Schoonmaakbeurt voor Schoonebeek Yredeling ARP half stelt de gerust Jongeman bijna vermoord door straatvechters Delftse TH overbrugt kloof met school Spuitende olieput bedwongen PRONK MAG CUBA HELPEN PRISMA Eis tegen Frans H.: twee keer levenslang WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 BINNENLAND DELFT - De Technische Hoge school Delft, het hele jaar in de publiciteit door problemen, protesten en demonstraties, is ter gelegenheid van haar 135ste geboortejaar ofwel haar 27ste lustrum "een keer op positieve wijze," aldus de staf, naar bui ten getreden. Niet minder dan 1600 scholie ren van alle vormen van voort gezet onderwijs uit de brede re gio tot Haarlem, 't Gooi en de Zeeuwse eilanden zijn tot 19 november te gast bij negen af delingen van de hogeschool om in laboratorium of werkplaats een werkstuk te maken. In kleine groepjes, tot maxi maal tien scholieren, wordt, onder deskundige leiding van TH-personeel en de stichting De Jonge Onderzoekers, die aan de lustrummanifestatie meedoet, gewerkt aan in totaal 32 projecten. De resultaten zijn te zien op een tentoonstelling in de aula van de TH, die woensdag 5 januari, aan de vooravond van de Lus- Leerlingen van scholen uit Voorburg t Technische Hogeschool. t Schiedam bezig op de trumviering (7 januari) door minister Trip van Weten schapsbeleid wordt geopend. Deze projectdagen voor scho lieren, zoals het jubileuminitia tief wordt genoemd, genieten belangstelling. Leerlingen van de meest uiteen lopende scholen uit vooral Den Haag, Rotterdam, Delft en Gouda, hebben zich aange meld. Zelfs een groep meis.jes van een pedagogische acade mie is met een wasmiddele- nonderzoek present. Ruim 200 schriftelijke verzoe ken van scholen moesten wor den afgewimpeld. Een jammer lijke zaak, zo meent de hoge schoolstaf, die graag, mede in het kader van een verder "open leggen" van de TH- gemeenschap, dit gebaar naar de jeugd toe zou willen uitdie pen. Maar daartoe ontbreken de fi nanciën en de personele arms lag. Trouwens geldgebrek is er oorzaak van geweest dat de vie ring uiterst sober moest worden gehouden. Enthousiasme Op 1 oktober zijn de scholie- renprojectdagen van start ge gaan. Het enthousiasme was en is bijzonder groot. De TH- mede werkers zijn verbaasd over de vrijheid en durf waar mee gewerkt wordt, "De Jonge Onderzoekers"daarentegen signaleert dat bij de afzonder lijke vormen van voortgezet onderwijs te eenzijdig de nad ruk op de diverse vaardigheden van de leerling wordt gelegd. Dat wreekt zich vanzelfspre kend bij de aanpak van de pro- jekten. De scholieren richten zich dp de meest uiteenlopende zaken zoals destillatie van bier, onder- zoek oppervlaktewater, lood in gras, meting verkeerslawaai, bestrijding stedebouwkundige maatregelen, materiaalkeuze in de luchtvaart, het uitbouwen van een havenmond, het ont werpen van een stalen brug en landmeten. Aan de tentoonstelling is een wedstrijd verbonden. Een jury onder leiding van rector- magnificus prof. ir. L. Huisman zal de werstukken en onder zoeken beoordelen. Er zijn twee uitzendingen te verdienen naar een wedstrijd voor jonge onderzoekrs in mei 1977 in Parijs. DEN HAAG - "De slag in Noord- wijk" noemt de Haagse recht bankpresident mr. C. Stolk het tumultueus gebeuren dat in de nacht van 13 juni in het drukke centrum van deze badplaats grote consternatie wekte onder bevolking en toeristen. Twee jonge straatvechters uit Sas- senheim gaven toen een afschu welijke demonstratie van bruut en meedogenloos geweld, waar bij een menigte van omstreeks tachtig omstanders, woedend weliswaar, maar tevens doods bang en werkloos, toekeek hoe een weerloze jongeman door het duo bijna werd vermoord. Twee dappere omstanders waren achtereenvolgens het slachtoffer te hulp gekomen. De een werd DEN HAAG (SP) - Minister Pronk kan Cuba blijven steunen