Miesten op 'Sterrenwacht' JAAR PAROCHIE Alphens gezin wint f2500 met puzzelen opblaashal KIJK OP 60 bijna vier miljoen gulden Uitbreiden zwembad kost ANDRE VAN DUIN IN NIEUWE ROL Noordwijkerhouter Jan Slin gerland is druk bezig in sa menwerking met de St. Bavo-stichting, zoveel moge lijk historisch materiaal te verzamelen voor de expositie die half december in en om de sacristie van de St. Jozefkerk gehouden zal worden ter ge legenheid van het 60-jarig be staan van de Darochie. Foto's Hy is al een aardig eind op weg. Zo achterhaalde hij bijvoor beeld de portretfoto's van de zeven pastoors en 38 kape laans die in de afgelopen zes tig jaar hun benoeming kre gen in de parochie. Uit de periode dat het aantal roepingen in Nederland nog aanzienlijk was zullen op de expositie foto's te zien zijn van de glorieuze intochten van Noord wijkerhoutse neomisten (pas-gewjjden), die vanaf het station Piet uys in optocht door het dorp wer den gevoerd. Foto-materiaal ook over de bouw van de kerk, die aan zienlijk werd vertraagd om dat vlak voor de oplevering Op zoek naar beelden en Marialichtjes tijdens een storm een deel van het dak instortte. Het dak werd hersteld maar het voor val had wel tot gevolg dat de animo onder de parochianen om naar de kerk te gaan lange tijd niet bijster groot was. Naast de vele foto's en het over zicht van het katholieke Noordwijkerhoutse vereni gingsleven, zal een gedeelte van de expositieruimte wor den gebruikt om er een groot aantal kerkelijke attributen ten toon te stellen, waarvan de meesten inmiddels niet meer worden gebruikt of zijn vervangen. Jan Slingerland: "Ik heb al heel wat materiaal in mijn bezit, maar ik mis toch nog wel het één en ander. Ik kan bijvoor beeld nog best een paar heili genbeelden en Marialichtjes gebruiken die tot voor een aantal jaren geleden nog in heel veel gezinnen in huis aanwezig waren. Catechismus En ik ben bijvoorbeeld ook nog op zoek naar zo'n oude cate chismus en heiligenbeeldjes onder glazen stolpen". BODEGRAVEN - Het zwembadcomplex in Bode graven zal worden uitge breid. De voorzieningen, die worden getroffen hebben betrekking op vernieuwing en uitbreiding van het opèn bad, alsmede aanpassing van het overdekte bassin. De ingang wordt veranderd en er zal een restauratie- ruimte worden gecreëerd. De Stichting Zwembad Bodegra ven heeft het adviesbureau Infra- consult in Deventer opdracht ge geven een plan samen te stellen. Uitgangspunt daarbij is een ge combineerd gebruik van beide ba den. In het eerste plan heeft de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten, die om advies was gevraagd door het gemeentebestuur, enige' veranderingen aangebracht. Met de opzet van dit gewijzigde plan zijn burgemeester en wethouders con tent. Het bestuur van de Stichting Zwembad Bodegraven heeft de gemeente inmiddels verzocht om financiële medewerking in de kos ten van voorbereiding van het plan. Deze kosten zullen, tot en met het bestedingsgereed maken, ongeveer honderdduizend gulden bedragen. Het college schrijft aan de gemeen teraad, dat het hem gewenst voor komt die medewerking te verlenen waarbij - voor een juiste kostprijs berekening - de voorkeur wordt gegeven aan gemeentegarantie van een door de Stichting op te nemen geldlening, alsmede een jaarlijkse subsidie in de rente en aflossing van deze lening. Het bestuur van de Stichting is met deze gang van za ken reeds akkoord gegaan. Over de uitwerking van de uit gangspunten, waarmee burge meester en wethouders hebben in- gestemd, heeft nog nader overleg met het stichtingsbestuur plaats. Na afronding daarvan, zal het plan, vergezeld van een kostenbegroting aan de gemeenteraad worden voor gelegd met het oog op de financiële medewerking, die voor de uitvoer ing noodzakelijk is. Uit een brief van het stichtingsbes tuur, gedateerd 15 september 1976, ligt de globale kostenberekening nu in de orde van ongeveer f 3.800.000. In augustus van dit jaar heeft de raad een begrotingswijziging, dienstjaar 1973, vastgesteld. Voor deze voorziening werd toen een be drag van bijna driehonderdduizend gulden uitgetrokken. Het project is ook aangemeld voor subsidie in het kader van de aanvullende werkge legenheid. Burgemeester en we thouders: „Tot nu toe bestaat geen uitzicht op toekenning daarvan". Aanvankelijk zou dit voorstel in de vergadering van 12 oktober aan de orde zijn gesteld. De commissie voor sociale- en welzijnszaken, die zich in september over deze mate rie boog, kan zich hiermee vereni gen. Begin oktober vroeg het stich tingsbestuur om wijziging van en kele voorwaarden. Daarom werd het plan