VAN DER STOEL BOOS OVER IRAAKSE BRIEF Cursisten willen subsidie Vandaag de 11de van de 11de.. Wat doet Pa? II out werf nu in voormalig pand van Tokheim "Terroristen kannen geen kernexplosie veroorzaken" ZAKENNIEUWS DONDERDAG 11 NOVEMBER 1976 Achttien missionerende orden en congregaties roepen in een brief alle Nederlandse religieuzen op deel te nemen aan de alternatieve bank van de Wereldraad van Ker ken die "zachte" leningen gaat ver strekken aan projecten in de Derde Wereld. De oecumenische ontwik kelingsbank werd vorig jaar door de Wereldraad en de Nederlandse Raad van Kerken opgericht. Het bureau is in Amersfoort. Verwacht wordt, dat het beginkapitaal van 1 miljoen dollar binnenkort bijeen zal zijn. Begin volgend jaar zullen de aanvragen worden bekeken. De armen krijgen praktisch geen kans op een volledig leven, aldus de brief aan de religieuzen, onder meer door het tegenwoordige banksysteem, dat niet alleen vrij wel uitsluitend in handen van wes terse kapitaalkrachtigen is maar, volgens de regels van winst en ze kerheid, de armen ook niet de gele genheid geeft van bankfaciliteiten gebruik te maken. Een coöperatie van kleine boeren bijvoorbeeld of een woningbouwvereniging krijgt geen kans op krediet zonder de banken in het bestuur de machtig ste stem te geven. Tijdens een overleg in Genève hebben de nationale contactperso nen er bij de afdeling studiebeur zen van de Wereldraad van Kerken op aangedrongen, meer beurzen aan vrouwen en vluchtelingen toe te wijzen. Van de 1400 beurzen sinds 1969 zyn er 295 aan vrouwen toegekend. De beweging "Christenen voor het socialisme" houdt het ko mende weekeinde haar eerste Eu ropese congres in Nederland (Woudschoten, Zeist). Zondag middag 2 uur is de slotbijeenkomst in de Geertekerk in Utrecht. Zaterdag wordt in de Julianahal in Utrecht een nationale Navigator dag gehouden (met bijeenkomsten om 11, 2 en 4 uur). Thema: "Leven met Christus". De zang- en mu ziekgroep The Lighters verleent 1 medewerking. De Navigators zijn een internationale christelijke or ganisatie met als devies: "Christus kennen en Hem bekendmaken". Sinds 1948 werken ze in Nederland, de laatste tien jaar vooral in univer siteitssteden. Onder leiding van ir. Laurens Touwen (Leiden) geven momenteel acht stafleden al hun tijd aan dit studentenwerk. O Hervormde Kerk: beroepen te Oosterwolde (G), J. C. Schuurman Putten, te Lemmer J. R. Smit Har- lingen, bedankt voor Voorthuizen J. Broekhuis Schoonhoven. Geref. Gemeenten: bedankt voor Fran klin Lakes (Vers. St.) A. Verguns Veen. DEN HAAG - De Iraakse ambassadeur, dr. Hamis Abbas al Al-Saadi, is gistermiddag in het ministerie van Buiten landse Zaken op het matje geroepen. Hem werd ophelder ing gevraagd over een brief, die in de Iraakse ambassade werd opgesteld en die was gericht "aan al onze Nederlandse vrienden". De brief eindigde met een alinea, die een regel rechte waarschuwing inhield: "Als er geen verandering in deze houding komt, zou dit kunnen leiden tot een verslech tering in de situatie, misschien zouden zelfs onze economi sche banden met Holland verbroken kunnen worden". Deze houding werd in eerdere pas sages gedefinieerd als "anti- Arabisch". Ambassadeur dr. Hamid Abbas al Al-Saadi heeft tegenover de directeur-generaal politieke zaken verklaard, dat het pamflet niet de bedoelingen van de Iraakse rege ring weergaf en dat de gebruikte termen op een misverstand berust ten. Minister Van der Stoel had voor het gesprek in het ministerie gezegd hogelijk verbaasd te zijn over de inhoud. De brief was ondertekend door de