Vredeling heeft beste papieren voor Brussel Risico's van onderzoek naar erfelijkheid nog te groot PPR zet in kabinet voet dwars Kamer is tegen het V redeling-hu welij k Uit in de Randstad DONDERDAG 11 NOVEMBER 1976 BINNENLAND PAGINA 7 Kees van Kuijen (PPR): Het PPR-Kamerlid Kees van Kuijen heeft vanmorgen schrifte lijke vragen gesteld aan de rege ring over de risico's van weten schappelijk onderzoek naar de erfelijkheid. Een dergelijk on derzoek wordt met bacteriën ge daan. Die zijn zo miniscuul dat zij niet aan banden te leggen zijn. Het standpunt van Kees van Kuijen is: wacht met dit soort on derzoeken tot meer bekend is over de veiligheidsaspecten. Daarnaast zet het PPR-Kamerlid, die zelf bioloog is, vraagtekens bij de wenselijkheid van dit soort onderzoeken. Kees van Kuijen: "In het verleden was het alleen mogelijk erfelijke eigenschappen te verwisselen door kruising. Via de natuurlijke weg dus. Het was echter onmoge lijk om organismen - bijvoor beeld dieren - te kruisen die niet nauw verwant zijn, omdat de ge slachtscellen niet gecombineerd konden worden. Sinds het begin van de jaren zeven tig is het mogelijk om - via be paalde ingewikkelde methoden - iets aan die cellen toe te voegen. Daarbij wordt aan de cel een stukje molecuul, waarin de erfe lijke eigenschappen liggen opge slagen (het zogeheten DNA- molecuul) toegevoegd. Het vervelende is echter dat je dat niet zo gericht kan doen, dat je precies weet wat je krijgt. Je werkt een beetje op de gok. De kans bestaat dat een erfelijke ei genschap wordt ingebracht met onplezierige gevolgen. Bij proeven wordt dikwijls gebruik gemaakt van een bacterie die on der andere in onze darmen leeft, de Escherichia Coli. Die vervult daar een nuttige functie. Er wordt gewerkt met een vorm van deze bacterie, waarvan men aanneemt dat die buiten het labo ratorium niet levensvatbaar is maar dat is niet zéker. Als zo'n bacterie, die je via proeven hebt veranderd, toch toevallig in de darmen terecht komt, weetje niet wat er gaat gebeuren. Er zullen dus strenge voorzorgs maatregelen getroffen moeten worden om te voorkomen dat zulke bacterieën ontsnappen. Maar als dergelijke proeven overal worden uitgevoerd, blijft de kans daarop altijd bestaan. Die onderzoeken kunnen best zin hebben. Je leert er iets uit over de erfelijkheid. Daarnaast is het commercieel van belang. Je zou bijvoorbeeld bacteriën kunnen kweken die insuline (een middel dat suikerpatiënten nodig heb ben) fabriceren. Nu wordt dat syntetisch gemaakt. Dat is erg duur. In Amerika is een paar jaar terug een oproep van bacteriologen uitgegaan, om dit soort proeven niet te doen. Daar is geen verbod uit voortgekomen. In Nederland heeft de Koninklijke Academie voor Wetenschappen - in navol ging van wat in Amerika ge beurde - vorig jaar een verzoek van de regering ontvangen om een onderzoek in te stellen. Behalve dat een onderzoekcom missie werd ingesteld, werd aan alle instituten in ons land ge vraagd of zij dit soort proeven nemen. Tevens werd daarbij ver zocht met het nemen van verdere proeven te wachten, tot de com missie een aantal veiligheids voorschriften klaar had. Dat on derzoek is nog niet afgerond. Onlangs zijn er berichten versche nen dat aan de Amsterdamse Universiteit prof. dr. P. Borst plannen heeft voor dit soort proeven. Mijn vraag aan de rege ring is of zij wil bevorderen dat met de proeven wordt gewacht, tot de onderzoekcommissie van de Koninklijke Academie klaar is met haar werk. Bovendien zou ik graag zien dat de resultaten van het onderzoek eerst aan de Kamer worden voor gelegd. En dat ook andere be trokkenen zich er over kunnen uitspreken. Naast de bezwaren die ik op het gebied van de veilig heid heb - bezwaren dus die de volksgezondheid betreffen - heb ik ethische bedenkingen. De on derzoekcommissie gaater vanuit, dat dit soort proeven gedaan moet worden. Er zijn mensen, ik zelf