uitgesteld tot de vergader ing van 16 november. B en W zeggen tegen de voorge stelde veranderingen géén bezwaar te hebben. Zij hetiben het ontwerp-besluit overeenkomstig het verzoek gewijzigd. Ook de al eerder genoemde commissie is ak koord gegaan met die veranderin gen. Zuiverings installatie komt spoedig Haarlemmermeer - Volgens we thouder A. C. Houtsma (Haar lemmermeer) zal binnenkort kunnen worden begonnen met de bouw van een rioolwaterzui veringsinstallatie in Zwaans- hoek. De dorpsraad van Nieuw Vennep schreef onlangs een brief naar het Hoogheemraad schap Rijnland over het uitblij ven van de toestemming voor de bouw. Intussen is gebleken dat de vertraging te wijten is aan het ontbreken van de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten. De bevolking van de buurtschap Zwaanshoek heeft een protest laten horen tegen de bouw van de zuiveringsinstallatie. GS. hebben nu toch laten doorsche meren de toestemming wel te zullen geven Volgens wethouder Houtsma is er recent nog een gesprek ge weest met de provincie en is nu wel te verwachten dat de bouw vergunning er binnen vier we ken is. Mocht het toch niet luk ken dan is de wethouder-en met hem het hele college van BenW- niet ongenegen te voldoen aan de wens van een aantal raads leden om het "hoger op te zoe kenen rechtstreeks naar de commissaris der koningin te stappen. "Ik geloof echter niet dat het zo ver zal komen", aldus' de we thouder. De rioolwaterzuiver ingsinstallatie is dringend no dig. Zolang die er niet is zit Nieuw Vennep "met de stank", ondermeer veroorzaakt door het feit dat de vijvers in het dorp en de Hoofdvaart als "open riool" fungeren Hoofdprijs naar Argostraat Directeur G. Koopman van onze krant overhandigde gisteren de belastingvrije cheque aan een verraste mevrouw Bezuijen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Blijde gezichten alom, gisteren in de Argostraat waar mevrouw A. Bezuijen-Lagerweij (28) haar puz zelwoede beloond zag met een cheque van f 2500. Haar inzepding voor de nationale puzzelactie "Beter Leven" was goed voor één van de weekhoofdprijzen. Een verraste en gelukkige mevjouw Bezuijen nam de kostbare cheque gisteren aan uit handed van Leidsch/Alphens Dagblad directeur G. Koopman. Hoewel haar echtgenoot, vrachtwagenchauffeur, gistermiddag nog van niets wist, lijkt het geld (belastingvrij!) al een goede bestem ming te krijgen. "We waren juist van plan zaterdag te gaan kijken voor nieuwe meubelen", vertelde mevrouw Bezuijen, die mo menteel in het verband zit vanwege een kaakabces. Toevallig Mevrouw Bezuijen die al vanaf haar elfde jaar puzzelt doet dat "niet om te winnen, maar gewoon omdat ik het leuk vind". Wekelijks gaan er bij haar zo'n vier puzzeloplossingen de deur uit. En dat uitgerekend deze oplossing in de prijzen viel is wel heel toevallig. "Ik poste hem pas donderdag - normaal doe ik het altijd direct 's maandags - en dacht, het is toch te laat". PAGINA 4 NOORDWIJKERHOUT - De Noordwijkerhoutse handbalvereniging Northa loopt met plannen rond een ballonhal aan te schaffen. Het bestaan van de vereni ging loopt gevaar als zij geen hal heeft om in te spelen en omdat de komst van een gemeentelijke sporthal uit erst onwaarschijnlijk is wil Northa op deze wijze haar bestaan in de toekomst waarborgen. Voor de bouw van zo'n opblaashal zal Nor tha wel de medewerking van het gemeentebestuur vragen. Al is het alleen maar voor de aanschaf van een stuk grond. Met behulp van een aantal zaken- mensen hoopt Northa de zaak fi nancieel rond te krijgen. Zover is het echter nog niet. Voorlopig laat de vereniging zich eerst voorlich ten door de Nederlandse sportfe deratie en wint zij inlichtingen in bij gemeenten waar dergelijke hal len staan. Momenteel maakt Northa gebruik van de hal van de gebroeders Pen- nings. Deze firma besloot destijds de hal omdat de gemeente niet wilde subsidiëren waarna Northa meteen aantal andere verenigingen een kort geding aanspande tegen de gebroeders Pennings. Northa won dat geding maar de verstand houding tussen de verenigingen en Pennings was bekoeld. Een ge sprek tussen de twee partijen heeft het ijs inmiddels weer gebroken. Northa verklaarde de firma Pen nings dat zij na het sluiten van de hal geen andere keus had dan een kort geding. „Het geding was dan ook niet tegen Pennings, maar vóór honderden sportlieden aange spannen", aldus Northa. De ver eniging doet nu haar best om Pen nings en de gemeente voor een ge sprek rond de tafel te krijgen. Als de hal van Pennings niet wordt ge subsidieerd dan komt Northa vol gend jaar, als de huurovereen komst