"Ze blijven net zo lang jengelen tot ze je zien UFO, vallende ster of gewoon vuurwerk? Lisser heemtuin heeft het zwaar te verduren Rustiger tijden voor Bodegraafse waagmeester Bekker Kiespijn liep slecht af voor Alphense slager PAGINA 4 DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 Molen: ook vernielingen. Grimme: "Een paar jaar gele den, toen we pas begonnen, hadden we nergens last van. De tuin was al snel een lust voor het oog. Maar toen moest de gemeente er zonodig een openbaar voetpad langs aan leggen. Vanaf die tijd is het misgegaan. En die vernielin gen zijn niet te voorkomen. Men kan toch niet van ons verwachten dat we er dag en nacht op de loer gaan liggen". Op zo'n manier gaat voor ons de lol er wel een beetje af. Welis waar is in geld uitgedrukt de schade niet erg groot, maar het gaat om al die vrije uurtjes die wij aan de aankleding van de tuin hebben besteed en die door al die vernielingen in een klap weggegooide tijd zijn geworden. Je vraagt je af of het nog wel zin heeft met deze heemtuin door te gaan". Vernielingen ook aan de aan de heemtuin grenzende molen, een pas gerestaureerde Zuid hollandse bovenkruier. De gemeente Lisse, eigenaar van de molen, heeft al een paar keer geld moeten uittrekken om beschadigingen aan het rietdak te laten herstellen. Het oude gemeentehuis met de stenen i Gisteren ben ik opgebeld door inwoners van Oegstgeest die zondagavond halverwege Studio Sport een groen hel der licht hebben waargeno- Sterrenwacht Dat bewoog zich in een ellipti sche baan boven het Oegst- geester luchtruim voort en "ergens in de buurt van Warmond moet het zijn neergekomen". Het betrof hier waarnemingen vanuit auto's en huiskamers. Ik informeerde eerst bij de Leidse Sterrewacht. Daar werd ik niet veel wijzer. Een secretaresse vertelde mij dat de specialist op dit gebied de heer Bastiaansen (hij regi streert dergelijke waarne mingen en stelt zonodig ook een onderzoek in) niet be reikbaar was. Daarom werd ik doorverwezen naar de sterrenwacht in Hoeven. Daar werd een notitie gemaakt over dit groene licht. Mijn veronderstelling dat we hier te maken zouden kunnen hebben met een Leidse UFO (de Engelse benaming voor een ongeïdentificeerd vlie gend object) vond men wat al te voorbarig. De mening van een deskundi ge: "We naderen weer de jaarwisseling en dan neemt dit soort meldingen hand over hand toe. Daarom kun nen we nu al bijna met ze kerheid stellen dat het groene licht afkomstig is van vuurwerk. Ster Desondanks nemen we de mel ding wel serieus. Want het zou ook een vallende ster kunnen zijn geweest. Maar dat gaan we pas onderzoeken als er uit het land meer van deze meldingen binnen ko men. Voorlopig houden we het'op vuurwerk". Op het gemeentehuis van Valkenburg hoorde ik gisteren dat de provincie eindelijk toestemming heeft gegeven voor de openbare verkoop van het sinds kort leegstaande oude gemeentehuis aan de Broekweg. Men vertelde mij ook dat de verkoop waarschijn lijk half december zal plaatsvinden. Stenen valk De Katwijkse notaris Verhees is nu met de voorbereiding bezig. In het koopcontract zijn een paar voorwaarden opgenomen die er borg voor moeten staan dat het in 1895 gebouwde gemeentehuis aan de buitenkant blijft zoals 'ie nu is. Dus het torentje moet op zijn plaats blijven en ook het trapgeveltje met de stoere stenen valk. Ik sprak gisteren een Valkenburger die een speciale herinnering heeft aan het oude gemeentehuis. Historicus Willem Oosterlee, wiens grootvader Arie destijds de bouw verzorgde aan de hand van het ontwerp van de bekende Leidse architect Jesse. Oosterlee: "Het was in de begindagen van de oorlog. De Duitsers bezetten ook Valkenburg. Een