Conferentie over Rhodesië krijgt nog een kans Britse regering riskeert flink pak slaag Toch geen berechting van "Sjanghai-kliek" Links- actieve anje cot Nieuwe bekentenis in smeergeldzaak Zuid-Korea in YS Van Ian Smith ^entenis 1.95 Waarom zit Frankrijk vanaf 13 november in Leiderdorp? Conservatieven proberen hun slag te slaan SALISBURY (AFP/UPI/Reuter) - Premier Ian Smith van Rhodesië heeft gisteren op een pers conferentie in Salisbury verklaard dat er nog een kans is dat de conferentie in Genève over de toe komst van Rhodesië zal slagen. ZATERDAG 6 NOVEMBER 1976 WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse Democratische afgevaar digde John J. McFall uit Californié, fractieleider van zijn partij in het Huis van Afgevaardigden, heeft toegegeven dat hij een gift in geld van 3.000 dollar heeft aangenomen van de rijke Zuidkoreaanse za kenman Tongsoen Park. Het is de jongste onthulling van deze aard in Amerikaanse politieke kringen in de hoofdstad. McFall, belangrijkste Democraat in het Huis op twee na, deelde aan de Washington Post mede dat hij het geld, in biljetten van 100 dollar, van Tongsoen Park had gekregen in ok tober 1974. Parks handelingen in Washington worden op het ogen blik onderzocht door een federale commissie van onderzoek. Volgens de Washington Post heeft McFall gezegd dat hij niet om het geld gevraagd had en dat hij het had gebruikt om briefpapier, kantoor meubilair en andere kantoorartike len aan te schaffen. McFall heeft toegegeven nadat zijn secretaris, Raymond F. Barnes, tot twee keer toe had ontkend dat zijn baas geld van Park had gekregen. "Ik vermoedde dat het aannemen van een bijdrage van een buiten lander niet legaal was en besloot de i gift daarom te storten op mijn kan toorrekening. Ik heb mij niet laten LONDEN (SP) - De socialistische regering van James Callaghan is in ernstige moeilijkheden geraakt. Bij alle zorgen die zij al heeft, zijn nu twee daverende nederlagen geko men in drie tussentijdse verkiezin gen. En onmiddellijke consequen tie daarvan is dat zij nu haar meer derheid in het Lagerhuis over de gezamenlijke oppositie kwijt is. Van nu af aan is zij aangewezen op twee rebellerende Schotse socialis ten en twee onafhankelijke afge vaardigden uit Noord-Ierland om bij stemmingen in het Lagerhuis overeind te blijven. Het lijdt geen twijfel dat de Conser vatieven van nu af aan allés in het werk zullen stellen om premier Cal laghan op korte termijn te dwingen algemene verkiezingen uit te schrijven. In Newcastle-Central, Engelands kleinste kiesdistrict, verloor La-, bour bijna de helft van zijn gebrui-* kelijke aantal stemmen, omdat de meeste kiesgerechtigden het niet de moeite waard vonden om hun stem uit te brengen. Toch kon hier nog net de overwinning worden behaald over de sterk opgekomen omkopen. Ik heb de zaak boven de toonbank behandeld", aldus McFall. De Washington Star berichtte don derdag dat de vroegere ambassa deur van Zuid-Korea in Washing ton, Dong Jo-kim, 2.000 dollar had bijgedragen aan de gouverneurs campagne van de voormalige De mocratische afgevaardigde van Ca lifornié, Jerome R. Waldie. Volgens de Washington Star er kende Waldie deze week telefo nisch dat hij het geld in 1973 had gekregen. Overigens haalde Waldie het gouverneurschap niet. Kim, die minister van buitenlandse zaken werd na zijn vertrek uit Was hington in december 1973, is nu speciaal medewerker van president Park Tsjoeng-hie in Seoel. Zijn bij drage aan Waldie's campagne was indertijd legaal. Nu is er een feder ale wet tegen. Italië heeft nu eerste vrouwelijke partijleider ROME (DPA) - De 36-jarige Maria Anglietta is deze,Week de eerste vrouw geworden die de leiding over een Italiaanse politieke partij heeft gekregen. Mevrouw Aglietta, moeder van twee kinderen en politicologe, werd door het congres van de radi cale partij van Italië gekozen tot partijleider. De radicalen beschikken in het Ita liaanse parlement over vier zetels die zij gebruiken in de strijd voor de belangen van randgroepen zoals dienstweigeraars en vrouwen die een abortus willen. Onmiddellijk na haar eerste pers conferentie trok mevrouw Aglietta met een aantal partijgenoten naar het NAVO-gebouw