YTL door zege nu aan kop Zijl/LGB gemakkelijk langs zwak Nereus: 7-4 Scylla wint belangrijke ontmoeting met VDO Leidenaars verslaan Alphense Boys met 3-2 Quick Boys mist de aansluiting Onnodige nederlaag Philidor MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 PAGINA 13 Joly Sojinu van Scylla in actie in de door hem gewonnen partij tegen Postuma y any DO. LEIDEN - Scylla heeft het belang rijke duel te^en VDO na een uiterst spannende strijd met 6-4 in haar voordeel afgesloten. Via winst van Gerard Bakker op Kap en Joly So jinu op Postuma en winst in het dubbel werd een 3-1 voorsprong bereikt. Sojinu verloor daarna on verwacht van Kap, hetgeen de spanning terugbracht omdat Bert van Ham twee zekere punten scoorde. Bij 4-4 wist Peter van Schie echter zijn tweede partij te winnen, hetgeen Gerard Bakker stimleerde om tegen Postuma een 18-21, 1-9 achterstand toch nog in winst om te zetten, waardoor Scylla weer een stap dichter bij behoud is gekomen. De reserves moesten Hein Chrispijn op het laatst ver vangen door Rini Hansen, die een puntloze rentree beleefde. Bert van Schie bleef één gewonnen partij ook onder de maat. De twee zeges van Rob van der Zeeuw beperkten zodoende alleen de schade (3-ƒ) Scylla 3 verloor te ruim van Aluy- sius 8-2. Karei van Schie en Rob Regeer scoorden tegen hetgeen Frits Kantebeen in het geheel niet gelukte. Avanti is blijkens het 4-6 verlies tegen Wilno uit vorm. Theo Lou- wers redde zich met twee keer winst weer behoorlijk maar de twee winstpartijen die Peter de Grooot en Peter Groot samen boekten zijn matig. TOV heeft Evro in eigen huis ge klopt. Jacques van Veen was weer de grote ongeslagen animator, waaraan Ted van de Ploeg twee ze ges toevoegde en Ruud Alkemade slechts éen. De Treffers heeft een kopman in Jacques van Ruiten, die ook nu weer ongeslagen bleef. Van Beek was weer goed voor twee ge wonnen duels evenals Hans van der Zwet hetgeen een 8-2 eindstand impliceerde. Misu heeft "de Victo ry" duidelijk gemaakt wie de sterk ste is 1-9. Chiel Kuiper en Fred Thung maakten geen fouten, Polak liet een zege glippen. Noad was te goed voor Scylla 4 met een puntloze De Wekker, die echter nauwelijks werd overtroffen door Fred van der Zeeuw en Joost Mentink die ieder een keer scoorden. Scylla 5 zal de degradatie nog moeilijk kunnen ontlopen. Weeber, Blansjaar en Hollander wonnen ieder een enkel spel en het dubbel maar dat was net te weinig om Vriendenschaar een punt te ontfutselen. Liesbeth Smits van Avanti heeft tegen Phoenix Brigitte Kooter uitstekend vervan gen door zus Annemiek met twee zeges te evenaren waarbij gevoegd de drie ijzeren zeges Bettine Vrie- sekoop een 7-3 zege volgt. Scylla blijft ook na de 8-2 winst op VDÖ in de race om de titel. Liesbeth van Winsen en Zoetemelk maakten een slippertje hetgeen Sandra de Kruiff natuurlijk niet deed. Megacles was met 7-3 te sterk voor Avanti. Invalster Els Vreebrug redde haar eer met een zege evenals Wilma Kooter, Miriam van de Poel gelukte dit niet. LEIDEN/GOUDA - In de eerste klasse A van de Leids/Goudse afdeling stond alles in het teken van de top per tussen koploper Alphense Boys en "runner-up" VTL. Door een 2-3 winst namen de Leidenaars de koppositie over. In 1B toonde Meerburg opnieuw geen verslapping. Nu werd Unitas met 1-3 het kind van de rekening, waar door de Zoeterwoudenaren hun comfortabele voorsprong (3 punten) op de concurrentie (Kickers '69 en SJZ) hand haafden. Oranje Groen-Nieuwerkerk 0-0. Ook in dit treffen toonde Oranje Groen aan, dat het benutten van kansen niet het sterkste punt van de ploeg