LEIDSCH DAGBLAD Ver. Naties verwerpen alle aspecten apartheid Vredeling belooft prij scompens atie men vandaag Slechte naam houw stoot de jeugd af Gratie voor oorlogs misdadiger Jacobus P. Font van machinist oorzaak treinramp Nederland tegen dwingend wapenembargo LEIDSCH fp DAGBLAD De Alternatieve Tapijten Het Tapijtcentrum Gastarbeiders naar Suriname? Y&D sluit magazijn in Alphen WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35085 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (SP, ANP) - De nu 59-" jarige oorlogsmisdadiger Jaco bus P. heeft gratie gekregen. Bij Koninklijk Besluit van 27 okto ber 1976 is aijn levenslange ge vangenisstraf omgezet in een tijdelijke straf van vier jaar, zo is door de justitie meegedeeld. Jacobus P. werd op 11 april 1974 na een anonieme tip gearresteerd in het huis van zijn vader aan de Pauwenlaan in Den Haag. Daar had hij 29 jaar ondergedoken ge zeten. P. werd in 1950 bij verstek ter dood veroordeeld wegens oorlogs misdaden, ondermeer begaan als lid van de beruchte land wacht in Drenthe, die zetelde in Norg. Na vijf jaar werd de dood straf omgezet in levenslang. Bij zijn arrestatie in 1974 ver klaarde hij, op de hoogte te zijn van het vonnis, waardoor hij niet meer in beroep kon gaan. Zijn advocaat vroeg daarom gratie aan. Die is hem nu ver leend: in april 1978 komt hij uit de gevangenis. GOÈS (ANP) - Het treinonge luk van veertien dagen gele den onder Goes is, zoals uit het onderzoek is gebleken, waar schijnlijk veroorzaakt door een menselijke fout. De treinmachinist, die bij dit on geluk ook om het leven is ge komen, heeft volgens recher cheur Aerts van de Goese ge meentepolitie, het gehele waarschuwingslicht op 1500 meter en ook het rode stop licht op 300 meter afstand van de plaats waar het ongeluk plaatsvond, waarschijnlijk niet gezien. De lichten, althans het rode licht, werkten wel want dat heeft een getuige gezien, die met zijn auto op de parallel weg naast de spoorbaan reed. Ook uit controle door de Ne derlandse Spoorwegen achte raf is niet van een defect aan het seinenstelsel gebleken. Zoals bekend werden bij deze treinramp zeven mensen ge dood en raakten zeven trein reizigers gewond. Het onder zoek naar de ramp is door een rechercheteam Nederlandse Spoorwegen en mensen van de gemeentepoli tie Goes, uitgevoerd. NEW YORK (UPI/AFP) - De Algemene Verga dering van de Verenigde Naties heeft vannacht tien resoluties aangenomen die alle aspecten van het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid veroorde len. In één van de resoluties wordt de V.N.- Veiligheidsraad opnieuw opgeroepen een wapen embargo af te kondigen tegen Zuid-Afrika en alle militaire samenwerking met Pretoria te ver bieden. TOKIO - Duizenden linkse studenten hebben vandaag in Tokio gehouden tegen de viering van het vijftigjarig regeringsjubileum var ■en zogenaamde ,zig-zag-demonstratie" de Japanse keizer Hirohito. i de verlangens van mevr. Van r 1977 volledige Leeuwen, die had meegedeeld met r prijsstijgingen in het niet uitvoeren van de motie- Aantjes (ARP) om 150 miljoen gld extra op te voeren ten behoeve van de investeringen alleen akkoord te kunnen gaan als aan deze voor waarden zou worden voldaan. Plaatselijk een bui Wisselend bewolkt en plaatselijk een bui. Tot matig afnemende zuidweste lijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 5 graden, maxima morgen ongeveer 11 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 11 november Zon op: 7.53 uur; onder: 16.54 uur Maan op: 20.32 uur; onder: 11.31 DEN HAAG - Minister Vredeling heeft de Kamer v compensatie voo de defensiebegroting toegezegd. Tijdens het defensiedebat, vanoch tend, zei hij de opvattingen hierom trent van de antirevolutionaire woordvoerster mevr. Van Leeuwen te delen. De definitieve besluit vorming komt aan de orde in het Zij had de motie-Aan tjesvooral ge- kader van de verdeling der prijspot, waarvan de Kamer in de eerste maanden van het volgend jaar een overzicht zal ontvangen. Voorts beloofde de minister van defensie dat in de studie die op het ogenblik wordt verricht ten be hoeve van de kabinetsformatie over de toekomst-problematiek bij defensie zal worden aangegeven hoe de marine-Neptunes zullen worden vervangen.Naast het uit- (stel van de vervanging van de Nep tunes is de belangrijkste verschui ving die in de investeringen moest worden aangebracht het uitstel van de aanschaf van de antitankwapens middelbare dracht. In het kader van de eerdergenoemde studie wordt het hele investeringspro gramma van defensie opnieuw be keken. Hoewel hierover op het ogenblik nog geen volledig