afloopt, op de keien te staan. Vandaar de gedachte aan een op blaashal. Week celstraf voor dronken automobilist DEN HAAG/TER AAR - De Haagse politierechter moest toege ve, dat de verbinding met Alphen te wensen overlaat. Maar dat de lasser onder invloed van drank zijn auto bestuurde, viel daarmee niet goed te praten. Hij was op de Langeraar- seweg door de politie aangehouden en bij onderzoek bleek hij een alco- holpromilage van 1,65 in zyn bloed te hebben. Volgens de verdediger, mr. Kalk man, was het bier niet de enige oor zaak van slingerend rijden, want de lasser was overspannen. Het in trekken van het rijbewijs zou hem ernstig duperen. De officier had twee weken gevangenisstraf en 9 maanden intrekking van het rijbe wijs gevorderd. Mede vanwege het nog blanco strafblad, veroordeelde de rechter tot 350 boete, 9 maanden intrek king van het rijbewijs waarvan 6 voorwaardelijk en 2 weken gevan genisstraf waarvan een week voor waardelijk met proeftijd van 2 jaar. Politiepost Kaag-eiland DE KAAG - Op het eiland Kaag zal binnen niet al te lange tijd een begin worden gemaakt met de bouw van een politiepost en diestwoning. Deze voorziening komt op een thans braakliggend terrein aan de Beatrixlaan Burgemeester en wethouders van Alkerhade hebben dit geantwoord op vragendie zijn gesteld in de algemene be schouwingen van de gemeente raad op de begroting voor het volgend jaar. aën bezig geweest", zei hij mij gisteren, "dat ik 'm voorlopig niet meer hoef te zien. Ik kan de Nachtwacht nu wel dromen. Daarom is het beter dat 'ie even verhuist naar een plaats waar ik er niet naar hoef te kijken. Hij staat nu op zolder". Delmonte, die zijn Sterren wacht voor een flink bedrag heeft kunnen verkopen, maar zijn creatie toch liever in eigen bezit houdt, heeft nu de smaak van het schilderen goed te pak ken. Hij wil zich nu verder in deze edele kunst gaan verdie pen. Zonder echter zijn beroep als acrobaat te willen verslof fen. Hij doet het liefst van alle bei wat. De combinatie van schilderen acrobatiek wil hij op korte termijn gaan testen. Del monte is van plan opgevouwen in zijn glazen kastje, met slechts zijn handen "buitenboord", een poging te doen een stuk linnen te beschilderen. Burgemeester Stam van de Haarlemmermeer heeft al te kennen gegeven dat hij deze stunt het liefst uitge voerd zou zien binnen de ge meentegrens van Haarlem mermeer. Delmonte heeft dat aanbod afgeslagen. Die wil het liefst stunten in Amsterdam. De datum is nog niet bekend. In heel wat minder tijd dan de Leidse molenaarszoon Rembrandt van Rijn er destijds voor nodig had, heeft de Zwanenburgse (Haarlem mermeer) artiest Maurice Delmonte in het afgelopen jaar een Nacht wacht geschilderd. Alleen fungeerden dit keer niet kapitein Frans Banning Cocq en diens schutters als model maar een groot aantal Neder landse artiesten. André van Duin, compleet met zijn uit het lood geslagen on derkaak, speelt op deze „Ster renwacht", zoals Delmonte zijn kopieschilderij noemt, de hoofdrol van kapiteitn Banning Cocq, terwijl tv-presentator Willem Duys in de huid is ge kropen van luitenant Van Ruy- tenburch, de rechterhand van Banning Cocq. Spelleider Ted de Braak en komiek Johnny Kraaikamp torsen fier en vro lijk de zware vaandels van de schutterij. Toon Hermans staat er op afgebeeld als de stoere schutter die bezig is zijn musket te laden en achter hem duiken de bolle toet en de pretoogjes op van Mounty Piet Bambergen, die zo te zien een mop staat te vertellen aan collega-schutter Chiel Montagne. Voorts op het schilderij een se rieus kijkende vader Abraham, dë met een volvette onderkin uitgeruste Jordaan-sopraan Willy Alberti en uiterst rechts op het schilderstuk schutter- veldwachter Bromsnor met uit eraard in zijn kielzog Swie- bertje. En tussen al dat stoere geweld een bedeesd kijkende marketentster, in wie Mies Bouman te herkennen valt. De 45-jarige Delmonte, die een paar jaar geleden bekendheid verwierf toen hij in de Vuist van Duys zijn lenige lichaam wrong in een glazen kastje van nog geen halve meter in het vier kant, heeft zijn Nachtwacht ge schilderd ter gelegenheid van de restauratie van het originele schilderij dat vorig jaar sep tember met messteken zwaar werd beschadigd. De „Ster renwacht" (één meter hoog en één meter twintig lang) is nu klaar maar heeft geen plaatsje gekregen in de huiskamer van Delmonte. "Ik ben er zoveel uur DONDERDAG 11 NOVEMBER 1976 De "Nachtwacht nu als Sterrenwacht IN BODEGRAVEN Organisator zoekt nog expositie-materiaal Jan Slingerland: "Ik heb al heel wat

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4