Verdienstelijk concert ASTERIX EN HET IJZEREN SCHILD DE GELE SPIN MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 VARIA Alsueen bijzondere tentoonstel ling wilt zien van Joegoslavi sche naïeve schilders en beeld houwers, dan moet u naar het Frans Halsmuseum in Haar lem. De opejiing trok het vijf voudige van het normale aantal openingbezoekers, zodat een groot deel van de belangstellen den de openingsceremonie via tv-beelden in belendende zalen moest zien te volgen. Een heer van een jaar of 70 was zo ver ontwaardigd over de ,findemo- cratische manier van openen (hij mocht de VIP-zaal niet in), dat hij als ordeverstoorder tus sen twee agenten van politie moest worden verwijderdwat dan weer mooi correspondeerde met de in de catalogus beschre ven moeilijkheden die Ivan Ge neratie. de peetvader van de Joegoslavische naleven in de ja ren '30 met de Kroatische politie ondervond nadat hij in zijn te keningen en aquarellen derge lijk politie-optreden had uitge beeld. Ikzelf zat natuurlijk in de VIP- zaal, mooi in het middenop de vierde rij. Er zijn nu eenmaal rangen en standen. Op de eerste rij zaten de belangrijkste am bassadeurs, de burgemeester van Haarlem, etcetera, op de tweede rij zat de enige aanwe zige Joegoslavische naïef, Ivan Rabuzin, vermoedelijk de rijkste man in de zaal, en op de vierde rij zat ik dus, als verte genwoordiger van de verwor penen der aarde, alias de pers. Die openingsceremonie was even een kwestie van koorddan sen. Liefst elf ambassadeurs of eerste secretarissen hadden zich. ervoor aangemeldte weten de ambassadrice van Hongarije, de ambassadeurs van Argenti nië, Brazilië. Costa Rica, de DDR, Polendie van Joegoslavië natuurlijk, en de eerste secreta rissen van de Chinese Volksre publiek, de Poolse en Joegosla vische ambassade, en nog een hoge heer van Bulgarije. Wilden die allemaal uit kunstliefde naar Haarlem komen, of von den zij het wijs van hun gene genheid voor Joego-Slavië blijk te geven, nu maarschalk Tito uiteindelijk toch aan de laatste loodjes bezig lijkt te zijn en Jimmy Carter beloofd heeft thuis riLStig pinda's te blijven pellen als de Sowjet-Unie na Ti to's dood op het idee mocht ko men het ijzeren gordijn te ver lengenWas het veelbetekenend dat de Russische ambassadeur verstek liet gaan? En waarom was er niet een NAVO- ambassadeur? Geen interesse voor naïeve schilderkunst? Dat lijkt me onwaarschijnlijkde ambassades van de westelijke landen in Belgrado staan be leend als de belangrijkste vind plaatsen van Joegoslavische naïeve schilderijen... Ik noemde die opening alias volksoploop hierom een kwestie van koorddansen, omdat een aantal van de ambassadeurs uiteindelijk niet kwam opda- geji. Mr. Isui Chia-shan bij voorbeeld was in geen velden of wegen te bespeuren. Het koord dansen kwqm hierop neer, dat je beleefdheidshalve moet wach ten op de ambassadeurs die er nog niet zijn, maar beleefd heidshalve niet te lang mag wachten vanwege de ambassa deurs die.er al wel zijn. Zou het protocol daarin niet voorzien, bijvoorbeeld: als op het afge sproken tijdstip drie van de zes ambassadeurs aanwezig zijn wordt nog 10 minuten gewacht, zijn er vier van de zes dan word t nog 5 minuten gewacht, maar zijn er vijf van de zes. dan wordt ogenblikkelijk begonnen... Er werd 17 minuten na half ne gen begonnen, inleidingen. speeches. Frans, Duits, Engels en Nederlands (alleen geen Kroatisch),ik was blij dat ik hbs had gehad, en wat waar is. is waar: na twintig minuten was iedereen uitgesproken en kon den we langs de schilderijen die als dranghekken aan de muren hiugen. Iedereen verkeerde in de veronderstelling een door snee van de Joegoslavische naïeve schilderkunst te zien, maar als ik de twintig exposan ten goed op hun afkomst heb vastgepind, komen er vijftien uit Kroatië (van wie er een in 1943 in een Duits concentratie kamp omkwam: Virius), en komt de rest uit Bosnië (Kreca), en Servië (Fejes, Homonaj, Ilija Bosilj en Zivkovic). Van hen zijn Fejes en Bosilj overleden. Met een zwierige zwaai zijn de naïeven uit Kovacica en de vrouwen uit Uzdinalsmede een man als Rasic van de tafel ge veegd. Met mijn verwerpelijke wantrouwen denk ik dan dat dr. Boris Kelemen, directeur van de Galerija