LWS: grenzen aan inkomen "Flatkinderen missen dat, zo'n tuin" Hf Dure flats niet meer voor lage-inkomensgroepen LEDENVERGADERING Werkgroep: toekomstig AZop bestaand terrein NOG EVEN..., DAN STAAN ZE VOOR DE DEUR! VERBOUWINGS UITVERKOOP MET ZEER GROTE KORTINGEN!! (VAN 20 TOT 50%) VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 LEIDEN - De Leidse Woningstichting wijst geen dure wo ningen meer toe aan mensen met een laag inkomen. Onder "duur" moet in dit geval ruim 400 gulden (inclusief kosten voor service, gas en elektriciteit) aan huur worden verstaan en onder "laag inkomen" lager dan 1800 a 2000 gulden bruto per maand. In de praktijk komt het erop neer dat de flats van de LWS in de Merenwijk en in Kweeklust (Morskwar- tier) niet meer aan deze inkomensgroepen verhuurd zullen worden. Het bestuur van de stichting is bij zijn besluit gebleven, ondanks de bezwaren hiertegen van wethouder Verboom en het gemeentelijk Bureau Huisvesting. De wo- "f -^6 ningen van de LWS worden uitsluitend toegewezen op voordracht van Bureau Huisvesting, maar "voorstellen voor kandidaten met een inkomen beneden de 1800 gulden per maand zullen door ons voor toewijzing in de Merenwijk en Kweeklust niet in behandeling worden genomen. Het indienen van deze voorstellen ware derhalve door het Bu reau Huisvesting na te laten", schrijft penningmeester Pera in een brief, die gericht is aan de adviescommissie inzake x het huisvestingsvraagstuk (een commissie, bestaande uit sm— raadsleden, ambtenaren en op het gebied van huisvesting *<*p| deskundigen, die B. en W. adviezen verstrekt) f ••V- gjfc r4[SÊ-Éfcs Door John Kroon Het besluit van de Leidse Wonings tichting om deze grenzen aan huur in inkomen te stellen, heeft ver strekkende consequenties. Het be tekent dat mensen met een laag in komen eenvoudig niet meer in een nieuwbouwwoning kunnen wor den ondergebracht (althans niet van deze stichting), omdat vrijwel geen nieuwbouwwoning een huur prijs (inclusief bijkomende kosten) heeft, die onder de vierhonderd gulden ligt. In principe ligt de in komensgrens op 2000 gulden bruto per maand; gevallen van 1800 tot 2000 gulden worden apart bekeken. Wanneer het beleid van de LWS al gemeen toegepast zou gaan wor den, dan leidt dit tot de onvermijde lijke conclusie: nieuwbouw plegen voor de laagstbestaalden is kenne lijk onmogelijk geworden. Want zelfs de zwaargesubsidieerde wo ningen, die in het gebied tussen Herengracht-Zijlsingel worden ge bouwd, dreigen voor deze categorie woningzoekenden ontoegankelijk te worden. "En toch moeten we doorgaan met sociale woningbouw", zegt direc LWS-flats in Kweeklust Mui- dierkring): niet meer voor lage inkomensgroepen. teur Sfreefland van de LWS, die samen met de woningmaatschap- pelijk werkster mevrouw Van der Heijden het standpunt van de stich ting toelicht "Als je stopt met bouwen valt er een dusdanig gat, dat als je dan later weer gaat bou wen, alles nog veel duurder is. In het Morskwartier, de Storm Buy- singhstraat, hebben we na de oor log huizen gebouwd, die zes of ze ven gulden per week kostten. Dat was toen veel en er woonden dokto ren, referendarissen, advocaten. Na verloop van jaren zijn die woningen bereikbaar geworden voor mensen met een lager inkomen". De Leidse Woningstichting incas seert maandelijks zo'n miljoen gul den aan hurenMaar constant staa t een huurschuld van om en nabij de vijfhonderdduizend gulden uit. pen. Maar dat niet alleen. Streef- land: "Er zijn mensen, die niet als huurschuldenaars te boek staan, maar die wel vreselijk in de ellende zitten. Ze kunnen niet meer op va kantie, daar hebben ze geen geld meer voor. Ze komen bij ons en vra gen: help ons alsjeblieft aan een goedkopere woning. Er is ontzet tend veel verborgen woningnood" "Huursubsidie blijkt ook niet al leenzaligmakend te zijn. Er zijn mensen die het niet aanvragen A) omdat ze niet willen uit een soort schaamte of B) gewoon te balorig zijn om huur te betalen