'Nashville' een sfeertekening van Amerika Sentimenteel „sprookje" over een mooie Assepoes 1900" toch in Leiden terug Zaterdag bij de slijter... Wat doet Pa? B Verrassende film van Robert Altman 99Mahogany99 met Diana Ross Scène uit "1900" die r LEIDEN - De directie van Lido/Studio aan de Steenstraat heeft toch besloten "1900" (Novecento), een schitterende film van Be rnardo Bertolucci, in Leiden terug te halen. Het Studio-theatertje is hiervoor beschikbaar gesteld. De film met onder andere Robert Deniro en Gérard Dépardieu duurt ruim vijf uur en is daarom in twee delen verdeeld, waarvan het eerste nu weer in Leiden draait. Het beschrijft de verhouding tussen twee plattelandsjongens, de een van arme afkomst, de ander van rijke, in een tijd, waarin Euro pa, oorlogen ten spijt, tot ontwikkeling komt. Als u zich hebt geërgerd aan het gigantische circus dat zich rond de Ameri kaanse presidentsverkiezingen heeft afgespeeld. Als u stnalend hebt gela chen om het optreden van Jimmy Carter, die in valse bescheidenheid zijn lot in handen legde van "the great American people" dat het vertrouwen in hem had uitgesproken. En als u met stijgende verbijstering hebt gekeken naar het verschijnsel "miss Lilian", de moeder van Jimmy Carter, die zich ondanks haar bejaarde leeftijd gedroeg als een complete rot en zichzelf tot publiek bezit maakte. (Papak PARADE, de zachtere vieux) Dan zult u intens genieten van de laatste film van Robert Altman (nieuw valt nauwelijks meer te zeg gen want de film is al zeker een jaar klaar en al zeven maanden in Ne derland) 'Nashville'. Want daarin wordt op pijnlijk harde en grondige wijze de grootheidswaanzin, waar aan een flink deel van de Ameri kaanse bevolking mog immer lijdt, bloot gelegd. Nashville is, zoals be kend mag worden geacht, de hoofdstad van de Amerikaanse country and western-industrie. Hier zijn de platenstudio's, de agen ten en hier hebben alle grote pla tenmaatschappijen wel een bijkan toor gevestigd. Iedere Amerikaan, die in de country-muziek carrière wil maken (de buurvrouw van Mary Hartman!) moet en zal naar Nash ville. Tennesse. bakermat van de country. De country-muziek is soms werkelijk ontroerend, maar in de meeste gevallen honingzoet en plastic. Nashville: country westernfestival Titel: "Mahogany"; regie: Berry Gordy; hoofdrollen Diana Ross, Billy Dee'Williams, Anthony Per kins; theater Luxor; 14 jaar. Het sprookje van Assepoes, dat arme meisje, dat door een fee in de grote wereld van prinsen en prin sessen terecht komt, kennen we al lemaal. In deze film is Tracy (Diana Ross) de Assepoes die ervan droomt car rière te maken als mode ontwerpster, maar tussen het dro men door moet werken als secreta resse in een deftig warenhuis. De prins is Sean (Anthony Per kins), die haar tot een wereldbe roemd fotomodel maakt. Maar dat is niet voldoende voor Tracy, die haar vriend heeft verla ten en Sean naar Rome is gegaan, waar haar kostje gekocht lijkt. Ze moet en ze zal ontwerpster worden en met alle wilskracht die in haar is werkt ze daar aan. Ze trotseert er zelfs de man die haar „gemaakt" heeft voor. Uiteindelijk is zij dan een beroemd ontwerpster, vooral door de finan ciële steun van haar tweede prins, een rijke aristocraat, en floep, daar gaat haar een lichtje branden: zo leuk is beroemd zijn nu ook weer LEIDEN - Rembrandt ontmoet voor het eerst zijn toekomstige vrouw Saskia in de Leidse lakenhal. Althans deze plaats gebruikte Jos Stelling om de ontmoeting tussen de twee, gespeeld door Frans Stelling en Lucie Singeling, te filmen. niet en dus vertrekt ze weer terug naar haar vriend en vaderland om daar een teruggetrokken leventje te gaan leiden als steun en toeverlaat van de man die haar echtgenoot wel zal worden. En zij leefden nog lang en gelukkig, het woord „emancipatie" snel ver getend. Tenminste zo zal het wel af lopen, maar