Primitivne Im- jetnosti in Zagreb, wiens mu seum het leeuwedeel van de werken uitleende, zoveel moge lijk Kroaten en zo weinig moge lijk niet-Kroaten heeft willen pousseren, maar hij kan het in elk geval wel theoretisch moli- Hij noemt de weggeselecteerden „rurale amateurs, die hun in formatie krijgen uit de omge ving waarin zij leven, maar de observatie verkiezen boven hun persoonlijke houding.Hun inte resse geldt alleen maar de lege „mimesis" (nabootsing), zodat ze de wereld slechts registreren en niet ontdekkenDeze houding is erg algemeen in Joego-Slavië en kenmerkend voor de schil derkunst van veel dorpenwaar boeren zich met dit metier be zighouden", aldus dr. Kelemen. Het is een standpuntMaar dan maak je de naïeve schilderkunst wel „deftiger" dan nodig en reëel is. NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - Het Nationaal Jeugd Orkest, dat zondagmiddag in de Stadsgehoorzaal optrad, is ze ker voor Leiden een onbekende grootheid- Het kleine publiek, denkelijk voor een deel nog uit verwanten en vrienden be staande, reageerde telkens zeer enthousiast op het gediscipli neerde, door muzikale overtui ging gedreven spel. Ze komen van overal, deze jonge muzikan ten, die met elkaar een groot volledig bezet orkest op een ba sis van niet minder dan vijf con trabassen vormen. Hun Leider, Roelof van Driesten, die kenne lijk een sterke invloed op hen uitoefent, is in het Rotterdams Philharmonisch Orkest aan voerder van de tweede violen en assistent-dirigent. Een moeilijke onderneming voor zo'n orkest is uiteraard de Meistersinger-ouverture van Wagner, nu iets te langzaam en niet overal geprofileerd genoeg gespeeld, zodat de verhoudin gen vooral in het begin, wat wa zig bleven. Toch een verdienste lijke prestatie van samenspel en inzet. De Dokkumer Jakob Slagter (nu al een prijswinnaar in Praag en concertgever in Tsjecho- Slowakye) blies de solo in het eerste hoorn concert van Ri chard Strauss splinterloos en mild, zodat men de indruk van eenvoudig vanzelflopend mu- ziekmaken kreeg Het stuk zelf is vlot geschreven, maar zeker geen wonderwerk Dit geldt ook voor het klarinetconcert van Franz Krommer (1759-1831), keizerlijk hoforkest-dirigent onder Franz II. Het zit vol met Haydn- en Beethoven- reminiscenties. De Terneuze- naac Clement van den Bulck speelde de solo heel mooi, soe pel en perfekt. Hij althans scheen wel in Krommer te gelo- Naar mijn smaak was het orkest het hoogst te prijzen in de prachtige dansen uit Smetana's "De verkochte bruid" en in de al even sterk boeiende Slavische Mars van Tsjaikowski. De zui vere klanken van metaal en hout (piccolo!) vielen hier tel kens op. JOHAN VAN WOLFSWIN KEL LEIDEN - Feiten moeten ge signaleerd worden. En een feit is dat de publieke belangstel ling voor artistieke manifesta ties binnen het LAK-theater angstwekkend terugloopt. Sig naleerden we vrijdagavond bij het stuk "Sigismundo Ceases To Count" vijf betalende be zoekers, zaterdagavond waren het er niet meer dan acht. Dit betekent, dat het LAK het afge lopen weekeinde een strop heeft geleden van meer dan duizend gulden. Nu het LAK- theater zich niet meer verze kerd weet van de schouwburg voorstellingen, moet het trach ten met een eigen agenda de zaak draaiende te houden. Op deze plaats moet nadrukkelijk gesteld worden, dat dat moge lijk is. Maar dan moet het pu bliek het niet af laten weten. "The Sye Flemming Show", met als speciale gaste "Little Miss Melody" (Julia McLean) In leeg LAK-theater Weinig geslaagde 'Flemming Show' deed overigens weinig ge slaagde pogingen de gang van het publiek naar het theater te bevorderen. Skye Flemming (Keith Davis) doet voor de voor stelling enige verkrampte po gingen met semi-komische opmerkingen het publiek in een bepaalde stemming te brengen. Door het geforceerde karakter wordt juist het tegendeel be reikt. Ook de "Skye Flemming Show" zelf van de twee acteurs, die in Engeland deel uitmaken van de toneelgroep "Ladies and Gentlemen", is niet uitermate boeiend. Het geeft een beeld van de opkomst en in alkohol uitvloeiende ondergang van (Little) Miss Melody. Volgens Julia McLean, die het stuk met Keith Davis schreef, is hierbij gedacht aan de carrière van Shirley Temple. Het blijft ech ter allemaal wat oppervlakkig en vrijblijvend. Slechts het in terview met de inmiddels be roemd geworden en gevierde Miss Melody, waaruit blijkt, dat haar charme en schoonheid een nauwelijks voor mogelijk te houden stupiditeit en botheid moeten'verbergen, is goed ge schetst. BERT KOEKEBAKKER Ars, Pieterskerkgracht 9. Tentoonstel ling Piet Herfst - Schilderijen. Van 1 t/m 14 nov., geopend dag. van 10-12 en 14-16 uur. zo. van 14-16 uur. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Ina Orbaan - gouachesJopie Muller - aquarellen en René de Jonge - schilderijen. Geopend woe. t/m za. 16-10 uur, di. 14-20 uur, tlrrK 20 nov. Galerie 't Straatje, ingang Nieuwe Rijn 38. Handgeborduurde tafellakens en ta felkleden van Linthorst en gobelins met afbeeldingen van Re'noir. Tot 31 dec. geopend di. t/m za. van 10-17 uur, do. i 19-21 i Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Jan Hameling - pente keningen en aquarellen. Marjolein v. d. ■Assen - potloodtekeningen, Alex Hak kaart - pentekeningen, olieverfschilde rijen en litho's. Tot 15 dcc. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28). Werkd. 10 uur voorm.-5 uur nam. zondag 1-5 uur nam. Pulchri Studio, Rassage 10, Oegstg"eest. Tentoonstelling. Hessgl de Boer - schil derijen t/m 18 nov. dag. 'geopend van 10-16 uiir loeh. zo.). Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentopnstelling W. H. Gipsen sen, Antoinette Gispen - kleurhoutsrie den, H. H. Kamerlingh Onnes - kera miek. Tot 13 nov., geopend do. t/m 10-17 uur, woe. 20-22 uur Sociëteit Burgers, Burgsteeg.- Tentoon stelling Madeion de Maa - olieverfschil derijen, litho's en pentekeningen. Tot 15 Algemene Bank. Geverstraat 43. Oegst- geest. Tentoonstelling Jaap Vtflkers - aquarellen. Tot 12 nov. K en O gebouw. Oude Vest, "Gillen maar zo!", tentoonstelling over de geschiede nis van de Schouwburg, t/m 13 nov., dag. geopend van 10-17 uur. Atelier "De Scherf', Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 150220. Ans v. d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui-, gen, houtwerk, tegels en mozaïeken. Galerie Denise Stephan, Bakkersieeg 18. Tentoonstelling Kees van Roemburg - schilderijen. Geopend za. van 14-18 uur, tot 30 jan. (9u c/ U'UIDÏ i november 1976 -De Servische eerste minister en minister van Buitenlandsche zaken Ristic heeft tegenover den Russischen consul in Belgrado officieel verklaard, dat zijn re geering den wapenstilstand heeft aanvaard en dat de oper- bevelhebber der armee in last heeft een parlementair (in tijd van oorlog iemand, die naar den vijand gezonden wordt om onderhandelingen aan te kno pen e.d., Red.) naar den Turk- schen bevelhebber af te vaardi gen ten einde zich met hem over de staking der vijandelijkheden te verstaan. Intusschen hebben zich nog gevechten voorgedaan: de Turken namen stormender hand de hoogten,die de Serviërs in de richting van Krusevatz bezet haddenDe Turksche troe pen hebben de linie der Serviërs doorgesneden en tien kanonnen buit gemaakt. De verbindingen der Serviërs met Krusevatz zijn afgesneden. De Turken zouden verder oprukken. Vijftig jaar geleden: - Uit de Betuwe komt het.be richt, dat op verscheidene plaatsen een slakkenplaag heerscht, die hier en daar een zeer bedenkelijken vorm heeft aangenomen. Verscheidene ko renvelden zijn nagenoeg geheel kaalgevreten, waardoor de ei genaars zich genoodzaakt heb ben gezien opniuw in te z - In de Stanhope Street in Lon den raakte eergisteravond een vrachtwagen met vuurwerk artikelen in brand, vermoede lijk doordat het ventje van een jaar of vijf een brandende luci fer in den wagen had gegooid. De anders verlaten straat was nu al spoedig overvol met be langstellenden, toen de zeven klappers begonnen te ontploffen en de pijlen sissend de lucht in gingen. Vooral de jeugd was en thousiast over de gratis voor stelling en toen de brandweer lieden den wagen leeghaalden was er onder de kinderen een wild gekrioel om zich van de res tanten meester te maken, vooral toen bleek, dat behalve bruik baar vuurwerk ook chocolade en suikergoed in den wagen bleek te liggen. 