Lopende band is geen noodzaak Auto-top-twaalf v MAZDA RX 5 ROOD LICHT BIJ TEVEEL Veel gebreken aan auto's van de „doe-het-zelvers" Rijgenot met rotatiemotor In sommige grote Amerikaanse wagens vindt men zo'n snuQe: een lichtje dat gaat branden als de bestuurder wat te onrustig met zyn gaspedaal speelt. Dat kost brandstof en daartegen waarschuwt dat lampje. Vrijwel iedere automobilist weet namelijk, dat hard rijden duurder is dan rustig rijden. De motor moet dan harder werken en verbruikt derhalve meer be nzine. Maar men behoeft niet al tijd hoge snelheden te rijden om een (te) hoog benzineverbruik te hebben. Het kan zijn, dat de automobilist bij het wegrijden of bij het schakelen te driftig met zijn gaspedaal in de weer is. Dan geeft hij de motor veel meer brandstof dan deze nodig heeft. Een groot deel komt dan onverbrand en derhalve als luchtvervuiling weer naar bui ten. Nutteloze en schadelijke verspilling. Daarom is zo'n waarschuwings lampje als in die grote Ameri kaan wel aardig. Het geeft de automobilist een seintje, ".dat hij te hard op het pedaal drukt. Dat het met minder ook goed kan. Béter kan zelfs. Een van de afdelingen van Ge neral Motors (AC Delco) heeft nu een los apparaatje ontwik keld, dat op dezelfde wyze werkt. Het signaleert via een rood lampje op (of desgewenst onder) het dashboard, wanneer de bestuurder overmatig met zijn brandstof omspringt. Als hij meer gas geeft dan nodig is om rustig weg te rijden Als hij meer dan de benodigde benzine verschaft bij het opschakelen. Dan gaat er op het dashboard een rood lampje van ongeveer twee bij vier centimeter bran den, dat na enkele seconden gaat knipperen. Teneinde be nzine te besparen dient men zo te rijden dat het lampje zoveel mogelijk gedoofd blijft. En dat doet men wel, want zo'n bran dend lichtje werkt bepaald irri terend. Het is niet eens eenvou dig om zó te rijden, dat het lichtje nooit gaat branden. Men heeft zich in de loop der tijd een rijstijl eigen gemaakt en velen trappen het gaspedaal flink in bh het wegrijden. Gaat u maar eens by een stoplicht of op een drukke straathoek staan. Men hoort heel wat motoren gieren. "Nutteloze verspilling", signa leert dan zo'n lampje. Het kan met veel minder en met nage noeg hetzelfde effect. Natuur lijk blijft men dan iets achter bij de man of vrouw, die fel accele reert, maar te zijner tijd zal men de vruchten aan de benzine pomp kunnen plukken ('t Is ook wel iets voor rijscholen, de kan didaten kunnen voortreffelijk leren doseren). Het door Delco op de markt ge brachte apparaatje kan volgens de folders „zeer eenvoudig en zonder speciaal gereedschap in korte tijd op alle automerken" worden geïnstalleerd. Het kan inderdaad op alle auto's, maar niet altijd even eenvoudig. Er zijn auto's, waarin de vacuüm- voorziening een wat afwijkende maat heeft en dan zal men wat extra maatregelen moeten ne men buiten de bijgevoegde ge bruiksaanwijzing om. Boven dien moet men geen twee linkse handen bezitten. De montage is trouwens niet inbegrepen in de prijs van 47 gulden, de btw wel. General Motors zegt met de in troductie van dit instrumentje - de zogenaamde "Fuelsaver" - vooruit te lopen op te verwach ten wetgeving. De Raad van Eu ropa heeft namelijk onlangs ten behoeve van de lidstaten van de Europese Gemeenschap een aantal aanbevelingen gedaan met betrekking tot de ratione lere aanwending vandoor van door gebruikte energie. Met an dere woorden, we moeten zuin iger worden met benzine. On dermeer door verbetering van de rygewoonten. Volgens één van die suggesties zouden voertuigen kunnen worden uitgerust met "een toe stel, bijvoorbeeld een vacuü- mapparaat, dat aangeeft hoe zuinig of onzuinig de bestuur der rijdt". Zo gek is dat niet, want vele automobilisten heb ben er in feite geen notie van hoe nutteloos royaal zij met de brandstof omspringen. Zuinig- heidsritten in het verleden heb ben vaak duidelijk bewezen, dat