icojimiey MIS NIKS, LEES MIX! GROEIEND DEEL BEVOLKING TOONT OPENLIJKE ONTEVREDENHEID BALIEVERKOPER JONGE TEKENAAR IC0-ATHIBU B.V. AV BOEK B.V., ONGEHUWDE JONGE VROUW Monique COUPON: familie Dagelijks over de krant en puzzles personeels advertenties BONN - Het tellen van de stemmen in een Oostduits stembureau moet een slaapverwekkend karwei zijn. Twee weken geleden leverden ver kiezingen voor de „staatskamer" van de Duitse Democratische Re publiek het ongeveer verwachte percentage van 99.86 der stemmen voor het „nationale front" op (de voorgeschreven kandidaten van de socialistische eenheidspartij en de daarmee „verbonden" partijen. Het meest opvallende van deze namaakverkiezing is dat er on danks massale propaganda en per soonlijke intimidatie tot bij de huisdeur altijd nog een 18.000 Oostduitsers en bijna 3600 Berlij- ners hun stembiljet ongeldig heb ben gemaakt en daardoor tegen ge stemd. Behalve die bijna 22.000 dapperen - de verkiezingen zijn in feite geenzins geheim - hebben 180.000. burgers in het geheel niet aan de verkiezingen deelgenomen. En dat zijn zeker niet alleen zieken of gehandicapten geweest. De fraaie 99 procentscore doet niets af aan het feit dat een groeiend deel van de DDR-bevolking zich steeds openlijker ontevreden begint te to nen over de wijze waarop in de boeren- en arbeidersstaat het socia lisme in de praktijk wordt ge bracht. „De mensen hebben geen angst meer", over deze verzuchting van een hoge Oostduitse functiona ris werd onlangs in Westduitse en Italiaanse kranten geloofwaardig bericht. Die vermindering van ont zag voor het Oostberlijnse regime komt tot uitdrukking in een stij gend aantal aanvragen om de DDR te mogen verlaten en naar de Bondsrepubliek te kunnen reizen. Een deel van die verzoeken heeft betrekking op familiehereniging. Maar bij het stijgend aantal aanvra gen van jorigere DDR-burgers kan daarvan meestal geen sprake zijn. Zwijgzaamheid Wilde, ongecontroleerde cijfers hebben in de Bondsrepubliek de ronde gedaan: 200.000 Oostduitsers zouden al staan te dringen voor een visum. Waarschijnlijk is dat aantal overdreven. Hoeveel het er wel zijn is gezien de ambtelijke zwijgzaam heid van de machthebbers moeilijk te achterhalen. Waarschijnlijk zijn er tussen de 50.000 en 100.000 gega digden, die met hun aanvragen van hun misnoegen en onbehagen over het bestaan in Oost-Duitsland pu bliekelijk blijk geven. Natuurlijk was de emigratiebereidheid van talrijke burgers altijd al rijkelijk voor handen: de Berlijnse muur en de Oostduitse zóne des doods met automatische schietinstallaties zijn er nog steeds de compromitterende getuigen van. Maar regering en par tij moeten knarsetandend toezien hoe nu vooral „Helsinki" de moed van menig onderdaan heeft be vleugeld. Van de veiligheidsconferentie in Helsinki hadden de Sowjet-Unieen ook de DDR zich vooral de in de verdragstekst vastgelegde consoli datie van de bestaande machtsver houdingen in Europa voorgesteld. Daarvoor namen zij, niet zonder veel strijd en tegenzin, de „mand drie" op de koop toe, de reeks van bepalingen in de slotacte van Hel sinki, die ondermeer voorzien in grotere bewegingsvrijheid voor in dividuele personen tussen de lan den van Oost en West. De tekst van de slotacte is ook in de Oostduitse dagbladen letterlijk afgedrukt. De burger van de DDR, met sensa tioneel nieuws in zijn slaapver wekkende kranten meestal niet verwend, kon grote ogen opzetten en moed vatten bij dat deel van de lectuur dat hem grotere bewe gingsvrijheid in het vooruitzicht bleek te stellen: regelmatige fami liecontacten, gezinshereniging, huwelijken tussen burgers van ver schillende staten, reizen om persoonlijke- of beroepsredenen. Mensenrechten Het regent aanvragen, waarbij de gegadigden verwijzen naar de al gemene conventie voor de rechten van de mens (vrije vestiging in een land van eigen keus) of naar de slo tacte van Helsinki. Oost-Berlijn ziet zich na ruim een kwart eeuw DDR geconfronteerd met de openlijke afwijzing van het regime door een groeiend aantal burgers. Een groep strijders voor mensen rechten in de stad Riga, die collec tief een uitreisvisum had aange vraagd, is gearresteerd (verstoring van de socialistische orde), ook el ders zijn activisten vastgezet of al thans langdurig verhoord. Maar voorlopig is de reactie van de rege ring jn Oost-Berlijn