LEIDSCH DAGBLAD ROTTERDAMSE METRO VALT STIL Paniek na serie aardschokken Utrechtse architect vermoord aangetroffen vandaag GEEL VOOR JANSEN Omvangrijke smokkel van hasjiesj ontdekt LEIDSCH r£ DAGBLAD Schoonebeek gedeeltelijk onder olie twee dagen laag: MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35083 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROTTERDAM (SP) - Zéventig extra bussen en 55 man politie zijn er vanochtend in Rotterdam in geslaagd, een kapotte metro te vervangen. De grote stroomstoring, die het gehele traject van Zalmplaat tot Centraal Station trof, heeft weliswaar vertragingen in het reizigersvervoer tot gevolg gehad, maar die vielen over het algemeen mee. Kortsluiting Vannacht om kwart over drie brandde het hoofd voedingsstation aan de Parallelweg uit, waarschijnlijk als een gevolg van kortslui ting. De aangerichte schade bleek zo groot, dat niet - zoals be hoort te gebeuren - het voedingsstation aan de andere Maasoever de stroomleverantie overnam. Het GEB slaagde er tegen acht uur in, om „via een omweg" het traject Zalmplaat-Slinge van stroom te voorzien. Metro-treinen konden op dit deel toen op halve snelheid gaan rijden. Later viel toch weer de stroom uit en moesten opnieuw bussen worden ingezet. Geen idee Om 10 uur vanochtend had men nog geen idee, op welke termijn de storing geheel verholpen zou zijn. De indruk bestond, dat dat wel eens lang zou kunnen gaan duren. Gewoonlijk vervoert de metro in de ochtendspits 30.000 passagiers Per dag maken onge veer 100.000 passagiers van de rrietro gebruik. Grote drukte buiten de metro-stations (foto bovenmaar v meeste reizigers "had de storing geen al te grote vertragingen tot gevolg. Dit was te danken aan het inzetten van extra bussen (foto onder) en extra politie-personeel. f - J 'UTRECHT (ANP) - Een le gertje van 20 politieman nen is ingeschakeld bij het onderzoek naar de moord op de 70-jarige gepensio neerde binnenhuisarchi tect J. van Maassen uit Utrecht. De man werd gisteren in zijn wo ning in de Admiraal van Ge ntstraat in de Domstad door de politie levenloos aangetroffen. Het slachtoffer was gekleed in een pyjama en lag onder een sprei. Er was een zakdoek in zijn mond gepropt en zijn handen wa ren samengebonden met een touw. Over de mogelijke dader en de om standigheden waaronder Van Maassen om het leven is geko men, tast de politie op dit mo ment nog .in het duister, aldus hoofdinspecteur W. Doeven van THESSALONIKI (UPI/Reuter/AP) - Een reeks lichte aardschokken heeft vanochtend in alle vroegte hevige paniek veroorzaakt onder de 700.000 bewoners van de Griekse havenstad Thessaloniki. Ziekenhuizen en EHBO-posten meldden dat tenminste 300 mensen moesten worden behan deld wegens shock of lichte verwondingen. de Utrechtse recherche vandaag op een persconferentie. De juiste doodsoorzaak is de politie nog niet bekend. Dr. Zeldenrust van het gerechtelijk laborato rium zou in de loop van vandaag sectie verrichten. De politie sluit de mogelijkheid niet uit dat er geen sprake is van moord in de strikte juridische zin van het woord. Men houdt er re kening mee dat Van Maassen is gekneveld, omdat men op zoek was naar geld of waardepapieren en dat men de oude man gebon den en wel achterliet toen men niets van z'n gading kon vinden. Wellicht is de binnenhuisarchitect - wiens gezondheid volgens de politie te wensen overliet - ten gevolge van de opwinding en uit putting later pas overleden. Dat men op zoek was naar geld of iets'ander waardevols lijkt de po litie niet onwaarschijnlijk, omdat in de woonkamer van het slach toffer diverse laden en kasten overhoop waren gehaald. Een deel van de inhoud van de kasten lag over de grond verspreid. Voor zover de politie momenteel be kend is, was er overigens bij de binnenhuisarchitect niet veel te halen. Sporen van een inbraak zijn niet aangetroffen. De politie werd gisteren gewaar schuwd door een buurman van Van Maassen. De buurman had in de nacht van vrijdag op zaterdag in de woning van het slachtoffer geschreeuw gehoord. Hij was daarop naar het huis van Van Maassen gesneld, had aangebeld, maar was weer naar bed gegaan toen niet werd opengedaan. Maar In alle gevallen waren de kwetsu ren het gevolg van panische schri kreacties. Volgens de plaatselijke politie hebben de aardschokken op zich geen slachtoffers en ook geen materiële schade veroorzaakt. Volgens de politie had de angst een ongekend massaal karakter. „We hebben hier nog nooit iets derge lijks meegemaakt", vertelde een agent, „zelfs niet toen we in de Tweede Wereldoorlog werden ge