met Nederlandse ontwikkelingsgel den. In de Tweede Kamer is gisteravond gebleken dat alleen de oppositie partijen WD, DS'70, CHU, SGP en GPV een einde willen maken aan de Nederlandse hulpverle ning aan het communistische Cuba. De regeringspartijen Pvda, KVP en ARP - gezamenlijk een meerder heid in de Tweede Kamer - ston den pal achter minister Pronk, die Cuba volgend jaar vijftien miljoen gulden wil geven uit de "ontwikkelingspot". Het geld wordt besteed voor de bouw van een ziekenhuis op het Cubaanse platteland. De oppositie vond dat zolang Cu baanse militairen meevechten in zuidelijk Afrika de Nederlandse hulp stopgezet moet worden. Het CHU-kamerlid Van der Mei: "Cuba zou niet tot de concentra- tielanden waar Nederland ont wikkelingshulp aan geeft, gere kend moeten worden. Deze fout moet zo spoedig mogelijk her steld worden. Liever vandaag dan morgen". De WD'er Waal- kens noemde de steunverlening aan Cuba "kwalijk" eri "verwer pelijk". De Pvda wierp de tegenstanders van hulp aan Cuba voor de voeten dat de Cubaanse militairen zich met toestemming van de Ango lese regering in zuidelijk Afrika bevinden. KVP en ARP wilden Cuba nog een jaartje respijt geven. "Mocht Cu ba's optreden in Angola geen in cident blijken, dan kan de vraag van onze verhouding met Cuba opnieuw aan de orde komen", zei het AR-kamerlid Van Dan drei- gend.Met andere woorden: als Cuba militair actief blijft in zuide lijk Afrika, moet zonder pardon de ontwikkelingssamenwerking worden beëindigd. De oppositie wilde niet alleen Cuba uitsluiten van de Nederlandse ontwikkelingshulp. Maar ook andere "linkse" landen (zoals Cambodja, Vietnam, Laos, An gola en Mozambique). Gezamen lijk krijgen deze landen volgend jaar zeventig miljoen gulden uit de Nederlandse ontwikkelings pot. De WD drong er ook op aan om de hulpverlening aan Zambia, Tu nesië en Jamaica stop te zetten. Deze landen, die 47 miljoen gul- •den in 1977 ontvangen, zijn vol gens Waalkens niet arm genoeg. Het Nederlandse ontwikkelings geld kan naar zijn mening beter elders besteed worden. Ook kwam de VVD met eep voor stel om een einde te maken aan de hulp aan bevrijdingsbewegin gen. Deze bewegingen krijgen volgend jaar in totaal 28 miljoen gulden uit Nederland. SCHOONEBEEK (ANP) - Technici van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) hebben gisteravond om streeks elf uur de spuitende olieput in Schoonebeek onder controle gekregen. Een team van milieudeskundigen van de NAM beraadt zich er inmiddels over hoe de huizen, straten en de natuur in het vervuilde gebied weer schoongemaakt moeten worden. De succesvolle operatie om de put te dichten begon gisteravond om negen uur. Tegen tien uur was de zeven ton wegende afdichter goed geplaatst en om tien voor elf kon het sein "putmeester" worden ge geven. Vandaag zou men beginnen om ook de massa onder de afdich ter in de 800 meter diepe kolom on der controle te krijgen. Volgens een woordvoerder van de NAM zal dit vermoedelijk worden gedaan met "verzwaarde spoeling". De put kan volgens hem hoogstwaarschijnlijk wel als verloren beschpuwd wor den. Een schadebedrag is nog niet bekend. De put begon maandagmorgen te spuiten toen een afdichter op 800 meter diepte in de put het begaf. Hierdoor spoot een dikke straal olie, stoom en modder met een druk van zestig atmosfeer naar bo ven en zette enkele wijken van Schoonebeek onder een laag drab. De NAM, die de put in beheer heeft richtte in de loop van de dag een meetcaravan in om na te gaan of er giftige gassen uit de put spoten. Ook werden 400 oliepakken uitge deeld aan bewoners van de getrof fen wijken die beroepshalve hun huis moesten verlaten en er werd bij een garagebedrijf een wasplaats ingericht voor automobilisten, die hun auto van de olie wilden ont doen. Een gebied rond de spuitende put werd door de politie