bijvoorbeeld, die daar eerst wel eens over willen discussië- AMSTERDAM - In demon stratieve optocht zijn buurtbe woners uit de Amsterdamse Jordaan gisteravond naar het stadhuis getrokken om de aan dacht te vestigen op hun angst dat zij niet in hun woningen zul len kunnen terugkeren als de huiseigenaren na de binnenkort uit te voeren renovaties tot ver koop van de panden zouden overgaan. De Jordaan- bewoners dienden een verzoek in om met burgemeester Sam- kalden te sprekenDeze liet we ten misschien zaterdag tijd te hebben. ADVERTENTIE Geleidehond teruggebracht EINDHOVEN (ANP) - De blinden-geleidehond, die dinsda gavond laat in de Eindhovense binnenstad van een 76-jarige blinde man uit Veldhoven werd af genomen, is terecht. Een onbe kende man heeft de hond gistera vond omstreeks acht uur achterge laten bij een medewerker van het Eindhovense bureau voor alcohol en drugs. De politie stelt nu een onderzoek in naar de identiteit van de onbeken de. Volgens de politiewoordvoer der zou de man bij het terugbren gen van de hond gezegd hebben „zeer veel spijt" van zijn daad te hebben. De hond is inmiddels bij zijn baas teruggebracht. Onder het motto "Zon in de schoorsteen" zet de nationale vereniging De Zonnebloem weer de jaarlijkse Sinterklaas-actie op touw. De opzet van de actie is langdurig zieken rond 5 decem ber een cadeautje te bezorgen. Wie een langdurig zieke in Zuid-Holland wil verrassen kan schriftelijk contact opnemen met De Zonnebloem, Okkernoot- straat 59, Den Haag. Een postze gel van 55 cent bijsluiten. Amnesty International, de in ternationale organisatie die op komt voor de rechten van de mens, organiseert altijd in de laatste maanden van het jaar de actie "Groet een politieke ge vangene". Iedereen die een ge vangene een (kerst)groet wil sturen kan bij Amnesty Interna tional, 3e Hugo de Grootstraat 7, Amsterdam, kaarten aanvra gen. Wel duidelijk eigen naam, adres en eventueel telefoon- r vermelden. VENDPRINT De sneldrukkerij waar alles kan. Van Vroom Dreesmann. VVD: verlaag belastingen DEN HAAG (SP) - De WD heeft opnieuw gepleit voor een verdere verlaging van de loon- en inkom stenbelasting. De zogenaamde tweede en derde schijf moeten met één punt omlaag. Dat zegt de libe rale fractie in haar opmerkingen over het belastingplan van de rege ring 1977. Volgens de WD bestaat de kans dat de blijvend gemaakte tijdelijke lastenverlichtingen wel eens min der blijvend zullen blijken te zijn. Zij meent ook dat een verdere be lastingverlaging een belangrijke tegemoetkoming kan betekenen om de loononderhandelingen tus sen werkgevers en werknemers voor volgend jaar te doen slagen. DEN HAAG (ANP) - Als morgen de ministerraad zich zet aan de be spreking van de uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek te Al melo, dan wordt van de kant van de PPR-ministers Trip (Weten schapsbeleid) en Van Doorn (CRM) daartegen bezwaar ge maakt. De beide bewindslieden hebben dinsdagavond, met PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman, premier Den Uyl op de hoogte gebracht van de bezwa ren. „In het gesprek heeft de PPR-top toegelicht, waarom zij tegen de uitbreiding is", aldus De Gaay Fortman gisteravond. Op korte termijn moet de regering beslissen, of zij medewerking wil verlenen aan de uitbreiding van de capaciteit van de fabriek in Almelo, opgezet in Nederlands- Duits-Britse samenwerking, tot 2000 ton. De regio Twente drong aan op een positieve beslissing, omdat er 2500 nieuwe arbeid splaatsen in het verschiet liggen. Minister Lubbers van Economi sche Zaken deelde veertien da gen geleden, tijdens een monde ling overleg met de tweede- kamercommissies voor econo mische zaken, buitenlandse za ken en kernenergie mee, dat voor de financiering van de uitbrei ding f 700 miljoen geleend moet worden, waarvoor het rijk garant dient te zijn. Van belang is voorts, aldus de bewindsman, dat Neder land