KNVB krijgt drie jaar om orde op zaken te stellen Korts j noj verliest viermaal VanDuynr'RCL pakt minstens een gelijkspel' CRUIJFF REDT BARCELONA Als minister aanbevelingen commissie overneemt OKKER: STAP IN GOEDE RICHTING VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - Noordwijk zal morgen geschonden aan de streekderby tegen RCL beginnen. De Noordwijkers missen nog steeds Ruud Bröring (hij kan nog niet bui ten zijn krukken, na een meniscusoperatie) en Albert Spaanderman, die in dienst door zijn „pil" en fysiothe rapeut dagelijks onder handen wordt genomen, opdat zijn knie zo spoedig mogelijk weer voetbalklaar is. Naast het gemis van deze twee Noordwijkse steunpila ren, is het meespelen van John van Dijk en Jan-Willem Bogers onzeker. Ook zij tobben met blessures. Hun tegenstander RCL daarentegen, zal morgen met het volledige elftal in het veld verschijnen RCL kent geen blessures. Hoe de punten zullen worden ver deeld, is pas morgen bekend. Als het aan Albert Spaander man van Noordwijk en Jan van Duyn van RCL ligt, zou dat op zo eerlijk mogelijke manier ge beuren. Beide voorspellen een gelijkspel. Albert Spaander man: „Je kan het natuurlijk nooit van te voren zeggen, maar ik zie toch wel, dat we met één puntje uit Leiderdorp kunnen vertrekken. Het probleem is echter dat niet iederen Fit is, zo dat we voor dat ene puntje hard zullen moeten vechten". RCL- spits Jan van Duyn heeft ook al ■moeite om zich aan een voor spelling te wagen: „Het is moei lijk te zeggen, temeer ook om dat ik niet zo op de hoogte ben van het zaterdagvoetbalgebeu- ren. Ik dacht wel dat er één punt in moest zitten. Verliezen mo gen we in ieder geval niet. Dan is er voor ons dit seizoen slechts een middenmootpositie wegge legd. Maar ik zie het in ieder ge val niet zo somber in. We heb ben per slot van rekening ook Quick Boys opgerold. Dat er bij Noordwijk een aantal vaste krachten niet mee zullen doen zie ik alleen maar als nadelig. Die gasten, die daarvoor in de plaats komen, zullen allicht een aantal meters extra lopen, om zich bij hun trainer zoveel mo gelijk in de kijker te spelen. Wat onze doelpuntenproduktie be treft, zie ik het ook niet zo som ber in. We hebben gisteren be hoorlijk op de schot- en kop- vaardigheid getraind, en wie weet hebben we de doelpunten opgespaard voor morgen." LDWS Zondag wordt op het terrein aan de Vliet de derby tussen LDWS en Lugdunum gespeeld. Beide clubs, die zich in de com petitiestand net onder de kop lopers bevinden, zullen er van alles aan doen om zich op die positie te handhaven. Het team van Lugdunum zal zeker één speler in het team hebben, die voor LDWS geen onbekende is. Spitsspeler, technicus, waterdrager, kortom totaalvoetballer Gijs Collé heeft niet zo lang geleden nog met de jongens van LDWS gevoetbald. Gé Dubbeldeman, laatste man bij LDWS, herinnert zich Gijs Collé nog goed. „Dat snelle mannetje met die korte bewe gingen", Jan Pijnakker is voor LDWS ook geen onbekende net zo min als Lugdunum's Jaap Schildhuyzen voor Jerry Fak kel een onbekende is. Dubbel deman: „Het wordt in ieder ge val een sportieve strijd, daar voor lopen er teveel vrienden bij de tegenstander. Voor ons zal het een moeilijke wedstrijd worden. Nog steeds hebben wij problemen met onze achter hoede. Bovendien is het nog onzeker of Ger de Roode zon dag zal meespelen. Zijn vrouw ligt „op alle dag". Maar ik heb goede moed, zeker als Pinas het bij ons op zijn heupen krijgt. Wij weten in ieder geval wat Gijs kan, zij niets over George", al dus Dubbeldeman. Randstad Sport