DERBY SNEL BESLIST Angst Ajax ongegrond Sparta - Feyenoord één helft boeiend: 1 -3 Hf j 18^ Als je zulke fouten maakt verdien je niet te winnen" Topscorers ^Qijóbercfen apart HUGHES IN DE WOLKEN SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM - De drie Leide- naars van Sparta hadden weinig moeite de kater, te ver werken. Leen de Goey mocht dan nauw- lijks terecht vinden dat hij in de tweede' helft was vervangen ("Oké er waren weinig goede acties op rechts, maar ik kreeg ook bijna niks te doen") al te veel moeite met de nederlaag had hij niet. "Daar herken je tenslotte de échte topclub aan. dat ze de kansen kunnen pak ken. En dat kan Feyenoord. Goed, ditmaal waren het dan kansen door persoonlijke fou ten, maar daar hoefje niemand voor op aan te kijken. Ik bedoel, nu is Meutstege het, volgende week kan het iemand anders zijn". De Goey droeg trouwens ook nog een aantal excuses voor zijn fa lende aanvoerder aan. Wees erop dat Meutstege sinds vorige week diiisdag in militaire dienst is. Waarop hij niet gere kend had. Hij had zelf gedacht pas over vijf weken opgeroepen te zullen worden, misschien is het hem toch teveel geweest dat hij dinsdag al moest. Hij was misschien een beetje afwezig Vleugelverdediger Bert Jansen was iets harder in zijn oordeel. Dat was gewoon een kwestie van de speler aanpakken. Als je zelf naar de grond gaat, moetje tegenstander ook - dat moet voorop staan. Dit was toch niet nodig geweestNet op het mo ment dat we dachten dat we ze hadden, vielen die twee goals. En zulke zepers gaan aan je vre ten. Als je dan in de tweede helft een bal krijgt .verslik je je er nog in ook. Het is natuurlijk onbe vredigend, want voorafhadden we echt gedacht wel twee punten te kunnen pakken. En we be- gonnen ook goed, maakten Feyenoord nerveus met die agressiviteit, maar als je dan zulke fouten maakt, verdien je eenvoudig niet te winnen". Ar ie van Staveren was dezelfde mening toegedaan. De linker spits had echter nog lang hoop gehad op een beter resultaat. "En als we met 2-1 de rust in hadden gegaan, hadden we ook nog wel een kans gehad. Want ik vond Feyenoord in eerste helft toch niet zoveel beter. Daarna gingen we alles of niets spelen, maar dat gebeurde zonder over tuiging omdat we al op 3-1 stonden. We kregen dan ook maar weinig echter mogelijk heden. Jammer voor de derby, want die liep daarmee erg af ROTTERDAM - Eén van de stellingen van de commissie Christiaansen werd krachtig onder streept. Een paar dagen nadat het adviesrapport openbaar verscheen, werd tijdens een topper al weer danig gesold met het begrip passieve recrea tie, oftewel negentig minuten blijven gaan. Sparta en Feyenoord konden in hun Rotterdamse derby 32.000 toeschouwers slechts één helft royaal vermaken. Zorgden er toen voor dat de sensatie door het afgestampt volle Kasteel spookte, met maar liefst vier treffers als gevolg van persoon lijke fouten (1-3), maar hielden het daarna wel voor gezien. Het tweede deel van de partij ver liep kleurlozer dan kleurloos en werd alleen negatief "opge fleurd". Door Feyenoord- supporters op de "jongens tribune" die in actie kwamen toen hun favorieten het lieten afweten en een massale rampar- tij op touw zetten. Opnieuw moest er politie te paard aan te pas komen. Geen ongewoon beeld tegenwoor dig op de tribunes rond de vader landse voetbalvelden. De vraag is of er relatie bestaat tussen het supportersgedrag en het gedrag in het veld. Omgekeerd bestaat dat verband natuurlijk wèl - in hoeverre spelers door zulke tribune-oorlogen worden beïn vloed is moeilijk te