is. Nagenoeg de hele wed strijd hebben de Leidenaren ge domineerd zonder tot scoren te komen. Hoewel, de kans daartoe zeker aanwezig was. Zo soleerde na tien munuten Henk Tegelaar door de Nieuwerkerkse defensie om al leen voor de doelman de bal te ver spelen en Cock Buyn schoot een kwartier voor tijd rakelings voor langs. De oranje-groenen hadden bepaald pech toen de arbiter ver zuimde een strafschop toe te ken nén voor een duidelijk handsgeval van de Nieuwerkerkers in het be ruchte gebied. Warmunda-Stompw. Boys 1-0 (1-0). Door een beter collectief is War- munda er via een doelpunt van Matthieu van Winsen (na 30 minu ten) in geslaagd Stompwijkse Boys met 1-0 te verslaan. Na rust hebben de Stompwijkers, zij het op weinig overtuigende wijze, geprobeerd de zaken recht te trekken, maar verder dan een schot van Wim Luiten, dat geblokkeerd werd, kwamen zij niet. KRV-Stolwijk 1-3 (1-1) KRV heeft tegen Stolwijk een ver diende 1-3 nederlaag geleden. Voor rust konden de Katwijkers het tempo nog enigermate bijbenen, maar na rust stortte KRV ineen. Piet Ernst had na 5 minuten Stol wijk de leiding bezorgd, waarna Frans Kobossen gelijkmaakte (1-1). Na rust drukte Piet Ernst de Stol- wijkse meerderheid met twee doelpunten uit (1-3). Alphense Boys-VTL 2-3 (0-2). «Een spannende topper, waarbij Alphense Boys aanvankelijk in de meerderheid was. Na een kwartier werd een doelpunt van John Macco (Alphense Boys) om onduidelijke redenen afgekeurd. Kort hierop kwam VTL ietwat tegen de ver- 'Keyzerlijke' overwinning Randstad Sport DEN HAAG - Randstad boekte in de vierde klasse zaterdag een knappe 0-2 zege op het sterke JAC, dat pas Sleutels nog volslagen kansloos liet. Voor rust liep het al lemaal nog niet zo vlot bij Rand stad, dat na de hervatting JAC evenwel duidelijk op een zijspoor rangeerde. Via Aat Keyzer namen de Voorschotenaren vlak na de hervatting een 0-1 voorsprong. Randstad liet zich daarna niet in de verdediging drukken, maar bleef het initiatief behouden. Aat Keyzer vergrootte tenslotte de voorsprong verdiend tot 2-0. Sleutels In een spannende wedstrijd deelde Sleutels uiteindelijk de punten met het onderaanstaande TAW: 3-3. Sleutels startte erg goed, scoorde via Cor Boekweit de openingstref fer, maar zag TAW op slag van rust gelijkmaken. Na de pauze namen de Leidenaars via Jaap Herreur op nieuw de leiding, maar middels een doelpunt van Verzaal nivelleerde TAVV de score. Door Arie Herreur kwam de ploeg van Mat Keereweer op 2-3, doch in de allerlaatste mi nuut kwam TAW via laatste man Koopman toch nog terug: 3-3. houding op*-l via Jan Heshusius. Hierna nam VTL het heft in han den, wat een 0-2 stand opleverde via topscorer Vic Boutier. Na rust ontwikkelde Alphense Boys een stormachtig offensief, dat resulta ten afwierp. Jan Verwoerd bracht Alphense Boys tot 1-2 terug. VTL bleef in de counter echter gevaar lijk en opnieuw was het Vic Boutier die de Leidse voorsprong ver grootte (1-3). Weliswaar trachtte Alphense Boys hierna nog het getij te doen keren, maar verder dan een treffer van Macco kwam het niet. GOUDERAK-LEIDSE BOYS 0-0 Een gelijkopgaande wedstrijd, die terecht in een 0-0 „draw" eindigde. Zowel Gouderak als Leidse Boys kregen goede kansen. Zo kogelde voor de Boys Riny van Veen vlak langs de kruising en na rust knalde Ronald de Lignv rakelings over de lat. Aan de andere kant hadden twee Gouderakse vrije schoppen op een haar na het Leidse doel ge mist, waardoor de 0-0 score tens lotte de enig juiste was. WOA-ESTO 0-1 (0-1) Een van VVOA-zijde slecht ge speelde wedstrijd, waarin Gé van der Star en Paul