afgezet. Toen maandagavond de windrichting draaide en een groter gedeelte van Schoonebeek onder het bereik van de neerslag kwam werd het afge zette gedeelte hieraan aangepast. Ondertussen maakte de NAM maandag aanstalten om de put te dichten. Met kranen probeerde men een afdichter over de put te krijgen, maar vooralsnog slaagde men daar niet in. Bij de derde po ging maandagnacht dacht men even succes te hebben. De hoe veelheid spuitend olie werd duide lijk minder, maar dat duurde maar enkele minuten. Ook gistermorgen probeerde men de put te dichten. Men was afge stapt van het systeem met kraan wagens en trachtte nu de afdichter met behulp van een vorkheftruck over de put te krijgen. Een tegen valler was gistermiddag dat de rand van de afdichter beschadigd raakte. In een werkplaats van de NAM in Schoonebeek werd dit gerepareerd en werden modificaties aan de af dichter aangebracht. Daardoor kon de tweede succesvolle poging vol gens de nieuwe methode - de twaalfde poging in totaal - pas gis teravond om negen uur beginnen. De NAM heeft alle schade, die de spuitende put heeft aangericht op zich genomen. DEN HAAG (SP)-Minister Vrede- v, ling moet de Tweede Kamer van daag uitleggen hoe het precies staat met zijn, aan de vooravond van her het over de defensiebe groting, gedane belofte. In een brief liet hij de Kamer toen weten dat hij het defensiebudget in '77 wat zal bijstellen door een greep te doen in de prijscompensatie- pot van 170 miljoen gulden van minister Duisënberg van Finan ciën. Om hoeveel gaat het nou precies en werkt het bedrag ook door in de begrotingen voor vol gende jaren, zo is de vraag. De ARP eiste vorige maand bij de algemene beschouwingen in de motie-Aantjes, ondersteund door de Kamer, dat het defensiebud- ?et met 150 miljoen zou worden erhoogd. Iets van de achter stand bij de materieelinvesterin- gen zou daardoor kunnen wor den ingehaald was het motief. Gisteravond leken de anti revolutionairen met de voorge stelde prijscompensatie genoe gen te nemen. De kou was echter niet helemaal uit de lucht omdat AR-woordvoerster mevrouw Van Leeuwen eerst nog wilde horen wat Vredeling precies bedoelt met de vage zinsnede dat defen sie „haar aandeel" uit de pot van Duisenberg zal krijgen. „Volle dige prijscompensatie is nodig als eerste signaal dat aan het uit hollingsproces bij defensie een eind komt", zei mevrouw Van Leeuwen. Vredeling zal daar wellicht niet zo'n moeite mee hebben. Of hij een bedrag kan noemen valt echter te betwijfelen en het zal in elk een slag in de lucht zijn. Eind 1977 valt vermoedelijk pas te becijfe ren hoe het met de prijsontwikke ling over dat jaar staat. Mevrouw Van Leeuwen eiste echter ook dat het bedrag „structureel" zal doorwerken in volgende begro tingen. En daar wringt de schoen echt. Vredeling heeft al eerder laten weten dat hij niets wil doen waardoor de defensieuitgaven blijvend omhoog worden ge jaagd. Zijn PvdA-achterban zou dat niet nemen. Het aanbod tot prijscompensatie is naar die kgnt al moeilijk te verkopen, en moet dan ook worden gezien als een handreiking aan de ARP. Een botte weigering van de motie-Aantjes, zo wordt in de Tijdens de behandeling van de defensienota in de tweede kamer drukten de heren Wiegel (l) en Bakker elkaar hartelijk de hand. wandelgangen gezegd, zou da^r tot pijnlijk gezichtsverlies bij de AR-regeringspartij habben ge leid. Het vast houden van me vrouw Van Leeuwen aan het structurele element kan het con flict vandaag dus nog toesplitsen, maar de verwachting is dat Vre deling wel een diplomatieke draai aan de kwestie zal geven waarmee de ARP kan worden ge sust. In verschillende toonaarden werd de minister door diverse partijen gemaand de taakverdeling in de NAVO krachtig aan te pakken. „Afdwingen", eiste de socialisti sche woordvoerder Dankert eer der in het NAVO-debat en