door verdere medewerking aan het ultra-centrifugeproject (het vervaardigen van verrijkt uranium) een greep zou houden op de technologie en de versprei ding ervan. De tweede kamercommissies be sloten, na het overleg, eerst de re geringsbeslissing af te wachten, alvorens met de betrokken mi nisters in het openbaar verder te praten. Volgens een enkele jaren geleden gemaakte afspraak tus sen regering en Kamer moet die beslissing in het parlement ter discussie gesteld worden. Ondertussen heeft de PPR openlijk van haar bezwaar melding ge maakt. „Wij gingen niet voor niets naar premier Den Uyl", zei De Gaay Fortman over het ge sprek van hem en de beide PPR- bewindslieden met de minister president. „Wij gingen praten omdat wij bezorgd zijn". Bij de PPR heerst onzekerheid over het rendement van het geld, dat in het project gestopt wordt en over de veiligheid van het project bestaat geduchtheid. DEN HAAG (SP) - Defensie-minister Vredeling van de PvdA maakt de meeste kans om de nieuwe Nederlander in de Europese Commissie te worden. De strijd over de opvolging van landbouwcommissaris Lardinois (KVP) is nog niet definitief beslist. Het kabinet-Den Uyl hakt waarschijnlijk volgende week de knoop door. Maar in politiek Den Haag wordt niet verwacht dat iemand anders dan Vredeling naar Brussel gestuurd zal worden. Dit is ook aan de Brit Roy Jenkins, de nieuwe voorzitter van de Euro pese Commissie, duidelijk ge- een zittende minister of staatsse cretaris tot lid van de Europese Commissie. Dat is al twee keer eer- maakt. Jenkins bracht maandag der gebeurd. In 1958 verdween een bliksembezoek aan Den Haag Mansholt voortijdig uit Den Haag om met premier Den Uyl en minis ter Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) te overleggen over de sa menstelling van het dagelijks be stuur van de Gemeenschap dat op 1 januari van het volgend jaar aan de Er zijn nog wel twee andere belet- en vier jaar geleden werd Lardinois commissaris terwijl zijn minister schap nog niet beëindigd was. Beletsels slag gaat. D'66-staatssecretaris Brinkhorst (Buitenlandse Zaken) stond aan vankelijk ook hoog genoteerd. Maar zijn kansen zijn de laatste we ken sterk gekelderd. De belang rijkste reden is dat Brinkhorst vrijwel geen partij meer achter zich heeft staan. Ook de christen democraten die azen op "Brussel" lijken het tegen de PvdA af te leg gen. Dolgraag Vredeling is de belangrijkste kan didaat van de Partij van de Arbeid. Hij staat sterker dan andere PvdA-kanshebbers als burgemees ter Oele van Delft, Kamervoorzitter Vondeling en de Europese parle mentariër Schelto Patijn. Vredeling, die zijn sporen in Eu ropa verdiend heeft, wil zelf dol graag naar Brussel. Hij heeft ge noeg van de "bekrompen" vader landse politiek. Premier Den Uyl zelf schijnt na lang wikken en wegen akkoord te zijn met de benoeming van Vrede ling. Aanvankelijk had hij nogal wat bezwaren. Vredeling is één van de weinige PvdA'ers die voor de CDA-partijen aanvaardbaar is als minister van Defensie. Oplossing Maar er lijkt nu een oplossing ge vonden waar Den Uyl mee kan seis voor de benoeming van Vrede ling: Hij staat niet zo goed aange schreven in het buitenland, met name in West-Duitsland en Enge land niet. Bovendien staat Vrede ling niet bekend als een gemak kelijke onderhandelaar. Zijn starheid is bijna spreekwoorde lijk. Vandaar dat de naam van de soepele en behendige diplomaat Van der Stoel plotseling opduikt nu Brinkhorst zo goed als zeker van het toneel verdwenen is. Jenkins zou maandag Van der Stoel gepolst hebben. De benoeming van Vredeling be tekent vrijwel zeker dat Neder land de landbouwportefeuille verliest. Dit versterkt de positie van KVP-minister Van der Stee van Landbouw, die wel goede kansen heeft op de landbouwze- tel in de Europese commissie. Van der Stee kan rekenen op de steun van de christen democraten in verschillende EG-landen. Dat is