het met veel minder kan. ^ZATERDAG 6 NOVEMBER 1976 m Het meisje achter stuur wijst op het f LA lampje, dat gaat branden als zij te- #1 veel gas geeft. Men kan het lichtje ook onder het dashboard monteren. De verkoop van nieuwe perso nenauto's beweegt zich in ons land nog altijd op bij zonder hoog niveau. Uit cij fers van de RAI in Amster dam blijkt, dat er in de eerste negen maanden van 1976 in totaal 404.795 nieuwe perso nenauto's en combinatiewa gens zijn verkocht. Dat bete kent een stijging van 8 pro cent ten opzichte van de ver gelijkbare periode van 1975 (rond 375.000 auto's. Het ziet ernaar uit dat de "ma gische" grens van 500.000 verkochte personenauto's dit jaar kan worden bereikt. De totale verkoop bedroeg bet vorig jaar rond 480.000 auto's. Tot en met september zijn dit jaar al meer auto's verkocht dan in het hele jaar 1974 (404.312). De septembermaand heeft de hoogste autoverkoop uit de geschiedenis opgeleverd. Er werden 51.418 nieuwe perso nenauto's verkocht. Oorzaak van deze koopgolf is natuur lijk de btw-verhoging van 16 naar 18 procent op 1 oktober geweest. Velen wilden deze 2 procent prijsverhoging nog voor zijn. De septembermaand zou nog hoger zijn uitgevallen indien de autofabrikanten vol doende auto's hadden kurni nen leveren. Zo kort na de fabrieksvakanties was bij vele fabrieken de produktie- capaciteit nog niet optimaal. Volvo/DAF 17.270 4,3 procent General Motors, al jaren bo venaan de ranglijst, is in verhouding met vorig jaar geklommen. Het marktaan deel steeg van 11,6 naar 14,1 procent. Ook Ford ging om hoog (van 7,9 naar 9,3 pro cent). Chrysler en Volkswa gen verloren wat terrein en zakten van resp. 9,3 naar 7,9 procent en van 9,1 naar 7,9 procent. De best verkochte personenauto in Nederland is tot en met september nog altijd de Opel Ka,dett. (GM). Dit model heeft nu een mark taandeel van 6,5 procent. Op grote afstand volgt dan als tweede de Simca 1100 met 3,8 procent. De 12 best verkochte personenautomerken in de eerste negen maanden van dit jaar zijn: MARKTAANDEEL 1. General Motors 56.968 14,1 procent 2. Ford 37.679 9,3 procent 3. Renault 36.476 9,0 procent 4. Volkswagen/Audi 32.136 7,9 procent 5. Chrysler 32.003 7,9 procent 6. Fiat 26.279 6,5 procent 7. Peugeot 24.949 6,2 procent 8. Toyota 22.942 5,7 procent 9. Citroen 22.316 5,5 procent 10. British Leyland 20.500 5,1 procent 1L Datsun 18.193 4,5 procent 12. Volvo/DAF 17.270 4,3 procent Dit is het nieuwe model van Sko da, dat vorige maand op de autosa lon van Parijs voor de eerste maal in West-Europa te zien was. Kort te voren was de wagen in Brno in Tsjecho-Slowakije geïntroduceerd Het zal tot de RAI in februari duren alvorens de vier versies van dit nieuwe model (105 S,105 L.120 Len 120 LS) in ons land zullen verschij nen. Voorlopig zullen ze naast de bestaande modellen worden ver kocht. Op den duur gaan zij die vervangen. De Skoda-coupé wordt niet gewijzigd. Van binnen werd een ruimtewinst van acht procent gerealiseerd ten opzichte van het bestaande model. Technisch gezien handhaaft Skoda ook in deze mo dellen de vier cilinder waterge- koelde hekmotor (1050 en 1175 cc) met aandrijving op de achterwie len. De prijzen voor Nederland zijn nog niet bekend. Er wordt echter re kening mee gehouden, dat deze be duidend hoger zullen liggen dan die van de huidige typen (tussen de acht en negen mille) Zelf knutselen aan een auto is moeilijker dan de meesten denken. Tot die conclusie is Champion Spark Plug Co. gekomen na een onderzoek dat werd verricht onder vijfduizend Engelse automo bilisten, die zelf hun auto onderhouden. Daarbij bleek, dat de helft van hun wagens ernstige gebreken vertoonde. In hoofdzaak bleek deze groep autorijders uit twee categorieën te bestaan: de mensen, die geen geld hebben voor onderhoud in de garage en diegenen, die menen dat ze het zelf net zo goed kunnen. Maar vooral die laatste groep kwam beroerd uit de