"Kronkelige procedure' oorzaak geluidsoverlast [L eid agenda "Men wil het bedrijf de grond intrappen LEIDENAARTJES STALEN AUTO'S Geen stank meer nu teveel lawaai WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 Door Hans Meijer LEIDERDORP/HAZERSWOUDE - „We kunnen er 's nachts niet van slapen en overdag hoor je een constant gedreun. Het is hier soms niet om uit te houden". De Leiderdorpse agrariër A. Roest is boos op de gemeente Hazers- woude, op Fasson, op de Inspectie voor de Volksgezondheid. Oor zaak van die boosheid is een terugwinningsinstallatie die op de terreinen van Fasson aan de overkant van de Oude Rijn staat. Deze installatie staat hemelsbreed nog geen vijftig meter van de boerde rij van Roest, aan de Achthovenerweg in Leiderdorp, vandaan. De Oude Rijn stroomt er tussendoor. Roest heeft zich met zijn klacht tot de officier van justitie gewend, die de zaak in de loop van dit jaar zal behandelen. Die behandeling laat nog even op zich wachten omdat de behandelend officier, mr. Lubberink, stage loopt bij de Haagse gemeentepolitie en voorlopig nog een maand lang geen enkele zaak in behandeling zal nemen. De zaak ligt nogal gecompliceerd. Fasson, een bedrijf dat papier voor bijvoorbeeld stickers van een lijmlaag ixxyrziet, vestigde zich in 1967 in Hazerswoude, op het industrieterrein aan de Hoge Rijn dijk. Al vrij spoedig klaagden omwonenden over stank-overlast: de hinderwetvergunning werd daarop zodanig aangepast dat Fasson de verplichting kreeg die stank tegen te gaan. In die voorwaarde werd echter niet gezegd op welke r Onderzoek wees uit dat de doordringende geur afkomstig was van hexaan, een benzine- achtig oplosmiddel dat ge bruikt wordt bij het belij- mingsproces, dat in grote hoe veelheden door de schoorsteen van het bedrijf de lucht in werd geblazen. Om dit hexaan uit de afgevoerde lucht te filteren werd een terugwinningsproces ontworpen, waarin de „uit stoot" door een koolfilter wordt geleid. Met stoom haalt men vervolgens het hexaan, dat in de kool is achtergebleven, er weer uit en via een destillatieproces wordt het oplosmiddel weer voor gebruik geschikt gemaakt. Deze terugwinningsinstallatie, die naast de fabriek werd ge bouwd, heeft de stank volko men uitgebrand, maar zorgt - naar de mening van Roest - wel voor teveel geluidsoverlast. De pompen, de ventilatoren die de „uitstoot" naar het koolfilter blazen, en de stoomketels vor men de drie bronnen van over last. Tesamep produceren deze bronnen genoeg geluid om er, zoals de familie Roest zegt, „hartgrondig de pest aan te krijgen." Metingen van TNO - gedaan in 1974 en 1975 - hebben inmid dels uitgewezen dat Fasson meer lawaai produceert dan de huidige hinderwetvergunning toelaat. Overdag werd een ge luidsniveau van 56.5 decibel gemeten, terwijl dat 55 mag zijn. De grote piek ligt echter 's nachts. TNO mat ook toen 56.5 decibel, terwijl de hinderwet vergunning, die in 1974 werd afgegeven, 's nachts slechts een geluidsniveau van 35 decibel toestond. „Het lijkt ons voldoende duide lijk aan getoond dat de in de hinderwetvergunning gestelde eis met betrekking tot de la- waaiproductie in ernstige mate wordt overschreden", schreef t de heer A.M. van den Berg van de afdeling geluid en licht van TNO in oktober 1974 aan het college van B. en W. van Ha zerswoude. Intussen is Fadson, in samen- werking met het adviesbureau Peutz, begonnen met de strijd De heer Roest, wijzend naar de bron van de geluidsover last tegen de geluidsoverlast „Want we zijn helemaal niet onwillig", aldus woordvoerder De Jong van Fasson-Nederland.Al zul len we van de familie Roest al tijd wel wat te horen krijgen. Die mensen blijven klagen. Maar intussen willen we er toch wel wat aan doen". Door het aanbrengen van ge luidsfilters, verplaatsing en verandering van ketels en het aanbrengen van geluidsdem pers heeft men inmiddels al een deel van de geluidsoverlast te ruggebracht en men hoopt de moeilijkheden in de toekomst helemaal onder, de knie te krij gen: „Maar je zult natuurlijk al tijd wat blijven horen. Je kunt de zaak natuurlijk niet helemaal gaan overdekken". Voor het te rugdringen van dè geluidshin der is voorlopig naar schatting een bedrag van 250.000 gulden nodig. Onvoldoende De problemen zitten niet in de onwil van Fasson, maar in een wat kronkelige procedure rond de afgifte van de hinderwetver gunning. Zoals gezegd werd in 1973 een hinderwetvergunning afgegeven, waarin gezegd werd dat de stankoverlast moest worden aangepakt, maar i niets werd gezegd over r waarop. Zodoende is nu een installatie ontstaan die, zuiver juridisch gesproken, niet wordt gedekt door een geldige