Regering: vervangende dienstplichthandhaven "Röntgenologen al zwaar gestraft" Korthalseen liberaal in hart en nieren Hilton last bijeenkomst Turkse gastarbeiders af BUITENOM BINNENDOOR Ex-voorzitter: hef D'66 op PRIJZEN MET 1,5 PROCENT OMHOOG Gewest PvdA: nu tevreden VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel ZATERDAG 6 NOVEMBER 1976 Pleidooi in Eindhovense rechtzaak: DEN BOSCH (ANP) - "Het is zon der meer duidelijk dat er bij de ad ministratieve verwerking der rönt genonderzoeken fouten zijn be gaan. Maar het is nog veel duidelij ker dat zowel de leiding van het administratief personeel van het St Josefziekenhuis in Eindhoven, maar ook de controle door de zie kenfondsen in ernstige mate tekort is geschoten en zelfs zodanig dat ware dit niet het geval geweest er geen röntgenologenzaak zou zijn geweest." Dit zei mr. W. ten Berge, eén der twee advocaten van de twee geassocieerde röntgenologen van het ziekenhuis, de 55-jarige P.N.K. en F.C.W.E. van Z. uit Valkensw- aard in zijn pleidooi voor de recht bank in Den Bosch. Maandag jl. heeft de officier van justitie, mr. J. H. M. Peijnenburg tegen beide specialisten terzake van het medeplegen van valsheid in geschrifte bij declaraties, in 1972 ingediend bij vier ziekenfondsen (drie in Eindhoven en één in Til burg) negen maanden gevangenis straf waarvan zes maanden voor waardelijk geëist. Als de rechtbank dit feit niet bewezen zou achten, kan naar de mening van de officier het subsidiair ten laste gelegde: medeplegen van oplichting bewe zen worden verklaard. De tweede raadsman, mr. R. J. Po lak zei dat de verdachten met een voorbeeldige conscientieusheid onder uitermate zware werkom standigheden hebben gehandeld overeenkomstig hun - door de me disch deskundige erkende - ver antwoordelijkheid jegens de hun toevertrouwde patiënten. De zorg voor de administratieve verwerking hiervan is op de ach tergrond geraakt en onjuistheden zijn ingeslopen. Van enige straf waardige trouw is volgens mr. Po lak daarbij uit het onderzoek ter te rechtzitting niets gebleken, terwijl de ten laste gelegde daadwerkelijke betrokkenheid bij de indiening der declaraties niet is waar gemaakt. "Sedert de onbetekenende aanlei ding tot het politioneel en justitieel onderzoek hebben de verdachten bijna vier uitermate zware jaren van druk bij publieke opinie en achteruitzetting in hun beroepsui toefening moeten ondergaan. Zij zijn aldus voor een eventuele wachttermijn in 1972 reeds zeer zwaar gestraft. Het door hen des tijds teveel genotene is reeds veel voudig ingehouden", aldus mr. Po lak. Hij besloot zijn pleidooi met "het reeds buiten de berechting onder gane leed is onherstelbaar. Bij ook maar de geringste twijfel omtrent het plegen van een der ten laste ge legde misdrijven mag hieraan niet nog het leed van een strafrechte lijke veroordeling worden toege voegd." Vrijdag 12 november zal de officier op de pleidooien zijn repliek geven. Dan kunnen de advocaten daarop reageren en tenslotte krijg n de beide röntgenologen gelegenheid voor hun laatste woord. zijn partij moet worden opgeheven. Hij heeft zijn partijgenoten - die vandaag in Utrecht beslissen over het voortbestaan van de partij - daartoe opgeroepen. Beelcmans, die nu Tweede Kamer lid is voor D'66: „De oorspronke lijke doelstelling was een tweede ling in de Nederlandse politiek te bereiken. Die tweedeling kan het beste worden bereikt door te kiezen voor Den Uvl en door D'66 op te DEN HAAG (SP) - De prijzen zijn van half september tot half oktober met bijna anderhalf procent geste gen. Dit is volgens het ministerie van Economische Zaken grotendeels het gevolg van de verhoging van de BTW op 1 oktober. Van de 1.4 pro cent die de prijzen omhoog gingen neemt de omzetbelasting ongeveer 0.8 procent voor zijn rekening. De prijzen zijn tot dusver dit jaar met 8.2 procent omhoog gegaan. Als er zich geen bijzondere prij sontwikkelingen voordoen is het mogelijk dat de prijzen dit jaar niet meer dan 8.9 procent stijgen. De afgelopen maand werden vooral meubelen, huishoudelijke artike len onderhoud van de woning, borrels, elektriciteit, kleding, schoenen, haarknippen, rijwielen, bromfietsen, en