dat wordt de toe schouwer geluukig bespaard. Een fondantachtig verhaal, zo on werkelijk als een sprookje maar kan zijn. De arme Tracy woont in de armoe digste negerwijk van Chicago, maar de kleren die zij draagt zou den in de duurste avenues van Rome of Parijs niet misstaan. In consequent, al wil je nog toegeeflijk zijnen denken „ze maakt ze zelf', ja ja. Het enige opmerkelijke aan deze film is eigenlijk het spel van Anthny Perkins, als de gefrus- teerde oorlogsveteraan, die een be roemd modefotograaf werd, maar de oorlog niet kan vergeten. Diana Ross ontwierp de modellen, voor deze film voor het grootste deel zelf. Dat moet haar worden nagegeven. Bovendien maakte zij de song "Do you know, where you going to" tot een hit, maar daar had zij deze film niet voor nodig. En bovendien kan zij acteren al is haar spel niet be paald om over naar huis te schrij- Dat neemt niet weg, dat „Mahoga ny" niet de lofuitingen verdient, die aanvankelijk over deze film werden geuit. Daarvoor wordt er te veel met valse sentimenten en onlogische „toevalligheden" gewerkt. Een sprookje, maar dan wel een slecht sprookje. Je kunt beter „As sepoes" nog eens lezen. ANNEMIEK RUYGROK. De mooie Diana Ross (foto boven) wordt in Mahoganydoor tegenspeler Anthony Perkins onder) in een zwembad gewor pen. Diana Ross speelt in Maho ganyeen film die voornamelijk bekend werd door de titelsong, een fotomodel. Misverstanden Om meteen maar enkele mogelijke misverstanden uit de weg te rui men. 'Nashville' (we hebben het nu weer over de film) is géén musical en ook géén politieke film. 'Nash ville' is, ja wat is 'Nashville' nu ei genlijk? 'Nashville' is een sfeerte kening. Fragmenten, beelden van het gedoe rond Nashville (we heb ben het nu weer over de stad). Een panorama van Amerika. Want het is fout om te veronderstellen dat het hier enkel om Nashville zou gaan. Nashville is een produkt van Ame rika. Het is Amerika op zijn Ameri kaan st. Regisseur Robert Altman zei zelf over z'n produkt: "We are not telling a story, we are showing". We vertellen geen verhaaltje, maar tonen het. Getoond worden 24 mensen. Mensen, die zoals uit de fragmenten blijkt, min of meer met elkaar te maken hebben. Hiërarchie Er is een duidelijke hiërarchie on der de vertolkers van het country- lied. Onbetwiste koning is Haven Hamilton (een werkelijk fantasti sche rol van Henry Gibson). Ook uitermate populair is Barbara Jean, eigenlijk de koningin van Nashville (een rol van Ronee Blakeley, de enige zangeres onder de acteurs en actrices). Helaas is Barbara nogal labiel en stort diverse malen ineen. Iemand die dat niet zo erg vindt is Connie Smith (Karen Black), een zangeres van de tweede garnituur die er op zit te vlassen de plaats van Barbara Jean in te nemen. In hun naturel gedrag zijn alle 24 personen onthutsend afschuwelijk. De maniertjes die bij de sterren ho ren, het gedrag van de mindere go den en de 'losers' geven 'Nashville' een ongekende indringendheid. Het komt veel meer tot zijn recht, dan wanneer het bijvoorbeeld in een komische vorm zou zijn gego ten. Helaas is er één rol die niet aan deze lopende beschrijving beant woordt. Het is de rol van Geraldine Chaplin. Terwijl de anderen in hun echtheid zo afschuwelijk zijn, is zij in haar onechtheid afschuwelijk. Altman heeft haar ingevoerd als een BBC-reportster. die een pro gramma maakt over het verschijn sel Nashville, waarbij ze als een rode draad door de film loopt en in zekere zin de Europese kijk op Amerika moet symboliseren. Ze doet dat echter op een zo overdre ven manier dat het in vergelijking met de anderen haast beschamend is haar aan het werk te zien. Het is het enige minpunt aan de film 'Nashville' van Robert Altman. Maar moeten we nu eigenlijk wel spreken van 'Nashville' van Alt man? De bijdrage aan de film van bijvoorbeeld Karen Black en Keith Carradirie reikt veel verder dan het 'simpele' acteren. Beiden schreven een aantal voortreffelijke songs en dat is in een film waarin de muziek zo'n grote plaats inneemt, natuur lijk niet gering. Carradine won nog een Oscar voor zijn inderdaad prachtige I'm easy'. Maar het doet er ook eigenlijk niet zoveel toe om, de bijdrage van alle medewerkers precies te gaan meten. 