nu op- WD-woordvoerder Ploeg diende een viertal amendementen in voor verhoging van de defen sieuitgaven met in totaal 139 mil joen gulden, o.a. voor de aanschaf van anti-tankwapens, de vervan ging van de Neptunes, munitie en mijnen, dat hij bij uitstek defen sief materieel noemde. De PPR daarentegen eist in twee amen dementen verlaging van de uit gaven met bijna 380 miljoen. De radicalen blijven er bij de aan schaf van de F-16 moet worden geschrapt. De fractievoorzitter van de VVD feliciteerde zijn collega van de CPN met diens 20-jarig jubileum als lid van de tweede kamer. UTRECHT (SP) - Onder grote politiebegeleiding hebben in Utrecht gistermorgen twee openbare verkopingen plaats gehad bij hardnekkige weige raars van de milieubelasting. Het ging om twee bestuursleden van het Milieu Actiecentrum Nederland, dat de filosofie na leeft: „De vervuiler betaalt". Bij beide verkopingen was de straat volgestoroomd met sym pathisanten en buurtbewoners. De politie gebruikte paarden om de deurwaarder bij het huis te laten komen. De twee bestuursleden, Paul Schlebusch en Wil Jansen, wil den de verkoping op een fiasco uit laten lopen door voor de ver koop in het huis alleen sympa thisanten van de actie uit te no digen. Deze zouden uiterst laag gaan bieden. De deurwaarder nam echter in beide gevallen assistenten mee, die wel aan- de verkoping deelnamen. Aanvankelijk wei gerde men de assistentendie volgens het MAN doodgewone opkopers waren, binnen te la ten De politie zorgde ervoor dat de deurwaarder zijn assisten ten mee kon nemen. De verko ping bij het bestuurslid Schle busch bracht 365 op. Vijftig gulden minder dan hij ver schuldigd was. ADVERTENTIE - alle prijsklas: Moderne kwaliteitshorloges. MAASTRICHT (SP) - Mr. J. Boos ter blijft bij zijn eis bij twee keer levenslange gevangenisstraf. Het nader onderzoek in de zaak tegen de 41-jarige Kerkraadse hoofdver pleger Frans H. half mei door de Maastrichtse rechtbank bevolen, heeft volgens de officier van jusitie niets opgeleverd waardoor zijn eerder gevraagde celstraffen zou den moeten worden gewijzigd. In zijn aanvullend Requisitoir, dat zo'n drie uur in beslag neemt gaat hij louter en alleen in op de door de rechtbank bij wijze van tussentijds vonnig aan de rechter-commissaris gestelde vragen. Mr. Booster is za kelijker dan tijdens zijn eerste re quisitoir van 13 mei. Minder thea traal ook. Frans H., die de monoloog van de officier haast onbewogen aanhoort, haalt slechts enkele keren lichtjes de schouders op. Ook bij de eis is hij niet geschokt, zoals die eerste keer. Slechter kon het immers toch niet uitpakken. Het door Frans tijdens het proces aangevoerde verweer van de per soneelstekorten in de kliniek en de onderbereikbaarheid van de artsen wordt door mr. Booster in zijn re quisitoir niet geaccepteerd. Over die beschuldigingen die Frans naar alle kanten heeft geuit zegt de offi cier "Het is een grote verzameling van roddelpraatjes, van horen zeg gen, van tegenspraak, van onge gronde insinuaties waarvan niets is overgebleven, behalve dan een vieze smaak in de mond". Hij vervolgt "Verdachte hanteert door een caféruit geslagen, de ander werd midden op de rijbaan bewusteloos getrapt. Kapper Bertus G. (20) was de rel begonnen door in een bar ruzie uit te lokken en zijn slachtoffer vervolgens dwars door de ruiten te slaan, tegen hoofd en maag te trappen en over straat te vervol gen tot op de Parallelboulevard, waar hij de jongeman weer neers loeg, trapte, hem door een grote spiegelruit ramde en probeerde hem te wurgen. Timmerman Jelte T. (19), beoefe naar van judo, jiu jitsu en karate, hielp zijn vriend Bertus door het slachtoffer even vaak neer te slaan als hij trachtte overeind te komen en tevens door met welge richte slagen en trappen iedereen uit te schakelen die tussenbeide wilde komen. Pas toen