Leids puin naar Driemanspolder in Zoetermeer SLF: positie van personeel onveranderd SïffF Werkgroepen bestrijden plan provincie om in Vlietlanden te storten VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING Yuilstort Roomburg kan straks worden gesloten Straks streekbedrijf DONDERDAG 11 NOVEMBER 1976 Vuilstortplaats Roomburg: landschappelijk afwerken. LEIDEN - Er is een oplossing gevonden voor het puin- stortprobleem, waarmee Leiden en een aantal omliggende gemeenten al geruime tijd kampen. Binnen afzienbare tijd kan de Leidse regio met het onverbrandbare afval terecht op de vuilstortplaats in de Driemanspolder in Zoetermeer. Die nieuwe stortplaats kan voor een flink aantal jaren sou laas bieden. Zoetermeer heeft tegen de storting geen be zwaar en ook de provincie is geïnformeerd. Vast staat dat Leiden geen puin zal storten in de Vlietlanden (zandwin- ningsgebied tussen Leidschendam en Leiden) en evenmin in de Kagerzoom (omgeving van Kagerplassengebied). Door Bram van Leeuwen LEIDEN - Een van de moge- lijkheden, die de provincie ziet om in de toekomst puin en an der hard vuil kwijt te raken is storting in het recreatiegebied in wording "Vlietlanden", gele gen aan de Vliet tussen Leid schendam en Leiden. Van het gebied dat 325 hectare groot is, zou volgens het provinciaal be stuur 75 hectare benut kunnen worden voor puinstortingen. Het gaat daarbij om de Hofpol- der en de Meeslouwerpolder, liggend op het grondgebied van de gemeente Leidschendam. Becijferd is door de opstellers van het nieuwe ontwerp Puin- afvoerplan Zuid-Holland, dat er ruimte is voor 3.400.000 m3 hard vuil. Omdat het gebied aansluit op het open weidegebied van Midden-Holland vindt de pro vincie dat de storthoogte van vijf meter niet mag overschrij den. Verder zou er tenminste een afstand van 30 meter moe ten zijn tussen de puinstorting en de zandput, die in deze pol ders gegraven zal worden. Tegen deze plannen zijn inmid dels de vogelwerkgroep „Vliet- land" en de Werkgroep Mulieu- beheer aan de Leidse universi teit in het geweer gekomen. Hoewel de provincie het puin- afvoerplan gepresenteerd heeft als een discussiestuk draagt het volgens de werkgroepen meer het karakter van een rechtvaar diging achteraf. Dat baseert men op het feit, dat gedepu teerde staten al op 6 januari een ontheffing van de Verordening Bescherming Landschap en Bodem gaven aan Recreatie centrum Rijnland bv voor het storten van hard vuil in de Meeslouwerpolder. De kritiek van de werkbroepen geldt ook het feit, dat men geen prognose heeft gemaakt over het „weg zakken" van de puin in de bo dem en de gevolgen voor de kwaliteit van het grond- en op pervlaktewater. Als dat gebeurt in de Vlietlanden, verwacht men dat het puin gedeeltelijk onder hpt grondwaterpeil zakt en daardoor in verbinding komt met de recreatiepias. Gevreesd wordt voor een ver dere verslechtering van de nu nog redelijke grondkwaliteit. „Dat kan onaanvaardbare ge volgen hebben voor een toe komstige bestemming van het gebied", waarbij de werkgroe pen denken aan de watersport en de stilterecreatie in natuur gebieden. Vooral voor dat laat ste punt maken beide werk groepen zich sterk. Geconsta teerd wordt dat zich de afgelo pen negen jaar in de Meeslou werpolder een schitterend vo- gelgebied heeft ontwikkeld. De waarde daarvan is inmiddels onderstreept door de Stichting Het Zuidhollands Landschap, de natuurbeschermingsconsu lent van Staatsbosbeheer en de Vogelbescherming 's- Gravenhage. De werkgroepen wijzen verder op het verschil, dat er bestaat tussen de termijn waarop de provincie het recreatiegebied Vlietlanden tot ontwikkeling wil brengen en de geplande „vultijd" van het gebied met puin (24 jaar). Bijkomende zaak is dat de aanvoer van puin naar de Vlietlanden op onoverko- menlijke bezwaren stuit. Met name de gemeente Leidschen dam heeft de provincie al di verse malen laten weten, dat men niet zal toestaan, dat voor het transport van het Leid- schendamse wegennet gebruik zal worden gemaakt. Het gehele puinafvoefplan van de provincie overziend zeggen de werkgroepen dat de bere kende bergingscapaciteit, de hoeveelheid puin die wordt verwacht verre overschrijdt. In het plan wordt gesproken over stortingsmogelijkheden van 60 milioen m3 en een verwachte hoeveelheid puin tot 1990 