Juridische pand van strijd rond reclassering Geen derde kom over de brug Liberalen in de EG gaan een programma opstellen Concurrentie voor politie WEERWERK BEVORDEREN gas.fl Leiden heeft een binnenstadswinkel: Kantoor van "Vlees- meesters' VRIJDAG 3 NOVEMBER 1376 VARIA PAGINA 19 Wel of niet onttrekken aan woonruimte in Leiden BU UITDELEN PARKEERBONNEN UTRECHT (ANP) - Oneerlijke mededinging zo bestempelt de Utrechtse politie het uitdelen van zelfgemaakte parkeerbonnen aan chauffeurs, die hun persone nauto wat ongelukkig stallen in de Utrechtse binnenstad. Al verschillende malen zijn de nep-bonnen gevonden door politie-agenten als zij een echte be keuring onder de ruitenwisser wil den stoppen. Volgens een politie woordvoerder gaan er geruchten, dat het hier een actie van beroep- schauffers betreft. Op hetsterk op de echte parkeerbon gelijkende papiertje wordt de be trokken autobezitter toegevoegd: ,J)it is geen parkeerbon, maar als het aan mij was om ze uit te delen zouden het er twee geweest zijn. Als gevolg van uw stompzinnigtotaal mislukte poging tot parkeren heeft u hier genoeg plaats gebruikt om een volledige begrafenisstoeteen paard en wagenm twee olifanten, een geit en een parade van 26 pyg meeën uit donker-Afrika te stallen", chauffeur bonnen zijn ondertekend door „een echte chauffuer". LEIDEN - De Algemene Reclasseringsvereniging heeft gistermiddag bij de commissie voor de beroepschriften in Leiden bepleit, dat men alsnog toestemming krijgt om het pand Rijnsburgerweg 167, dat men in juni van dit jaar kocht, te mogen gebruiken als kantoorruimte. In dat geval zal de commissie een besluit van B en W van Leiden moeten vernietigen, omdat dit college heeft vastgesteld, dat het bewuste pand niet aan de woonruimte mag worden ont trokken. De heren A. S. Bruin, regio- coördinator van de Alg. Reclasse ringsvereniging, en mr. J. R. Bran- bergen advocaat en procureur, wa ren gistermiddag naar het stadhuis gekomen om hun standpunt toe te lichten. Volgens mr. Branbergen verkeert de reclasseringsvereni ging in Leiden in grote ruimtenood. Op dit moment heeft men voor de staf van tien personen en één part timer de beschikking over drie kleine kamertjes in een pand aan de Langegracht en heeft men nog twee kleine ruimten elders in de stad. „Het is te klein en te onpraktisch om goed te kunnen werken", aldus mr. Branbergen, die constateerde dat de reclassering voor een vesti ging uitgaat van een standaardop pervlakte van ongeveer 150 m2, verdeeld over tien kamers. Het pand aan de Rijnsburgerweg 167 voldoet uitstekend aan die eisen. Bovendien is de ligging en de inde ling van de woning volgens de re classering optimaal. Mr. Branbergen ging gisteren na der in op een aantal argumenten, dat is aangevoerd ter ondersteu ning van de afwijzing van het ver zoek om het pand als kantoor- Brand Leiden in door es bezit hasjies DEN HAAG/LEIDEN - Wegens overtreding van de Opiumwet heeft de Haagse rechtbank een 25-jarige verdachte uit Leiden tot zeven maanden gevangenisstraf veroor deeld, waarvan twee voorwaarde lijk meteen proeftijd van twee jaar. Verdachte bleek in het bezit te zijn van een hoeveelheid hasj. Voor een dergelijk feit is hij reeds eerder ver oordeeld. LEIDEN - Vermoedelijk door een lekkende gasfles is gistermiddag brand uitgebroken in een bouw keet die in de Kaiserstraat stond. De brandweer wist met twee stra len de brand te bedwingen waarbij enkele gasflessen nat gehouden moesten worden in verband met explosiegevaar. De schade aan de mobiele keet bedraagt ongeveer 4000 gulden, en aan de inventaris 2000 gulden. Naar vervolg onderwijs met duimdiploma DEN HAAG - Wie gezakt is voor het eindexamen gymnasium of atheneum kan onder bepaalde voorwaarden met zijn „duimdi ploma" toch gaan studeren bij het hoger beroepsonderwijs, de peda gogische academie of de