DIRECTEUR WIL RESTAURANT BIJ GROENOORDHAL PARADE BERBERTAPIJT 1MBI Het Tapijtcentrum ABVA in Leiden negatief over FNV-voorstel Meisjes komen na de school minder snel aan de slag Beroepenvoorlichting de koning EvroUitzendburo WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 LEIDEN - Wethouder Van Aken en directeur De Jong van de Groenoordhallen gaan proberen om de subsidie, die de E.G. heeft verstrekt voor de bouw van de runderhal, te gebruiken voor uitbreiding van de accommodatie met een restaurant. Dit restaurant zou gebouwd moeten worden in de hoek van de oorspronkelijke Groenoordhal met de nieuwe runderhal en ongeveer zevenhonderd zitplaatsen gaan bevatten. Terugblikkend constateert de bekende aartsbisschop Helder Camara in een herderlijk schrijven ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van zijn bisdom Olinda en Recife (Brazilië), dat er in Latijns Amerika overal een al te passief christendom is gepredikt. Deugden als geduld, gehoorzaamheid en be reidheid tot lijden hebben ertoe bijgedragen dat mensen werden onderdrukt, ondanks allerlei lief dadigheid. „We moeten toegeven dat we te veel op de rijken steunden en dat de kerk de kans heeft gemist om de kinderen van de rijken in- haar scholen te vormen. Daardoor', werd het ons onmogelijk, al die on gerechtigheden te ontdekken die de geïnstitutionaliseerde wanorde verborg en nog steeds verbergt on der de dekmantel van de orde." Camara wijst er op dat de wildgroei van de steden van de kerk vraagt nieuwe wegen in de zielzorg te gaan, maar die stuiten bij de staat op verzet. „Toch laat de kerk zich niet terugdringen naar de sacristie om er zich te beperken tot een evangelisatie zonder fut die met vermenselijking niets meer te ma ken heeft. De inzet van de kerk voor de hele mens keert zich tegen nie mand". Het hoofd van het regeringsbu reau voor kerkelijke zaken in li- tauen heeft verklaard, dat een overeenkomst met het Vatikaan voor de benoeming van nieuwe bis schoppen tot de mogelijkheden behoort. Voorwaarde is wel dat priesters geen protestbrieven meer naar de regering sturen. Dat meldt een ondergrondse rk tijdschrift, dat een herstel van het kerkelijke be stuur in Litauen volgens Sovjet model een ramp voor het kerkelijke leven noemt. Het zou van de dekens eisen dat zij de priesters dwingen zich' neer te leggen bij alle rege ringsmaatregelen. Drs. H. van de Laar (59) te Be- nnekom is benoemd tot directeur .van de stichtin "Mensen in nood" te Den Bosch, de Nederlandse afde ling van de rk organisatie "Caritas". In Nijmegen is, 68 jaar oud, mgr. A. Sanders overleden, emeritus priestervan hèt bisdom Rotterdam. Hij was een aantal jaren secretaris van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen. Morgen om 11 uur wordt hij in Oegstgeest begraven. Hervormde Kerk: beroepen te Biggekerke R. G. ten Kate Gemert; bedankt voor Bodegraven J. P. van Roon Zeist. Geref. Kerken: beroe pen te Winschoten S. van de Veen Krimpen a.d. IJssel, te Leeuwaren W. Pouwels Hillegom; aangeno men naar Drachten C. v.d. Woude Zwijndrecht. Geref. Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Dord recht R. te Velde Mariënberg. De raadscommissie voor economi sche aangelegenheden betuigde gisteravond unaniem haar in stemming met de plannen, die De Jong ontvouwde. De bijdrage van de E.E.G., 590.000 gulden, in de bouwkosten van de runderhal, was in feite voor de gemeente een mee valler. Er was al een sluitende be groting gemaakt, waarbij met deze subsidie geen rekening was gehou den. Volgens wethouder Van Aken bestaat zelfs de kans dat de bouw kosten van de runderhal nog lager zullen zijn dan het-destijds door de gemeenteraad daarvoor beschik baar gestelde