Om in derbysferen te blijven, zondag zal het Oegstgeestse UDO het team van Randstad Sport uit Voorschoten ontvan gen. Een streekderby dus. Beide ploegen hebben tot nu toe zes punten uit acht wed strijden gehaald en behoren tot Albert Spaanderman, die nog in onzekerheid verkeert over zijn meespelen, ver wacht dat Noordwijk morgen in Leiderdorp één punt kan pakken. de middenmoters. Trainer Schors van Randstad Sport ziet deze wedstrijd als een vierpun tenwedstrijd. De ploeg die dit duel verliest, zal het de ko mende Wedstrijden met één van de onderste plaatsen moeten doen". Een handicap is, dat Schors het nog steeds zonder Hennie de Klerk moet doen. Op 25 november is de Leidenaar weer speelgerechtigd voor Randstad Sport. Voor Schors zal dat in ieder geval een groot deel van zijn problemen oplos sen. „Ik heb een veel te kleine selectie. John Schoenmaker is al een tijd geblesseerd, terwijl Loek Helder voetbal erg moei lijk met zijn werk kan combine ren. Ik moet er maar mee wer ken. Ons tweede team heeft zelfs uit zeven wedstrijden één punt. Ik wanhoop echter niet. Ik heb het hier in ieder geval méér naar mijn zin dan bij VIOS. De wedstrijden tegen de ploegen die op de ranglijst bij je in de buurt staan moet je win- nén. Daar moeten we van uit gaan. Ik weet dat UDO goed voetbal speelt, en het heeft een paar gevaarlijke vleugelspitsen. Ik heb desalniettemin er ver trouwen in", aldus Schors. Bouwmeester Sjaak Bouwmeester, de doel man van DOSR uit Roelofa- rendsveen, staat al vijf weken op non-actief. Bouwmeester, die vorig jaar nog uitkwam voor de eerste divisieclub SW, tobt met een lelijke knieblessure. „De aanhechtingen van mijn kruisband in de knie zijn ge scheurd, waardoor de knieband teveel is uitgerekt. Maandag moet ik naar dokter Strikwerda in Utrecht. Zijn conclusie zal bepalend zijn voor mijn verdere voetbalcarrière. Zelfs al zegt Strikwerda, dat er niets aan de hand is vraag ik me zelf af of ik met voetballen door moet gaan. Mijn knie is erg zwak, ik heb geen zin om op mijn veertigste kreupel met mijn kinderen door het bos te stappen. Misschien ga ik tafel tennissen of wordt ik jeugdlei der. Misschien valt allemaal wel mee en blijf ik voetballen. WALTER OOMEM SPLIT - In de laatste wedstrijd van de tweede ronde in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars heeft Hajduk Split gisteren op eigen veld verloren van Atletico Madrid. De Spaanse beker winnaar won met 2-1 na een ruststand van 1-0 voor de Joe- goslaven. Atletico won de eer ste wedstrijd al met 1-0. In Split gaf Zungul Hajduk de leiding in de zestiende mi- sende zege en de kwalificatie voor de kwartfinale veilig. CF heeft gisteravond de derde ronde bereikt van het toernooi om de UEFA-beker. De Spaanse club met Neeskens en Cruiff Cruijff de gelederen verloor de tweede wedstrijd tegen het Belgische Lokeren met 2-1, na een ruststand van 2-0. In de eerste helft scoorden Verheyen (17e minuut) en Dal- ving (25e). Na de pauze zorgde Cruijff (54e minuut) voor de be slissing. Barcelona had de eer ste wedstrijd met 2-0 gewon nen. In Lokeren waren 18.000 toeschouwers. Ook Napels heeft zich ge plaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De italiaanse ploeg won gisteren op eigen veld met 2-0 van Apoel Nicosia (Cyprus). De doelpun ten waren van Speggiorin en Massa. De eerste wedstrijd tus sen beide clubs was in een ge lijkspel geëindigd, zodat Napels een ronde verder kwam. DEN HAAG - Driejaar krijgt de bedrijfstak betaald voetbal om met steun van de overheid orde op zaken te stellen. Tenminste