en ook geen subsidie willen aanvragen. Kijk, wij begrijpen dat het niet leuk is voor Bureau Huisvesting, als wij mensen weigeren. Voor hun is elk geval dat ze hebben opgelost een prettige aangelegenheid. Maar de verantwoordelijkheid ligt dan wel bij de woningcorporatie. Het uit gangspunt van de LWS is huisves ting voor iedereen. Maar je moet ook veel mensen tegen zichzelf be schermen. De ellende, die ontstaat door het toewijzen van een te dure woning kan veel groter zijn dan voor die tijd. Eigenlijk is dat door het college van B en W erkend. Daarom is de LWS uitgebreid met een afdeling woningmaatschappe- lijk werk". De Leidse Woningstichting heette vroeger stichting tot beheer en exploitatie van woningen te Lei den, de roepnaam was Gemeente lijke Woningstichting. De naams verandering werd in 1974 gekozen om aan tegeven dat de stichting door een wijziging van de statuten minder afhankelijk van de ge meente staat. De LWS heeft een apparaat van mensen in dienst, onder leiding van een directeur. Het beleid wordt bepaald door het bestuur, waarvan de leden door B en W zijn benoemd. Het bestuur bestaat uit maximaal zeven per sonen (op het ogenblik zes). Wan neer er in het bestuur vacatures zijn, dan hebben de zittende leden het recht om voordrachten aan B en W te doen ter vervulling daar van. De stichting kan een auto noom beleid voeren; B en W kun nen alleen ingrijpen als de be stuurssamenstelling onvolleidg is (bijv. als er nog maar drie leden zijn). Het bestuur wordt geadvi seerd door een voornamelijk uit gemeenteraadsleden samenges telde adviesraad. Deze raad kan wel invloed uitoefenen op het be leid, maar geen besluiten nemen. De Leidse Woningstichting (LWS) heeft bijna vijfduizend woningen in beheer. "Van oudsher diende de LWS voor de opvang van gezinnen, die bij de plaatselijke woningbouwvereni ging of particuliere verhuurder we gens huurschuld eruit zijn gezet of om andere redenen niet werden geaccepteerd. De gemeente moet ze dan elders huisvesten, in de hoop dat het weer goed betalende bewo ners worden. Het quantum slechte betalers is daardoor bij ons groter". Maar ook voor de LWS zijn er gren zen. In een paar gevallen is de stich ting tot huisuitzetting overgegaan. Daar zijn dan uitgebreide pogingen tot gesprekken aan vooraf gegaan. "We gaan in principe met elke rege ling, die de bewoners voorstellen om hun huurachterstand weg te werken, akkoord. Maar dan moet er wel te praten zijn". "Je kunt wel proberen de pro bleemgevallen van bureau huisves ting weg te werken, maar daarmee nooit doelbewust huurschuld scheppen met als gevolg huisuit zetting. Want het is echt niet leuk om iemand zijn huis uit te moeten zetten". Stichting Leidse School- en Werktuinen ijvert voor natuureducatie LEIDEN - Sinds de oprichting van de Stichting Leidse Schooi en Werktuinen - vermoedelijk kort na de laatste wereldoorlog, maar er zijn geen documenten die dat kunnen bevestigen - be schikt Leiden over één hectare grond waarop zo'n 350 school tuintjes zorgvuldig worden op gekweekt. Die tuintjes liggen in Leiden-Noord in het verlengde van de Marnixstraat, naast de Door Wim Wirtz Karei Doormanschool en ver scholen achter herfstbruin ge boomte. Het zijn lapjes grond van zo'n tien vierkante meter met groente erop en bloemen. On geveer 350 kinderen van dertien scholen uit noord maken er ge bruik van, daartoe in de gele genheid gesteld door de Stich ting Leidse School- en Werk tuinen, die de grond huurt van de gemeente. In het seizoen - dat wil zeggen: van 1 mei tot 1 oktober - kunnen vijfde- en zes- deklassers van lagere scholen vrijwillig en na schooltijd een schooltuintje onder hun hoede nemen tegen betaling van de bijna symbolische prijs van twee gulden. Via de secretaris van de stichting, F. Knotter (die uit het agrarisch onderwijs af komstig is), wordt er collectief zaad ingekocht en ook andere goederen die nodig zijn om het groen welig te doen tieren. "Ik begeleid