auto's duurder. Ook de prijzen van koffie, vlees, vis, melk, kaas, aardappelen, en groen ten gingen omhoog Fruit werd daarentegen goedkoper. JL DEN HAAG (SP) - De rege- DEN HAAG - Er is een beraal minder. Oud- Hendrik Albertus Korthals, die woensdag op 65-jarige leeftijd overleed, was een liberaal in hart en nieren. Zelf noemde hij zich graag een idealistische li beraal". Zijn tegenstanders in de WD - de partij die hij altijd trouw gebleven is - vonden hem meer de leider van de linker vleugel". Zijnliberalisme was sociaal ge tint. ,f>e WD staat ook voor de ,Jiave-nots".,,de zwakken", was een geliefde uitspraak van hem Zijn aanklacht tegen het libera lisme van de WD was dat het te veel vastgebakken zat aan „het verstarde kapitalistische den ken" en te veel op kwam voor „de vrijheid ten behoeve van het eigen belang". In 1970 hield Korthals een rede die de veelzeggende titel had: Liberalismewat is in uw naam misdreven?" „Te wein ig", zei hij eens in een vraagge sprek, „is hen die alleen maar vragen om vrijheid voor het ei gen belang de liberale vaan uit handen gerukt". Dit idealistische liberalisme" bracht Korthals in conflict met de leiding van de WD en noopte hem tot voortijdig afscheid van de politiek. In 1963 verdween de „kroonprins van de WD" naar de Raad van State, het bejaar dentehuis van afgedankte poli tici. Er was een gevecht tussen de linker- en de rechtervleugeltus sen Korthals en Van Riel aan vooraf gegaan. Een gevecht om de koers van de WD. Maar ook een gevecht oyn het leiderschap Want Oud. die de WD sinds 1948 op tamelijk autoritaire wijze had geleidwilde het roer overdragen. Op de achtergrond speelde ook mee of de WD sa menwerking met de PvdA moest blijven uitsluiten Eigenlijk verloor Korthals. We liswaar ging Toxopeus-deman van het midden - de liberalen leidden. Maar in de Wd bleef alles bij het oude. Van Riel bleef. Korthals vertrok. Korthals, later: De VVD heeft in het begin van de zestiger jaren de boot gemist. Terwijl de op vattingen en maatschappelijke omstandigheden zich funda menteel wijzigden bleef de VVD in oude banen voortgaan. - zich verlustigen in de rust op eigen erf'. De waarschuwingen van Kor thals werden in de wind gesla gen. De gevolgen bleven niet uit. Een aayital links-liberalen on der wie Gruijters, stapten in 1966 uit de VVD en richtten D'66 op. ,f)at ik links zou hebben aangehouden is wel zeker", zei Korthals een paar jaar geleden Meer uit schrik over de afsplit sing dan uit overtuiging gaat de VVD werken aan „politieke vernieuwing van het liberalis me". Veel levert het Liberaal Be raad - waarvan Korthals voor zitter en Hans Wiegel secretaris werden - Niet op. Nog in 1971 constateerde Korthals: „De mo derne opvattingen zijn in de VVD niet voldoende over het voetlicht gekomen". In de jonge veelbelovende WD-leider Wie- geHs hij een beetje teleurgesteld Korthals heeft geprobeerd het liberalisme op nieuwe wegen te krijgen. Grote successen heeft hij daarbij niet geboekt, mis schien wel daarom is de VVD de laatste jaren zo uit de kluiten gegroeid. „Ik laat ieder gaarne liberaal op zijn wijze. Er is meer dan een wijze, zei de liberaal Thorbecke ruim een eeuw geleden. Kor thals heeft dat bewezen. JAN SL'HINKELSHüEK LUXOR - Bij hun bezoek aan Egypte hebben Prinses Beatrix en Prins Claus ook Luxor aangedaan hier betreedt de prinses de graf tombe in de piramide van Toet- Ank-Amon DEN HAAG - Het bestuur van het gewest Zuid-Holland van de PvdA ziet geen aanleiding meer bij de partijleiding aan te dringen op een vervroegd congres over de concept-resolutie betreffende het regeerakkoord van PvdA en PPR. De uitleg die lijsttrekker Den Uyl donderdag aan de resolutie heeft gegeven, heeft het gewest tevreden gesteld, aldus een verklaring. Het verkiezingscongres van de PvdA zal eind januari plaatsvinden. Sigaret met meeste teer meest gerookt DEN HAAG (ANP) - De sigaret, die de meeste teer en nicotine bevat, is in ons land de meest gerookte siga ret, blijkt uit een lijst van de mark taandelen van de twintig populair ste sigarettenmerken in ons land. Deze sigaret (Caballero zonder fil ter) bevat 24 miligram