Pull Mali Export Gevecht Coopman- Lubbers gaat nog niet door Schaakteam in Haifa weer op eerste plaats Belgische arbiters mogelijk in staking Boksbond stelt onderzoek in "olpuXS Ciska Jansen: nooit meer sport DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 PAGINA 9 Franse profs boycotten wielerbond PARIJS - De Franse profwiel renners, die gisteren in Parijs vergaderden, hebben besloten de Franse wielerbond vóór het blok te zetten, teneinde de pro blemen rond het gebruik van verboden stimulerende midde len tot een oplossing te bren gen. Deze problemen hebben de Franse wielerwereld de afge lopen weken danig bezigge houden. Na afloop van de vergadering gaven de renners een commu niqué uit, waarin vermeld werd dat „alle aanwezige wielrenners unaniem besloten hadden de dopingcontroles van de bond te boycotten en bovendien zou den weigeren hun licentie voor 1977 te tekenen. Deze maatrege len gelden zolang er geen ont moeting is geweest met de wie- lerofficials en er geen nieuwe straffen zijn uitgedeeld. De huidige situatie is ontstaan door de onverdraaglijke discrimina tie, waar de Franse beroeps- wielrenners door de doping controles het slachtoffer van zijn geworden". Achtenzestig Franse beroeps- wielrenners namen aan de stemming deel. Raymond Pou- lidor, Raymond Delisle en Charly Rouxel waren de pro- minendste afwezigen tijdens de vergadering. Oud-Stayerswereldkampioen Cees Stam heeft besloten deze winter niet meer in wedstrijden uit te komen. Stam, die nog veel last heeft van een hardnekkige blessure aan zijn rechter pols, heeft deze week aan manager Jan Derksen de contracten voor de eerstkomende maanden te rug gestuurd. Op zijn programma stonden onder meer het Europees stayerskampioenschap op 20 november in Dortmund en wedstrijden op 24 november in Milaan en op 5 december in Keulen. Het is de bedoeling van Stam, die intussen een betrek king heeft aanvaard als verte genwoordiger van een Japanse fabriek voor rijwielonderdelen, om eventueel in het vooijaar de training te hervatten. De Westduitsers Tschan en Hempel hebben na de vijfde nacht de leiding in de zesdaagse van München. Het duo verza melde 126 punten. Pijnen en zijn Westduitse koppelgenoot Haritz staan op de zesde plaats met 52 punten een zes ronden achterstand. De stand is: 1. Tschan-Hempel (Wdl) 126 pun ten, Pfeffgen/Fritz (Wdl) 123, op één ronde: 3. Sercu/Gilmore (Bel./Aus.) 171, opzes ronden: 6. Pijnen/Haritz (Ned./Wdl) 52. BRUSSEL - Onrust onder de Belgische voetbalscheidsrech ters, die er eventueel toe zou kunnen leiden dat de Zuider buren in het komende wee kend verstoken blijven van be taald voetbal. Dit als protest tegen de feodale houding van de Koninklijke Belgische Voetbalbond, die een sterk verouderd artikel in de regle menten heeft aangegrepen om twee scheidsrechters te schor sen. De Belgische arbiters be raden zich nu over maatrege len om de KBVB op andere ge dachten te brengen. De aanlei ding tot het ongenoegen is een persconferentie, zoals die re centelijk door de scheidsrech ters is belegd. Hun eigen vei ligheid op de voetbalvelden maar ook die van de spelers stond daarbij centraal. De ar biters stelden zich op het standpunt dat de aandacht voor de bal en wat dies meer zoveel aandacht opeist dat het ondoenlijk is om ook nog eens te letten op door het luchtruim suizende projectielen zoals bierflessen en zitkussentjes. De arbiters eisten een betere beveiliging en hardere maat regelen tegen onverlaten, die ondanks herhaalde waar schuwingen toch hun agressie botvieren. Een begrijpelijk standpunt, niet echter in de ogen van de hoge heren van de KBVB. Want die redeneerden dat scheidsrechters niet moe ten praten maar zich dienen te beperken tot fluiten. Waarna vlot een