Ga eens ouderwets „koek vergulden" Goud- en zilverkleurig leer ook voor overdag De sfeer in die maakt u uw wo zelf. Textieletikettering „Gargantna" is niet dood NOVEMBER 1976 EXTRA AMSTERDAM - Goud- en zil verkleurig leer en kunststof worden deze winter en zeker de komende zomer de grote mode. In de Amsterdamse boetieks zijn ze al te koop, de zilverkleurige pantalons en goudkleurige overalls. Dat dit echter niet al leen voor exentriekelingen is werd duidelijk tijdens de show van de Stichting lederwaren. Als nieuwigheden brengen de leerfabrikanten grote zilver kleurige enveloppe-tassen (prijs rond de f 190,-) goud- en zilver kleurige ceintuurs met kleine tasjes daaraan allemaal van leer. Van een kunststof worden in goud- en zilverkleur grote boodschappentassen gemaakt. Deze komen in prijs natuurlijk een stuk goedkoper dan de uit voeringen in leer. Naast dit goud en zilver is er, een beetje aansluitend op de folklore-mode die voorlopig "Strooigoed". De hier afgebeelde attributen voor geld, sigaretten of aan steker zijn vervaardigd uit naturel tuigleder en voorzien van lederen veterriemen om ze om half, pols of arm te hangen. Zilverkleurige lederen overslag tas, ook leverbaar in goud, royaal formaat; winkelprijs ongeveer f 190,-. nog wel zal doorzetten, een serie artikelen in naturel-kleurig tuigleer. Grote stoere tassen die de indruk maken niet kapot te krijgen te zijn. Heel geschikt voor vrouwen die nu eenmaal hun hele "hebben en houen" mee willen nemen maar ook de kleine wat meer handzame tas sen die zelfs bij een klassiek mantelpakje niet zouden mis staan. Op die tassen ontbreekt Door Henriëtte v.d. Hoeven iedere versiering en juist üat maakt de tas karaktervol. In dat naturelkleurige leer zijn dan ook vele typische cadeau artikelen te krijgen zoals aan stekers, sigarettenkokers, kleine tasjes allemaal voorzien van een leren koord om eventueel om de hals te dragen. Ook aan de veiligheid voor schoolkinderen wordt door de tassen fabrikan- worden. Verder is natuurlijk de polstas nog verder in opmars. Sommige tassen hebben wel tien ritsvakken. Erg handig en echt niet alleen v ten gesleuteld. Na een aarzelend begin vorig jaar zijn er nu op grote schaal schooltassen met reflecterende sluitingen en re flecterende stukken gemaakt. De tassen, die ook op de rug ge dragen kunnen worden maken het kind weer een beetje beter zichtbaar iyi het verkeer. Voor koffers en reistassen is een nieuw materiaal een soort ny lon gebruikt, vaak in combina tie met leer. Uit Amerika is een bontgeruite koffer, die overal te herkennen is, met een cijferslot. Het materiaal is ontwikkeld door Dupont. De prijs van dit opvallend exemplaar f 395,- Bij de modieuze damestassen, in de kleuren grijs, bordeaux en vele nuances van bruin, staatde enveloppe-tas bovenaan. Om dat veel vrouwen zo'n tas wel leuk vinden maar eigenlijk (nog) niet goed weten hoe ze zoiets nu vast moeten houden, hebben de meeste fabrikanten Polstas met niet minder dan 10 de tas zo gemaakt dat deze ook vakken, geschikt voor vele dóelein- als schoudertas gedragen kan den. Kleur naturel. U woont pas fijn als u zelf de sfeer in uw woning hebt gemaakt, de sfeer die u lekker vindt, een sfeer die anderen zullen herkennen als die van u! Verzet u tegen elke dicta tuur van uw buur, uw vriend of van de commercie. Laat u niets opdringen maar doe waarin u zelf zin hebt. JL- ÜL i Ieder heeft zijn eigen visie op de dingen, heeft zijn persoonlijke ei genaardigheden, zijn stille verlan gens en dromen. Wanneer hij ge lukkig wil leven, moet hij dit kun nen terug vinden in zijn dagelijkse omgeving, zijn huis. Dat zal dan ook zijn thuis zijn. Het recept? Dat is de kunst, zich zelf te ontdekken, de dtirf, zich zelf bloot te geven, voor zijn eigen voorkeuren uit te komen. Er zijn natuurlijk wel enige richtlij nen aan te geven die u helpen bij het inslaan van die eigen weg naar het persoonlijk wonen, naar het wonen met eigen stempel, een ei gen sfeer. Status Laat dan vooreerst alle valse sta- tusgevoelens varen. Spiegel u niet aan de inrichting van uw buurman of vriend. Luister