Proef wijkmarkt in "Zuid-West" Kans op subsidie voor het LAK klein Problemen rond Teekens deze maand nog opgelost Geen daklozencentrum? Waarom zit Frankrijk vanaf 13 november in Leiderdorp? WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 LEIDEN Door Ton van Brussel LEIDEN - Waarschijn lijk nog dit jaar zal de raadscommissie cultuur zich moeten uitspreken over een verzoek van het LAK (Leids Academisch Kunstcentrum) om door de gemeente met f 50.000 gesteund te worden. Het LAK heeft dit geld nodig om in haar theater aan het Levendaal „kleine zaal produkties" te blij ven brengen, die in een ruimte als de schouw burg minder goed tot hun recht komen. De Culturele Raad, een instel ling die de gemeente adviseert over culturele zaken, heeft B en W inmiddels over deze subsi dieaanvraag een brief gestuurd. De raad zegt daarin grote waarde toe te kennen aan een voortbestaan van het LAK als noodzakelijke aanvulling op de schouwburg, maar stelt voor, gezien de geringe financiële ruimte van de gemeente, maar f 15.000 te geven. Wel moet vol gens de Culturele Raad beke ken worden in hoeverre het in de toekomst mogelijk is om het LAK op andere manier toch meer geld te geven. Hoewel de besluitvorming over deze zaak bij de gemeente nog niet op gang is gekomen, lijkt de kans dat het LAK inderdaad door de gemeente gesteund zal worden nu al klein. Wethouder Oosterman heeft tijdens een vergadering van de Culturele Raad bezwaar gemaakt, omdat het voor hem nog niet is bewe zen dat er naast de schouwburg nog een ander theater nodig is. Ook is hij er niet van overtuigd, dat er onder de bezoekers van het LAK (van oorsprong een studentenvoorziening) zoveel „gewone burgers" zijn. Het zou dan niet nodig zijn dat de ge meente aan het LAK geld geeft en de kosten van het theater moeten in dat geval normaal voor rekening blijven komen van de universiteit. Achter de opvattingen van Oos terman werden echter direct vraagtekens gezet. Het dage lijks bestuur en de sectie thea ter van de Culturele Raad do ken in hun archieven en vonden een plan dat enkele jaren gele den is opgezet met betrekking tot de Remonstrantse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. Zoals bekend is er in het verle den sprake geweest van de bouw van een nieuwe schouw burg op het Schuttersveld. Door veel betrokkenen werd destijds ook de noodzaak on derkend van de stichting van een klein theatertje, als aanvul ling op de grote zaal van de schouwburg, en dat moest die nen voor „kleine zaal produk ties". Daartoe werd door de ge meente de Remonstrantse Kerk aangekocht, die de functie van ontmoetingstheater moest krij gen. Tot de uitvoering van dat plan is echter nooit overgegaan. Besloten werd namelijk om geen nieuwe schouwburg te bouwen, maar de oude te res taureren. Het plan voor een klein theater verdween toen in de archiefkas ten, waar het nu door de Cultu rele Raad weer uit is gehaald. Niet met de bedoeling om daar alsnog een theater te vestigen, maar wel om de eensgezindheid die er toen over dit plan be stond, aan te geven. Om kort te gaan: men was het er toen over eens dat er een groot èn een klein theater moest zijn (de ge meente deelde die mening), maar nu, vijf jaar later, is er op nieuw discussie. Het tweede gedeelte van de op vatting van Oosterman wordt het felst bevochten door het LAK zelf. Toegegeven wordt uiteraard dat het LAK is opge zet met de bedoeling een voor ziening te zijn voor louter stu denten, maar die koers is al weer een paar jaar verlaten. Op het moment dat de schouw burg op last van de brandweer definitief werd gesloten, zat de schouwburgdirectie met de handen in het haar. De klant is koning en de schouwburgbe zoekers mochten door de slui ting niet verstoken blijven van toneel. Besloten werd toen om toch voorstellingen te blijven geven maar dat te doen in de aula van het Rijnlands Lyceum en in het LAK-theater. Daar door werd een van de drie in het LAK georganiseerde even ementen een schouwburgvoor stelling. Het ligt voor de hand dat door die beslissing veel niet-studenten tot de