Grondwet in India gewijzigd Herstel van "Carambole" Illegaal wapenbezit omvangrijk TENNISBOND GAAT NU MODERNISEREN Hulp aan Cuba niet opgeschort Alexander Calder overleden VRIJDAG 12-NOVEMBER 1976 fQ^QI PAGINA 11 LEXINGTON - Aan de arm van haar verloofde, de vroegere Amerikaanse minister voor marine, John Warner, probeert de actrice Elizabeth Taylor hier de pet van een van de kadelten tijdens een bezoek van het paar aart het marine-instituut in Lexington. Elizabeth vertelde bij deze gelegenheid dat zij haar filmcarrière ondergeschikt zal huwelijk, i het datum overigens nog niet is vastgesteld. NEW DELHI (UPI/Reuter) - Het Indiase Hogerhuis heeft gisteren met 190 tegen 0 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een aan tal vergaande wijzigingen van de grondwet die de bevoegdheden van de uitvoerende macht vergroten. Tien maanden geëist voor diefstal in Zuid-Holland iDEN HAAG - De officier van justi tie heeft gisteren in Den Haag tegen drie Hagenaars wegens diefstal ge vangenisstraffen variërend van ze- ,ven tot tien maanden, geëist. De rond de vijftig diefstallen lagen over een wijd gebied verspreid. Winkeliers werden het slachtoffer in Leiden, Den Haag, Delft, Haar lem en zelfs in Den Helder. In Lei den werden in warenhuizen tien nappajasjes, negen hoeslakens, een staande klok en nog wat andere za ken ontvreemd. De diefstallen werden gepleegd omdat het Haagse drietal verslaafd was aan heroïne en zelf geen geld had om eraan te ko men. De 18-jarige slachter Wijnand H., die bij 45 diefstallen actief was geweest, hoorde tien maanden tegen zich eisen. Tegen de 19-jarige beroepsloze Henk S. eiste de offi cier voor deelname aan 25 diefstal len acht maanden. En tegen de 24- jarige dakbedekker Rien van Z., die bij 15 diefstallen betrokken was, luidde de eis zeven maanden. De rechtbank doet 25 november uit spraak. DEN HAAG (ANP) - Commissaris G. F. de Gooyer van de rijkspolitie, hoofd van de landelijke vuurwa pencentrale, is er niet gerust op: de 14-daagse actie van deze zomer, waarbij iedereen anoniem een ver boden wapen kon inleveren, heeft weliswaar meer dan duizend vuur wapens opgeleverd, maar hij is er van overtuigd, dat er nog zeker tienduizenden pistolen, revolvers of kogelgeweren illegaal bezit zijn. Daar komt bij, dat van degenen die wapens hebben ingeleverd, er zo op het oog nog geen tien personen tot de in ons land bekend staande cri- minéle figuren konden worden ge rekend. Men kan er dus zeker van zijn, dat de mensen die wapens hebben om ze te gebruiken in de criminaliteit, deze niet hebben in geleverd. Dat kon men ook niet verwachten. Nee, commissaris De Gooyer houdt het erop. dat het merendeel van de wapens die zijn ingeleverd, afkom stig waren van mensen die een schietijzer of sabel nog hadden uit een erfenis en het wapen "dat toch maar op zolder rondslingerde" nu straffeloos hebben ingeleverd. Zijn indruk is dat er ook veel wapens bij waren die de mensen tijdens een vakantie in het buitenland hebben gekocht, omdat "je maar nooit weet waar het goed voor is". Verder waren er natuurlijk de oor logsherinneringen: wapens van ondergrondse strijders, die er niet eerder afstand van hebben kunnen doen en natuurlijk ook de wapens die in de streken van ons land waar de geallieerde troepen en de Duitse bezetters elkaar hebben bestreden, volop voor het grijpen lagen. Denk maar eens aan de luchtlandingen bij Arnhem en de gevechten in het zuiden en oosten van ons land. De meest uiteenlopende