ze", zegt Knotter. "En dan hebben we nog iemand via de sociale dienst en een tuin man van de plantsoenendienst, van wie we enorm veel mede werking krijgen". Op het eerste gezicht lijkt het dus goed te gaan, daar op de tuintjes in Leiden-Noord. Maar de stichting wil meer. "We zijn dankbaar", zegt de voorzitter van de stichting, B. F. Bruinsma (de hortulanus van de Leidse Hortus Botanicus), "maar niet tevreden". Al geruime tijd beij Heempark Leidens enige schooltuh nplex nabij de Marnixstraat. Het vert de stichting zich voor een uitbreiding van activiteiten op het gebied van wat zo treffend wordt aangeduid met "natuu reducatie". Vorming dus op het gebied van de kennis der na tuur de bloemen, de planten, de groente, het fruit, de bomen en de dieren. Er zou kunnen worden volstaan met een uitbreiding van het aantal schooltuintjes, overal in Leiden, in verschillende wij ken. Maar de stichtingsvoorzit ter Bruinsma vindt dat niet zo zinnig. "Het gaat nu allemaal op vrijwillige basis, de kinderen komen nu na schooltijd naar de tuin. Maar ik geloof zelf dat het nuttiger zou zijn als het in het kader van de educatieve vor ming zou kunnen gaan, als je het zou kunnen inpassen in het lesrooster van de scholen". Kasten Wat de stichting in concreto wil is een schoolbiologische dienst. Een dienst die de natuureduca tie voor scholieren samen met de leerkrachten organiseert, coördineert en begeleidt. Arn hem heeft zo'n dienst. Maar toen de desbetreffende Leidse wethouder en een aantal raads leden daar een paar maanden geleden een kijkje gingen ne men, schrokken ze volgens Bruinsma van de kosten: "Het kostte tonnen". Financiële redenen dus waarom er ook volgend jaar geen schoolbioloog in Leiden wordt aangesteld, ofschoon deze functionaris wel hoog op het verlanglijstje van de ge meente staat. Trouwens, ook op de Leidse basisscholen wordt de aanstelling van een school bioloog zeer wenselijk geacht. De Leidse biologiestudente Marijke van der Horst-Kruyt die vorig jaar na een gedegen onderzoek een nota over de schoolbioloog het licht deed zien, becijferde dat 29 procent van de meeste basisscholen in Leiden een schoolbioloog voorbij, de tuin verlaten. noodzakelijk vond en 68 pro cent dat wenselijk achtte. In diezelfde nota wordt de schoolbioloog omschreven als iemand die probeert de jeugd meer kennis der natuur bij te brengen en die als belangrijkste taak heeft de begeleiding van leerkrachten bij de samenstel ling van lespakketten. Bruin sma en Knotter zijn het van harte met de teneur van de nota eens. Bruinsma: "Kijk naar de dienst in Arnhem. Daar is men zowel binnen als buiten bezig met lessen. Er wordt aan micro- scoperen gedaan, de leerkrach ten worden geschoold, er wordt op tuinen gewerkt. Kortom: de natuureducatie wordt gestimu leerd in schoolverband. Als je dat ook in Leiden zou kunnen doen, dan zou dat natuurlijk prachtig zijn". Knotter: "Nu gaan de kinderen ha schooltijd naar de tuin. Maar een leer kracht zie je er niet. Ja, af en toe. Maar in het algemeen is er weinig interesse". In het verleden heeft de stich ting al eens geprobeerd om de scholen in Leiden om de tafel te krijgen. Hun de vraag voor te leggen van: wat kan er op het gebied van de natuureducatie in Leiden gebeuren? Bruinsma: "Maar de opkomst was bedroe vend. Terwijl je je toch samen moet afvragen: wat kunnen we in Leiden doen? Er moeten toch mogelijkheden zijn? Er is een kinderboerderij in de Meren wijk, ik denk aan het Heem park, de Hortus. En met z'n al len kun je toch een heleboel be reiken". De stichting denkt, zoals ge zegd, in eerste instantie aan een schoolbiologische dienst. Daarbij is Bruinsma zich er van bewust dat er geldschaarste heerst en dat vooral een armlas tige gemeente als Leiden daar veelvuldig mee in aanraking komt. "Daarom zeg ik: goed, als het niet kan, dan heb ik daar be grip voor, dan gaan we voorlo pig op deze basis verder. Maar dan kun je er toch in elk geval nog met