als de minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijke Werk, mr, J. van Doorn, de aanbevelingen van de commissie-Christiaanse zoals deze geisteren zijn gepre senteerd in zijn geheel overneemt. En dat lijkt erg waar schijnlijk nu ook de meeste belangenorganisaties in grote lijnen hun instemming met het rapport hebben betuigd. Wel subsidie dus voor de sectie betaald voetval, maar slechts een eenmalige en onder strikte voorwaarden. Als het aan de commissie ligt gaat de gehele structuur van de KNVB op de helling en moet de voetbalbond op korte termijn zelf met een saneringsplan komen. Exact d e punten die wij al in de krant van woensdag hadden uitgewerkt. die door de minister wordt aangewezen. De voorgestelde fasering is iri grote lijnen als volgt tot 1 augustus 1977: „We moeten het betaald voetbal Steunen om een bedrijfstak uit een impasse te halen", zo zei Chris- tiaanse, de voorzitter van de com missie en behalve lid van de Eerste Het betaald voetbal stelt e leidingsplan op voor de sanering. Werkgevers en werknemers on- de minister nodig heeft. Je 1 augustus 1979 herstructurering van de organisatie en waar .nodig invoering van professioneel mana gement. Herstructurering van de ring mag nu eenmaal geen gemeen schapsgeld in een bodemloze put werpen". Het was de commissievoorzitter competities. Verbetering opgevallen dat tijdens de hearing accommodaties, twee weken geleden in Zeist alle Na 1 augustus 1979 begin betrokken partijen uit de vader- eerste competitie in de ges; landse voetbalwereld graag zouden situatie. willen dat de overheid zich met de De betaalde sector gaat bemoeien dan zelf vroegen de deur. De pleit ervoor dat naast die competitie betaald voetbal stok achter klasse van onafhankelijken wordt heeft zelf ingevoerd waarin spelers die beta- dit haar opdracht niet trokkennen die een bond die heeft zich echter al sinds jaar en dag uitgaan dat tegen zo'n klasse van onafhankelij- 20 jaar niet in is ken uitgesproken, de bedrijfssector gezond De erkenning van het betaalde te maken daarin in driejaar ook niet voetbal als flinke brok passieve r t Prof. Christiaanse (r) aan het woord. Naast hern Jos Coler (midden), links v. d. Grijp van Sociale Zaken. GRONINGEN - Voor een kleine duizend toeschouwers is gisteravond in de Groningse Evenementenhal het AMRO- circuit voortgezet. Na het definitieve uitvallen van Jan Ko- des en zijn vervanging door Marty Riessen is het eerste gedeelte van het circuit afgesloten. Okker zette de eerste stap naar de verovering van de hoofdprijs (f 40.000) door in drie sets te winnen van Bob Lutz: 2-6, 6-4, 6-4. Het was een partij van matig gehalte, waarin Lutz aanvankelijk goed gebruik maakte van het gebrek aan scherpte in het spel van de Nederlander. Okker herstelde zich enigszins. Hij forceerde een doorbraak in de vijfde game van de tweede en in de vijfde game van de derde set. Beide malen hield hij vervolgens zijn service en won uiteindelijk vrij gemakkelijk. De snelle verplaatsing van Londen naar Groningen had Marty Riessen blijkbaar geen goed gedaan. In een ongeïnspireerd optreden verloor hij met 7-6,1-6,4-6 van de Joegoslaaf Franulovic, die hiermee zijn eerste zege l«et aantekenen. slaagt betreuren dit. Jammer Martin Snoeck, de voorzitter van de WCS hierover „We vinden het in derdaad jammer dat er door deze bepaalde commissie geen bindend advies is uitgebracht. Nu moet de minister eerst weer op dit rapport gaan studeren en met de betrokken instanties overleg plegen. Maar we vinden veel van onze gedachten in dit