bombardeerd". Volgens ooggetuigen vluchtten duizenden mensen per auto de stad uit. Duizenden anderen renden de straat op, om pas weer enigszins tot rust te komen in parken of aan het strand. Weer anderen gingen naar kerken om er te bidden Volgens het seismische station van Athene hebben er zich tussen giste ravond en vanochtend 0.200 uur tien aardschokken voorgedaan, alle Zege Israël in Unesco NAIROBI (UPI) - Ondanks voort durend verzet van Sowjet- en Ara bische zijde heeft Israël vandaag een belangrijke overwinning ge boekt tot herkrijging van zijn rech ten als volledig lid van de Unesco, de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur. De algemene conferentie van de Unesco besloot met 70 tegen nul stemmen bij 17 onthoudingen de leden van de Europese zone te laten stemmen over Israëls verzoek "tot aansluiting bij die groep. toen de buurman van het slach toffer in het weekeinde ook geen teken van leven meer had ver nomen, werd de man argwanend en belde hij de politie. Over de persoonlijke omstandig heden van het slachtoffer was de politie gisterochtend nog niet veel wijzer. Men weet niet of het slachtoffer familie heeft. Volgens omwonenden woonde Van Maassen al een jaar of dertig al leen in de Van Gentstraat na korte tijd getrouwd te zijn ge weest. Het slachtoffer had een vrij geïso leerde levenswijze. Behoudens vluchtige contacten met de buren kende hij in de buurt verder nie mand goed. Af en toe kwamen er wel eens kennissen langs. Volgens de politie zijn er aanwij zingen dat het slachtoffer homo seksuele relaties had maar of dat aanknopingspunten biedt voor de oplossing van de zaak is nog maar helemaal de vraag. Vrij zacht In Leeuwarden: Veel bewolking en plaatselijk regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 6 graden, maxima morgen om streeks 10 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 november Zon op: 7.45 uur, onder: 16.58 uur. Maan op: 18.46 uur, onder: 9.58 uur. Hoogwa- LEEUWARDEN (ANP) - De pos- de PTT als vervoerder werd ge tale recherche in Leeuwarden een omvangrijke smokkel in has jiesj op het spoor gekomen waarbij Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 22 november 1976 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. bruikt. De 27-jarige Australiër R.J.P. en de even oude Amster dammer C.J.S. zijn eind vorige week gearresteerd en worden van daag voorgeleid voor dé officier van justitie in Leeuwarden. Zij hebben in totaal 76 zendingen hasjiesj van uit Ljbanon en Turkije naar ver schillende plaatsen in Nederland verstuurd. De zendingen waren steeds poste restante geadresseerd aan R.P. of C.S. De postale recher che van de PTT in Leeuwarden kwam begin oktober de eerste zen ding in Franeker op het spoor. Eorst werd gedacht aan een inci denteel geval, maar toen een week later op het postkantoor in Leeu warden een gelijke zending werd ontdekt, kreeg men argwaan. On middellijk werd een landelijk on derzoek ingezet en in oktober zijn nog zendingen in beslag genomen op postkantoren in Franeker, Dok- kum, Harlingen, Heerenveen, Sneek, maar ook in Amsterdam, Den Haag, Arnhem en Den Bosch. Uit het onderzoek bleek dat R.P. en C.S. de pakketten verzonden van uit Libanon en Turkije. Op donder dag 4 novêmb^r is R.P. in Meppel aangehouden. Een dag later ging C.S. naar het postkantoor in Har derwijk om een zending af te halen en werd daar in de kraag gegrepen. Beide mannen hebben de pakket ten naar plaatsen over heel Neder land verspreid gestuurd. De han delswaarde van deze zendingen bedraagt 10.000 gulden. Door de po litie zijn tot nu toe 31 pakketten on derschept. De verdachten hebben zelf maar enkele zendingen kunnen afhalen. met een kracht van 3.5 op de Rich- terschaal. De bevolking zou vooral zo bang geworden zijn doordat commer ciële radiostations, die in Grieken land illegaal uitzenden, hun mu ziekprogramma's onderbraken voor extra bulletins waarin nog meer schokken werden voorspeld en de'bevolking tot voorzichtigheid werd gemaand. Ook het Philippijnse eiland Min danao werd vannacht getroffen door een aardbeving. Deze was ech ter aanzienlijk krachtiger dan die in Griekenland. De schaal van Richter gaf een sterkte van 6,8 aan. Er is nog geen melding gemaakt van schade of slachtoffers, hoewel de sterkte groot genoeg was om schade aan te richten. Een aantal gebieden is ge waarschuwd voor mogelijke vloedgolven. Het Koninklijke ob servatorium in Hong Kong be richtte vandaag dat een zware aard schok gisteren was geregistreerd waarvan het centrum in Zuid-West China was gelegen. De schok mat 6,3 op de schaal van