de scholen over gaan praten". De schooltuin, de schoolbiolo- 0sche dienst, ze zijn eigenlijk aömlsbaar in het onderwijs. Vinden de voorzitter en de se cretaris Knotten "De kinderen zijn bezig. Ik geloof dat dat so- wie-so een belangrijk aspect is. En je brengt ze bovendien in aanraking met de natuur. Ze komen dagelijks in aanraking met de consumptie. En door zo'n tuin komen ze ook te weten hoe die consumptiegoederen, bijvoorbeeld groente, ontstaan. Er zijn nog steeds kinderen die denken dat aardappelen boven de grond groeien, ik noem maar wat. Wat dat betreft kun je vooral flatkinderen er goed uit halen. En dat is ook logisch, want voor een kind is een flat een onding. Een kind dat in een huis woont met een tuin, die weet er nog wel wat van, die ziet z'n vader bijvoorbeeld bloemen kweken of zo. Maar een kind dat in een flat woont, die mist dat. Zo'n tuin". Partij van de Arbeid Amendementen beginsel-programma 5 november in Het Parlement Nieuwe Rijn 52, Leiden om 8 uur. LEIDEN - De Werkgroep Milieu beheer heeft er bij de ministerraad op aangedrongen de plannen voor toekomstige huisvesting van het Academisch Ziekenhuis te Leiden op het bestaande ziekenhuister rein, nader uit te werken. De werk groep denkt daarbij in de eerste plaats een vernieuwbouw (het zg. plan D), maar als dat op al teveel bezwaren stuit zou er op het be staande terrein een compleet nieuw ziekenhuis gebouwd kunnen wor den (plan B). De ministerraad zal, zoals bekend, volgende week vrijdag over de huisvestingsplannen voor het aca demisch ziekenhuis een definitieve beslissing nemen. Vorige week werd de beslissing uitgesteld mede omdat minister Gruyters toen dwars lag, hij wil geen nieuwbouw, maar vernieuwbouw. In haar brief aan de Ministerraad wijst de Werkgroep Milieubeheer erop dat er bij realisering van het plan B of D, ook als de universiteit nog meer nieuwbouw gaat plegen, er circa 26 hectare grond in de Leeuwenhoek (tussen Wassenaar- seweg en Plesmanlaan) overblijft voor andere functies en in het bij zonder voor woningbouw. Gespro ken wordt van 1250 tot 1500 wonin gen, die, omdat ze op rijksgrond zouden worden gebouwd, goed deels in de sociale sector kunnen worden ondergebracht. Hiervoor zou volgens de werkgroep kunnen worden afgezien van het bebouwen van de Stevenshofjespolder (ge bied tussen het Haagsche Schouw Meer Leids nieuws op pagina 19 en de Vink ten zuiden van de Rijn dijk). Indien er een nieuw zieken huis zou worden gebouwd naast en gedeeltelijk aansluitend op de be staande ziekenhuis (wat het AZL en de universiteit willen), zouden er volgens de werkgroep twee ge scheiden stukken grond overblij ven. waarvan het ene deel te klein zou zijn voor een nieuwe wijk (13 tot 15 hectare) en het andere deel achter het station) te laat beschik baar zou komen (na 1990) om te kunnen worden ingepast in de wo- ningbouwstroom De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 170.- Dit model met briljant 245.- Met 2 briljanten ...320.- Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT T81 Als we de binnenhuisarchitect en de aannemer goed hebben begre pen, trekken ze vandaag of morgen vakbekwaam, snel en efficient werkend, onze zaak aan de Breestraat 135 in Leiden binnen om er volgens het overeengekomen bestek alles uit te slopen en er een geheel gemoderniseerd interieur in aan te brengen. Ze doen dat voor u en voor ons. Voor u, omdat onze collecties in die nieuwe, verbouwde zaak véél beter tot hun recht zullen komen en onze cliënten, omringd door meer comfort, rust en ruimte, beter hun keus kunnen bepalen. Voor ons (en dat mag u best weten), omdat we op een omzetver- hoging mikken. Maar omdat grootmoeder al zei dat de kost nu eenmaal voor de baat uitgaat en we onze collecties onmogelijk tussen al dat verbouwings- geweld kunnen laten hangen, houden we (graag I) een INGAANDE ZATERDAG 6 NOVEMBER OM 9 UUR BREESTRAAT 138 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3