influisteringen van de die behoeften kweekt waardoor u in een mum van tijd bedolven ligt onder veel waardeloze rommel. Herinnert u zich de houten bak steen vormen? Die zijn weer bijna verdwenen. De rage naar de letter kast is door haar hoogtepunt heen. Wees eerlijk in de aankoop van meubelen en andere gebruiks voorwerpen voor' de dagelijkse huishouding. Van zuiver doelma tige vormen zonder overbodige tie relantijnen gaan rust en kracht uit. U bouwt er een omgeving meer op die uw geest helder houdt en die verblijdend werkt zonder dat u zich dit bewust behoeft te zijn. Overdaad Overdaad schaadt. Dit blijkt ner gens zo duidelijk als in een omge ving waarin u de hele dag struikelt over de vele losse kleedjes en u de met snuisterijen vol belegde tafel tjes nauwelijks kunt ontwijken. De leugen van de kitsch viert er hoogtij en wat is het feitelijk anders dan nutteloze ballast die, als ze onder houden wordt, veel tijd kost. Men demonstreert er een vorm van be sluiteloosheid mee, van niet kun nen kiezen, van een ongeremde koopzucht. Het is vaak beklemmend hoe een interieur met de jaren steeds voller geworden is. Zit er iets ongerepts tussen, dan gaat de magische uit straling daarvan in de chaotische opstapeling van kleine dingen toch verloren. Kunst behoeft ruimte om te leven! Dat kan men ook ervaren in volge pakte musea waarin de adem van de dood hangt. In een overladen kamer sterven de dingen aan ver waarlozing en onverschilligheid. Ze zijn niemand tot nut. Ruimte en rust 'Geef ruimte aan alle dingen die wij om ons heen hebben, die wij dage lijks gebruiken. Durf hetgeen u niet benut of waaraan u nauwelijks een oog waagt, op te ruimen. Manmoe dig en grondig. Het zal u een dag, misschien een week nog, aan het hart gaan. Daarna vergeet u wat u dierbaar leek en haalt u opgelucht adem. Een nieuw begin! Laat u niet inkapselen door de geschapen ruimte weer vol te stouwen. Laat die ruimte en als u er niet buiten kunt, beperk dan die zucht tot een knus hoekje. Zo leeft u vrijer en bent u niet de slaaf van uw huis! Ruimte en rust bereikt u door min stens de helft van de vloeropper vlakte vrij te houden, vlakken van plafond en wanden ongebroken te laten en gordijnen van vloer tot pla fond te nemen. Hang ze naast de ramen want het daglicht moet zo onbeperkt mogelijk binnenstro men. Als de zon te hinderlijk is, denkt u dan eens aan verticale ja- louzieèn die het licht vrij doorlaten en het zicht naar buiten niet afslui ten Ze zijn sterk, afwasbaar en ook in een textielstructuur verkrijg baar. Verwaarloos de maatverhou dingen niet. Zet geen grote mas sieve meubelen maar kleine door zichtige in beperkte ruimten. Een bewust, selectieve keus en sterke beperking maakt ons wonen niet koud en kaal. Integendeel, ie der ding krijgt dan de waarde en de aandacht waarop het recht heeft. We raken er zo vertrouwd mee dat die dode dingen zelfs naar een ei gen geheimzinnig leven groeien. Een fijne stoel die iets overbrengt van de liefde en de vakmanschap waarmee hij werd gemaakt of ont worpen, kan een gevoel van ver trouwdheid, veiligheid geven. Zo is het met alle goede dingen die u met spontane openheid benadert en we loverwogen koopt. Blijf met zorg bouwen, tot uw woonmilieu tot in ieder detail uw eigen persoonlijkheid weerspie gelt, de eigen smaak en voorkeur. Een goed leefmilieu is een levend milieu. U zult het elke- dag met vreugde ervaren zoals het ook voor de kinderen die hun eerste vorming in het ouderlijk huis krijgen, van grote opvoedende waarde is, een les en voor later de dankbare herin nering. JES VAN GRIELEN Is er een oerhollandser gebak dan speculaas te bedenken? Nu de Sint weer in aantocht is, liggen de banketbakkerswinkels er vol mee. Maar het is wel zo leuk om de kunst van het speculaas bak-* ken zelf te beoefenen. Daarvoor gebruikt u de speculaasplank, die nu nog als versiering aan de wand hangt. Het woord speculaas is af geleid van het Latijnse "specu lum", dat spiegel betekent. Dat is ook precies wat u met de specu laasplank doet. De figuren, die diep in het hout zijn gesneden, zijn de spiegelbeelden van de