VS willen Vietnam nog steeds niet in YN Maak Kissinger ambassadeur in Midden-Oosten RICHARD DICHTBY STANDPUNT SMITH Argentijnen doden twaalf gaerrilleros na aanslag Miljoen stakers in Rome Vlucht via tunnel gaat net niet door Communisten Portugal de President Boeroendi KREDIETEN Als u tekort komt. Vooreen onverwachte kans. Als u direkt over geld wilt beschikkcn^XHEIHSiEen Koop-Krediet-* een Doorlopend DONDERDAG 11 NOVEMBER 1976 ST. SIMONS ISLAND - De pas gekozen president van de Ver enigde Staten is de eerste na vijf presidenten, die niet van golf ent Zijn voorgangers (vlnr) Eisenho wer, Kennedy .Johnson, Nixon en Ford deden het allemaal wel, maar Carter geniet in zijn zo-m merhuis op het ogenblik zijn rust daarbij gekleed gaande in spij kerbroek en laarzen. Tussendoor duikt hij echter nog in de "problemen van het regeren Suggestie senator: NEW YORK (Reuter) - Zoals algemeen verwacht blijven de Verenigde Staten zich, ondanks het morgen in Parijs be ginnende rechtstreekse overleg, binnen de Verenigde Na ties verzetten tegen het toetreden van Vietnam. SAN QUENT1N CALIFOR- NIË) - Onder leiding van kampioen-uitbreker Norman Lucas heeft een groep gedeti neerden van de beruchte Cali- fornische gevangenis 'San Quentin' 195 kubieke meter zand, steengruis en grond weg- gegraven tijdens het aanleggen van een bijtijds ontdekte tunnel naar de vrijheid. De tunnel werd ontdekt, na het opvangen van geruchten over een op til zijnde „massa ontsnapping". De gevangenen hadden nog 16 meter moeten graven om onder de muur door te komen tot bij een „veilig" punt aan de baai van San Francisco. Vanaf dat punt hadden de gevang en en, als alles volgens plan was verlopen, waarschijnlijk zonder veel moeite de benen kunnen nemen. De tunnel ontsprong in het noordelijke cellenblok, waar 400 gedetineerden zijn gehuis vest, ging eerst 3 meter steil naar beneden, om dan horizon taal over 20 meter net langs de gaskamer te lopen. Zes man zijn gisteren onder ex tra scherpe bewaking ingeslo ten, maar gezien het werk dat verzet is moeten er veel meer ge vangenen hebben meegegraven. De organisatie stond op een hoog peil. Met walkie-talkies hielden de gravers contact met hun wachtposten. Ventilators werden gebruikt die liepen op in tabaksblikken gehuisveste mo tortjes. Er was een pomp voor de drainage en het eigenlijke graafwerk werd verricht met schoppen. De weggegraven grond werd met een transportslee afgevoerd naar het noordelijke cellenblok, waar hij tussen de dubbele vloer evenredig werd aangeplempt. Als het meesterbrein achter de tunnel beschouwt men de 26- jarige levenslang uitzittende Lucas, die in januari al een uit- braakpoging deed. Lucas liet eerder cipiers in Alameda en een andere gevan geniszijn hielen zien,en was een van de drie gedetineerden die in 1972 bij een mislukte uitbraak te San José een vrouw gijzelde. Bij die aktie werd een van Lu cas' medeplichtigen doodge schoten. Toen de tunnel werd ontdekt was Lucas samen met twee an dere gevangenen bezig met het graven. Het zwart bemodderde trio gaf zich zonder verzet over. Een bij de Veiligheidsraad door ne gen leden ingediende resolutie, die pleit voor een onmiddellijk toela ten van Vietnam, werd gisteren door de Amerikaanse vertegen woordiger tijdens een besloten zit ting "ontraden". Dit is een duidelijke vingerwijzing dat de V.S. desnoods opnieuw - ze deden dat vorig jaar reeds twee keer - hun vetorecht tegen de reso lutie in stelling zullen brengen. Centraal in het morgen beginnende gesprek te Parijs staat de kwestie van de op het Vietnamese slagveld vermiste Amerikaanse soldaten, de zogenaamde "Mia's". De Mia-lijst telt ongeveer 800 namen. Washing ton wil van Hanoi een duidelijk antwoord op de vraag wat er met die soldaten is gebeurd. In eerste instantie heeft het Parijse overleg een verkennend karakter. Diplomaten van het tweede plan gaan uitzoeken of er over de diverse knelpunten inderdaad bevredi- LA PLATA (Reuter) - Argentijnse veiligheidstroepen hebben giste ren bij twee gevechten twaalf linkse guerrilleros gedood, zo is kringen van de poli- gende onderhandelingen mogelijk zijn. Tastbare resultaten verwacht men niet voor de