Vredeling wil geen verhoging defensie Selectie voor de bej aardentehuizen Zolang er leven is, is er hoop Verdachte van „koffermoord" op vrije voeten De bijstand niet langer open financieringsbron 11 Kadjha was vlot met de stiletto De toekomst is een gesloten gordijn DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 FRANS H. TIJDENS PROCES: Door Sybe Stamm BREDA - El Miloudi O., de 30- jarige Marokkaan die begin au gustus in Breda werd gearres teerd na de zeer opzienbarende vondst van een koffer met het lijk van een jong meisje, is gister middag ter zitting van de Bredase rechtbank onmiddellijk in vrijheid gesteld, nota bene op verzoek van dé officier van justi tie zelf. Officier mr. N. M. A. Thijssen moest na een urenlang verhoor van de in alle toonaarden ontkennende verdachte toegeven dat hij het bewijs voor opzettelijke dode lijke mishandeling niet kan leve- "Want behalve het slachtoffertje is niemand getuige geweest van het drama in zijn woning. We hebben voor het gebeurde dus alleen de verklaring van de verdachte", al dus de officier. En El Miloedi O. had op alle vragen een min of meer afdoend ant woord. Het meisje, dat later de 13-jarige Marokkaanse wegloop- ster Kadjha Elba uit Parys zou blijken te zijn, was in de nacht van 29 februari op 1 maart met hem mee naar zijn kamer gegaan. Allebei waren ze flink aangescho ten geweest van het carnaval vie- Eind juli zag El Miloudi in dat de toestand onhoudbaar werd. On danks het feit dat hij de kieren van de kelderdeur had dichtge maakt met stopverf, was de stank ondraaglijk. Hij kocht een grote koffer. Toen hij het lijk er in stop te, bleek het in zo verregaande staat van ontbinding, dat het hoofd er af viel. El Miloudi dropte de koffer met de lugubere inhoud op een stukje braak liggend terrein nabij zijn woning. Binnen twee keer 24 uur na de vondst had de Bredase re cherche samen met het recherche-bijstandsteam het raadsel opgelost. Officier van jus titie mr. Thijssen zwaait ter zit ting de politie hiervoor grote lof toe. Een prop van het papier waarin de koffer door de winkelier was ver pakt, werd tijdens een hpis aan huis-onderzoek in El Miloedi's asbak gevonden. Na zijn arresta tie beweerde de Marokkaan aan vankelijk dat een landgenoot de dodelijke messteek had toege bracht. Die bleek echter niets met de zaak te maken te hebben. El Miloudi zei gisteren dat zyn leu gen hem was ingegeven door angst. Fair play Angst om voor een moordenaar te worden aangezien had hem steeds dieper in het moeras ge dreven. Het had niet gehoeven. De Nederlandse justitie heeft herri tot nog toe fair play gele verd. Er is zelfs een Bredase in specteur van politie naar Parijs gegaan om met de familie van het dode meisje te praten. El Miloudi's vreemde verhaal over de stiletto-aanval is er geloof waardiger door geworden. Want Kadjha's eigen moeder en haar zusje vertelden dat het meisje na alcoholgebruik erg agressief placht te worden. Mannen, die dan toenadering tot haar zochten, kregen het mes voorgehouden. En ook Bredase kroeglopers heb ben verklaard dat Kadjha her haaldelijk eerder van zich af had gestoken, zowel met de stiletto als met een scheermes Vrijspraak van opzettelijke dode lijke mishandeling, eist officier mr. Thijssen. Maar voor het ver borgen houden van het lijk moet zijns inziens een forse straf wor den opgelegd. Want alle even tuele sporen van misdrijf zijn door dit langdurige verborgen houden uitgewist, zó effectief zelfs, dat dokter Zeldenrust niet eens meer de preciese doodsoor zaak heeft kunnen vaststellen. De officier eist dat El Miloudi hier voor zal worden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek, dat is de helft van het maxi mum. Omdat de verdachte in voorarrest zit voor de dodelijke mishandeling, eist de officier dat hij dus zal worden vrijgelaten. Het door de verdediger onder steunde verzoek tot invrijheid stelling wordt door de rechtbank na raadkamer toegewezen. Von nis op 22 november. MAASTRICHT - Ter afsluiting van het onderzoek op de terechtzitting vraagt rechtbankpresident mr. F. Eliens Frans op de man af: "Blijft u er bij dat maar negen bejaarden met insuline heeft ingespoten?" De onverstoorbare hoofdverpleger zegt zalvend: "Ja". Mr. Eliëns: "Blijft u er dan bij dat