"De scheepstuigerij, dat is 't échte vak" Ploeteren voor de nienwe artotheek Hokje voor Gerard Tweede elpee is nu uit Liefhebbers voor Horlepiep gezocht PAGINA 4 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 Kagenaar De Ruyter 40 jaar zeilmaker DE KAAG - Eigenlijk is jacht- zeilmaker De Ruyter alleen door toeval in "het vak" te rechtgekomen. De Ruyter, al weer veertig jaar ingezetene van het landelijke Kaageiland en evenzolange tijd jachtzeilma- Door Miep de Graaff ker, kwam als jongen van veer tienjaar naar het eiland. Net van school en woonachtig in het Overijsselse dorpje Ossenzijl hoorde hij "via-via" dat er op Kaageiland wel een plaatsje was als leerling-jachtzeilmaker. De tijden waren bar slecht, dus trok hij naar De Kaag om het baantje te kunnen krijgen. "Ik kwam 's avonds om negen uur de pont over en ben sindsdien maar gebleven" zegt de zeilma ker, voor wie die oversteek vandaag precies veertig jaar ge leden moet zijn. Begon hij als leerling bij de destijds schilder- jachtzeilmaker. Vier jaar eerst werkte hij alleen voor kost en inwoning, daarna voor een gul den zakgeld. Na negentien jaar nam hij het bedrijf en bijbeho rende woning over. De meeste Kagenaars, en waar schijnlijk ook vele watersport liefhebbers daarbuiten, kennen De Ruyter. Niet alleen is hij een "ouwerwets vakman" maar bo vendien de enige zeilmaker die het eiland rijk is. "Ik heb zoveel werk dat ik tot volgend jaar mei al vol zit. En het wordt ieder jaar weer een beetje drukker" zegt De Ruyter, die dan ook om enige vorm van reclame niet verlegen zit. Misschien alleen voor het verkrijgen van perso neel. Knechten van hem be gonnen na verloop van tijd al lemaal voor zichzelf en vestig den zich in een andere plaats. In werkloosheid gelooft de 54- jarige Kagenaar niet zo: "Ik kan geen knecht krijgen. Ook al niet omdat er voor de echte jacht- zeilmakerij geen opleiding be staat. Je timmert bij wijze van spreken een bord by je huis, koopt een naaimachine en kunt zeggen: "Ik ben zeilmaker". Het "vak" moetje echt van de grond af aan leren. De Ruyter heeft het vak dan ook geleerd door het "zien en afkyken, vooral van Noorse en Engelse zeilen. "Er zijn wel tijden geweest dat de zeilmaker drie man personeel in dienst had, maar dat is er nu niet meer bij. "Ik kan zo'n jongen niet het loon geven dat ze er gens anders verdienen. Het eer ste halfjaar kan je niet eens van de zolder weglopen, het eerste jaar moetje dik geld bijleggen. Het tweede jaar speel je kiet, pas het derde jaar heb je er iets aan" zegt De Ruyter, die in tegenstelling tot vele fabrieken nog veel met de hand doet. Het optuigen van boten (compleet Zeiler-maker De Ruyter in zijn w met masten) hoort ook bij zyn vak. "Want er komt wel meer by kijken dan alleen het maken van een fietstasje of zeil voor een marktkraam. Een fietstas maken kun je na twee dagen al, maar de scheepstuigerij, dat is het vak" waarna hy een stuk of acht van de circa vijftien zeil makers in Nederland opnoemt, die hetzelfde werk doen. Het liefst werkt hij nog met het laats, rechts een assistente die een katoenen zeil, hoewel de kunst vezel troef is. Het katoen moet steeds meer het veld ruimen voor dacron, een ontwikkeling waarvan De Ruyter voorspelt dat die zich niet meer zal voort zetten. De Ruyter "Dat kunst stof gaat niet zo lang mee als echt katoen. Nee, het "weer" kan er niet in gaan zitten maar een gevolg is wèl dat de mensen er ruwer mee omspringen. De 1 van het "machinale" werk doet. zon verbrandt het ook hè, na verloop van tijd Ook geeft De Ruyter verreweg de voor keur aan