LAK- bezoekers gingen behoren. Het LAK kreeg in bredere kring be kendheid en ook andere initia tieven, zoals bijvoorbeeld de LAK-exposities, gingen een breder publiek trekken. Het LAK is er daarom van overtuigd dat, hoewel de schouwburg in middels weer is geopend, de LAK-voorstellingen blijvend door een breed publiek bezocht zullen worden. Daarnaast wil het LAK zich in Een leerstuk vanBrecht speciaal door eNVe drama gemaakt voor opvoering in het LAK-theater. Eén v de voorstellingen die zich minder lenen voor de Leidse Schouwburg toenemende mate gaan richten op duidelijke „doelgroepen", zoals bijvoorbeeld werkende jongeren. Voor die groepen worden dan speciale projecten opgezet en speciale voorstellin gen van het beroepstoneel aan gekocht. Voorstellingen, waar van het LAK het vermoeden heeft, dat ze niet door de schouwburg op de agenda wor den genomen. Voor die activiteiten, waar in het verleden al een aanzet voor gegeven is, heeft het LAK meer geld nodig. De universiteit is al de grootste subsidiënt, maar er is ook bij de gemeente aange klopt, omdat, zodra het LAK als een voorziening voor de hele Leidse gemeenschap gaat wer ken, de logica zegt, dat ook de gemeente in de kosten moet bijdragen. Vandaar de subsidie-aanvraag van f 50.000. Overigens blijkt het College van Studentenvoorzieningen (COS) ook te voelen voor de plannen van het LAK. De ingediende begroting, waarop f 15.000 meer werd gevraagd voor het thea tergedeelte, is vorige week door het COS goedgekeurd. Is de schouwburg wel geschikt om aan alle vormen van thea ter onderdak te bieden? Streeft de schouwburgdirectie er naar om alle theatervor men aan het Leidse publiek aan te bieden? Wordt de eerste vraag met nee en de tweede met ja beantwoord, dan rijst een derde vraag: moet de ge meente behalve de schouw burg, ook niet een theater met een andere opzet, financieel steunen? Door de subsi dieaanvrage van het LAK is bovenstaande bij tal van be trokkenen in discussie. En dat terwijl er vijf jaar geleden grote eensgezindheid bestond over de noodzaak van een tweede, wat kleiner theater in Leiden en ook terwijl het LAK de gemeente de kans biedt om de oude p lannen alsnogmaar dan op een heel goedkope ma nier, uit te voeren. De gemeente heeft nog niet be sloten, maar de kans op een subsidie voor het LAK is nu al klein. Wethouder Oosterman heeft grote bezwaren en ver woordde die tijdens de verga dering van de culturele raad. Een zeer magerbetoog waarin omde hete brei werd heengedanst en dat geen ruimte liet voor de werkelijke tegenargumenten. Daardoor kan het eenvoudig weerlegd- worden. De schouwburg heeft, behalve duidelijk voordelen, ook een groot aantal beperkingen, die voorspelbaar zijn geweest en die door de plannenmakers voor de Remonstrantse Kerk, ook zijn onderkend. Het be roepstoneel komt in toene mende mate met voorstellin gen die een andere theater ruimte dan een schouwburg nodig hebben. Bijn a elke stad van enige omvang heeft op die tendens een antwoord gegven door kleinere theaters te stich ten. Zo heeft Delft zijn Waag- theater, Haarlem zijn Toneel schuur, Den Haag zijn Hot, Rotterdam zijn Piccolothea ter en het theaterwalhalla Amsterdam heeft mogelijkhe den te over. In Leiden bleek het LAK ge schikt, maar die functie kan alleen worden voortgezet als de gemeente bijspringt. Bij een juiste programmering )het LAK is bereid om daarin samen te werken met de schouwburg) is er ongetwij feld belangstelling bij het pu bliek. Merkwaardig genoeg ging Oos terman niet in op de plannen uit het verleden. Als hij twij fels heeft over financiële steun aan het LAK kunnen daar ei genlijk maar twee redenen voor zijn. Of er is geen geld, of een evenwichtig toneelaan bod heeft bij hem geen priori teit. LEIDEN - De problemen rond de vestiging van de vleesfabriek van Teekens aan de Rooseveltstraat zullen deze maand opgelost zijn. Dit vertelde we thouder Van Aken gisteravond desgevraagd in de vergadering van de raadscommissie economische aangelegenheden. Vorige week maakte de gemeente proces-verbaal tegen Teekens op, omdat