militaire spul len werden onder de schooljeugd verhandeld en geruild. Feit blijft echter, aldus commissa ris De Gooyer, dat een groot deel van de ingeleverde wapens pas na de Tweede Wereldoorlog werd ge fabriceerd. Ongeveer 95 procent van de wapens was schietklaar. In elk geval kunnen met deze wapens geen nare dingen meer worden uit gehaald en om die reden alleen al spreekt men bij de vuurwapencen trale over een succes. Bij de vuurwapencentrale in Den Haag houden deskundigen op dit gebied nauwkeurig bij welke ille gale wapens in beslag zijn geno men, bij misdrijven zijn gevonden, of zijn gestolen uit wapenwinkels of kazernes. Gebleken is, dat van de ingeleverde wapens er geen enkel stond gesginaleerd als zijnde gesto len in Nederland, België of West- Duitsland. In een magazijn "ergens in Neder land" hangen de ingeleverde pisto- De wijzigingen zijn vooral gericht tegen de rechterlijke macht in India waarvan de traditionele onafhanke lijkheid sterk beknot wordt. Zo zal het hooggerechtshof in het vervolg geen uitspraken meer mogen doen over de al dan niét wettigheid van wijzigingen van de grondwet. Voorts zal de president, die toch al min of meer een stroman geworden was van de regering, in de toekomst alleen mogen handelen volgens ad viezen van de premier en de kabi netsministers. Ook krijgt de rege ring de bevoegdheid organisaties te verbieden die zij als anti-nationaal ziet. De meeste grote oppositiepartijen hebben zich krachtig uitgelaten tegen de wijzigingen, hoewel dit niet blijkt uit de stemmenverhou ding. Dit laatste werd echter ver oorzaakt doordat de meeste opposi tieleden de stemming over het voorstel boycotten omdat nog steeds ruim 25 parlementariërs ge vangen worden gehouden na het afkondigen van de noodtoestand door premier Indira Gandhi 16 maanden geleden. De oppositiepartijen vrezen dat de regering de wijzigingen zal aangrij pen om verzet tegen haar beleid nog verder te beperken en om ook de vakbonden de mond te snoeren. Bejaarde beroofd - De hoogbe jaarde en stokdove K. Pries uit het buurtschap "De oude tol" onder Hooghalen (gemeente Beilen) is gisteren van zijn spaarcenten be roofd. Een vrouw en twee mannen drongen op klaarlichte dag de wo ning van de 93-jarige man binnen en namen volgens de rijkspolitie in Assen enkele duizenden guldens mee. De daders hebben zich met een grote oude witte auto uit de voeten gemaakt. len keurig voorzien van een label aan planken langs een muur. In rekken liggen de grotere vuurwa pens: geweren in allerlei maten en soorten, machinepistolen, zelfs een granaatwerper. Een aantal wapens is opgeborgen in een kluis bij de Centrale Recherche Informatie Dienst in Den Haag. Zij blijven bewaard omdat zij curieus zijn of om bij de instructie van jonge poli tiemensen te gebruiken. Stomme voorwerpen zijn het die daar aan ijzeren haakjes zijn opge hangen. maar als zij konden spre ken. welke verhalen zou men dan te DEN HAAG - Het uitgroeien tot de op één na grootste sportbond van Nederland en het zich ma nifesteren op Europees- en we reldniveau zijn twee doelstel lingen, die mede ten grondslag liggen aan de één dezer dagen gepubliceerde beleidsnota van de Koninklijke Nederlandse Lawntennisbond. Met het tot standkomen van de nota, is sinds de instelling van de daar toe samengestelde commissie onder voorzitterschap van be- stuurschap van bestuurslid J. C. Mulder, bijna twee jaar ge moeid geweest. De voorstellen zullen ter tafel komen bij de bondsledenvergadering op 11 