Er zijn stemmen opge gaan om van het raadhuis een hotel te maken; de raad heeft zich daar over nog geen mening gevormd. Wel lijkt het erop dat de bestemming voor het oude gemeentehuis gekoppeld zal worden aan een totaalplan voor de Hoofdstraat en de dorpskern van Leiderdorp. De verwachting is dat het nieuwe gemeentehuis in september 1978 in gebruik zal kunnen worden genomen. Dagwinkels zijn bezet LEIDEN - Met de opening (van middag om vijf uur door wethouder Van Akenvan het kantoor van de Néderlandsche Middenstandsbank op het Vijf Meiplein is het daar ge legen winkelcentrum volledig bezet. Het NMB-kantoor is namelijk ge vestigd in de laatste van de drie dagwinkels, die onlangs bij het winkelcentrum zijn neergezet. Met de opening van een filiaal in Zuid-West beschikt de NMB in Lei den over drie kantoren. Nog niet zo lang geleden heeft de bank een nieuw kantoor geopend aan de RijnsburgersingelIn de agglome ratie Leiden beschikt de NMB nu over acht vestigingen. Na de opening door wethouder Van Aken houdt de bank vandaag van half zes tot half acht "open huis". LEIDEN - De ventweg langs.de Lammenschansweg zal onder en nabij het viaduct waarschijnlijk fietspad annex voetpad worden. De gemeente heeft daarvoor een plannetje klaar liggen, dat 50.000 gulden gaat kosten. Met dit plan wordt grotendeels tegemoet geko men aan de wensen van de vijf scholen in het Lammenschanspark. Deze hadden er bij de gemeente op aangedrongen de ventweg tussen het station Lammenschans en de toegang tot het Lammenschan spark voor gemotoriseerd verkeer af te sluiten. Dit met het oog op de levensgevaarlijke situatie ter plaatse, waar 's ochtends zo'n 1400 leerlingen en dat worden er in de nabije toekomst nog meer) dage lijks van de ventweg gebruik maken. De kans op ongelukken is volgens de scholen duidelijk aanwezigomdat er in twee richtingen gemotoriseerd verkeer over de ventweg rijdt. Die kans wordt bo vendien nog eens vergroot door de onoverzichtelijke bocht in de ventweg op de hoek van de Lammenschansweg en de Sittcrlaan. Met twee bedrijven langs de ventweg - de Houtwerf en El Mior - is inmiddels over het plan van de gemeente van gedachten gewisseld en deze hebben er volgens een woordvoerder van de gemeente mee ingestemd. Zij zxdlen hun vrachtverkeer voortaan uitsluitend over de Lammenschansweg kunnen laten rijdenKnelpunt blijft alleen nog het parkeerterrein van de firma Goossens tussen het viaduct en de toegang tot het Lammenschanspark, waar kraan- en soortgelijke wagens geparkeerd staan. Volgens de gemeente-woordvoerder ziet het er voorlopig niet naar uit dat er voor deze firma een andere parkeerplaats ter beschikking zal komen. Foto: elke ochtend zo'n 1400 scholieren bij de ingang van het Lammenschanspark. LEIDEN - Er komt geen definitief terrein voor autoslopers in Lei den. Onderzocht zal worden of buiten Leiden een plek voor de slopers gevonden kan worden. In juli van het vorig jaar stelde de gemeente tijdelijk een terrien aan de Wassenaarseweg beschikbaar aan slopers, die illegaal hun werk zaamheden op de openbare weg verrichten. Ook stelden B. en W. toen een werkgroep in, die zou moeten adviserern over de defini tieve plaats voor de slopers. „Deze werkgroep heeft alle eventuele mogelijkheden tot verplaatsing binnen Leiden uitvoerig onder zocht, evenwel zonder resulta ten", aldus een verklaring van de gemeente. Het college van B. en W. heeft onlangs aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bericht geen kans te zien om elders in Lei den een plaats voor de autowrak ken aan te wijzen. G.S. hebben daarop het aanbod gedaan om te onderzoeken of verplaatsing naar buiten Leiden mogelijk is. Geluidshinder dreigt bij bouw flats Langegracht LEIDEN - Metingen van de ge meente bij het kruispunt Lange- gracht/Pelikaanstraat hebben uit gewezen dat de bewoners van de daar te bouwen flat veel last zouden hebben van geluidshinder, „ramen kunnen niet geopend worden", voorspelt het rapport daarover. Dit wsrd gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening ter sprake ge bracht van de zijde van de Advies raad voor de binnenstad naar aan leiding van een grondtransactie in verband met de bouw van een flat op genoemde plaats. Het ministerie van Volksgezondheid heeft een aantal normen gesteld aan geluids hinder, welke normen in de toe komst waarschijnlijk gehanteerd gaan worden in een wettelijke rege ling. Vólgens deze normen zou de bouw van de flat langs de Lange gracht niet mogelijk zijn, of er zou