rapport terug. Natuurlijk, de cao voor voetballers die er moet ko men, maar ook punten als de so ciale begeleiding van de profvoet ballers, de medezeggenschap de recetteafdeling en het transfersys teem worden ter discussie gesteld". En zijn secretaris Karei Jansen vult aan: „De KNVB zal snel aan de slag moeten gaan want anders mist het betaald voetbal nu al de 2,5 miljoen die (verkapt) in de begroting voor 1977 is opgenomen". Ook van an dere zijde, van de werkgevers, kwamen positieve reacties op het werkstuk van de commissie- Christiaanse. Formeel Formeel doet de commissie geen aanbeveling om de nieuwe sane ring door te voeren. Wel staat er in het rapport een nadrukkelijke sug gestie waaruit de voorlifde voor een nieuwe drastische ingreep duide lijk wordt. De commissie geeft niet aan hoe het betaald voetbal er uit moet gaan zien. Ze vinden dat de sectie van de KNVB aan die vorm zelf gestalte moet geven aan de hand van een eigen beleids- en saneringsplan. Wel wordt voorgesteld een struc tuuronderzoek te doen plaatsvin den en voorts wordt er op aange drongen dat de sanering in de eer ste fase wordt begeleid door een creatie met hoge amusement- volgens de commissie de NOS ver- zenden van voetbalwedstrijden op radio en dus over de vrije i waarde krijgt in het rapport ook een plichten een aanzienlijk hogere de televisie, ook gezien de hoge garing laat de commissie zich niet logisch vervolg: de minister moet vergoeding te betalen voor het uit- waardering van de kijkers. Over de uit- In simultaan in Leiden Burgemeester Vis doet de eerste zet voor Kortsjnoj tegen de jongste speler van Philidor: de 11-jarige Sjoerd Meyer. LEIDEN - Gisteravond heeft vice-wereldkampioen scha- simultaangever aan de slag. Joop heel in zijn voordeel. Smit boekte ken Viktor Kortsnoj kennis gemaakt met het goede spelni- p^ket nam 24 overige spelers die als vierde en laatste een winstpunt veau van de Leidse schakers. Tijdens een vijf uur durende £en JgfSg&w ofoud z,jn opponent met simultaan-seance verloor de Russische grootmeester vier Leidse kampioen stond slechts éér van de 35 partijen en moest hij zeven remises toestaan, remise toe: waarmee hij een percentage van 78,6 procent bereikte. C. Zwetsloot. Kortsjnoj ondervond meer tegen stand. John v. d. Wiel was de eerste die hem een nederlaag bezorgde. Sinds hij in juli asiel aanvroeg in schaakclub Philidor zo'n simultaan waarna nieuwkomer Oei won. Ook Nederland speelt Kortsjnoj veel- op touw te zetten. In de kantine van de Rijnsburger Binnendijk bracht vuldig simultaanseances. In de de Adlarfabriek (het „thuishome" het tot winst. Het feit dat Kortsjnoj Leidse regio was hij echter nog niet van Philidor) vond dat evenement tegen hem opgaf, deed Binnedijk in actie geweest, totdat denksport- gisteravond plaats. Na de beginzet overigens wel versteld staan. Hij promotor Interpolis het initiatief van burgemeester Vis konden 35 wilde zelf genoegen nemen met nam om in samenwerking met de spelers, van Philidor en LSG, en de remise: de stelling bleek echter ge- pion - kwaliteitsoffer volledig dol te draaien. Pas na vijf uur kwam de simultaan ten einde, toen Van Maa- ren een persoonlijk eindspel van de Rus verloor. Naast de vier verlies- partijen boekte Kortsjnoj zeven remises tegen: Kloppenburg, C. Gerritsen, Peter Gelpke, Heems kerk, Kohlbeck, Berg en Konings. Volgende week woensdag speelt Kortsjnoj weer in Leiden, dan in sociëteit Minerva, waar hij het ver moedelijk wel wat gemakkelijker zal krijgen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15