ambtsaanvaarding van Jimmy Carter, in januari. Morgen begint de VN-raad formeel aan zijn debat over de toelating van Vietnam. Hoewel de Parijse be sprekingen mogelijk een factor in dat debat kunnen worden, gaven Amerikaanse zegslieden gisteren aan dat er niet hoeft te worden ge rekend op een verandering van de bekende standpunten. ADVERTENTIE Een groep van duizenden stakers tijdens een demonstratie i miljoen werknemers in de Italiaanse hoofdstad. r het Colosseum in Rome. Gisteren staakten e Kwestie- Rhodes ië V Ons landje is 4 miljoen auto's rijk. En achter de sturen tellen wij evenzoveel chauffeurs. En omdat al die chauffeurs van zichzelf vinden dat ze uitstekend rijden veroorzaakt er dan ook niemand een ongeluk. En die 400.000 ongelukken dan die er ieder jaar in ons land gebeuren... De politie. GENEVE Reuter/AFP/UPI/AP) - De Britse conferentievoorzitter Ivor Richard heeft gisteren zijn pogingen hervat om de menings verschillen inzake de onafhanke lijkheidsdatum voor Rhodesië te overbruggen. Volgens zegslieden van de nationalistische delega ties in Genève wil Richard het probleem voorlopig omzeilen door af te spreken dat de onaf- deringen zou dat tijdstip ver vroegd of vertraagd kunnen wor den. Richards voorstel staat dicht bij het standpunt van de Rhodesische premier Ian Smith, die het vast stellen van een onafhankelijk heidsdatum nu voorbarig vindt, zolang over de grondwet en de overgangsregering geen over eenstemming bestaat. hankelijkheid pas kan worden In diplomatieke kringen in Was- tie. De gevechten volgden op een bo maanslag dinsdagavond op het provinciale hoofdkwartier van de politie in La Plata waarbij een po litieman omkwam en 10 gewond raakten. Volgens de zegslieden werden acht van de guerrilleros gisteren ge dood bij de bestorming van een huis in La Plata dat 60 kilometer ten zuidoosten van Buenos Aires ligt. De aanval op het huis werd uitgevoerd door politiemannen die een onderzoek instelden naar de aanslag. De vier andere guerrillastrijders verloren het leven bij een vuur gevecht met de politie in de stad Gonnet, ten noorden van La Pla ta. Voorts werd gezegd dat niet zoals oorspronkelijk werd aangeno men, twee bommen waren ont ploft maar slechts één. De tweede explosie in het gebouw werd ver oorzaakt door gas dat na de eerste ontploffing uit een kapotte lei ding otsnapt was. De aanslag van dinsdag was de derde grote aanval op de politie m Argentinië binnen vijf maanden. Op 2 juli kwamen bij een bo montploffing in het hoofdkwar tier van de federale veiligheid spolitie in Buenos Aires 18 men sen om terwijl 66 gewond raak ten. Op 12 september vielen linkse guerrilleros in Rosario met bommen en vuurwapens een bus aan die 35 politiemannen ver voerde, Elf agenten en een burge rechtpaar verloren bij deze aan slag het leven. uitgeroepen als alle noodzake lijke wettelijke en constitutionele procedures doorlopen zijn. Als richtlijn kan daarbij de eerder door Engeland genoemde datum van 1 maart 1978 worden ge bruikt, en al naar gelang de vor- wijzigen LISSABON - (Reuter) - De Portu gese communistische partij, een van de meest orthodoxe in West- Europa, is van plan haar koers op een aantal punten te wijzigen. De wijzigingen zullen het leeuwendeel vormen van de besprekingen op het vierdaagse partijcongres dat vandaag in Lissabon begint. Daar naast wordt algemeen verwacht dat de partijleiding een verjonging zal ondergaan. secretaris-generaal Alvaro Cunhal heeft al aangekondigd dat het cen trale partijcomité aanzienlijk zal worden uitgebreid. Het huidige comité bestaat uit 22 leden en 14 leden zonder stemrecht. De meeste leden zijn geharde veteranen die onder de rechtse dictatuur overge leverd waren aan gevangenschap, verbanning en clandestiene activi teit. Cunhal vertelde verslaggevers dat de nieuwe politieke richtlijnen, die door het congres moeten wor den goedgekeurd, verrassingen zullen inhouden. Er bestaat be hoefte aan nieuwe oplossingen omdat de situatie sinds het laatste congres, zes maanden na de coup van 1974, is verbeterd. dAt congres eiste dringende actie om de greep te doorbreken die rechtse krachten destijds nog op de partijl Koers Portugal hadden In een