teer en 1,4 miligram nicotine. Er is bij de an dere merken slechts één (Camel zonder filter), die de populairste si garet in nocotinegehalte evenaart. rege ring is niet van plan vrijstel ling van dienstplicht te ver lenen zonder dat daar een vervangende dienstplicht tegenover staat. Deze mening is te lezen in een nota naar aanleid ing van het eindverslag van de bijzondere kamercommissie over een wijziging van de Wet ge wetensbezwaren. De wijziging maakt onder andere ruimte voor Jehovah's getuigen om dienst te weigeren. Zij zullen geen vervangende dienstplicht hoeven te vervullen. Daarnaast worden meer mogelijk heden geschapen dienst te weige ren. Tot nu toe was dat alleen moge lijk als de weigeraar elke vorm van wapengebruik afwijst. Na aanvaarden van de wijziging ontstaat de mogelijkheid om dienst te weigeren omdat men tegen het gebruik van bijvoorbeeld atoom wapens is. Het zal volgens de regering door de wetswijziging niet mogelijk zijn dienst te weigeren, omdat men de Nederlandse samenleving niet de moeite waard vind te verdedigen. De regering meent niet dat, met het vrijstellen van de Jehovah's van vervangende dienstplicht, deze gewetensbezwaarden worden voorgetrokken. "Er zijn geen vergelijkbare groepen of gemeenschappen, die in een zelfde gewetensnood verkeren", aldus de nota naar aanleiding van het eindverslag. 'EEMSHAVEN - Door de aanleg van de Eemshaven is de bestaans mogelijkheid ontnomen aan 20.000 a 30.000 vogels. Iedere kilometer wadden waartse uitbreiding van het Eemshaventerrein zal nog eens ten koste gaan van 7.000 a 10.000 vo gels. Dit zijn de conclusies uit een rapport van een onafhankelijke, grotendeels uit biologen bestaande onderzoeksgroep. j BRINK Luchtverwarming Hm I Itif i'nctallofAiir* Uw installateui LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 ROTTERDAM (ANP) - De directie van het Hiltonhotel in Rotterdam heeft na intensief overleg met zijn juridische adviseurs van het hotel concern besloten een vergadering -van Turkse gastarbeiders, die zon dag in de balzaal van Hilton-Rot terdam zou worden gehouden, te annuleren. Het gaat hier om een als culturele bijeenkomst aangemelde vergadering, georganiseerd door de in Rotterdam wonende Turk Orhan Yilman. Deze metaalarbeider is lei der van de groepering „grijze wol ven" in Nederland, een organisatie die door veel gastarbeidersgroepe ringen en vakbonden in West-Eu ropa beschouwd wordt als treem nationalistische groepering. De top van de „grijze wolven" zou nauwe bindingen hebben met de Turkse geheime dienst MIT. Bij de Hilton-'directie was de bij eenkomst van zondag niet aange meld als een vergadering van de „grijze wolven", maar als een cultu rele manifestatie met het doel de oprichting van de „idealistische Turkse werknemersvereniging." De beslissing van de Hilton-direc- tie heeft te maken met een brief van het gemeentebestuur van Rotter dam, waarin erop wordt gewezen dat binnen en buiten het hotel zon dagmiddag moeilijkheden kunnen ontstaan als de bijeenkomst door gaat. Die vrees baseert het stads bestuur onder andere op een op roep van de Stichting Buitenlandse werknemers in Rotterdam aan alle gastarbeiders om de vergadering niet bij te wonen. Andere gastar beidersgroeperingen daarentegen wekken juist op om naar het Hil tonhotel te gaan om er te demon streren. In de brief aan de hoteldi recteur laat het gemeentebestuur er voorts geen twij-fel over bestaan weinig sympathie te kunnen opbe- ngen voor de politieke achtergrond van de Turkse organisatoren. ADVERTENTIE Voorkom dat u Sluit tijdig een uw gezin, huis Ga voor een in moeilijkheden raakt, zoede verzekering voor uw auto en rekreatie. deskundig advies naar de LEIDSE SPAARBANK Dobbelstenen Mijn collega Piet Bok heeft mij met zijn wetenschapspagina van vorige week zaterdag lang durige hoofdbrekens bezorgd. Zij plagen mij tot de dag van vandaag. Hij had het over en quêtes en statistiek en dan schrijft hij: "met een dobbel steen kan je in eén worp 1,2,3,4, 5 of 6 gooien. Alle gooien heb ben een gelijke kans als er niet met de dobbelsteen is gemani puleerd. Met twee dobbelste nen kan je in eén gooi twee, twaalf of alle