Diefstal buiten boordmotoren: dik belegde boterham Twee televisies in huis Premies (nog) niet omhoog VEILIGHEID JACHTJES MINIMAAL Nuttige tips NOVEMBER 1976 Onbeschermde recreatievaar- tuigjes zijn een (nieuwe) bron van inkomsten voor het inbre kersgilde. Vooral buitenboord motoren, van een enkele pk tot wel zestig paardekrachten, le veren de dieven een goed be legde boterham op .Hier en daar worden ook nog wel eens televi sietoestellen en andere dure ap paratuur (zoals kooktoestellen) die vaak zo voor het grijpen lig gen, buit gemaakt. Want voor geroutineerde inbrekers is het een koud kunstje de gammele deurtjes naar de leefruimte van een jachtje open te breken. Dit jaar zijn de diefstallen op en rond de Nederlandse binnen wateren fors gestegen. De enorme groei in de pleziervaart is daar, volgens de rijkspolitie te water, niet vreemd aan. Zoals gezegd: buitenboordmotoren en kleinere scheepjes zijn in trek' bij de dieven. De waterpolitie ontving dit jaar al bijna vier honderd aangiften van gestolen buitenboordmotoren (met een gemiddelde waarde van dui zend gulden) tegen vierhonderd over het hele jaar 19 75. "Een be droevend laag percentage van het gestolen spul wordt terugge vonden, omdat de eigenaars niet of nauwelijks beschikken over gegevens van hun verdwe nen bezittingen," aldus de rijkspolitie, die vermoedt, dat veel gestolen buitenboordmoto ren over de grens verdwijnen of. te koop worden aangeboden bij tweede hands automarkten. Vffêepdl Na een.hele boel gepraat zijn we het er eindelijk over eens: we willen twee witte Jacobsenstoelen in de slaapkamer. De Jacobsenstoel is modern en- eenvoudig. Je ziet er om de ha-, verklap advertenties van. „De ontwerpen van deze beroemde Denen zijn gewoon te koop", staat daarin, en verden „Er zijn er al twee miljoen van verkocht". Dat lijkt dus gemakkelijk. Rijen mensen zijn je al voor gegaan. Je gaat gewoon even naar de winkel en je haalt twee van die stoelen. Maar dat valt tegen. Bij Pander in Den Haag staan er een aantal in verschillende kleuren, waaronder een witte. „We willen graag twee van die witte", zeggen we tegen de verkoper. Hij gaat op onderzoek uit, komt terug en zegt dat dat tot zijn spijt niet kan. Er is geen tweede witte in het maga zijn, anders hadden we ze zo mee kunnen nemen. Kan hij ze dan niet bestellen? Tja, kijk, dat zou Wel gaan, maar hij kan ze alleen met zes tegelijk bestellen en hij mag er geen zes laten komen, als hij er maar twee verkoopt en er vier in voorraad moet nemen... O. Nou. Dan maar eens de impor teur, Frits Hansen in Amsterdam, vragen hoe dat zit. Of dat allemaal gewoon is. „Ja hoor", zegt hij, „dat geldt voor alle winkels. Ik moet bij de fa briek ook zes stuks tegelijk be stellen. Als u er dus twee wilt hebben, moet u op een wachtlijst tot er andere mensen komen, die ook juist die kleur willen heb ben..." Stel je voor dat dat een jaar duurt.... „O, nee hoor, zo lang hoeft u beslist niet te wachten". Even zo goed een ruw ontwaken. Laten wij in onze onschuld altijd gedacht hebben dat het risico van met iets in het magazijn blijven zitten gewoon bij het vak van winkelier hoort? En dat zo'n man met dergelijke risico's rekening houdt hij de berekening van zijn prijzen? Maar misschien is dat wel verièden tijd. Misschien moeten we mor gen met ons allen op de wachtlijst bij de bakker, omdat hij niet te veel brood wil bakken. En kun nen wij bij de kruidenier de jam alleen nog in dozen van veertig kopen... Overigens gebiedt de eerlijkheic\ ons te zeggen dat we inmiddels toch onze Jacobsenstoelen heb ben. Gewoon gekocht bij een an dere meubelzaak, Studio 40, die er wel twee in voorraad had. En als die twee er niet waren ge weest? „Dan hadden we er ge woon zes besteld en er u twee verkocht", zeiden ze. Een landelijke