Aarhof goed „m de markt" Waardering Vrouw heerst Bus niet in trek BIJZONDER TIENTJE PUBLIEK Leidse piste vraagt aparte schaatsstijl Ouders helpen de Sint Onderscheiding Noord wijkse prof. Sobels ARP-LEDEN WILLEN BOERSMA LAGER AUTOPREMIE VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 AT OTJTVT A A AT rvt?NT D T TNT „A-1-u~+ ...Wüi r^A NOORDWIJK - Professor dr. F. H. Sobels uit Noordwijk is gistermid dag in zijn woning aan de Voor straat 25 onderscheiden met het Commandeurschap in de Orde van Leopold II, een der hoogste Belgi sche onderscheidingen. Ambassadeur Lodewijk reikte hem de onderscheiding uit. Prof. Sobels is hoogleraar in de stralengenetica en een wetenschapsman van inter nationale bekendheid. Hij heeft onder meer deel uitgemaakt van de Belgische delegatie bij het VN- scientT committee on the effect of atomutic radiotion. Voor zijn werk in deze commissie eerde de Belgische regering hem door hem bovengenoemde onderscheiding oe te kennen. 'orig jaar werd Prof. Sobels be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. AARLANDERVEEN Vrijwel heel de bevolking van Aarlanderveen heeft het gisteren zonder vers brood moeten stellen. Oorzaak hiervan was dat bij het uitventen van het brood bakker Van Haas trecht op het Noordeinde verzuimde zijn bakkers kar op de handrem te zet ten. Gevolg: toen de bakker met zijn mand met enkele broden een erf wilde oplopenhoorde hij achter zich een hevige plons. Omkijkend zag hij zijn bakfiets volgeladen met broden etc. te water gaan ,Peeg" Met behulp van omwonenden werd de kar snel weer op het droge gebracht (foto) maar de lading was wel bedorven. Een schade van enkele honderden guldens en de bakker kan op nieuw "deeg" gaan klaar ma- broden. ALPHEN AAN DEN RIJN - In de twee jaar van zijn be staan heeft het winkelcen trum de Aarhof in Alphen aan den Rijn z'n bestaans recht duidelijk bewezen. Deze conclusie is gewettigd aan de hand van de cijfers die in maart van dit jaar werden vergaard bij tien door beheerder Brevast'75 gehou den ènquête. „Goed" In totaal werden 515 bezoekers on- dervraagd. 87 procent van hen gaf De Aarhof: veel "vaste klanten als totale waardering „goed 12 procent „matig" en 1 procent had geen mening. Uit passanten- tellingen kwam verder naar voren, dat het bezoek aan de Aarhof groter is dan aan vergelijkbare winkelcen tra en dat de bezoekers trouwe klanten van het winkelcentrum zijn. In de enquête-week (15 tot en met 20 maart) werden bij de toegangen tot de Aarhof 77.500 passanten ge teld, bijna het dubbele van wat normaal geacht wordt voor een winkelcentrum van deze omvang. Dit zou betekenen, dat de Aarhof per jaar door zo'n drie-en-een-half tot vier miljoen mensen zou wor den bezocht. Vaste klant Een zeer groot aantal van hen be zoekt daadwerkelijk de winkels. In de enquête-week in maart was tweederde van de bezoekers, ruim 51.000 mensen, één of meer van de v/inkels binnen geweest. Mensen die bovendien voor een belangrijk deel te beschouwen zijn als vaste klant; want van de uitgebreide on dervraagde klanten zei 75 procent minstens één keer per week in het winkelcèntrum te komen. Woordvoerder Knip van Brevast: „Uit die cijfers blijkt, dat de Aarhof zich in zeer korte tijd heeft waar gemaakt, dat het winkelcentrum een duidelijk gewenste aanvulling op het winkelareaal in Alphen aan den Rijn blijkt te zijn. Voor de mensen, met name bij de gemeente, die indertijd vonden, dat die Aarhof er beslist moest komen, lijkt het me plezierig te kunnen constateren, dat het winkelcen trum functioneert, niet alleen voor Alphen, maar ook voor de regio." Wat dat laatste betreft van de be zoekers die op de dagen van maan dag tot en met donderdag de Aar hof bezoeken is 25 procent afkom stig uit de regio: een gebied met een straal van vijftien kilometer. In het weekend loopt dat percentage op