hinderwetvergunning. Zowel de gemeente Hazers woude als de Inspectie voor de Volksgezondheid zyn van die gang van zaken op de hoogte. Het plan was namelijk om ach teraf, wanneer de installatie he lemaal functioneerde, de hin derwetvergunning aan de hand van die nieuwe installatie aan te passen. Zodoende wordt nu wat onlogisch geëxperimenteerd, waarvan de familie Roest het slachtoffer lijkt te worden. Gemeentesecretaris P. A. Th. van der Werf wijt de hele gang van zaken aan onvoldoende deskundigheid bij de gemeen ten, die de hinderwetvergun ning-moeten afgeven. „Wij heb ben nu eenmaal niet de mensen om elke installatie op zyn meri tes te beschouwen en daarvan de consequenties te i Laat staan dat we adequate ei sen aan dergelijke installaties kunnen stellen. Het enige wat wij kunnen doen is achter af handelen op grond van de mo gelijkheid die de hinderwet biedt om aanvullende voor- waarden te stellen". Van der Werf meent overigens dat in het geval Fasson ook voor een deel sprake is van onvoor ziene omstandigheden en on voorspelbare gevolgen. „Alle hinderwetvergunningen voor dergelijke grote complexen als van Fasson kunnen moeilijk heden als deze opleveren". Van der Werf vindt niet dat er sprake is van een lacune in de wet „Die zou hoogstens wat bijgesteld kunnen worden". Overigens deelde de gemeente secretaris mee dat nog voor het einde van het jaar aanvullende voorwaarden aan Fasson ge steld zullen worden. Kort geding over beslag Wassenaarse manege WASSENAAR/DEN HAAG - Gistermiddag diende voor de president van de Haagse rechtbank het kort geding over de opheffing van de beslag legging van de Wassenaarse manege „Riders Paradise". Een beslagleg ging die afgelopen donderdag onder toezicht van een deurwaarder en de politie, plaatsvond. Op 30 juni 1975 kwam de manege via een huurkoopcontract in het bezit van het echtpaar Hohman. De maandelijkse aflossingen bedroegen 4800 gulden. Voor de overige kosten van gas, water en licht e.d. zou het echtpaar eveneens een maandelijks bedrag overmaken aan de verkoper, de heer Groenen. Het echtpaar Hohman-Nessmann ging echter uiteen, op 16 oktober 1976, waardoor een krediet van een bank dreigde te worden ingetrokken. Mevrouw Nessmann zet de manege voort. Ex-manegehouder en verkoper Groenen laat kort daarop beslag leggen. De raadsman van mevrouw Nessmann, mr. dr. Zalingen, vroeg zich af op welke gronden men gekomen was tot het beslag, daar al sinds de over name steeds de betalingen van huurkeop voldaan waren. Alleen de betaling van dé overige kosten waren onlangs stopgezet omdat de heer Groenen een onevenredige verhoging van dat bedrag voor ogen stond en in de tweede plaats had de manege nog een vordering op Groenen van ongeveer 10.000 gulden. Namens Groenen weerlegde mr. Hardenbroek deze feiten. Men zou de betalingen wel verricht hebben maar steeds met een aanzienlijke vertra ging. Wat de overige betalingen van de kosten betreft verwees hij naar een aanvullende overeenkomst die gelijktijdig met de verkoopovereen komst was afgesloten. Dit werd evenwel niet door Hohman bevestigd. „Wanprestatie" Groenen voerde aan dat er sprake is van wanprestatie en mede door de bedrijfsvoering in de afgelopen periode verwachtte hij dat de manege niet zou kunnen voortbestaan. Daarnaast was er het thans opgezegde bankkrediet, een krediet waarvoor hij borg stond. Mr. Zalingen trok deze argumenten in twijfel. Hij sprak de vrees uit dat er sprake was van een zogenaamd "opzetje" tussen Groenen en de bank. Hij voorzag dat Groenen door middel van beslag wederom de beschik king zou krijgen over de manege, die intussen aanzienlijk in waarde is gestegen. "Men wil het bedrijf de grond intrappen". Hij besloot zijn betoog met op te merken dat er van de zijde van de bank ook zeer ongebruikelijk is gehandeld, door vóór de voorgestelde datum van 30 november al het verleende krediet op te eisen. Door het beslag mag mevrouw Nessmann niet meer het bedrijf uitoefenen en niet meer gebruik maken van de woning. Door de gemeentelijke sociale dienst is haar intussen een pension aangeboden. Daar verblijft zij in ieder geval tot de uitspraak van de rechtbank, die volgende week dinsdag bekend zal worden gemaakt. Tot die tijd zal de verzorging van de paarden berusten bij Groenen, zo besliste de president. 