LEIDSCH DAGBLAD Regering durft sloop Moluks woonoord Vaassen niet aan "Twee Britten in de regering Rhodesië van dat kopjje koffie nietwakker want magi Filmkeuring van de baan KDFFIE HUE Chocolade melk vandaag Vrouw aan cholera overleden Veertien auto's betrokken bij kettingbotsing LEIDSCH DAGBLAD Politieman wegens diefstal in arrest Gerlemans loopt voorop inde schoenenmode! tOetVevnoEs DONDERDAG 11 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35086 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ARNHEM (ANP) - Een 69-jarige vrouw uit Arnhem is vorige week woensdag in het Gemeen teziekenhuis in Arnhem aan cholera overleden. Het laatste sterfgeval in ons land door deze ziekte deed zich voor in 1909. Uit een door verschillende ge zondheidsinstanties en labora toria ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de vrouw de ziekte in Tanger moet zijn opgelopen. Zij maakte een uitstapje naar deze Marokkaanse plaats tijdens een vakantie vorige maand bij een vriendin in de omgeving van het Spaanse Malaga. De GG en GD in Arnhem en de ge neeskundige inspectie in Geld erland hebben direct na het be kend worden van de overlijden- soorzaak alle personen die met de vrouw in contact zijn geweest na haar terugkeer in Nederland onder toezicht gesteld. De ziekte openbaarde zich op maandag 1 november. De woning van de overledene werd ontsmet. Het cholerageval is gemeld aan de wereld Gezondheidsorganisatie en de Spaanse gezondheidsad ministratie, aldus de gemeente voorlichting in Arnhem. Nog 2nachtjes slapen. 1900-2230 uur. Zat. en zO-1100-1800 u. Beurs Eigenhandig Mist DEN HAAG (SP, ANP) - De rege- meester heeft dat afgelopen ring durft het niet aan om de nacht aan het ministerie van sloop van barakken in het Mo- CRM laten weten, lukse woonoord Vaassen te vol-. Het PvdA-Kamerlid Molleman tooien. drong er vanmorgen bij de minis- Tijdens het mondelinge vrage- ter van CRM op aan de sloop te nuurtje vanmorgen in de Tweede voltooien, om aan de bestaande Kamer heeft minister Van Doorn impasse een einde te maken. (CRM) gezegd de risico's die met Vanavond zal tussen de ministeries de sloop samenhangen niet aan- van CRM, Binnenlandse Zaken vaardbaar te vinden. en Justitie overleg worden ge- De minister staat daarmee in opvat- pleegd. Enige tijd terug kwam ting recht tegenover de burge- het in het woonoord tot scher- meester van Epe, waaronder mutselingen bij de aanvang van Vaassen valt, die de risico's wél de sloopwerkzaamheden, aanvaardbaar vindt. De burge- Wel een besluit is inmiddels geno men ten aanzien van de juridis che positie van in Nederland wo nende Zuidmolukkers. Per 1 ja nuari van het volgend jaar krijgen zij alle rechten van Nederlandse burgers maar zij worden formeel-juridisch geen Neder lander. Dit houdt in dat zij geen stemrecht krijgen en ook buiten de dienstplicht vallen. Volgens ir. J.A. Manusama, leider van de Zuidmolukkers, is meer dan de helft van de ongeveer 40.000 in Nederland verblijvende Molukkers formeel-juridisch sta- tenloos. De niet goed geregelde rechtspositie gaf volgens Manu sama allerlei problemen met werk- en verblijfsvergunningen. Voor reizen naar het buitenland moest voor ieder land een visum worden aangevraagd. De Zuid molukkers hadden een zoge naamd vluchtelingenpaspoort. Nu krijgen zij een Nederlands paspoort. Een belangrijk punt uit de regeling is dat Zuidmolukkers voortaan een vaste aanstelling in over heidsdienst kunnen krijgen, iets wat als "statenloze" niet mogelijk Als Molukkers zich blijvend elders gaan vestigen, verliezen zy het recht als Nederlander te worden behandeld. De wet zegt hierover dat het recht verloren gaat als men langer dan drie jaar onafgebroken in het buitenland heeft gewoond. Ook komt dat recht te vervallen als de betrokkene naar Indonesië repatrieert. By terugkeer gaat het recht weer gelden na verblijf