Carter wil orde, geen macht in de wereld Wijziging van buitenlandse politiek Boekowski zou stervende zijn Kips'f specialiteiten Snel einde aan vliegtuigkaping Rhodmlie zwarte leiders fel tegen een compromis Fotograaf vermoord in verband met dood Dora Bloch Communistische regering is een zaak van de Europeanen Binnenkort proces tegen weduwe van Mao Tse-toeng VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 NAIROBI (AFP) - De Oegan- dese geheime politie heeft het hoofd van de fotodienst van het ministerie van Voorlich ting, Jimmy Parma, ver moord omdat deze meer wist van de dood van mevrouw Bloch, de Israëlische passa gier van de gekaapte „lucht- bus" van de Air France die na de Israëlische tegenactie op het vliegveld van Entebbe op '3 juli in Oeganda was achter gebleven. Dit heeft het Ke- niase blad ,,The Standard" gisteren in Kampala gemeld. Parma zou een reeks foto's van het lijk van mevrouw Bloch hebben genomen, nadat zij was vermoord en haar stoffe lijk overschot in een bos was achtergelaten. Toen de ge heime dienst van president Idi Amin achter het bestaan van deze foto's waren geko men, werd de fotograaf ont voerd en werden de bewuste negatieven vernietigd. Half oktober werd van de zijde van de familie van Parma verno men, dat zijn lijk, doorzeefd met kogels, in een bos in de ómgeving van Kampala was gevonden. De bejaarde mevrouw Bloch was destijds na aankomst van de gekaapte Franse luchtbus op de luchthaven Entebbe in een plaatselijk ziekenhuis opgenomen. Toen de Israë liërs bij een bliksemactie de gijzelaars bevrijdden en mee- namen naar Israël, bleef me vrouw Bloch achter. Hoewel een Britse diplomaat, die later door Oeganda werd uitgewe zen, verzekerde dat hij haar nog levend in het ziekenhuis had aangetroffen, heeft de re gering van Amin altijd staande gehouden dat zij het ziekenhuis had verlaten, op weg naar de luchthaven van Entebbe en dat zij niet weet waar zij is gebleven. ADVERTENTIE NEW YORK (UPI) - Jimmy Carter is van plan een Amerikaanse buitenlandse politiek te gaan voe ren die mikt op "orde in de wereld", een beleid dat vooral qua mentaliteit zal afwijken van de "Machtspolitiek" uit het tijdperk-Kissinger. De nieuwgekozen Amerikaanse president, die op 20 januari 1977 in functie treedt, zegt dit in een giste ren gepubliceerd vraaggesprek met het weekblad Time. Carter definieert het begrip "Orde in de wereld" als een streven naar vrede. De pas gekozen president zegt voorts dat hij "onmiddellijk" contact zal leggen met leidende fi guren in de Sowjet-Unie, China, vooraanstaande Europese landen en Mexico. "Ik hoop orde in de wereld te krij gen in plaats van machtspolitiek", zegt Carter in het interview. "Naar mijn mening heeft er in Kissingers buitenlandse politiek een neiging bestaan de wereld te verdelen in twee grote machtsblokken, waarbij practisch alle landen ter wereld een standpunt werd afgedwongen". Bij die standpunten kon men vol gens Carter kiezen uit "Ik ben voor de V.S., ik ben tegen de Sowjet- Unie of ik ben tegen de V.S.". Contact Carter vindt het opdringen van een dergelijke keuze "het zaaien van permanente tweedracht". "Wat ik zal doen", zegt hij tegen Time, "is DEN HAAG (ANP) - De Russische dissident Wladimir Boekowski, die in Moskou zeven jaar gevan genisstraf uitzit, is stervende Dit heeft zijn moeder meegedeeld aan Mary Davis, een liberaal lid van een delegatie van jeugdorga nisaties van Britse politieke par tijen die vorige week de Sowjet- Unie heeft bezocht. Boekowski heeft een maagzweer, maar het dieet dat hij nodig zou hebben wordt hem geweigerd. Hij heeft sinds half augustus geen bezoek meer ontvangen, hij krijgt geen post of lectuur. Mary Davis heeft de Britse premier, George Callaghan, een brief van Andrei Sacharow