december in Amsterdam. Bij aanvaarding ervan kunnen om streeks oktober van het volgend jaar de belangrijke onderdelen van de herstructurering zijn doorgevoerd. Als de huidige tendens zich horen krijgen! Commissaris De Gooyer toont een enkelschots re- volvertje: anderhalve eeuw oud, naam van de maker onbekend. Een antiquair had er een lief sommetje voor gegeven. Er hangt een 9 mm Wlater pistool. Pracht wapen, vuurt zuiver. De commissaris wijst op een nauwelijks zichtbare inscriptie: een adelaartje. een hakenkruisje, S.D. Het wapen was dus oorspron kelijk van een lid van de Sicher- heitsdienst, de gevreesde veilig heidsdienst van de Duitse nazi's. Dan is er een 9 mm pistool, na de oorlog in Canada gemaakt. Wie in voortzet groeit de tennisbond van 250.000 leden nu naar 400.000 over enkele jaren. Het grootste gedeelte daarvan zal tot de z.g. categorie van de recratie-tennissers behoren. Bij het hu ige bestand zijn dat er al 175.000 van de 250.000. Voor hen zal in de nieuwe opzet op bestuurlijk niveau een belang rijke plaats worden ingeruimd. De huidige structuur, waarbij bondsraad en bestuur (tesamen 36 man) de verantwoordelijk heid dragen, wordt vervangen door een nieuwe. De bondsraad verdwijnt. Inplaats daarvan komt er een meer rechtstreekse invloed van de districten. Zo zal elk van de vijftien distric ten vertegenwoordigd zijn in vier secties, die de nieuwe opzet telt: wedstrijdtennis, recreatie- tennis, jeugdtennis en oplei dingen. De vier voorzitters er van komen in het algemeen be- miiitaire dienst is geweest, kent zo'n wapen. Het zwarte metaal is nog dof, er is nooit mee geschoten. Een oud Frans damespistooltje, nu ingeleverd, heeft wellicht in "bete re" dagen in de kouseband van een wulpse maar wellicht criminele Francaise gezeten. Ruimte om té fantaseren genoeg Heel wat nuchterder is de elektri sche wapenstok, een fantasieloos ding waarmee men door het geven van een klap de tegenstander ook een elektrische schok kan bezor gen. Omgebouwde alarmpistolen, waarmee dus echte patronen - niet zonder gevaar voor de schutter - kunnen worden afgevuurd, zijn al niets bijzonders meer. Ze zijn bij tientallen ingeleverd, evenals gas pistolen. Er waren ook nogal wat mensen die bij nader inzien toch niets zagen in een schietballpoint en het ding hebben ingeleverd. Een hoopje boksbeugels en andere ap paraten om klappen mee uit te de len, kan niemand boeien. Maar welke geschiedenis zal een kapmes van tegen de meter lengte achter zich hebben. Het gevaarte was ge fabriceerd in Tsjecho-Slowakije. Of de siersabel met een fraai gebeeld houwd handvat? De samoerai zwaarden afkomstig uit Japan zul len wel souvenirs zijn geweest van oud-militairen van het voormalige Koninklijk Nederlandsch-Indische leger. Sinds de inleveringsactie - en vóór het totstandkomen van de nieuwe vuurwapenwet - legt de politie meer dan ooit de nadruk op het op sporen van illegale wapens. Dat had succes, zegt commissaris De Gooyer. In het gehele derde kwar taal 1976 zijn 1100 illegale wapens in beslag genomen, maar alleen in september al bijna 500 stuks. Daar bij kan men stellen 4at zeker 60 procent van de in beslag genomen wapens in het bezit van criminelen was. Uit een statistiekje over de ei genaars van illegale wapens bleek, dat een zeer groot gedeelte gren spassanten van Duitse nationaliteit zijn. Daarna volgen op verre af stand: middenstanders die een zaak hebben waarin zij met lastige klanten van doen kunnen hebben en een flinke groep