bepalen. Feyenoord-trainer Boskov meende dat er wel degelijk sprake kan zijn van een bepaald effect. "Er was vanaf het begin al een onaangename spelspanning, die supporters hadden daar een slechte invloed op". EREDIVISIE Den Haag-Amsterdam 3-0 PSV-Roda JC 2-1 NAC-Telstar 3-1 Ajax-G. A. Eagles 4-0 VW-FC Utrecht 1-5 Haarlem-NEC 1-1 AZ '67-De Graafschap 4-1 Sparta-Feyenoord 1-3 FC Twente-Eindhoven 4-0 F'oord 13 11 1 1 23 39-12 Ajax 13 10 1 2 21 26-19 Roda JC 13 7 4 2 18 21- 8 AZ '67 13 6 4 3 16 30-17 Haarlem 13 6 4 3 16 18-15 Utrecht 13 7 2 4 16 22-22 PSV 13 6 3 4 15 27-16 Sparta 13 5 4 4 14 21-21 NAC 13 6 2 5 14 22-23 Den Haag 13 4 3 6 11 23-20 Eindh. 13 3 5 5 11 13-22 G.A. Eagl. 13 3 5 5 11 17-31 NEC 13 2 5 6 9 21-22 Twente 13 3 3 7 9 15-20 VW 13 3 3 7 9 12-?oe Telstar 13 2 3 8 7 14-28 Graafsch. 13 3 1 8 7 12-26 Amsterd. 13 1 5 7 7 15-31 EERSTE DIVISIE Vlaardingen-Groningen Veendam-Fortuna sc Cambuur-Den Bosch PEC Zwolle-Amersfoort Vitesse-Helmond sport SW-Wageningen Excelsior-Willem II Dordrecht-Heerenveen MW-Heracles 2-0 Vitesse 12 9 2 1 MW 13 9 2. 2 PEC Zw. 12 6 5 1 Volendam 12 6 4 2 Wagening. 12 5 5 2 Fortuna 13 6 3 4 Veendam 12 5 4 3 Willem II 12 6 2 4 Groningen 12 5 4 3 Heerenv. 12 6 2 4 Vlaarding. 13 4 5 4 D. Bosch 13 3 6 4 Excels. 13 3 5 5 SW 12 3 3 6 Amersf. 12 4 0 8 Cambuur 12 2 3 7 Dordrecht 12 2 2 8 Helm. Sp. 13 1 3 8 Heracles 12 1 2 9 20 38-10 20 28- 9 17 18- 7 16 15-12 15 19-14 15 22-17 14 20-15 14 21-17 14 12- 9 14 9- 9 13 16-17 12 21-18 11 14-19 9 10-17 8 10-22 7 9-21 6 9-18 5 8-26 4 7-29 Vitesse kampioen eerste periode. 1. Geels (Ajax) 14 2. Nico Jansen (Feyenoord) 13 3. Clarke (Sparta), Kist (AZ), Groene weg (N AC) 10 "Dood" Hoe dan ook - Feyenoord, vooral Feyenoord maakte de derby in de tweede rondgang "dood". Waar voor Sparta nog als excuus kon gelden dat het niet beter kon na drie morele optaters, daar bleef voor Feyenoord geen enkele vluchtweg open. Toegegeven: Feyenoord hoefde niet meer zo nodig bij zo'n riante voorsprong en de gedachte aan het aan staande treffen met Ajax zal ook best hebben meegespeeld. Door Paul de Tombe Maar moet je daarvoor dan vrijwel x alle aanvallende activiteiten sta ken, terwijl je toch zoveel klasse in huis hebt? Moet je daarvoor dan zo opzichtig bezuinigen op de energie datje de toeschouwers al voor tijd wegjaagt, terwijl er toch zoveel mogelijkheden voor handen zijn om door te hollen naar een hogere score? Feye noord meende van wel. Wellicht met het oog op de snelle blessure van v. d. Korput, en de gele kaart van Nico Jansen en het gebrek aan meer invallers bepaalde het team zich ertoe Sparta van zich af te houden en de 1-3 risicoloos naar het einde te dragen. Een opvatting die toch snel herzien zal moeten worden als de sane ring eenmaal doorgevoerd zal zijn en het betaalde voetbal zich zelf zal moeten bedruipen. Dan zal er negentig minuten lang ge speeld dienen te worden volgens het patroon van de eerste helft. Amusement Ook als je nog maar elf selectiespe lers hebt, moet het eerste uit gangspunt zijn dat het publiek vermaakt moet worden met goed voetbal, doelpunten, spanning en sensatie. Dat amusement leverde de partij namelijk óók. Sparta eiste daarbij de agressie voor zich op, Feyenoord de alertheid en de meeste doelpunten. Arm Sparta. Nou had de jonge ploeg zichzelf zo'n goede kans gegeven in de confrontatie met de koploper en nou gingen juist de steunpilaren in de fout. En dan nog precies in een periode dat het allemaal zo goed leek te gaan. Sparta immers pakte Feyenoord in het begin aan in de defensie, waar de grote broer kwetsbaar