overhandigd, waarin hij hem vraagt aan te dringen op de vrijlating van Boe kowski en andere politieke ge vangenen in de Sowjet-Unie en Oosteuropese landen. De Engelse jonge liberalen hebben de kwestie Boekowski aan de orde gesteld op het congres dat de afgelopen twee dagen in Den Haag is gehouden, en waar een "beweging van liberale en radi cale jeugd in de Europese Ge meenschappen" is opgericht. Dit is een 'jongerenafdeling van de federatie van liberale en demo cratische partijen die het ko mende weekeinde in de Haagse Ridderzaal vergadert. De jonge renorganisatie wil het congres vragen er bij de regeringen op aan te dringen, in Moskou stappen te nemen ten gunste van Boekows ki. De liberale jeugdbeweging, heeft nogal wat kritiek op het ont werpprogramma waarmee de li berale federatie de eerste verkie zingen voor het Europese parle ment, in mei/juni 1978 wil ingaan. Wat in dit programma wordt ge zegd over ontspanning is volgens een woordvoerder van jeugdor ganisatie van de WD die het in itiatief voor de liberale jeugdbe weging heeft genomen, "te sum mier'. Wat over sociale politiek wordt gezegd is "volstrekt on voldoende", de economische pa ragrafen zijn "zo nietszeggend" dat zij moeten worden ingetrok ken. Bovendien zou iets moeten worden gezegd over de zoge naamde "Berufsverbote", de maatregelen die in West- Duitsland zijn genomen om "ra dicalen" uit overheidsfuncties te Het komende weekeinde zal blij ken, of de ouderen bereid zyn iets over te nemen van deze funda mentele kritiek van de jongeren. Zij verwachten steun van in elk geval de Engelse, en mogelijk Wladimir Boekowski ook de Duitse en Franse libera len. De Nederlanders worden in dit verband niet genoemd. proberen weg te komen uit die po sitie en met de naties op individuele basis te onderhandelen over wat het beste is voor hun eigen bevol king". Op de vraag of hij persoonlijk con tact zal moeten leggen met buiten landse leiders, antwoordt Carter "Ja, dat zal ik onmiddellijk doen, speciaal met de leiders van de toon aangevende landen. Ik ben al door velen van hen uitgenodigd, hetzij voor bezoeken aan hun landen, het zij voor bezoeken van hen aan mij. Carter zal op korte termijn samen met zijn eigen adviseurs en de frac tieleiders in het Congres proberen te komen tot een gemeenschappe lijk standpunt ten aanzien van de Amerikaanse buitenlandse politiek voor de komende vier jaar. Aan dat overleg, zegt hij in het gesprek met Time, kent hij de hoogste prioriteit toe. Het streven naar een gemeen schappelijk door regering en Con gres gedragen buitenlandse poli tiek noemt Carter "een radicale breuk met wat er tot dusver be staat". Kissinger, aldus Carter, "liet het Congres pas toe tot het proces van besluitvorming, wanneer dat voor hem politiek nuttig was". Gevraagd om specifieke standpunten ten aanzien van zuidelijk Afrika, het Midden-Oosten en Azië, ant woordde Carter zich voor het mo ment liever te bepalen tot de grote lijnen, dan in te gaan op details. "Ik hoop", zei hij, "zo goed als ik kan een positie te scheppen waarin ons land de leider van de wereld is, niet op grond van militaire macht, economische druk of politieke overreding, maar op grond van het feit dat wij het gelijk en het fatsoen aan onze kant hebben". Meerderheidsbewind Niettemin liet hij daarop in speci fieke zin volgen: "Ik ben sterk vóór een meerderheidsbewind in Rho- desië en in Zuid-Afrika en ben van plan dat aan de wereld duidelijk te maken". "Voorts", aldus Cartër, "ben ik van plan diplomaten te benoemen die kunnen bogen op een uitnemende staat van dienst, en dat alleen op grond van verdienste en niet bij wijze van politieke beloning. Ik heb me hiertoe op erewoord verplicht en ik zal deze belofte niet breken". Carter wil verder de ontwikkelings