actie, onlangs ge houden, leverde zegge en schrijve twee gestolen buitenboordmotoren op. Een dag lang werd toen niet an ders gedaan dan alleen maar het controleren van buitenboordmoto ren. Er werden duizend bootjes aangehouden. Het resultaat was er niet naar. Opperwachtmeester Van Nieu- wenhuizen van de rijkspolitie te water in Gouda: "We «hadden ge dacht er zeker tientallen boven wa ter te halen. In feite is het resultaat van die actie nihil. En dan vraagje je wel eens af waar blijven die din gen?" De waterpolitie heeft overigens niet de indruk, dat de "waterdie- ven" in groepen opereren. Hun gilde bestaat uit gelegenheidsdie- ven en "beroeps". Van Nieuwenhuizen: "Buiten boordmotoren worden ook wel op bestelling gestolen. Ik heb wel eens meegemaakt, dat iemand helemaal litie zou toen ook een handje hel pen. Nou, aan die mensen heb je totaal niets. Trouwens, aan de Bel gen ook niet. De enige politie, met wie je goed kunt samenwerken, al thans dat is mijn ervaring, Duitse.- Zij pakt de zaken altijd erg goed aan." Zo gemakkelijk Door Jan Westerlaken naar Spanje ging om daar een bij zondere motor te pikken. Die had hij in z'n vakantie gezien. Interpol is er zelfs aan te pas gekomen om die kerel te pakken. De Spaanse po- Concentratie De waterpolitie noteerde sinds be de gin van dit jaar de ontvreemding van tweeënveertig race - speedbo ten (vorig jaar 46), achtentwintig kajuit- motoijachten en zeventien grote zeilvaartuigen. De rijkspolitie te water meent, dat het nauwelijks mogelijk is de naar schatting hon derdvijftigduizend pleziervaartui gen in ons land afdoende te be- Foto Hoe weten die dievei bepaalde buitenboordmotor kun nen vinden? Van Nieuwenhuizen: "Zij weten schermen tegen diefstallen, iedere plaats waar concentraties van pleziervaartuigjes zijn. Dat is natuurlijk ook niet zo moeilijk. Iedereen, die erop uit is, iets te ste len, gaat op zoek. Lichtere motor tjes zijn meer in trek dan de zwaar dere. Zij zijn ook wat gemakkelij ker te verplaatsen .Die kun je zo in een boot vervoeren. Maar als je een vijftig of zestig pk motor steelt, moetje toch wel met z'n tweeën zijn om dat ding te versjouwen. Die dingen wegen behoorlijk Nieu- Verzekeringsmaatschappijen Opperwachtmeester Van wenhuizen zegt "De mens gen hun spullen maar neer en kij ken er soms weken niet meer naar om. Dat is toch vragen om moei lijkheden? Als er dan eens wat ge stolen is, lopen we al weken achter. Zie dan maar eens zoiets op te spo- Vaartuigjes, die zo maar ergens worden afgemeerd zonder dat er ook maar enig toezicht is, zijn een willig slachtoffer van de dieven, maar bootjes, die in een jachthaven liggen, zijn ook niet helemaal veilig. Paar minuten Van Nieuwenhuizen: "Je hebt maar een paar minuten nodig om een bootje binnen te dringen: een paar drukkers los maken, ritsslui ting omhoog en je kunt meenemen watje aanstaat. In zo'n jachthaven is niet dag en nacht toezicht. Die havenmeester duikt 's avonds ook z'n bed in." Het zijn overigens niet alleen de buitenboordmotoren en kleinere vaartuigen (roeiboten, polyester bootjes enz.), die worden gestolen. Ook grotere jachten vallen ten prooi aan diefstal, zij het in mindere mate. Juist door de stijging van het aantal diefstallen (in de sector recreatie- Zij raadt booteigenaars aan een foto vaartuigjes) mag je verwachten, dat te maken van hun schepen, zodat de verzekeringsmaatschappijen de de recherche bij diefstal in elk geval premies zouden optrekken. De over een duidelijke afbeelding van grote verzekeraars (Ennia, Delta het gestolen jacht beschikt. Zonder Lloyd, Stad Rotterdam, Nationale foto of duidelijke beschrijving, is Nederlanden en Unigarant) bewe- een gestolen boot heel moeilijk op ren echter met grote klem nog geen te sporen. plannen in die richting te hebben. Opper