is. Vooral bij de risico nemende laatste man Michel v. d. Korput, maar ditmaal ook bij Wim Rijs- bergen. Het centrale duo verde digde vaak nerveus uit, waardoor Sparta zich kleine kansjes kon scheppen. Voor Michielsen en Weerdenburg bijvoorbeeld. Ongunstig Het was dan ook bepaald niet vreemd dat Sparta het betreurde dat v. d. Korput al zo snel van het veld gedragen moest worden met een enkelblessure. Sparta-trainer Brom: "Dat was niet bepaald gunstig voor ons. Voor mij had hij mogen blijven staan. Ik vond hem niet bepaald sterk". Van Daele bracht met zijn lengte (belangrijk met de kopspecialist Clarke in de buurt) en zijn directe spel meer rust in het gebied voor Treytel. Het was onmiddellijk merkbaar, al waren er twee fou ten van Meutstege voor nodig om het herstel te bekrachtigen. De jonge Sparta-aanvoerder liet zijn directe opponent Verheyen tot tweemaal toe langs zich hollen en besliste daarmee in feite de partij. Theo de Jong en Nico Jan sen, met een schitterende kop stoot, vonden binnen een tijds bestek van twee minuten twee treffers op de Verheyert- voorzetten: 6-2. Brom kon zich er kwaad om maken. "Weggevertjes waren het. Verheyen mag toch nooit op zo'n simpele manier langs Meutstege komen. Die bal had over de lijn gemoeten". Meutstege, sinds één week militair, waardoor hij nauwelijks had kunnen trainen: "Probeerde ik ook. Maar die eerste was een klutsbal die hij op de één of an dere manier nog meekreeg. Ik weet nog niet hoe. En bij die tweede keer probeerde ik hem een duw opzij te geven, maar ik gaf hem een duw méé". Nieuwe tik Een nieuwe tik kreeg Sparta op het moment dat er serieus aan de ge lijkmaker kon worden gedacht, bij een 2-1 stand. Daterend van de dertigste minuut toen Clarke door Rijsbergen onderuit was gehaald en zelf zijn "eerste pe nalty sinds vier jaar" benutte. Clarke ("Ik vond het een ervaring tegen Rijsbergen te spelen"): "Een terechte penalty ook, want hij tikte me in de knieholte. Bij 2-1 dacht ik trouwens dat we nog een kans hadden". Die illusie werd nog voor de pauze de grond in geboord. Nico Jansen speelde in die fase een hoofdrol. Eerst werd hij met een gele kaart geconfronteerd toen hij protes- teerde tegen het afkeuren van de Verheyen-goal (buitenspel) "En dat was toch een goede beslissing van Berrevoets", meenden zowel Brom als Boskov, "want Does burg was zijn goal uit. Alleen Dries Visser stond daar nog". De fel gebarende Nico Jansen (Boskov: "Dat geel kost hem de wedstrijd tegen Ajax - een groot verlies voor ons") revancheerde zich onmiddellijk. Joeg achter Dries Visser aan en benutte diens zwakke terugspeelbal door Doesburg 1-3 tussen de benen door te tikken. Nekslag Brom: "Over die fout zullen we het maar helemaal niet hebben. Die derde goal gaf ons in elk geval de nekslag. Daardoor hoefde Feye noord in de tweede helft niet Dat bleek ook. Feyenoord liet het in de tweede rondgang bij een kop bal op de paal (Kreuz) en een loei van De Jong (Meutstege eri Bert Jansen redden op de doellijn) en bepaalde zich verder tot het oht- regelen van acties zónder over tuiging. Van een Sparta dat de Engelsman Lees nog geconfron teerd zag met geel na een trapbe- weging naar Van Deinsen en dat alleen aan het slot nog even kon dreigen via Balkestein en de voor De Goey opgedraagde Van Zoest. Sparta kon zich bovendien de woorden van die andere Engels man aantrekken. Clarke: "We hadden meer aan moeten vallen. We hadden toch niets meer te ver liezen? Ofjeernou met 3-1 ingaat of met grotere cijfers, dan ziet het publiek tenminste nog wat Boskov, die Van Deinsen nog ge