'Nashville' is gewoon een film waarin onderde len van grote kwaliteit zijn en waar met succes, en dat is misschien nog wel het belangrijkste, een nieuw soort film is gemaakt. 'Nashville'; regie: Robert Altman; hoofdrollen: Henry Gibson en Ro nee Blakeley; theater: Camera; leeftijd: 14 jaar. BART JUNGMAN VRIJDAG5NOVËMBER 1976 APOLLO 1: „Bruce Lee contra de supermen", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. APOLLO 2: „Asterix verovert Rome", dag. 2.00,7.30 en 9.45 uur, zo. 2.30, 4.45, 7.30 en 9.45 uur. AL. ASTA: „Op de rand van alles", dag. 2.30, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. BIJOU: „Murder by death", dag. 2. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.30 en 9.45 uur. 14 jaar. CALYPSO: „Barry Lyndon", dag. 2.00 en 8.15 uur. 14 jaar. CAMERA: "One flew over the cuckoo's nest", dag. 2.00,7.00en 9.45 uur, zo. 1.30, 4.15, 7.00 en 9.45 uur. 18 jaar. CINEAC: "The French Connec- tio Connection", 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. CORSO: "Dr. No.", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.00, 6.45 en 9.15 uur. 14 jaar. DU MIDI: "20.000 mijlen onder zee", do. 8.15 uur. vr. 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur, ma. en di. 8.15 uur, woe. 2.00 en 8.15 uur. AL. EURO: „Max Havelaar", dag. 1.45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. 14 jaar. METROPOLE: "Battle of Mid way", dag. 6.45, en 9.30 uur, za. en zo. 1.15,4.00,6.45 en 9.30 uur. 14 jaar. ODEON 1: "20.000 mijlen onder zee", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4.00, 6.45 enm 9.30 uur. AL. ODEON2: "Mvsterie in triplo", dag. 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. "Rijp voor het bed", do., vr., ma. en di. 2.00 uur. 18 jaar. ODEON 3: "Death race 2000", do., vr., ma. en di. 7.15 en 9.45 uur, za., zo. en woe. 7.15 en 9.45 uur. 18 jaar. ODEON/THE MOVIES: "l'Im- portant c'est d'aimer", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. OLYMPIA: "The bridge over the river Kwai", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. PASSAGE: "1900, deel I (Nove cento)", dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 jaar. REX: „De groene baretten", dag. 1.30. 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. Films deze week ROYAL'70: „Vrouwelijk fruit", do., za. en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, vr. 2.00 en 6.45 uur. ma. 2.15 en 8.00 uur, di. en woe. 2.15 uur. 18 jaar. ROYAL: „De vliegende guillo tine", ma., di. en woe. 2.15 en 8.00 uur. do., vr. za. en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. STUDIO 2000: „Max havelaar", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. DE UITKIJK: „Intermezzo", dag. 7.00 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.00 uur. 14 jaar. Blijver TRIANON- „Max Havelaar prachtige opnamen in Indone sië, voor eert bijzonder boeiende film. Terug in Leiden Lido - "The magnificent se ven", Western met Yul Brynner. Kindermatinee CAMERA- „Sjors en Sjimmy en de rebellen". REX: - „Robin Hood". Nachtfilms CAMERA -.Amarcord". REX - Vrouwen die met de natte vinger te lijmen zijn". REX „Liefde met een grote L" en dat slaat alles". Goede films in an dere steden „Barry Lyndon"van Stanley Kubrick met Ryan O'Neal", Ca lypso, Amsterdam, Kriterion, Rotterdam. „De verloren eer van Katha- rina Blum", door Volker Schlondorff en Margarete von Trotta, naar het boek van Hein- rich Böll, Studio K, Amster dam.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11