reglement werd ge vonden, waarin haarfijn wordt geschreven dat het scheids rechters ten strengste is ver boden zonder toestemming hun mond te roeren. Twee scheidsrechters werden tot aanstichters van het een en ander bevonden en Francis Rion, de Charles Corver van België, alsmede Jaak Melke- beke, eveneens UEFA- scheidsrechter, werden na ge hoord te zijn van 17 november tot 17 maart geschorst. Dit uit eraard tot ongenoegen van de Belgische scheidsrechterswe- reld, die prompt aankondigde het daarbij niet te laten. Een niet met name te noemen arbiter hield het er gisteren op dat het niet uitgesloten moet worden geacht dat de Belgi sche scheidsrechters het ko mende weekend in staking gaan. De problematiek die dat voor de wijze voetballeiders zou meebrengen zou als stok achter de deur moeten gelden voor een aan de tijd aangepast inzicht van de KBVB, waarin vrijheid van meningsuiting primair staat. DEN HAAG - De boksmatch Jean Pierre Coopman-Rudie Lubbers gaat vooralsnog niet door. Maar het valt wis en waarachtig niet mee om uit een van de vele belangstellenden monden die mededeling los te peuteren. Rudie Lubbers zelf, bij voorbeeld, meldde zonda gavond in AVRO's radioprogramma „Vanavond Laat Sport" nog doodleuk: „Ik weet niet beter of er weordt op 4 december gebokst". De zwaargewicht verkondigde dit vanuit Benidorm, in Spanje, dus het zou kunnen dat het bericht hem nog niet had bereikt. Maar al wist Lubbers het dan nog niet; de partij is uitgesteld In het zelfde radioprogramma wist AVRO's Belgische correspondent Robberecht Willaert overigens al te melden dat er in het Antwerpse sportpaleis voor 4 december geen boksen op het programma staat. Aardig vraagje dus voor het hoofd bestuur van de Nederlandse Boks bond, die ook nog niet op de hoogte was van het schrappen van de da tum. Want, en voorzitter Hans Hofman bevestigt dit, er ligt wél een officiële aanvraag op tafel. Hofman: „Dat er voor 4 december een aanvraag is ingediend is juist. Of de partij ook doorgaat? Daar zeg ik niets over, we gaan eerst een grondig onderzoek instellen". Een onderzoek, naar aanleiding van de geruchten dat Rudie Lub bers op 8 oktober in Madrid knoc kout zou zijn gegaan tegen de Uru- guees Alfredo Evangelista. En hoewel er op het officiële wed strijdformulier - in het Nederlands - staat bijgekrabbeld „interventie 3e ronde", zou een knockout bete kenen dat Lubbers acht weken niet mag boksen. Dus ook niet op 4 de cember. Maar waar anders dan in het Ant werpse sportpaleis moet men op heldering kunnen verschaffen? Nou ja, opheldering Er blijkt op 4 december een catch-gala te zijn gepland. De promotor van deze v avond:Peter Brackeniers. Géén Coopman-Lubbers dus. Hoe wel Brackeniers is toevallig ook de manager van Jean Pierre Coopman, dus is de Belgische promotor de aangewezen man om zekerheid te geven over het wel dan niet doorgaqn van de partij. „De match gaat niet door", zegt de Belg zonder omwegen, „omdat de Nederlandse boksbond nog geen toestemming heeft gegeven. Over igens zag ik geen bezwaar, want Lubbers heeft tegen Coopman al een overwinning staan, zie je." -Vraag je aan Brackeniers: Maar men zegt dat Lubbers in Madrid knock out is gegaan „Da's juist ja, daarom zullen we de datum moeten verdagen". In verband met de acht weken rust? „Da's juist ja Zekerheid dus over het niet door gaan van de partij op 4 december dat wel, maar de waas rond de j uiste toedracht van het gevecht in Mad rid tussen Lubbers en Evangelista wordt er niet helderder door. Zo meldt Coopmans manager, Peter Brackeniers dus, dat er sprake is van een knock out, terwijl Henk Rühling, de manager van Rudie Lubbers, al in een vroeger stadium volhield, dat de partij door de scheidsrechter was gestaakt. Inter