ruild had voor Melis tenslotte: "In de tweede helft hebben we alleen gespeeld om de tijd vol te maken Het is die instelling die er mede toe heeft bijgedragen dat het betaald voetbal zichzelf niet gezond kan maken. HAARLEM - Haarlem heeft zondag in de wedstrijd tegen NEC afdoende maatregelen ge troffen om er zeker van te zijn dat Barry Hughes niet nog maals voor de tuchtcommissie behoeft te verschijnen. De Haarlem-trainer kreeg wegens zijn optreden in het Feyenoord stadion een boete van 500 gul den en de aanvullende straf om twee wedstrijden niet te mogen coachen. Hughes was verbannen tiaar de plaats, waar in andere ontmoe tingen de televisicamera pleegt te staan: hoog op een stellage vóór de hoofdtribune. Zeker- heidshalve werd, toen Hughes zijn hoge zitplaats had ingeno men, de ladder weggenomem. Vanuit zijn uitkijkpost heeft Hughes zich niet helemaal van het schreeuwen van aanwijzin gen kunnen onthouden. Maar zijn stem droeg niet ver genoeg om zijn spelers te bereiken. Toen de temperamentvolle Brit dat eenmaal in de gaten had, nam hij een andere fumctie op zich: die van cheermaster. Staande dirigeerde hij het sup- porterslegieoentoen Melgers in het begin van de tweede helft scoorde. Het tegenpunt van Hulshoff zette hem echter weer met beide benen op de grond. Op de foto Hughes op weg naar zijn plaats „in de wolken Tomislav Ivic, coach van Ajax, lachte breeduit na de triomf (4-0) van zijn ploeg op Go Ahead Eagles, „Ik had angst voor dit duel", zei hij. „Enkele spelers waren niet fit. Grieperig, verkouden, zoals Suurbier, Krol, Dus- baba en Van Dord. De laatste moest er toch in omdat Hulshoff absoluut niet mocht spelen. Maar het is voor ons gelukkig allemaal goed gegaan." Een week voor het treffen in Rotterdam tegen koploper Feyenoord, liep Ajax verbluffend gemakkelijk langs Go Ahead Eagles, dat overigens bijzonder teleurstelde. Het leek allemaal wel aardig maar er zat geen enkele organisatie in de Deventer ploeg. De Deventenaren werkten hard, met veel overgave, maar het ontbrak totaal aan kwaliteit. Ajax startte erg sterk en het had geen verbazing gewekt, indien na vijf minuten een stand van 2-0 op het scorebord had gestaan. Eerst kreeg Arnessn uit een op maat aangegeven kopbal van Geels een kans en joeg de bal in de richting van het doel tegen het hoofd van Endeman op en èèn minuut later werd Krol binnen het strafschopgebied op een dusdanige wijze ten val gebracht dat een strafschop tot de mogelijkhrden had behoord. Het duurde echter tot de 22e minuut voordat Geels de score kon opnemen Ling, uiterst gevaarlijk, onderbrak een aanval van Go Ahead, zette Not- ten aan het werk, en uit diens voorzet scoorde Geels: 1-0. Vijf minuten later waas het opnieuw raak. Notten zette een aanval op, stuurde Suurbier de hoek in en uit diens voorzet kopte Geels opnieuw in: 2-0. Go Ahead was reeds verslagen, maar Ajax was nog niet uitge raasd. De rood-witte storm hield nog even aan en in de 37e minuut voltooide Geels zijn hattrick door de bal na een vrije trap van Notten, liggend op de grond, langs Endeman te jagen: 3-0. De tweede helft was van veel minder niveau. Ajax. steunend op een com fortabele voorsprong, kon het ritme niet meer terugvinden, en Go Ahead bezat te weinig inhoud om hiervan te kunnen profiteren. Geels: „natuur lijk was het niet juist dat we afbliezen. Tegenover je publiek moet je doorgaan, maar het lukte niet meer. Een voorsprong van 3-0 is ook niet iets om je aan op te trekken.". Ajax overheerste echter wel, maar het flitsende was uit de ploeg verdwe nen. Geels scoorde nog eens, maar