tot 40 procent, waarbij dan met de belangrijkste rol. want 55 pro- name de vrijdag-avond en zaterdag cent van de mensen komen dan ko- in trek blijken te ziin. pen. Dat het weekend de top is ALPHEN AAN DEN RIJN - De 551 geënquêteerde klanten gaven de volgende mening over een aantal aspecten: Keuze aanbod artikelen Parkeergelegenheid Gezelligeheid Netheid Aantrekkelijkheid binnen Service/bediening goed matig slecht geen mening 71% 23% 1% 5% 63% 10% 4% 23%* 77% 19% 2% 2% 55% 33% 9% 3% 92% 7% 1% 77% 19% 1% 3% i voetgangers gaven dikwijls "geen mening" i ALPHEN AAN DEN RIJN - De vrouw bepaalt voor een belangrijk deel het „straatbeeld" in het winkelcentrum de Aarhof. In het weekend verschuift de balans overigens wel enigszins, maar ook dan is het bijna tweederde van de bezoekers van het vrouwelijk geslacht. De getallen: Over de hele week is de verhouding man-vrouw 29-71van maandag tot en met donderdag is die verhouding 24-76 en in het weekend 37-63. Omdat in het weekend de meeste boodschappen worden gedaan, ligt de conclusie voor de hand, dat de man dan nogal eens dienst moet doen als „pakezel" of chauffeur, gezien het feit dat ook het bezoek per auto in de weekends het grootst is. ALPHEN AAN DEN RIJN - De meerderheid van de klanten van de Aarhof blijkt zich per auto te verplaatsen. De bus, met overdekte halte plaatsen bij een van de ingangen van het winkelcentrum, blijkt nauwelijks in trek te zijn; T/m donderdag zijn aankopen in het weekend te doen. „Het zal, dunkt me, onmoge lijk zijn dit te verschuiven. Het is zelfs de vraag of het niet beter is om de winkeltijden helemaal te veran deren, wat later open in de morgen, wat later dicht in de avonduren". De vrijdagse koopavond blijkt goed te bevallen, maar desondanks blijft men kritisch staan tegenover de vrijdagavond als koopavond. Vrijdagavond „Dat is overigens niet iets speci fieks voor de Aarhof. maar een lan delijk gegeven", aldus Knip. „De vrijdag, de vrijdag-avond en direct erna de drukke zaterdag, beteke nen alles met elkaar een zware ma rathon voor het personeel, 't Is de vraag of die concentratie niet wat uit elkaar gehaald moet worden. Landelijk wordt dit momenteel onderzocht, zowel orfder consu menten als onder de winkeliers en het personeel. Daarbij speelt bo vendien dat de vrijdagavond meer en meer uitgaansavond, geqn win kelavond wordt". Van de winkels in de Aarhof blijkt het gevestigde warenhuis van de Hema de grootste trekpleister te zijn. Liefst 36 procent van de be zoekers zei hiervoor speciaal naar de Aarhof te gaan. Het andere grootwinkelbedrijf, Al- bert. Heyn,' blijkt meer een buurt functie te vervullen. iet weekend speelt overigens toch uur; bijna twee keer het r gemiddelde. In mijn rubriek schreef ik deze week overeen Leidse modezaak waarvan de adjunct-directeur door de Nederlandse Bank op de vingers was getikt omdat hij "vals geld in omloop had gebracht". Voor de verandering tik ik vandaag maar eens de Nederlandse Bank op de vingers. Het bewijs stukis een briefje van tien waarop een van de twee banknummers ontbreekt. Het bankbiljet is waarschijnlijk door de controle geglipt. Het is nu in het bezit van de Ter Aarse slijter Nico Hoogervorst, die het foutief gedrukte tientje bij toeval ontdekte. "Ik heb er de Nederlandse Bank aiover gebeld"zei hij, "endaar zei men dat het een zeldzaamheid is dat zo'n tientje in de roulatie komt. Daarom bewaar ik het voorlopig maar. Of er moet natuurlijk een verzamelaar zijn die er veel geld voor wil neertellen". Deze week heb ik in nauwe samenwerking met mijn degelijke houten Noren wat proefrondjes gedraaid op de ondergekoelde piste van het kortgeleden aan de Vondellaan in Leiden geopende Ton Menken- schaatspaleis. En ik moet zeggen; voor iemand die pas in zijn element is als ,ie de be nen uit kan slaan op een toegevroren water met een