het lauter ging om stervenden of in een slechte conditie verkerende pa tiënten?" Frans: "Ja, het liep in ieder geval met ze af'. Mr. Eliëns: "En blijft U er bij dat u Spoot omdat de artsen niet kwamen of niets deden?" Frans: "Daar blijf ik bij". Mr. Eliëns: "Blijft u er ook bij dat u insuline inspoot vanwege het per soneelstekort?" Frans: "In de eerste plaats spoot ik om bij de patiënten de onrust en de pijn weg te nemen. Daarnaast ook vanwege de personeelsproble men". Mr. Eliëns: "Maar u spoot niet om te doden?" Frans: "Ook daar blijf ik bij". De rechtbankpresident stelt deze vragen aan het einde van een dag waarop uitgebreid - opnieuw - de personeelsbezetting van de Kerkr- qadse Lückerheide-kliniek aan de orde is geweest. Volgens getuigen A. Jansen (38), als hoofd van de verpleegkundige dienst in de kli niek de direkte chef van Frans, is de gemiddelde bezetting steevast la ger geweest dan in de jaarverslagen werd vermeld. Volgens hem liet ook de kwaliteit van het verplegend personeel te wensen over. De heer J. Sistermans, economisch directeur van de Lückerheide- kliniek, maakt de rechtbank er dan op attent dat de heer Jansen in zijn berekening uit is gegaan van an dere grootheden dan gebruikelijk. De heer Jansen: "Cijfers en werke lijkheid, daarin zit het verschil. De heer Sistermans kijkt, als econoom, naar de cijfers. Ik ga uit van de praktijk". De rechtbankpresident wil dan van de heer Jansen weten: "Frans be weert, grof gezegd, dat hij heeft ge spoten in een noodsituatie. Wat is uw visie daarop. Was het inderdaad zo erg dat de patiënten verpleeg kundige verzorging tekort kwa men?" De man, wiens gezin gevaar zou lo pen als hij iets ten nadele van Frans te berde mocht brengen, zegt: "Alle zes afdelingen van de kliniek had den te weinig mensen". In augustus 1972 had de heer Jan sen zijn visie op de personeelsbe zetting in een rapport uiteengezet. Jansen: "Pas vorige week heb ik er iets van gehoord van de kant van het bestuur". Desgevraagd zegt de heer Jansen over de verplegingscapaciteiten van broeder Frans: "Frans was geen slecht afdelingshoofd. Hij was niet d ebeste, maar toch ook weer niet de slechtste. Het zag er alle maal goed uit op zijn afdeling Nachtegaal. Hij was steeds correct in zijn optreden ten opzichte van de artsen. Ik heb ook nooit gemerkt dat hij een zere macht uitoefende over het overige personeel. Tot slot wordt er Frans nog een verklaring voorgehouden van een dochter van een patiënte. Frans zou haar toegefluisterd hebben: "We kunnen uw moeder beter maar iets geven om haar uit haar lijden te ver lossen. Als het aan mij lag lieten we haar inslapen. Waarom nog al die kwellerij". Frans veert dan op. "Daartegen moet ik enorm protesteren", zegt hij. "Ik heb altijd gevonden dat je een patiënt zo lang mogelijk moet laten leven. Zo lang er leven is, is er hoop". Wel prijscompensatie COEVORDEN - Voor de 15de maal werd gisteren in Coevorden ter gelegenheid van de ganzenmarkt ,£)e Ganzenhoedster 1976" gekozen. Dit jaar viel de eer toe aan de 15-jarige Evelien Knkke.een scholiere uit deze DEN HAAG (SP) - Minister Vrede ling heeft er „geen behoefte" aan om zijn defensiebegroting met 150 miljoen gulden te verhogen. De minister heeft dat de Tweede Kamer laten weten in antwoord op vragen over de motie die de Tweede Kamer enige tijd terug bij de algemene beschouwingen DEN HAAG - De overheid kan binnen een jaar 50 miljoen gulden besparen, wanneer niet meer alle vormen van hulpverlening via de algemene bijstandswet worden be taald. In enkele jaren kan dat een bezuiniging van 200 miljoen ople veren. Om tot die beperking van bijstandsuitgaven te komen, heb ben de staatssecretarissen Meijer (CRM) en Mertens (Sociale Zaken) gisteren bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijzi gingvan de algemene bijstandswet. Nu betaalt de bijstand de prijs voor allerlei vormen van verzorging en hulpverlening, voorzover iemand die zelf niet aan de een of andere instelling kan betalen. Het ministe rie van CRM heeft echter geen greep op al die hulpverlenende or ganisaties, omdat ze onder verschil lende ministeries vallen. Terwijl de ministeries weer geen zicht hebben op de dienstverlening die eigenlijk bij hen thuishoort en die ten laste komt van