nieuwe le rarenopleiding. De inspecteurs van het hoger be roepsonderwijs en de pedagogi sche academies kunnen er reeds dit jaar rekening mee houden bij het beoordelen van toelatingen. Vol gend academiejaar wil minister van Kemenade van Onderwijs en We tenschappen ook zo'n regeling tref fen voor de toelating tot de lerare nopleidingen. De toelating tot bedoeld vervol gonderwijs is in het algemeen ge bonden het bezit van aan een di ploma. In bijzondere gevallen kan er van worden afgeweken maar dan is nog goedkeuring van, althans overleg met de inspectie nodig. De gevolgde gedragslijn leidde wel tot beslissingen die uit billijkheidso verwegingen aanvechtbaar zijn, al dus het ministerie. Minister Vam Kemenade heeft de besturen van de scholen een en an der meegedeeld. Hij wil enkele richtlijnen opstellen voor de toela ting van afgewezen eindexamen kandidaten van gymnasium en atheneum. Hij denkt speciaal aan wie met de duim op één cijfer een lijst van zes examencijfers over heeft, waarmee men voor een havo-diploma zou zijn geslaagd. Voor de toelating tot het verlangde vervolgonderwijs moet wel reke ning worden gehouden met bijzon der voorwaarden als bijvoorbeeld het pakket eindexamenvakken. Celstraf voor Leidenaar wegens ruimte te mogen gebruiken, zo trok hij onder meer de bewering in twij fel dat de Rijnsburgerweg een woonstraat bij uitstek is. "Een vluchtig onderzoek van de rij hui zen tussen nummer 135 en 175 leerde ons dat van de 21 panden er 12 geen woonnbstemming hebben, maar bijvoorbeeld gebruikt wor den door de universiteit, als accountants-, assurantie- en advo catenkantoor of als bouwbureau. En dat is ook in de omliggende stra ten het geval", aldus de Amster damse advocaat. Het advies, dat de reclassering maar onderzoek zou moeten zoe ken in een van de grote leegstaande kantoorpanden, werd door mr. Branbergen een onmogelijke zaak genoemd, gezien de hoge kosten (jaarlijkse lasten: 60.000) en het gebrek aan privacy voor de cliën ten. Verder maakte hij bezwaar tegen het feit, dat in het B en W-besluit werd gezegd, dat de Ka mer van Koophandel het met het college eens is, terwijl de KvK juist een positief advies heeft uitge bracht. Ook laakte de advocaat het feit, dat de beslissing 28 weken op zich heeft laten wachten, en dat men door uitlatingen van wethou der Verboom op 24 mei had beslo ten het pand aan te kopen, omdat men verwachtte dat de gemeente wel toestemming zou geven. Mr. Branbergen sprak gisteren van een "uitgelokt besluit van B en W om de aankoop af te dwingen". Optredend namens het college van B en W zei de chef van het bureau huisvesting in Leiden, de heer K. H. Dekker, dat de woning weliswaar niet behoort tot de groep "goed kope huizen" (voor het pand werd 175.000 betaald), maar dat het om een goede woning gaat, die Leiden voor de woonruimteverschaffing hard nodig heeft. Dat het Huis op dit ogenblik leeg staat, vond hij niet ter zake doend. Hij wees de com missie er verder op dat ook in 1965 al een verzoek was gedaan om het pand aan de woonruimte te ont trekken, maar dat dat verzoek ook toen is afgewezen. Dekker ontkende, dat wethouder Verboom in het gesprek met de re classering duidelijk had laten blij ken, dat de gemeente geen argu menten zou hebben on onttrekking tegen te gaan. Verboom zou slechts gezegd dat de reclassering een "re delijke kans" maakte. De heer Bruin, die het gesprek destijd voerde, ontkende dat gistermiddag en hield vol dat de wethouder dui delijk de aankoop had gestimu leerd. Het juridische steekstel spitste zich gistermiddag toe op de vraag of de gemeente Leiden naast de woon- ruimtewet, die de mogelijkheid geeft om onttrekking van „goed kope en goede woningen" tegen te gaan, nog in de gemeentelijke bouwverordening een artikel mag openen, dat zich uitstrekt tot duur dere woningen. Mr. Branbergen was