uit- sluitsel kan worden gegeven kon Onveiligheid op de bouwplaatsen "at dfbtte.Ll op hSf- Slechte hygiënische voorzieningen tankwapen middelbare dracht nog in 1977 zal kunnen worden ge plaatst. Met deze toezeggingen kwam de zjjn voornaamste punten die ger kan en mag. Ook Vredeling is van mening dat op langere termijn niet op de huidige voet kan worden voortgegaan. Daarom juist is hij begonnen met de studie over de toekomstige defensieproblema- tiek. Hij hoopt dat uit de studie duidelijke beleidsopties naar voren zullen komen, op basis waarvan bij de komende kabinetsformatie harde afspraken moeten worden gemaakt. Een personeelsbeleid dat weinig mogelijkheden biedt tot Nederland doorstroming naar betere functies. Deze resolutie ging vergezeld van een eis aan de Verenigde Staten, Frankrijk en Veiligsheidsraad een "positief beleid" te voeren opdat de Veiligheidsraad effectieve maatregelen kan nemen in over eenstemming met hoofdstuk 7 van het handvest van de Verenigde Naties. Volgens waarnemers houdt een "positief' beleid in dat deze landen niet zoals zij al tweemaal eerder de den, in de Veiligheidsraad hun veto uitspreken over verplichte maatre gelen tegen Zuid-Afrika. Een van de voorgestelde sancties is het opleggen van een verbod aan de V.N.-lidstaten te investeren in Zuid-Afrika. Behalve een wape nembargo wordt in de resoluties ook verzocht om het instellen van embargo's op het terrein van de handel en de sport. Voorts wordt Zuid-Afrika in een van de resoluties opgeroepen alle politieke gevangenen vrij te laten. Twee resoluties werden zonder stemming aangenomen terwijl de andere acht minstens met een tweederde meerderheid van stem men goedgekeurd werden. De meeste westerse landen onthielden zich van stemming of stemden tegen. Nederland Nederland stemde tegen het voor stel, de Veiligheidsraad te verzoe ken een dwingend wapenembargo tegen Zuid-Afrika af te kondigen. Het onthield zich van stemming over een voorstel, de economische betrekkingen met Zuid-Afrika on middellijk te verbreken. De Nederlandse afgevaardigde, dr. J. Kaufmann, verklaarde dat Ne derland er geenszins tegen gekant is het bestaande, niet-dwingende wapenembargo om te zetten in een dwingend. Maar het is voor Neder land "onaanvaardbaar" als West- Duitsland, Frankrijk, Israël, Japan, Engeland en Amerika ervan wor den beschuldigd "traditionele bondgenoten van het racistisch re gime" in Zuid-Afrika te zijn, mede verantwoordelijk voor de apar theidspolitiek. Indien dit niet was gebeurd, aldus dr. Kaufmann, zou de resolutie heb- Kernreactoren De Franse staatssecretaris van bui tenlandse zaken Pierre-Christian Taittinger heeft gisteren gezegd dat zijn land na de twee bestelde geen kernreactoren meer zal leveren aan Zuid-Afrika. In antwoord op vragen in de senaat zei Taittinger dat de twee reactors van 922 Megawatt die in augustus zijn besteld, alleen voor vreedzame doeleinden bruikbaar zijn. "Hoe het ook zij, wij zijn niet van plan nieuwe contracten of leveran ties met dat land af te sluiten", al dus de staatssecretaris. Indertijd vreesden tegenstanders van de reactorlevering dat de Zuid- afrikanen afvalstoffen zouden ge bruiken om er atoomwapens van te maken. Deze Drentse boer kan zijn oordoppen aflaten. De spui tende oliefontein in Schoon- ebeek is bedwongen. Dat ge beurde gisteravond. Het ka baal is dus over. Maar het zal nog wel een tijdje duren voor de streek weer schoon PAGINA 7 Sombere perspectieven voor de kunst PAGINA 5 O Sowjet-Unie wil doorgaan met gesprek over Midden oosten in Gcnèvc PAGINA 9 Joop Brand mogelijk bonds coach KNVB PAGINA 11 Frans Derks leidt Feye- noord-Ajax PAGINA 13 Directeur Groenoordhal wil er een restaurant bij PAGINA 15 ben gestemd. minister defensie tegemoet worden genoemd geheim rapport Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs krant vanaf neden. Stuur rriij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. een totnutoe bureau Veld kamp over het probleem dat zo weinig jongeren zijn geïnteresseerd in een vakopleiding in de bouwnij verheid. De hout- en bouwbond NW/NKV publiceert enkele con clusies uit het rapport in bet bondsblad ,,De Steiger". De bouwfederatie is, op basis van dit rapport, van mening dat werk gevers en bedrijven zich wat meer zouden moeten inspannen om de bouwnijverheid een betere naam te geven. Uit aanvullende informatie blijkt, dat het rapport tot de slotsom komt, dat in grote bedrijven relatief weing leerlingen werkzaam zijn en dat zij voorkeur uitspreken voor een op leiding in kleinere bedrijven. In de aanbevelingen leggen de on derzoekers tevens de nadruk op de sociale