cqlturele afdeling van de ambas sade van Irak. GevT&agd naar wie nu precies ver antwoordelijk is te stellen voor de opschudding verwekkende brief, antwoordde een woordvoerster. "We hebben deze brief samen op gesteld. En met we bedoel ik een aantal ambassadeleden". Zij ontkende dat de brief zou zijn ingegeven door het feit, dat vorige week donderdag het naambordje van de Rustenburgweg, waar de ambassade is gevestigd werd ver ruild met een bord Alex Aronson- weg. "Daarover hebben wij ons niet op gewonden. Bovendien de brief was toen al opgesteld". Een vraag, waarom niet het offi ciële briefpapier van de ambassade was gebruikt, kreeg het antwoord: "Toeval, dat was op dat moment niet voorhanden". Nogmaals de woordvoerder van de ambassade: "Deze tekst was meer bedoeld voor mensen, die hier aan de Rustenburgweg om inlichtingen over Irak komen vragen". In hoeverre de ambassadeur achter de inhoud van de door de perso neelsleden opgestelde tekst heeft gestaan is niet duidelijk. In een gisteravond uitgegeven ver klaring zegt het Nederlands Aronsen-comité, naar aanleiding van een verklaring van het hoofd van het bureau culturele betrek kingen van de Iraakse ambassade "dat de relatie tussen Nederland en Irak niet afhangt van een anti- Arabische houding in Nederland, maar uit de mensonterende prak tijken van Irak zelf voorkomt. De moord op de humanitair werk ver richtende Leendert Aronsen, nu een jaar geleden gepleegd, en het afslachten van Koerden zijn symp tomen van de misdadige houding van de Iraakse overheid. Het wijten van een slechte verhouding met Nederland aan zogenaamde zionis tische ondèrmijning, geeft de Iraakse manier van denken een ra cistisch tintje. De chantageme- thode van de Iraakse ambassade Morgen opening LEIDEN - Wethouder M. van Aken (Economische Zaken) zal morgen middag om drie uur de officiële opening verrichten van het Houtwerf-bedrijfspand aan de Lammenschansweg. Het is al weer ruim een jaar geleden, dat de Houtwerf het pand overnam (de Houtwerf levert uit sluitend aan aannemers) treft er vrijwel alles wat voor het installe ren van het moderne interieur no dig is. De Houtwerf-montage-afdeling houdt zich onder meer bezig met het benzinepompenbedrijf het stellen van keukens, het monte- LEIDEN - Voor dit pand op de hoek van de Mare e i Leiden wordt Sterre uit Leiderdorp Tokheim, dat de productie Schotland had overgebracht. In de afgelopen maanden hebben de drie afdelingen van het bedrijf (hou thandel, keukenafdeling en mon tageafdeling) hun intrek genomen in het pand, dat nu klaar is voor de Haarlemmerstraat officiële opening. restauratieplan gemaakt door architect Van de De voormalige pompenfabriek ondernemers, die al eerder hun Hel pand is er volgens hem heel slecht handen door een verklaring "niet Jood" zijn, vuil maakten pres sie te laten uitoefenen op ons par lement, zal geen resultaat hebben", aldus de verklaring van het Neder lands Aronsen-comité. omgebouwd tot een ruimte, i toe". Hij hoopt volgend jaar behalve opslag, montage en kanto- toonkamer is geves tigd. De showroom bevat een grote i te beginnen met de omvangrijke januari de plannen rond te hebben en kostbare opknapbeurt. De firma Waals, die eigenaar is van het pand, zou de winkelruimte op de verscheidenheid aan keukens, begane grond willen handhaven, terwijl op de bovenverdieping dan nitair en open haarden. Daarnaast tweewoningenzoudenmoetenkomen.Berekendmoetnogword.enofdat, vindt: gezien de kosten, haalbaar De cursus "Ouders op herha ling", die erop gericht is vol wassenen uit Leiden-Noord (in groepen) te