ventie dus. Ook in Spanje spreken de heren el kaar tegen. Dr. Jose A. Gil-Navarro heeft op het wedstrijdformulier een vertaling van de in het Spaans ge stelde uitspraak gegeven: Knock out 3e ronde. Een krabbeltje, waar aan wel enige waarde gehecht mag worden, omdat Dr. Gil - onlangs bij het Hollandtoernooi aanwezig - de functie vervult van vice president technische zaken van de Feder ation Espanola de Boxeo. Maar ook Spanje houdt z'n bokszaakjes keu rig gescheiden, dus is er ook nog zoiets als een prof-federatie. Vice- prësident daarvan is Armando Pardo, die gisteravond telefonisch bevestigde», dat hij de partij Evangelista'-Lubbers van nabij had meegemaakt.N En ja hoor, de»heer Pardo zorgt weer voor het juiste tegenwicht, door tweemaal toe te verklaren: „De partij is om technische rede Rudi Lubbers: zou vrijwilligknock out zijn gegaan tegen Evangelista. nen gestopt. Géén knock out, inter> ventie dus." Armando Pardo wekt overigens de indruk volledig op de hoogte te zijn van de perikelen rond de partij Coopman-Lubbers. Het afrondende commentaar van Henk Rühling moet in dit welles-nietes-spelletje helaas ont breken. De Zandvoortse promotor Fransman Wurtz leidt in Kuip PARIJS - De Franse scheidsrech ter Robert Wurtz is gisteren door de Europese voetbalfederatie (UEFA) aangewezen voor de ontmoeting Feyenoord-Espanol op 8 decem ber. Het is de tweede wedstrijd tus sen beide ploegen voor de achtste finale van het UEFA-toemooi. De eerste wedstrijd is op 24 november in Barcelona. Voor de kwalificatiewedstrijd om het wereldkampioenschap morgen in Luik tegen België heeft de Noordierse manager Danny Blanchflower een beroep gedaan op dezelfde spelers, die in Rotter dam op 13 oktober tegen Nederland een gelijkspel (2-2) bewerkstellig den. Het elftal van Noord Ierland zal be staan uit doel: Pat Jennings. Achten Jimmy Nicholl, Allan Hun- ter (aanvoerder), Tommy Jackson en Pat Rice. Midden: Bryan Hamilton, Sammy Mcilroy en Chris Mcgrath Voon Trevor Anderson, David Mccreery en George Best. Reserves: David Piatt, Sammy Nel son, Tommy Cassidy, Peter Scott, Martin o'Neill en Derek Spence. De Belgische bondscoach Guy Thys heeft na de maandagmiddag training de Belgische ploeg bekend gemaakt. Hij aarzelt nog tussen Cools (Brugge) en Verheyen (Loke ren). Cools is in de Europa cupwed strijd Brugge-Real Madrid gewond geraakt en het is nog niet zeker of hij kan spelen. De ploeg ziet er als volgt uit Piot, Gerets, Broos, Van- dendaele en Renquin, Vanderelst, Coeck, Courant en Cools of Ver heyen, Van Gooi en Lambert. Zaterdageersteklasser Noord- wijk heeft gisteravond een oefen wedstrijd tegen de eerstedivisie- club Volendam met 5-0 verloren. Noordwijk dat in de tweede helft Van Dorp en de junior Gerlof "pro beerde" ging voor een paar hon derd mensen kansloos ten onder door goals van André (2), Billy Bond en Pier Tol. ADVERTENTIE AMSTERDAM - Weggedoken in een stoel in de warme kamer zit Ciska Janssen met haar handen in haar schootDe 32-jarige ver spring ster, die Nederland in juli nog vertegenwoordigde op de Olympische Spelen moet het heel rustig aan doen. Een acute gewrichtsreuma betekent voor haar het einde van een top sportcarrière. )fJa, daar zit ik nou. Ik mag amper iets doen op het ogenblik, 'k heb driemaal in de week een hulp, gekregen dankzij de NSF, erg fijn trou wens. Zelf doe ik dus helemaal niets, ik eet nog vaak bij m'n moeder ook". In december vertrekt Ciska Janssen met haar twee kinderen naar Aruba, waar haar man Harry een sportzaak drijft. ,JIet is daar natuurlijk veel warmer en dat is voor mij op het ogenblik erg goed. Ik merk het nu het hier kouder wordt dat ik dan meer pijn heb". Het atletiekjaar 1976 begon voor Ciska Janssen al niet erg best. Tijdens