koeken of koekjes, die er uitko men. Vroeger was het jgebruike- lijk de grote poppen tijdens een feestelijk middagje te vergulden. Als u de Camera Obscura er op nas laat kunt u lezen hoe Hildebrand, toen hij logeerde bij de familie Kegge door de lieve Saartje voor zó'n verguldpartijtje werd uitge nodigd. Het koekvergulden be stond uit het met bladgoud en andere materialen versieren van de speculaasfiguren. Daarbij werden de contouren geaccen tueerd. Later bleek, dat het verguldsel schadelijk was voor de gezond heid en op een gegeven ogenblik raakten de verguld partijen hele maal in de vergetelheid. Totdat zij een jaar of tien geleden op nieuw in zwang kwamen onder invloed van een aantal mensen, die deze liefhebberij door de ja ren heen in hun familie in ere hadden gehouden. Voor het koekvergulden gebruikt men nu niet meer het schadelijke bladgoud, maar glazuur, een glad papje van gezeefde poedersuiker en wat water, waaraan wat ban ketbakkerskleurstof wordt toe gevoegd. Ook zilveren suikerpil- len en wat witte strooisel, dat u wel van chocolade flikken kent en dat musket heet en stukjes witte kandij zijn heel geschikt als ver siering. De glazuur, die vooral niet te nat mag zijn (anders wordt de specu laas te papperig), brengt u aan met een fijne penseel, het overige decoratiemateriaal zet u op de nog vochtige glazuur vast. Bij het vergulden kunt u op verschil lende manieren te werk gaan. U kunt de grote vlakken glazuren of juist de opstaande lijnen accen tueren. Pas op voor overdaad: ook bij het koekvergulden is de eenvoud het kenmerk van het ware meesterschap Alvorens u aan het vergulden kunt beginnen zult u echter eerst de speculaas moeten bakken. Dat is bepaald geen ingewikkeld kar wei. In de eerste plaats heeft u er natuurlijk de echte speculaas kruiden voor nodig. Die kunt u kant en klaar kopen, maar u kunt ze ook zelf mengen: 2 theelepels kaneel, 1I* theelepel kruidnagel poeder, x/4 theelepel geraspte nootmuskaat, theelepel gema len anijszaad, 1 mespunt peper en 1 mespunt kardamom. Zorg dat het deeg, dat u maakt niet te vet is, omdat anders de afbeel dingen op de koek(jes) niet meer duidelijk te zien is. Maak de spe culaasplank goed schoon, maar houd hem droog. Bestuif hem voor het bakken met rijstebloem (niet met gewone bloem). Druk het deeg erin en snijd de uit de vorm stekende randen weg met een scherp mes. Nu klopt u het deeg boven een met bloem bestrooide tafel voorzichtig uit de vorm en brengt de koekjes ver volgens met behulp van een ste vig pannekoeksmes over op een beboterd bakblik. Intussen hebt u de oven voorverwarmd tot 150 g. C. Voor kleine speculaasjes is de baktijd uiteraard korter dan voor grote figuren, zoals harten of vrij(st)ers. Ook is het deeg van een andere samenstelling. verwarmde oven in 20 minuten gaar. Speculaashart of -pop. Vorm met de hand van het deeg een groot hart op een beboterde bak plaat of gebruik hiervoor een mal van stevig papier of een grote borstplaatvorm. Leg voor het bakken langs de rand als garne ring bijvoorbeeld gehalveerde amandelen afgewisseld door plakjes gember of bigarreaux. 250 g. zelfrijzend bakmeel 8. g. speculaaskruiden '/2 theel. citroenrasp 1k theel. cacao 3 druppels amandelaroma 125 g. bruine basterdsuiker 8 fijngemaakte botermoppen 200 g. boter 3 eetlepels losgeklopt ei. garnering: amandelen, gemberbolletjes, bi garreaux. Zelfspecu laas bakken voor het Sinterklaasfeest: hier een ouderwetse specu- laasvonn voor speculaasjes en een speculaashart, waarvoor geen speciale vorm noodzakelijk is. Hier volgen de recepten: Speculaasjes 200 g. zelfrijzend bakmeel 100 g. boter 140 g. bruine basterdsuiker 2 theelepels speculaaskruiden citroensap (van 1 citroen) iets zout. Doe alle ingrediënten in een kom. Snijd de boter met twee messen in kleine stukjes door de bloem en kneed het deeg met koele handen snel tot een bal. Vorm er met behulp van de speculaas plank koekjes van en bak deze middenin de op 150 g. C. voor- Doe alle ingrediënten in een kom. Snijd de boter in kleine stukjes door het meel en kneed alles dooreen tot een glad deeg. Laat dit een