de firma zowel zonder bouwvergunning als hinderwetvergunning toch in de voormalige broodfabriek van Juweel aan de Rooseveltstraat was gaan draaien. Teekens kwam tot deze noodsprong, omdat de veterinaire in spectie niet langer toestond dat er vlees verwerkt werd in de daarvoor ongeschikte fabriek aan de Lange Mare/Clarensteeg. In maart van dit jaar nam Teekens - na eenmislukte poging om zich in de Hansenstraat te vestigen - de leeggekomen fa briek van Juweel over, maar verzuimde toen om vergunningen bij de gemeente aan te vragen. Dat is nu wel gebeurd, maar wethouder Van Aken vertelde gisteravond, dat de afdeling bij de ge meente, die de aan -raag om een bouwvergunning moet beoordelen. Bouw- en Woningtoezicht, met grote achterstan den kampt. Wel staat vast, aldus de wethouder, dat de aanvraag om een hinderwetvergunning door Teekens geen problemen oplevert, "maar hij moet nog wel door een bepaalde procedure heen", aldus Van Aken. Op de vraaag van VVD'er Van Duijn, of aan de aan vraag van Teekens geen voorrang zou kunnen worden gegeven bij Bouw- en Woningtoezicht, antwoordde de wethouder. "Elke aanvraag heeft een zekere urgentie. Je kan de een niet opzij stel len ten behoeve van een ander." CDA'er Bleijie sloot zich bij de woorden van de wethouder aan: "Als je iemand voorrang geeft, leidt dat preceden ten. Je kan niet zeggen: dat is maar een klein bedrijfje, dus behandelen we eerst Teekens." Van Aken benadrukte nog eens, dat er geen pro blemen zouden zijn geweest, als Teekens tijdig vergunningen zou hebben aangevraagd. Hij ver wacht dat de bouwvergunning deze maand ver leend zal kunnen worden. Overigens blijkt er ook een gemeentelijk gebouw zonder bouwvergunning te draaien: de romney- hal bij de Groenoordhal Deze romneyhal, die o.m. gebruikt wordt door de veehandel, is destijds in plaats gekomen van een grote tent, die het na een storm had begeven. Van Zijp (CDA) en Van Duijn signaleerden dat ook de gemeente de voorschrif ten dus wel eens ontweek. Van Aken: "De romneyhal was prefabricated, zodat de constructie bekend was. Bovendien zijn we er altijd vanuit gegaan, dat deze hal er tijdelijk zou staan. Als hij blijft, dan zal er alsnog een bouw vergunning moeten komen. Dinsdag op parkeerterrein Vijf Meiplein Dierenasiel heeft nieuwe beheerder LEIDEN - Het Nieuw Leids Diere nasiel heeft een nieuwe beheerder. Het is de 26-jarige Wil Tiele, die zes jaar in een dierenasiel in Gouda heeft gewerkt, waarvan de laatste anderhalf jaar in en nieuw dieren tehuis. Hij volgt het echtpaar C. Bos op, dat ermee stopt vanwege het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Overigens heeft het bestuur van de Stichting Nieuw Leids Dierenasiel besloten het asiel behalve op op maandag te sluiten, dit in verband met extra verzorging van de dieren. De openingstijden blijven hetzelfde: van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur en sluiting op zaterdag om vier uur. Stones-avond LEIDEN - Het Leidse Vrijetijds centrum aan de Breestraat houdt vrijdag een „Rolling Stones- avond". Onder meer zal de film ,',The Stones in Hyde Park" worden vertoond. Een 55 minuten durende film van een concert in het Lon- dense Hyde-park. Verder worden er platen gedraaid van deze groep. De bijeenkomst begint om acht LEIDEN - In dit open gat aan de Haagweg zullen achttien appartementen, gebouwd worden. De firma Noorlander is kortgeleden begonnen met het werk en hoopt volgend jaar september het complex van tweeka merwoningen te voltooien. Het zal een gebouw worden met vier lagen en een plat dak, met aan de achterkant enige parkeerruimte. De exacte prijs van de appartementen is nog niet bekend, maar het is de bedoeling dat de koopwoningen in de premiesector blijven. MVB/Citizen wereldberoemde machines tegen de scherpste prijzen model 125 P Elektronische rekenmachine met telstrook en direkt geheugen prijs 649,- nK. 18% btw LEIDEN - Met ingang van 1 april 1977 zal in Zuid-West op proef voor een jaar een wekelijkse wijkmarkt worden ge houden. Elke dinsdag van negen uur 's ochtend tot twee