van 26 miljoen m3. Ter verdediging voert de provincie aan, dat de verdeling van de plaatsen over de provincie zodanig is, dat niet alle plaatsen ten volle benut kunnen worden. Als voorbeeld wordt genoemd de Maasvlakte waar volgens de berekeningen in het puinafvoerplan ruimte is voor de storting van bijna 26 miljoen m3 afval. Het gebied ligt echter in zo'n uithoek van de provincie, dat de kosten voor een groot aantal Zuidhollandse gemeenten veel te hoog zullen worden om daar het puin te storten. In het plan wordt behalve over de Vlietlanden ook nog gespro ken over het Oosterduinsemeér in Noordwijkerhout (de provin cie ziet daar geen mogelijkhe den), de Kagerzoom bij Leiden en de Zeegersloot bij Alphen aan den Rijn. Wat dat laatste punt betreft zoet de provincie mogelijkheden voor storting van 1.750.000 m3. Maar het IGOR, een soort gewestraad van tien Rijnstreekgemeenten, heeft inmiddels laten weten de voorkeur te geven aan puinstor tingen in het Kagerzoomgebied bij Leiden. De provincie taxeert de ruimte daar op 2,3 miljoen m3, Maar verwacht mag wor den, dat Leiden daartegen ern stige bezwaren heeft. Zeker omdat men zelf van deze plaats heeft afgezien en gekozen heeft voor afvoer naar het verder ge legen Zoetermeer. LEIDEN - Het voltallig personeel van de Stedelijke Fa brieken voor Gas en Electriciteit (SLF) is gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal geïnformeerd over de gevol gen van de omzetting van de (gemeentelijke) SLF in een streekenergiebedrijf. Naar verwachting zal de gemeen schappelijke regeling over een in tergemeentelijk streekenergiebed rijf per 1 januari van het volgend jaar ingaan. Tot voor kort ver keerde het SLF-personeel echter in onzekerheid over de vraag, wat daarvan voor hen de gevolgen zou den zijn. De voorlichtingsbijeen komsten, die gisteren voor het per soneel werden gehouden, hadden ten doel aan die onzekerheid een eind te maken. Wethouder Van Aken, gesecon deerd door de chef personeelsza ken, de heer Van der Velde, en de SLF-directeur Brooshooft, verze- ADVERTENTIE Zeg Mona-nian. Ik hoor niets dan goeds over die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT van je. kerde de aanwezigen dat er door de omvorming van de SLF in een streekbedrijf voor hen in feite niets verandert. „Het enige dat veran dert, is de naam van het bedrijf', aldus de wethouder, „doordat het niet langer door één, maar door 22 gemeenten zal worden beheerd. De regeling heeft beslist niet ten doel om van het personeel af te komen. Alleen de beheersvorm verandert, maar er verandert niets in de recht spositie van het personeel". In dit verband wees hij erop, dat de bonden van overheidspersoneel in het overleg met de gemeente dan ook geen enkele moeite hadden met de omvorming. Haast Op de vraag waarom er „na jaren van traineren", nu ineens zo'n haast gemaakt moet worden met de om vorming, antwoordde de wethou der dat het inderdaad nogal lang geduurd heeft voordat het streek bedrijf zijn beslag zal krijgen. Hij zei zich te kunnen voorstellen dat er daardoor spanningen zijn ontstaan onder het personeel. Hij bracht echter naar voren, dat de oorspron kelijke gemeenschappelijke rege ling, zoals die in 1973 tot stand was gekomen, niet werd goedgekeurd door de provinciale overheid. Dit omdat er indertijd plannen waren om te komen tot een provinciaal energiebedrijf. Daardoor ontstond een flinke ver traging, die het noodzakelijk maakte dat er wijzigingen werden aangebracht in een aantal data, zoals die in de oorspronkelijke re geling waren vastgelegd. De Leidse gemeenteraad (in nieuwe bezetting) besloot dan ook, de uit 1973 stammende regeling weer in te trekken en met de deel nemende gemeenten te gaan praten overeen nieuwe. Een aantal van die gemeenten werd daar boos om, en ging in beroep bij de Kroon. Onder leiding van de provincie is er nu Wethouder Van Aken (midden) spreekt het personeel van de SLF toe. echter overeenstemming bereikt. Van Aken gaf toe dat het allemaal lang geduurd heeft, maar zei het on juist te vinden om in dit verband over „traineren" te spreken. Tevoren was de heer Van der Velde ingegaan op een aantal vragen van het SLF-personeel over de manier waarop zij zullen „overgaan" naar het nieuw te vormen streekener giebedrijf. De chef personeelsza ken zette