bedrag. Ook die mee valler zou aan de bouw van een res- taurantophetGroenoordhalterrein ten goede kunnen komen. Formeel is de procedure, aldus Van Aken, zo dat de EEG-subsidie bij het raads- krediet moet worden opgeteld, vervolgens moet worden berekend hoeveel de runderhal werkelijk ge kost heeft en daarna moet worden bepaald wat er met het voordelige verschil kan worden gedaan. Kosten De bouwkosten van het restaurant worden door De Jong op 980.000 gulden geraamd. Minstens 590.000 gulden daarvan zou geput kunnen worden uit de "meevaller", die de runderhal oplevert; het restant zou bijeengebracht moeten worden door een omzetvermeerdering ten opzichte van de huidige restauratie. Een omzetvermeerdering van 225.000 gulden is genoeg; op grond van de huidige pachtovereenkomst met restaurateur Milikan levert de gemeente 40.000 gulden op, het geen een investering van 400.000 gulden mogelijk maakt. Omzet De Jong en De Haas, bedrijfsleider van de restauratie in de Groe noordhal, lieten gisteravond in de commissievergadering blijken dat zij mogelijkheden zien om tot om zetvermeerdering te komen. De huidige restauratie heeft een be langrijke functie op de veemarkt dagen, omdat de financiële afwik keling van een transactie daar plaatsvindt, of in de tijdelijke hal (de metalen, bolvormige romney- hal) die feitelijk daarvoor onge schikt is. De Jong somde een aantal exploitatiemogelijkheden voor het nieuwe restaurant op. Het zou de functie van een dagrestaurant kun nen krijgen en een catering functie (op aanvraag thuis bezorgen van restaurantspecialiteiten). In het restaurant zouden vergaderingen kunnen worden gehouden. Vergadercentrum Interessant in dit verband is dat de Groenoordhal (evenals "In den Vergulden Turk" en "Eigenzorg", is opgenomen in een door de N.S. uitgegeven boekwerkje met 110 vergadercentra in de nabijheid van een intercity-station. Het is moge lijk om tegen een gereduceerde prijs per trein naar een dergelijk Abortus pas begin volgend vergadercentrum te reizen. Ook uit de agrarische sector en de sportsec tor zou belangstelling kunnen be staan om een vergadering in het restaurant te houden. Verder ziet De Jong mogelijkheden voor brui loften, recepties, koude buffetten, diners, buurtfeesten en modes hows en zelfs voor een functie als expositieruimte. Daarnaast zouden de huidige activiteiten uitgebreid kunnen worden. De Jong baseert zijn optimisme mede op een be langrijk voordeel dat de Groe noordhal biedt een uitstekende parkeeraccommodatie. Verbeteringen In dé Groenoordhal zelf zouden, als daar de restauratie uit verdwijnt zelf ook verbeteringen kunnen worden aangebracht. De Neder landse Middenstandsbank, die op marktdagen in een klein kamertje huist, zou in de huidige administra tieruimte van de Groenoordhal kunnen worden ondergebracht. De administratie zou zelf kunnen ko men in de ruimte boven, waar nu een bar gevestigd is. Ook het ar chief - nu nog opgeslagen in een pomphok, zou daar een plaats kun nen krijgen. Als de romneyhal ver wijderd zou kunnen worden van de huidige plek, zou ook de entree naar de Groenoordhal verfraaid kunnen worden. De Jong denkt aan groenvoorzieningen, tegels e.d. De romneyhal zou verkocht kunnen worden door de gemeente, maar De Jong vertelde wel graag te willen blijven beschikken over deze ruim te, die dan elders op het terrein ge vonden zou moeten worden, omdat de hal als opslagplaats kon worden gebruikt. LEIDEN - Vandaag en vol gende week woensdag worden er door de Commissie Studie en Beroepenvoorlichting in Lei den twee grote voorlichtings avonden georganiseerd. De bij eenkomsten zijn bestemd voor leerlingen uit de derde en vierde klassen mavo-4, de .vierde