in Napels waar zij de opheffing eisten van de NAVO-bases in Italië. EG-Vietnam Maandag zullen in Brussel de eer ste besprekingen beginnen tussen Vietnam en de Europese Gemeen schap. Het herenigd Vietnam streeft ern aar van de Gemeenschap dezelfde handelsprivileges te krijgen als an dere ontwikkelingslanden. Zuid-Vietnam genoot die privile ges, maar Noord-Vietnam werd door de Gemeenschap behandeld als alle andere communistische landen. Liberalen, die de plaatselijke Con servatieve kandidaat in derde posi tie dwongen. Maar nadrukkelijk anders ging het er aan toe in Workington en Wallsall-North, twee typisch indus triële centra, waar Labour normaal gesproken niets te vrezen zou heb ben. Hier veroorzaakten de Con servatieven een massale verschui ving, die zonder twijfel grote schrik en ontsteltenis in de socialistische gelederen heeft veroorzaakt. Tevoren wist het centraal, bestuur van de Labour-partij heel goed dat het er om zou spannen. Zij had re kening gehouden met stemmen verlies, maar meende toch nog vol doende over te zullen houden om de zetels voor Labour te kunnen behouden. Vandaar dat in het geval van Wor: kington, premier Callaghan besloot de afgevaardigde oud-minister van landbouw Fred Peart Lord te ma ken en te benoemen tot leider van het Hogerhuis. Nu wordt hem van alle kanten verwetert dat dit een re gelrechte blunder was, want de be noeming van Fred Peart betekende dat er in Workington een nieuwe Maar, zei hij, als zij faalt, zal ik de „gematigde Afrikanen" raadplegen over uitvoering van de Brits- Amerikaanse voorstellen voor een regeling in Rhodesië. De premier maakte duidelijk dat hij onder het beginsel van een meer derheidsbewind niet een bewind van de zwarte meerderheid zonder meer verstaat maar een „verant woordelijke" meerderheid. Hij zei dat hij zal doorgaan met zijn stre ven Rhodesië „een verantwoorde lijke en respectabele regering" te geven en dat hij zich verzet tegen elk criterium op basis van huids kleur in toekomstige regeringen. Terugkerend tot zijn opmerking dat hij bij falen van de Geneefse conferentie „gematigde en verant woordelijke Afrikanen" zal consul teren, zei Smith: „als wij de steun van de gematigde zwarten kunnen krijgen zullen wij ons weer tot de Amerikanen en de Britten wenden en hun vragen of zij bereid zijn met ons mee te doen en met hen de hele vrije wereld". De premier verklaarde zich voorts tegen het nu reeds vaststellen van een datum voor de formele onaf hankelijkheid van Rhodesie. „Als er een datum is vastgesteld en de Rhodesische grondwet dan nog niet is voltooid zal Londen de onaf hankelijkheid niet kunnen procla meren en dat zou een teleurstelling voor het volk zijn", zei hij." Geen waardering Smith zei „weinig waardering" te kunnen opbrengen voor de zwarte nationalisten in Genève. Hij maakte een uitzondering voor bis schop Abel Moezorewa, leider van de „buitenlandse vleugel" van de Afrikaanse nationale raad, die hij „meer gevoel voor verantwoorde lijkheid" vond hebben. Ook de delegatie van dominee Ndabaningi Sithole, de oorspron kelijke leider van Zanu (Zimbabwe African Nationale Union) had het volgens Smith redelijk goed /ge daan. Het slechtst vond hij de alliantie van Robert Moegabe (Zanu) met Josjoea Nkomo (oorspronkelijk leider van Zimbabwe African People's Union, Zapu) die zich heeft opgeworpen als opvolger van Sithole in de Zanu. Smith, die na twee weken op de conferentie in Genève te zijn ge weest naar Salisbury is terugge keerd, vond echter „alle vier on aanvaardbaar". Niet eens Op de conferentie in Genève kon den de afgevaardigden het op nieuw niet eens worden over een datum voor de formele onafhanke lijkheid van de afgescheiden Britse kolonie. Dominee Sithole ver klaarde dat de onderhandelingspo sities van blank en zwart zover uit- eenliggen als mogelijk is. Hij be schuldigde de blanke Rhodesische delegatie ervan de zaak te traine- afgevaardigde voor het Lagerhuis gekozëri moest worden. En die is dan nu de Conservatief Richard Page. De verkiezing in Wallsall-North was noodzakelijk geworden door de wonderlijke ca priolen van oud-minister Stone- house onder Harold Wilson, die nu wegens verregaande knoeierijen voor zeven jaar in