helpen hun al gemene ontwikkeling bij te spijkeren, heeft een nieuwe coördinator. Na het vertrek van Sjoukje Drost, is nu sinds 1 november als zodanig werkzaam Rob Thomassen. Heftig pleidooi bij individuele begeleiding Ouders op herhaling In het VARA- radioprogramma "Kinderen een kwartje" a.s. maanda gochtend om negen uur, Hil versum 4, wordt er aandacht besteed aan de afdeling indi viduele begeleiding van "Ouders op herhaling". Er zal dan ook gesproken worden over de noodzakelijke subsi diëring voor de afdeling. RUGBY (ENGELAND) (Reu ter) - Terroristen die er in sla gen een Britse kernreactor binnen te dringen, kunnen nooit een kernexplosie veroor zaken. Dit heeft het nieuwe hoofd van de Britse elektrici- teitsr&ad, Francis Tombs, op een bijeenkomst van elektro technische ingenieurs in Rugby verklaard. Volgens Tombs zijn de reac tors zo gebouwd dat men zowel bij normaal werken als bij on gelukken, elk ernstig risico voor het publiek kan uitslui ten, ook al zou de reactor wor den beschadigd. "De centrales worden goed bewaakt en zelfs als saboteurs er in zouden sla gen toegang te krijgen tot de reactor, dan kunnen zij nog geen kernontploffing veroor zaken. Zij kunnen wellicht de installatie beschadigen, maar daardoor zal het publiek geen ernstig gevaar lopen", aldus Tombs. „Ingeval een gekaapte hoe veelheid kernbrandstof door saboteurs zou worden opge blazen, zou dit gevolgen heb ben voor een beperkt gebied, waarbij het gevaar niet groter zou zijn dan bij het vrijkomen van zeer giftige chemicaliën". LEIDEN - Cursisten en medewer kers van de afdeling individiele begeleiding bij de cursus „Ou ders op herhaling" in Leiden- Noord gaan er bij het ministerie van Sociale Zaken op aandringen de subsidiëring van de afdeling voorlopig nog voort te zetten. Er zal om een gesprek worden ge vraagd tussen een afvaardiging van de individuele begeleiding (cursisten en medewerkers) en het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening. De cursisten en medewerkers willen daarover uiterlijk voor 1 december uit sluitsel hebben. In het gesprek willen de cursisten en medewerkers bepleiten dat de subsidiëring verlengd wordt tot 1 januari 1979. Dan loopt namelijk ook de subsidie af die de cursus „Ouders op herhaling" (dus niet de afdeling individuele begelei ding) krijgt van het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen. (De cursus werd in augustus officieel erkend als onderwijsex periment). Tussentijds zou dan bekeken kunnen worden hoe de cursus en de afdeling individuele begeleiding samen voor subsidie - waarschijnlijk van Onderwijs en Wetenschappen - king kunnen komen. In de zomer van het vorig jaar kreeg individuele begeleiding voor één jaar subsidie van het ministerie van Sociale Zaken. Dit omdat de begeleiding voor een belangrijk deel betrekking heeft op verbete ring van de arbeidssituatie van de cursisten. Toen dat jaar verstre ken was duurde het nog enkele maanden voordat er zekerheid kwam over verlenging van de subsidiëring (vorig jaar f 35.000). Actie De grote onzekerheid hierover leidde ertoe dat de cursisten en medewerkers actie gingen voe ren. Er werd een brief-op-poten geschreven naar het ministerie, voorzien van talloze handteke ningen en adhesiebetuigingen (waaronder die van B en W), en ongeveer twee weken later kwam van het departement de telefoni sche toezegging dat de subsidië ring zou worden verlengd tot 1 augustus 1977. Deze mededeling werd in noord met gejuich ont vangen, maar tegelijkertijd vroeg men zich af hoe het na 1 augustus volgend jaar verder