zware crimine len. Wat gaat er hu gebeuren met de in geleverde en in beslag genomen wapens? Commissaris De Gooyer: "de houten onderdelen zoals kol ven en handgrepen worden er af gesloopt en het staal gaat als hoog waardig schroot naar Hoogovens. Verzamelaars van historische wa pens behoeven niet bedroefd te zijn, want bij de ingeleverde wa pens waren nauwelijks interes sante oude exemplaren. Het ministerie van Justitie heeft tc kennen gegeven "niet ontevreden" stuur, samen met de afgevaar digden van de districten en de leden van het dagelijks bestuur voorzitter, vice-voorzitter, pen ningmeester en de man, die verantwoordelijk is voor het toptennis. De bondsdirecteur wordt in de nieuwe opzet be taald secretaris. In totaal wor den het 24 man. Het bereiken van aansluiting op Europees- en wereldniveau wordt een taak, die in handen wordt gelegd van een bonds coach met grote bevoegdheden. In de nieuwe opzet zal deze fi guur rechtstreeks verantwoor delijk zijn aan een lid van het dagelijks bestuur. Verder wordt voorgesteld de tuchtrechtspraak in de bond beter te formuleren en een door de bondsvergadering te be noemen zelfstandige straf- commissie en een zelfstandige commissie van beroep in te stel- te zijn over de resultaten van de veertiendaagse inleveringsactie van de afgelopen zomer. Commis saris De Gooyer vindt het als hoofd van de landelijke vuurwapencen trale ambtshalve ook aangenaam, dat althans die duizend wapens geen gevaar meer kunnen opleve- Het bezit van een wapen, al of niet schietklaar. heel of kapot, is verbo den. Ook mag men geen speel goedpistooltje bezitten dat bedrieg lijk veel lijkt op een echt wapen. Maar een feit blijft, dat van tijd tot tijd de Dienst der Domeinen ópen- baar afgedankte stukken luchtaf weergeschut of dergelijke zaken veilt. En iedereen kan er een bod op doen en wellicht de gelukkige be zitter worden van een kanon of een tank. Weliswaar iets beschadigd. Maar wie een beetje handig is, kan ook zo'n apparaat wel schietklaar maken. Dat dit in ons land mogelijk is. kan commissaris De Gooyer niet begrijpen. Zijn enige geruststelling is, dat Domeinen er de voorwaarde aan verbindt, dat het oorlogstuig tot schroot moet worden afge maakt. DEN HAAG (SP) - De ontwikke lingshulp aan Cuba wordt niet opgeschort. In de Tweede Kamer leed een voorstel van de WD- fractie de hulp voorlopig te sta ken schipbreuk. Het voorstel kreeg de steun van de VVD, DS'70, GPV. SGP, RKPN, Boerenpartij, CHU, de anti revolutionairen Schakel, Rool- vink en de KVP-leden Andries- sen, Gardeniers-Berendsen, Bremen. Hutschemakers, Van der Sanden, Krosse, Hermsen, P. A. M. Cornelissen en mevrouw Cornelissen en de onafhankelijke Govert Nooteboom. Indiener van de motie, het WD-lid Waalkens, zei dat opschorting van de hulp aan Cuba moet ge beuren, omdat in het zuiden van Angola een verhevigde militaire strijd is waar Cubaanse troepen bij zijn betrokken. Minister Pronk van ontwikkelings samenwerking legde uit. dat pas van escalatie van het Cubaanse LEIDEN - Het viertal van de Ca rambole, titelverdediger in de eer ste klasse van de Leidse biljart bond, heeft een matige competitie start volledig goed gemaakt door koploper Landzicht 1 overtuigend met 8-0 te kloppen. Na de vijfde ronde heeft de Vriendschap 2 dankzij een 2-6 zege, met een totaal van 29 punten de leiding van Land zicht overgenomen. Rijnstreek 1 volgt met 28 punten op de voet. De Carambole rukte dankzij de grote zege met 26 punten op naar de derde