bus. Zestig procent van hun auto's reed met te rijk afgestelde carburateur, een kwart met volledig verkeerd afgestelde ontsteking (veelal veel te vroeg) en bijna zestig procent met versleten contactpun ten. Hierdoor ontstaat onnodige luchtverontreiniging, veel te hoge brandstofconsumptie en in een aantal gevallen op den duur ernstige schade aan de motor. Zo was het in Engeland. In ons land doen we het veel beter. Of niet dubbelwerkende gasgevulde schokbrekers. Het zijn nog geen volledig onafhankelijk geveerde wielen, maar in elk geval is er sprake van een aanzienlijke ver betering en kan men vrede heb ben met dit compromis, dat de besturing ook in de hogere snel- heidsregionen vrij exact houdt. Alles bij elkaar is deze RX-5 een au to, waarvan wy sterk onder de in druk zijn gekomen. Een aantrek kelijke wagen om te zien, een prettige auto om in te zitten, een goede auto om in te rijden en met een rotatiemotor om van de wa tertanden. Het is jammer, dat het allemaal nog zo veel geld kost. Waarschijnlijk zullen velen dan ook de voorkeur geven aan een 121. Door met wat minder genoe gen te nemen houdt men vijf mille op zak en bespaart men on getwijfeld op benzine. Maar men mist dan beslist iets zeer essen tieels en dat is puur ry genot! maar ook al in Japan en spoedig in vrijwel alle landen ter wereld aan de uitlaten zullen worden ge steld. Al die voorzieningen maken de auto natuurlijk niet goedkoper. Nu praten we hier wel over het nieuwe topmodel van Mazda. Een sierlijke coupé van bijna vie renhalf meter met een indru kwekkende voorsteven en een gewicht van meer dan 1100 kilo. Neergepoot op vier stoere 13 inch wielen, die bij de RX-5 zijn voor zien van aluminium wieldoppen. Een wagen, die ook van binnen zeer luxueus is uitgevoerd en voorzien van alle denkbare ac cessoires. Op een meer imposant dan fraai dashboard wordt alle mogelijke informatie gegeven. Om zo te zeggen: alles zit er op en eraan. Maar dat mag ook wel als men voor de wagen 23.395 gulden moet neertellen. En dan is 4iet nog maar een coupé, waarin men achterin een beetje in de knoei zit met hoofd en benen. Dat is de be kende ellende van een coupé: meer betalen voor twee plaatsen minder. Wie echter geen behoefte heeft aan die plaatsen kan zich een dergelijke luxe verloorloven. Maar waarom zoveel betalen als men dezelfde wagen als Mazda 121 voor bijna vijfduizend gulden goedkoper kan krijgen? Daar zit echter een viercilinder lynmotor in met een vermogen van 83 DIN-pk. En dat is heel wat anders dan die rotatiemotor. Zo'n rote rende krachtbron mag méér kos ten en ook duurder zijn in het verbruik, men krijgt voor die ho gere kosten toch wel iets zeer bij zonders terug. Een onvoorstel baar rustige motor, die bij 140 ki lometer per uur net zo zachtjes zoemt als bij tachtig of honderd kilometer. Die bij dergelijke snelheden net zo fel accelereert als bij twintig of dertig kilometer Toyo Kogyo (de producent van de" in ons land als Mazda's bekende automobielen) is eigenlijk de enige fabriek ter wereld, die het hart onvoorwaardelijk aan de ro tatiemotor heeft verpand. Is het by enkele merken zo, dat by wy ze van uitzondering een motor vol gens het door de Duitse ingenieur Wankel ontwikkelde rotatieprin cipe wordt gemaakt Toyo Kogyo is de enige fabriek, die een model standaard met een rotatiemotor aflevert en slechts desgewenst met de overbekende zuigermo tor. Sinds Toyo Kogyo in 1967 met de rotatiemotor begon zijn er al 850.000 van die krachtbronnen van de band gerold. Kortgeleden heeft de Japanse fa briek de kroon op deze pionier- arbeid gekregen. Zij verwierf de volledige produktie- en verkoop- rechten van de Wankelmotoren zonder enige beperking. Tot nu toe mocht de fabriek alleen in Ja pan dergelijke motoren bouwen en dan nog maar tot een maxi mum vermogen van 200 pk. Nu mag de autoproducent uit Hiros- jima nieuwe en sterkere motoren ontwikkelen. Niet alleen voor au