van oordeel, dat de Leidse bouwvereniging op dat punt in strijd is met de landelijke woon- ruimtewet. Dekker, evenwel, vond van niet. De commissie zal de knoop moeten doorhakken. Dat gebeurt in ieder geval vóór 15 december, want op die datum komt deze zaak voor bij de provincie. Ook daar heeft de re classering tegen het besluit van het Leidse college geprotesteerd. LEIDEN - Sinds enige maanden heeft Leiden een binnenstads winkel. Maar wat kun je er ko pen? De verantwoordelijke win kelier is Hans van Gelder, die ook deel uitmaakt van de project groep binnenstad. Om alles op een rijtje te zetten: de projectgroep binnenstad is begin dit jaar aan de slag gegaan met als doel vóór januari 1978 een structuurplan" voor de binnen stad. op te stellen. Om tot dat plan te komen is een inspraakcoördi nator aangesteld die moet zorgen dat alle betrokkenen zo goed mo gelijk hun belangen kunnen ver dedigen. Dat structuurplan, ook wel stede- bouwkundige plan genoemd, moet een integraal plan worden, dat wil zeggen dat alle belangen tegen elkaar moeten worden af gewogen. Alles wat zich in de binnenstad afspeelt moet in het integrale stedebouwkundig plan geregeld worden, omdat je het wonen, werken, recreëren enyo- voort niet als op zichzelf staande zaken kunt beschouwen: alles heeft invloed op alles bij wat zich in de binnenstad afspeelt. In de projectgroep wordt op het ogenblik allerlei onderzoekingen verricht, allerlei gegevens over de binnenstad worden vergaard. In de projectgroep zitten een aantal ambtenaren, wethouder Waal en de drie „externe" adviseurs (van buiten de stad) Yap, Latta en Engberts. Als inspraak coördina tor en beheerder van de binnen stadswinkel maakt Hans van Gelder ook deel uit van de pro jectgroep binnenstad. Wat in ieder geval in de binnen stadswinkel gratis te verkrijgen is, informatie over de stand van zaken. In een logboek wordt na melijk nauwkeurig bijgehouden waar de projectgroep aan bezig is. De weg waarlangs de project groep tot het integrale plan voor de binnenstad wil komen staat beschreven in de binnenstads nota die in juni van dit jaar ge presenteerd is. Aan de hand van het logboek en de nota kan beke ken worden of iedereen zich houdt aan de afspraken, en of alles vol gens het tijdschema verloopt. De inbreng van de binnenstadswij- ken zal eem belangrijke rol gaan spelen bij de afweging van de be langen die spelen in de binnen stad. In de winkel kunnen de wijkbewoners zich informeren over hun mogelijkheden, met in spraakcoördinator/winkelier Hans van Gelder kunnen ze over leggen hoe ze hun mening over mogelijke problemen het best naar voren kunnen brengen. Bezoeken Het eerste wat Hans van Gelder de afgelopen tijd heeft gedaan, is al lerlei werkgroepen en belangheb benden opzoeken. Hij vertelt dat hij ondertussen bezoeken heeft gebracht aan bijvoorbeeld de werkgroepen Fiets en Milieube heer, aan de Pieterswijk, Pancras-West en Maredorp. Daarbij werd hij soms al met heel concrete moeilijkheden gecon fronteerd; zo verzetten de bewo ners van de Pieters- en Acade- miewijk zich hevig tegen de moge lijke bouw van een studentenflat. Pancras-West is nog bezig uit te zoeken waar de knelpunten lig gen door middel van een enquête. Het is de bedoeling dat in februari een tussenrapportage geleverd LUNTEREN - Een derde actie „Kom over de brug" zit er niet in. De gereformeerde synode liet gis teren in elk geval duidelijk merken, er niet voor te voelen. Geconsta teerd werd, dat onze goedgeefsheid in de derde wereld behalve waar dering ook weerstanden heeft op geroepen. Westerse injecties ver stikken soms eigen initiatieven in de gebieden waar projecten wor den opgezet. Acties als deze wor den, zo is de ervaring van het We- relddiakonaat. gauw gezien als be voogding en als een vorm van neo kolonialisme. De gereformeerde synode zal het Interkerkelijk