stalen of houten zeil boten inplaats van de polyester-bootjes: "Weet je hoe ik die noem? Tupperware. U maakt nog meè dat het polyes ter er weer helemaal uitgaat. Binnen twintig jaar". Jachtzeilmaker De Ruyter wil met dit werk ("toch ook een hele grote hobby van me") nog wel zo'n jaar of twintig door gaan. Aan werk voorlopig geen gebrek. "Er komen weer ieder jaar zo'n duizend boten by. En die vaste klantenkring hou je bovendien, want de kinderen van de kinderen die hier vroe ger kwamen, komen nu ook al met een eigen bootje. Ze komen hier meestal allemaal op z'n tyd wel aanvaren". Vrolijk naar Bodegraven BODEGRAVEN - Maarten Vrolijk, commissie van de koningin in Zuid-Holland, brengt maandag 6 december een werkbezoek aan Bo degraven. Deze mededeling deed burgemees ter Kremer tijdens de vergadering van de commissie algemene zaken waarin werd gesteld, dat de rijks- vergoeding voor het kleuter- en ba sisonderwijs in het dorp fors was overschreden. Volgens hem zullen de thans geldende bedragen vol gend jaar fors omhoog moeten. Hazerswoudse horecawereld niet blij met "stille kroegjes" HAZERSWOUDE - De georgani seerde horecawereld uit Hazers- woude is er niet gelukkig mee dat zy in de gemeente wordt gecon fronteerd met oneerlijke concur rentie. KVP-er De Boer heeft onlangs in de gemeenteraad hierover al een bal-1 letje opgegooid. Verder wilde hij daarop nog niet ingaan, omdat de commissie algemene zaken deze kwestie in (besloten) vergadering zal behandelen. Daarna komt een en ander (officieel) in de openbaar heid. Aanleiding tot dit alles is een ver zoek van twee slijters. W. van Wet ten en J. de Jong (van firma Tim mermans), om de horeca- en drankbelasting op te heffen of tot een minimum te beperken. Aan vankelijk adviseerden B. en W. de raad om hierin geen verandering aan te brengen. Maar toen De Boer repte over paracommerciële instel lingen, die de georganiseerde in stanties oneerlijke concurrentie aandoen, gingen B. en W. overstag en besloten om het voorstel aan te houden. Het is een bekend gegeven dat de georganiseerde horecawereld (rond tien bedrijven) in Hazers- woude niet gelukkig is met be paalde toestanden ter plaatse. Men kan by die georganiseerden ver nemen dat er in verscheidene niet- horeca-gebonden lokaliteiten geen sluitingstijden worden aangehou den. Bovendien zouden accommo daties met beperkte vergunningen de regels nogal eens worden over treden. Vooral de aanwezigheid van "stille kroegjes" zou de geor ganiseerden een doorn in het oog zyri. TENNIS - De Amerikaan Jim Con nors heeft gisteren het internatio nale toernooi in Keulen gewonnen. De Zuidafrikaan Frew McMillan kreeg geen schijn van kans: 6-2, 6-3. BOKSEN - De Amerikaan Jimmy Young, derde op de ranglijst bij de zwaargewichten, won zaterdag in San Francisco een partij over twaalf ronden tegen zijn landge noot Ron Lyle. Het was een zege op 'punten. ALPHEN AAN DEN RIJN - In het gebouw jeugd- en culturele zaken aan de Rijnkade in Alphen wordt dezer dagen de laatste hand gelegd aan de vrijdagavond te openen kunstuitleen. Met man en macht wordt op twee fronten gewerkt om op tijd klaar te zijn. Beneden, is de tot uitleenruimte verbouwde voormalige vergader zaal, is men druk bezig met het aanbrengen van de verlichting. Op de bovenverdieping ploeteren leden van de culturele raad en kunstuitleen-beheerster Anneke den Holder zich bijna letterlijk de blaren op de vingers bij het inlijsten van de kunstwerken. Overweldigend Om voldoende kunstwerken voor de start bijeen te krijgen, een tweehonderd werken, werden de afgelopen maand vele