er een van te rughoudendheid en overreding: de aanvragers krijgen of helemaal -DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 West-Berlijns jongetje: Een onoverbrugbare Barrière. geen antwoord, óf de vermaning dat zy gezien hun jeugdige leeftijd er goed aan zouden doen zo'n diep ingrijpende stap nog maar eens grondig te overleggen. Waarna ook die gevallen op de lange baan ge schoven worden. Het dilemma is duidelijk: te grote toegeeflijkheid bij de verschaffing van uitreisvisa zou een kettingreac tie kunnen uitlokken en de drei ging van een leegloop, die de kwetsbare Oostduitse economie zich eenvoudigweg niet kan veroor loven. Krachtige onderdrukking van de grotere vrijheidszin kan wel de uiterlijke rust, maar niet de sympathie van de burgers bewerk stelligen, afgezien nog geheel van de indruk die een dergelijk optre den in het buitenland zal maken. Tekenen De tekenen van onrust en onstem- ming zijn talrijk: de zelfverbran ding door een wegens onderdruk king der christenen wanhopig ge worden evangelische predikant, de ongehoorde verklaring van een bis schop in Saksen die opriep tot boy cot van de verkiezingen, de open lijke verklaringen van de socialisti sche econoom prof. Robert Haver- mann dat het Oostduitse socialisme een kariktuur is van het werkelijke socialisme, het steeds stoutmoedi ger optreden van organisaties ter verdediging van de mensenrech ten. Oost-Berlijn zal wel kiezen vooreen moeizame middenkoers, erop ge richt de druk wat weg te nemen zonder nieuwe te doen ontstaan. Of zij dat beleid van betrekkelijke ge matigdheid kan handhaven zal de tijd leren. Voorlopig heeft Oost- Berlijn duidelijke redenen voor zichtig te laveren. Volgend jaar vindt in Belgrado de Europese ver volgconferentie plaats over de re sultaten van Helsinki. Oost-Berlijn, nog steeds neurotisch op zijn pres tige in de wereld bedacht, zal daar niet gaarne als een zwart schaap ter slachtbank worden geleid. Universele wereldgeschiedenis, deel 7: Van de Reformatie tot de Revolutie. Uitgeverij Scheltens Giltay, Den Haag. Grote Nederlandse Larousse En cyclopedie, deel 15. Scheltens Giltay. Henry Miller, door Walter Schmie- le. Imagoreeks. Uitgeverij Het We reldvenster, Baarn, 19.50. Pestalozzi, door Max Liedtke. Imagoreeks. Het Wereldvenster, 19.50. Bij donkere maan, door Winston Graham. De Cornwall sage deel 5. Zuid-Hollandse Uitgeversmaat schappij, Den Haag. 27.90. De porseleinen spiegel, door Olaf J. den Landell. Afsluitend deel van de familie-trilogie: Het bloeien van de porseleinboom, deel 1De kroon van de porseleinboom, deel 2. Uit geversbedrijf De Boekerij, Baarn. 25.90. De wereld van de vogels, door Dr. Chr. Perrins, met meer dan 1500 af beeldingen in kleuren van Ad Ca meron. Uitgeverij Elsevier, Am sterdam. 29.50. De levensloop van de mens, door B. Lievegoed. Uitgeverij Lemni- scaat, Rotterdam, 24.50. Maasdijk in oude ansichten, door P. J. ter Laak. Uitgeverij Europese Bibliotheek, Zaltbommel. 24.90. Wijnmakersboekje, door Joop Dhert. Uitgeverij C. A. J. van Dis- hoeck, Bussem. 5.25. Europa, over de toekomst van de Oude Wereld, door Willem L. Olt-, mans. Uitgeverij Bruna Zn, Utrecht. Nederland toen en nu. Teksten: Nico Scheepmaker. Foto's van toen: Bernard F. Eilers. Foto's van nu: Con Mönnich. Uitgeverij Else vier. 24.50. 50 beroemde dierenverhalen, sa mengesteld door Loek Polders. El sevier. 24.50. Een parkje in het oude Amster dam, door André van Praag. Uitge verij Nijgh van Ditmar, Den Haag. 19.90. Snoeck's jaarboek 1977: literatuur, kunst/toneel, film/foto, reizen. Nijgh van Ditmar. 9.75. Met ons gaat alles goed, door W. Kempowski. Roman van een gezin. Standaard Uitgeverij, Antwerpen. 29.50. De wereld van Anton Pieck: deel 1: langs de waterkant: deel 2: ontmoe ting met Hildebrand, door Hans Vogelesang. Per deel 14.90 Uitge verij Omniboek, Den Haag. Robbie en de stamplaarzen, door I. Feustel en R. Grube-Heinecke. Kinderboek. Omniboek. 7.90. Uren borduren. Borduurboek met snoezige boemetjes, figuurtjes, landschappen, sprookjes en van al les wat, met aanwijzingen aanqij- zingen. Omniboek. 