Vredesberaad aan moedigen, op de ingeslagen weg voort te gaan. De begeleiding van uit gereformeerde deelnemers in het Vredesberaad heeft veel bezwa ren weggenomen. De andere ker ken zal worden gevraagd, of ook zij niet tot een duidelijker band met het IKV willen komen. De synode besloot verder, in het kader van het vraagstuk "oorlog en vrede" een uitspraak voor te bereiden. Het aantal full-time werkers voor evangelisatie in het binnenland en kele jaren worden uitgebreid. Dat gebeurt via de missionaire begro ting voor "zending in zes continen ten". Beroepingswerk: Hervormde Kerk - aangenomen naar Wilsum kand. L. C. Talsma Den Haag. Ge- ref. Kerken: aangenomen naar Zaandam T. Ausma Monster. Ge- ref. Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Groningen S. Cnossen Spa kenburg. Geref. Gemeenten: be dankt voor Emmeloord R. Boog aard Leiden. "Binnenstadswinkelier" Hans wordt waarin de resultaten van alle onderzoeken en alle gesprek ken met de wijkbewoners gecom bineerd worden. Het betreft een eerste algemene inventarisatie waar globaal de knelpunten aan de orde moeten komen, er hoeft dan nog niet concreet zaken te worden gedaan. Hans van Gelder moet nog een aan tal bezoeken afleggen, onder an dere aan de organisaties van de Leidse winkeliers. Dat alles moet in december rond zijn, want dan moet begonnen worden aan het schrijven van een tussenrapport. De binnenstadswinkelier wil op dit moment vooral het weerwerk van alle betrokkenen stimuleren. De hele plannenmakerij kan al leen maar slagen als iedereen met goede, zakelijke argumenten op komt voor zijn belang. Niet elke buurtvereniging is echter al zo ver, is de ervaring van Hans van Gelder. Sommige zouden eerst nog gewezen moeten worden op hun eigen wijze van werken. Een enquête moet goed worden opge- hebben gen aai Hans var gesteld zet en uitgevoerd, de mening van het wijkbestuur moet representa tief zijn voor de wijk waarbij ie dereen in de wijk de kans moet rm zijn steentje bij te dra- de discussie. Gelder heeft een stuk op- net vragen over verkeer, wonen, winkelen, werken, on derwijs, ontspanning en monu menten. Dat kan een handig hulpmiddel zijn om discussies aan te zwengelen. Een winkelier moet zorgen dat zijn waren goed in de markt liggen. Van de ene kant zijn er de vaar digheden waarmee Hans van Gelder iedereen kan helpen in de komende inspraakprocedures, van de andere kant is er de in formatie over de stand van zaken die hij kan geven, de bedoeling van het integraal plan. Om van de winkel een goed lopende zaak te maken, vindt Hans van Gelder het echter het belangrijkste dat het niet een papieren zaak wordt. (Binnenstadswinkel Morsweg 10: geopend van 2 tot 5 uur elke werkdag: telefoon 124883) Gratis controle auto gordels AMSTERDAM - Automobilis ten in geheel Nederland kun nen vanaf 15 november gratis hun autogordels laten controle ren op bruikbaarheid en condi tie. Dit is een gezamenlijke actie van ANWB. RAI en Veilig Ver keer naar aanleiding van een enquête waaruit bleek dat slechts 50% van de automobilis ten de gordel draagt binnen de bebouwde kom en 70% buiten de bebouwde kom. De controle is mogelijk in 48 over het hele land verspreide servicestations. In Leiden is dat Het Motorhuis, Hoge Rijndijk 5. LEIDERDORP - De slagers- organisatie "De Vleesmeesters" waarvan Eimert Teekens voorzitter is, wil in Leiderdorp een nieuw kantoorgebouw neerzetten. Het kantoor, dat een oppervlakte van ruim 4000 m2 moet krijgen, zal ge bouwd worden op de hoek van de Rietschans en de Leidse Dreef (naast de Leidse Onderwijs Instel lingen). Het kantoor zal over twee tot drie jaar nodig zijn om de groei van de Vleesmeesters-organisatie op te kunnen vangen. Het huidige kan toor van de samenwerkende groot-slagers zal binnenkort geves tigd worden in het fabriekspand van Teekens aan de