kunste naars aangeschreven. Het resultaat was overweldigend, zodat het de selectiecommissie geen moeite kostte om het verlangde aantal werken uit te zoeken. In de collectie zijn kunstwerken (voor een belangrijk deel etsen, litho's lino's en zeefdrukken) opgenomen van kunstenaars uit Haarlem, Amsterdam, Leiden, Rotterdam en Den Haag. Alphen aan den Rijn is vertegenwoordigd met José Galzina; uit de regio zijn verder nog te noemen Greta Aarts en Theo Hoogerwerf uit Nieuwkoop. Niet alleen uit de kunstenaarswereld bestond en bestaat grote be langstelling voor de Alphense kunstuitleen, maar ook vanuit de burgerij is die aandacht er. Verscheidene mensen hebben al laten weten lid te willen worden. Voor Anneke den Holder is er reden om aan te nemen, dat de kunstuitleen binnen een paar maanden het aanvankelijk beoogde aantal van honderd leden zal tellen en dat dit aantal ook binnen vrij korte tijd verdubbeld kan zijn. "Lege muren genoeg", aldus Anneke den Holder, die onderwijl onverdroten doorgaat met het inlijsten van de kunstwerken in de smalle aluminium-lijsten. Kijkje Vrijdagavond wordt de kunstuitleen officieel geopend door we thouder mevrouw H. Donker. Zaterdag en zondag (op beide da gen van elf tot vijf) mag het Alphense publiek een kijkje komen nemen. Men kan zich dan als lid laten inschrijven en ook al kunstwerken uitzoeken om te lenen of direct te kopen. Die werken worden dan gereserveerd, opdat ze nog even kunnen blijven hangen. Volgende week vrijdag en zaterdag zal de kun stuitleen dan voor het eerst echt "in bedrijf' zijn. Het klinkt misschien een beetje wreed maar de leden van de Oegst- geester volksdansgroep Krici Krici Ticek „Zing kleine vogel, zing", dansen het liefst voor mensen die het zelf niet meer kunnen. Maar het is niet zo wreed be doeld, vertelde mij de op richtster en tevens leidster van de groep. Ellen van Sta- den. „We willen die mensen gewoon wat laten meegenie ten van het plezier dat wij in het dansen hebben". Vooral bejaarden weten dat erg te waarderen. Daarom treden we ook hoofdzakelijk voor hen op. Dan dansen we bij voorbeeld de Horlepiep of de Platte Pannekoek-dans en dan moetje ze eens zien glun deren. „We wisten niet dat de jeugd van tegenwoordig ook nog liefhebberij heeft in die Oudhollandse dansen", hoor je de bejaarden dan vaak zeg gen", vertelt Ellen. "Wy schamen ons niet om op straat of in een zaal die Oud hollandse volksdansen te showen", zegt ze, dat doen we liever dan een Engelse wals of een polka. Want die doe je maar met zijn tweetjes en in onze ogen is dat niet echt ple zier. Dansen moet je met een hele groep". De Oegstgeester volksdans groep - ze vierde kortgeleden het eerste lustrum - is nu op zoek naar jongeren die er net zo over denken. Die ook dol graag ingewijd willen worden in de geheimen van de „Hor lepiep", de Hakke Toone", de „"iheegert", de „Lot is Dood", de „Driekusman" en de Zwart laat 'm scheren". Geheid En wie dan nog energie over heeft kan zijn restant opbran den aan volksdansen uit Joe goslavië, Roemenië, Israël en Amerika. Bij Krici Krici Ti cek zit ook dat repertoire er geheid in. En er wordt boven dien nog gedanst in (zelfge maakte) bijpassende folklo ristische kostuums. Ellen en haar collega volksdansers wachten ge spannen af. VAN NOORDWUKS ZWAKZINNIGENKOOR Zeventig zwakzinnige X hm Zeventig zwakzinnige mannen en vrouwen telt het zangkoor van de Noordwijkse Dr. Mr. Wil lem van den Berghstich- ting. Drie jaar geleden al zong het koor de eerste langspeelplaat vol. De 4500 geperste exemplaren gingen vlot van de hand. Niet alleen onder