aantal inwoners kreeg bevel naar het gemeentehuis te komen. Ik ook. Toen ik er arriveerde zag ik dat de burgemeester en een paar gemeenteambtenaren al voor het gemeentehuis stonden, onder schot gehouden door een paar Duitsers. Opgelucht Vlak voor ik werd ondervraagd drukte de burgemeester me een EHBO-armband in de hand. "Niet zeggen dat je bij de luchtbe scherming hebt gezeten", fluisterde hij mij toe, "zeg maar datje bij de EHBO in dienst bent." Dat deed ik ook. En ze lieten me gaan. Ik heb in mijn leven nog nooit zo opgelucht het gemeentehuis verlaten". Voorlopig geen initiatief tot grenswijziging ALKEMADE - De gemeente Al kemade is niet van plan op korte termijn met omliggende gemeen ten te gaan praten over eventuele grenswijzigingen. Ook zal zij geen voorstel in deze richting doen. Dit antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van VGA-er Van der Meer, gesteld naar aanlei ding van de begroting voor het ko mend jaar. Van der Meer had naar voren ge bracht, dat in sommige gevallen de gemeente Warmond de voordelen opstrijkt van het recreatiegebeuren rond de Kagerplassen en dat Alke made voor de lasten moet op draaien. Als voorbeeld noemde hij de watertuin in het Lage Land in Oud Ade. dit recreatiepark ligt op grondgebied van Warmond maar alles wat er aan voorzieningen .no dig is om goed te laten functione ren, komt voor rekening van Alke made. De VGA vroeg hieraan een einde te maken door het toepassen van een grenswijziging. Burgemeester en wethouders zeg gen in grote verlegenheid te zijn gebracht door deze opmerking van Van der Meer. „Het behoeft geen betoog, dat het woord „annexatie" geen- passende sleutel is voor vruchtbare contacten. En dit is juist wat de bestuurders van Alkemade in de toekomst willen bewerkstel ligen." Binnenkort zal er een gesprek plaats vinden tussen een bestuur der en de gemeente Haarlemmer meer. Bovendien zijn er al contac ten gelegd met de gemeente War mond, Woubrugge om de proble men van de gezamenlijke gemeen ten te bespreken. „Wij stellen er prijs op, dat dit kan geschieden in een sfeer van goede nabuurschap. Het klimaat waarin men met elkaar iets van betekenis kan opbouwen, vereist een andere aanpak dan die door de VGA wordt voorgestaan." 'Ripper' maakt auto meester DEN HAAG/RIJPWETERING - De Haagse rechtbank heeft een ée- nendertigejarige inwoner van Rijpwetering veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest, voor het plegen van diefstal met geweldple ging. De man had zich van een auto meester gemaakt door de bestuur der met een gaspistool te bedrei gen. De officier van justitie vond een forse straf op zijn plaats, omdat de man al eens eerder was veroor deeld. Het door de Lissese Heemtuin-vereniging in de afgelopen jaren met veel zorg vertroe telde stukje puur na tuur aan de Eerste Poel laan, heeft het in de af gelopen weken weer zwaar te verduren ge had. In het recente verleden werden er op het stukje proeftuin ook al vernielingen aangericht, maar toen bleef de schade be perkt tot wat afgebroken boomtakken en uit de grond gerukt of met de voetzool platgetrapte zeldzame plan tjes. Maar nu is. door onbe kenden grover geschut in stelling gebracht. Van de drie in de grond veran kerde houten zitbanken zijn er twee "gerooid". De rus tieke brug over het vijvertje is zo goed als afgebroken. Ook het in de tuin gestationeerde bijenvolkje, 30.000 in getal, kan maar moeilijk de winters laap vatten, nu regelmatig hun woning, een houten kast op poten, wordt vernield. Van de oorspronkelijke opzet van deze heemtuin kan nu maar weinig terecht komen. Secretaris Grimme vertelde mij: "De heemtuin zou eigen lijk een plaats moeten zijn waar we