klassen havo en de 5de klassen atheneum en gymna sium. Ool$ belangstellenden uit andere klassen zijn welkom. Beide voorlichtingsavonden, die om half acht beginnen, wor den gehouden in de gebouwen van de Louise de Coligny- scholengemeen schap aan de Kagerstraat 7 en de scholenge meenschap St. Agnes, Eymer- SDoelstraat 3/hoek Kagerstraat. Aanwezig is de jeugdconsuïent van het Gew. Arbeidsbureau in Leiden. Verder enige verte genwoordigster van de Vereni ging van Vrouwen met Acade mische Opleiding op bij keuze- pro bëlemen te adviseren en de studentendekaan om voorlich ting te geven over studeren in het algemeen, over studierich tingen die niet vertegenwoor digd zijn, pf over studiebeurzen. LEIDEN - Prof. dr. DJ. Kuenen, rector magnificus van de Leidse universiteit, heeft gistermiddag in het academiegebouw hei zg. Lega- tum Stolpianum uitgereikt aan dr. G.DJ. Dingemans (op foto rechts). Dr. Dingemans kreeg deze prijs voor zijn studie "Wetmatigheid en wonder", waarop hij in 1974 in lLeiden promoveerde. Het legatum werd in 1753 door Jan Stolp inge steld als bekroning van schrifturen over dé grondslagen van de natuur lijke godsdienst of over de voortref felijkheid van de christelijke zeden leer. Inmiddels wordt dé prijs om de ■vier jaar toegekend voor een weten schappelijk werk dat van belang is voor de discussie binnen de ter reinen van godsdienst en ethiek. De prijs bestaat uit een bedrag van 2500. DEZE WEEK BIEDEN WIJ AAN ZONDER GARANTIE! VOOR SPOTPRIJZEN KAMSTEEG OEGSTGEEST OCCASION CENTRUM Alfa Romeo 1750 1974 „4950- VW 1600 TL 1971 750,- VW 1600 TL 1972 1750.- Opel Kadett Car. 1972„ 3650,- Datsun 1600 1972 3750.- Fiat 128 1973 „2950.- Daf 44 1972 1950,- VW 1300 1971 „1750,- Vauxhall Stat. 1971 1450- Simca 1100 1972 „2950.- VW bestel gesl. 1971 1950,- 2 CV 4 1970 450.- VW 1300 1 970 2750,- EN VELE ANDERE! KAMSTEEG OCCASION CENTRUM OEGSTGEEST jaar in Senaat u even langs* DEN HAAG (SP) - vermoedelijk' begin volgend jaar stemt de Eerste Kamer over het abortusvoorstel van PvdA en VVD dat eerder door een meerderheid van de Tweede Kamer is aangenomen. Tot aan de stemming zal onzeker blijven of het voorstel ook in de Eerste Kamer een meerderheid zal halen. Gisteren zijn bij de verdedi gers van het voorstel enkele schrif telijke vragen ingediend. Na beantwoording door de verde digers, de Tweede-Kamerleden Geurtsen en Veder-Smit van de WD en Lamberts en Roethof van de PvdA is het voorstel rijp voor openbare behandeling. In de senaat is de animo voor een flinke discussie over het omstreden abortusvoorstel niet zeer groot. Het enthousiasme wordt getemperd door de wetenschap, dat ook een aangenomen voorstel waarschijn lijk geen kracht van wet zal krijgen. Vanuit het christen-democratische kamp is duidelijk gemaakt, dat mi nister Van Agt in geen geval zijn vereiste handtekening zal zetten. Ook als het abortusvoorstel van PvdA en WD door de Eerste Ka mer zou komen, zou het later toch weer voorwerp van politieke on derhandelingen worden bij de for matie van een nieuw kabinet na de verkiezingen van mei 1977. Dagelijks tot 18.00 i Koopavonden tot 21.00 i Zaterdag van 10 tot 17 l Goed idee .voor bont, eerst kijken bij de grootste goed koopste bontzaak van Neder land. Duizenden korte en lange BONTMANTELS nu nog zeer lage prijzen!! m. garantie. Desgewenst zeer soepele kredietservice. DE BONTKONING Hoogstraat 97. Rotterdam-C. Tel. 010-117117, parkeren voor zaak. Bij koop reisgeld voor 2 pers. terug (ook" benzi ne). Vrijdag tot 21 uur geopend! I UITZENDBUREAU* Telef. 