inclusief wethouder Van Aken, wa- uur 's middags zal op het parkeerterrein van het Vijf Mei- ren tegen een dergelijk verzoek, plein plaats worden gemaakt voor veertig marktkramen. Er zal dan ook geen subsidie van de markt zouden krijgen. Zijn fractie- winkeliersvereniging gevraagd genoot Bleijie was het totaal niet worden, met Van Zijp eens en toonde zich juist een groot voorstander van wijkmarkten. Hij verwachtte een De overige commissieleden - Ran- grote stimulans voor het winkel- ner, Mentzij, Van Baaren (allen centrum De Luifelbaan aan het Vijf PvdA), Houtman (SPG/GPV), Hoeven, (CPN), Bleijie (CDA) feite Meiplein en stelde zelfs voor van de winkeliersvereniging sub sidie te vragen in de kosten, die de markt voor de gemeente met zich meebrengt. Alleen Ranner (PvdA) was het in dat opzicht met Blije eens. De overige commissieleden. Van Duijn (WD) stemden voor de wijkmarkt, waarbij Van Duijn er Ranner aantekenden dat zij princi pieel tegenstander van een wijk markt zijn, maar de resultaten van het experiment willen afwachten. De gemeente komt hiermee tegemoet aan een wens van de wijkvereniging Actief, die in maart van dit jaar in een ingezonden brief in deze krant werd geuit. De ge meentelijke dienst voor de Rein iging, Havens en Warenmarkten heeft overleg gevoerd met de win keliersvereniging "De Luifelbaan", de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, afdeling Lei den en met de wijkvereniging. Uit dit overleg is een voorstel voortge komen van de directeur van de ge meentelijke dienst, Van Overmeire, dat vervolgens werd overgenomen door B en W en gisteravond ak koord werd bevonden door een meerderheid van de raadscommis sie voor economische aangelegen heden (alleen CDA'er Van Zijp stemde tegen). Als vestigingsplaatsen zijn bij het nedylaan en het VljfMeiplefn in be LEIDEN - De Leidse Werkgroep Hulpverlening heeft B en W een brief schouwing genomen. Volgens Van geschreven, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over de gang van Overmeire waren alle partijen het zaken rond de stichting van een centrum voor daklozen. De werkgroep erover eens dat het parkeerterrein betreurt het met name dat het college van zijn aanvankelijke voornemen is dat in het front van de winkels aan afgestapt om op de begroting voor het komend jaar een ton op te nemen het Vijf Meiplein ligt verre de voor de realisering van een dergelijk centrum. voorkeur geniet Over 'een lengte In de werkgroep Hulpverlening zijn tal van Leidse instellingen vertegen van elk honderd meter kunnen woordigd, met het doel leemtes m de hulpverlening te signaleren en op te twee rijen marktkramen worden v""™- Reeds lang bUjkt de opvang van daklozen in de stad te kort te ppnlaat<;t nprupliik-p nn^tpimnup schieten en bestaat de noodzaak om een speciaal centrum op te zetten. Een lijkheden ontbreken op andere ambtelijke stuurgroep heeft regelmatig samen met de werkgroep over plaatsen, die bovendien minder d.eze problematiek gesproken. Tijdens die besprekingen zou meegedeeld centraal in Zuid-West liggen. Bij de zl>n dat BkiW bereid waren een ton voor dit doel uit te trekken, keuze van dinsdag als wekelijkse marktdag is overwogen dat op woensdag en zaterdag al in de bin nenstad gemarkt kan worden, en op vrijdag in Voorschoten. ADVERTENTIE Concurrentie In de commissievergadering van gisteravond verzette alleen Van Zijp (CDA) zich duidelijk tegen het voorstel van B. en W. Hij vreest dat de winkeliers in de binnenstad - maar ook in Zuid-West zelf en in bijv. de Herenstraat - teveel con currentie van de wijkmarkt zullen ondervinden, temeer als in de toe komst ook de Merenwijk, het Morskwartier enz. een dergelijke Van Diepeningeniaan 2, Leiderdorp, Telefoon 071-891288. telefonisch reserveren aanbevolen, f Omdat onze chefkok zo eigen wijs was te beweren dat hij en hij alleen een echt Frans^ Restaurant kan houden in Holland. Komt maar eens kijlce om zijn exquise keuken en zijn,,Cave" te beoordelen. Dat kan allemaal vanat 13 november. IN DEN HOUTKAMP

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3