belangstellenden kunnen laten zien wat er in het verre verleden in Neder land zoal aan planten en bo men groeide. En ook een plaats waar alle mogelijke moeite wordt gedaan om uit stervende plantensoorten weer kans van leven te geven. Maar op zo'n manier krijgen we geen poot aan de grond. Orize moeite is steeds voor niets". De leden van de heemtuin- vereniging deden hun best op de teelt van zeldzame orchi- deen: de bloemen werden platgetrapt. Ze gaven hun vrije uurtjes voor het kweken van primula's: uit de grond gerukt. Rondom de vijver werd met zorg een rietkraag aangebracht: ook naar de knoppen. BODEGRAVEN - Voor waagmeester Bekker breken er rustiger tijden aan. Zeker nu de gemeente Bodegraven het besluit heeft genomen om de weegbrug aan de Willem de Zwijgerstraat te zullen opheffen. Bekker rouwt daar niet om. Integendeel zelfs. Zijn uitspraak „de vlag gaat tien hoog uit" spreekt boekdelen. „Iedere nacht", zo beweert de Bodegraver, „proberen ze me wel een stuk of drie keer uit m'n bed te halen. Alles heb ik al geprobeerd hier wat aan te doen. Tot zelfs m'n stekker van de bel trek ik er 's avonds uit". Maar het helpt geen zier. Ze (de chauffeurs) blijven net zo lang bezig tot ze de waagmeester met een slaperig gezicht voor het raam zien verschijnen. „Met stenen gooien ze tegen het raam van m'n slaapkamer of ze blijven net zo lang op de ruit tikken tot ik kom De gemeente Bodegraven heeft altijd wel gesteld, dat Bekker in het middernachtelijk uur niet onder de dekens vandaan hoeft te komen. „Ja, daar in het gemeentehuis kunnen ze gemakkelijk praten. Daar werken ze tot vijf uur. En dan valt de deur in het slot. Klaar zijn ze. Moet ik dan die jongens, die op tijd met hun lading aan de grens moeten zijn, laten staan?" Zo'n tien jaar speelt Bekker „waagmeestertje". Z'n garagebed rijfje heeft er wel eens onder te lij den gehad. Als er niet een chauffeur luid claxonerend aankondigde, dat er werk aan de (weeg) winkel was, dan was het wel iemand, die hem aan de telefoon riep voor informa tie. Natuurlijk probeerde hij wel eens wat af te wimpelen. Maar als het getik en gejengel, vooral 's nachts bleef aanhouden, streek Bekker de hand maar weer eens over z'n hart en sta voeten op het koude tief: „Ach, die jongens moeten toch ook hun boterham verdienen? Niet waar?" Niet alleen Bekker is blij, dat hij nu eens hele nachten ongestoord door kan slapen. Ook zijn vrouw ver keert in een jubelstemming. „En als je nou eens de verdiensten nagaat? Dat is een vaste vergoeding. Echt hoor, het levert je niks op. Een la- ertje, dat is het". Toen tien jaar geleden een benzi nemaatschappij een plan bij de gemeente indiende om een aantal pompen aan de Willem de Zwijger laan te mogen plaatsen, zag zij haar kans schoon iemand te strikken voor het beheer van de weegbrug. Zo is Bekker er in „gerold". Nu de hele zaak wordt opgedoekt, is hij alleen maar blij. Alleen loopt hij met de vraag wanneer het nu defi nitief is afgelopen. Tot die tijd moet hij in ieder geval in de gaten houden, dat er niet wordt „gerotzooid", zoals 'ie dat zelf uit drukt. Hij verduidelijkt „Kijk, als er een auto komt wegen en de chauffeur blijft er in zitten, moet ik er rekening mee houden, dat, wan neer die wagen leeg terugkomt, de bestuurder óók achter het stuur blijft. Waarom? Tien kaasjes wegen gauw honderd kilo. En als iemand kans ziet wat te rommelen, is dat snel verdiend. Of niet soms?" Heeft Bekker nooit overwogen om die weegbrug zelf te gaan exploi teren? „Nee voor die eer bedank ik. Als je ziet wat je allemaal achterna moet lopen? Dat is gewoon verschrikke lijk. Dat zou me te veel tijd gaan kosten. Je hebt je normale werk en dat moet