tussenliggende aantallen ogen gooien. Maar die aantallen hebben niet dezelfde kans, hoewel de kans per dob belsteen 1 tot en met 6) gelijk is. De kans om 2 ogen te gooien (alleen wanneer iedere steen op 1 komt te liggen) is éen op de 21 (het aantal mogelijke combina ties)." Tot zover het citaat en meteen de wiskundige controverse. Ik ben het namelijk met die kans van 1 op 21 van Bok niet eens. Volgens mij is die kans maar 1 op 36. Ik redeneer aldus: met de ene steen heb je een kans van 1 op 6 om 1 te gooien en met die andere steen eveneens. Dus krijg je de vermenigvuldiging van zes maal zes. Nee, zegt Piet Bok, je moet de mogelijkheden op een rijtje zet ten. Dan krijg je 1-1, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 1-6, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 3-3, 3-4, 3-5, 3-6. 4-4, 4-5, 4-6, 5-5, 5-6, 6-6. Alles bijelkaar 21 mogelijkheden. Bij hem doet het er niet toe dat je 6-4 kan hebben en 4-6. Nou dacht ik dat het wel belangrijk is, omdat daarmee de kans om een worp met ongelijke ogen te gooien verdubbeld is tegenover een worp met gelijke ogen. Maar wie ben ik om mij op te stellen tegenover de redacteur weten schappen? Ter redactie ontstónd onmid dellijk een levendige discussie over het prpbleem, waarbij al snel twee academische kampen ontstonden: de doctrine-Bok en de doctrine-Mulder. De verwar ring is groot. Wellicht kan een statistisch geschoold lezer van deze rubriek het verlossende woord spreken. Trein (1) Het reizen met het openbaar vervoer is geen onverdeeld ge noegen. Dat zal iedere nette verkoper van automobielen u kunnen vertellen. Zelf heb ik op deze plaats wel eens geschreven dat de treini vertrekt op een tijd die je niet zint, van een plaats, waar je niet bent, naar een plaats waar je niet moet wezen Daarvoor worden dan ook nog prijzen berekend die een ambu lant. onrustig mens gemakke lijk tot de bedelstand zou kun nen brengen. Kortom er gaat niks boven een tijdje in de file staan met de verkeersinforma tie op de hele uren via Hilver sum III. Laatst moest ik een paar dagen in Darmstadt wezen en in een vlaag van verstandsverbijste ring a raison van 207.60 heb ik toch weer een spoorkaartje re tour in de eerste klasse gekocht. De trein, de Italia-express of een andere insolide naam, zal om 16.52 uit Utrecht vertrek ken. De juffrouw van het reis bureau heeft met duidelijke let ters op het mapje dat het geldig plaatsbewijs kuis aan het oog onttrekt geschreven dat ik daar toe om 15.21 in Leiden de reis dien aan te vangen. Nou dat valt tegen. Rond de klok van kwart over drie op het winderige perron netje gearriveerd, verneem ik een zware als door bielzen ge dragen stem door de luidspre kers. Ontspannen vertelt hij dat de treinenloop in het ongerede is en dat daarom de trein van 15.21 naar Utrecht vandaag niet zal rijden. Einde mededeling. Nou rijdt zo'n boemel Lei- den-Utrecht ruim veertig mi nuten over het traject. Dus zal de eerstvolgende trein volgens de dienstregeling, die van 15.51, een half uur later dus, de kleine wreldreiziger toch nog op tijd voor de Italia-express in de Domstad afleveren. Maar, zoals gezegd, de luidspreker is verdqr weinig mededeelzaam en wie zal durven beweren dat de dien stregeling een half uur later niet langer in het ongerede zal ver keren. Het is dus beter dat een goede collega zich over mij en mijn metgezel zal ontfermen en ons naar Utrecht zal rijden. Dat lijkt safer en de arm van de perro nopzichter reikt immers niet tot aan het stuur van de particu liere automobilist Wat opgewonden spoed ik mij derhalve naar die ene telefoon cel die het station Leiden rijk is. Een psychologische voltreffer, want die cel is bezet. Een man leest uit een notitieboekje cij fers voor. Veel cijfers trouwens en de minuten tikken. Het openbaar vervoer vergt de zenuwen van een spoorstaaf die in de verkeerde wissel staat. Het zou best aardig zijn om na te gaan of er een relatie bestaat tussen een laag aantal telefoon cellen op een station en een hoog aantal hartaanvallen in dezelfde ruimte. Maar goed, de man is eindelijk uitgeteld. werkt telefoon werkte nog. Een goede collega komt niet lang daarna