landen niet langer als blok benade ren, maar op individuele basis met ze praten. "En dit geldt niet alleen voor de Afrikaanse landen, maar ook voor de landen van Latijns- Amerika en die in Oost-Europa". verkrijgbaar bij o.a.. Focke Meltzer Den Haag/Rijswijk Kunsthandel Au Bon Gout Winkelgalerij Gangetje 8 Leiden k- De aanstaande president Jimmy Carter liet zich giste ren met zijn vice-president Walter Mondale en hun echt- genoten fotograferen in een "ontspannen sfeer", alvorens hij zijn eerste officiële pers conferentie als toekomstig president gaf. PARIJS (DPA) - Eventueel mee doen van communisten aan rege ringen in West-Europa is in de eer ste plaats een zaak van de Europea nen. Dit is de mening van Zbigniew Bzrezinski, adviseur in buiten landse aangelegenheden van de gekozen president Jimmy Carter en wel genoemd als een van de kandidaten voor het ambt van dr. Henry Kissinger. „Uiteraard", verklaarde Bzrezinski in een vraaggesprek met het Parijse dagblad „De Quotidien de Paris", „zijn wij geen voorstander van de aanwezigheid van communisten in de regering. Maar het zou belache lijk zijn wel te spreken met Brezjn- jew en geen contact te willen heb ben met Berlinguer (diens Ita liaanse collega als partijsecreta ris)". Bzrezinski verweet de huidige Amerikaanse buitenlandse politiek „gebrek aan fantasie" en een obses sie met het in stand houden van het machtsevenwicht. „Zij bekommert zich meer om onze tegenstanders dan om onze vrien den", verklaarde hij, het gevaar dat daarin schuilt is volgens hem dat de Verenigde Staten in de toekomst op het politieke wereldtoneel geïso leerd raken. Bzrezinski is van mening dat de Amerikaanse politiek op langere termijn herzien moet worden en aan een herstructurering van het wereldsysteem gedacht moet wor den. De Amerikaanse Zuid-Afrika- politiek is volgens Bzrezinski een voorbeeld van zijn opvatting dat de Verenigde Staten alleen maar bui tenlandse politiek op korte termijn bedreven hebben. Zij is sinds de Tweede Wereldoorlog uitgegaan van de Oost-West-visie en heeft niet begrepen dat het lot van de wereld door de Noord-Zuid-visie bepaald is gaan worden. Prof. Zbigniew Brzezinski: "Als we met Brezjnjew praten, waarom dan niet met Berlin guer?" De 20-jarige Pool Andrzej Jaros- law Krasinski, die vanmiddag een Pools vliegtuig kaapte, wordt hier na de landing op het vliegveld van Wenen door voli- tiemannen weggevoerd. PEKING (Reuter) - Tsjiang Tsjing, de weduwe van Mao Tse-toeng en drie andere links-radikalen zullen worden berecht wegens het bera men van een staatsgreep, zo heb ben Chinese functionarissen giste ren gezegd tegen een bezoekende Finse delegatie. Ze zouden ook hebben gezegd dat deze zoge noemde „bende van vier" nu onder huisarrest staat. De functionarissen zeiden niet of het proces openbaar zal zijn, of ach ter gesloten deuren zal worden ge houden. Een openbaar proces tegen gezuiverde leiders is in de ge schiedenis van de Chinese volksre publiek nog niet voorgekomen. Een commissie onderzoekt of de „bende van vier" illegale relaties onderhield met de Sowjet-Unie. De vier zijn sinds 7 oktober onder ar rest, en zijn uit de communistische partij gezet. Tan Tsjen-lin, vicevoorzitter van het Chinese volkscongres zou tegen de Finnen hebben gezegd dat er tot dusver niet is vastgesteld dat de vier in contact stonden met de Sowjets. Voorzitter van de com missie van onderzoek is minister van Defensie Jen Tsjien-jing. Tan had ook gezegd dat de vier ra dicalen machtsbelust waren en een „chauvinistische grote mogendheden-politiek" gevoerd zouden hebben, in plaats van het huidige beleid van gelijke behande lingen van kleine en grote naties. Volgens Tan is 99,99 procent van de Chinezen vastberaden tegen de ra dicalen. Genève moet worden hervat