ook doordraaien. Boven dien: als er reparaties aan die brug moeten worden gedaan, kostje dat handen vol met geld". De reacties van klanten bleven niet uit toen bekend werd dat de weeg brug haar langste tijd had bestaan. Veel gebruikers klaagden het „zonde" te vinden, dat het apparaat van deze plek verdween. „Hier rij den ze er op en er af. Bij die nieuwe schijnt het heel wat moeilijker te worden en ook duurder, zoals ik heb gehoord. Hier betalen ze maar f 2,60. In het algemeen genomen is dat wel een keer of tien duurder". Reactie Een woordvoerder van Transneer- landia, een transportbedrijf, dat ge regeld gebruik maakt van de weeg brug, noemt het lastig, dat deze voorziening naar een andere plaats verhuist. Als dit bedrijf een truck met oplegger wil wegen, moet dat straks in twee keer gebeuren. „De gemeente heeft de brug mij te koop aangeboden", vertelt de woord voerder. „Ik denk niet dat ik toe stemming krijg om voor derden te wegen. Die nieuwe weegbrug? Tja, die ligt voor ons niet zo gunstig. Je moet een terrein op aan een drukke weg (Steekterweg). Dat kan wel eens gevaarlijk worden". Volgens de gemeente Bodegraven kan het nog wel een maand duren voor de weegbrug definitief wordt afgeschaft. Dit gebeurt op het tijd stip, dat een begin wordt gemaakt met een fikse opknapbeurt van de Willem de Zwijgerstraat. De straat krijgt dan een ander aanzien en er worden rioleringen gelegd. Wél heeft de gemeente nog met de ge dachte gespeeld om de brug te au tomatiseren. Afgeketst Dit plannetje ketste af. „Omdat", aldus een ambtenaar, „een gebrui ker dan zelf moet wegen. Controle is op dat moment compleet uitge sloten. Je geeft iemand zo maar de kans zelf een bepaald gewicht in te vullen. Dan vraagje om beduveld te worden. Dat was dus geen goede oplossing. Nu aan de rijksweg toch een nieuwe weegbrug wordt ge bouwd, was de beslissing voor de gemeente niet zo heel moeilijk. Bo vendien heeft de eigenaar hiervan toegezegd de abonnementen te zul len Nog dit jaar dus krijgt Bodegraven een nieuwe waagmeester. Daar voor zal Versluijs (zo heet de eige naar van de weegbrug langs de rijksweg) een eed moeten afleggen. Om met woorden van Bekker te be sluiten: ..Want je moet zoiets echt eerlijk doen hè, dat begrijp je wel". DEN HAAG/ALPHEN - Een vij- fendertigjarige slager uit Alphen, die dronken achter het stuur van zijn auto had plaats genomen, moet twee weken celstraf uitzitten en zal een jaar niet meer mogen rijden. Deze uitspraak deed de Haagse po litierechter gisteren. De slager werd aan de Zijde in Bos koop aangehouden door de rijkspo litie. Een bloedproef leverde een resultaat op van 2,06. De rechter noemde dit "stevig aan de hoge kant". Maar de Alphenaar had een verklaring. Hij was naar de tandarts in Boskoop geweest vanwege he vige kiespijn. Als pijnstillend mid del had hij tien pilsjes en zes borrels naar binnen gewerkt "Ik weet dat het te veel is", zei de Alphenaar, die al eens eerder z'n rijbewijs kwijt raakte voor een der gelijk feit. Opgewekt deelde hij verder mee: "Vorige week heb ik juist een nieuw rijbewijs ge haald Enfin. Hij zal het een jaar moeten orlopig DEN HAAG/BODEGRAVEN - De Haagse politierechter heeft een nenveertigjarige loodgieter uit Bo degraven veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De Bodegraver kreeg deze straf op gelegd voor het plegen van ontucht met zijn thans veertienjarige doch ter. De officier van justitie had tien maanden celstraf geëist waarvan twee voorwaardelijk. Volgens hem pleegde de Bodegraver deze feiten in de maanden juli en augustus. Maar ook eerder zou hij zich aan het meisje hebben vergrepen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4