plaats. Uitslagen: Oude Her berg 1-Landzicht 2 4-4; UVS 1-Vriendschap 1 4-4; Carambole 1-Landzicht 1 8-0; 't Zuid 1-Vriendschap 2 2-6; TOG 1-Rijn- streek 1 2-6. In de tweede klasse wist de Caram bole 2, ondanks een 6-2 nederlaag tegen Cleyn Duin 1, de leiding met een totaal van 22 te behouden, daar naaste concurrent de Waag 1 ook met 6-2 klop kreeg. Uitslagen: Wachtje 1-Between 1 2-6; Land zicht 3-De Waag 1 6-2; Rijnegom 1-TOP 1 6-2; Cleyn Duin 1-Caram- bole 2 6-2; Between I-Rijnstreek 2 4-4. In de derde klasse zijn Landzicht 4 en de Vriendschap 3 met 20 punten de nieuwe lijstaanvoerders. De uit slagen: Vriendschap 3-De Waag 2 6-2: VOP 1-Witte Hen 1 6-2; Land zicht 4-Rijnegom 2 6-2; DOS 1-Wachtje 2 4-4. Vierde klasse: Vriendschap 4-De Waag 3 4-4: Between 2-UVS 2 6-2; TOG 2-CLeyn Duin 2 4-4; Caram bole 4-Wachtie 3 6-2. Vijfde klasse: DOS 2-Oude Her berg 3 5-3: Cleyn Duin 3-Caram- bole 5 4—4; Landzicht 5-De Waag 4 6-2. Zesde klasse: De Waag 5-Landzicht 6 5-3; Carambole 6-Clevn Duin 4 6-2: TOG 3-DOS 3 2-6: TOP 3-Vriendschap 5 4-4; Witte Hen 2-De Heul 2 2-6. Zevende klasse: DOS 4-Carambole 7 4-4; 't Zuid 2-De Heul 3 4-4: Rij negom 3-VOP 2 6-2. Justitie wil Volksunie ontbinden DEN HAAG (SP) - De Nederlandse Volksunie, een van racisme ver dachte politieke groepering, wordt met ontbinding bedreigd door jus titieel optreden. Minister Van Agt van Justitie heeft de Tweede Ka mer meegedeeld, dat het openbaar ministerie zich beraadt over de mo gelijkheid en wenselijkheid bij de rechtbank een vordering te doen om deze club te ontbinden. De minister zegt verder, dat er een onderzoek komt naar de verant woordelijkheid voor het versprei den, opstellen en drukken van een in Schiedam verspreid pamflet. Van Agt meldt ook dat een onder zoek is verricht naar de gevallen van openlijke geweldpleging in Schiedam op 7 augustus. Volgens de minister is niet gebleken, dat le den van de Nederlandse Volksunie aan deze rellen hebben deelgeno men of deze hebben aangesticht. Volgens het Tweede-Kamerlid Molleman (PvdA) die de minister inlichtingen had gevraagd was de inhoud van het Schiedamse pam flet racistisch. Het riep op de bui tenlandse werknemers uit ons land te verdrijven. Molleman wierp de gedachte op de Nederlandse Volksunie te be schouwen als een rechtspersoon, wier werkzaamheden in strijd is met de openbare orde en dus ver boden en ontbonden zou moeten' worden. optreden kan worden gesproken als ook Cubaanse troepen zouden worden gesignaleerd in andere landen van zuidelijk Afrika, als Zambia, Rhodesië of Namibië. Pronk constateerde, dat de Sowjet-Unie de aanwezigheid van de Cubanen betaalt en dat er dus geen onverantwoord grote bedragen worden besteed aan ac tiviteiten die niet ten goede ko men aan de gehele Cubaanse be volking uit de Nederlandse ont wikkelingspot. Deze mededeling ontlokte de woede van oppositieleider Hans Wiegel. Wiegel zei, dat Pronk met zijn beleid het optreden van de Cubanen in Angola, die mensen doodschieten, dekt. „Een schan daal", vond Wiegel. D66- woordvoerder van Mierlo wierp de VVD-leider tegen: „U hebt ja renlang het optreden van de Amerikanen in Vietnam goedge keurd". Toto en Lotto DEN HAAG - De uitslagen van de lotto en toto zijn: Lotto week 45: In deze lotto vielen 16.933 prijzen. Inleg: 3.463.433. Prijzen bedrag: 1.645.130.68. Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: eveneens geen win- Van het bedrag van de eerste en de tweede prijs tesamen gaat 1/4 deel naar de jackpot van de lotto van week 46 van zondag 14 november a.s., het overige 3/4 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 3e t/m de 5e prijs. Derde prijs: 157 winnaars, die elk bruto 2.750 ontvangen. Vierde prijs: 8.313 winnaars, die elk 61 ontvangen. Vijfde prijs: 8.463 winnaars, die elk 60 ontvangen. Jackpot voor lotto 46 van zondag 14 november a.s. 185.077.21. Toto nr. 45: In de toto vielen 21.317 prijzen. Inleg: ƒ758.912. Prijzenbedrag: 407.706.94. Eerste prijs: 101 winnaars, die elk bruto 1.895 ontvangen. Tweede prijs: 2.134 winnaars, die elk 42 ontvangen. Derde prijs: 19.082 winnaars, die elk 6 ontvangen. Vader "mobiles" NEW YORK - De Amerikaanse beeldhouwer Alexander Calder die vooral bekend is geworden door zijn 'mobiles', is donderdag op 78- jarige leeftijd in New York aan een hartaanval overleden. Hij werd in Philadelphia geboren als zoon van de beeldhouwer Alexander Stirling Calder (1870- 1945). Aanvankelijk volgde hij een opleiding voor ingenieur, maar ging later naar de Art Students League in New York. In 1926 ging hij naar Parijs waar hij draadplas tieken maakte in de vorm van grote dieren. Omstreeks 1930 begon hij abstracte constructies van ijzerdraad en me taal - zowel in beweeglijke als in onbeweeglijke vorm - te maken. Eerstgenoemde constructies kre gen later de naam van 'stabiles'. Calder was echter vooral geïnteres seerd in soortgelijke constructies die, zwevend opgehangen, door trilling van de lucht of door aanra king in beweging komen - 'mobi les' zoals de Franse schilder Marcel Duchamp ze noemde. Calder ontwierp ook speelgoed en keukenvoorwerpen, terwijl hij voorts eens de rompen beschil derde van twee straalvliegtuigen van een Amerikaanse luchtvaart maatschappij. Zijn veelzijdigheid bewees hij tevens door zijn illustra ties bij de fabels van Aesopus, het ontwerpen van decors voor ballet- en toneelvoorstellingen en zijn wandtapijten die in 1975 in Bor deaux werden ten toon gesteld. Van Agt zal filmkeurings- wet niet ondertekenen DEN HAAG (SP) - Minister Van Agt (Justitie) zal niet het wetsontwerp ondertekenen, waarbij de filmkeuring voor volwassenen wordt afgeschaft. Niettemin zal het ontwerp toch wetskracht krijgen, doordat de ministers Van Doorn (CRM) en De Gaay Fortman (Binnen landse Zaken) wel zullen teke- Het niet mede-ondertekenen door Van Agt is merkwaardig, omdat onder het wetsontwerp over de filmkeuring, dat in het begin van de jaren zeventig door de regering werd inge diend, wel de handtekening van de toenmalige minister van jus titie stond. In het verleden heeft minister Van Agt wel eens laten blijken er weinig voor te voelen zijn standpunt ten aanzien van por nografische films te wijzigen. STERK STIJGEND ALCOHOL GEBRUIK DEN HAAG (ANP) - Volgens staatssecretaris Hendriks (Volks gezondheid) is er thans sprake van een sterk stijgend alcoholgebruik. Hij heeft de Tweede Kamer mee gedeeld, dat het totale alcoholge bruik zich thans weer beweegt op het peil van omstreeks 1900. De da ling, die zich voordeed in de eerste helft van de twintigste eeuw is ge heel teniet gedaan, aldus de staatssecretaris. Zoals dit meisje toont is er meer dan een oud Frans damespistooltje ingeleverd bij de 14-daagse aktie van deze zomer. In een magazijn ergens in Nederland hangen de ingeleverde pistolen aan planken langs de muur. In rekken liggen grotere vuurwapens: gewerenmachinepisto len en zelfs een granaatwerper Kamer wijst voorstel af

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11