v. d. Geest opge legde kansen misten. ESTO speelde duidelijk beter. De mannen uit Bodegraven waren voor rust reeds op 0-1 gekomen. WOA heeft na rust getracht wijziging in de stand aan te brengen, maar deze pogingen liepen op niets uit we gens het ontbreken van afwerkers. VNL-VN A 1-0 (0-0) Een op laag peil staande Leidse derby. Voor rust was VNA de be tere ploeg. Na de pauze echter had de thuisclub duidelijk het betere van het spel, wat vlak voor tijd re sulteerde in een doelpunt van Henk van Berkel, die voordien enkele kansen had gemist. SOCCER BOYS-SJZ 0-2 (0-1) Een verstandig spelend SJZ zege vierde in Bleiswijk over een onin telligent aanvallend Soccer Boys. De uitvallen van SJZ waren veel gevaarlijker. Na tien minuten kwam SJZ via Sjaak Slingerland op 0-1, een stand, die nadien geen moment in gevaar is geweest. Vijf minuten voor tijd werd het zelfs 0-2 door Theo van Klink, die een voor zet van Wim Bos benutte. KICKERS '69-NICOLAAS BOYS 2-0 (0-0) Een tamelijk pittige wedstrijd, die door de Leimuidenaren verdiend in een 2-0 overwinning werd omgezet. Nadat de rust met een 0-0 stand aanbrak, werd de score tien minu ten, na rust door Henk de Rijk geopend. Vlak voor de tijd werd de 1-0 score via een ten onrechte toe gekende strafschop door Gerrit Wit vergroot tot 2-0. Overigens was het een verdienste van de spelers, dat deze wedstrijd geen ongelukken heeft opgeleverd, want de scheids rechter floot abominabel slecht. WETERINGSE BOYS-ZLC 1-1 (0-0) Een aantrekkelijke wedstrijd met aanvankelijk het initiatief aan We- teringse Boys. Vlak na rust bracht Koos Loos de Boys aan de leiding. Vlak voor tijd was het André van der Hulst, die de partijen op gelijke voet bracht, wat al met al toch de juiste uitslag betekende. UNITAS (L)-MEERBURG 1-3 (0-3) Een opwindende wedstrijd met vele fouten. Vooral de gebroeders Sierat (Unitas) speelden hierbij een kwalijke hoofdrol. Ger Straathof scoorde 0-1 na een fout van Hein Sierat. Vervolgens blunderde Jan Sierat wat via Jan Zandbergen 0-2 betekende en Dammes Sierat was de oorzaak van 0-3 (doelpunt Ger Straathof)- André Vermont scoorde voor Unitas tegen. IMSHI VN A-aanvoerder Tamaran stuit LEIDEN - Zaterdag heeft De - Zijl/LGB tegen Nereus de eerste thuisoverwinning in het nieuwe bad De Zijl geboekt Na eerst nog even met 0-1 achter te hebben ge staan liepen de Leidenaren in het eerste speldeel uit naar 3-1 om vervolgens de hele wedstrijd te beheersen, tot aan het eindsig naal toe, dat kwam bij de stand 7-4. LZ'86 is nog steeds puntloos. In de uitwedstrijd tegen PSV liet de Leidse debutant in de hoofd klasse zich in de eerste minuut te gemakkelijk op een achterstand zetten. In het laatste kwart kwam LZ nog wel goed terug, maar acht seconden voor tijd scoorde PSV de winnende treffer, 6-5. De Zijl/LGB en Nereus hebben za terdag beide geprobeerd er een partij modern, beweeglijk water polo van te maken, zonder vaste midvoors en dus zonder al te veel knokwerk, maar werden in dit voornemen ernstig gehinderd door het optreden van de arbiter, de heer Van der Spoel. In dit toch heus niet onsportief of onvrien delijk treffen zond de scheids rechter de spelers bij bosjes het water uit (meestal voor ver meende overtredingen), zodat er telkens een man-meer situatie ontstond, en dat is nu eenmaal een statische toestand. De Zijl/LGB bleek in het benutten van zo'n numerieke meerderheid een klasse sterker dan Nereus, maar ook in het gewone veldspel hadden de gastheren meer in houd. In het eerste part opende Reinier Yskes de score, toen Frits Welling op de kant zat, maar in de daarop