moest gaan. daarom werd besloten opnieuw in actie te komen en een gesprek aan te vragen bij Sociale Zaken. Waarom die subsidie zo belangrijk is voor de afdeling individuele begeleiding werd gisteravond uiteengezet door een groep cur sisten. Een eenvoudige reden is dat als de subsidie wordt stopge zet, de individuele begeleiding ophoudt te bestaan. De onderwij zeres Christa de Boer, die geheel en al van subsidie afhankelijk is, bij gebrek aan geld moeten Een groepje stoppen, terwijl er dan ook geen materiaal meer zou kunnen wor den aangeschaft. Zo'n vijftig cur sisten - volwassenen die zeer in tensief worden geholpen om zich soms vanaf het niveau van de vierde klas lagere school te ont wikkelen - zouden hierdoor in de kou komen te staan. En dat is wel het laatste wat de cursisten zou den willen. Hokje Een van de cursisten gisteravond: „Als je in Leiden-Noord woont word je in een hokje gedrukt. Je hoort het als je werk gaat zoeken. Als je zegt Ik woon in noord, dan ketst het af, als je boodschappen gaat doen en je zegt: ik kom uit noord, dan word je aangekeken. Maar de mensen vragen niet ver der, ze kennen de achtergronden niet. Noord is vroeger loosd, er is niks aan gedaan. Daar komt het door. En nu heb je een fundering - de individuele bege leiding - en die slaan ze onder je weg. Je hebt dan geen poot meer om op te staan. Nou, dat moet niet gebeuren. En dat zal ook niet ge beuren". cursisten had gis teravond op papier gezet waarom de individuele begeleiding voor hen zo belangrijk is. Velen van hen kregen er meer zekerheid door, konden zich met steeds meer vertrouwen naar buiten toe opstellen. Ze ondervonden ook dat ze hun kinderen beter konden opvangen met huiswerk e.d. "Wij hadden vroeger slecht onderwijs en daarom zitten we nu met de gebakken peren", zei een cursist. "Vroeger werd je van school ge haald om te gaan werken, sinds dien nooit meer naar school ge weest". Een ander "Ik heb hier meer vertrouwen gekregen. Ik zit nu ongeveer op het niveau zesde klas lagere school. En ik heb hierdoor m'n middenstandsdi ploma gehaald. Allemaal achten. Kijk, voor een ander is dat mis schien gewoon. Maar voor mij be tekent dat heel veel". (Papakt PARADE, de zachtere vieux) LEIDEN - Een 41-jarige autobes tuurder uit Delft is gistermiddag met zijn auto geslipt, over de kop geslagen en ten slotte tegen de vangrail beland, maar stapte vervolgens ongedeerd uit zijn wagen. Het ongeluk gebeurde toen de man, vermoedelijk met te hoge snelheid nabij de Hoge Rijndijk in Leiden de oprit van rijksweg 4 in de richting-Den Haag afreed. De auto werd vrij wel geheel vernield. Politie en brandweer (zie foto links) sleep ten de wagen weg LEIDEN - Vandaag is de officiële opening verricht van het automo bielbedrijf A.A. van der Kwast. Dat gebeurde in het voormalige pand van Rijsbergen Uitlatenservice, St. Aagtenstraat 2-4, 2de Binnenvest- gracht 14a. In het bedrijf worden tweedehands automobielen ver kocht en nieuwe auto's geleasd. Aan de Meloenstraat 16 is vanaf vandaag de firma Ju en Slegten- horst, een aannemersbedrijf van timmerwerk, gevestigd. Aan de Boerhaavelaan 28 is Hol land Electronics, import en kleinhandel in elektronische meet- en ontvangapparatuur ge vestigd. Aan de Drie Octoberstraat 16 is inmiddels het herenkappersbed- rijf van H. Galjaard opgeheven. i kasten en het aanbrengen van plafonds. Een groot deel van de werkzaamheden van deze afdeling ligt op het gebied van de utiliteits bouw en de woning-renovatie. De afdeling houthandel tenslotte, gaat steeds meer over tot het zelf importeren