tomobielen, maar ook voor sche pen, vliegtuigen en desgewenst de industrie. Motoren, die overal ter wereld gemaakt en verkocht kunnen worden. Een recht, dat Toyo Kogyo als grootste massa- producent van de rotatiemotor eigenlijk ook toekwam. Dat "nieuwe, grotere en sterkere" is voorlopig nog toekomstmuziek. Zeker voor ons land, waar Mazda nooit zo verschrikkelijk hard op het rotatie-aambeeld heeft ge timmerd. Importrice Auto Palace-De Binckhorst in Den Haag heeft meer zaken gedaan met Mazda's voorzien van een zuigermotor dan met de verschil lende RX-versies, waarin de rota tiemotoren schuil gingen. Waar om? Wellicht omdat die rotatie motoren erg duur waren. Niet al leen waren die RX-en altyd be duidend hoger geprijsd dan de zelfde modellen met de ortho doxe zuigermotor, ze waren bo vendien veel duurder in gebruik. Een benzineverb.uik van om en naby de één of vyf behoorde tot de heel gewone zaken. Kennelijk vond de Nederlander dat te gor tig. Geen wonder, dat ook de energie crisis de Japanse fabriek danig parten heeft gespeeld. Een wagen met een zo hoog benzineverbruik prijst zichzelf heel snel uit de markt als de benzine schaars of flink prijzig wordt. Die schaarste is overgegaan. Althans voorlopig. Maar de benzineprijs is overal ter wereld fiks gestegen en hoog ge bleven. Ook in Amerika, waarop Mazda zijn troeven vooral had ge richt. Het zijn moeilijke tijden geweest voor Toyo Kogyo in Hi- rosjima. Maar bij de introductie van een nieuw "vlaggeschip" - de 121 met zuigermotor of hetzelfde model als RX-5 met rotatiemotor - is verteld, dat de problemen de wereld uit zijn en dat de zon ook voor deze Japanse fabriek weer rijzend is. Dat zal wel mede te danken zijn aan de oplossingen, die men heeft ge vonden voor dat kolossale benzi neverbruik van de rotatiemotor. Vele verbeteringen werden aan gebracht. Technisch zowel als mechanisch. Bovendien werd op het nieuwe model RX-5 - een werkelijk prachtige coupé, waarin wij een tijdje vorstelijk hebben rondgereden - een over drive als vijfde versnelling aan gebracht. En men kan het inmid dels weten: zo'n overdrive drukt het benzineverbruik en het ge luid. Dat laatste behoeft bij zo'n rotatiemotor nauwelijks, maar wat het benzineverbruik betreft heeft dat er toe bygedr^gen, dat we in deze machtige coupé met een 115 Din pk tweeschijfs- rotatiemotor tot een gemiddeld verbruik kwamen van éen op 7 llz kilometer. Nog niet écht goed koop, maar toch teruggebracht tot aanvaardbare proporties. Al thans voor zo'n auto. Een ander probleem, dat in de Ver enigde Staten voorlopig sterker naar voren kwam dan in andere landen - al is dat slechts een kwestie van tijd - was de milieu vervuiling. De rotatiemotor is wat de uitlaatgassen betreft be slist vuiler dan de traditionele zuigermotor. In Amerika heeft men de wettelijke touwtjes in dat opzicht al wat strakker aange haald en dus hebben de construc teurs in Hirosjima zich ook uit deze knoop moeten worstelen. Ze hebben de oplossing gevonden in een omvangrijke uitlaat- naverbrander, die onder de ach terkant van de wagen hangt. Door dit te omhangen met een chroom mondstuk is het este- tisch nog wel aanvaardbaar. Maar in elk geval voldoet de wagen daarmee aan de zeer strenge ei sen, die niet alleen in Amerika, chefs beslissen tot op zekere hoogte de mensen zelf hoe het werk wordt verdeeld. In andere gevallen kunnen de teams indi rect het werk beïnvloeden via ge kozen vertegenwoordigers. Voorts is men erg gelukkig met de mogelijkheid door wat harder te werken extra's pauzes te kunnen inlassen. Overigens waren de meningen over dergelijke punten nogal verdeeld. Vast staat, dat de fabriek in Kalmar even efficiënt draait als een tradi tionele assemblagefabriek com pleet met lopende band. Met an dere woorden: het vraagt even veel manuren een auto in Kalmar te produceren als in een ander bedrijf in Zweden. De fabriek in Kalmar heeft produktieve voor delen