19.90. heeft wegens uitbreiding de volgende vakatures: B.V., groothandel in sanitair en loodgietersartikelen, sanitairkennis vinden wij belangrijker dan de leeftijd, ook een jongeman die voor deze funktie intern opgeleid wil worden komt in aanmerking. de persoon die wij zoeken (in het bezit van een artistieke inslag) zal huishoudkeukens o.a. in perspektief gaan tekenen om de uitgaande offertes te kompleteren. Een goede job voor de juiste persoon in een modern en zeer dynamisch bedrijf. Een goed salaris dat wij 13x per jaar betalen is gegarandeerd. Bel ons voor het maken van een afspraak. Lammermarkt 58 te Leiden, telefoon 071-144545 mej. C. Bruinsma. AFBOEK korte termijn plaats voor een represen- tot 25 jaar. Wij vragen een middelbare schoolopleiding; belangstelling voor het boek (met name in de educatieve sektor); enthousiasme en doorzettingsvermogen; goed contactuele eigenschappen, een uitstekende gezondheid en een goed humeur. Wij bieden: een vaste baan; zeer gevarieerd werk in een dynamische boekwinkel met een eigen gezicht; 5-daagse werkweek; eigentijdse sociale voorzieningen; een salaris in overeenstemming met leeftijd en inzet voor het bedrijf. En voorts: de mogelijkheid tot eigen inbreng in collectie-samenstelling, ontwikkeling en realisering van eigen ideeën. Tot de aanstellingsprocedure behoort een medische keuring. Sollicitaties schriftelijk, of mondeling na telefonische afspraak: AV BOEK B.V., Pieterskerk Choorsteeg 14, Leiden, t.a.v. de heer W. Plasmeijer, tel. 071-142441. met het oog op mensen week 46-12no, <*mk. v 3 abonneeslguiden Tandenpoetsen iszinloos,zegt Duits onderzoek Enith zwom voor het eerst tegen gouden Marijke Karei Prior: tis goed 2x dezelfde vrouw te trouwen Chris Evert Monique van der Ven Oliekoning Fahd Leidens oudste student Ventje van 3 miljoen Jimmy Carter 3-jarige met zwemdiploma Krijn Torringa Betty Ford Joseph Neckermann Enith Brigitha Karei Prior Reinder Zwolsman David Frost Richard Nixon Tabak: al eeuwen verboden Howard Hughes Caransa en vele anderen Een dorpsleger onder Gods t kolom, door H. de Mooy. Uitgever smaatschappij De Gelderlander Vakpers b.v., Nijmegen, f24,50. Terreurcode Viking, door Norman Hartley. Uitgeverij Elsevier, f 21,50. Elseviers hondenboek in kleuren, door W. Boorer. Mei ca 150 afbeel dingen. Elsevier, f 19,50. Elseviers kattenboek in kleuren, door H. Loxton. Met ca 150 afbeel- dingei Elsevier, f 19,50. Elseviers paardenboek in kleuren, door C. Silver. Met ca 150 afbeel dingen. f 19,50. Moord uit het verleden. Laatste boek van Agatha Christie. Uitge verij A. W. Sijthoff, Alphen a/d Rijn. f 12,50. Louis Paul Boon, tedere anarchist, door Paul de Wispelaere. Uitgeverij Nijgh Van Ditmar, Den Haag. f 18,90. De verre eilanden, door Willy Lauwens. Nijgh Van Ditmar. f 17,90. Tussen wanhoop en verrukking, door Herwig Hensen. Nijgh Van Ditmar. f35,-. Screenplay en de vloed, door Mar tin Melskens. Nijgh Van Ditmar. f 19,50. De staat in de kapitalistische maatschappij, door R. Miliband. Uitgeverij Van Gennep, Amster dam. f22,50. Encyclopedie van de psychiatrie en psychotherapie, door Dr. G. A. Lades. Winkler Prins paperbacks. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam, f 14,90. Het liefdeleven der dieren, door Robert Burton. Elsevier, f29,50. Trinity, Ierland in opstand, door Leon Uris. Roman. Uitgeverij Hol- landia, Baarn. f29,50. Nieuw handboek soldaat, door B. Poelmann en K. Beemsterboer. Uitgeverij Agathon, Bussum. f 17,50. Rembrandt tekeningen, door Bob Haak. Uitgeverij Landshoff, Am sterdam. f 19,50. Rembrandt - leven en werk, door Bob Haak. Landshoff. f 13,50. René Margritte, door Uwe M. Schneede. Landshoff. f 18,50. Speelboek der dwaalwegen, Doolhoven en labyrinten, door J. Bord. Landshoff. Speelboek der dwaalwegen. Wie weet de weg? 35 om de tuin lei dende labyrinten. Landshoff. (2 de len f39,-.). Afghan trucks, door Jean-Charles Blanc. Landshoff. f 15,50. Facade, door T. en P. Mackertich Landshoff. f 15,50. Hoe het allemaal begon, door M. Baumann. Landshoff. f 14,50. Filmster is een vak, door Ab van Ieperen. Landshoff. f27,50. Afrikaanse rotskunst. Rotsteke ningen in Namibië, door A. en E Scherz. Landshoff. f 12,50. Plaats: Ik wens Mix als volgt te ontvangen en te betalen: iVia de bladenman, en regel de betaling met hem. Ook acceptgirokaart is mogelijk. C Per post, ik betaal f 13,- na ontvangst acceptgirokaart Knip de bon uit en stuur hem in een open envelop naar: Mix, Antwoordnummer 383, Haarlem. Een postzegel is niet nodig. kunst

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14