Van Nieuwenhuizen: "Maar Wèl, zo zeggen de meeste van hen, ik heb de indruk dat de eigenaar zijn er de laatste maanden meer van een gestolen boot of buiten- claim's ingediend dan ooit tevoren, boordmotor er 's nachts niet wak- Het bureau "Voorlichting", een ker van zal liggen. Ze zijn toch ver- overkoepelend orgaan van de ver zekerd. Kijk, alleen als die motor zekeringsmaatschappijen, vertelt, binnen één jaar wordt teruggevon- den, dan zijn ze over het algemeen niet zo gelukkig. De verzekering (er zijn in Nederland vier districten) wil het uitgekeerde geld dan terug heeft in Den Haag om uitbreiding hebben." van het personeelsbestand ge- Met als ongunstige uitzondering de vraagd. buitenboordmotoren, houdt het Tnvon+Qricatio aantal diefstallen op en rond het inventarisatie water ongeveer gelijke tred met de De recherche in dit district is twee toename van de waterrecreatie. De jaar geleden begonnen met een in- rijkspolitie te water is echter niet ventarisatie van alle jachthavens en gerust op die ontwikkeling. Het overige ligplaatsen voor plezier- district Amsterdam bijvoorbeeld vaartuigen in Noord-Holland. Daar heeft men inmiddels een duidelijk beeld. Bij het opsporen van gesto len vaartuigen heeft deze tijdro vende en arbeidsintensieve inven tarisatie reeds haar vruchten afge- worpen. Opper Van Nieuwenhuizen zegt, dat men in Zuid-Holland een derge lijke inventarisatie nog niet kent. "Noord-Holland kan worden ge zien als proef. Of het zinnig is? Ach, dat is op dit moment moeilijk te zeggen. Na verloop van tijd kun je pas conclusies trekken Het idee is wel goed. Je zult, ieder jaar wéér moeten inventariseren, omdat er steeds nieuwe bootjes bijkomen." dat de toename van diefstallen op en rond het water inderdaad "zorgwekkend" worden. "Vooral hebben de dieven het voorzien op buitenboordmotoren," aldus een woordvoerder van het bureau. Unigarant, dè maatschappij, die de meeste recreatievaartuigjes heeft verzekerd, heeft dit jaar een nieuwe clausule in haar polis opgenomen. Hierin wordt gesteld, dat wanneer een buitenboordmotor niet vol doende beveiligd is en er vindt diefstal plaats, de ingediende claim niet zal worden uitgekeerd. Het bureau "Voorlichting" van de verzekeringsmaatschappijen ver wacht, dat de andere verzekeraars deze clausule binnen niet al te lange tijd zullen De veiligheid van de meeste pleziervaartuigjes laat heel wat te wensen over. Een onderzoek, onlangs in Reeuwijk gehouden, heeft schrikbarende cijfers opge leverd. De rijkspolitie te water in Gouda heeft sterk aangedrongen op een landelijke veiligheidstest. Een test, die zij "dringend gewenst" noemt en jaarlijks moet worden herhaald. Volgens de rijkspolitie te water moet dit gebeuren voor het openbare vaarseizoen begint. Zij pleit voor de aan schaffing van goede apparatuur waarmee onder meer leidingen kunnen worden gecontroleerd. Voor caravanbezitters vindt de rijkspolitie een derge lijk onderzoek ook wenselijk Zij meent dat er een ver bod moet komen voor de verkoop van bijvoorbeeld onbruikbare brandblusapparaten. "Men staat er vaak van te kijken als er ontploffingen zijn," zegt opperwachtmeester Van Nieuwenhuizen van de rijkspolitie te water in Gouda. "Maar je kunt er totaal niets aan doen. Want er zijn geen voorschriften. De veiligheid is minimaal. Iedereen, die dat wil, kan zo maar gaan varen. Het is me wel eens overkomen, dat iemand me toeriep of ik wist hij zijn bootje tot stilstand moest brengen. Kijk, aan speedboten wil men een vaarbewijs koppelen, maar aan kleine vaartuigjes mankeert ook wel het één en ander De buitenboordmotoren i Als een vaartuigje of een bui tenboordmotor gestolen is komt het vaak voor, dat de ei genaar ervan nauwelijks fei ten kan overleggen, die de po litie kunnen helpen bij het te