de gevangenis zit. Premier CdLLaghan - blunder. Ook de leider van de blanke delega tie, minister van Buitenlandse Za ken Peter van der Byl, zei dat de standpunten onveranderd waren gebleven en dat er geen voortgang was gemaakt. Knut Frydenlund, de Noorse min Van der Stoel, len van den. Heuvel internationale; die in Amsterdam t Vijftien Westeuropese landen deelni MADRID (UPI) - De voornaamste linkse oppositie-groeperingen in Spanje hebben gedreigd met "een campagne van actieve boycot" tegen een voorgenomen referen dum over democratische hervor mingen. Het dreigement zal wor den uitgevoerd, tenzij de regering in Madrid een reeks voorwaarden accepteert, waaronder legalisering van de communistische partij. Dit blijkt uit een verklaring die giste ren is uitgegeven na afloop van een bijeenkomst op de Canarische ei landen van het nieuwe "forum van democratische organisaties". Het was de eerste bijeenkomst van het 20 man tellende bestuur van het forum, een nationaal bondgenoot schap van oppositiegroeperingen Bij de laatste verkiezingen had Stonehouse hier een onaantastbare meerderheid van 16.000 stemmen. Nu veroorzaakten de Conservatie ven een verschuiving van maar liefst 22,5 procent, iets wat bij tus sentijdse verkiezingen in geen veertig jaar was voorgekomen. Zo wel in Wallsall-North als in Wor kington kunnen de socialisten zich niet beroepen op een geringe op komst van de kiezers. Door Haye Thomas Want er is daar wel degelijk inten sief gestemd. Vandaar de donkere gezichten in het Labourkamp, waar men nu met harde consequenties, wordt geconfronteerd. PEKING (AFP) - De in het bui tenland gepubliceerde be richten als zouden de vier af gezette radicale Chinese lei ders berecht worden, komen in het geheel niet overeen met de politieke werkelijkheid in China en zijn daarmee zelfs in Een meerderheid van de waar nemers in Peking is hef er over eens dat bepaalde aan wijzingen die Chinese func tionarissen onlangs aan gas ten uit het buitenland ver strekt hebben, verkeerd geïn terpreteerd zijn. Deze functionarissen hebben inderdaad tegen een Finse de legatie gezegd dat de "Sjanghai-kliek" zich aan een proces moet onderwerpen. In werkelijkheid bedoelden zij hiermee een op het ogenblik aan de gang zijnd onderzoek naar de "contra- revolutioftaire" activiteiten van mevrouw Tsjiang Tsjing en haar "medeplichtigen". er van buitenlandse zakeri links), in Anne Vondeling tijdens de tweedaa rdt gehouden en waaraan afgëvaara dat door socialisten en communis ten wordt overheerst. Het forum werd twee weken geleden in Mad rid opgericht door 80 vertegen woordigers van oppositiegroepen en de groep "democratische sa menwerking". In de verklaring vraagt de linkse oppositie tevens deelname aan de controle over het referendum en volledige toegang tot de onder staatsbeheer staande televisie en radio. De regering van premier Adolfo Suarez krijgt het verwijt dat het referendum deel is van een be leid "dat poogt het machtsmonopo lie te laten berusten bij dezelfde klasse die het al 37 jaar lang heeft bezeten". Het referendum over constïtutio- Als de drie uitslagen van gisteren landelijk worden uitgelegd, blijkt duidelijk dat Labour in snelle al gemene verkiezingen een zeer ge voelig pak slaag riskeert. Premier Callaghan beseft dat terdege en zal alles in het werk stellen orn die ver snelde algemene verkiezingen voorlopig te'voorkomen. Maar zoals gezegd, helemaal in ei gen hand heeft hij de zaken niet meer, nu hij alleen met steun van bondgenoten de gezamenlijke op positie onder de duim kan houden. Er dan van uitgaande dat hij zelf ■zijn innerlijk zo sterk verdeelde Lagerhuis-fractie geheel achter, zich heeft. De jubelende mevrouw Thatcher heeft als leidster van de Conserva tieven al laten weten nu heel haar strategie te richten op het ten val brengen van de regering-Callaghan en dat de Tories klaar staan om de regeringsverantwoordelijkheid Dit onderzoek dient alleen om hun schuld duidelijk te maken. De leider van de Finse delega tie, Kaarlo Pitsinki, zei voor zijn vertrek naar Sjanghai dat Proces niet denkbaar er tijdens zijn hele verblijf in Peking geen sprake is ge weest van een proces in de Westerse zin van het woord