van een jaar in Nederland, tenzij men inmiddels een andere nationali teit heeft aangenomen. SCHIEDAM (ANP) - Veertien au to's waren vanmorgen betrokken bij een ernstige kettingbotsing die zich op rijksweg 20 ter hoogte van Schiedam voordeed. De materiële schade was aanzienlijk. Persoon lijke ongelukken deden zich nauwe lijks voor. Volgens de Schiedamse politie liepen drie mensen lichte verwondingen op. De auto's die bij de botsing betrok ken waren reden in de richting Rot terdam op rijksweg 20. Deze rijks weg vormt de verbinding tussen Rotterdam en Hoek van Holland. De kettingbotsing werd veroor zaakt door een verkeerde inhaal- passerende auto LONDEN (AFP) - President Julius Nyerere van Tanzania d?bestuurder'vand^in'gehaaldl vindt dat een Rhodesische overgangsregering tenminste auto krachtig moest remmen. Door twee Britse ministers op sleutelposities moet tellen. Nye- het natte wegdek konden de achte- rere zegt dat in een vandaag verscheen vraaggesprek met rop komende auto's niet tijdig tot het Engels dagblad „Guardian". stilstand komen. Op de meeste plaatsen droog met vooral in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Eerst weinig wind, later zwakke tot matige oostelijke wind. Minimumtem peraturen ongeveer 4 graden, maxima omstreeks 9 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 NOVEMBER Zon op: 7.55 uur; onder: 16.53 nar. Maan op: 21.34 uur; onder: 12.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.03 en 18.18 laagwater te 1.53 en 14.08 uur. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor hail geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Leiden. coffeinevrije Tanzania is een van de „frontlij n- staten" rond Rhodesië, die de zwarte guerrilla tegen het blanke meerderheidsbewind onlangs op nieuw hun volle steun hebben toe gezegd. „Ik vind dat Groot-Brittannië, als koloniale mogendheid tenminste de vitale portefeuilles van Defensie en Buitenlandse Zaken in een Rhodesische overgangsregering voor zich dient te reserveren", zegt Nyerere tegen de „Guardian". Nyerere is absoluut tegen het door de Britten goedgekeurde plan om het hoogste gezag tijdens de interim-periode in handen te leg gen van een „staatsraad" onder een blanke voorzitter. Behalve de twee ministers zou Londen voor de overgansperiode volgens Nyerere ook een hoge commissaris moeten leveren. Deze zou zich moeten „kwijten van de Britse verantwoordelijkheden" ke/Shell zegt onder een meerderheidsbewind schenen overzicht van het derde wordt toegewerkt. kwartaal van dit jaar een 42 procent lagere netto winst te hebben ge- Nyerere waarschuwt Smith dat de boekt dan in dezelfde periode van frontlijnstaten de consequenties 1975. De waardedaling van het En- zullen trekken uit verdere „daden êelse pond sterling aan het einde van agressie", zoals de recente inval van het kwartaal en de toepassing van het Rhodesische leger in Mo- door Shell van de in de Verenigde zambique. Shell meldt lagere winst DEN HAAG - De Koninkly- het vandaag ver- In Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De 39- jarige brigadier van politie, G.J.H.S. is gisteravond in Am sterdam in arrest gesteld wegens enkele winkeldiefstallen. De bri gadier heeft deze bekend, aldus bevestigt de afdeling voorlich ting van de hoofdstedelijke poli tie. De zaak kwam door oplettendheid van een particuliere wandelaar in Leeuwarden aan het licht. Deze zag twee weken geleden op een parkeerterrein van een winkel centrum aldaar een man "ver dacht bij zyn auto manipuleren met kleding en de daarin nog aanwezige winkelhaakjes". Hij nam het nummer van de auto op en gaf zyn verdenkingen door aan de politie in Leeuwarden. Het nummer bleek te behoren bij de auto van de Amsterdamse bri gadier van politie. De zaak werd doorgegeven aan het hoofdbu reau in Amsterdam, waarop de afdeling ambtenarenzaken van de Amsterdamse