den maatregelen getroffen moeten worden om de geluidshinder te we ren. In het aangehaalde gemeente-, lijke rapport werd betwijfeld of dat haalbaar was met deze flat gezien de hoge kosten van geluidsisolatie. De grondtransactie zal over enige weken tezamen met het bouwplan nogmaals ter sprake komen. Beke ken zal worden in hoeverre deze zaken aangepast zouden moeten worden aan de te verwachten ge luidshinder. TEKORT 1 MEI MANIFESTATIE LEIDEN - Het Steuncomité Strijd cultuur Leiden, heeft in een brief aan de gemeente 895,91 gevraagd, ter dekking van het tekort van de manifestatie op 1 mei. Op het Stad huisplein was op die dag een aantal plaatselijke afdelingen van poli tieke partijen en actiegroepen ver tegenwoordigd en werd muziek en toneel gespeeld. Vier Leidse instellingen, waaron der Culturele Raad, LAK en Leidse De nieuwe Mercedes serie geeft het begrip dynamiek een nieuwe inhoud. Niet ianger zijn topsnelheid en acceleratie totale koncept, dat Mercedes zo dynamisch maakt. Een hoge top is gekoppeld aan voorzieningen, die een plotselinge uitwijkmanoeuvre mogelijk en makkelijk maken. Ook bij hoge snelheid op de Autobahn. Een flitsende acceleratie is gekombineèrd met gen formidabel remvermogen, dat de wagen beheerst en onder volledige kontrole tot stilstand brengt. Ook bij nood stops. Een Mercedes geeft de berijder het vertrouwen, dat hij de hoge prestaties van z'n auto aan kan. Onder --> alle omstandigheden. En uw Mercedes dealer zorgt ervoor, dat uw wagen snel en relatief tegen lage kosten wordt .§«3 onderhouden. En ook dat is dynamisch. Mercedes-Benz De maatstafwaarmee andere auto's worden vergeleken. B.V. L.I.A.M. Leiden,'ondelhiüH 45. lel.071 - 769303. Alphena/dRijn, Gouwen,vat 60a, iel. 01720- 73344. SasscnlieimHoofdstraat 81, tel. 02522 -19124. LEIDEN - Prof. dr. E.L. Noach, hoogleraar in de toegepaste farma cologie aan de Leidse universiteit (foto midden), heeft gisteren de SB. de Jongh-prijs uitgereikt aan dr. W. de Jong (Utrecht) en dr.A.HJ. Scaf (Groningen). Deze prijs is afkom stig van de SE. de Jongh-Stichting die in 1965 werd opgericht door prof.dr.SE.de Jongh,die van 1935 tot 1939 als buitengewoon hoogle raar en vervolgens tot zijn emeri taat in 1963 als gewoon hoogleraar in de farmacologie aan de Leidse universiteit verbonden was. Doel van de stichting is het farmacolo gisch onderzoek in Nederland te be vorderen door om de twee jaar aan een onderzoeker beneden de leeftijd van veertig jaar een penning toe te kennen. Deze zilveren penning, ontworpen door de beeldhouwer Pol Dom, draagt de beeltenis van prof. De Jongh. Leidse politicoloog drs. Yan den Berg LEIDEN - Per 1 oktober stonden er - administatief - 1145 woningen leeg in Leiden. Van dit aantal waren 151 woningen onbewoond, omdat ze op dat moment gerenoveerd werden. De leegstand van 1145 wo ningen komt neer op een percen tage van 3,4 op de totale woning voorraad. CLE VERINGA- HERDENKING LEIDEN - Omstreeks vrijdag 26 november organiseert het Leids Universiteits Fonds (LUF) in 22 plaatsen in Nederland (o.a. in Lei den) en daarbuiten bijeenkomsten voor afgestudeerden van de Leidse universiteit om te herdenken dat prof. mr. R. P. Cleveringa 36 jaar geleden een protestrede hield van wege het ontslag van twee joodse hoogleraren door de bezetter. Deze rede leidde tot de arrestatie van prof. Cleveringa en de sluiting van de Leidse universiteit. Van de 1145 lege woningen zijn er 203 sedert de oplevering nog niet bewoond geweest; 617 woningen zijn dat wel. Ongeschikt voor be woning zijn 267 woningen en ver der staan er 58 bedrijfs- en dienst woningen leeg. De meeste leeg staande woningen worden aange troffen in Leiden-Noord (resp. 200 en 237). In Leiden-Noord zijn het vooral woningen, die eerder wel bewoond zijn geweest (140) die leegstaan en in de Merenwijk wo ningen, die nog niet bewoond zijn geweest (174). Van de 63 woningen in de Merenwijk die eerder be woond zijn geweest en nu leegstaan zijn er 61 een flat. In de Condor- horst worden 34 lege woningen aangetroffen, die echter voor het merendeel worden gebruikt als „wisselwoning" tijdens renovatie- werkzaamheden. Behalve in de Merenwijk staan er lege nieuwbouwwoningen in Leiden-Noord (twee in de Bonaire- straat), op het Waardeiland (acht tien aan de Oxfortlaan), aan de Boerhaavelaan (acht). Deze laatste acht flatwoningen staan zelfs al sinds begin 1973 leeg. Van de 1145 léegstaande woningen in Leiden zijn er 203 langer dan een jaar niet bewoond; 105 daarvan omdat ze voor