uittreksel van Cunhals beleidstoespraak, dat al in een communistisch gezind dagblad is gepubliceerd, wordt deze taak als grotendeels voltooid gekenschetst. Het zijn niet langer enkele rijke families die de econo mische touwtjes in handen hebben, meer dan de helft van de industrie is genationaliseerd en de meeste grote privé-boerderijen zijn her vormd tot collectieve boerderijen. De nadruk die gelegd wordt op koerswijziging zouden kunnen be tekenen dat de communisten min der steun zullen geven aan revolu tionaire acties, zoals wilde landbe zettingen door boerenarbeiders en het beleg vorig jaar, van het bureau van de premier door stakende bouwvakkers. In het uittreksel wordt de partij geschilderd als strevende naar nieuwe, verant- woordelijker taken. Letterlijk heet het: „de communistische partij voert niet langer een politiek van twist of systematische oppositie". Cunhal zelf heeft eveneens al ge zegd dat er geen wilde landbezet tingen meer zullen zijn, hoewel hij vindt dat op grond van de wet op de agrarische hervormingen nog zeker 700.000 hectare voor onteigening in aanmerking komt. hington gelooft men dat de Rho desische nationalisten te Genève, om een eind te maken aan de im passe waarin de conferentie zich bevindt, willen accepteren dat het land na 18 maanden onafhan kelijk zal worden. Het legerhoofdkwartier in Salis bury heeft gisteren meegedeeld dat regeringstroepen de afgelo pen 24 uur 24 guerrillastrijders hebben gedood, eén van de hoog ste aantallen tot dusver in de strijd in Rhodesië. Eén blanke soldaat kwam ook om het leven. Strijders van de Angolese verzets beweging Unita, die de afgelopen dagen in felle gevechten zijn ge wikkeld met troepen van de An golese regering en Cubaanse mi litairen, proberen zich in de wil dernis terug te trekken en zich te onttrekken aan de superieure vuurkracht van hun tegenstan ders. zo is gisteren vernomen van Zuidafrikaanse funcionarissen in Namibië. De Zuidafrikaanse Zoeloeleider Gathsa Buthelezi heeft gisteren in Londen over premier Vorster gezegd dat deze "enige wijsheid zou tonen als hij zou instemmen met het houden van besprekin gen. Nu hij de macht heeft, kan hij de zaken beter niet op zijn be loop laten en nu de besprekingen openen, zoals Smith ook heeft gedaan", aldus Buthelezi. BOEJOEMBOERA (Reuter) Luitenant-kolonel Jean-Baptiste Bagaza, die anderhalve week gele den door middel van een bloede loze staatsgreep zich van de macht in Boeroendi meester maakte, is benoemd tot president van het land. Dit is bekendgemaakt door de der tig leden tellende revolutionaire opper-raad. ROME, MADRID (Reuter/UPI) - Gisteren hebben in Rome ongeveer eén miljoen werknemers gestaakt uit protest tegen de harde versobe ringsmaatregelen van de regering ter bestrijding van de economische Scholen en banken waren gesloten en bussen reden 's ochtends niet. Er waren ook geen kranten en het per soneel van openbare diensten bleef thuis. De staking, die in de fabrieken vier uur duurde maar op de meeste an dere plaatsen de gehele dag, was de jongste in een reeks regionale sta kingen, die uitgeroepen waren door vakverenigingen onder communis tische leiding. Premier Giulio Andreotti opende in de kamer van afgevaardigden een tweedaags debat over de eco nomie. Hij gaf werkgevers en werknemers een maand de tijd' overeenstemming te vinden over vermindering van de arbeidskos ten. op straffe van weer een nieuwe belastingverhoging. Andreotti zei dat het zoeken naar vermindering van de arbeidskos ten "complex, maar mogelijk en noodzakelijk" was. Hij maakte bekend dat de regering met ingang van het volgend jaar de zelfstandigen driekwart van hun belasting vooruit zal laten betalen. Van het resultaat van de onderhan delingen tussen de bonden en de werkgeversorganisaties zal afhan gen hoeveel het rijk zal bijdragen aan de sociale uitkeringen van de werkgevers. Spanje De Spaanse politie zal morgen hard optreden om de orde te bewaren tijdens de landelijke algemene sta king van een dag. Tot de staking is opgeroepen door linkse organisaties. Er wordt een loonsverhoging van 6.000 peseta's per maand voor alle werknemers geeist en het schrappen van een be zuinigingsprogram