politie samen met de rijksrecherche een onder zoek tegen de brigadier instelde. Daarbij kwam aan het licht, dat de brigadier niet alleen in Leeuwar den, maar ook in andere plaatsen winkeldiefstallen had gepleegd, nimmer in Amsterdam zelf, doch steeds elders én steeds gekleed in burger. Hij nam uitsluitend kle ding weg. Brigadier S. werkt al sinds begin 1959, dus bijna 18 jaar, bij de Am sterdamse politie. Het onderzoek is nog niet helemaal afgerond, al dus de afdeling voorlichting. Verwacht wordt, dat de brigadier zal worden voorgeleid aan de of ficier van justitie. Schorsing voor Nico Jansen ZEIST (ANP) - Nico Jansen, de produktieve spits van Feyenoord, kan zondag niet voor zijn club uit komen in de topper tegen Ajax. Jansen werd donderdag door de tuchtcommissie van de KNVB voor één wedstrijd geschorst, om dat hij afgelopen zondag tijdens de wedstrijd Sparta-Feyenoord aanmerkingen maakte op de lei ding van scheidsrechter Gerrit Berrevoets, en hem bovendien met beide handen vastpakte. Jan sen kreeg daarvoor de gele kaart. De tuchtcommissie strafte hem bovendien met een boete van 250 gulden. I Bijna was het een groep ge detineerden gelukt via deze gegraven tunnel te ontsnap pen uit de beruchte Califor- nische gevangenis San Quentin. Ze werden ontdekt, toen de tunnel nog maar zes tien meter van de baai van San Francisco was verwij derd. PAGINA 9 Vredeling maakt de meeste kans voor een plaats in Brussel. Stemerink zou dan zo lang Defensie beheren. PAGINA 7 Van der Stoel is boos over een brief van Iraaks am bassadepersoneel. PAGINA 11 België won gemakkelijk van Ierland. PAGINA 15 Twee mijters voor de kardi naal. PAGINA 19 Goudkleurige accessoires de grote mode voor deze win ter. PAGINA 21 magere, fles1000 gram r/JT/zóóó'n idee^ Volgens de Tanzaniaanse president stuurt Smith aan op een escalatie van de strijd met het oogmerk als nog een Oost-West confrontatie in zuidelijk Afrika te bereiken. Staten geldende richtlij omrekening van vreemde valuta's geven echter een vertekend beeld van de resultaten. Zonder met de omrekeningsver schillen rekening te houden is het netto resultaat namelijk veertig procent hoger dan in het derde kwartaal van vorig jaar. Met 12 slagen van de Rhodesische De winst in het derde kwartaal onafhankelijkheidsklok heeft komt op 363 miljoen pond sterling premier Ian Smith vandaag de 11e (bijna anderhalf miljard gulden), en mogelijk laatste verjaardag van tegen 258 miljoen pond vorig jaar. zijn blanke minderheidsbewind Nadelige omrekeningsverschillen over het land ingeluid. meegerekend, komt het uiteinde- lijke netto-resultaat uit op 185 mil- Dat gebeurde °p een door ongeveer joen pond. Vorig jaar was dat nog 700 aanhangers bijgewoond onaf- 319 mijj0en pond. hankehjkheidsbal waar werd her- Gver de eerste negen maanden vin dacht dat Rhodesië zich op 11 no- dit jaar werd een nettowinst ge- vember 1956 eigenmachtig uit het maaktvan 772 mihoen pond. Vorig Na de afschaffing Verenigd Koninkrijk losscheurde. Jaar was dat 697 mi(joen pond. tot 16 jaar DEN HAAG - Binnen enkele weken zal ons land geen filmkeuring meer kennen voor volwassenen. Staatssecretaris Meyer (CRM) heeft dat van morgen in de Tweede Kamer tijdens het mondelinge vragenuurtje ge zegd. Daartoe zal door de regering een initiatiefwet worden ondertekend van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, die vorig jaar door het parlement werd aangenomen. Inmiddels heeft de Raad van State een positief advies uitgebracht over het wetsvoorstel. Het PvdA-kamerlid Kosto signaleerde vanmorgen dat daarmee een einde x komt aan de rechtsongelijkheid, waarbij in Maastricht een film in beslag wordt genomen, die in Amsterdam wel ongehinderd wordt vertoond. de filmkeuring voor volwassenen, zal wel voor films van keuriijg worden gehandhaafd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1