071-131710 Korevaarstraat 33 Leiden iidABu Voor ons bouwobjekt te Oegstgeest vragen wij TIMMERLIEDEN Aanmelding op het werk aan de M. H. Tromplaan te Oegstgeest, tel. 071-155001 of 's avonds bij de uitvoerder, tel. 010- 708936. Van der Vorm Woningbouw B.V. Papendrecht. het uitzendburö voor kantoor- en administratief personeel SECRETARESSE NED. SECRETARESSE NED./ENG. TYPISTE/ADM. MEDEWERKSTER D i stri ki, Lèi ti p Kort Rapenbur-g: 14l •v-Telefópn Q71 - 14 23 47 159.- Tientallen andere soorten berber- tapijt zó uit voorraad leverbaar en steeds scherp geprijsd! Schitterend gemêleerd berbertapijt van buitengewone klasse, 't Is immers van Parade, dus niet de eerste de beste... 100% zuiver scheerwol, kleur berber naturel met hier en daar wat bruin. 400 cm breed. Voor intensief woonkamergebruik. Officiële prijs 209,-p.m. Nu bij Het Tapijtcentrum GRATIS VAKKUNDIG GELEGD! Hoogpolige Heuga tegel Prachtige zuiver scheerwollen tegel 50 x 50 cm. Nu van 15,-voor p^luncpnAR KIJK-KOOPAVOND 4Q CC AMe HEUGA tegels steeds I Vb Qv in voorraad en reusachtig voordelig! m m SPECIALIST IN VLOERBEDEKKING Hoge Rijndijk 90 tel. 122450 Levendaal 159-161 tel. 125472 Oriftstraat 1 tet. 120780 LEIOEN LEIDEN - De Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA), afdeling Leiden, is slecht te spréken over de nota over het arbeidsvoorwaar denbeleid in 1977, die de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) aan de leden van de aangesloten bonden heeft voorgelegd. Een groot aantal sprekers had gistera vond tijdens de ledenvergadering van de ledenvergadering van de ABVA-Leiden geen goed woord over voor de FNV-voorstellen. De voorstellen houden onder meer in dat van de voor het volgend jaar voorspelde stijging van de arbeid- sproduktiviteit met 4 procent de helft ten goede zal komen aan de werknemers. Dat houdt in dat de koopkracht van de modale werk nemer er volgend jaar niet meer dan een half procent op vooruit zal gaan. De rest gaat namelijk op een zg. incidentele loonsverhogingen (promotie, verandering van baan, enz). Secretaris H. K. Matters wees er in zijn inleiding op, dat het FNV-plan niet alleen eisen, maar bijna even veel verzoeken of suggesties bevat. De heer Matters vroeg zich echter af of de vakbeweging gezien de hui dige situatie met het doen van ver zoeken of suggesties wel op de goede weg is. "Zijn we al zover ge bracht door de omstandigheden?" "Ook blijft een grote vraag", aldus Matters, "wat we gaan doen als onze eisen niet worden ingewilligd. Handelen we dan net als in dit jaar, door nagenoeg kritiekloos de maat regelen te accepteren die door rege ring en parlement worden opge legd? Laten we in dat geval alleen onze stem duidelijk horen en ver der niets?" .Volgens Matters bevat het plan een verborgen bedreiging. Er wordt in gezegd, dat als we niet kiezen voor matiging, dat zal leiden tot meer inflatie, meer werkloos heid en aantasting van de sociale voorzieningen, hij wees er echter op dat ondanks de loonmaatrege len van dit jaar de inflatie en de werkloosheid gestegen zijn en de sociale voorzieningen zjjn aange tast. Hij zei er geen enkel vertrouwen in te hebben dat de werkgevers net zo min als eind vorig jaar, garanties zullen geven dat uit de hogere win sten meer werkgelegenheid wordt geschapen. "Wederom wordt een strak prijsbeleid geëist", aldus de ABVA-secretaris. "Voor de hoe veelste keer zal dit wederom een droom blijven. Met welk een gemak wordt toestemming verleend om prijzen te verhogen. Wanneer zal de tijd komen dat prijsverlagingen, zo daar aanleiding toe is, door de rege ring worden voorgeschreven?" Ook zei de heer Matters het beslist niet eens te zijn met het FNV- voorstel, om de btw-verhogingen niet op te nemen in de prijscom pensatie. "Met name de ervaringen uit het verleden doen ons huiveren dit plan zonder meer te aanvaarden", zo