oppervlakte van bijvoorbeeld de Kager- plas, is de bescheiden overdekte baan van Menken wel erg wen nen. Ik kon in elk geval mijn draai niet goed vinden op het slechts 220 meter lange par koers. Misschien dat ik mijn proef rondjes op een ander tijdstip Zo'n tachtig ouders van kleuters van de Leidse Zonnebloem- school hebben gisteravond in j de gang van het schooltje hun best gedaan op de vervaardi ging van onder meer grote knuffelbeestenpoppenkasten en poppen. Het eigenhandig vervaardigde speelgoed krij gen de ouders mee naar huis om het de kleuters met St. Ni- colaas cadeau te doen. "De gezamenlijke werkavond. zo vertelde mij Henk Vis dif' de oudercommissie zit, "neeji een drieledig doel. Op de eer ste plaats willen we de ouders een beetje bij het schoolgebeu ren betrekken. Daarnaast vinden we het contact tussen de ouders onderling erg be langrijk en tenslotte komt men op zo'n manier vrij goed koop aan een leuk cadeau had moeten draaien, met wat minder drukte op de baan. Maar ik ga bij een dergelijke proef het liefst uit van een gemiddelde bezetting zoals afgelopen dinsdagavond. Er waren zo'n 250 hardrijders in de baan toen ik om acht uur voor de laatste maal mijn schaatsriempjes controleerde en op het ijs stapte. De baan zag er voortreffelijk uit, er stond een gezellig muziekje op, dé. temperatuur was aan genaam fris, kortom; ik had er zirt in. Ik begon met rondjes makkie aan en schakelde toen uiteraard over op een hogere ver nelling. Op de vrij smalle baan leverde dat toch wat problemen op. Op de rechte stukken moest ik om de ha verklap acrobatische toeren uithalen om langzaam-rijders te kunnen ontwijken. Want rechts houden, zoals op an dere kunstbanen, zijn de lapgzaamrijders in Leiden niet verplicht. En dan de bochten. Daar heb ik gaan hoogte van kunnen krij gen. Normaal gesproken ga ik een bocht in, stap acht of ne gen keer over en begin aan een volgend recht eind. Maar op de Menken-baan moest ik een heel andere techniek ver zinnen. Het werd uiteindelijk een mengelmoesje van ge haast overstappen, snelheid inhouden en duimen datje bij het uitkomen van de bocht niet in volle vaart tegen de langs de ijsrand opgetrokken balustrade smakt. Alleen ijs hockeyers in dubbeldikke pakken kunnen zo'n optater pijnloos verwerken. Overigens, dinsdagavond ont brak een segment van een paar meter uit de balustrade en wel precies in een „gevaar- Trekken Voor de zelfstandige winkeliers in de Aarhof moet het een prettige ge dachte zijn, dat bijna de helft van de mensen die iets kochten in de Aar- hof (46 procent), die aankopen bij hen deden. „Het blijkt, dat ook zij mensen trekken en dat het idee van dit winkelcentrum, één groot wa ren huis zijn, aan blijkt te spreken", aldus Knip. De geënquetteerden vonden het voornaamste voordeel van het cen trum: overdekt, warm en gezellig dicht bij elkaar liggende winkels. Als belangrijkste nadeel werd de aanwezigheid van veel jeugd ge noemd. (Bij beide vragen kon men volledig vrij antwoorden, keuze mogelijkheden waren niet aange geven). Over dit nadeel zegt Knip: „Wij kij ken daar toch wel iets genuanceer der tegen aan. Als je pretendeert een binnenstadje in de binnenstad te zijn, dan moetje dit incalculeren. Dan moet je ook geen activiteiten gaan ontplooien, om die vorm van overlast van jeugd weg te nemen door de politie of zo, maar zorgen voor activiteiten die die jeugd aan spreken. «ui 6c..uuu»u,. OP ^at laatste beraden we ons op de hele week is 1.400 per uur dat Volgens Knip blijkt uit deze cijfers dit moment, we zoeken naar oplos van de zaterdag is 2.700 bezoekers dat het publiek nog altiid gewend is singen. HILLEGOM - De antirevolutio nairen in Hillegom vinden dat de ARP op landelijk niveau teveel als slippendrager van Den Uyl fun geert. Dat vond althans oud- wethouder Van der Vinne tijdens de gisteravond gehouden