volgende aanval maakte Albert Spijker alweer gelijk. Frits Wel ling hielp bij een numerieke meerderheid zijn ploeg aan een voorsprong, en in een identieke situatie zorgde Paul Belt voor 3-1 Toen de geldigheid van deze treffer luidkeels werd aange vochten stuurde Van der Spoel Hans Koeman voor een minuut naar de kant, en die werd gevolgd door Paul Belt en daarna Frits Welling. Het werd in het tweede part 4-2 door goals van Ton Stam (man meer) en Albert Spijker (straf- worp), voordat Paul Belt weer een normaal velddoelpunt kon scoren (5-2). Terwijl De Zijl/LGB in de aanval goed bleef bewegen, viel Nereus weer terug op het ou derwetse spel met Ton Stam op de midvoorplaats, maar ook dat baatte de Zaandijkers niet, te meer doordat hun gevaarlijkste man. Hans Stam, al na twee pe riodes met drie persoonlijke fou ten was uitgeschakeld. Het ver dere scoreverloop: derde periode 5-3, Hans Koeman (man meer), vierde periode: 6-3 Paul 3elt (man meer), 7-3 Albert Spijker (man meer), 7-4 Reinier Yskes (man meer). In de wedstrijd PSV-LZ'86 was het opnieuw in de eerste spelmo menten dat het bij de Leidenaars misging. Door ernstige misver standen in de LZ-defensie kon PSV'er Klaas v.d. Bos tot twee maal toe helemaal alleen voor doelman Erik de Vos verschij nen, zodat de thuisploeg wel heel gemakkelijk aan een .2-0 voor sprong kwam. De openingstref fer viel zelfs al binnen tien secon den. In het vervolg van de wedstrijd bleek echter, dat het zevental van LZ'86 niet voor dat van PSV hoeft onder te doen. Uit een man-meersituatie scoorde Jan de Graaf de eerste Leidse treffer, en nadat Ben van Esch met een om haal 3-1 had laten aantekenen, was het weer Jan de Graaf die voor 3-2 zorgde. In het tweede en derde speldeel bleef de thui sploeg steeds aan -de leiding, mede doordat LZ tweemaal een numerieke meerderheid niet be nutte. Na doelpunten van Ben van Esch, Bram van Mil en Kees v.d. Meeren had PSV bij het aan breken van het laatste part nog steeds een voorsprong van twee doelpunten. Vooral dankzij een betere conditie kreeg LZ'86 in de laatste vijf minuten een duidelijk overwicht. Aad van Mil en Fried Elzenga brachten de stand op 5-5, en LZ leek verzekerd van min stens één punt, maar het pakte anders uit: 46 seconden voor tijd werd Bram van Mil naar de kant gestuurd en Rob van de Hoogen- band zette daarna PSV op winst (6-5). Toch was er voor LZ'86 in dit wee keinde nog een lichtpuntje, want de ploeg beschikt weer over een trainer-coach. Die taak zal nl. vervuld worden door Gijs van der Leden, vorig jaar nog werkzaam bij De Meeuwen. H ockey-com petitie Leiden pakt koploper Den Bosch met 3-1 LEIDEN - Na een verbeten, di kwijls harde strijd is Leiden er, in de eerste klasse van de hockey-competitie, in ge slaagd koploper Den Bosch een gevoelige nederlaag toe te brengen. De Bosschenaren verloren kansloos met 3-1. Debutant Leiden, de relevatie van de competitie, trok zich niets aan van de reputatie van lijstaanvoerder Den Bosch. Van meet af aan trokken de Leidenaars met veel durf ten aanval en de verraste Bos schenaren hadden het knap moeilijk, want een onderge schikte rol spelen ligt hen niet zo. Dat zou vooral blijken in de tweede helft. Eerst nog kreeg Den Bosch, na een uitval, een uitstekende kans om de score te openen toen de scheidsrechter de gasten een strafbal toekende. Op magistrale wijze evenwel keerde doelman Martin Drij ver de inzet. Hieruit moed puttend trok Leiden opnieuw stormachtig ten aanval en het doelpunt van Wouter van de Berg was een logisch gevolg van het Leidse overwicht. Na rust naarmate het spel