de wintertraining kreeg ze last van haar achilles pezen. Daardoor kon ze pas laat met de training beginnen. Pas een week was ze zonder pijn toen ze tijdens de Papendal- Games een Nederlands record sprong. Ciska was dolgelukkig, haar uitzending naar Montreal stond vast. Een paar weken la ter tijdens een wedstrijd in We nen voelde ze zich niet lekker, ging ook naar de dokter voor een hoestdrank. ,JHet zou kun nen dat ik toen agina heb gehad zonder het precies te weten. Dan zou het ook kunnen dat ik in Montreal toen al die gewrichts reuma heb gehad. Nu zeggen veel mensen tegen me dat ik er toen zo slecht uitzag. Daarna heb ik nog een wedstrijd ge sprongen in Den Haag bij de opening van de kunststojbaan. Toen had ik al zo'n pijn in mijn benen, maar ik dacht dat het spierpijn was van de Superstar-wedstrijd. Twee da gen later ben ik toen r de dokter gegaan, want ik kreeg een dikke teen. Een paar dagen later kreeg ik ook uitslag en bobbels op mijn polsen. Toen ben ik naar dokter Kriek ge gaan, er zijn bloedproeven ge nomen. Ze wisten niet precies wat het was, maar ik werd in ieder geval opgenomen in het ziekenhuis, en daar heb ik vier weken in observatie gelegen. En daar kon ik natuurlijk ook goed rusten, dat doe je als huisvrouw toch thuis niet. En ja, nu zit ik hier. Afgelopen met de sport, voorgoed. De 32-jarige atlete mag zelfs niet trimmen. ,JCijk ik heb al tijd sprot gedaan omdat ik het leuk vond. Niet voor de vaantjes en de bekers. Gewoon omdat ik het fijn vond. Daarom ben ik ook naar de Nederlandse Kam pioenschappen gekomen, hoe wel ik toen nog erg ziek was. En toch waren er toen nog mensen die zeiden, dat ik bang was voor mijn verlies, dat ik daarom niet meedeed. Kijk, zoiets doet me verschrikkelijk veel pijn. En ook zijn er mensen geweest, die zeg gen dat ik doping heb gebruikt. Afgezien van het feit, dat ik nog nooit iets heb gebruikt (daar voor wilde ik altijd te veel vrouw blijven) wat zou je ermee moeten bij het verspringen. Het is een sport van geconcentreerde explosiviteit. Iedereen die maar een beetje verstand van sport heeft kan begrijpen dat je dan niets aan doping hebt. Maar toch wordt het maar van je ge zegd. Ach, denk ik dan later, zo leer je je vrienden kennen. En dat zijn er gelukkig erg veel, ik krijg zoveel leuke reacties. Vo rige week nog een kaart van de hele Olympische zwemploeg, en dat is erg fijn"., aldus Ciska Janssen. HAIFA - Gennadi Sosonko heeft gisteren, na zeer zware strijd, zijn afgebroken partij tegen Yanofski - in de ontmoeting Nederland tegen Canada - gewonnen. Nederland heeft door dit resultaat in de twaalfde ronde een overwinning van 21fe-l1/2 op Canada behaald. Op de ranglijst delen Nederland en de Verenigde Staten met nog één ronde te spelen, de eerste plaats met 33,5 punten. Engeland is derde en heeft 33 punten. In de laatste ronde komt Nederland vermoede lijk uit tegen Finland en ontmoet de Verenigde Staten vandaag Wales. De stand aan de kop van de rang lijst is na twaalf ronden: 1. Nederland en de Verenigde Sta ten 33% punten, 3. Engeland 33 punten, 4. Argentinië 31 punten, 5. West-Duitsland 28,5 punten, 6. Is raël, Wales 27 punten, 8. Canada, Finland 26,5 punten. Bij de dameswedstrijd Nederland-Denemarken eindigde de afgebroken partij tussen de Deense Haahr en Corrie Vreeken gisteren in remise, waardoor de ontmoeting uiteindelijk in een ge lijkspel eindigde: 1%-Va. Neder land komt in de laatste ronde uit tegen Israël, dat de Olympiade bij de dames reeds heeft gewonnen. Gennadi Sosonko De stand in de finalegroep van de damesolympiade is: 1. Israël 14 punten (kampioen), 2. Engeland 10 punten, 3. Nederland 9% punten, 4. Verenigde Staten 9 punten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9