Richter. Ook hier nog niets bekend over schade of eventuele doden. Tokio en een gedeelte van Noord- Japan waren vanmorgen vroeg het „doelwit" van een kleine aardbe ving. Het epi-centrum was gelegen in de Stille Oceaan. Er waren geen berichten ontvangen over gewon den of schade. Slachtoffers waren wel te betreu ren bij een aardschok gisteroch tend in Iran. Er vielen zestien do den en 24 gewonden, terwijl drie dorpen zeer zware schade opliepen. In 1968 was het gebied al eerder het toneel van een aardschok. Toen vie- "W oningnood— alleenstaanden steeds groter" DEN HAAG (ANP) - Op het ogen blik wordt Nederland de achter stand in de huisvesting van alleen staande en tweepersoonshuishou dens nog steeds groter. Dit heeft vandaag in Den Haag staatssecretaris Van Dam gezegd bij de opening van een studieweek, van de ECE (economische missie van de VN voor Europa). Thans is in Nederland zowel in de jaarlijkse nationale taakstelling voor de woningbouw als gemid deld in de plaatselijke woning- bouwprogramma's het aandeel van de huisvesting van groepen als be jaarden en alleenstaanden slechts in de orde van grootte van 15 tot 20 procent. Letterlijk en figuurlijk had Sparta-keeper Pim Doesburg het zwaar te verduren van Feyenoord-spits Nico Jansen Zowel de trainer van de win nende formatie als zijn col lega van de verslagen ploeg, waren na de Rotterdamse derby tussen Sparta en Feye- noord somber gestemd. Sparta's Cor Brom kon dat zijn, omdat de tegenstander door drie "weggevertjes" aan drie goals was gekomen, Vu- jadin Boskov moest dat zijn omdat Michel v.d. Korput geblesseerd raakte en Nico Jansen tegen een gele kaart aanliep. Zo vlak voor het treffen tegen Ajax geen zonnig vooruit zicht. "Want als Nico Jansen niet meedoet, scheelt dat 70 procent in de aanval", zegt Wira Rijsbergen in zijn weke lijkse kolom. Daarin gaat Leidse Willem nader in op het hoe en waarom van Feye- noords behoudende instel ling, na de met veel spektakel tot stand gekomen voor sprong van 3-1 (wat ook de eindstand werd). Er komen trouwens meer Leidenaars aan het woord over de al bij rust besliste derby. Bert Jansen van Sparta bijvoorbeeld, die stelde: "Als je zulke fouten maakt, verdien je eenvoudig niet te winnen". Ajax verdiende dat wel. Flit ste moeiteloos langs Go Ahead Eagles (met drie tref fers van Ruud Geels), maar hield het bij 4-0 ook voor ge zien. 20 PAGINA'S Op regionaal voetbalniveau vervulde zaterdageerste klasser Noordwijk de rol van docent bij debutant RCL. Noordwijk won de streek- derbv in Leiderdorp "dik verdiend" met 3-1. Zondaghoofdklasser UVS glijdt steeds verder af. Na een goede competitiestart is de Leidse ploeg op het onderste gedeelte van de ranglijst be land na de nederlaag tegen AFC. Eersteklasser Rooden- burg daarentegen rukt sti laan op: gisteren werd bij DBGC een zege geboekt. De basketballers van Mercasol, zaterdag voor het eerst dit seizoen met Peter Kop, be perkten het verlies tegen Remington: 80-87. PAGINA 9-15 D'66 doet toch mee aan de verkiezingen komend jaar PAGINA 5 Een Russische vluchteling: "Explosie kostte in 1960 ruimtevaart-deskundigen het leven" PAGINA 7 len meer dan 13.000 doden. Dat er ditmaal weinig doden te betreuren vielen komt volgens de autoriteiten doordat de bevolking op het mo ment van de schok al op het land bezig was met het oogsten van saf fraan. De kracht van de beving was even groot, als die van '68, namelijk 6,8 punten op de schaal van Rich ter. SCHOONEBEEK (ANP) - Een op een diepte van 800 meter in een olieput in de Drentse plaats Schoonebeek gesprongen afdich- ter veroorzaakt sinds vanmorgen vroeg een grote fontein stoom, olie en modder die tientallen huizen, landerijen, auto's en sportvelden bedekt. De vuile nevel verspreidt zich volgens de eerste berichten in een straal van enkele honderden meters rondom de put, in beheer bij de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM). Aan de put wer den werkzaamheden verricht. De afdichter zou bezweken zijn onder de druk van stoom die met 60 at mosfeer in de put wordt geïnjec teerd. Over de. oorzaak van het on geval is nog niets bekend. Deskun digen van de NAM kunnen nog niet zeggen hoe lang het opnieuw af dichten zal duren. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Volgens de politie in Schoonebeek bestaat er geen gevaar voor de om wonenden van de spuitende put. Het is alleen een enorm vieze boel, aldus de politie. Er hoeven geen woningen ontruimd te worden. Het verkeer wordt omgeleid. p UITSLAG JUBILEUM AKTIE zie pagina 8

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1