Jelte was weggelopen kon het slachtoffer door de portier van een bar wor den bevrijd uit de wurgende greep Bertus. Huiverig zijn aanwezig intellect om zich door middel van een reeks uitwijkma noeuvres staande te houden. Hij beschikt over een onuitputtelijke uitwijk- en beschuldigingstech niek en is in staat iedereen nog tij den lang bezig te houden. Het on derzoek, dat door de vele conflicten die Frans om zich heen heeft weten te weven al veertien maanden duurt, kan, als we op zijn agressieve potenties en manipulaties in blij ven gaan, met gemak nog veertien maanden worden voortgezet. "Als ik over dergelijke dingen in de krant lees, dan denk ik vaak: hoe is het mogelijk dat het publiek zoiets maar toelaat, dat niemand helpt. Nou, hier kwamen dan twee mensen het slachtoffer te hulp. De ene is door een ruit ge slagen en de ander werd bewuste loos getrapt. Dus ik kan me voor stellen dat ieder, die dit zag, hui verig werd om zich er mee te be moeien. Maar dat tekent meteen de ernst van deze geweldpleging en de hevige mate waarin de openbare orde is verstoord!" Dit zegt officier van justitie jhr. mr. W. van de Poll in zijn requisitoir tegen het duo, dat overigens ook nog terechtstond voor een open lijke geweldpleging die een dag eerder was gepleegd in een jeugdsociëteit in Warmond. Slachtoffer in dit geval was de 41- jarige sociêtcitsbchecrdcr, die het bij een vorige gelegenheid had gewaagd om Bertus tot de orde te roepen. Bertus sprak met vriend Jelte af dat de beheerder "een lesje" zou krijgen. Nog een andere vriend zou voor de deur in een auto met draaiende motor wachten. Aldus geschiedde. De beheerder werd door het duo uit de sociëteit gesleurd en op straat in elkaar ge- tremd. Een jongeman die hem te hulp schoot werd bewusteloos geslagen. Na gedane arbeid vluchtten de geweldenaars per auto. Bij zijn arrestatie in Noordwijk bleek Bertus in een van zijn laar zen een dolk te dragen in een le ren schede, die met een touwtje om zijn enkel was vastgezet. Jelte wist aanvankelijk te ontko men. Een telefoontje van Noord- wijk naar Sassenheim gaf de in formatie dat Bertus en Jelte be ruchte geweldplegers zijn, die graag in kroegen vechtpartijen uitlokken. Drank Ter zitting van de Haagse recht bank zijn de vechtersbazen onder een hoedje te vangen. Alle tenlas- tegelegde feiten worden zonder omhaal bekend. Uit de voorlich- tingsrappórtage blijkt dat de agressie van het duo is te wijten geweest aan drankmisbruik. Zij verwerkten veertig flesjes pils per man per dag. "De slag in Noordwijk" en het daarop volgende voorarrest (dat na vier dagen weer voorwaarde lijk was opgeheven) bezorgden de verdachten zo'n schrik, dat zij sindsdien geen druppel drank meer zouden hebben aangeraakt. Voorts is alle materiële schade door hen samen aan de bena deelden vergoed. Officier van justitie jhr. mr. Van de Poll zegt dat het voorarrest we liswaar met zijn instemming was opgeheven, maar dat zijns inziens de verdachten wel degelijk een flinke gevangenisstraf verdienen in verband met de ernst van de feiten én om het publiek duide lijk te maken hoe de justitie over openlijke geweldpleging denkt. De eis tegen initiatiefnemer Bertus G. luidt acht maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Tegen Jelte T. eist de officier ze ven maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. In beide zaken vraagt hij een proef tijd van twee jaar. Verdedigers mr. Hamel en mr. Wladimiroff betogen beiden dat de verdachten geen criminelen zijn, maar eerlijke en hardwer kende jongens, die door drank misbruik incidenteel zijn ont spoord. Het zal niet meer gebeu ren. Laat hen nu niet de dupe worden van de justitiële behoefte om een "voorbeeld" te stellen, zo luidt .de strekking van de plei dooien. Uitspraak 23 november.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7