SOFIA/BELGRADO/CAIRO (DPA) - Ter afsluiting van hun tweedaagse ontmoeting hebben de ministers van buitenlanse zaken van de Sowjet-Unie en Egypte, Andrei Gromyko en Ismaël Fachni, zich gisteren in de Bulgaarse hoofdstad Sofia uitgesproken voor een snelle hervatting van de confe rentie van Genève over het Midden-Oosten. Ten aanzien van de onderkoelde betrekkingen tussen Cairo en Mos kou verklaarde Fachmi dat „alle aspekten van de wederzijdse be trekkingen in volledige openheid aan de orde zijn geweest" ADVERTENTIE Van jonge Pool nogelijkheden: paté, cervelaat, kookworst enz. WENEN (AP) - Eeen twintigjarige Pool heeft gisteren een Pools ver keersvliegtuig dat op weg was van Kopenhagen naar Warschau ge kaapt en de piloot gedwongen naar Wenen te vliegen. Daar heeft hij zich aan de politie overgegeven. De man, Andrzej Ja- roslaw Karozinski, is hierop gear resteerd Hij had de kaping kunnen plegen door te dreigen met een handgra naat, maar dat bleek geen echte te zijn. Aan boord van de machine, een Toepolew 134, bevonden zich 29 passagiers. De directeur van de luchthaven van Kopenhagen heeft meegedeeld dat de jonge Pool werd gedeporteerd en terug moest naar zijn land. Waarom wist hij iets Twee Deense politiemensen die hem vergezelden hadden hem op wapens gefouil leerd. Hoe Karoszinski was gekomen aan het voorwerp dat leek op een hand granaat is niet bekend. Hij had de piloot gedreigd het toe stel op te blazen en deze deed toen wat hem bevolen was, en zette koers naar het neutrale Oostenrijk. Te Kopenhagen is nog vernomen dat de Oostenrijkse politie de Deense had opgebeld en gezegd dat de „handgranaat" was gemaakt van stukken uitgekauwd roggebrood dat toen in de vorm was gekneed en bedrieglijk veel op een projectiel leek. De Deense politie heeft meege deeld dat Karoszinski in Denemar ken vier maanden had gezeten we gens inbraak, diefstal en valsheid in geschrifte en dat hij thuis ook al het nodige op zijn kerfstok had, rede nen te over om hem te deporteren. GENEEVE (UPI/Reuter) - De zwarte Rhodesische leiders hebben gisteren een Britse compromis voorstel verwerpen om 1 maart vast te stellen als datum voor de onaf hankelijkheid vam Rhodesië. De nationalistische leiders zeiden dat de datum hun te ver weg ligt. „Bin nen twaalf maanden of we stappen op", dreigde Robert Moegabe, de militante leider van de Afrikaanse nationale unie van Zimbabwe (ZANU). Ook Joshua Nkomo, part nervan Moegabe in de unie, was de mening toegedaan. De twee andere nationalistische leiders bij de con ferentie over Rhodesië bisschop Moezorewa en dominee Sethole - rivalen van Nkomo en Moegabe - wezen de datum gedecideerd van de hand. Het voorstel, bedoeld als compro mis, was gistermiddag door de Britse voorzitter van de conferentie in Geneve, Ivor Richard, op tafel gelegd tijdens een bijeenkomst tussen de delegatieleiders. De bij eenkomst werd vervolgens voor korte tijd geschorst om de leider^ gelegenheid te bieden het voorstel te bestuderen. Britse deskundigen huldigen het standpunt dat de juridische consti tutionele procedures niet binnen een jaar kunnen worden voltooid. Het voorstel van Richard is juist gebaseerd op de tijd die Britse juri dische deskundigen noodzakelijk achten voor elk van de stappen in het proces dat naar onafhankelijk heid moet leiden. Nieuw kabinet in Teheran TEHERAN (DPA) - Premier Amir Abbas Howeida van Iran heeft gis teren een herschikking van zijn ka binet bekend gemaakt. Bij de ver anderingen zijn twaalf ministeries betrokken. Het nieuwe kabinet telt 26 personen, één minder dan voor heen. Ook de functie van directeur van de Universiteit van Teheran is gewij zigd. De Sjah heeft de nieuwe mi nisters gisteren in gehoor ontvan gen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9