tegen de vier dissidenten. De andere delegatieleden was hier evenmin iets van geble ken. Ook zei een officiële Chinese woordvoerder gisteren dat de delegatieleden tijdens hun bezoek geen enkele informa tie over een proces hebben prek met zijn Nederlandse collega conferentie van de socialistische len van socialistische partijen uit nele hervormingen had aanvanke lijk in oktober moeten plaatsvin den maar werd tot half december uitgesteld. De andere eisen die het forum m zijn verklaring stelt zijn: legalisering van alle politieke partijen en vakbondsgroepen, in clusief de verboden communisti sche partij, amnestie voor de resterende 300 politieke gevangenen in Spanje en terugkeer van verbannen politici het opheffen van een wet tegen het terrorisme uit het Francotijd perk en afschaffing van hetJfof van openbare orde, de politieke arm van de rechterlijke macht. Misschien is dit laatste toch niet he lemaal van harte, want wie er ook aan de regering is in het Engeland van vandaag staan zeer drastische en daarom hoogst onpopulaire maatregelen te wachten. Duidelij ker dan ooit zal blijken dat de le vensstandaard hier verder terug loopt, wanneer de ingrijpende be zuinigingen van de overheidsuit gaven bekend worden gemaakt, gekoppeld aan een reeks van ver dere maatregelen die ongetwijfeld hogere belastingen zullen inhou den. De regering-Callaghan bestrijdt nog steeds de alsmaar sterker wor dende geruchten in deze richting, maar niet voor niets bestuderen op dit ogenblik de financiële experts van het Internationale Monetaire Fonds Engelands hachelijke finan ciële positie en het is in ieder geval duidelijk dat zij aan de hand daar van een voorwaarde zullen stellen voor het geven van de nieuwe mon sterlening, waarom de in nood ver kerende regering-Callaghan met zoveel nadruk heeft gevraagd. ontvangen. "Niemand heeft hun gezegd dat de vier zich aan een proces moeten on derwerpen", aldus de woord voerder. De schuld van het viertal is vastgesteld en is geen onder werp van discussie meer. Het is ondenkbaar dat er een pro ces gevoerd zal worden tegen de vier radicalen. Net als bij alle hooggeplaatste Chinezen die in de afgelopen jaren in ongenade zijn geval len, wordt er door een spe ciale commissie een onder zoek ingesteld naar het op treden van de vier radicalen. Deze commissie staat onder leiding van maarschalk Jeh Tsjien-Jing, de vice- voorzitter van de partij en mi nister van defensie. Er is tegen afgezette functiona rissen echter nog nooit een proces gevoerd en het lijdt geen twijfel dat de "Sjanghai-kliek" evenmin dit lot zal ondergaan. Compensatie LONDEN (Reuter) - De Britse se cretaresse Joan Coombes heeft een smartegeld van 3.756 pond sterling toegewezen gekregen voor het ver lies van haar betrekking. Die had ze eraan gegeven nadat haar baas haar had verweten dat ze op de maanda gochtenden een „secreet'7 was. Madrileense prostituees dreigen met chantage MADRID (Reuter) - De prosti tuees van de Spaanse hoofd stad Madrid hebben gedreigd de namen bekend te maken van hooggeplaatste regerings functionarissen, die tot hun cliëntenkring behoren, als de regering hun beroep niet wil legaliseren. De krant Dairio 16 heeft dat gisteren gemeld. Een jonge prostitue, Maria ge naamd, zei met haar verdien sten haar studie aan de Madri leense uinversiteit te betalen. „Als de huidige situatie ge handhaafd blijft, zijn wij be reid de namen te publiceren van hoogaangeschreven cliën ten die belangrijke functies in de hoogste regeringskringen vervullen", zo zei zij. De vrouwen vragen de legali satie van bordelen en het tegengaan van buitenlandse concurrentie voornamelijk van Franse en Portugese col lega's. ADVERTENTIE „Een baai moet een baai bly ven: eerlijk en recht door zee." Coopvaert. Pijptabak voor s professionals, g Omdat onze chefkok zo eigen wijs was te beweren dat hij en hij alleen een echt Frans Restaurant kan houden in Zuid Holland. Komt u maar eens kijker om zijn exquise keuken s en zijn.,Cave" te beoordelen. Dat kan allemaal vanaf 13 november. IN DEN HOUTKAMP Van Diepeningenlaan 2, Leiderdorp, Telefoon 071-8912 88. telefonisch reserveren aanbevolen, f

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9