de zwak leidende scheidsrechter Van Dijken keurde deze treffer af, wegens buitenspel van Ling. Ivic trachtte nieuw leven in zijn formatie te blazen door de licht gebles seerde Arnesen te vervangen door Tahamata, nu reeds de lieveling van het Amsterdamse publiek. De kleine Molukker presenteerde zich bin nen enkele minuten. Een door hem goed overgenomem hoekschop kopte Schoenmaker geheel vrijstaand in: 4-0. Wat zich daarna nog afspeelde was louter en alleen een formaliteit. Ivic: „Volgende week tegen Feyenoord hoop ik dat al mijn spelers weer fit zijn. Dan kunnen we tot een goed resultaat komen, al moet ik zeggen dat Feyenoord mij tegen Kaiserslautern bijzonder heeft geïmponeerd." Het komt namelijk verschrikke lijk slecht voor ons uit dat Nico Jansen de gele kaart heeft ge kregen. Voor ons is alleen maar te hopen dat die zaak met een boeking zal worden afgedaan, want als we hem straks tegen Ajax zullen moeten missen, scheelt dat 70 procent van de aanval. En dat is een slechte zaak voor ons vooral omdat we thuis wèl moeten proberen de toeschouwers negentig minuten te boeien. Dat hoefden we gisteren niet. Sparta had dat moeten doen, vooral nu Brom voor de wed strijd al verklaard had dat Feyenoord wel te pakken was en dat er voor spektakel gezorgd zou worden. Maar Sparta kon dat niet en dat was toch onze verdienste. Natuurlijk hebben wij in de tweede helft behoudend gevoet bald, maar er zijn wel een paar punten die daarbij meegespeeld hebben. Als Vreysen nou al ge blesseerd is en ook v.d. Korput valt nog eens uit, dan kunnen we in de tweede helft toch niet het risico gaan lopen om nog meer spelers te verliezen? We hebben al geen invallers meer; onze hele selectie stond bij Sparta op het veld. Nu moest Melis invallen en wat als hij volgende week tegen Ajax ook meé moet doen. Dan is hij waarschijnlijk erg nerveus. Ik zeg niet dat het gebeurt, maar het zou toch kunnen. En wat dan? Dan spelen we zonder v.d. Korput en zonder Nico Jansen. Als we dan de boot ingaan en we verlie zen de week daarop weer, zegt het bestuur ook: waar zijn jullie nou eigenlijk mee bezig. We moesten dus wel verder denken tegen Sparta. We konden het ons gewoon niet permitteren om een gewonnen stand nog uit handen te geven door risico te nemen. Het legioen zou dat ook niet pik ken. Dat wil dat Feyenoord in een uitwedstrijd twee punten pakt. Ziet liever dat de club met 3-1 wint met behoudend spel, dan dat het met aanvallend spel nog op 3-3 uitkomt. Het legioen komt alleen kijken als Feyenoord bovenaan staat en wil in de Kuip dan aanvallend voetbal zien. Dus moet je in zo'n uitwedstrijd de boel achter dicht houden en met zo weinig mogelijk risico voetballen. In uitwedstrijden moet je het spelmaken zo nu en dan aan de tegenstander overlaten als je veilig staat. Sparta kon dat niet. We kwamen alleen in het begin in moeilijk heden door de felheid waarmee die jongens speelden. Vooral als je teveel wilt voetballen, zoals v.d. Korput en ik gisteren krijg je het moeilijk. Dat weet je van tevoren, maar soms heb je een afspeelidee in je hoofd, waar je niet van af te brengen bent. Dan zie je een speler en dan moet die bal koste wat het kost naar hem toe. Met alle risico's vandien. Tot echt gevaar heeft dat over igens niet geleid en na twintig minuten hadden we het wel ge zien. Van het voorspelde Sparta-spektakel is in ieder ge val niet veel terecht gekomen. Dan mogen ze kritiek hebben op ons, maar ik vind dat wij het goed gespeeld hebben in deze si tuatie". WIM RIJSBERGEN.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9