een belangrijk pluspunt. De Nederlandse rege ring hecht erg aan de zware land bouwportefeuille, waaronder ook de steeds belangrijker wor dende visserij valt. Daarom is het niet uitgesloten dat Van der Stee toch nog het gevecht wint. Een ander i- Maar dan moet zwart op wit staan stemmen: PvdA-staatsseceretaris dat. de keus voor Van der Stee het Stemerdink van Defensie volgt mi- behoud van de landbouwzetel be- nister Vredeling op. Hij ligt wat tekent. En dat is lang niet zeker. In- moeilijker bij de confessionelen, maar echt onaanvaardbaar is hij niet. Ook ei deling ling tot WD-fractieleider Hans Dat werkt Wiegel heeft het kabinet geen be- deling, tegen de benoeming tegendeel - na het achttienjarige bewind van de Nederlanders Mansholt en Lardinois vinden de andere barrière voor Vre- grote EG-landen dat er nu maar een weggeruimd. In tegenstel- ander op landbouw moet komen. het voordeel van Vre- Nederland heeft - na landbouw - DEN HAAG SP) -Het vrij opval lende huwelijksgolfje dat minister gen is wel groter dan verwacht werd, gaf hij toe. Maar hij wil toch Vredeling (defensie) onder jonge eerst degelijk onderzoeken of van de mensen heeft veroorzaakt zint de nieuwe regeling inderdaad een stimulerende uitwerking uitgaat. De motie was afkomstig van het kostwinnaar zijn van de minister PPR-Kamerlid Van Winkel en werd thuis blijven. Dat scheelt hem geld maar leidt blijkbaar tot haast- huwelijken. Een aantal partijen verzet zich in een motie tegen deze gang van zaken. ondersteund door leden van PvdA, WD,D'66 en DS'70. Van Winkel be toogde dat uit zo'n haast-huwelijk om aan de militaire dienst te ont komen maatschappelijk ongewen- Staatssecretaris Van Lent, verant- ste ontwikkelingen kunnen voort- woordelijk voor de personeelszaken komen. Hij vond dat de regeling bij defensie, voelde gisteravond weinig voor opschorting worden opgeschort totdat de De tweede veiling in Nederland van Old Timers en klassieke voertuigen zal worden gehouden op 23 november (12.00 uur) in het nationaal automobielmuseum in Leidschendam. De veiling bevat meer dan vijftig auto's en twee motoren. Het reeds vijf jaar bestaande hotel voor invaliden in Heerlen zit dringend om geld verlegen. Oorzaken zijn de groei van het aantal gasten en de kosten voor de speciale voorzieningen voor de gehandicapten. Daarom wordt binnenkort een lande lijke geldinzamelingsactie ge houden. Binnenkomende gelden worden door een aparte stich ting beheerd die het hotel finan cieel gaat steunen. maatregel. Het aantal vrijstellin- ADVERTENTIE - de hoofdlijnen bekend zijn dienstplichtbeleid. De fabrikant van Peter Stuyvesant Extra Mild maakt bekend, dat het MINISTERIE van VOLKSGEZONDHEID in zijn mededeling van 29.9.76 heeft gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. het oog op buitenlandse betrekkin gen, energiezaken en ontwikke lingssamenwerking. Wel is het zo goed als zeker dat de nieuwe Neder landse commissaris tegelijk vice- voorzitter van de Europese Com missie wordt Dat is om de bittere pil van het verlies van de Europese landbouwportefeuille te vergul den. ADVERTENTIE1 helpt aljaren hij hoest? DEN HAAG HOT-Theater: 12 nov., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Spie gels"; 13 en 14 nov., 20.30 uur, Ekathrina Sobechanskaya en Tamara Karpova dansen met The Original Trockadero Gloxinia Ballet Company; 14 nov., 14.00 uur Kindertheater Psssttmet "Piccolo en de troebadoerak"; 17 nov., 20.30 uur, Ned. Danstheater; 18 nov., 20.30 uur, London Dance Events. Circustheater: 12 nov., 20.15 uur, concert door de Haagse Federatie van Zangkoren. Theater Pepijn: 12,13, en 18 nov., 20.30 uur, kabaret Nar met "Alles in Wonderland"; 17 nov., 20.15 uur, Amsterdams Strijkkwartet. Van de overige theaters in Den Haag ontvingen wij geen opgave. LEIDEN Leidse Schouwburg: 12 nov., 20.15 uur, Jules Croiset met "Over Tsjechow gesproken"; 13 nov., 20.15 