voorrij den. Behaaglijk nestelen we ons in de kussens. Het is het zalige gevoel van de eerste sigaret na vier maanden onthouding. Mis schien is dat wel niet zo'n goed gekozen beeld, want het enige dat ik niet mag in die auto, is roken. Maar we zijn in elk geval op weg naar Utrecht. Trein (2) de Italia- r in beslag- Mainz kan Een hele copieuze En nog op tijd express. Een vijf c nemende reis naa een aanvang zit, dat wel, m maaltijd tussen de rails zal best de landerigheid en de verveling buiten de coupe kunnen hou den. IJdele gedachtenspinsels. De Nederlandse conducteur doet al glazig, als hem de vraag wordt gesteld, hoe laat er ge kaand kan worden en of de res tauratiewagen voorop of achte raan zit. In Oberhausen komt hij eraan, heeft hij wel eens ver nomen. Zijn kwieke Westduitse collega, die in Emmerich het compartiment betreedt mom pelt iets over Speis en Getranke en drukt de passagiers vervol gens een vouwblaadje, een Rei- sebegleiter in de hand, die in formatie geeft over de meest bi zarre aansluitingen naar buurt schappen in het Zevengebergte of de Harz, maar pas na zeer ge concentreerde expertise kwijt wil dat er geen Speisewagen tot de have behoort en dat er op Eisbein mit Einlagen niet gere kend behoeft te worden. Wel zal zich een gedienstige met een wagentje lekkers aandienen. Het is intussen half zeven en de lege maag verleent aan de me ligheid een holle akoestiek. In Keulen zijn de eetkioskjes hermetisch afgegrendeld. Be halve een die pralinen en appels verkoopt. Het is rond de klok van achten. Trein (3) Het is een lang verhaal. Een trein suist door de nacht. In de coupe's brandt geheimzinnig het licht van onder art dèco- lampjes met franje. Louche Hongaren onderweg naar duis tere bestemmingen, vrouwen bij wie de schoonheid en licht zinnigheid elkaar naar de kroon steken. Gerokte obers die op hun gestrekte arm de schalen met pasteinen, de dampende schotels binnendragen. Onge voelig voor de nerveuze schok jes van de wagon. Een trein suist door de nacht. Het is een lang verhaal. Ik schrik wakker. Een employé staat in de deuropening. Hij heeft een butlerjasje aan van een oranje dat nogal eens door een goedkopere kleurenont- vanger wordt afgescheiden. Zijn wagentje deint nauw merkbaar achter hem. De Bröt- chen Schinken en Kase zijn lei der alle. Ook de Bratwürstchen behoren niet tot het assortiment meer dat wel op een geplastifi ceerde kaart staat afgebeeld. Koeken, biscuits tsjokolaad daarentegen in overvloed. Uit een nikkelen pannetje krin gelt een mager vleugje damp. Die damp behoort bij de soep. Het grote geheime wapen ach ter de hand van de man. De grote platmaker. In zo'n plastic geribbeld be kertje wordt het opgediend. De plasticbeker is de gesel van deze tijd. Daarbij vergeleken is goede wijn in kartonnen slechts een gering vergrijp (let wel ik heb het niet over die purperen synthetische rotzooi want die zijn weer een vergrijp tegen het edel karton'). De soep is een ge perverteerd bouillonblokje. Van Liebig ongetwijfeld. Het voelt brak aan de lippen, maar is verder van alle smaak ontdaan, een zegen dus. Men reist voor f207.60 comfor tabel op en neer tussen Leiden en Darmstadt. Men mag niet hi- naus leunen en evenmin op de grond spuwen. In Mainz hebben we ruim een uur, voordat we verder kunnen. Probeer de stationsrestauratie, had iemand gezegd. Het is bij tienen. De ruimte is vrijwel ver laten. Slechts hier en daar een koffie met een schotelbad. Ach ter een glazen wand neem ik wat meer bedrijvigheid waar. Als ik de deur open zijn wreve lige blikken mijn deel. Het blijkt een bruiloft te zijn, of in elk geval een samenscholing van mensen die wat te vieren hebben. Zoiets kun je in Mainz op het station doen. In arren moede wandelen we de stad in. In een soort instelling met levende muziek kunnen we nog een kotelet met uien be- kommen. De muzikanten zijn in het geel. Zij blazen hard en on zuiver. Het is in driekwartsmaat en het gaat over ené Pedro die niet moet treuren. Duitsland is een land van mi ci, bedenk ik, terwijl ik t weke friet door de sju haal. Ik ben volmaakt gelukkig. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7