concludeerde Matters. "De kans dat het vertrouwen dat wij schen ken wordt beschaamd, is leven sgroot aanwezig. Van de werkge vers is geen enkele bijdrage te ver wachten, integendeel". "De gebeurtenissen van 1976, de loonmaatregel per 1 juli, de fooi van een uitkering ineens van zestig gulden bruto, doen in 1977 het erg ste verwachten. Het resultaat is dat we ver onder de nullijn terecht zyn gekomen, de werkgevers met name bij de uitkering van zestig gulden gespaard worden en de hele vak beweging in 1976 gedicteerd heeft gekregen wat goed voor ons was. De vakbeweging heeft in 1976 niets "Meer geld voor drugbestrijding GENÈVE (SP) - "Het is schandalig dat Nederland nog geen cent heeft gestort in het fonds van de Ver enigde Naties ter bestrijding van het druggebruik. Door de toege vendheid van Nederland te aanzien van het drugprobleem wordt de handel in hard drugs vergemakke lijkt. Daardoor is Nederland een centraal punt geworden in de han del van hard drugs". Deze felle aanval op de Neder landse regering hebben gisteren twee leden van het comité tegen druggebruik van het Amerikaanse Congres in Genève gedaan. Zo noemden trouwens de financiële bijdragen van alle westerse en rijke Arabische landen aan het fonds "een schande". bereikt. De situatie is niet verbe terd ondanks drie looningrepen. Moeten we nu werkelijk geloven dat dit plan in 1977 de gewenste ge volgen zal hebben?" Slechts een enkeling was het niet met Matters eens. Bordewjjk noemde de opstelling van het be stuur veel te negatief. Volgens hem kunnen we er niet omheen, dat de loonkosten in Nederland erg hoog zyn en dat er veel bedrijven in moeilijkheden verkeren. Afwezig van het een tegen het ander is no dig, terwijl er volgens hem ook meer nagedacht moet worden over mogelijke alternatieven. Dr. Patrick Hillery, de Europese Commissaris voor Sociale Za ken, wordt de nieuwe president van de Ierse Republiek. Dit is gis teren in Dublin bekendgemaakt. De 53-jarige Hillery wordt de op volger van Cearbhaill O'Da- laigh, die vorige maand plotse ling opstapte. Voor de presiden tiële funktie waren geen tegen kandidaten gesteld. Verwacht wordt dat Hillery later deze maand formeel zal worden geïn stalleerd. LEIDEN - Meisjes die van school komen, komen nog steeds minder snel aan de slag dan jongens. Dat blijkt uit het maandoverzicht van de werkloosheid in het gewest van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden. De werkloosheid onder mannen is vorige maand iets gedaald (van 2450 tot 2416), terwijl het aantal werkloze vrouwen steeg van 826 tot, 835, zo blijkt uit het overzicht. De vraag naar arbeidskrachten nam in de maand oktober flink toe. De vraag naar mannelijke arbeids krachten bedraagt thans 917, dat is een vermeerdering van 224 en bij de vrouwen 231, dat is een toename met 102. Bij de mannen viel een belangrijke toename van de vraag waar te ne men in de sector bouw. Hier is de situatie ontstaan, dat aan vraag naar vooral timmerlieden en metse laars niet meer is te voldoen. Bij de vrouwen werd nieuwe vraag genoteerd voor leerling- verpleegsters (54). Dit houdt ver band met de opleidingen, die begin volgend jaar weer gaan beginnen. De werkloosheidscijfers van de gemeenten, die tot het gewest Lei den behoren luiden als volgt. Tus- sen haakjes de cijfers van vorige maand. Mannen Vrouwen Alkemade 59 (51) 25 (23) Katwijk 211 (206) 62 (60) Leiden 1704 (1752) 581 (576) Leiderdorp 96 (99) Oegstgeest 91 (91) Rijnsburg 38 (35) Valkenburg 14 (16) Voorschoten 124 (122) Warmond 32 (35) Zoeterwoude 27 (29) 10 (13) Overige 20 (14) 7 (7) 43 (43) 38 (29) 18 (17) - (4) 39 (46) 12 (8) 2416 (2450) 835 (826)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15