bewoning onge schikt zijn. Korter dan een maand stonden 261 woningen leeg (twaalf omdat ze niet meer geschikt wa ren). LEIDEN - In het kader van de door de jubilerende studentenvereni ging SSRL georganiseerde avon dencyclus "de mens: homo politi cus" werd gisteren een foruma vond gehouden. Uitgaande van het thema- participatie (deelname, be trokkenheid) stond de democrati sche structuur van onder meer be drijven, vakbonden, overheid en parlement ter discussie. In hoe verre heeft de burger daadwerke lijk invloed en macht op het beleid en de concrete besluiten van zo'n samenwerkingsverband. Eerste spreker was de drs. J. Th. J. van den Berg politicoloog aan de Leidse universiteit. Hij zei, dat po larisatie vaak ook zeer remmend kan werken op overzichtelijkheid. Als voorbeeld noemde hij, dat het door polarisatie tussen VVD en PvdA zo lang geduurd heeft, voor dat beide partijen samen met één abortusvoorstel kwamen. Zo bete kent decentralisatie naar zijn me ning niet altijd automatisch een toenemende mate van democrati sering. Mr. J. F. Glastra van Loon, voorzit ter D'66, beschreef het model van opbouw van de meeste samenwer kingsverbanden. Hij vond dit mo del in deze tijd volledig achter haald. Dit (in een hiërarchische py- ramide opgebouwde) model kan uitsluitend reageren op toestanden en problemen, die men van te voren heeft kunnen voorspellen en aldus heeft kunnen programmeren. In deze onoverzichtelijke tijd echter veranderen zo veel dingen zo snel, dat naar de mening van Glastra van Loon een dergelijk star model al leen via noodoplossingen daarop kan reageren. Glastra van Loon pleitte dan ook voor een model, dat slagvaardiger en passender op on verwachte omstandigheden zou kunnen reageren. Bij zijn voorstel len tot verbetering spitste hij zich toe op de informatieverwerking. Hij wil voorkomen, dat bijv. het parlement, zoals nu het geval is, overspoeld wordt door informatie. Daartoe stelde hij organen van des kundigen voor, die zo onpartijdig mogelijk de stroom van informatie kunnen selecteren en ordenen. Als derde sprak de heer J. C. van der Doef, vice-voorzitter van de PvdA. Hij richtte zich vooral op de pro blematiek van een democratisch bestuur binnen de vakbeweging en op de positie van de vakbeweging binnen ons stelsel. Jeugd Actie hebben de manifesta tie gesubsidieerd, maar die bijdra gen zijn te klein gebleken. Met name de kosten die de ge meente in rekening had gebracht voor de elektriciteit en dranghek ken zijn, aldus de briefschrijvers, hoger uitgevallen dan verwacht. Ook had men gerekend op een sub sidie uit de pot „initiatieven van burgers" Symposium Frans struc turalisme LEIDEN De studentenvereni ging SSRL organiseert op zaterdag 20 november in het Gorlaeuslabo- ratorium aan de Wassenaarseweg (76) een symposium over het Franse structuralisme. Het sympo sium, dat 's ochtends om tien uur begint, bestaat uit vijf voordrach ten. Voorlopig hebben hun mede werking toegezegd mevrouw dr. F. van Rossum-Guyon, prof. dr. R. Bakker, mevrouw prof. dr. B. Siert- sema," prof. dr. G. Nuchelmans, prof. dr. Q. Mok, prof. dr. W. Zwa nenburg en M.O. Ducrot (verbon den aan de Ecole des Hautes Etu des in Parijs). Consumptiebonnen voor het symposium a 4 (koffie, thee en lunch) kunnen tot 15 no vember worden besteld bij SSRL, tel. 071-120900. Konijnen en pluimvee in Vijfhovenhuis LEIDEN - De Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging LPKV houdt zaterdag en zondag haar jaar lijkse tentoonstelling in het Vijfho venhuis aan de Hoflaan in Leiden. Op deze tentoonstelling zullen o.a. hoenders, dwerghoenders, konij nen, dwergkonijnen, sierduiven, cavia's, sier- en watervogels en an- gorakanijnen te zierf zijn. De ten toonstelling is zaterdagavond geopend van half negen tot tien uur en zondag overdag van tien tot vijf J aarvergadering PvdA Leiden LEIDEN - De afdeling Leiden van de PvdA houdt vanavond om acht uur in 't Parlement (Nieuwe Rijn) haar jaarvergadering. Aan de orde komen o.m. de volgende punten: verkiezing afdelingsbestuur en af gevaardigden naar de districts- en gewestelijke vergaderingen; het voorstel om met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen in 1978 een evaluatiecommissie in te stel len; de ontwerp-resolutie die door de landelijke partijbesturen van PvdA en PPR is opgesteld. Hypotheekbank nv 5 |aar Hoofdsom plus n Volgens samengestelde interest. Leiden, Botermarkt 28, Hoek 't Gangetje. 071-132645

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13