uiteen dat het voltallige personeel van de SLF op grond van de reorganisatie ontslagen kan worden, en (formeel) op wachtgeld kan worden gesteld. Vervolgens zouden de personeelsleden een be trekking aangeboden krijgen bij het streekbedrijf, die zij verplicht zijn te accepteren. Dit laatste geldt niet voor SLF-werknemers van bo ven de 60. Zij zijn niet verplicht de nieuwe baan te accepteren. Deze groep kan echter door de gemeente bij het streekbedrijf worden gede tacheerd, zodat het niet zeker is dat alle personeelsleden van boven de 60 tot hun pensioen op wachtgeld zullen worden gesteld. Produktie-personeel De gemeente Leiden blijft volgens de heer Van der Velde enigszins verantwoordelijk voor de huidige SLF-werknemers. Zou het voor komen, dat de functie van een naar het streekbedrijf overgehevelde werknemer over een aantal jaren wordt opgeheven, dan zal de ge meente Leiden er naar streven de betrokkene in gemeente-dienst te Een bijzondere positie neemt het zgn. produktiepersoneel van de SLF in, omdat de elektriciteitscen trale van het bedrijf binnen een af zienbare periode zal worden geslo ten. Wethouder Van Aken zei dat het de bedoeling is dat het produk tiepersoneel voorlopig in dienst van de gemeente Leiden blijft. Op de vraag of de betrokkenen na de ADVERTENTIE Exakt. Die nieuwe MAGERE BULGAARSE YOGHURT. De mensen houden van'm. Ouderwets-dik en toch vetarm. Je zuivelste gezondheid voor79ct de halve liter. De gemeente Leiden zoekt al en kele jaren naar een alternatief voor de vuilstortplaats aan de Room- burgerweg. Bij de provincie is steeds aandrang uitgeoefend om voor een nieuwe plek te zorgen, maar dat is niet gelukt. Daardoor moest de sluiting van de stortplaats Roomburg steeds opnieuw worden uitgesteld. Voor het verbrandbare vuil bestaat in Leiden en omgeving Gabriël Metzustraat, waar een grote verbrandingsinstallatie staat. Daar staat sinds kort ook een zoge naamde "grofvuilschaar" waarmee grote stukken die niet direct in de ovens kunnen, worden verkleind. Door een gebrek aan intensieve controle op en onvoldoende afdek king van het vuil op Roomburg ontstonden daar in het verleden ongewenste toestanden zoals de aanwezigheid van verbrandbaar afval. Dat resulteerde dit jaar nog in een grote brand op de vuilstort plaats. De discussie daarover in de Leidse raad leidde tot de uitspraak dat het toezicht zou worden ver scherpt en dat uiterlijk per 1 januari 1977 de stortplaats zou worden ge sloten. Gesloten Inmiddels is per 1 september Roomburg al gesloten voor de aan voer van puin en ander onbrand baar afvoer uit de buitengemeen ten. Van de nieuwe stortplaats in Zoetermeer, liggend in de Drie manspolder wordt op het ogenblik al gebruik gemaakt door Zoeter meer en een aantal omliggende gemeenten. Volgens de heer Mul der véin Gemeentewerken in Zoe termeer kan op het grondgebied van Zoetermeer in totaal zo'n twee miljoen kubieke meter puin en af val worden gestort. Het polderge bied maakt echter onderdeel uit van het toekomstige recreatiege bied Roeleveen en volgens globale becijferingen zal daar wel 10 mil joen kubieke meter puin kunnen belanden. Dat is nog aanzienlijk meer dan de 7.5 miljoen kub. waarmee de provincie in haar ont werp puinafvoerplan 1976 rekening mee houdt. Daarbij geldt volgens Mulder wel de voorwaarde dat niet alles in één keer kan worden ge stort, maar zich zal moeten uit strekken over een periode van acht a tien jaar. De provincie noemt een tijdsbestek van 24 jaar. Wethouder Van Aken (Economi sche Zaken) toonde zich gisteren ook als voorzitter van de vuilver werking Leiden en omgeving zeer verheugd over de gevonden oplos sing. "We zijn blij dat we zelf met een oplossing zijn gekomen, te meer omdat de plaatsen die de pro vincie heeft genoemd niet bruik baar bleken". Volgens de Leidse wethouder zijn de afgelopen jaren alle plaatsen in deze regio die in het puinafvoerplan van de provincie uit 1972 stonden genoemd "getest" Geen stort in Vlietlanden of Kagerzoom De bedoeling is dat het onver- brandbare deel van de kraakwa- gendienst met wagens van de ge meente naar de stortplaats in Zoe termeer wordt vervoerd. De auto's zijn ongeveer een uur onderweg, en dat is volgens Van Aken nog een zaak die te bekostigen is. Dat was zeker niet het geval met een sugges tie die