ten opzichte van een tradi tionele, zoals kortere tijd voor werkorganisatie. Voorts maakt het carriersysteem het aanzien lijk eenvoudiger de produktie te overzien, indien noodzakelijk. De investeringen in Kalmar waren echter tien procent hoger. De ex tra kosten worden reeds nu ten dele goedgemaakt door de pro- duktievoordelen. Aangenomen mag worden dat bij het benutten van de totale capaciteit dit volle dig het geval zal zyn. Volvo bande twee jaar geleden de lopende band uit de nieuwe fa briek in Kalmar. Het heeft zegen rijk gewerkt. De werkomstan digheden worden duidelijk als- beter ervaren. En het bedrijf draait zeker even doelmatig als de andere fabrieken van Volvo in Zweden. Dat heeft een onderzoek uitgewe zen, dat werd verricht door het "Nationale Instituut voor Pro- duktiviteit en Fabricage". Toen Volvo vijf jaar geleden be sliste in Kalmar een fabriek te gaan bouwen, wilde men het eens anders gaan doen. De ervaringen met de lopende band vond men te benauwend. Volvo-president' Pehr Gyllenham- mer bracht destijds de basisge dachte onder woorden. Zonder concessies te doen aan de doel matigheid en de winstgevend heid wilde Volvo de werknemers in de gelegenheid stellen in groe pen te werken, vrij te kunnen communiceren met elkaar, te pauzeren op door henzelf be paalde momenten, zichzelf met het produkt te kunnen vereen zelvigen en mede verantwoordelijk te zyn voor de kwaliteit en meer invloed te heb ben op de werkomstandigheden. De lopende band was niet meer het ding, waar alles om draaide. De mens kwam centraler te staan, waardoor het werk meer bevre diging kon geven. De sleutel tot dit flexibele systeem is een elektrische kantelmonta- gewagen (ontwikkeld door Vol vo) welke zowel automatisch als met de hand bediend kan worden tevens als werk-platform dienst doet. Dankzij deze carrier is al het assemblagewerk op één plaats gefixeerd. Het systeem werkte goed. Er was vijf procent minder werkver zuim. De werknemers raakten beter geschoold. De kwaliteit van het produkt verbeterde. Dat alles kan men vinden in het verslag, dat werd uitgebracht door een groep, opgebouwd uit vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties in Zweden. Die hebben dat verslag opgesteld op verzoek van de on dernemingsraad van de fabriek in Kalmar. Men wilde bevestigd zien, wat men vermoedde. De di rectie van Volvo heeft o'p geen Deze door Volvo zelf ontwikkelde montagewagen is de spil, i systeem in Kalmar om draait. enkele wyze een vinger in deze onderzoekingspap gehad. Van de 636 in Kalmar werkende personen waren er 102 betrokken bij het verslag als vertegenwoor digers van de werknemers in alle categorieën en teams. Negen van de tien betrokken werken in het systeem, dat de taken doet roule ren. Acht van hen vonden dat erg prettig. Het werken in teams geeft een betere mogelijkheid om het individuele werk te beïnvloe den. Binnen de groep en in over leg met de chefs beslissen tot op zekere hoogte de mensen zelf hoe het werk te beïnvloeden. Binnen de groep en in overleg met de per uur. Die de bestuurder bijna doet vergeten, dat hij in een auto zit. Omdat hij alleen maar het ge raas van de wind hoort. Daar komt nog bij, dat Toyo Kogyo een oplossing heeft gevonden voor de achtervering, vaak een probleem bij de Japanse auto's. Al heel wat keren hebben wij hier opmerkingen gemaakt over de stugge, starre vering van de Ja panners, waardoor vooral bij hoge snelheden een vage stuur- karakteristiek wordt verkregen. "Het lijkt dan wel of we dan het contact met de weg verliezen", zo schreven wij bij herhaling. Wij maken ons nu schuldig aan gene raliseren, maar toch was dat bij vele Japanse auto's het geval. Echter niet bij deze nieuwe Maz da. Men heeft achter een semi- onafhankelijke vering aange bracht door middel van schroef- veren en Panhard-stang, onder steund door een stabilisator en

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19