dat vorige maand door de regering is aange kondigd. Het (socialistische) internationaal verbond van vrije vakverenigingen - IVW - DAT in Brussel zijn zetel heeft, steunt het besluit van de Spaanse vakbonden een algemene staking te houden. Het in Spanje genomen besluit, al dus het IVW, is de uitdrukking van de wil van de Spaanse arbei ders om een eind te maken aan het bestaan van de officiële Spaanse vakbond en om te komen tot echte democratische vakverenigingen in Spanje. ADVERTENTIE Plan of Krediet Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. LEIOSE SPAARBANK JERUZALEM (UPI/DPA) - De Amerikaanse Democratische se nator Abraham Ribicoff heeft gisteren een beroep gedaan op de nieuwgekozen president Carter om Kissinger te benoemen tot ambassadeur met bijzondere zending voor het bemiddelings- werk in het Midden-Oosten. "Het jaar 1977 zou het jaar van be weging moeten worden en de Verenigde Staten zijn het enige land dat in het Midden-Oosten kan interveniren, aldus Ribicoff ter afsluiting van een vierdaags bezoek aan Israël. De senator uit Connecticut zei dat Kissinger zowel door de Arabi sche als de Israëlische leiders werd gerespecteerd. Hij noemde hem "de meest bewonderde staatsman in de wereld van welk land nnk" Ribicoff heeft als lid van een Ame rikaanse senaatsdelegatie in Is raël de veiligheidsclausules op kernenergiecentrales gecontro leerd. De delegatie doet hetzelfde in Egypte en Iran. Geweldig De senator zei dat hij graag zou zien dat Kissinger en Carter en Kis singer en zijn opvolger elkaar ontmoeten en dat de huidige mi nister van Buitenlandse Zaken zich dan meteen aan pendeldi plomatie zou wijden. Het zou volgens hem "een gewel dige start" voor Carters onpartij dige buitenlandse politiek zijn. Senator Ribicoff zei zijn denkbeeld niet te hebben besproken met de Israëlische regering en het ook niet te zullen aansnijden met de andere leiders die hij nog in het Midden-Oosten zal SDreken. De andere senatoren in de delegatie verklaarden dat zij Ribicoffs voorstel steunen. De Republi kein Howard Baker uit Tennes see zei: "Ik vind dat senator Ribi coff een uitzonderlijk goed idee heeft". Hij zei uit te zien naar de reactie. Lijfwacht Minister Kissinger heeft dezer da gen aan een diner bij de West- duitse ambassadeur in Washing ton op de vraag of hij onder Car ter niet nog enige tijd minister van Buitenlandse Zaken wil zijn, met een kwinkslag geantwoord: 'Dat in geen geval, want de r president zou mijn lijfwacht drie keer zo sterk moeten maken om mij in bescherming te nemen tegen de velen die het op mijn plaats gemunt hebben". Wat hij dan wel gaat doen? "Overwogen wordt mij te benoemen tot chef van het protocol Verdriet Intussen heerst op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Was hington licht verdriet door het aanstaande vertrek van Kissin ger. Hoewel de minister zeker niet bij al zhn 12.000 onderge schikten in binnen- en buiten land populair was, beseften zij dat hij met zijn gevoel voor het dramatische, de hoge eisen die hij stelde en de kansen die hij bood aan degenen met talent, een hoogst persoonlijk stempel op het ministerie drukte. Ribicoff zei dat de senators aan de Israëli sche regering en Israëlische atoomgeleerden hadden ge vraagd of zij een a-bom hadden ontwikkeld. "We kregen geen ja en we kregen geen nee", zei hij. De senator zei dat hij zou willen dat Israël het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens on dertekende. "Maar dat is iets zelf moeten beslis- voegde hy eraan toe. Zekerheden Op de vraag waarom Israël had ge weigerd de Amerikaanse senato ren toe te laten tot de geheime atoomcentrale in de Negev- woestijn, antwoordde Ribicoff dat deze weigering van geen in vloed zou zijn op het besluit over de vraag of Amerika twjee aan Is rael toegezegde kerncentrales inderdaad'zal leveren. Hij wees er wel op dat deze levering geheel los zou staan van "Dimona" en dat er voldoende zekerheden in gebouwd zouden zijn. Senator John Glenn, Democraat uit Ohio, verklaarde: "Het hindert ons altijd als een land weigert het verdrag tegen proliferatie te on derschrijven".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9