rugvinden van het ont vreemde voorwerp. Daarom heeft zij een formuliertje sa mengesteld waarop de be langrijkste gegevens moeten worden ingevuld. Dit "pa pier" moet men zorgvuldig bewaren. Om een boot of buitenboord motor te kunnen opsporen heeft de politie de volgende ge gevens nodig: de lengte, breedte en type van de boot; het materiaal waarvan zij is gemaakt. Van wie het vaar tuig is gekocht wil de politie eveneens weten. Bijzondere kentekenen van de buiten boordmotor zoals het merk, ty pe, bouwjaar, motornummer alsmede het vermogen (pk), moet de eigenaar van een boot noteren. Met deze gegevens in de hand is het voor de politie heel wat "gemakkelijker" werken, dan wanneer zij alleen de medede ling krijgt, dat een vaartuigje of buitenboordmotor gestolen is waarvan in het geheel geen bijzonderheden zijn geno teerd. Doordat veel mensen bij het kopen van een kleuren-tv hun oude zwart-wit-toestel als tweede toestel in huis houden is de behoefte aan een tweede aansluiting op het cen trale antennesysteem groter. Maar zelf aan de aansluitingen knutselen is niet toegestaan. Een goede oplos sing kan dan zijn een zogenaamde tweede aansluitingsversterker. We spraken hierover met de heer L. Schrader, directeur van Schrader Electronica bv in Amsterdam; een van de fabrikanten van dergelijk materiaal. "Je kan zo'n tweede aansluiting wel j door de antenneinstallateur laten maken, dan betaal je 160 tot 200 gulden. Ga je verhuizen dan is het best mogelijk dat de volgende be woner die aansluiting niet wil overnemen. Wij ontwikkelden een versterkertje dat zonder meer in de bestaande radio en tv-aansluiting "geplugd" kan worden". Vanuit die versterker (die gevoed wordt uit het lichtnet) kunnen we zelf heel simpel een kabel leggen van zo'n 20 meter lengte naar een andere kamer. Daar monteren we een tweede contactdoos en daarop kan weer gewoon een televisie maar bovendien een radiotoestel worden aangesloten. SPLITSER Het kan ook wel goedkoper. Dan koop je een zogenaamde signaals- plitser. die gaat in de aansluitdoos en dan "tap" je de oorspronkelijke "eerste" aansluiting en de tweede aansluiting dus in feite uit de aan- lsuiting die maar voor één toestel geschikt is. Maar omdat het tweede aansluitpunt voorzien is van een lange kabel ontstaat kwaliteitsver lies. Het beeld van het tweede toe stel laat dan veel te VERSTERKING Terug dus naar het apparaat van de heer Schrader, dat zoals gezegd zomaar inplugbaar is op een televi sie "stopcontact" nieuwe norm. Bij oude contactdozen is door middel van verlooppluggen een aanpas sing te maken. Als de versterker op de contactdoos is gedrukt ontstaat aan de voorzijde precies zo'n zelfde situatie als op de al bestaande aansluitdoos. U ziet dus een aansluitpunt voor radio en voor t.v. U kunt uw radio en televi sietoestellen zó weer aansluiten. Aan de onderkant van het verster kerkastje zit een combinatie aan sluiting voor radio en tv. Daaraan gaat via een aansluitpluggetje een coaxkabel (dat is een speciale dikke kabel voor radio en tv) en aan het eind daarvan weer een gewone dubbele aansluitdoos. Hierin wordt het signaal voor radio en voor tv weer gesplitst. Normaal signaal "We hebben ervoor gezorgd", zegt de heer Schrader, "dat het signaal voor het eerste toestel niet wordt versterkt, anders zou dat toestel te veel signaal krijgen. Alleen de tweede aansluiting ontvangt de noodzakelijke versterking." De kosten van zo'n tweede aanslui tingsversterker aansluitingver sterker V V 2 bedragen 120 gulden voor het apparaat zelf plus nog een gulden of 25 voor de coaxkabel en de tweede wanddoos. Dat laatste hangt natuurlijk af van de hoeveel heid kabel die nodig is. De achterzijde van de tweede aan sluitingversterker versterker.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16