familieleden en kennissen maar ook in de pla tenzaken. Nu is er weer een langspeelplaat uit en mis schien komt er nog wel een derde op de markt. Succes dus voor dit zwakzinni genkoor uit Noordwyk, dat ook regelmatig uitnodigingen krijgt om ergens in het land een gastoptreden te komen verzorgen. Hoe verschilt dit koor van een "normaal" Koor vroeg ik aan Jan Brandsma, die bij de stichting in dienst, is als ver pleger. maar die daarnaast het koor dirigeert en er ook een deel van de liedjes voor schrijft. Pieter de Jong, arts bij de stichting, maakte ook wat teksten voor beide lang speelplaten. Brandsma: "Het grootste ver schil is dat een "normaal" koor toch altijd probeert een tekst zo mooi mogelijk te zin gen. Daar gaan wij niet van uit. Primair bij ons is dat de koorleden het zingen fijn vin den, er plezier aan beleven. Er is ook een verschil in teksten. Onze teksten zijn erg eenvou dig. Vol alledaagse dingen. Al die franje hebben we bewust weggelaten. Je moet op de golflengte van de koorleden denken. Zo hebben die ook nog wat aan de tekst." Op de twee langspeelplaten staan alleen maar geestelijke liederen. Een aantal komt uit het Liedboek der Kerken, de overige werden geschreven door Brandsma en De Jong. 'Toen we een jaar of acht gele den met dit koor van start gingen", zegt Brandsma, "is er bewust gekozen voor dit soort liederen. Op de eerste plaats de omdat de wens van de koorleden was en boven dien omdat we nogal eens een uitnodiging krijgen om in een kerk in de omgeving te ko men zingen. Dan ben je op dit soort liederen aangewezen. Maar misschien dat we nu ook eens wat anders gaan zin gen." In nog geen twee dagen tijd stonden de in totaal twaalf liedjes op de band. "Het had misschien vlugger gekund", zegt Pieter de Jong, "maar je moet de eisen ook weer niet te hoog stellen. Het is voor deze mensen toch al moeilijk ge noeg om de aandacht by het zingen te houden. Dus je moet geduld hebben. Schelden helpt niets. Dan klappen ze in elkaar. Je moet gewoon zor gen dat je zelf enthousiast blijft, dan trekt het koor zich daar aan op." Eigen studio De bandopnamen werden ge maakt in de eigen opnames tudio van de stichting en daarna in Haarlem op de plaat gezet. Pieter de Jong: "Het zou te ver gaan om te zeggen dat zingen voor dit koor een bepaalde therapie is. Je moet het meer zien als een naar buiten tre den van de zwakzinnige. Zingen in dit koor geeft ze een gevoel van eigenwaarde. Ze zijn er maar wat trots op dat hun stem op de plaat staat. Al leen daarom is het al erg fijn dat we deze platen hebben kunnen maken." Dagje uit De eerste plaat heeft zó goed verkocht, dat na aftrek van de produktiekosten nog een aanzienlijk bedrag resteerde. Van dat geld is het koor een dagje uit geweest. Datzelfde hoopt men te kunnen doen met de netto-opbrengst van langspeelplaat nummer twee. Op 20 november zingt het zwakzinnigenkoor met bege leiding van het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland in de Ned. Herv. Kerk in Noordwyk-Binnen. Aanvang acht uur. Uerard v. d. Slot, axe al een paar jaar onder niet al te riante om standigheden pal naast de Noordwijkerhoutse vuilnisbelt woont, heeft zijn zin. Een paar maanden geleden timmerde hij van wat wrakhout een houten wachthuisje langs de weg Noordwijkerhout-De Zilk, als protest tegen het feit dat de busonderneming NZH en de gemeente Noordwijkerhout op die winderige plek geen wachthuisje nodig achten. Het houten huisje is inmiddels gesloopt en daarvoor in de plaats staat nu een modern bxishokje.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4