de bijstandswet. Voor dit jaar zal met de bijstandsuitgaven een bedrag van ruim 4 miljard zijn gemoeid, waarvan de helft wordt uitgegeven voor kosten van dienst verlening. Volgens staatssecretaris Meijer is de bijstandswet te veel gaan funge ren als een open financieringsbron. In veel gevallen kon aanspraak worden gemaakt op bijstand voor kosten van dienstverlening. Het gevolg daarvan is wildgroei en dus versnippering bij instellingen. Daarom willen Meijer en Mertens dat de voorzieningen worden over- Tijgerin ADVERTENTIE Het samenzijn op de bank in zijn huiskamer werd minder roman- I tisch dan El Miloudi zich had i voorgesteld. De Marokkaanse ontpopte zich als een kleine tijge rin toen zij - volgens El Miloudi zonder enige aanleiding - opeens een stiletto uit de achterzak van haar spijkerbroek trok, waarmee zy de man een kopje kleiner dreigde te maken. El Miloedi greep haar bij de pols en drukte de hand met het mes van zich af, waarbij de stiletto echter onverhoeds in de hals van het meisje terecht kwam. Later, tijdens het vooronderzoek, werd op El Miloudi's bank een reconstructie geënscèneerd, waarbij een vrouwelijke recher cheur voor slachtoffer speelde, i' Toen El Miloudi haar hand wegd rukte, kwam de (ditmaal denk beeldige) stiletto feilloos terecht in.haar keel. "Het was een ongeluk. Ik wilde me alleen maar verweren tegen haar mes. Ik probeerde de stiletto tegen de muur te drukken en toen boog ineens haar arm om en schoot het mes in haar hals. Maar dat gebeurde niet met opzet. Het was heus een ongeluk!", betoogt El Miloudi voor de rechtbank. Hij vertelt dat de wond op het eer ste gezicht niet zo erg leek. Hij had geprobeefd met een hand doek het bloed te stelpen. Maar het meisje leek afwezig. El Mi loudi had haar op beide wangen een paar klapjes gegeven om haar tot haar positieven te brengen. "Opeens viel ze van de bank. Ik zag dat haar ogen wijd open ston den. Ze was dood". Paniek In paniek had El Miloudi het lijk naar de kelder gesleept. De poli tie durfde hij niet te waarschu wen. Hij was veel te bang dat hij zou worden beschuldigd van moord. Toen het lijk in de kelder lag, spijkerde El Miloudi de deur dicht geheveld naar de ministeries waar ze thuis horen. Als er bijvoorbeeld een nieuwe voorziening in de ge zondheidszorg moet komen, is dat ter beoordeling van het betreffende ministerie. Langs die weg kan het doel van de bijstandswet worden beperkt tot voorzien in algemene noodzakelijke kosten van bestaan en betalen waar hulpverlening noodzakelijk is wanneer er geen andere vorm van financiering mo gelijk is. Zo kan bijstand worden verleend bij de opvang van drug verslaafden en crisisinterventie. Het is de bedoeling dat straks de minister van CRM en de bewinds man van het betreffende ministerie samen beslissen of een bepaalde instelling in aanmerking komt voor betaling via de bijstandswet. De gemeente mag daarin adviseren. De bijstandsverlening is bovendien gebonden aan voorwaarden over omvang, kwaliteit en prijs van de dienstverlening. Na enige tijd maakt de indirecte financiering via de bijstandswet plaats voor beta ling door het ministerie waar de maatschappelijke en of medische hulpverlening onder valt. In die motie van ARP-fractievoor- zitter Aantjes werd om 150 mil joen gulden extra voor defensie gevraagd, omdat Aantjes meende dat sedert de totstandkoming van de defensienota onevenredig aan defensie is geknabbeld. Wel is minister Vredeling bereid, om aan de „strekking van de mo tie tegemoet te komen". De mi nister van defensie belooft in zijn brief die hij gisteren aan de Tweede Kamer stuurde, dat de begrotingsuitgaven op defensie zullen worden aangepast aan de prijsstijgingen. De WD'er Ploeg concludeert hier uit dat er géén gelden vrijge maakt zullen worden voor de vervanging van de Neptunes en de aanschaffing van anti-tank wapengeschut terwijl ook enkele andere materiële zaken niet zul len worden gerealiseerd. De minister van defensie bestrijdt dat de afgelopen jaren „oneven redig aan defensie is geknab beld." Als bij de bezuinigingen van de"afgelopen tijd defensie het volle pond had betaald, had men ruim tien procent van de bezuin igingen moeten ombrengen. Aan de hand van cijfers toont Vrede ling in zijn brief aan de Kamer