55 Z7= WARMOND - De gemeente Warmond heeft een voorlich tingsbrochure voor het vol gend jaar uitgegeven. Aan de hand van tekeningen wordt in dat boekje ondermeer een beeld gegeven van hoe War mond eruit zal zien na de aan leg van de Schiphollijn. Bo venstaande tekening toont de nieuwe situatie bij de overweg in de Oranje Nassaulaan. Het boekje geeft verder een in zicht in de financiële positie van Warmond. Zoals bekend is de Warmondse begroting voor het eerst sinds enige tijd weer sluitend. LEIDEN - Twee Leidse jongens van 14 jaar hebben de diefstal van vier auto's bekend. Het jeugdige tweetal is dezer dagen door de Leidse politie aangehouden. De jongens namen in de afgelopen twee weken drie auto's weg en eerder één auto. Van de vier ont vreemde auto's, waarmee de Leidenaartjes flink wat kilometers maakten, zijn er inmiddels drie terecht. De twee jongens blijken ook de daders te zijn van een aantal inbraken in het winkelcentrum "De Kopermolen". In een da mesmodezaak maakten zij behalve wat kleding ook een geldbe drag van 300 buit en in een zelfbedieningswinkel een aantal pakjes sigaretten en shag Apotheken De avond- en nacht- en zondag-, dienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 5 tot 12 nov. door Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525 Te vens op zaterdag tot 1 uur nam.: Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel. 153274. Woensdag Geversstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-2.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.; vegetarisch eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werkavond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169 spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, zeefdrukken, muziek workshop, fotoclub, pottenbakken, astrologie, alle groepen vanaf 8 uur nam. Stadhuis, fractievergadering PvdA, PPR en D'66, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, Fiesta Gitana, 8.15 Donderdag V. d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat 1B, Wereldwinkel, 9.30 uur vm-9 uur nam. Geversstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden. Pieterskerkhof 4, Architektenburo, gra tis advies. 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsjeel, 7.30-10 uur nam.; keramiekcursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur nam. Troef. Noordeinde 2A, creagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazz-ballet, schilderen en tekenen, Go, alle groepen vanaf 8 uur Nieuwe Rijn 20A, werkgroep homofilie, open café-avond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal, Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. Stadhuis, commissie-sociale zorg, maat schappelijke aangelegenheden, ge zondheidszorg en cultuur, 8 uur nam.; ruimtelijke ordening, 8 uur Hooglandse Kerk, Toonkunstkoor met Hohe Messe, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, Ekathrina Sobe- chanskaya èn Tamara Karpova dansen met The Original Trockdero Gloxinia Ballet Compagny, 8.15 uur nam. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. Dubieuze praktijken van schoor steenvegers LEIDEN - Een 68-jarige bewoon ster van. de Prins Hendrikstraat heeft bij de Leidse politie geklaagd over onbetrouwbare schoorsteen vegers. De vrouw kreeg dezer dagen een rekening van 350 voor het schoonmaken van haar schoor steen onder de neus geduwd. Hierin was het bedrag van 200 be grepen voor de reparatie van de gaskachel. De reparatie bleek ech ter geheel niet nodig en er bleek evenmin een reparatie te zijn uitge voerd. Voor het ontvangen bedrag gaven de tot nog toe onbekend ge bleven mannen een kwitantie af van een schoorsteenveegbedrijf in Den Haag. Andere bewoners van de Prins Hendrikstraat zouden vol gens de politie ook zijn gedupeerd. Eén van hen, die de diensten van de "schoorsteenvegers" afwees, trof zijn tv-antenne vernield op het dak aan. De politie is bezig een onder zoek in te stellen naar deze kwalijke praktijken. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord, van Hogendorpstraat36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herengracht 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Koord-studio Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij swinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Leids meisje met fiets onder auto LEIDEN - De 22-jarige Miriam Greeven uit Leiden kreeg een schedelbasisfractuur, toen zij giste rochtend met haar fiets op de Von dellaan onder een auto kwam. Het in de richting van de Damlaan fietsende meisje zwenkte volgens de politie plotseling naar links juist op het moment dat een automobi list haar wilde inhalen. De autobes tuurder zou de aanrijding niet heb ben kunnen voorkomen. Het meisje werd geschept èn viel op het wegdek met bovengenoemd ge volg. Ze is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 37,85 Per post 48,25 Jaarabonnement 139,90 ■Jaarabonnement p. post 181,50 Losse nummers 0,55 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2