nacht op een koele plaats (gewikkeld in folie om uitdrogen te voorkomen) rusten. Vorm er daarna een hart van of maak er met behulp van de speculaas plank een vrijer of een andere vorm van. Keer de vorm, zoals hierboven is beschreven en druk er de overlangs gehalveerde amandelen en plakjes gember in. Bak de koek middenin een op 150 g. C. voorverwarmde oven in 45 minuten goudbruin en volledig bros. Het etiketteren van textiel i derland sinds enige tijd verplicht. Elk stuk textiel dat op de markt komt moet een etiket of stempel dragen dat (in het Nederlands) vermeldt welke textielvezels ver- werkt zijn. Deze herfst wil het mi- Aan een goede planning dankt dit vertrek waarin toch heel wat accom- nisterie van Economische Zaken modatie zit, zijn ruimtelijke werking. De diagonale belijning van de vja een informatiecampagne de planken vloer draagt in niet geringe mate bij tot de ruimtesuggestie. COnsument nog eens wijzen op het belang van textieletikettering. De. consument kan ook een (gratis) (foto Stilwood, Italië). boekje aanvragen over veelge bruikte textielvezels en hun eigen schappen. Het kan per briefkaart worden aangevraagd bij Textiele tikettering, postbus 51, Den Haag, met vermelding van het woord Textielvezels. "Ik heb nog nooit een jurk van een couturier gedragen. Dat is zo verschrikkelijk duur. Ik heb mijn kleren altijd in de winkel gekocht. Dat wil niet zeggen dat ik niet van couture-kleren houd, ik heb ze al leen nooit gedragen". Rosalynn Carter, vrouw van kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap Jimmy Carter, in een interview met het Franse weekblad Elle. "Gebrek aan geld" is volgens haar ook een van de redenen waarom ze niet met haar man meereist tijdens zijn ver kiezingstrips. Inplaats daarvan werkt ze met schoonmoeder, kin deren, vrienden aan het "thuis front" om zoveel mogelijk stem men te 3(o](nj<§j V®©ff dl® AMSTERDAM - Ook de nachtkleding - als je die tenminste zo nog mag noemen - heeft zich aangepast aan de nieuwe wat elegantere modelijn. Bij Triump-Wala leidde dit tot de volgende ontwerpen links een fraaie combinatie van nachtjapon en ochtendjas. De mouwen van de ochtend jas hebben een kanten-inzet terwijl ook de hals van de japon met kant is afgewerkt. Midden een wat sportievere combinatie van pyama en och tendjas. De pyama kan zo als "huispak" worden gedragen. Deze tweè modellen zijn uitgevoerd in zwart/wit. Rechts een gezellige ochtendjas in rood, wit en oker; het materiaal is katoen-velours. Meer dan de helft van de Russi sche jongeren wil na het huwelijk twee kinderen. Dertig procent van de jongens en vijfentwintig procent van de meisjes willen er-wel drie hebben. Dit zijn een paar cijfers uit een in de Sowjetunie onder dui zend mannelijke en vrouwelijke studenten gehouden enquête, af gedrukt in een der laatste nummers van het Franse weekblad Elle. Ruim zestig procent van de Russi sche meisjes vinden dat de beste leeftijd om te trouwen tussen de twintig en drieëntwintig jaar ligt. Vijfentwintig procent zou al voor het twintigste jaar willen trouwen, de overigen vinden de tijd tussen het drieëntwintigste en het zesent wintigste jaar meer geschikt, een leeftijd die ook door bijna de helft van de jongens wordt gekozen. Bijna zestig procent van de jongens en bijna veertig procent van de meisjes zijn van mening, dat toe stemming van de ouders niet on misbaar is bij het aangaan van een huwelijk. NANCY - Onder de indruk van het menu van een banket uit de vorige eeuw hebben een restaurateur in Nancy (Oost-Frankrijk), Serge Chateau, en zijn chef-kok een diner geserveerd dat noodzaakte tot een verblijf van acht uur agn tafel. "Ik wilde bewijzen dat men ook thans eert gastronomische maaltijd kan bieden waarbij men zich niet ongemakkelijk hoeft te voelen", al dus Chateau ter rechtvaardiging van het uitzonderlijke diner dat hij zondag aan negen van zijn vrien den aanbood. Het menu, waaraan de chef-kok tweeëneenhalve dag had moeten werken, omvatte 12 schotels, vijf kaasgerechten, zes desserts en ne gen wijnsoorten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21