aan, dat de bydrage van defensie maar ruim zeven procent vormde van de bezuinigingen. Bij de be handeling van de defensie begroting deze week zal de motie Aantjes en de reactie van de mi- nister daarop ongetwijfeld aan de orde komen. Regeling voor gehandicapte parkeerders HILVERSUM (ANP) - Minister Westerterp van Verkeer en Water staat heeft gisteravond in het VARA-programma ombudsman aangekondigd dat er een landelijke parkeerontheffing voor gehandi capte autobezitters zal komen. Op het ogenblik gelden parkeeronthef- fingen voor invaliden per gemeen te. Gehandicapte autobezitters on dervinden hiervan veel last als zij buiten hun woonplaats komen. Minister Westerterp zei dat wan neer er geen grote tegenslagen ko men, aan het einde van dit jaar of uiterlijk begin 1977 een landelijke parkeerontheffing voor gehandi capten van kracht wordt. De ont heffing moet dan in de eigen woon plaats worden aangevraagd en deze gemeente bepaalt, of een invalide in aanmerking komt. Is de onthef fing afgegeven, dan zal die in alle gemeenten gelden. De normen waar gehandicapten wel en niet mogen parkeren, worden dan in geheel Nederland gelijk gesteld. Ons land telt plus minus 60.000 ge handicapte autobezitters. Laten we er even een tipje van oplichten. We zien dan, dat er door een ruit gemiddeld ruim drie keer zoveel warmte naar buiten ontsnapt als door een muur. Maar we zien niet of er in een wat verdere toekomst voldoende nieuwe energie zal zijn die het tegen aardgas kan opnemen, Hoe krijgen we wat meer zekerheid? Niet door 'n gordijn verder' te openen. Maar juist door 't helemaal te sluiten, zodra de zon onder is. Want ramen zijn 's winters altijd koud, U voelt 't als u er te dicht bij zit. Worden ze 's avonds en 's nachts afge schermd door overgordijnen dan spaart dat heel wat gas. Zeker als dat 25 jaar lang in 4-miljoen huizen gebeurt. Dus voortaan gordijnen dicht als 't donker wordt. Dat maakt de toekomst wat lichter. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie verstandig metenergie DEN HAAG (SP) - De bejaar dentehuizen mogen vanaf 1 ja nuari geen mensen meer opne men zonder dat over hen advies is uitgebracht. In elke gemeente komt een commissie die advi seert over wel of geen opneming van een bejaarde in een tehuis. Met ingang van het nieuwe jaar wordt een algemene maatregel van bestuur van kracht, waarin dat is geregeld. De regering wil met de maatre gel bereiken dat bejaarden die de meeste zorg nodig hebben, het eerst in aanmerking komen voor een plaats in het tehuis. De commissie, waarvan de leden geen binding mogen hebben met de instellingen die de hulp ver lenen, moet binnen zes weken na aanmelding van de bejaarde beslissen. Het uitvoeren van de adviezen wordt overgelaten aan het tehuis of de instelling. Wanneer de commissie iemand (nog) niet geschikt acht voor op neming in een tehuis, is het mo gelijk om een andere vorm van hulp te adviseren. Gedacht wordt aan gezinsverzorging of een bejaardenwoning In de commissie zitten in elk ge val een arts en maatschappelijk werker. Wil iemand naar het be jaardentehuis, dan zal de maatschappelijk werker de si tuatie onderzoeken aan de hand van een vragenlijst. Gekeken wordt naar de lichamelijke en geestelijke toestand, de huis- - houdelijke en sociale omstan digheden. Wanneer de bejaarde het niet eens is met het over hem uitgebrachte advies, kan hij of zij in beroep gaan bij het ge meentebestuur. Momenteel zit negen procent van de bejaarden in tehuizen. De overheid vindt dat dat bin nen ruim 5 jaar zo'n 7 procent moet zijn. Staatssecretaris Meijer (CRM) zei gisteren bij de toelichting op de maatregel dat het met de bejaardenzorg, in tegenstelling tot de kritiek die er is, helemaal niet slecht gesteld is. Als straks blijkt dat bepaalde andere voorzieningen buiten het bejaardentehuis gezins hulp, wijkverplegingnodig zijn, dan zal de overheid vol gens hem die mogelijkheden moeten aanbrengen. De instellingen die zich met be jaardenzorg bezighouden vre zen echter dat een aantal be jaarden in de kou zal komen te staan, wanneer niet naast het strengere opnemingsbeleid meer personeel wordt aange trokken en andere opvang bui ten de tehuizen direct mogelijk wordt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7