vor derde, werd de strijd harder. De beide scheidsrechters moesten de spelers herhaal delijk tot kalmte manen, zon der aat dat erg veel hielp. Bij een van de vele schermutse lingen liep Niek Thierry tegen een gele kaart op, waardoor Leiden gedurende vijf minu ten met tien man verder moest. Desalniettemin bleef de ploeg overeind, al kwam Den Bosch nu opzetten. In een poging de zaak te forceren nam Den Bosch iets teveel risico en via een snelle counter zag Leiden zijn kans schoon: 2-0 door Ernst van de Berg. Vlak daarop keerde echter span ning volledig terug, toen Den Bosch een onachtzaamheid in de Leidse defensie uitbuitte: 2-1. Leiden liet zich daarna echter niet overrompelen en het was Niek Thierry die zich volledig rehabiliteerde van zijn nega tieve optreden dooreen fraaie solo knap af te werken en daarmee Leiden definitief de zege te brengen. LEIDEN - Quick Boys miste in de eerste klasse A van het zaterdag voetbal de aansluiting met DOVO, Noordwijk en Huizen. Op Nieuw Zuid werd tegen Zwaluwen een teleurstellende 6-2 nederlaag gele den. Rijnsburgse Boys faalde in de tweede klasse eveneens. Actief Amstelveen keerde met een 0-1 zege huiswaarts. Ter Leede werd in Zoutelande met 2-1 geklopt door De Meeuwen en Katwijk kwam in 2B tegen GVW niet verder dan Quick Boys-Zwaluwen 0-2 (0-1) - Quick Boys zat tegen Zwaluwen uit Vlaardingen, een redelijke mid denmoter met zwakke en sterke plekken, helemaal „vast". Niets lukte, ook niet op de momenten die zo geschikt leken om de balans toch nog in het voordeel van de Nieuw Zuid-ploeg te doen doorslaan. Zoals bijvoorbeeld enkele minuten na rust, toen Jaap Heerikhuisen langs drie verdedigers schoot en de bal ter hoogte van de penaltystip aanbood aan Bart Zandbergen, die de gemakkelijk te verzilveren kans niet in de gelijkmaker wist om te buigen. De voorsprong die Zwalu wen op dat moment had was na tien minuten tot stand gekomen. Arie Haasnoot verspeelde de bal aan Leen Pijpers, die Jos Buitelaar even later vanaf de vleugel op „on mogelijke" wijze zag raak schieten. Het veldoverwicht van Quick Boys leidde voor rust slechts tot enkele kansjes: Teun v. d. Plas schoot de bal voorlangs en een schot van Jaap Hoek werd nog net geblokt door een verdediger. De beslissende treffer viel in de 25e minuut van de tweede helft: Brussee bereikte via Pijpers Hugo Sluymer, die de bal van dichtbij moeiteloos achter Quick Boys-doelman Arend v. d. Oever schoot; 0-2. LEIDEN - De derde ronde in de landelijke schaakcompetitie was voor hoofdklasser Philidor/Leiden een ware lijdensweg. De match tegen het Friese Philidor begonnen de Leidenaars al met een 1-0 ach terstand: John van der Wiel was in een vooruitgespeelde partij tegen Genna Sosonko strijdend ten onder gegaan. Vervolgens liet Ad van den Berg het afweten: hij vond bridgen belangrijker dan competitie schaak. Vanwege een verkeersongeluk ar riveerde reserve Lubotsky meer dan een uur te laat in Leeuwarden en dat had een reglementaire nul opgeleverd, als Bokern niet was in gevallen. Maar ja, Bokern speelt normaal in de tweede klasse on derbond en dat betekent eventjes vier klassen verschil. Bij een stand van 3'/2-'/2 voor de Friezen rekende teamleider Joop Piket de partij van Bokern dan ook mee als zijnde ver loren. Dus moesten de resterende partijen gewonnen worden. Het moet nu zo zoetjes aan wel be kend zijn, dat juist het forceren van partijen tot debacles leidt. Ook nu bleven de gevolgen niet uit. Bij normaal spel had het nog remise kunnen worden, maar nu werd het geheel onnodig een gevoelige 7-3 nederlaag voor de Leidse