gedeputeerde Engelsman vorig jaar deed: namelijk om het Leidse afval te vervoeren naar de Maasvlakte. Als de afvoer naar Zoe termeer gecoördineerd gebeurt, kan volgens wethouder Van Aken voor dat transport worden volstaan met zeven ritten per dag. Of alle Leidse puin naar de nieuwe stort plaats wordt getransporteerd is op dit ogenblik nog niet helemaal ze ker. Dat geldt met name voor het puin dat afkomstig is van renova tieprojecten. In het college van B en W zal binnenkort worden gespro ken over de mogelijkheid om dit puin te selecteren en het onbrand bare deel nog naar Roomburg te transporteren om daarmee deze stortplaats af te ronden. Overigens vindt Van Aken dat er haast ge maakt moet worden met de afron ding van Roomburg. "Er moet snel een plan ontwikkeld worden voor de landschappelijke afwerking van de afvalberg. We moeten het niet zo laten liggen, maar inpassen in de toekomstige omgeving", aldus Van Aken. In dit verband noemde hij de fraaie oplossing in Amstelveen. Ontwerp Was er geen mogelijkheid om het Leidse puin en afval dichterbij huis te storten? Van Aken: "In het ont werp puinafvoerplan Zuid- Holland", dat de provincie onlangs heeft gepubliceerd staan in onze regio de Kagerzoom en de Vlietlan den genoemd. Van beide plekken geen gebruik te maken. De provincie moet zorgen dat er plaatsen zijn, waar gestort kan worden zonder problemen. Dat zijn deze plekken niet. We zouden als gemeente te maken krijgen met al lerlei milieuvraagstukken en wei gering van andere gemeenten om medewerking te verlenen. Boven dien is het van de gekke om zomaar midden in een natuurgebied puin te gaan storten ADVERTENTIE sluiting van de centrale alsnog bij het streekbedrijf geplaatst kunnen worden, zei de wethouder dat het gemeentebestuur van Leiden er nauwlettend op zal toezien dat het huidige produktiepersoneel bij voorrang in aanmerking komt voor openvallende plaatsen bij het streekbedrijf. Oosterman: wie komen er in het LAK? LEIDEN - "Voordat we het LAK subsidie geven wil ik eerst graag weten voor wie die subsidie be stemd is. Wie komen er in het LAK? Bovendien zullen we moeten be kijken of de subsidie per bezoeker niet teveel afwijkt van die voor de Schouwburg. Tenslotte zullen de financiële verlangens van het LAK moeten worden afgewogen tegen andere voorzieningen in Leiden". Dat zei wethouder Oosterman (Cul tuur) gisteravond tijdens de frac tievergadering van PPR en D'66. Hij ging daarmee in op publicaties in onze krant van gisteren. De we thouder zei niet onder de indruk te zijn van het feit dat andere gemeen ten ook over een met het LAK ver gelijkbaar theater beschikken. "Ik zie niet in waarom Leiden het zou moeten hebben, omdat Delft, Den Haag of Rotterdam het ook heb ben." Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service-tapijten b.v. Oss Rosma len komt 2 dagen naar Leiden om u van deze unieke gelegenheid te la ten profiteren. Service-tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen vol ledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het service-tapijt b.v. assorti ment nyion-vilttegels 40x40 cm zelfklevend 0.89 per stuk, in dozen van 50 stuks. Dikke hoogpolige ta pijttegels 50x50 cm in 8 kleuren, los te leggen per stuk 6.90.Harde vloerbedekking in 6 moderne des sins makkelijk zelf los te leggen 200 cm breed 5.90 p. str.meter. Nylonvilt o.a. nylon tapijt in 3 mo dieuze tinten 4 meter breed vanaf 29.50 p. str. meter. Pr. fraai gedes sineerd origineel Engels bloemta pijt kamerbreed, vanaf 69.- per meter 100 wollen berber 400 cm br. vanaf 99,- per str. meter Verder huiskamertapijten 34.90 - 39.90 - 49.90 enz. enz. Ook wollen Berbertapijt zeer zware kwaliteit 400 cm breed 72.50 per str. meter. Teveel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Deze sublieme verkoop fa- briekspartij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 12 nov., van 14.00 tot 18.00 tot uur en zaterdag 13 no vember van 10.00 tot 17.00 uur in de Roniehal gelegen naast de Groenoordhal. ïReserveringen en levering op la tere termijn'is mogelijk. Betaling geschiedt na aflevering. Kom vrij dag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Hoofdshowroom 1800 m2. Kruisstraat gem. Rosmalen. Tel. 04192-4098. Oss - 's Hertogenbosch.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3