vorming van jonge bouw vakkers, omdat zij later altijd in teamverband moeten werken. In dit verband wordt verondersteld, dat een betere vorming ook de vei ligheid in de bouw ten goede zal komen. Het rapport raadt aan om het lts- diploma voor de bouwnijverheid aantrekkelijker te maken voor jon gens. Tevens zou een beter perso neelsbeleid kunnen zorgen voor een grotere belangstelling van mts-leerlingen en jongeren met een afgebroken mavo-opleiding. Van de Tapijtcentrum zaken in Leiden is filiaal Levendaal het aangewezen adres voor de z.g.n alternatieve tapij ten. Katoen, sisal en cocostapijt (o.a. dat heel aparte jeans-tapijt) en exclusieve maisbladtegels. Tapijtcentrum Levendaal: voor hen die van mooi en 'weer eens wat an ders' houden. Alles direkt uit voorraad leverbaar en scherp geprijsd! Zo is Het Tapijtcentrum nu eenmaal!... Hoge Rijndijk 90-Levendaal 159-Driftstraat 1 -Leiden RIJSWIJK/LEIDEN - Drie leden van het comité gezinszorg Leiden hebben vanmorgen drieduizend handtekeningen aangeboden aan de heer A. Lind chef van de hoofd afdeling gezinsaangelegenheden van het ministerie van CRM. De handtekeningen, die de afgelopen weken onder meer zijn verzameld in de Leidse binnenstad zijn be doeld als protest tegen de bezuin igingsmaatregelen van staatssecre taris Meijer van CRM. Zoals bekend is met name in de sec tor bejaardenzorg van de Stichting Gezinsverzorging Leiden sprake van een inkrimping van de hulp. Veel bejaarden moeten het door de plannen van de staatssecretaris met minder of zelfs zonder hulp stel len. In een reactie op het gesprek dat vanmorgen heeft plaatsgehad zei de heer Lind dat er besprekingen zijn geweest met de gemeente Lei den en wethouder Oosterman. CRM zou op dit moment nog wachten op cijfers die moeten uitwijzen of er in Leiden inderdaad door de maatre gelen extreme ploblemen"zijn ont staan. Op de foto van links naar rechts: de heer Lind en Nico Nachtegaal, Wou ter van der Berg en Barbara van Andel van het comité Gezinszorg. PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse regering overweegt gastar beiders toe te laten omdat een aan tal arbeidsintensieve bedrijven in het land over onvoldoende werk krachten beschikt. Minister Frij- mersum van Arbeid en Volkshuis vesting heeft dat in het Surinaamse parlement gezegd tijdens de begro tingsdebatten. De directies van ondermeer de sui keronderneming „Mariênburg en het palmoliebedrijf "Victoria" hadden bij de overheid aangedron gen op werving van buitenlandse werkkrachten. Bij Mariênburg zyn te weinig kappers om het suikerriet te kappen. Ook bij Victoria zijn on voldoende mensen om de vruchten van de palmbomen te oogsten. Gas tarbeiders zouden-kunnen worden aangetrokken uit ondermeer Brazi lië en Guyana. Minister Frijmersum zei in het Su- parlement dat zijn minis terie niet op korte termijn kon voorzien in Surinaamse arbeids krachten. Hij liet de parlementa riërs weten dat de geregistreerde arbeidsreserve in Suriname onge veer 3000 mensen bedraagt. Dat is volgens hem nog geen drie procent van de beroepsbevolking. Van die 3000 zijn er, aldus minister Frijmer sum, een kleine 400 verstoken van elke vorm van inkomen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het V. en D. magazijn aan de Bedrijfsweg in Alphen aan den Rijn zal in het voorjaar van 1978 worden gesloten. De werkzaamheden zullen voor een belangrijk deel worden overgeno men door het magazijn in Utrecht, terwijl een deel van de confectie wordt overgenomen door het ma gazijn in Aalsmeer. In het Alphense magazijn werken 95 personeelsle den, van wie 42 part-time. Volgens V. en D.-woordvoerder dr. Van Woerkom zullen er geen ont slagen vallen. Van geval tot geval zullen de mogelijkheden tot over plaatsing worden bekeken. Dat zijn dan mogelijkheden om mee te ver huizen naar Utrecht of Aalsmeer ofwel dichter bij huis (Leiden en Alphen) werk te vinden. Het magazijn in Alphen heeft tot 1973 de bevoorrading van de wa renhuizen in Leidèn en Alphen ver zorgd, totdat de nieuwe rayon indeling van kracht werd en beide warenhuizen vanuit Haarlem werd bevoorraad. Het magazyn in Alp hen verzorgde vanaf dat moment de bevoorrading van warenhuizen in Utrecht en Amersfoort. Het magazijn in Alphen wordt door V. en D. gehuurd van Blauwfonds Beheer in Rotterdam. Personeel en vakbonden werden gisteren over de op handen zijnde reorganisatie ingelicht. Districts bestuurder De Waal van de NW- bond Mercurius zei vanfnorgen al langer te weten dat er wat zou moe ten gebeuren. „De situatie zoals die nu is is niet helemaal logisch."

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1