ploeg. De Friezen belandden daardoor niet op de eerste plaats, want Vol- mac/Rotterdam walste Eindhoven met dezelfde cijfers plat. Vermel denswaard is nog, dat Jan Timman en Frans Kuijpers hun partij in Haifa speelden, want beide com battanten komen voor Nederland op de schaak-olympiade uit. De partij werd overigens remise. Van der Wiel had in het duel Phili- dor/Leeuwarden-Philidor/Leiden tegen Sosonko met een diep ver borgen variant kunnen winnen, maar hij vond deze niet. In tijdnood was Sosonko de gewiekste: 1-0. Theo Piket was nergens: in drie kwartier was het bekeken: 2-0. Brinkers had van de Benoni totaal geen kaas gegeten: 3-0. Van Reek zorgde met een normale remise voor 31/2-1/2. Hierna gingen de Lei denaars te fel op winst spelen Bak ker zag daardoor een vernietigend torenoffer van Vogel over het hoofd. Weg prima stelling en 4,/2-I/2. Joop Piket gooide zijn stelling open, maar in plaats van een uitval werd het een "zoete" inval van vijandelijke stukken. Dag remise en S'z-'fe. De Graaff, die op winst stond, had gemakkelijk naar een eenvoudig te winnen toreneindspel kunnen af wikkelen, maar hij dacht de partij sneller te kunnen beslissen door een knol te winnen. Hij won dit beestje wel, maar zijn opponent kon toen eeuwig schaak geven: 6-1 Toen moest Bokern ondanks taai verzet het opgeven: 7-1. Van de Leidenaars speelde Van Halderen de beste partij. In het Ko ningsgambiet kwam hij tot een aanval, die liep als een trein: 7-2. Van Maaren was in tijdnood veel slimmer dan Du Chattel: 7-3. LSG is in klasse I B uitstekend in vorm. Tegen Paul Keres I werd het maar liefst 71/2-2'/2. De titelstrijd gaat nu tussen LSG en DD I, want daarna valt er op de ranglijst een enorm gat. Philidor II/Leiden droeg de rode lantaarn over aan Paul Keres door Moerwijk I op 4/ 1/2-4,/2 te zetten. Waarschijnlijk gaat het 5-5 worden, want Van den Bosch heeft slechts kleine winst kansen in zijn vier-loper-eindspel. Alle LSG-ers bleven tegen Paul Ke res ongeslagen. Baart, die altijd goed is voor .een punt, moest nu remise toestaan. Verder bereikten Verburg, Tolenaar, Konings en de nieuwe aanwinst Poelstra de remi sehaven. Mieremet speelde een ij- zersterke partij: een fraai paardof- fer en even later ondekbaar mat. Rosmüller offerde tegen Sikkel de kwaliteit, maar Sikkel omzeilde alle klippen en won. Kuijpers had aan pionwinst voldoende om het punt binnen te halen. Dobbelaar drukte met leuk combinatoir spel zijn opponent van het bord. Wi- chers mompelde voor zijn laatste zet: "Dat dacht ik al" en hij gaf een schaakje, waarmee hij een toren Philidor II had vanaf het begin tegen Moerwijk de leiding. Visser had al een vooruitgespeeld duel gewonnen. Barkema maakte er met een fraaie winstpartij 0-2 van. Re mise maakten Berg, Stam, Van Loon, Smit en Gelpke. Kohlbeck en Pols gebruikten weer eens te veel tijd en moesten capituleren. Blijft over het iets beter staande eindspel van Van den Bosch; dat gearbitreerd zal worden. Voorschoten I had in klasse II C opvallend veel moeite met Pat Mat I. Brouwer en Wise lieten zich te veel pionnen afhandig maken, Houweling verkleinde de stand tot 1-2. Wouters struikelde over een addertje onder het gras. Hierna had Voorschoten over geluk niet te kla gen: Thieme kreeg een toren ca deau en ook Huizer had een vroege sinterklaasavond. De remises van Bongers, Schuckink Kool en Both maakten er 4 lk-4llz van. Van Schaik brak zijn toreneindspel met een pion meer in een gunstige stelling af, zodat Voorschoten de gelukkige van dit duel gaat worden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13