van het hout. Van het totale assortiment importeert de Houtwerf ongeveer 80 procent zelf. Het hout is afkomstig uit een zeer groot aantal landen ter wereld. De wieg van het bedrijf stond aan de Uiterstegracht, waar het toe nmalige bouwbedrijf in de loop der jaren uitgroeide tot een handel in hout, triplex, plaatmaterialen en keukens. Voor de opslag van de voortdurend groeiende voorraden werden in de naaste omgeving, aan de Uiterstegracht en de Nieuwe Rijn een aantal panden aange kocht, die voornamelijk als pak huizen werden gebruikt. Ook werd aan de Hoge Rijndijk in Zoeter- woude nog een perceel aangekocht. Acht jaar geleden kocht directeur H. Verbeek sr. een perceel aan de Maredijk, waar de houthandel werd ondergebracht. Enige jaren later volgde de aankoop van een pand aan de Haarlemmerweg, waar de afdeling keukens werd gehuisvest. Nu alle drie de afdelingen van het bedrijf onder één dak zijn verenigd, heeft de Houtwerf de verspreid lig gende panden verlaten. De panden aan de Uiterstegracht zijn inmid dels aan de gemeente Leiden ver kocht en zullen weer voor bewo ning geschikt worden gemaakt. Na de officiële opening morgen middag houdt de heer Verbeek met zijn twee in het bedrijf meewer kende zoons een receptie (van half vijf tot half negen). A.s.. zaterdag houdt de Houtwerf "open huis" van 's morgens tien tot 's middags vier. Zaterdagavond is er een feestavond voor het perso neel. Bij de Houtwerf werken 40 Verwarring over bouwplannen in Merenwijk LEIDEN - Als gevolg van het wegvallen van een alinea in het raadsverslag van dinsdag is verwarring ontstaan over een tweetal bouwplannen in de Merenwijk. In de eerste plaats is er een voorberei- dingsbesluit genomen voor de bouw van 60 premiekoopwo ningen en 56 vrije sector- koopwoningen. Deze wonin gen zullen gebouwd worden door Holland Woning BV. Daarnaast is de gemeenteraad akkoord gegaan met de bouw van 80 appartementen (een, twee, of driekamerflats) door de ontwikkelingsmaatschap pij Fraanje in Ridderkerk. Voor deze woningen komen ook belangstellenden in aan merking die een beroep doen op de individuele huursubsi dieregeling Aan de Oude Vest 189 is in een leegstaande bedrijfsruimte het bedrijf Viklu van de heren S. A. Visscher en J. Kluivers geves tigd. Het bedrijf fabriceert glas- in-lood medaillons. Aan de Universiteit van Amster dam is L. Segalovits (Leiden) ge slaagd voor het doctoraal examen psychologie, aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het doctoraal examen civiel- ingenieur C.P. Kempenaar (Rijnsa- terwoude) en J.P. Verbeek (Lei den). Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht M.J. Verkerke, W.A.M. van Rhijn, N.G. Navarro, W.J. van Blaricum, F.J.P. van den Ingh, J.E. van Rossum, staats- kunde mej. A.C.W. Blank, D.P. van den Bosch en M.J. Dresden. LEIDEN - Visvereniging "De Bra sem" viste in het Oegstgeesterka- naal. De vangst was redelijk. De uitslag: 1. B. Eradus 2690 gr (32 st.), 2. S. den Dubbelden 2500 (41), 3. S. Gomans 2175 (41), 4. J. SMit 2100 (35), 5. G. Crama jr. 1900 (28), 6. P Eradus 1900 (24), 7. J. v.d. Hulst 1825 (29), K. Keyzer 1760 (29). 9. G. De Leitise hengelsportvereniging VOP '74 viste een wedstrijd in de Ringvaart en de Zijl. De vangst was slecht. De uitslag: 1. II. v. Houten 4520 (40), 2. R. v.d. Zeeuw 1210 (12), 3. M. Kerkvliet 670 (6), 4. H.A. v. Kampen 650 (5), 5. J. v. Kampen 520 (4), 6. F. Veltman 490 (4), 7. A. v.d. Meij 370 (4), 8. H. v. Tongeren 360 (3). 9 H. v.d. Berg 250 (2), 10. G. Ter- veer 200 (2).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11