uur, Louis van Dijk en Jules de Corte met "Samen"; 14 nov., Vrij Jeugdtheater festival '76, 10.30 uur, Pantomime Theater Carrousel met "Ko de kat", 13.30 uur, Marionettentheater Lucas Goudzwaard met "Verboden te niezen", 17.00 uur. Toneelgroep Marmouzet met "In de Soete Suikerbol", 15 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Centrum met "Spiegels"; 16 nov., 20.15 uur, Toneelgroep De Appel met "Preparadise sorry now"; 17 nov., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "Driekoningenavond"; 18 nov., 20.15 uur, Internationaal Folkloristisch Danstheater. Theater Sociëteit Minerva: 15 en 16 nov., 20.15 uur, Leidsch Stu denten Tooneel met "Hands across the sea" van Noel Coward. Microtheater: Vestestraat 40: 12 en 13 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Imperium met "De goede mens van Sezuan" van Bertolt Brecht. Jazz-zolder Hot House: 12 nov., 22.00 uur, optreden van Loek Dik ker en de Waterlanders. LAK-Theater: 12 nov., 20.15 uur, de Bloemgroep met "Voor niks gaat de zon op"; 13 nov., 20.15 uur, dans-, bewegings- en totaalthea ter Penta met "Evenwichtig", "Kunst en vliegwerk" en "Tijd voor Teenagers"; 17 en 18 nov., LAK-Cinema, filmfestival. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 12 nov., 20.15 uur, Concertgebouwor kest; 13 en 16 nov., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest; 14 nov., 20.15 uur, uitvoering door Oratoriumvereniging Zang en Vriend schap; 17 nov., 12.30 uur, Ned. Kamerorkest. Kleine zaal: 12 nov., 20.15 uur, Concertgebouw-Kamermuziek; 14 nov., 11.00 en 13.00 uur, Ned. Omroepstichting "ÏTür Elise"; 16 nov., 20.15 uur, Dick Bor, viool; 17 nov., 20.15 uur, Elise Galama, alt en Thom Bollen, Peter Humbel, fluit en Marijke Smit piano; 18 nov., 20.15 Siebenga, klavecimbel. Stadsschouwburg: 12 r 20.15 uur en 14 nov., 13.30 20.15 uur, "De opgaande zon"; 13 nov., ir, "De Kaukasiche krijtkring"; 15 en 17 Ned. Operastichting met "Rusalka"; 16 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Butley"; 18 nov., 20.15 uur, Nationaal Ballet. Nieuwe de Ia Mar: 12 t/m 18 nov. (beh. 15 nov.), 20.15 uur, Seth Gaaikema met zijn one-man-show "Familie Willekeur"; 15 nov., 20.15 uur, "Lied in de schemering". RAI: 15 nov., 20.15 uur, optreden van de groep Nazareth. Frascati: 12 t/m 18 nov. (beh. 14 en 15 nov.), 20.15 uur, "Als jij de bloemen vertrapt, zal ik jou vertrappen" van Lodewijk de Boer. Carré: 12 t/m 18 nov. (beh. 14 en 15 nov.), 20.15 uur, Paul van Vliet met zijn one-man-show; 14 nov., 11.00 uur. Koffieconcert; 14 nov., 20.15 uur, fragmenten uit opera's van Verdi m.m.v. Italiaanse solis ten en het Amsterdams Operakoor. Tingel Tangel: 12 t/m 18 nov. (beh. 15 nov.), 20.30 uur, Vrouwenka- baret Natascha Emanuels met "Een vrouw is ook een mens". ROTTERDAM v., 20.15 uur, Zuidelijk To- 14 nov., 20.15 uur, K.N.S. 20.15 uur, "Niet bereik- Rotterdamse Schouwburg: 12 en 13 no neel Globe met "Driekoningenavond"; Antwerpen met "Orestes"; 16 en 17 no' baar" met o.a. Ton van Duinhoven. De Doelen: Grote zaal: 12 nov., 20.15 uur en 14 nov., 14.15 uur, Rotterdams Philh. Orkest; 15 nov., 20.15 uur, fragmenten uit ope ra's van Verdi; 16 nov., 20.15 uur, Clifford Curzon, piano; 17 nov., 12.45 uur, koffieconcert; 17 nov., 14.30 uur. Theater Henk Abbing met "Ratje toe"; 17 nov., 20.15 uur, orgelconcert door Arie Keijer; 18 nov., 20.15 uur, uitvoering door de kon. Chr. Oratorium Vereniging "Halleluja". Kleine zaal: 12,13 en 14 nov., 20.15 uur, Fiesta Gitana; 17 nov., 20.15 uur, concert in de Pro Arte serie. Hofpleintheater: 13,14,16,17 en 18 nov., 20.15 uur, "Hou jij nou van mij of ik van jou?", met Luc Lutz en Simone Rooskens. Piccolotheater: 12, 13, 16, 17 en 18 nov., 20.30 uur, Theaterwerk groep FACT met "Nu noch"; 14 nov., 14.00 en 15.15 uur, Kinder theater Wiedus met "Niet Alle vogels vliegen".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7