68-15 PANDA EN DE GOUDDORST 68-134Panda was er nog steeds niet in geslaagd om de goudgravers weg te jagen. En daarom besloot hij om iets anders te proberen. "Ik ga ook goud zoeken"sprak hij, terwijl hij zich in het gat liet zakken dat naar de ondergrondse gang van Bill MacMack voerde. "Misschien loopt hier toch een ader, zoals die oude goudgraver beweert. Ik hoop alleen maar dat ik die eerder vind dan de ande- "We zijn wel diep gezonken als we aan goudkoorts gaan lijdenzei Jollipop ajkeurend. "Maar u moet het zelf wetenOnder de gegeven omstandigheden heb ik er echter geen zin orm het huis te gaan bered deren." Panda liep een einde de duistere gang in en sloeg op goed geluk zijn houweel ergens in de zijwand. "Bah - wat een vies baantje," mompelde hij toen de geur van voch tige aarde hem in de neus sloeg"Maar het is beter dan mets-doen en wachten totdat iemand de eigendoms-papieren van Hobbeldonk vindt Notenrotsjes Vermeng 20$>. gezeefde poedersuiker, 3 eiwitten en 2-eetl water. Roer tot de suiker geheel door het vocht is opgenomen. Meng er 150 g rauwe ha vermout doorheen en 125 g zeer fijn gehakte walnoten (gepeld gewo gen). Zet het mengsel op in een pannetje, boven zeer laag vuur en blijf 5 Neem de het voeg .afgestr theel ka neel toe, 1 eetl. citroen sap, 1 theel. geraspte ci troenschil, (alleen het buitenste afraspen) en 25 gr gezeefde bloem. Roer al deze ingrediën ten tot een homogene massa. Schep er bergjes WINA BORN OCH, T-o 'Al HET Bes, IS PA? UeVBH QaH (Er et hrAAr. I/AAJ OOEIC T>/EE H/EAEM HB-r I/OORÖ H I. /VfX LA De avonturen van Jommeke Ja. op een of andere, manier zijn die kerels iets over mijn plannen te weten gekomen, y En ik moet ze terugvinden De hele wereld staat op 't spel. Leidse bioscopen CAMERA: „Nashville", dag. 8.00 UUR. Kindermatinee: „Sjors en Sjimmie en de Rebellenclub", za. en wo. 2.30 uur, zo. 2 00 en 4.15 uur. AL. Nachtvoorstelling: „Amarcord", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. STUDIO:„1900 (Novecento, deel 1),", dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 jaar. LIDO'The magnificent seven", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 14 TRIANON: „Max Havelaar",dag. 2.00en 8.00 uur. 14 jaar. REX: „Liefde met een grote L", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Kindermatinee: „Robin Hood", za. en 2 30 i AL. Nachtvoorstelling- „Vrouwen die met een natte vinger te lijmen zyn", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 Uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). .Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13.45-14 30 uur Avondbezoeken 18 30-1930 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14 00-19 00 uur alleen voor ou ders zondag 14 00-15.00 uur voor overige .familieleden. Kinderen beneden 14'jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. oint Eüzabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook '11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling* dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voorecht ten.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18. Jo tot 19 30 uur. Laatste kwartier middag- en avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur en 'van 19.00 tot 19.30. verpleging: dag. va» 14 00 tot 14.30 uur en van 18.30 tot 19.00 Sport-Medisch Adviescentrum SDreek- uur, do. 19.30-20.30 uur in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur, eerste klasse: de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 1*8.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur Van 13.00-14.00 uur en 18.30-19.30 uur. KinderzaaL van 13 00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag 14.15-15 00 uur. 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voof ou ders)': Maandag tlm vnjdag: Zaterdag en zondag: 14 45-lip.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door lópend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14 15-15.00 uur. 18.30-19.00 uuc. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30 14 15 en 18.30-19 30 uur; 3e kla3 13.30- 14.1*5 en 18.30-19 30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 15-15.30 uur alleen voor ouders 18-18.30 üur. Geluidshinder Schiphol' Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar SchiphoL kunnen dag en nacht worden'gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19