Roosevelt- straat. Daarbij gaat het om 30 a 40 mensen. De heer Teekens verwacht echter binnen een paar jaar een groei van het kantoorpersoneel tot ruim 100 man. De ruimte aan de Rooseveltstraat is daar niet op be rekend, zodat er nu al uitgekeken wordt naar andere mogelijkheden "Deze keer zijn we er in ieder geval wél op tijd mee", aldus de heer Teekens. In de Vleesmeesters-organisatie werken vijf grote slagersbedrijven samen, die in totaal 400 filialen hebben, en een personeelsbestand van ongeveer 4000 mensen (incl. part-timers). De heer Teekens hoopt in de komende vijf jaar het aantal filialen te verdubbelen tot 800. DEN HAAG (SP) - Contessa Bea trice Rengoni Macchiavelli is een van de meer dan tweehonderd li berale dames en heren uit acht Europese landen die vandaag, morgen en zondag bijeen zijn in de Ridderzaal op het eerste con gres van de Federatie van Libe rale en Democratische Partijen in de Europese Gemeenschap. De Federatie is in maart van dit jaar in het Westduitse Stuttgart opge richt. Er zijn dertien partijen lid. Van de negen landen van de Eu ropese Gemeenschap heeft al leen Ierland geen liberale verte genwoordiging in de federatie. De verwachting is, dat tijdens of vlak na het Haagse congres ook de onafhankelijke republikeinen van de Franse president Giscard d'Estaing tot de federatie toetre den. De voorbereiding voor de vorming van een Europese federatie van liberale partijen is enkele jaren geleden begonnen. Mr. W. J. Geertsema, de vroegere burge meester van Wassenaar en thans commissaris van de Koningin in Gelderland, heeft mede het in itiatief genomen. De samenbundeling van liberale krachten in Europa geschiedt met het oog op de verkiezingen voor een nieuw Europees Parle ment in 1978. In het huidige par lement telt de liberale fractie 27 leden op een totaal van 198. Van de ongeveer 160 miljoen kiesge rechtigden in Europa hebben zich in de verschillende landen zestien miljoen bekend tot een partij die bfj de liberale federatie is aangesloten. Het eerste congres van de Federatie van Liberale en Democratische Partijen is bedoeld om "bouw stenen" aan te dragen voor een Europees verkiezingsprogram ma. Dit programma zal later op een volgend congres worden vastgesteld. De Nederlandse vice-voorzitter van de Federatie, het WD-Tweede- Kamerlid H. J. de Koster, zei gis teren vooral discussie te ver wachten over de buitenland pa ragraaf. De WD-delegatie heeft een geheel nieuwe tekst voorge steld. De leider van de delegatie, Hans Wiegel, noemde gisteren enkele punten waar de VVD aan hecht. Europa zou naar buiten toe moeten bijdragen aan het veilig- .-.tellen van de mensenrechten. "Er kan alleen echte ontspanning tussen oost en west zyn", zei Wie gel, "als de mensen achter het ij zeren gordijn ook werkelijk ge bruik kunnen maken van de mensenrechten". Wiegel vond, dat Europa nauw moet samenwerken met de Ver enigde Staten en Canada. Naar zijn oordeel zou Europa ook meer één lijn moeten trekken bij de ontwikkelingspolitiek gericht op de derde wereld. "Dat kan ertoe leiden, dat het beleid van minis ter Pronk van Ontwikkelingssa menwerking hier en daar moet worden bijgesteld", oordeelde de WD-leider. Wiegel en De Koster vermoedden, dat geen ernstige problemen over de bouwstenen voor het pro gramma zouden ontstaan door de opstelling van de Engelse libera len. Deze staan bekend als méér vooruitstrevend dan de liberale partij van het Euorpese vaste land. AALSMEER - Nationale bloemenvaktentoonstelling van 4 tot en met 7 november in de veilinghal te Aalsmeer. Grote bijzonderheid: de enige eetbare roos ter wereld, genaamd MED SUCCESS". Deze roos wordt geserveerd in het restaurant Maatje bij de sluis" te Blokzijl en is volgens kenners bijzonder smakelijk. Op de foto: Een roosHapt zo heeeeeerh jk weg

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19