AR- vergadering. Raadslid Hoekstra vroeg zich zelfs af of de AR-top „niet teveel op links is georiën teerd" en kwam met een voorstel om drs. Koning als tweede te plaatsen op de lijst. Aantjes zou eerste blijven volgens de plannen van Hoekstra, maar Boersma zou naar de vijfde plaats duikelen. Natuurlijk kwam ook de Hille- gomse gemeentepolitiek ter spra ke. De vergadering was tegen het bestaande plan om de bibliotheek samen met kruisgebouw, mortua rium en een aantal luxe woningen te situeren bij de voormalige Hor- tico aan de Wilhelminalaan. „De verkeerssituatie daar is voor de jongere lezers even gevaarlijk als bij de Sint Jozefkerk waar de bi bliotheek momenteel staat". De AR vindt dat de leeszaal centraal bereikbaar moet zijn en boven dien parkeerruimte in de buurt moet hebben. De bibliotheek zelf wil het liefst naar het terrein aan de Jhr. Mockkade waar vroeger het zwembad stond. Het bezwaar van deze plaats is de hoge grond prijs. De AR sprak gisteren uitgebreid over de gemeentelijke bestem mingsplannen. Eensgezind was de vergadering van mening dat de herziening van de plannen, waar van naar de AR mening de bóllen- handel de dupe zal zijn bij uitvoer ing, hoogstnoodzakelijk is. Raads lid Hoekstra merkte op dat her ziening een vrij tijdrovende pro cedure is maar wist wel dat de gemeente over een half jaar een schetsplan hoopt te presenteren. De vergadering wenste verder een openbaar toegankelijk fractiebe- raad waarin de schoolbegelei dingsdienst ter sprake aou komen. Het college van B&W heeft zich in haar begrotingstoelichting nega tief ten opzichte van de dienst op gesteld. DEN HAAG (ANP) - De verzeke ringsmaatschappijen hebben zich tot het ministerie van Economi sche Zaken gewend met het ver zoek de premies voor de autover zekeringen te mogen verhogen. Volgens een woordvoerder van het ministerie is er nog niets be slist over de omvamg van de pre mieverhoging. Maar volgens de ochtendbladen zouworden aange stuurd om 20 pet duurdere WA en ruim 5 pet meer voor all risk k Voor hardrijders is de Leidse ijsbaan wet lijke" bocht. Twee man zag ik met verschrikte ogen in dat uitnodigende gat verdwijnen en een stukje verder „schaat- sen"op de naast de ijsbaan ge legen stenen vloer. Maar zij waren niet de enigen die onderuit gingen. Zelf werd ik in mijn twintig proef rondjes ook vier keer het slachtoffer. Voor de eerste keer in rondje 8, omdat ik me in een bocht verstapte op twee mandstukjes van een fil tersigaret, In ronde 10, omdat de zakdoek die ik onder één van mijn schaatsriempjes had gedaan (tegen het knellen) onder mijn schaats geraakte. Bij het ingaan van de 15e ronde, omdat ik uit balans werd ge bracht door iemand die me (per ongeluk) een klap verkocht met een paar schaatshoezenen tens lotte, ik had de finish in zicht, in ronde twintig Nog even mooi door de laatste bocht, dacht ik, maar ik hield geen rekening met een zestiger die midden op het ijs stond te r een kennis op de binnenbaan. Ik kon hem net ontwieken, raakte wel uit ba lans en smakte half vallend tegen de houten ballustrade, juist op het moment dat de mu ziek zweeg. Ik was niet helemaal tevreden, over deze nieuwe Leidse ijs baan. Ton Menken zelf ook niet. Ik vertelde hem over de proefrit en hij kon mijn ongenoegens voorstellen. „Er moet in derdaad nog het één en ander worden verbeterd", zei hij mij. „Over dat gat in de ba lustrade heb ik meer klachtem gehoord. Dat is namelijk het punt waar de ijsmachine de baan op komt. Maar soms blijft die poort onnodig lang open staan. Dat hoort niet". En over de bochten: „Ik heb gis teren wat marathonrijders op mijn baan gehad. Die hadden er geen last van, al moesten ze wel overschakelen op een verfijnde bochtentechniek. En dat is over het algemeen weggelegd voor goede schaatsers".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4